Tatlı Perşembe

7,5/10  (32 Oy) · 
86 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.874 gösterim
"Bir insan kapana kısılmışsa ve seçme şansı yoksa, kapanın içini dekore etmeye girişir."
Evlerin arasındaki boş bir arsaya atılmış eski bir buhar kazanını eve dönüştürerek hayata tek başına tutunmaya çalışan Suzy ile Dünya Savaşı'nın bitiminde askerden döndükten sonra bilim adamı olmak için uğraşan Doc'un yolları Sardalye Sokağı'nda kesişir. Balıkçıları, serserileri, göçmenleri, sevimli dolandırıcıları ve sıra dışı polisiyle sahici hayatın samimi bir resmi olan bu sokakta ilişkiler de tutkuyla yaşanır. Konumları birbirinden farklı bu insanların arzuları, duyarlılıkları, birlikte sevgi ve dayanışma ruhuyla var olma çabalarına, "Berbat Çarşamba" ile "Bekleme Günü Cuma" arasında, kırılgan bir aşkın etkileyici öyküsü eklenir.
Neredeyse her eseri başyapıt sayılan ve dünya edebiyatına katkılarından dolayı 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile onurlandırılan John Steinbeck'in Tatlı Perşembe'de incelikli anlatımıyla yansıttığı Sardalye Sokağı, roman sanatının ve dünya edebiyatının en özel kahramanlarından biridir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789755706436
 • Orijinal Adı:
  Sweet Thursday
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Metin Pir ( Von Kleist ) 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

John Steinbeck' in okudugum üçüncü kitabıydı ve bu da onun klasiklerinden biriydi. Kitaptaki kurgular ve Sardalye Sokağı sakinlerinin birbirleriyle olan diyalogları o kadar zekice hazırlanmış ki insan kitabın içinde kaynoluyor. Fareler ve İnsanlar kitabındaki o çok sevilen Lennie karakterinin bir benzeri hatta daha akıllısı olan Hazel vardı karşımda. Kitabın kahramanı Doc ve Suzy nin hikayesi. Bence kitabın en güzel yanı Sardalye Sokağın da ki dostluk ve arkadaşların birbirlerine olan bağlılıkları. Kitap bitince kafamı kaldırıp düşündüm keşke böyle bir sokakta yaşamak ve böyle dostlarla tanışmak herkese nasip olsa. Eğlenceli ve güzel diyaloglarla çevrili bir kitap kesinlikle tavsiye ederim.

Ezgi 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

'Sardalye Sokağı' ve 'Yukarı Mahale' kitaplarının devamı niteliği taşıyan 'Tatlı Perşembe' sıcak dostlukları, birbirinden farklı kişilikleri ve Doc- Suzy aşkıyla eğlenceli ve oldukça hareketli bir kitap. Yazar, kendinden beklenildiği gibi çok canlı portreler çizmiş, unutulmaz kahramanlar yaratmış.
Suzy ile Doc arasında ayarlanmış ama bir o kadar da doğal bir aşk patlak vermeye çalışmakta. Ve tüm Sardalya Sokağı sakinleri bu ikili çevresinde sıcacık bir bütünlük oluşturmakta.

Halil Yavuz KAYA 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elimdeki kitap Varlık yayınlarından. 1959 baskısı (ikinci baskı)... Kitabın, benim için özelliği; Kitabın ilk sayfasına yapıştırılmış 27 Mayıs 1965 tarihli mektup .Eşim 'in Orta okul birinci sınıfı, ( 1964-1965 eğitim yılı) doğrudan geçişi ile ailesine hitaplı not... O zamanlar sınıfını doğrudan geçenlere, takdir alanlara böyle okumayı özendirici hediyeler verilirdi okul idaresince...
Zaman zaman, olumsuz başlayıp olumlu, ya da tam tam tersi cümleler kafayı karıştırsa da, Kültür farklılığının getirdiği (belki bana yabancı) bazı söylemlerin, tanımların epeyce varlığı, bazen yazar, detayları verirken mikroskopik bakış derecesine inip de; " Şimdi bu tanımlama, benzetişim de nedir, neden bu anlamsızlığı niye koydu ki" diye kendinizi yormalarınızı bir yere koyarsak okuması zevkli, güzel anlatımlı," Sardalye Sokağı" kitabının bütünleyicisi. bir kitap derim kısa yoldan.
Bir de, bende ki kitabın çevirisinden kaynaklandığını sandığım çevirmenin kendince bir tarz yaratığı konu var. Şöyle ki. Bizim toplumumuzca kullanılan argoya yakın ifadeler, değimler, betimlemeler mevcut.
Son bir bilgi, Bendeki kitabın Adı :"UĞURLU PERŞEMBE" olarak çevrilmiş...
Güzel kitap...

Necmiye 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Savaş sonrası Doc yaşadığı sardalya sokağına geri döner fakat çok şey değişmiştir.Çalıştırdığı biyolojı labratuarında çeşitli deniz hayvanlarını toplayarak okul ve müzelere satmaktadır.Doc yanlızdır,sardalya sokağındaki geneleve yeni gelen suzy hayat kadını olamayacak kadar kibar biridir.Patronu olan fauna ve doc'un diğer arkadaşlarının da gayreti ile doc ve suzy arasında evliliğe varacak bir ilişki başlar.Kitabın konusu budur,bazı yerlerini saçma da bulsam,iyi bir hikaye çıkmış ortaya.

Anıl Kış 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sardalye sokağının devam kitabıdır.. doc mac ikinci dünya savaşından sonra tekrar aynı mahallede buluşur ve o müthiş bohem hayatlarına devam ederler.. sardalye sokağı kadar olmasada başarılı bir kitap..

komai 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitaba başlarken büyük bir beklenti içindeydim. Herhalde hayal kırıklığına uğramamın en büyük sebebi bu olmalı. Kitap hakkında hiçbir kötü yorum görmediğim için ayrıca yazarın Nobel Edebiyat Ödülü alması da beklentimi yükseltmişti. Aslında kitap kötü değildi, sadece bahsedilen konunun üzerinde durmaması biraz okurken sıkılmama neden olmuştu. Bazı yerlerde gereksiz anlatımlar vardı, tabi bu benim görüşüm.

Sardalye Sokağı'nda yaşayanların birbirine destek çıkması, bir kişi üzüldüğünde tüm kişilerin üzülmesi aralarındaki samimiyeti, dostluğu net bir şekilde belli ediyordu. Fakat bu güzel bir şekilde aktarılmamıştı. Benim fikrimce daha iyi şekilde yansıtılabilirdi.

Doc ve Suzy arasında aslında pek bir şey geçmiyor, zaten kitapta ikisinin karşı karşıya geldiği anlar fazla yok. Karakterler hakkında verilen bilgi yeterli değildi. Sanki o kısımlara yazar o kadar önem göstermemişti gibi geldi bana. Ya karakterlerden nefret edersiniz ya da seversiniz. Buradaki karakterlere karşı açıkçası ben ikisini de hissedemedim.

Uzun lafın kısası kitap kötü de değildi, güzel de. Keşke almasaydım dediğim kitaplardan da değildi. Kitapta beğendiğim yerleri zaten alıntı olarak paylaştım. Sadece daha iyisi yazılabilirdi veya konu daha iyi şekilde kullanılabilirdi.

Kitabı beğenen kişiler şimdi pençelerini çıkarmak için hazırlanıyor olabilir ama arkadaşlar herkes her şeyi beğenmek zorunda değil sonuçta değil mi?

Okumayı düşünen bir sürü kişi var belki yorumum onlara fikir olabilir.

mahmut yiğiter 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Elimdeki baskısı 1982 yılında Bilgi Yayınevi tarafından basılmış ve 1. Baskı. Ve cevirisini
Orhan Azizoğlu yapmış. Dili çok hoş. Okurken sanki kendimi Yeşilçam Filmi izliyorum gibi hissettim. Mandepsiye basmak, havacıva gibi deyimler bol bol kullanılmış. Nobel ödüllü kitabı sevdim .John Steinbeck'in Sardalye Sokağı adlı romanının devamı olarak biliniyor. Daha okumadim ama okuyacam inşallah.Roman kahramanlarının olaylardan uzun zaman sonraki, yani ikinci dünya savaşı sonrası yaşamlarını anlatıyor . Tatlı ve duygulu bir roman.

Kitaptan 78 Alıntı

Metin Pir ( Von Kleist ) 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

14. Berbat Çarşamba
"Vergiler" dedi kadın. " ne zaman işler düzelmeye başlasa yeni vergiler koyuyorlar. Sen şanslısın Mack. Hiçbir şeyin yok ve para kazanmıyorsun. İnsanların derisi için de vergi kesmeye başlayacakları güne kadar güvendesin."

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 86 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 86 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
24 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kahin
Şimdi gidip günbatımını seyretmeliyim. Öyle bir noktaya geldim ki, ben olmazsam güneş batamaz gibi geliyor. Bu da bana ihtiyaç duyulduğunu hissetmemi sağlıyor.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 73 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 73 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
02 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Suzy
Herkesin bir şeyleri vardır. Suzy'nin nesi var peki? Cesaretinden başka hiçbir şeyi yok dünyada. Atom bombalarıyla silahlanmış dünyaya sapanla saldırıyor ve Tanrı biliyor ya kazanacak! Kazanmazsa, daha fazla yaşamanın anlamı yok.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 236 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 236 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
27 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

21.
"Giyecek elbisem yok" dedi Suzy
Doc'un da yok. O umursamıyorsa sen niye dert ediyorsun ki?
"Ama Fauna , o.. O çok dolu bir adam. Benim gibi insanların süslenmesi gerekir, çünkü dış görünüşümüzden başka bir şeyimiz yok. Ters davranırım diye korkuyorum, çünkü güzel davranmayı bilmiyorum."

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 134 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 134 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
01 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

30. Bir başkan doğuyor
Suçluluk duygusu, iç karartıcı icatlarımızın en çapraşık, en komik ve en acı verici olanıdır.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 203 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 203 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
01 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Böyle olmalı
Bir insan kapana kısılmışsa ve seçme şansı yoksa, kapanın içini dekore etmeye girişir. Başkanlığa mahkûm olan Hazel de başka çaresi olmadığından kaderine razı oldu. Bir insan sorumluluk basamaklarını çıkarak epey yükselebilir

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 204 - Sel)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 204 - Sel)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her yer değişmişti. İnsanlar ya gitmiş ya da değişmişlerdi ki degişmek gitmek gibiydi neredeyse

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 10 - Sel)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 10 - Sel)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zeki bir çocuktu. Joseph and Mary, kurbanın avcının ortağı olduğu bir meslek arıyordu.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 19 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 19 - Sel yayıncılık)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
23 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mack
Bazı kitapların biraz saçma olmasını da isterim. Adam kitap yazıyor sonuçta, bırak da biraz saçmalasın.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 7 - Sel yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 7 - Sel yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..