Tatlı Perşembe

7,1/10  (12 Oy) · 
48 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.204 gösterim
"Bir insan kapana kısılmışsa ve seçme şansı yoksa, kapanın içini dekore etmeye girişir."
Evlerin arasındaki boş bir arsaya atılmış eski bir buhar kazanını eve dönüştürerek hayata tek başına tutunmaya çalışan Suzy ile Dünya Savaşı'nın bitiminde askerden döndükten sonra bilim adamı olmak için uğraşan Doc'un yolları Sardalye Sokağı'nda kesişir. Balıkçıları, serserileri, göçmenleri, sevimli dolandırıcıları ve sıra dışı polisiyle sahici hayatın samimi bir resmi olan bu sokakta ilişkiler de tutkuyla yaşanır. Konumları birbirinden farklı bu insanların arzuları, duyarlılıkları, birlikte sevgi ve dayanışma ruhuyla var olma çabalarına, "Berbat Çarşamba" ile "Bekleme Günü Cuma" arasında, kırılgan bir aşkın etkileyici öyküsü eklenir.
Neredeyse her eseri başyapıt sayılan ve dünya edebiyatına katkılarından dolayı 1962 yılında Nobel Edebiyat Ödülü ile onurlandırılan John Steinbeck'in Tatlı Perşembe'de incelikli anlatımıyla yansıttığı Sardalye Sokağı, roman sanatının ve dünya edebiyatının en özel kahramanlarından biridir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789755706436
 • Orijinal Adı:
  Sweet Thursday
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Elimdeki kitap Varlık yayınlarından. 1959 baskısı (ikinci baskı)... Kitabın, benim için özelliği; Kitabın ilk sayfasına yapıştırılmış 27 Mayıs 1965 tarihli mektup .Eşim 'in Orta okul birinci sınıfı, ( 1964-1965 eğitim yılı) doğrudan geçişi ile ailesine hitaplı not... O zamanlar sınıfını doğrudan geçenlere, takdir alanlara böyle okumayı özendirici hediyeler verilirdi okul idaresince...
Zaman zaman, olumsuz başlayıp olumlu, ya da tam tam tersi cümleler kafayı karıştırsa da, Kültür farklılığının getirdiği (belki bana yabancı) bazı söylemlerin, tanımların epeyce varlığı, bazen yazar, detayları verirken mikroskopik bakış derecesine inip de; " Şimdi bu tanımlama, benzetişim de nedir, neden bu anlamsızlığı niye koydu ki" diye kendinizi yormalarınızı bir yere koyarsak okuması zevkli, güzel anlatımlı," Sardalye Sokağı" kitabının bütünleyicisi. bir kitap derim kısa yoldan.
Bir de, bende ki kitabın çevirisinden kaynaklandığını sandığım çevirmenin kendince bir tarz yaratığı konu var. Şöyle ki. Bizim toplumumuzca kullanılan argoya yakın ifadeler, değimler, betimlemeler mevcut.
Son bir bilgi, Bendeki kitabın Adı :"UĞURLU PERŞEMBE" olarak çevrilmiş...
Güzel kitap...

Necmiye 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Savaş sonrası Doc yaşadığı sardalya sokağına geri döner fakat çok şey değişmiştir.Çalıştırdığı biyolojı labratuarında çeşitli deniz hayvanlarını toplayarak okul ve müzelere satmaktadır.Doc yanlızdır,sardalya sokağındaki geneleve yeni gelen suzy hayat kadını olamayacak kadar kibar biridir.Patronu olan fauna ve doc'un diğer arkadaşlarının da gayreti ile doc ve suzy arasında evliliğe varacak bir ilişki başlar.Kitabın konusu budur,bazı yerlerini saçma da bulsam,iyi bir hikaye çıkmış ortaya.

Kitaptan 49 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Matematikte, şiirde veye müzikte hile yapamazsın çünkü bunlar gerçek üzerine kurulmuştur. Yalan ve hile yabancıdır. Yeri yoktur.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 32)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 32)
Halil Yavuz KAYA 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan bir seviye edinmeli. Sadık dostlar serseri kılığında dolaşırsa, serseriler ne kılıkta dolaşacaklar?

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 156)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 156)
Ceren 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Gitmek
İnsanlar ya gitmiş ya da değişmişlerdi, ki değişmek gitmek gibiydi neredeyse.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 10 - Sel Yayıncılık)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 10 - Sel Yayıncılık)
Halil Yavuz KAYA 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Cuma gününün hemen hemen herkes bunu bir bekleyiş günü olduğunda hemfikirdir. İş hayatında hafta bitmiş sayılır. Okulda, cuma hürriyete yarı açık bir kapı gibidir. Cuma ne tatil günüdür ne de iş günü, sadece cumartesinin neler doğuracağını düşünmekle geçirilen bir gündür. Alış veriş ve eğlence durur. Kadınlar dolaplarına bakar, ne giyeceklerini gözden geçirirler. Akşama haftanın artıkları yenir.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 140)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 140)
Halil Yavuz KAYA 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir defa insanların çoğu ne istediklerini bilmezler; ikincisi istediklerini nasıl elde edeceklerini bilmezler; üçüncüsü, istediklerini ellerine geçtiği vakit farkında olmazlar.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 160)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 160)
Halil Yavuz KAYA 
10 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Suçluluk vakit geçirme usullerinin en egoist olanıdır.

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 189)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 189)
Halil Yavuz KAYA 
09 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kırgın bir söz veya kötü bir kitap üzerine gün doğmasına meydan verme

Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 102)Tatlı Perşembe, John Steinbeck (Sayfa 102)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye
John Steinbeck'ten yazmaya dair altı tavsiye John Steinbeck bir aktör ve yazar olan Robert Wallstene’e 1962 yılında bir mektup yazarak kendi yazarlık yöntemini özetleyen altı ipucu vermiş. Hem Nobel hem de Pulitzer ödüllü bir yazar Steinbeck, bu açıdan bakınca yazmak ve yazarlık hakkındaki düşünceleri ayrı bir önem kazanıyor şüphesiz. Genç yazarlara yol gösterici bir nitelik taşıyan bu altı tavsiyeye bir göz atalım öyleyse..