Dost Körpe

Dost KörpeNötralizör yazarı
Yazar
Çevirmen
6.5/10
32 Kişi
111
Okunma
105
Beğeni
15bin
Görüntülenme

Hakkında

1972'de İstanbul'da doğdu. Önce BÜ İş İdaresi bölümüne girdi. Daha sonra buradan ayrılıp İÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okudu. 1991'de Yunus Nadi Yayınlanmamış Öykü Kitabı Ödülü' nü kazandı.Çeşitli dergilerde yayınlanan öykü, şiir, deneme ve fragmanların yanısıra H. P. Lovecraft, E. Dickinson, P. B. Shelley ve W. Blake'den çeviriler yaptı.
Unvan:
Türk Yazar ve Çevirmen
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 1972

Okurlar

105 okur beğendi.
111 okur okudu.
2 okur okuyor.
43 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Tüm bir günü bekleyerek geçiriyorum; bekleyerek ve düşünerek. Dalga dalga kabarıyor ve kayalara vuruyorum kendimi, acımasız, kaçınılmaz, fırtına bulutlarıyla kaplı bir göğün altında.
Reklam
Uyku vakti
“Herkesin gün içinde kendine en yakın hissettiği bir vakit vardır."
Mutlulukla tatmin farklı şeylerdi; tatmin, hissedemeyen insanların mutluluğuydu. Rahatlığı getirebilirdi ama ruhu getiremezdi, sağduyuyu getirebilirdi ama coşkuyu getiremezdi.
Bizim yaşımızda yeni arkadaşlıklar kurmak kolay olmuyor, bilirsin. İnsanlara katlanmak zor geliyor.
Dostlarımla sohbet etmeye çalışmak bana tiksinti veriyordu artık; anlamsız gevezelikleri ve günlük kaygıları zihnimi bulandırıyordu.
İthaki Karanlık Dizinin 68. Kitabı Usher Evi’nin Çöküşü oldu.
İthaki yayınları Karanlık dizinin 68. kitabı
Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe
'nın öykülerinden oluşan Usher Evi’nin Çöküşü kitabı oldu. Öykülerin çevirmeni İthaki'nin
Bütün Hikayeleri
Bütün Hikayeleri
ismi ile yayınladığı kitabın da çevirmeni olan
Dost Körpe
Dost Körpe
.
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
64 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Güzel bir kitap. Sahaflar dünyasında hiç bulamayacağınız kimsenin denk gelemeyeceği çok değişik kitaplar oluyor. Bu da onlardan biri. Az okunduğu için değil az basıldığı için bulması da bir o kadar zor içinde 2004dan kalan diyalogda ayrı bir hoş oldu. Bir aşk yaşamış 18 sene önce iki kişi bu kitap sayesinde mutluluk verici. "Neden ikinci el kitaplar okuyorsun?"
Kıyı
KıyıDost Körpe · Stüdyo İmge Yayınları · 19983 okunma
144 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Hikayenin ana fikri aslında maddenin yapı taşının ne olduğu teorisinden doğmuş. Bu konuda sicim teorisini savunanların maddenin yapı taşının enerji olduğunu ve maddenin bir “fikir” olduğu teorisini temel alan bir kurgu oluşturmuş Dost Körpe. İkiz dünyalar, bedenin dışında var olunabilecek evrenler, evrenimizden kaçabileceğimiz vs vs belki insanlık hiçbir zaman bilimin sınırları içerisinde bu teknolojiye erişemeyecek ama bir kurgu olarak bunları okumak, üzerinde düşünmek zevkli oluyor. Hikayenin son sayfalarını çok beğenmedim ama bütün olarak Dost Körpe güzel bir hikaye anlatıyor ve bence Nötralizör Pangea’nın iyi kitaplarından birisi.
Nötralizör
NötralizörDost Körpe · İthaki Yayınları · 202257 okunma
135 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
8 saatte okudu
Sanırım Dost Körpe'yi bir dergide farketmiştim. Bir de öyküsü vardı orada, okuyunca etkilenmiştim. Sahafta bulunca da hemen almıştım bu kitabı. Okumak bugüne kısmet oldu. Resmen bir 'Kara Kitap' ' hatta' Karanlık Kitap' diyebilirim "Günah Yiyen" e. Kitabın adı da dahil 20 öykü var içerisinde. Kaybolmuşluk, karamsarlık, çaresizlik, ümitsizlik, pişmanlıklarla örülü bu hikayeleri okuyunca siz de benim gibi düşünüp ne kara bir kitapmış diyebilirsiniz. Anlatımı ve üslubu oldukça iyiydi yazarın. O sebeptendir ki bu kadar karamsar ve ölümle yoğrulmuş bir kitap olsa da sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. "İnanıyorum ki, insanları kontrol etmeyi uman biri önce kendini kontrol edebilmelidir. Bütün gerçekleri gizlerken bile insanların en açık sözlüsü olduğuna yürekten inanabilmelidir; kendinden kaçarken bile kendine doğru koşmalıdır." sf. 124
Günah Yiyen
Günah YiyenDost Körpe · Metis Yayıncılık · 199746 okunma