Dune Dune 1. Kitap

9,3/10  (49 Oy) · 
99 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.734 gösterim
"Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok."
-Arthur C. Clarke-

"Güçlü, inandırıcı ve usta işi."
-Robert A. Heinlein-

"Modern bilimkurgunun mihenk taşlarından biri."
-Chicago Tribune-

En İyi Roman kategorisinde Hugo Ödülü
En İyi Roman kategorisinde Nebula Ödülü

Okurlar tarafından 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu yapıtı seçilen Dune serisi, yepyeni kapakları ve gözden geçirilmiş çevirileriyle 50. yılında İthaki'de.

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides'in hikâyesini anlatır. Atreides'in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj 'baharatının' tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis'in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Frank Herbert'ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta.

İyi bir bilimkurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor… İthaki'nin yepyeni "Bilimkurgu Klasikleri" dizisi Dune efsanesiyle başlıyor…
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  712
 • ISBN:
  9786053754794
 • Orijinal Adı:
  Dune
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 27 Tem 10:18 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Nihayet Dune'u okuyabildim. Hep merak ediyordum; çünkü çok fazla övülen bir eser Dune. 1965'te yazıldığına göre, bugüne dek klasik özelliğini sürdürmüş olması da önemli. Kitabı rahatça okudum, bunun bir sebebi de iyi çevirisiydi galiba. Seriyi sevenler daha çok ilk kitaba odaklanarak devam kitaplarının kademe kademe çıtayı düşürdüğünü söylüyor genelde, ancak neredeyse 20 seneye yayılan bir yazma sürecinde inişler çıkışlar olması çok doğal. Bir arkadaşım Dune'un en önemli özelliğinin aslında kendine özgü bir evren yaratabilmiş olması olduğunu söylüyor, bunu yapabilen eserlerin sayısı azdır, diyor. Evrendeki imparatorluğun ve hanedanların müptelası olduğu, ömrü uzatıp insana geleceği görme özelliği vb güçleri dahi verebilen melanj baharatının bulunduğu bir çöl gezegeninde peygamberlik, iman, iktidar ve adalet mücadelesinin verilmesini anlatıyor kitap. Çöl gezegeni Dune'da gizlice yaşayan bir halk olan Fremenler aslında Arapları, müslümanları; bütün evrenin uğruna birbirini yediği melanj baharatı da petrolü temsil ediyor gibi. Kitap boyunca karşımıza çıkan Arapça isimler, İslâmi işaretler, sözcükler, kavramlar ister istemez Batı'nın ortadoğuya, İslâm ülkelerine bakışına da işaret ediyor sanki; yok edilmesi kolay, dinle çekip çevrilebilecek ve kendine özgü tuhaf gelenekleri olan Fremenler bütün zamanların peygamberi, lideri olan Muad'Dib'i bekliyorlar, ama Muad'Dib'in Fremenlerden çıkmaması kadar doğal ne olabilir ki? Kitap bir peygamberin doğuşunu anlatırken bir ekoloji önerisinde de bulunuyor: Baş karakterimiz Paul'ün çöl gezegene dair yemyeşil düşleri ve tasarıları dikkat çekiyor. En az baharat kadar elzem olan su ise sanki bugün yaşanmaya başlayan su kıtlığının insanlara yaşatacağı cehennemin fragmanı gibi duruyor. Kitap elbette bu yazdıklarımdan çok daha fazla olay karmaşığı ile dolu.

Kitapta en sevdiğim şeylerden birisi karakterlerin iç seslerini duymamızdı. Beni kitabın sonlarına doğru artık çekmemeye, etkilememeye başlayan neydi bilmiyorum açıkçası. Klasikleri okuyamıyor muyum, yoksa kitabın gerçek meselelerine nüfuz edemediğim için bunalıyor muyum, karakterler mi beni çekmedi, hâlâ emin olamadım. Yine de bilim kurgu seven herkese öneririm.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1706 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı ve devamı seriyi okumadıysanız, bilimkurgu hiç okumadınız demektir. Hiç o alışık olduğunuz pop kültür bilim kurgu kitaplardan değildir. Okurken sadece bazı paragraflar için bile saatler harcadım. Zorluğundan değil, yazar bunu nasıl düşünebilmiş diye. Koskoca bir evren çıkacak karşınıza. Sonra Yıldız Savaşları ne kadar basitmiş diyeceksiniz. Şiddetle tavsiye ettiğim ve kitaplığınızın baş tacı olacak bir seridir.
Not:Seri 6 kitaptır. Yazar 7.yazarken vefat etmiştir. Oğlu bu serinin öncesini anlatan 3er kitaplık 2 seri yazmıştır.

Mükemmel bir kurgusu olan, içinde mükemmel aforizmalar bulunan ve mukemmel derinliği olan bir kitap. bir an önce bitirip serinin diğer kitaplarınıda okuyacağım. İthakinin bu kitabı neden klasikleri serisinin ilk kitabı olarak yayınladığını anlamış oldum.

Avernus 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Bir yazarın ulaşabileceği en son noktalarda (serinin birinci kitabı olmasına rağmen, devamında kesinlikle daha da gelişmiştir), anlatım, kurgu, şiirler, gözlemler enfes olmuş, uzun zamandır bu kadar zevk alarak bir kitap okumamıştım.

Ahmet Boyraz 
 22 Ağu 21:36 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

Serinin ilk kitabını kardeşim sağ olsun hediye ettiği için okumuş oluyorum. Yazar Frank Herbert gerçekten de mükemmel bir dünya yaratmış eserinde. Her detayını ince ince aktarmaya çalışarak harika bir işe imza atmış.

Kimi zaman kendinizi çölde yalnız başınıza, kimi zaman kendinizi bir solucanın sırtında gezerken hissedeceksiniz. Devamını en kısa sürede okuyup bitirmek istediğim seriye iyi ki başlamışım. :)

özlem 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok beğenerek okudum. İyi bir kitap okurunun mutlaka okuması gereken bir seri Dune.

Hüseyin Düver 
06 Oca 11:26 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilimkurguların genelde bilimsel ağırlıktan dolayı pek alışamadığım yapısı olur. Bu seri onun dışında. Bilimkurgudan çok fantastik kitap tadı aldım ve iyi bir fantastik kitap okuru olarak oldukça sevdim. Kitabın başı GoT'u aratmayacak türden bir entrika ile başlıyor. Başta bu politik kısımları anlamayabilirsiniz ama ilerledikçe kitap açılıyor ve olaylar çok akıcı ilerleyip güzel bir sona bağlanıyor.

Ibrahim Edib Kokdemir 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 9/10 puan

20. yy öncesi insan kültüründen esinlenerek yazılmış bir bilimkurgu. Asiller, halk, askerler, hizmetçiler, zalim yöneticiler vb. konseptler üzerine yazılmış. Hikaye akışı çok iyi, okuyucu yanıltmak üzere tasarlanmış. Benim en çok sevdiğim insanlara söylettirilen ve düşündürülen aforizmalar.

Kitaptan 18 Alıntı

Dünya dört şeyin üzerinde durur. Bilgelerin ilmi, yücelerin adaleti, haklıların duası ve yiğitlerin cesareti.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Korkmamalıyım. Korku katilidir aklın. Korku, mutlak yıkım getiren küçük ölümdür.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 23 - İthaki)Dune, Frank Herbert (Sayfa 23 - İthaki)

Arthur C. Clarke'ın dediği gibi, "Yeterince ilerlemiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez."

Dune, Frank Herbert (İthaki)Dune, Frank Herbert (İthaki)

Rüyalarla mı boğuşuyorsun?
Gölgelerle mi uğraşıyorsun?
Ayakta mı uyuyorsun?
Zaman akıp gidiyor.
Yaşamın çalınıyor.
Boş şeylerle oyalanıyorsun,
Sen ahmaklığının kurbanısın.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Çoğu medeniyet korkaklık üzerine kurulmuştur. Korkak olmayı öğreterek medenileştirmek epey kolaydır. Cesaret sınırlarını düşürürsün, istekleri sınırlarsın, iştahları denetim altına alırsın. Ufkun etrafını çiftle çevirirsin. Her faaliyet için bir kanun yaparsın. Kaosun varlığını inkar edersin. Çocuklara bile yavaş yavaş nefes almalarını öğretirsin. Evcilleştirsin.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Korkmamalıyım. Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim. Üzerimden ve içimden geçmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona çevireceğim. Korkunun gittiği yerde hiçbir şey olmayacak. Yalnızca ben kalacağım

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert
özlem 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Muhafazakar bir dinle politikanın karşılıklı etkileşimleri önlenemez. Bu güç mücadelesi, muhafazakar toplumun eğitimine, öğretimine ve yetiştirilmesine siner. Bu baskı nedeniyle böyle bir toplumun liderleri kaçınılmaz olarak şu nihai tercihle yüzleşmek zorunda kalırlar: Yönetimlerini sürdürmenin karşılığı olarak tam bir oportünizme teslim olmak ya da muhafazakar ahlak uğruna kendilerini feda etme riskini göze almak.

- Prenses Irulan'ın yazdığı "Muad'Dib:Dinsel Meseleler''den

Dune, Frank Herbert (Sayfa 518)Dune, Frank Herbert (Sayfa 518)

Durmak diye düşündü... Dinlenmek… gerçekten dinlenmek... Mutluluğun durabilmek, bir anlığına da olsa durabilmek olduğunu fark etti... Durmanın mümkün olmadığı yerde mutluluk da olmazdı...

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert
Yasemin A. 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arzulanan bir şeye yakınlık kişiyi aşırı düşkünlüğe sürükler. Bu yolda tehlike yatar.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 98 - e-kitap)Dune, Frank Herbert (Sayfa 98 - e-kitap)
sena çil 
04 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

''Bir sistemi kabul edersiniz onun inançlarını da kabul edersiniz ve değişime karşı direncin güçlenmesine katkıda bulunursunuz. ''

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.