Dune Dune 1. Kitap

9,3/10  (81 Oy) · 
156 okunma  · 
83 beğeni  · 
2.737 gösterim
"Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok."
-Arthur C. Clarke-

"Güçlü, inandırıcı ve usta işi."
-Robert A. Heinlein-

"Modern bilimkurgunun mihenk taşlarından biri."
-Chicago Tribune-

En İyi Roman kategorisinde Hugo Ödülü
En İyi Roman kategorisinde Nebula Ödülü

Okurlar tarafından 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu yapıtı seçilen Dune serisi, yepyeni kapakları ve gözden geçirilmiş çevirileriyle 50. yılında İthaki'de.

Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides'in hikâyesini anlatır. Atreides'in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj 'baharatının' tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis'in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Frank Herbert'ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta.

İyi bir bilimkurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor… İthaki'nin yepyeni "Bilimkurgu Klasikleri" dizisi Dune efsanesiyle başlıyor…
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2015
 • Sayfa Sayısı:
  712
 • ISBN:
  9786053754794
 • Orijinal Adı:
  Dune
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
25 Şub 14:35 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım bu olağanüstü esere inceleme yapmam çok zor olacak, biraz da uzun gelecek ama bu seferlik de böyle olsun. Çünkü yazıldığı tarihin gerçekten çok ilerisinde bir evreni barındırıyor Dune. Semih sana her bilimkurgu klasikleri incelememde teşekkür edeceğim, buna alışmalısın :D (Kendisi bu seriye başlama nedenim, onun incelemeleri olmasa bu seriye başlama cesaretini kendimde bulamazdım :))

Dune okumadan önce iyi bir araştırma yaptım. Yazarı, serinin diğer kitaplarını, karakterleri iyice hazmettim bir gün boyunca. Ve sonra Ekler kısmı ile başladım okumaya. Tavsiyem, Ekler ile başlanmasıdır. Hem olaylar daha net anlaşılıyor hem de karakterler oturuyor zihinde. Okuma şevkimi arttıran bir bölüm oldu Ekler bu nedenle. Sonra İmparatorluk Terminolojisi ile devam ettim, başlı başına farklı bir tarz okuyacağımı bildiğim için bunun önemi büyük oldu. Ve okurken biraz da olsa aklımda kalsın istedim kelimeler. (Her seferinde arka sayfaya dönmeden, bir tur terminolojiyi okuma taraftarıyım bu gibi kitaplarda.)

Bir de karakterlerin ve kelimelerin ayrıntılı açıklamasından, Dune evreninin yaradılış sürecinden, Dune terminolojisinden ve daha birçok şeyden ayrıntıları ile bahseden bir siteden yararlandım. ( http://www.bilimkurgukulubu.com ) Bir kitabı okumaya başlamadan her seferinde bu kadar çok araştırma yapmıyorum tabi. Ama serinin uzunluğu ve okurken geçireceğim vaktin kalitesini arttırmak adına bunları yapmalıydım. Sonuçta bu sadece seriye başlangıç. Uzun bir serüven olacak :)

Klasik Dune serisi 6 kitaptan oluşuyor. (1965 yılında yayınlanıyor ilk kitap ve 1985'de 6. kitapla seri bitiyor. Frank Herbert 1986'da vefat ediyor çünkü.) Ve sonra oğlu Brian Herbert ile Kevin Anderson tarafından 6 kitap daha kaleme alınıyor. Hanedan Üçlemesi ve Cihat Üçlemesi olarak geçiyor bu seriler. Ancak bu kitaplar Dune evreni öncesini anlatır nitelikte kitaplar. İsimleri ise kronolojik sıra ile şöyle;
"Atreides Hanedanı" (1999)
"Harkonnen Hanedanı" (2000)
"Corrino Hanedanı" (2001)
"Butleryan Cihadı" (2002)
"Makinelerin Seferi" (2003)
"Corrin Savaşı" (2004)
Yine Brian Herbert ve Kevin Anderson seriye iki kitap daha ekliyor. Bu kitaplar da yarım kalan ilk 6 kitabı sona erdiriyor. Ama henüz Türkçe'ye çevrilmediler.
"Hunters of Dune" (2006)
"The Sandworms of Dune" (2007)
Bunun dışında da kitaplar mevcut. Ayrıntılı bilgi için; ( http://www.bilimkurgukulubu.com/...gi-sirayla-okunmali/ )

Bu kadar bilgi yeterli gelecektir sanırım. Biraz da uzun oldu zaten. Ama merak edenler için açıklama olsun istedim sitede.

Kısaca kitaptan bahsedeceğim. İpucu vermeyeceğim yine, kırılma noktalarını okuyacakların keşfetmesi taraftarıyım. Bir çöl gezegenidir Arrakis. Üzerinde yaşayan halk tarafından Dune olarak anılmaktadır gezegenin adı. Ve bu gezegende Melanj adında bir baharat bulunmaktadır. Bu baharat hem insan bilincini hem de psikolojisini etkilemekle beraber galaksiler arasında da seyahat etmeyi sağlar ve aşırı kullanımında uyuşturucu etkisi vermektedir. E tabi bu durumda baharat çıkarma işlemi oldukça önemli. İmparator baharat çıkarımı işlemini Harkonnen Hanedanı'nın elinden alıp düşmanları Atreides Hanedanı'na verince olaylar bir anda karışır. Bütün bunların yanında kitabı benim açımdan zevkle okunur hale getiren ve bu güzel serinin baş kahramanı Paul Atreides'i unutmak olmaz. Atreides Hanedanı Dükü Leto ve eşi Leydi Jessica'nın (Jessica bir Bene Gesserit'tir. Bene Gesserit, Dune evreninde kadınların oluşturduğu bir kardeşlik grubu. ) oğullarıdır Paul. Harkonnenler tarafından hazırlanan bir tuzakta Dük Leto ölünce, Paul ve Jessica kaçarak Fremenler'e sığınır. Fremenler'i de anlatsam buralar roman olur :D Göçebe bir halk olduğunu söylemek yeterli. Paul zaman geçtikçe Fremenler arasında liderliğini belli eder, Fremenler'i esaretten kurtaracak kişi ve onların peygamberi olmuştur. Kendisine Muad'dib adını seçer, zor şartlara göre evrim geçirmiş çöl faresi anlamına gelir Muad'dib. Ve babasının intikamını almak için bir cihat başlatır.

Kısaca bahsedeceğim derken bile yazdıkça yazdım. Okuyanlar bilirler ve okuyacaklar da görecekler, ne yazacaklarının ne de düşüncelerinin sonu var Dune efsanesinde. Bu da okuma heyecanımı arttıran bir etken oldu. Bu yazılanların sadece kısa bir özet olduğunu bilerek okuyabilirsiniz incelemeyi. Çünkü Dune, bundan daha fazlası.

Eser 712 sayfa ancak hem akıcı hem de gerçekten büyük bir zekanın ürünü. Olayları kavradıktan sonra okunması kolaylaşan, hızla ilerleyen bir kurguya sahip. Bu evreni mutlaka keşfedin dostlarım. O zaman gelsin ikinci kitap :)

Rogojin 
 27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Nihayet Dune'u okuyabildim. Hep merak ediyordum; çünkü çok fazla övülen bir eser Dune. 1965'te yazıldığına göre, bugüne dek klasik özelliğini sürdürmüş olması da önemli. Kitabı rahatça okudum, bunun bir sebebi de iyi çevirisiydi galiba. Seriyi sevenler daha çok ilk kitaba odaklanarak devam kitaplarının kademe kademe çıtayı düşürdüğünü söylüyor genelde, ancak neredeyse 20 seneye yayılan bir yazma sürecinde inişler çıkışlar olması çok doğal. Bir arkadaşım Dune'un en önemli özelliğinin aslında kendine özgü bir evren yaratabilmiş olması olduğunu söylüyor, bunu yapabilen eserlerin sayısı azdır, diyor. Evrendeki imparatorluğun ve hanedanların müptelası olduğu, ömrü uzatıp insana geleceği görme özelliği vb güçleri dahi verebilen melanj baharatının bulunduğu bir çöl gezegeninde peygamberlik, iman, iktidar ve adalet mücadelesinin verilmesini anlatıyor kitap. Çöl gezegeni Dune'da gizlice yaşayan bir halk olan Fremenler aslında Arapları, müslümanları; bütün evrenin uğruna birbirini yediği melanj baharatı da petrolü temsil ediyor gibi. Kitap boyunca karşımıza çıkan Arapça isimler, İslâmi işaretler, sözcükler, kavramlar ister istemez Batı'nın ortadoğuya, İslâm ülkelerine bakışına da işaret ediyor sanki; yok edilmesi kolay, dinle çekip çevrilebilecek ve kendine özgü tuhaf gelenekleri olan Fremenler bütün zamanların peygamberi, lideri olan Muad'Dib'i bekliyorlar, ama Muad'Dib'in Fremenlerden çıkmaması kadar doğal ne olabilir ki? Kitap bir peygamberin doğuşunu anlatırken bir ekoloji önerisinde de bulunuyor: Baş karakterimiz Paul'ün çöl gezegene dair yemyeşil düşleri ve tasarıları dikkat çekiyor. En az baharat kadar elzem olan su ise sanki bugün yaşanmaya başlayan su kıtlığının insanlara yaşatacağı cehennemin fragmanı gibi duruyor. Kitap elbette bu yazdıklarımdan çok daha fazla olay karmaşığı ile dolu.

Kitapta en sevdiğim şeylerden birisi karakterlerin iç seslerini duymamızdı. Beni kitabın sonlarına doğru artık çekmemeye, etkilememeye başlayan neydi bilmiyorum açıkçası. Klasikleri okuyamıyor muyum, yoksa kitabın gerçek meselelerine nüfuz edemediğim için bunalıyor muyum, karakterler mi beni çekmedi, hâlâ emin olamadım. Yine de bilim kurgu seven herkese öneririm.

Ayça 
 14 Şub 13:03 · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle Semih Bey'in İthaki Yayınları okumalarından feyz alarak kitabı okuduğumu bildirmek isterim.Gerçekten de pişman olmadım.

Altı kitaplık bir serinin ilk kitabı olan Dune,1965 yılında Frank Herbert tarafından kaleme alınmıştır ve üç bölümden oluşmaktadır.Yazarın hayat görüşünün etkileri de eserinde görülmektedir. Budizm ve çevrebilim alanlarına ilgisi Herbert’ı uzay evren, ruhsal boyut ve çevre üzerinden yola çıkarak bilim kurgu özelliklerine sahip Dune evreninin kapılarını bizler için açmaya yöneltmiştir. Aslında bir kurgu kitabı deyip geçmemek de lazım.Yaşadığımız dünyadaki kavramlar,olaylar farklı isimler ve terimlerle de olsa aynı şekilde gerçekleşiyor.

Dune evreni,imparatorluk tarafından yönetilen feodal bir yapıya sahiptir.Büyük ve güçlü iki Hanedan vardır:Atredies ve Harkonenn. Atreies Hanedanı,Dük Leto ve bir Bene Gesserit rahibesi olan Jessica tarafından yönetilmektedir.Büyük bir planın parçası olarak İmparator tarafından Dük Leto Arrakis gezegeninin yöneticisi olur.Bu durumdan hoşlanmayan Harkonenn hükümdarı Vladimir bir savaş başlatır.Çok kanlı ve şiddetli olan bu savaş,Dük Leto’nun ölmesiyle fakat Jessica ve oğulları Paul’un kurtulmasıyla sonuçlanır.Böylece Paul Atreides’in Paul Muaddib’e dönüşüm yolculuğu başlamış olur.

Ufak bir girişten sonra sırayla Arrakis gezegeninin çevresel ve ticari yapısına değinmek istiyorum.
Arrakis çorak topraklardan oluşan diğer bir tanımlamayla bir çöl gezegenidir.Su oldukça değerli ve nadir bulunur.Bu yüzden çok zor yaşam şartları vardır.Bu gezegende yaşayanlar vücutta oluşan sıvıları suya dönüştürebilen damıtıcı bir giysiye muhtaçtırlar.Yoksa ölüm kaçınılmazdır.
Ayrıca gezegen çok önemli bir bir zenginliğe –baharat kaynağına sahiptir.Bu durum da güç savaşlarına yol açmaktadır.Melanj adıyla da bilinen bu madde geleceği gösteren bir içeriğe sahiptir ve ticareti çok yüksek ücretlerle yapılmaktadır..Nitekim de paranın çok olduğu yerde ticari kurnazlıkların ve ihanetin olmaması mümkün değildir.Bu noktada Lonca Teşkilatı karşımıza çıkıyor.Çıkarları doğrultusunda her şeyi göze alabilecek bir yapıya sahipler.Çekindikleri fazla kimse yoktur.Fremenler dışında.

Göçebe bir toplıluk olan Fremenler,gizli geçitlere sahip mağaralarda yaşayarak çölde hüküm sürerler.Kum solucanlarını avlayıp onları yolculuk için kullanabilecek kadar çöl hayatına adapte olmuşlardır.Kum solucanları demişken biraz da onlardan bahsedeyim.Çölün diplerinde yaşayan,Küçük Yaradan da denilen yarı bitki yarı hayvan niteliğine sahip olan ve vücut atıklarıyla baharat üretimini sağlayan varlığı iç güdüsel olarak koruma görevini üstlenmişlerdir.Yaşam suyu,zehirli bir su,olmadan öldürülemezler.Yaşam suyuna sahip Fremenlerin gücü biraz da buradan geliyor.

Su değerliydi dedik değil mi? İmparatorluk gezgini Kynes’ın araştırmaları ve deneysel çalışmaları sonucunda Arrakis’te Fremenlere ait gizli bir yerde su rezervi bulundurması da apayrı bir planın parçası olarak karşımıza çıkıyor.Yetiştirebilir bitkiler ve yaşanabilir bir Arrakis hayali Fremenleri savaşmaya ve sürekli olarak kendilerini geliştirmeye yöneltiyor.

Bir önemli taraf da Bene Gesseritler’dir.Bir tür rahibe okulu olarak geçer fakat amaçları farklıdır.’’Kutsal Heidatz’ diye adlandırdıkları bir kişiyi planlı bir üreme yoluyla dünyaya getirmektir.Birden fazla yerde bulunan ve uzay zaman kavramının dışına dahi çıkabilecek bir insanı yaratmak ve yarattıkları insanla güce sahip olmak hedeflerini uzun vadede planlarla güçlendiriyorlar.Fremenlere ,sömürgelerdeki misyonerlik misali;bir rahibe Ana göndererek idealarını yavaş yavaş işleyerek zamanı geldiğinde Fremenlerin yanlarında olmasını sağlamak da planların bir diğer kısmı.

Jessica tüm kurallara karşı gelerek aynı efsanenin peşinden giderek Paul’ü dünyaya getirmiştir.Paul Bene Gesseritler için ’Kutsal Heidatz’ Fremenleri içinse Lisan-ül Gayb.Bir efsanenin şekil almış hali olan henüz 15 yaşındaki Pauldür aslında.Annesi tarafından özel olarak yetiştirilmiştir.Büyük savaştan kaçıp kurtulduğunda Fremenlerle birlikte çölde yaşayarak hem kendi mücadelesini vermek hem de babasının intikamını almak için kendini geliştirmiştir.Bu aşamaları geçerken de bir çok kayıp vermiştir

Kitap için düşüncelerime gelirsek,Frank Herbert’ın ,Paul’ün Dük Leto’nun oğlundan bir Mesih olma aşamalarını anlatırken yarattığı kurguyu gerçekten de çok beğendim.Kimi zaman kafam karıştı;kimi zaman sa şaşırdım.712 sayfa bir kitap olmasına rağmen çok akıcı bir dil ve iyi bir kurgu olması sayesinde kitap alıp götürdü beni.Bu da yazarın kabiliyetinin ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi.Kendisine ait bir terminolojisi olmasından dolayı bir terim sözlüğüne sahip olması iyi bir detay olmuş.Ayrıca Dune ekolojisi ve tarihi hakkında da ek bölümleri okumak faydalı olabilir.Çünkü kitabın bazı yerlerinde e biraz karmaşa oluyor.
Bilim kurgu sevenler için Dune gerçek bir hazine zannımcaAyrıca kitap araştırmasını yaparken filminin de olduğunu gördüm.Merak edenler için linki de ekliyorum.

https://www.fullhdfilmizlesene.org/...-altyazili-izle/tek4

Acapella Mellon 
12 Şub 16:03 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendi evreni olan kitaplara bayılıyorum. Bu kitap da onlardan biriydi. Diniyle, diliyle, gelenekleriyle, efsaneleriyle ve tarihiyle tamamen ayrı bir dünya yaratmış yazar. O yüzden okumaya başlamadan önce hakkında kısa bir araştırma yapmanız, hiç değilse arkasındaki ek bölümleri önceden okumanız iyi olur. Çünkü kitabın içinde konuyu kesip olan biten açıklanmıyor. Örneğin Butleryan Cihadı'dan sonra şöyle oldu diye anlatılıyor ama Butleryan Cihadı'nın ne olduğu, nasıl ve neden geliştiği tam anlatılmıyor. Satır aralarından hakkında üstünkörü bir bilgi edinilebiliyor sadece. Kitabın arkasındaki ek bölümlerde Dune gezegeni, dinler, soylu hanedanlar ve çeşitli siyasi oluşumlar hakkında kısaca bilgiler ve sözlük var. Kitabı okurken Dune'u Arabistan olarak düşündüm. Sadece çöl ikliminden dolayı değil; beklenen bir peygamber olması, bunun önceden bildirilmesi, bu peygamberde çeşitli işaretlerin görülecek olması, daha sonra bu peygamberin kendi bildiklerini halkına öğretmesi ve düşmanlara karşı koyması bana Hz. Muhammed'i fazlasıyla çağrıştırdı. Zaten Fremenlerin kullandığı bazı sözcükler şöyle: Bedeviyân/İhvân Bedeviyân, bilâ-keyf, seyyidina... Sadece İslâm esintileri mi var, hayır. Örneğin kabul gören dinlerden birinin kitabı Turuncu Katolik İncili.
Hikaye Arrakis denilen çöl gezegeninde geçmektedir. Gezegenin yerlileri Fremenler Dune der bu gezegene. Melanj denilen, diğer hiç bir gezegende bulunmayan çok değerli baharat ile gezegen önemli bir ticari değere sahiptir. İmparatorun emriyle Dük Leto Atreides gezegenin yönetimini alır ve hanesiyle birlikte bu gezegene yerleşir. Ancak gezegenin eski yöneticisi olan Harkonnen Hanedanı bir suikast düzenler, dükü ve tüm soyunu öldürtür; kargaşa sırasında kaçmayı başaran oğlu Paul ve onun annesi dışında. Paul yaşanması imkansız denilen Fremen çölünde saklanır, Fremenler onları bulana dek. Dışdünyadan birilerini kolay kolay aralarına almayan yerliler Paul'ün yüzyıllardır beklenen, dünyalarını cennete çevirecek olan mesih olduğunu farkedince işler değişir. Tüm evreni etkileyecek olaylar böyle başlar.

Bir de kitabın bilimkurguyla karışık fantastik bir kitap olduğunu söylemeden geçemem. Neden bilimkurgu kategorisine alındığı çok açık ancak içinde barındırdığı fantastik öğeler ve bilimkurguya farklı bir yönden yaklaşması bu kitabı diğerlerinden biraz ayırmış.

Saffet YILDIZ 
20 Oca 02:56 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

Efsane bir bilimkurgu başyapıtı, o bildiğiniz bilimkurgu senaryolarını unutun. Teknolojinin kısıtlandığı bir evrende, teknolojiye muhtaç olan ilkel yaşamın sürdürülmeye çalışılmasında neyin etkisi olabilir ? Makinelerin zekasından yararlanan insanlar kendilerini nasıl yönetebilir ? İlahi bir güçle mi? Kitabın yazıldığı yıla bakacak olursak. “Mentatların” şimdiki yapay zekalar olduğunu söyleyebilir miyiz ? Matematiksel hesaplamalar yaparak hızlı karar verme süreçlerinde danışman görevi gören bu insansı makineler neden olmasın ? Derinlere indikçe ağzınız açık kalacak. İnsanoğlu bir gün kurtuluşu Mesih’in gelişinde aramayacaklar mı ? Cennette “Çöl Gezegenin yeşillendiği şaraplar akan ırmaklarında” hayal etmeyecekler mi ?
Okuyanlar içindi bu söylediklerim. Okumayanlar için ise kitabın yazıldığı yıla dikkat etsinler ve bir an önce okusunlar.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1706 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı ve devamı seriyi okumadıysanız, bilimkurgu hiç okumadınız demektir. Hiç o alışık olduğunuz pop kültür bilim kurgu kitaplardan değildir. Okurken sadece bazı paragraflar için bile saatler harcadım. Zorluğundan değil, yazar bunu nasıl düşünebilmiş diye. Koskoca bir evren çıkacak karşınıza. Sonra Yıldız Savaşları ne kadar basitmiş diyeceksiniz. Şiddetle tavsiye ettiğim ve kitaplığınızın baş tacı olacak bir seridir.
Not:Seri 6 kitaptır. Yazar 7.yazarken vefat etmiştir. Oğlu bu serinin öncesini anlatan 3er kitaplık 2 seri yazmıştır.

Mükemmel bir kurgusu olan, içinde mükemmel aforizmalar bulunan ve mukemmel derinliği olan bir kitap. bir an önce bitirip serinin diğer kitaplarınıda okuyacağım. İthakinin bu kitabı neden klasikleri serisinin ilk kitabı olarak yayınladığını anlamış oldum.

Avernus 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Bir yazarın ulaşabileceği en son noktalarda (serinin birinci kitabı olmasına rağmen, devamında kesinlikle daha da gelişmiştir), anlatım, kurgu, şiirler, gözlemler enfes olmuş, uzun zamandır bu kadar zevk alarak bir kitap okumamıştım.

Göksel G. 
13 Eki 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Kitap butun siyaset bilimi okuyan ogrencilerin okumasi gereken bi kitap. Gayet akici ve anlasilir bir dille yazilmis. Ayrica fantastik tur sevenler icinde bulunmaz nimet. Tavsiye ederim..

Ender Demirel 
14 Şub 21:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaradanlar, çöl, melanj ve niceleri.
Uzun zamandır okumak istediğim kitaplar arasında tuttuğum bu roman gerçekten beklentimi karşıladı. Melanj adındaki bir tür uyuşturucu baharatın bol olduğu Dune denilen bir çöl gezegeninde geçen bu roman bir bilimkurgu olsa da günümüze ve dünyamıza ait çok fazla mesaj içermektedir. Dune gezegeninin yerlileri ve bu gezegendeki melanj için gelen büyük hanedanlar etrafında dönen bu romanın gerçek dünyadaki çağırışımları şöyle yerliler, günümüzdeki Araplar; melanj, petrol ve sömürü için gelen hanedanlar ise avrupalı devletler. Uzun zamandır beklenen peygamber muad dib Dune gezegenine ayak basınca kehanet gerçekleşmeye başlar ve yazarın kurduğu çok geniş bir evrene adım atmış oluruz. Romanı okurken iç seslerin yansıtılması çok hoşuma gitti ama kitabı okurken karakterlerle tamamen bütünleşemedim sanki her karakter okuyucunun görmediği anlarda gelişiyordu hiçbir karakteri tanıyamamış gibi hissettim bu yüzden hiçbir karakteri benimseyemedim bu biraz hoşuma gitmese de o kadar kusur kadı kızında da olur. Muazzam bir roman muazzam bir evren.

2 /

Kitaptan 67 Alıntı

Dünya dört şeyin üzerinde durur. Bilgelerin ilmi, yücelerin adaleti, haklıların duası ve yiğitlerin cesareti.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Arthur C. Clarke'ın dediği gibi, "Yeterince ilerlemiş bir teknoloji, büyüden ayırt edilemez."

Dune, Frank Herbert (İthaki)Dune, Frank Herbert (İthaki)

Korkmamalıyım. Korku katilidir aklın. Korku, mutlak yıkım getiren küçük ölümdür.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 23 - İthaki)Dune, Frank Herbert (Sayfa 23 - İthaki)
Zekiye 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

En tehlikeli insanlar çaresiz olanlardır.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 601)Dune, Frank Herbert (Sayfa 601)
Ayça 
 04 Şub 22:46 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm!
Paul’e bir Bene Gesserit atasözünü söylemişti.’’Din ile siyaset aynı arabada gittiğinde,sürücüler karşılarında hiçbir şeyin duramayacağını sanır.Dümdüz gider,hızlandıkça hızlanırlar.Engelleri tamamen göz ardı eder,körlemesine gidenlerin uçurumu çok geç farkedeceğini unuturlar.’’

Dune, Frank Herbert (Sayfa 514 - undefined)Dune, Frank Herbert (Sayfa 514 - undefined)

Çoğu medeniyet korkaklık üzerine kurulmuştur. Korkak olmayı öğreterek medenileştirmek epey kolaydır. Cesaret sınırlarını düşürürsün, istekleri sınırlarsın, iştahları denetim altına alırsın. Ufkun etrafını çiftle çevirirsin. Her faaliyet için bir kanun yaparsın. Kaosun varlığını inkar edersin. Çocuklara bile yavaş yavaş nefes almalarını öğretirsin. Evcilleştirsin.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Rüyalarla mı boğuşuyorsun?
Gölgelerle mi uğraşıyorsun?
Ayakta mı uyuyorsun?
Zaman akıp gidiyor.
Yaşamın çalınıyor.
Boş şeylerle oyalanıyorsun,
Sen ahmaklığının kurbanısın.

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert
emel tepe 
06 Şub 12:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onunla yüzleştik, ama direnmedik.Fırtına içimizden ve etrafımızdan geçti. O gitti, ama biz kaldık.

Dune, Frank Herbert (Sayfa 333)Dune, Frank Herbert (Sayfa 333)

Korkmamalıyım. Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim. Üzerimden ve içimden geçmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona çevireceğim. Korkunun gittiği yerde hiçbir şey olmayacak. Yalnızca ben kalacağım

Dune, Frank HerbertDune, Frank Herbert

Kitapla ilgili 1 Haber

Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor?
Çanlar Hugo Ödülleri İçin mi Çalıyor? Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri bu yıl politik savaşların gölgesinde kaldı. Sağcılar ve solcular arasındaki ezeli rekabet ödüllere de sıçradı ve ortaya belki de bir daha asla tamir edilemeyecek derecede hasarlı bir sonuç çıktı.