Dune Mesihi Dune 2. Kitap

9,2/10  (29 Oy) · 
77 okunma  · 
30 beğeni  · 
911 gösterim
Bir edebiyat klasiği olan, dünyanın en çok satan bilimkurgu serisi muhteşem Dune efsanesi, ikinci kitabı Dune Mesihi'yle macerasına devam ediyor. Paul Muad'dib, gezegenlerin hakimi, kutsal savaşın görkemli galibi, prensken devrimci olan bir lider, fanatik bir dini kardeşliğin mesihi…

Fremenlerin başına geçip Dune adıyla bilinen Arrakis gezegenini kontrol etmeye başlamakla kalmayıp evrenin hükümdarı olan Paul, çağlar süren bir düzene son vermiş, bir halkın kurtuluşu olmuş ve bir gezegenin en büyük ütopyasını gerçekleştirmeye ant içmiştir. Ancak zaferinden on iki yıl sonra, tüm bu güçlere sahip olmasının sebebi olan etkenler onun için bir tehlikeye dönüşür. Paul ise öngörülerine rağmen, felaket getireceğini düşündüğü geleceği değiştirmeye kararlıdır.

"İnanılmaz… Dune'a ait her şeye sahip, belki daha da fazlasına."
-Galaxy Magazine-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053755319
 • Orijinal Adı:
  Dune Messiah
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Avernus 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Yazarın derin bir insan olduğunu okudukça anlıyorum, yaşam, din ve politikanın hükmetmek üstüne iç içe geçmiş düşüncülerini okudukça büyük zevk aldım ve bunların üstüne konunun fantastik ve bilim kurgu ile harmanlanması enfes bir şekilde devam ediyor.

Hüseyin Düver 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Serinin ikinci kitabı ara kitap olduğundan olacak ilkine göre biraz durgun geçiyor. Ama kitabın devamındaki büyük olaylara zemin hazırlanırken karakter gelişimleri için de önemli anlar gelişiyor. Kitap temel olarak muaddibin gücünü sorgulaması üzerine

Kitaptan 8 Alıntı

Mehmet Salih ALTIN 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aydınlanma
Çocuk için, babasının sadece bir insan olduğunu öğrendiği zaman kadar, korkunç bir aydınlanma anı yoktur.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sarmal Yayınları)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sarmal Yayınları)
özlem 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Hükümet aynı zamanda hem dinsel hem de iddialı olamaz. Dinsel tecrübe, kanunların kaçınılmaz olarak bastırdığı bir kendiliğindenliğe ihtiyaç duyar. Kanunlar olmadan yönetemezsiniz. Kanunlarınız, önünde sonunda ahlakın, vicdanın, hatta yönetme aracı olarak düşündüğünüz dinin yerini alır. Kutsal ayinler, anlamlı bir ahlakı şekillendiren tapınmadan ya da mübarek isteklerden kaynaklanmalıdır. Diğer yandan, hükümet, şüphelere, sorulara ve çekişmelere özellikle hedef olan kültürel bir organizmadır. Ben, seremoninin yerini inancın; ve sembolizmin yerini ahlakın alacağı günün gelmekte olduğunu görüyorum.”

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
özlem 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bütün uygarlıklar, neredeyse her bilinçli bütünleşme niyetini engelleyebilecek, yok edebilecek ya da bu niyete ihanet edebilecek bilinçsiz bir güçle mücadele etmek zorundadır.

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
özlem 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnanç yönlendirilebilir. Yalnızca bilgi tehlikelidir.

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert

"Ah kanunlar!Kanun nedir ki? Kontrol mü? Kanunlar kaosu süzgeçten geçirirler ve orada damıtılan şey nedir peki? Sükunet mi?Kanun:En yüce idealimiz ve en temel doğamızdır. Kanunları çok yakından inceleme, yoksa mantık kılıfına uydurulmuş yorumlar, hukuk safsataları ve duruma uygun örneklemeler bulursun. Sükunet bulursun, ki bu sözcük de ölümün bir başka adıdır."
-Paul Muad'dib

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
özlem 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her bir soru şu tek soruya indirgenebilir: ‘Herhangi bir şey neden vardır?’ Din, iş ya da hükümetle ilgili her sorunun tek bir türevi vardır: ‘Gücü kim kullanacak?’ İttifaklar, konsorsiyumlar, kompleksler gücü elde etmek için uğraşmıyorlarsa hepsi de serapların peşindedir.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 19)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 19)
Yasemin A. 
28 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olmakta olan şeyle yarışmayın. Yarışmak kaybetmeye hazırlanmaktır. Bir şey başarma ihtiyacının tuzağına düşmeyin.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 259 - e-kitap)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 259 - e-kitap)
İzem Balık 
23 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yasaların çapraşık üslubu, birbirimize karşı duyduğumuz şiddet hissini saklama ihtiyacının etrafında şekillenmiştir. Bir insanı hayatının bir saatinden mahrum etmekle hayatının tamamından mahrum etmek arasında sadece boyut farkı vardır. Ona şiddet uyguladığınızda, enerjisini tüketmil olursunuz. Öldürme niyetinizi laf ebelikleriyle gizleyebilirsiniz, ama bir başkasına uygulanan şiddetin ardında hep şu düşünce yatar: "Ben senin enerjinle besleniyorum."
-İMPARATOR PAUL MUAD'DİB
Divan Bildirgesi'ne Ek

Dune Mesihi, Frank Herbert (İthaki)Dune Mesihi, Frank Herbert (İthaki)