Dune Mesihi Dune 2. Kitap

9,0/10  (39 Oy) · 
92 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.095 gösterim
Bir edebiyat klasiği olan, dünyanın en çok satan bilimkurgu serisi muhteşem Dune efsanesi, ikinci kitabı Dune Mesihi'yle macerasına devam ediyor. Paul Muad'dib, gezegenlerin hakimi, kutsal savaşın görkemli galibi, prensken devrimci olan bir lider, fanatik bir dini kardeşliğin mesihi…

Fremenlerin başına geçip Dune adıyla bilinen Arrakis gezegenini kontrol etmeye başlamakla kalmayıp evrenin hükümdarı olan Paul, çağlar süren bir düzene son vermiş, bir halkın kurtuluşu olmuş ve bir gezegenin en büyük ütopyasını gerçekleştirmeye ant içmiştir. Ancak zaferinden on iki yıl sonra, tüm bu güçlere sahip olmasının sebebi olan etkenler onun için bir tehlikeye dönüşür. Paul ise öngörülerine rağmen, felaket getireceğini düşündüğü geleceği değiştirmeye kararlıdır.

"İnanılmaz… Dune'a ait her şeye sahip, belki daha da fazlasına."
-Galaxy Magazine-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053755319
 • Orijinal Adı:
  Dune Messiah
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
01 Nis 22:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dune serisine ikinci kitap ile tam gaz devam! İthaki'nin bence en güzel yanlarından biri kapak tasarımı. Her seferinde kitabı elime alırken mutlu ediyor görüntüsü beni. Kelime hatalarına rastlasam da bu seriyi İthaki'den okuyup kütüphaneme yerleştirmekten keyif alıyorum.

Dune Mesihi yine ilk kitap gibi birçok ders verici cümleye sahipti. Dikkat ettiğim birkaç sözü yazarak başlamak istiyorum;
* "Bir insanın sesi, kendisine ait olmalıdır. Kendi tınısının içine gizlenmiş, başka bir adama ait mesajlar taşımamalıdır."
* "Güçlü duyguların ilk kurbanı akıldır."
* "Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür."
* "Güç, çok fazlasını elinde tutanı izole etme eğilimi gösterir."
* "Akıllı insan kendini biçimlendirir… Aptallar yalnızca ölmek için yaşar."

Bu cümlelerden daha fazlası vardı yine Dune Mesihi'nde. Gelelim ikinci kitabın konusuna. İlk kitapta tüm gezegeni kontrol almıştı Muad'Dib ve İmparator olmuştu. Bu gelişmelerden on iki yıl sonrasını anlatıyor Dune Mesihi. On iki yılda, Paul'un imparatorluğunu kabul etmeyen 61 milyon insan öldürülmüştür. Gezegendeki her yere olmasa da bazı yerlere su gelmiş ve yeşillikle kaplamayı başarmıştır Fremenler. Tabi yine Paul'un büyük desteği ile. Ancak bu gelişmeler bile Paul'un kendini sorgulamasına engel olamamıştır. Ve insani yönü, duyguları daha fazla ortaya çıkmaya başlamıştır.

İlk romanda az rastladığımız Sima Dansçıları'na, Tleilax'lara Dune Mesihi okurken çok fazla rastlıyoruz. Onların yeteneklerini, düşüncelerini daha çok okuyoruz ve öğreniyoruz. Paul'u çok sevsem de favorim olan Duncan Idaho ile bir kez daha karşılaşmak beni mutlu etti. Ancak bu karşılaşmanın da bir nedeni vardı tabi ki... Bir yanda Bene Gesserit rahibesi ve Sima Dansçıları, diğer yanda tahta çıkmasını sağlayan karısı Irulan vardır Paul'un karşısında. Chani'ye olan sevgisi belki de tek iyi yanıdır hayatının.

Roman boyunca Muad'Dib hem kendisini hem de gezegende yaptıklarını sorguluyor. Fremenler tarafından kabul görüp görmediğini, mesih olmanın nelere mal olduğunu düşünüyor sürekli. İlk romandan farklıydı demiştim, işte fark da burada başlıyor. Paul kendisini sorguladıkça insani yönleri, aşkı, dini inançları da ortaya çıkıyor. Bu da okuyucuyu oldukça etkiliyor bence. (Etkilemeli!) Çünkü, o kendinden emin kahramanın, özünde ne kadar farklı olduğunu görüyor okuyucu.

Serinin diğer kitaplarında böylesine güçlü duygularla karşılacak mıyım bilmiyorum. Gerçek Paul ile Dune Mesihi'nde tanıştığımı düşünüyorum. Bir an önce üçüncü kitabı elime almak istiyorum :) Seriyi okumayanlar, çok şey kaybediyorsunuz bilesiniz :)

Ayça 
19 Nis 09:31 · Beğendi · 9/10 puan

Dune serisinin ilk kitabı olan Dune’da ,Arrakis Gezegeni,Fremenler,Bene Gesseritler ve bir mesih olarak kabül edilen Paul Muaddible tanışmıştım.Serinin ikinci ayağı olan Dune Mesihi’nde ise ilk kitapta çok fazla bahsi geçmeyen Sima dansçıları Ve Tleiaxların ortaya çıkması benim için ayrı hikayelere yolculuk demekti.Yeni güçler,entrikalar,sürpriz konuklar kitabı zevkle okumama yetti.
Gelelim kitaba.Kurgunun başladığı noktadan 12 yıl sonraki Arrakis gezegeni kurgulanmış bu sefer.İmparator mesih Paul,daha da olgunlaşarak gezegeni
yönetmeye aynı zamanda da olası tehlikelere karşı ayakta kalmaya çalışan bir durumla karşı karşıya artık.Suikastler,güç savaşlarıyla uğraşırken iyi bi aşık olma çabasında.Hem dini hem de siyasi lider olarak Paul’ün kendini sorgulamaya başlaması da sık sık kurgunun içinde yer alıyor.
Genel olarak ilk kitaba göre durağan olsa da aynı zeka ve aynı tat var Dune Mesih’inde.Politik ve dini olaylar örgüsü ise çok ustaca yazılmış.Çoğu zaman ise bir ara kitap hissiyatını yaşadım.Daha büyük olaylara bir hazırlık kitabı sanki.Yine de sağlam bir kurgulamayla karşı karşıya olduğumu bildiğim için bu düşüncelerimi geri plana atarak okuduğumda ise çok zevkli bir okumaydı benim için.Dune en beğendiğim serilerden biri olmaya aday.
Son olarak,Kabalcı Yayınevinden okudum.Yazım hataları, İthaki Yayınlarına göre,yoktu.Rahatsız olduğum tek nokta;Paul Muaddib olarak tanıdığım karakterin Paul Müeddib olarak redakte edilmesiydi.
Dune Çocukları kitabıyla yola devam,Bakalım orada neler bekliyor beni:))

Avernus 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Yazarın derin bir insan olduğunu okudukça anlıyorum, yaşam, din ve politikanın hükmetmek üstüne iç içe geçmiş düşüncülerini okudukça büyük zevk aldım ve bunların üstüne konunun fantastik ve bilim kurgu ile harmanlanması enfes bir şekilde devam ediyor.

Ender Demirel 
 26 Şub 11:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın bu romanı bir öncekine göre daha durgun geçiyor. Bu kitap gene olarak Muad Dib’in kendi gücünü sorgulaması ve bazı şeylerin farkına varmasıyla alakalı. Kitap genel olarak bir geçiş kitabı gibi bir sonraki kitapta olacak büyük olaylara temel hazırlanıyor sanki. Roman tamamen boş geçmesin diye eklenen 1-2 karakter ve onlar üzerinden fazla heyecanı olmayan olayların sebebi sadece bir sonraki romana temel hazırlanmak amacıyla açıklanabilir. Dune serisi sosyolojik çözümlemeleri ve karakter gelişimleriyle muazzam bir roman.

Hüseyin Düver 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

Serinin ikinci kitabı ara kitap olduğundan olacak ilkine göre biraz durgun geçiyor. Ama kitabın devamındaki büyük olaylara zemin hazırlanırken karakter gelişimleri için de önemli anlar gelişiyor. Kitap temel olarak muaddibin gücünü sorgulaması üzerine

Kitaptan 14 Alıntı

Mehmet Salih ALTIN 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aydınlanma
Çocuk için, babasının sadece bir insan olduğunu öğrendiği zaman kadar, korkunç bir aydınlanma anı yoktur.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sarmal Yayınları)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sarmal Yayınları)
Ayça 
09 Nis 19:32 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar zengin ve güçlülerden her zaman en kötü şeyleri beklemiştir.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 107 - Kabalcı Yayınları)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 107 - Kabalcı Yayınları)
özlem 
26 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“Hükümet aynı zamanda hem dinsel hem de iddialı olamaz. Dinsel tecrübe, kanunların kaçınılmaz olarak bastırdığı bir kendiliğindenliğe ihtiyaç duyar. Kanunlar olmadan yönetemezsiniz. Kanunlarınız, önünde sonunda ahlakın, vicdanın, hatta yönetme aracı olarak düşündüğünüz dinin yerini alır. Kutsal ayinler, anlamlı bir ahlakı şekillendiren tapınmadan ya da mübarek isteklerden kaynaklanmalıdır. Diğer yandan, hükümet, şüphelere, sorulara ve çekişmelere özellikle hedef olan kültürel bir organizmadır. Ben, seremoninin yerini inancın; ve sembolizmin yerini ahlakın alacağı günün gelmekte olduğunu görüyorum.”

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
özlem 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bütün uygarlıklar, neredeyse her bilinçli bütünleşme niyetini engelleyebilecek, yok edebilecek ya da bu niyete ihanet edebilecek bilinçsiz bir güçle mücadele etmek zorundadır.

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
özlem 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnanç yönlendirilebilir. Yalnızca bilgi tehlikelidir.

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert

"Ah kanunlar!Kanun nedir ki? Kontrol mü? Kanunlar kaosu süzgeçten geçirirler ve orada damıtılan şey nedir peki? Sükunet mi?Kanun:En yüce idealimiz ve en temel doğamızdır. Kanunları çok yakından inceleme, yoksa mantık kılıfına uydurulmuş yorumlar, hukuk safsataları ve duruma uygun örneklemeler bulursun. Sükunet bulursun, ki bu sözcük de ölümün bir başka adıdır."
-Paul Muad'dib

Dune Mesihi, Frank HerbertDune Mesihi, Frank Herbert
Ayça 
06 Nis 22:03 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşırı analiz,gerçeğin düşmanıdır.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 84 - Kabalcı Yayınları)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 84 - Kabalcı Yayınları)
özlem 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Her bir soru şu tek soruya indirgenebilir: ‘Herhangi bir şey neden vardır?’ Din, iş ya da hükümetle ilgili her sorunun tek bir türevi vardır: ‘Gücü kim kullanacak?’ İttifaklar, konsorsiyumlar, kompleksler gücü elde etmek için uğraşmıyorlarsa hepsi de serapların peşindedir.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 19)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 19)
Yeliz 
22 May 15:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onlar bilmeye değil inanmaya eğitiliyorlar o kadar. İnançsa yönlendirilebilen bir şeydir. Tehlikeli olan şey sadece bilgidir.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 27 - Kabalcı)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 27 - Kabalcı)
Ayça 
09 Nis 19:39 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Vücut kendisine teslim olur,diye düşündü.Sonsuzluk kendine ait olanı geri alır.Bu suları kısa süreliğine dalgalandırmış olan vücutlarımız,hayata ve hayata ve kendilerine karşı besledikleri sevgiyle sarhoş olup dans ettikten ve birtakım tuhaf fikirler düşündükten sonra zamana teslim olurlar.Buna ne diyebiliriz ki?Ben belirdim.Yokum...ama yine de belirdim.

Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 140 - Kabalcı Yayınları)Dune Mesihi, Frank Herbert (Sayfa 140 - Kabalcı Yayınları)
2 /