Alican Saygı Ortanca

Alican Saygı Ortanca

Çevirmen
8.5/10
62 Kişi
·
110
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kitapta en başta karakterlerden bahsediyor. Bilgi amaçlı olup, çok uzun olmamasına rağmen gayet anlaşılır olmuş.

Hikayelerden oluşuyor kitap, kısa kısa hikayeler ve çok keyifliydi. Okurken o diyarlarda ben de dolaştım durdum.

Odin, Thor,Freya,Loki ve nicesi burada...
Odin hepsinin babası. Babaların babası hey gidi Odin seni Marvel filmlerinde de sevmiyordum, yine sevemedim gitti seni. Çok gıcık geliyor bana. :)
Thor bir zamanlar adamımdın, ne severdim seni filmlerinde güçlü ve heybetli Thor... Bu kitabı okuyunca fikrim değişti. Heyt huyt höyt, kırarım kemiklerinizi... :)) En güçlüsü Thor ama ama işte spoiler yok. ;)

Ve Loki seni hiç mi hiç sevmezdim. Ama fikrim değişti sen neymişsin böyle. Bildiğimiz Loki fakat fazlası var. Spoiler yok yine ;) çok komik ama en çok Loki bölümlerinde kahkaha atıyordum. Loki ve o sahneleri gözümün önüne getiriyordum kendimi tutamıyordum. Loki seni seviyorum artık.

Loki'nin çocukları, diğer tanrılar, elfler, devler, cüceler, Aerisler hepsi burada. Loki'nin 3 çocuğu için dikkat onlara...

Ilk kez mitoloji okudum ve çok beğendim. Yazarla da böyle tanışmış oldum ve çok beğendim. Fantastik benim sevdiğim tarzdı. Mitoloji ve fantastik müthiş ikili ve yazar çok iyi iş çıkarmış.

Hee bu arada Thor ve Loki neler neler gelecek başlarına bazen çok güleceksiniz. Thor'u düşündükçe gülüyorum, incelemeyi yazarken halen gülüyorum. Thor çok şaşırttın beni. Ve Thor devlerle savaşırken Loki nerelerdeydi acaba? :)))

Toparlasam, hikayeler çok güzeldi. Akıcı kitap ve puntosu da gayet büyük ve çok rahat okunuyor. Mitoloji okumak isteyenler hiç düşünmeyin bile.

Kitap ciltli olarak sadece 3000 adet basıldı. Şanslı sayıyorum kendimi;)

Kaçırmayın derim.
İnceleme değil de daha ziyade “meraklısına notlar” diyelim. Kitabı bitirince aklıma takılan bir iki şeyi araştırdım ve bu bulduklarım benim için şaşırtıcıydı, paylaşmak istedim.

Bu kitabı kısa sürede okumama vesile olan ve aynı zamanda hediye eden sevgili arkadaşım https://1000kitap.com/Jakeee’a çok teşekkür ederim. Bu arada belki fikrim değişir dedim ya, cık değişmedi.Ben çoğunluğun aksine Odin ve Thor’u sevdim. Loki bana göre bir baş belası ve insanları kötülük yapmaya teşvik eden bir sinsi. En nefret ettiğim kişilik.Ama kitapta zincirin en kalın halkası o gibi gözüküyor.Yine de Lokici değilim :) Sevgiler.

*İskandinav evreninin 3 küresi içerisinde 9 tane dünya vardır bunlar; Asgard (tanrı ve savaşçıların dünyası), Vanaheim ( bereket ve doğurganlık tanrıları dünyası), Alfheim ( barış ve ışık elflerı dünyası), Midgard (orta dünya), Jotunheim ( devlerin dünyası), Nidavellir ( cücelerin dünyası), Svartalvheym ( koyu cücelerin dünyası), Hel (ölülerin dünyası), Niflheim ( evrenin en altında yer alan soğuk ve karanlık dünyası).

*İskandinav mitolojisinde Valkyrie savaş meydanına gelir ve ölen askerleri Valhalla’ya götürür. İkinci dünya savaşı zamanında Hitlerı öldürmek için komplo içine giren alman askerleri gizli planı “Valkyrie operasyonu” diye adlandırmışlardır.

*Tolkien “The Hobbit” ve ” Yüzükler Efendisi”nın daha çok İskandinav etkisi altında olduğunu itiraf etmiştir. Örneğin Gandalf görüntüsü  Odin tanrısının kopyasıdır.

*Midgard (insanların dünyası) ve Asgard (tanrıların dünyası) arasında bir köprü var. Bu köprü Bifröst olarak biliniyor. Bifröst Asgard’a geçmek için kullanılan tek yoldur.
İyi akşamlar sayın 1k sakinleri..

Mitoloji severler buraya , sevmeyenler varsa da buyursunlar. İskandinav Mitoloji hakkında daha önce herhangi bir kitap okumadım ve bunun eksikliğini çok hissediyorumdum. Daha önce Yunan , Mısır, ve Roma mitlerı ile ilgili kitaplar okumam hep bir karşılaştırma içinde olmama neden oldu.
Karşılaştırma içinde olunca bazi mitlerin birbirine benzemesi veya farklılık göstermesi gayet normaldir.

Kitap çok akıcı olup 1 günde bitirilebilir. Hikayeler de birbiri ile bağlantı olduğu için su gibi önünüzde akıp gidiyor .
Karakterler giriş yapılması kitabın akıcılığını destekler nitelikte olmuş.
İskandinav mit başlangıcı , Yunan mitolojisine kaos ortamından biraz farklı başlangıç olmuş..

Odin şairlerin bal şarabı için yaptıkları. Bir an gözümde Zeusu canlandırdı.
Daha fazlasını beklemedim Babaların babası Odinden.
Namı diyar gök gürleten Tahir :)
Sıkıntıya gelmeyen , kafasının estiği gibi davranan kot kafalı Thor :)
Çekici Mjollnir bile, Loki'nin teşvikleri sonunda cüceler tarafında yapılmış bir alet . Yani Thor bildiğin Thor değil.
Çekicini bir bakıma Amazonlarin kullandığı Labris benzettim .

Loki iyi olsa sonuçlar farklı olabilecek diyeceğim, ama ona karşıda hep bir ön yargı vardı, tabi oda ön yargının hakkında veriyor:)
Güzeller güzeli Freya, etli sütlüye karışmayan güzel Balder, kör tanrı Hod , buz devleri daha bir çoğunun hikayelerde ismi geçiyor.

Beklenen Ragnarök ve Heimdall ön görülügü ve kudreti nedeniyle beni etkileyen karakter oldu...

Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar. ..
Valhalla’da sıradan bir gün... Kurtlar daha güneşi yememiş, ay ise olabildiğinden çok daha parlak. Ben, Odin ve Bay Thor okey masasında dördüncüyü yani Tanrı Dördüncüyüs’ü beklemekteyiz. Daha dünya böyle bir oyuna şahit olmamış, kimseler fayans dizmemişti...

Yazarımız destansı gerçeği kendi yorumlarıyla hikâye etmiş, destan içeriğinden hareket ederek olayları okuruna anlatmaya çalışmıştır. Öyle yalın bir dil ile yazmış ki okur yaşını 10 yaşlara kadar düşürmüştür.

Elini sallasan tanrıya değen bir destanda devler, cüceler, yılan, kurt birbirine dolanmış, her biri sözünün eri yürüyorlar cümlelerin içerisinde. Kitapta Kvasir hariç diğer tanrılar çok aptal ve düşüncesiz gözükmektedir. Yazarın aksine ben bu şekilde düşünmüyorum. Sıradan basit kişilerden bir farkı olmayan Odin ve Thor bana hiç ama hiç keyif vermedi. Zaten İskandinav ülkelerinden tanrı çıkacağını da sanmıyorum. Ne Hint’in Kali’si (Kahli), ne Mısır’ın Osiris’i ve Yunan’ın birçok tanrısındaki olağanüstü güç, akıl dengesi maalesef yok bu kitapta. Çok daha heyecanlı bir hikâyeleme ile karşılaşabilirdik. Loki olmasaydı eğer kitap tamamen çöp diyebilirdim.

Kitap karakter tanıtımıyla başlıyor. Arkasından hikâyenin öncesi ve sonrasıyla devam edip, ilerleyişi hikâyelere bırakıyor. Olay örgüsü destan kronolojisine sadık kalmış ve hikâyeler ne kadar birbirinden farklı gözükse de aslında birer bütünün parçası olarak kitapta yerini almıştır. Toplamda 13 tane hikâye içeren kitabı ise “Ragnarök” (Kıyamet) sonlandırıyor.

Odin’in gözünü kendisi için feda ettiğini, Thor’un çekicinin nasıl meydana geldiğini ve kendilerini nasıl bir sona hazırladıklarını konu etmektedir. Lakin tanrıların kurnaz halleri ise bana çok manasız geldi. Gerçekten destandan uyarlanan bir kitapta olağanüstü güçlere rastlamamak çok ama çok acı.

Yazar tanrıların ölümünü çok basit bir şekilde kapatmıştır. Oysa asıl çarpışma ve diğer bütün olaylar orada yaşanmıştır. Thor’un ve Odin’in ölümleri ve aldıkları canlar hepsi neredeyse bir cümle ile kısaca üzerinden geçmiştir. Yazar son bölümün kopyasını bir şekilde yitirmiş ve yeniden yazmak zorunda kalmış olması “Kıyamet’i” bu kadar basit anlatmasını gerektirmezdi. Ben daha şaşalı bir son beklerdim.

Sözün özü; ben kitabı beğendim. Kendi türünde okunulabilir ve tavsiye edilebilir.

Sevgi ile kalın.
Kitabın sonu gerçekten güzeldi, ama çeviriden mi bilmiyorum orta kısımları gerçekten sıkıcıydı.. Daha süslü bir dille çevrilebilirmiş. Loki ve thor ile ilgili mitolojik farklı öyküler yer alıyor, bazıları çok komik bazıları da çok basit ama kitap genel anlamıyla güzeldi.. Çok beklentiye girmeden, keyif alınarak okunacak bir kitap.. Keşke ithaki bu sınırlı sayıda üretilen ciltli baskısını biraz daha küçük puntoyla yapsaymış, bunu söyleyeceğimi cidden düşünmezdim ama yazı puntosu o kadar büyük ki, ortaokul kitabı okuyormuş gibi ciddiye alamadım kitabı.. Ama kapak efsane o da ayrı konu :) Ciltli olanı sınırlı sayıda basıldığı için şanslı olarak görüyorum kendimi, kütüphanemde çok yakışıklı bir kitap olarak kalacak :) Neil Gaiman'la tanışma kitabımdı, yazarın kalemi güzel (bir Brandon Sanderson değil ama)
Selam! Aramızda mitoloji sevmeyen var mı? Sanmıyorum🤭 Benim dünya üzerinde en çok ilgimi çeken konu olabilir🤤 Türk Mitolojisi, Mısır Mitolojisi, Antik Yunan Mitolojisi derken size araştırmayı, okumayı hatta izlemeyi en çok sevdiğim konuyla geldim; İskandinav Mitolojisi!
Tek hayalimin de kuzey ışıklarını görmek olduğunu göz önüne alırsak, ruhum kuzeyde diyebilirim sanırım
Gel gelelim Neil Gaiman’ın kaleme aldığı, ağzımın suları akarak okuduğum İskandinav Mitolojisi kitabına🤫
Kitap İskandinav tanrılarıyla bizi tanıştırarak başlıyor, sonrasında gerek dizilerde gerek çizgi romanlarda gerek Marvel filmlerinde çokça gördüğümüz Thor’un çekici, Freya’nın pelerini gibi efsane tanrı hazinelerinin nasıl kazanıldığından, savaşta onuruyla ölenlerin götürüleceğine inanılan Valhalla’ya kadar uzanıyor
Anlatımı çok sade ve eğlenceli, çok çok çok sevdim!
Okurken Vikings izlemeyi de özlemedim değil, sahi ne zaman geliyor yeni sezon? Özledik Ragnar🤧
Kitaba başlarken en merak ettiğim şey, yıllardır okuyup araştırdığım İskandinav mitlerini Neil Gaiman'ın nasıl anlatacağı idi. Neil Gaiman'ın sade dilinden bu denli görkemli hikayeleri dinlemek muhakkak ki İskandinav mitleri ile ilgili yeni okumaya başlayan insanların kafasında bir fikir oluşması için yeterli olacaktır. Peki ya halihazırda bu hikayelere aşina olan insanlar? Kendimi son cümledeki insanlara dahil ederek söylüyorum ki, kitap bitmesin istedim hatta yavaş yavaş okudum desem doğru olur. Bana uykudan önce anlatılan heyecanlı hikayeleri anımsatan bu kitap, sade ve açıklayıcı diliyle oldukça başarılı olmuş. Odin, Thor, Loki, Freya, devler, elfler, cüceler ve daha niceleri okurken kafamda canlanıverdi ve kitap beni öylesine içine çekti ki kendimi Asgard'dan bir karakter gibi hissettim.
Mitolojiye ve İskandinav kültürüne ilgisi olan herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir kitap olmuş. Ve söylemeden geçemeyeceğim, kapak tasarımı ne şahane olmuş öyle! (hardcover kapaktan söz ediyorum). Hiçbir yazıya yer vermeden Mjolnir'in simsiyah zemine altın renkte çizilmiş olması fikri harika olmuş, kapak tasarımcısına ayrıca saygılarımı sunarım.
Mezarlık Kitabı'nın çizgi roman haberini aldığımda çok heyecanlanmıştım. Uyarlamaları seviyorum, ister film ister dizi ister çizgi roman farketmiyor. Çizimler güzel. Kitap da güzel uyarlanmış. Gerekli yerlerde minik dokunuşlarla anlamanızı kolaylaştırıyor. Keşke 2.cildi de çıkmış olsaydı. O yüzden benim gibi sabırsız olmayın ve ikinci cildin çıkışını bekleyin, sonra okumaya başlayın diye minik bir tavsiye vereyim.
İskandinav tanrılarını ve önemli mitlerini bu kadar akıcı ve masalsı bir dille okumak çok güzeldi. Hikayeler karakterlerin tanıtılmasıyla başlıyor. Tanriların tanrısı Odin, oğlu Thor'un(ve çekici tabi ) devlerle, cücelerle ve diğer tanrılarla olan maceralarıyla devam ediyor. Her hikayenin, kitabın sonundaki notlarla desteklenilmiş olmasını çok sevdim. Meraklısına duyurulur.
Kitapta bi eksiklik var ama bir türlü bulamıyorum. Cevirisi mi kötü, konular mı bastan savma anlatilmis, yoksa puntosunun büyük olmasi mi bana cocuk kitabı okuyormusum hissi verdi anlamadım ama sevemedim. Kitap ön siparise girince hemen sepete eklemistim. Belkide cok beklenti oluştuğu için sevemedim. Amerikan Tanrilari gibi bi konu beklemiste olabilirim. Diyorum ya kitapta bi sorun var ve ben bulamadim ama okuyorum. Iskandinav tanrilariyla tanismak yine de güzel.

Yazarın biyografisi

Adı:
Alican Saygı Ortanca

Yazar istatistikleri

  • 110 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 145 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.