Kaplan! Kaplan!

8,4/10  (24 Oy) · 
34 okunma  · 
21 beğeni  · 
737 gösterim
Alfred Bester, asıl uğraşı senaryo ve gazetecilik olsa da bilimkurguya ve çizgi romana emek vermeye başladıktan sonra gerçek kimliğini bulan yazarlardan. Yazarın ikinci bilimkurgu romanı ve ona asıl şöhretini getiren Kaplan! Kaplan! yazılmış en iyi bilimkurgu romanlardan. Belki de en iyisi.
24. yüzyıl. İnsanlar "jaunt" denen eylem sayesinde çok uzun mesafeleri, ışınlanarak çok kısa sürede kat edebilmektedir. Gully Foyle, uzayda 170 gün boyunca neredeyse havasız bir ortamda hayatta kalmayı başarır, kendine geldikten sonra gemi enkazından kurtulur. Onu kurtaracağını sandığı gemi ise yanından geçer gider. Uzayda ölüme terk edilir. Artık aklında yalnızca onu bu duruma düşürenlerden intikam almak vardır.
Çıktığı bu imkansız görevde önce herkesin onu tanımasını sağlayacağı kaplan dövmesini yüzüne işlenir, ardından hapse atılır. Çözdüğü her sorundan sonra bir yenisiyle karşılaşan Foyle, içindeki intikam ateşiyle hedefine ulaşmakta kararlıdır.
Tüm Güneş Sistemi'ni etkileyecek ve kontrol sahibi şirketlerin elde etmek istediği bir sır da Foyle'la beraber gezegenden gezegene gezer.
Kaplan! Kaplan! bilimkurgunun korkunç simetrisi.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  298
 • ISBN:
  9786053756231
 • Orijinal Adı:
  The Stars My Destination
 • Çeviri:
  Barış Tanyeri
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 23 Şub 20:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cyberpunk, bilimkurgunun karanlık geleceğe yöneldiği bir alt türüdür. Cyberpunk'ın gelecek alternatiflerinde gelişen teknoloji, beraberinde değişen yargı değerleriyle birlikte bozuk toplumları, insan ilişkilerini ve düşük yaşam standartlarını getirir. Türün ilk örneği William Gibson'un 80'lerde kaleme aldığı ünlü Sprawl Üçlemesi olarak kabul edilse de 1953 ve 1956'da yazılan iki kitap gelecekteki düşük yaşantılı toplum düzeylerinde geçen "böyle giderse" tahminleriyle hem siberpunkın mihenk taşını oluşturmuş hem de eski gelenekle yeni arasında eşsiz köprüler kurarak modern bilimkurguyu doğurmuştur. Bu iki kitap ise Alfred Bester'ın Yıkıma Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! kitaplarıdır. Alfred Bester, diğer bilimkurgu ustalarına nazaran pek üretken değildir belki ama bu iki muazzam kitap gelecekte yazılacak olan kitapları etkileyeceği gibi bilimkurgunun vazgeçilmez efsanelerine dönüşmüştür. Bester, Moorcock'tan Asimov'a pek çok gelenekten yazarın takdirini kazanmıştır. Ben de 2008 yılında Kaplan! Kaplan!'ı ilk Moorcock'un övgüleri sonucu okumuştum. O zamanlar ön sözün yazarı Neil Gaiman'la tanışmamıştım henüz ve bilimkurguda bu kadar yol katetmemiştim. Şimdi Yıkıma Giden Adamı okumadan evvel Kaplan Kaplan!'ı tekrar okumak istedim ve bazı olayları hatırlamama rağmen kitap etkileyiciliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Bester'ın kurduğu gelecek düzeni aradan 60 yıl geçmesine rağmen hala olası ve insanlık benzer tutkularda. (İyi bilimkurgu yazarları insanı iyi analiz edip insanlığın tutku ve arzuları yönünde, gidişatı da göz önünde bulunduran gelecek tahminleri kurgulamazlar mı zaten?) Gully Foyle ise şüphesiz bilimkurgu camiasının en unutulmaz karakterlerinden. Yıkıcı, ahlaksız, cani, intikam duygusuyla körelmiş, sabit fikirli ve tam bir kaplan. Yazar bize Gully'nin gelişimini sunarken farklı imgelerle değişik sonuçlar çıkarmamıza da olanak tanıyor. Blake'in şiiriyle girdiğiniz bu dünyadan çıkmak kolay değil. Belirsiz sonu ve tahmin edilemez gidişatı iki büyük etken burada. Tekrar okumak büyük zevkti.

Umut Çalışan 
 04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap insanoğlunun en büyük hayallerinden biri düşünce gücü ile bir yerden bir yere naklin (sıradan bilim kurgularda ışınlama, çizgi romanlarda teleport, bu kitaptaki adı ile jaunteleme) keşfedilmesi ile başlıyor. Ondan sonra zaten 2400 yılına atlıyoruz.
Saldırıya uğrayan gemisinde mahsur kalan Gully Foyle günler süren beklemenin ardından kendisini almadan geçen "Vorga" isimli geminin ardından intikam ateşi ile yanmaya başlar, olaylar gelişir. Bilim kurgu tekniğinin çok üzerinde bir anlatımla insan ırkının açgözlülüğü ve toplum eleştirisinin düşmanlığı Dünya Klasikleri seviyesinde anlatılmış olması su katılmadık bir bilim kurgu bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Tıpkı bende olduğu gibi... Özellikle ilk 4 bölüm aşırı derecede sıkıcı geldi. Arkasından 5 ve 6 bölüm ile hızlanan tempo, sonrasında giderek düştü ve son bölümde neredeyse dayanılmaz bir hal aldı. Gelecekteki yaşamın kaotik olması klişesini saymazsak (ki kitabın yazıldığı tarih itibari ile bu klişenin öncüsü olabilir, saymayalım) kurgu açısından kusursuz olduğunu söyleyebilirim. http://www.umutcalisan.com/...4/kaplan-kaplan.html

ÜMİT YILMAZ 
20 Şub 15:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Konusunu okuyunca bir Monte Kristo Kontu hikayesiyle karşı karşıya olduğumu düşündüm.Fakat bilimkurgu dünyasında iyi bir yeri olduğunu duyunca okumak farz oldu dedim.Çok ta hızlı okunuyor.Evet bu bir intikam öyküsü ama bu klişe düşünceyi kaldırırsanız altından güzel bir kurgu ve insana,insanlığa dair felsefeler çıkıyor.Bir bilimkurgu fanatiği olarak bu kitaba da kütüphanemde yer vermekten mutlu oldum.

Volkan Ağbulak 
16 Ağu 10:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Foyle kesinlikle etkileyici bir karakter tam olarak iyi veya tam olarak kötü diyemiyorsun kesin çizgileri yok içerisinde öfkesi var içinde fakat bir noktada kırılganlığı var.

Hatırlayamadığı bir geçmişi öfkesini yönlendirdiği bir gemi sadece bu öfke için yaşıyor gibi ama bir yandanda insanlığın evrimini yansıtıyor bir yandanda insanlığında evrim geçirmesini sağlıyor.

Kaplan kaplan'a bakacak olursak güzel bir distopya yaratılmış gerçekçi belkide Jauntlamak haricinde çokta gerçekçi olmayan bir yanı yok gibi geldi bana akış olarak hızlı kendisini okutturmayı başarıyor. Ben kendi adıma sadece sondan biraz rahatsız oldum daha spesifik bir son bekliyordum bu kitaptan daha siyah beyaz belkide yazar bu grilik ile kitapta koruduğu Foyle'nin tam iyi yada tam kötü olmama durumunu kitabın sonuna yansıtıyor. Geri kalanına senin yön vermene izin veriyor sence insanlığın son kararı ne olmuştur diye.

Berk kaya 
24 Mar 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dahi bir bilimkurgu yazarından. Şahane bir biçimde kurgulanmış, tum zamanların en ilkel ve en ileri düzeyde bulunan zitliklariyla kaleme alınan ayrı bir Bester romanı. Kaplan dovmeli vahşi bir adamın intikam dolu serüveni..

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gezi Parkı hatırası... Güzel kütüphaneden aldığım mükemmel kitap...

Yarattığı karakterlerin özgünlüğü, hayal gücünün sınırsızlığı ve oluşturduğu kurgunun muhteşemliği... Bester'ın zekasına hayran olmamak elde değil. Böylesi bir romanın 1956 yılında yazılmış olması gerçekten inanılmaz.

Jaunte'lemek istiyorum!

wybie 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir bitişin nasıl başlangıcı yarattığının öyküsü. Yanlış anlamalar olmasaydı ne kadar farklı olacağının, bitik bir adamın tepkisinin nelere mal olacağının öyküsü. Her insanın okuması gerekenlerden.

Kitaptan 3 Alıntı

Kübra 
23 Şub 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tepki
Özgür iradeden söz edip duruyoruz ama tepkiden başka bir şey değiliz. Belirli kalıplarda mekanik bir tepki...

Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 273 - Altıkırkbeş Yayın)Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 273 - Altıkırkbeş Yayın)
Yaprak Onur 
08 Tem 16:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üç gezegen ve sekiz uydu ve on bir milyon insan bilinen en heyecan verici zamanda yaşıyorlardı ama her zamanki gibi içlerinde başka zamanların özlemini hissediyorlardı.

Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 15 - İthaki Yayınları, Barış Tanyeri)Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 15 - İthaki Yayınları, Barış Tanyeri)
ALEYNA YILMAZ 
02 Ağu 21:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

ilerleme, muhalif uçların çakışmasından, tepedeki ucubelerin evliliğinden doğar.

Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 22 - ithaki yayınları)Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 22 - ithaki yayınları)