Kaplan! Kaplan!

8,8/10  (13 Oy) · 
22 okunma  · 
15 beğeni  · 
640 gösterim
"Sizi domuzlar! Hepiniz domuzlar gibi çürüyorsunuz. İçinizde çoğu var ama en azını kullanıyorsunuz. Düşünmeniz için engellemeniz gerek. Büyümeniz içinde bir meydan okuma. Kalan zamanınızda yerinizde sayıyorsunuz. İşte size meydan okuyorum! Ölün ya da yaşayıp büyük olun, nalları dikin ya da bana gelin. Ölün kahrolasılar ya da beni, Onlly Foyle'u bulun. Sizi büyük yapayım. Size yıldızları vereyim. Sizi adam edeyim.. "

...Sıradan bir adam kaplana nasıl dönüşür? Hırs?...Öfke?...Saplantı?.....Uzayla ölüme terk edilen, ölmesi gereken bir adam, tekmelenip uykusundan uyandırılırsa ve tüm dünyayı da kendisiyle beraber uyandırmaya kalkışırsa...24. yüzyılın en değerli adamı, yüreğinde intikam ateşi ve yüzünde bir kaplan dövmesiyle dolaşıyor.....Ve av başladı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1996
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9799758467012
 • Orijinal Adı:
  Tiger! Tiger!
 • Çeviri:
  Serap Şenkul Tezcan
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra Bakırcı 
 23 Şub 20:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Cyberpunk, bilimkurgunun karanlık geleceğe yöneldiği bir alt türüdür. Cyberpunk'ın gelecek alternatiflerinde gelişen teknoloji, beraberinde değişen yargı değerleriyle birlikte bozuk toplumları, insan ilişkilerini ve düşük yaşam standartlarını getirir. Türün ilk örneği William Gibson'un 80'lerde kaleme aldığı ünlü Sprawl Üçlemesi olarak kabul edilse de 1953 ve 1956'da yazılan iki kitap gelecekteki düşük yaşantılı toplum düzeylerinde geçen "böyle giderse" tahminleriyle hem siberpunkın mihenk taşını oluşturmuş hem de eski gelenekle yeni arasında eşsiz köprüler kurarak modern bilimkurguyu doğurmuştur. Bu iki kitap ise Alfred Bester'ın Yıkıma Giden Adam ve Kaplan! Kaplan! kitaplarıdır. Alfred Bester, diğer bilimkurgu ustalarına nazaran pek üretken değildir belki ama bu iki muazzam kitap gelecekte yazılacak olan kitapları etkileyeceği gibi bilimkurgunun vazgeçilmez efsanelerine dönüşmüştür. Bester, Moorcock'tan Asimov'a pek çok gelenekten yazarın takdirini kazanmıştır. Ben de 2008 yılında Kaplan! Kaplan!'ı ilk Moorcock'un övgüleri sonucu okumuştum. O zamanlar ön sözün yazarı Neil Gaiman'la tanışmamıştım henüz ve bilimkurguda bu kadar yol katetmemiştim. Şimdi Yıkıma Giden Adamı okumadan evvel Kaplan Kaplan!'ı tekrar okumak istedim ve bazı olayları hatırlamama rağmen kitap etkileyiciliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Bester'ın kurduğu gelecek düzeni aradan 60 yıl geçmesine rağmen hala olası ve insanlık benzer tutkularda. (İyi bilimkurgu yazarları insanı iyi analiz edip insanlığın tutku ve arzuları yönünde, gidişatı da göz önünde bulunduran gelecek tahminleri kurgulamazlar mı zaten?) Gully Foyle ise şüphesiz bilimkurgu camiasının en unutulmaz karakterlerinden. Yıkıcı, ahlaksız, cani, intikam duygusuyla körelmiş, sabit fikirli ve tam bir kaplan. Yazar bize Gully'nin gelişimini sunarken farklı imgelerle değişik sonuçlar çıkarmamıza da olanak tanıyor. Blake'in şiiriyle girdiğiniz bu dünyadan çıkmak kolay değil. Belirsiz sonu ve tahmin edilemez gidişatı iki büyük etken burada. Tekrar okumak büyük zevkti.

Umut Çalışan 
 04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap insanoğlunun en büyük hayallerinden biri düşünce gücü ile bir yerden bir yere naklin (sıradan bilim kurgularda ışınlama, çizgi romanlarda teleport, bu kitaptaki adı ile jaunteleme) keşfedilmesi ile başlıyor. Ondan sonra zaten 2400 yılına atlıyoruz.
Saldırıya uğrayan gemisinde mahsur kalan Gully Foyle günler süren beklemenin ardından kendisini almadan geçen "Vorga" isimli geminin ardından intikam ateşi ile yanmaya başlar, olaylar gelişir. Bilim kurgu tekniğinin çok üzerinde bir anlatımla insan ırkının açgözlülüğü ve toplum eleştirisinin düşmanlığı Dünya Klasikleri seviyesinde anlatılmış olması su katılmadık bir bilim kurgu bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Tıpkı bende olduğu gibi... Özellikle ilk 4 bölüm aşırı derecede sıkıcı geldi. Arkasından 5 ve 6 bölüm ile hızlanan tempo, sonrasında giderek düştü ve son bölümde neredeyse dayanılmaz bir hal aldı. Gelecekteki yaşamın kaotik olması klişesini saymazsak (ki kitabın yazıldığı tarih itibari ile bu klişenin öncüsü olabilir, saymayalım) kurgu açısından kusursuz olduğunu söyleyebilirim. http://www.umutcalisan.com/...4/kaplan-kaplan.html

ÜMİT YILMAZ 
20 Şub 15:59 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Konusunu okuyunca bir Monte Kristo Kontu hikayesiyle karşı karşıya olduğumu düşündüm.Fakat bilimkurgu dünyasında iyi bir yeri olduğunu duyunca okumak farz oldu dedim.Çok ta hızlı okunuyor.Evet bu bir intikam öyküsü ama bu klişe düşünceyi kaldırırsanız altından güzel bir kurgu ve insana,insanlığa dair felsefeler çıkıyor.Bir bilimkurgu fanatiği olarak bu kitaba da kütüphanemde yer vermekten mutlu oldum.

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gezi Parkı hatırası... Güzel kütüphaneden aldığım mükemmel kitap...

Yarattığı karakterlerin özgünlüğü, hayal gücünün sınırsızlığı ve oluşturduğu kurgunun muhteşemliği... Bester'ın zekasına hayran olmamak elde değil. Böylesi bir romanın 1956 yılında yazılmış olması gerçekten inanılmaz.

Jaunte'lemek istiyorum!

wybie 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir bitişin nasıl başlangıcı yarattığının öyküsü. Yanlış anlamalar olmasaydı ne kadar farklı olacağının, bitik bir adamın tepkisinin nelere mal olacağının öyküsü. Her insanın okuması gerekenlerden.

Kitaptan 1 Alıntı

Kübra Bakırcı 
23 Şub 00:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tepki
Özgür iradeden söz edip duruyoruz ama tepkiden başka bir şey değiliz. Belirli kalıplarda mekanik bir tepki...

Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 273 - Altıkırkbeş Yayın)Kaplan! Kaplan!, Alfred Bester (Sayfa 273 - Altıkırkbeş Yayın)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız