Adı:
Bitmeyen Savaş
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053756446
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Forever War
Çeviri:
Ardan Tüzünsoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hugo En İyi Roman Ödülü

Nebula En İyi Roman Ödülü

Locus En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülü

Damon Knight Memorial Grand Master Ödüllü Yazar“Ölümcül Bir Hastalığın Oldukça Sağlıklı Kurbanlarıydık.”Joe Haldeman, yalnızca tarihin en iyi bilimkurgucularından biri değil ayrıca bir Vietnam gazisi. Robert A. Heinlein’ın, “Okuduğum en iyi gelecek nesil savaşı tasviri olabilir,” diye tanımladığı Bitmeyen Savaş ise askeri bilimkurgunun antimilitarist mucizesi.İnsanlığın, çökmüş yıldızlar aracılığıyla galaksinin çeşitli yerlerine anında seyahat edebildiği bir gelecekte, insanlar Tauranlar dedikleri, iletişim kuramadıkları bir uzaylı ırkla savaştadır. Dünyanın geleceği parlak gençlerinden oluşan elit saldırı takımlarından oluşan ordu, çeşitli liman gezegenlerin kontrolü için bu ırkla çatışma halindedir.Binlerce ışık yılı uzaktaki gezegenlere yapılan seferler... Zaman genişlemesi yüzünden Dünya’da daha hızlı akan yıllar... Canlılara düşman koşullarda verilen eğitimler... Ve tüm bu şartlar yüzünden, Dünya’ya döndüklerinde ayak bastıkları gezegenlerden çok daha yabancı bir gezegenle karşılaşan askerler...

-John Scalzi’nin önsözüyle-“Bitmeyen Savaş’ın en iyi askeri bilimkurgu romanı olduğunu söylemek bile onun için yetersiz bir övgü.”

-William Gibson-“Bitmeyen Savaş sadece harika bir bilimkurgu romanı değil, aynı zamanda harika bir Vietnam Savaşı romanı.”

-Iain M. Banks-“Amerikan bilimkurgusunun tüm beklentileri rahatlıkla aştığı sayılı kitap var. Bitmeyen Savaş da bunlardan biri.”

-Jonathan Lethem-
304 syf.
·4 günde·9/10
İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 17. kitap oldu. Uzun süredir seriye ara vermiştim ve bu kitapla öze dönüşü başlattım...

Kitabı ve içeriğini tam olarak anlatabilmek için öncelikle yazarın hayatından biraz bahsetmek gerekiyor. Joe Haldeman, Maryland Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümlerinden mezun olmuş. Bu bilgi, bilimkurgu açısından önemli bir bilgi. Çünkü Fizik ve Astronomi bölümleri, bilimkurgunun konusu ile yakından alakalı bölümler... Haldeman, üniversiteden mezun olduktan sonra ise askere yazılmış ve Vietnam Savaşı'nda yer almış. Haldeman'ın askeri tecrübesi ile üniversite bölümlerini topladığımızda eşitliğin karşı tarafına "askeri bilimkurgu"yu da otomatikman koymak gerekiyor.

İşte bu kitap, Yıldız Gemisi Askerleri(Rober A. Heinlein) ile birlikte, askeri bilimkurgunun en önemli iki eserinden birisi olarak kabul ediliyor. Öyle ki, Bitmeyen Savaş isimli bu bilimkurgu roman, Hugo, Nebula ve Locus ödüllerini gibi en değerli bilimkurgu ödüllerini de kazanmış.

Kitabın ana kahramanı ise, William Mandella isimli bir asker. Mandella aynı zamanda, özel birliklerde eğitim alan başarılı bir fizikçi. Ana kahramanımızın fizikçi olduğu bilgisini elimize aldığımızda, hemen yazarın bu kahramanı kendisi ile özdeşleştirerek ortaya çıkardığını anlayabiliriz... Mandella ve beraberindeki diğer askerler, Tauranlılar isimli uzaylılar ile savaşmak için sıkı bir şekilde eğitiliyorlar. Başlangıçtaki bölümler biraz "Mandella'nın günlükleri" gibi ilerliyor; ama zamanla okur büyük bir savaşın içerisinde buluyor kendisini.

Kitapta, insanlığın çökmüş yıldızlar aracılığıyla seyahat edebildiği bir gelecek toplumunda, uzaylı Tauranlılar ile giriştikleri savaş, savaşın anlamsızlığı, iletişimsizlik, homoseksüellik-heteroseksüellik, savaşın aslında ekonomik nedenlerle yapıldığına ilişkin yapılan göndermeler, politikanın binlerce insanın hayatını nasıl etkileyebileceği ve nasıl hiçe sayabileceği, insan ruhunun zamanla evrimi ile gibi harika konulara yer verilmiş. Birçok açıdan değerlendirildiğinde zamanın ötesinde bir kitap olduğunu açıkça söyleyebilirim.

Ayrıca kitabın bir başka güzel özelliği de Einstein'ın genel görelilik kuramının içerisinde yer almasıydı. Şöyle anlatayım: Kahramanımız birkaç göreve gidip geldikçe hem rütbesi artıyor hem de Dünya’daki değişikliklere ayak uydurmaya çalışıyor. Tabi bu sırada uzayda savaş da son hızıyla sürüyor ve düşmanlar da uzak mesafelerden geldikleri(Kitapta buna sıçrama deniyor) için bazen Dünya teknolojisinin çok ilerisine geçmiş olurlarken bazen de çok geride kalıyorlar. Kısacası kitabın omurgası genel görelilik üzerinden zamanın hızla ileriye sarılması üzerine kurgulanmış. Bu da benim hoşuma gitti.

İçerikle ilgili son olarak, kitap yıllar öncesinden yazılan bir kitap olduğu için içerisindeki tarihlere çok da takılmamak gerekiyor. Zira 1997 yılında yıldızlararası bir savaşa giren Dünya var kitabın içerisinde. Fakat gerçekte böyle bir şey olmadı tabii. 1997 yılında böyle bir yıldızlararası savaşın yaşanmadığını ve teknolojimizin buna müsaade etmeyeceğini düşünerek kitabı anlamsız bir zemine oturtmaya kalkmayın sakın. Zaten yazar da bu konuda, olayların bir paralel evrende geçtiğini hayal edin diyerek açıklama yapmış. Bu hususu göz önünde bulundurarak okumakta ve gereğinden fazla mantık aramamakta fayda var.

İlgimi çeken bir başka konu ise, bilimsel olarak gelişmiş bir gelecek zaman toplumunda(M.S. 3143 yılı) bile savaşların gerçekleşmesi ve savaşın bir insanlık gerçeği olduğunu yazarın bizlere göstermesiydi. Umarım bir gün tüm savaşlar biter ve askeri bilimkurgular fantastik eserlere dönüşür... Kitabın alt metninde yazarın bize sorduğu soruyu buraya bırakarak yazımı sonlandırıyorum:

Dünyayı savaş mı döndürüyor? Yoksa savaşı döndüren dünya mı?
304 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Joe Haldeman'ın 1975'te yazdığı bu roman bir bilimkurgu klasiği ve klasik olarak anılmayı da kesinlikle hak ediyor.

Herşeyden önce eğer bilimkurgularda günümüzden farklı bir dünyanın resmedilmesi anlamında atmosfer herşeyse, bu kitapta yazarın bu atmosferi çok çok iyi bir şekilde kotardığını söyleyebiliriz. Bu, elbette Ursula K. Le Guin'inki gibi bir atmosfer değil ancak; mekânlardan ve ruh durumlardan çok yaşanan o kargaşa anlamında kesinlikle yazar savaş hissini, ölüm hissini, o militer havayı hissettiriyor ve yazarın yaşam öyküsünden öğreniyoruz ki aslında bir vietnam gazisi olarak yazdığı bu kitapta Haldeman bütün o boğucu, şaşırtıcı savaş sahnelerinde ve bitmek bilmeyen ölüm olaylarında ve düşmanın fiziksel tanınmazlığı ve garipliği anlamında Vietnamlılardan ve Vietnam savaşından söz ediyor.

Bitmeyen Savaş baştan sona bilimsel terimler, yorucu teknolojik açıklamalarla dolu; daha doğrusu bilimkurgunun bu yönüne alışık olanlar açısından yorucu olmamıştır muhakkak, ben yoruldum açıkçası ama bunu da şikayet olarak dile getirmiyorum. Tam tersine, bu yorucu yanıyla beraber kitabın atmosferinin çok daha gerçekçilik kazandığını da düşünüyorum. Ayrıca bu bilimsel açıklamalar, savaşın bütün yoruculuğuna da çok denk düşüyor, sanki terimler ve durumların karmaşıklığı bitmeyen ve tükenmek bilmeyen savaşın yoruculuğunu da çoğaltıyor. Yazar hem dünyanın hem zaman genişlemesiyle tanık olduğumuz yeni dünyaların, gezegenlerin dünyasında hayatın hep aynı keşmekeşle dolup taştığını gösteriyor bize bir yandan; insan olmanın, savaşmanın iç içe geçmiş sarmallarla sanki bu türün yazgısı olduğunu da söylüyor. Öte yandan kitabın içeriğini de ifşa etmiş olacağım ama, yazarın yaşadığı dönemdeki durumları doğrudan da yansıttığını da düşünüyorum: o dönemde abd'de eşcinsellerin politik bir güç olarak ön plâna geçmiş olması da kitapta kendine çok fazla yer bulmuş; zaman genişlemesiyle öznel zamanda kısa süre yaşayan ama dünya zamanına göre yüzyıllar kadar bile ileriye gidebilen kahramanımız Mandella giderk dünyadaki herkesin eşcinsel olduğuna, eşcinsel olmanın norm hâline geldiğine, heteroseksüel olmanınsa hastalık olarak görüldüğüne tanık oluyor. İnsanlar yapay şekillerde çoğaltılarak eşcinsel olmaya yönlendiriliyorlar. Ancak kitabın finalinde tanık olduğumuz gelişmeler, savaşın bitmesi ve eşcinselliğin yok olması ya da insanların heteroseksüelliği keşfi gibi sonuçları da beraberinde getiriyor. Bu anlamda bitmeyen savaş adı eşcinsellerin politik hamleleri karşısında tepki duyan yazarın düşüncelerini de yansıtıyor olabilir belki de. Bitmeyen Savaş evet bir yandan bir savaş karşıtı, barıştan yana, insana iyimser bakan bir güzelleme, bir yandan da cinsel politikaların yarattığı rahatsızlıkları yansıtan bir anlama çabası.

Bitmeyen Savaş'ın mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Bol diyalogla yazılan eserin bölümleri kısa, olaylar oldukça hızlı ilerliyor ve mizah da eserin bütününe yayılmış; son derece keyif verici bir kitap bu. İthaki yayınları ise kitaptaki hataları gözden nasıl kaçırmış bilmiyorum; normalde olabileceğinden fazla yazım hatası ile karşılaşıyoruz.

Herkese iyi okumalar.
Vietnam Savaşı gazisi Joe Haldeman'ın 1974'te yazdığı ikinci ve en sevilen kitabı olan Bitmeyen Savaş (Forever War);
bilimkurgunun üç büyük ödülü olan
Nebula, Hugo ve Locus kazanmıştır.
Bitmeyen Barış ve Bitmeyen Özgürlük
isimli iki bağlantılı kitabı vardır.
Yayımlanmadan önce 18 yayınevi tarafından geri çevrilmiştir.
İlk olarak Analog dergisinde tefrika
halinde yayınlanmıştır.
Yıldız Gemisi Askerleri kitabı ile
birlikte askeri bilimkurgunun en
sevilen eserlerinden biridir.

Savaşı ölümcül bir hastalık olarak
gören kitap, savaşın dünyaya ve insanlığa verdiği zararları ekonomik, siyasal,
kültürel ve sosyal açıdan değerlendiriyor.

Türkçe olarak ilk kez 1999 yılında
İthaki Yayınları tarafından basılmıştır.
Bilimkurgu Klasikleri Dizisi kapsamında yenilenmiş bir edisyonu vardır.
304 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Gerçekten muhteşem bir kitap. Harika bir kitap için tüm öğeleri taşıyor. Anlatım, konu, çeviri, karakterler ve tasvir edilen evren harika bir şekilde aktarılmış. Bilim-kurgu sevenlere şiddetle öneririm.
304 syf.
·41 günde·6/10
Sıkı bir bilim kurgu okuru değilim ama sağlam bir distopya fikri bir eseri iyi yapmaya yetmiyor diyebilirim. Bitmeyen savaş, yazarın sağlam fikrine, güçlü fizik ve astronomi eğitimine ve askeri geçmişine rağmen benim gözümde ortalama altında kalan bir eser. Yazınsal olarak bir değer göremiyorum, ortada çok fazla sosyal mesaj kaygısı ve teorik bilgi yumağı var.

Derinliği olmayan karakterler empati kurmayı zorlaştırıyor. Karakter gelişimi hikaye boyunca çok zayıf. Benim için kitaptaki hiçbir karakter bağ kurulabilecek kadar güçlü değil. Hikaye ilerledikçe ana karakter nasıl yaşadığı dünyaya yabancılaşıyorsa, bir okur olarak da bu kitabı gittikçe yabancılaşarak okudum. Bunun ikinci bir sebebi de yazarın dili ya da üslubu, maalesef. Tanımlamalar, olayları ve mekanları insan zihninde canlandırmayı çok zor kılıyor. Teknik dilin de bir etkisi muhakkak ki vardır ama hikayeyi ilginç kılması gereken sahneler çok boğucu bir havada ilerliyordu. Gerçi bu zamana kadar nasıl bu kitaptan -hatta seriden- film çekilmedi anlamış değilim. Filmi çekilirse izlerim, iyi bir canlandırma olur benim için.

-Sürpriz bozan barındırabilir.-

Kitabın sonu da yüzyılları boşa çıkaracak şekildeydi. Gerçi Hollywood filmlerine uygun olarak hızlı bir mutlu sonla bitti. Ama çok çalakalem duruyordu. Bilmem kaç yüzyıl savaşılıp sonra yanlış anlaşılma varmış ehe diye savaşın bitmesi de biraz absürd. Bütün bir kitap boyunca o boğuculuğu ve yorgunluğu sırtlandıktan sonra kitabın temasına aykırı düşüyor.

-Sürpriz bozan barındırabilir.-

Kitap aslında aynı isimli serinin ilk eseri ( Forever War - 1975) . İkinci eser Bitmeyen Barış ( Forever Peace - 1977) ve üçüncü eser de Bitmeyen Özgürlük ( Forever Free -1999). Bu iki eserin sanırım piyasada şu an baskısı yok.

Haksızlık ya da oyunbozanlık yapmak istemiyorum, eserin beğendiğim yanları da var mutlaka. Yazıldığı dönemde bir askerin savaş karşıtı söylemleri, savaşın anlamsızlığına ve ekonomik sebeplerin savaşın çıkış noktası olduğuna vurgusu anlamlı. Bunun dışında cinsellik kavramlarına yaklaşımı düşündürücü ve belki de biraz eğreti. Özetle, bu eser zamanında bir ses getirmişse de, iyi yıllanmış değil ama güzel bir Hollywood filmi çıkar.
“Ben sadece emirleri uyguladım”ın insanlık dışı hareketler için geçersiz bir özür olduğu yirminci yüzyılda kabul edilmişti...
Joe Haldeman
Sayfa 97 - İthaki Yayınları
Cinsiyetsiz bir robotla barda oturuyordum ve kahrolası gezegende benim dışımdaki tek normal insan oydu.
Joe Haldeman
Sayfa 213 - İthaki Bilimkurgu Klasikleri
Gerçek şu ki, Dünya ekonomisinin bir savaşa ihtiyacı vardı, bu da çok uygundu. Tonlarca parayı akıtacak bir yer çıkmıştı, üstelik insanlığı bölmek yerine birleştirecekti.
“1143 yıllık savaş varsayımlarla
başlamış ve sırf iki ırkın iletişim
kuramaması yüzünden sürmüştü.
Konuşmayı başardıklarında ilk soru
‘Bunu neden başlattınız?’
ve yanıt da ‘Biz mi başlattık?’ olmuştu.”
Joe Haldeman
İthaki Yayınları
“Gerçek şu ki, Dünya ekonomisinin bir savaşa ihtiyacı vardı, bu durum da çok uygundu. Tonlarca parayı akıtacak bir yer çıkmıştı, üstelik insanlığı bölmek yerine birleştirecekti.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bitmeyen Savaş
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053756446
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Forever War
Çeviri:
Ardan Tüzünsoy
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Hugo En İyi Roman Ödülü

Nebula En İyi Roman Ödülü

Locus En İyi Bilimkurgu Romanı Ödülü

Damon Knight Memorial Grand Master Ödüllü Yazar“Ölümcül Bir Hastalığın Oldukça Sağlıklı Kurbanlarıydık.”Joe Haldeman, yalnızca tarihin en iyi bilimkurgucularından biri değil ayrıca bir Vietnam gazisi. Robert A. Heinlein’ın, “Okuduğum en iyi gelecek nesil savaşı tasviri olabilir,” diye tanımladığı Bitmeyen Savaş ise askeri bilimkurgunun antimilitarist mucizesi.İnsanlığın, çökmüş yıldızlar aracılığıyla galaksinin çeşitli yerlerine anında seyahat edebildiği bir gelecekte, insanlar Tauranlar dedikleri, iletişim kuramadıkları bir uzaylı ırkla savaştadır. Dünyanın geleceği parlak gençlerinden oluşan elit saldırı takımlarından oluşan ordu, çeşitli liman gezegenlerin kontrolü için bu ırkla çatışma halindedir.Binlerce ışık yılı uzaktaki gezegenlere yapılan seferler... Zaman genişlemesi yüzünden Dünya’da daha hızlı akan yıllar... Canlılara düşman koşullarda verilen eğitimler... Ve tüm bu şartlar yüzünden, Dünya’ya döndüklerinde ayak bastıkları gezegenlerden çok daha yabancı bir gezegenle karşılaşan askerler...

-John Scalzi’nin önsözüyle-“Bitmeyen Savaş’ın en iyi askeri bilimkurgu romanı olduğunu söylemek bile onun için yetersiz bir övgü.”

-William Gibson-“Bitmeyen Savaş sadece harika bir bilimkurgu romanı değil, aynı zamanda harika bir Vietnam Savaşı romanı.”

-Iain M. Banks-“Amerikan bilimkurgusunun tüm beklentileri rahatlıkla aştığı sayılı kitap var. Bitmeyen Savaş da bunlardan biri.”

-Jonathan Lethem-

Kitabı okuyanlar 68 okur

  • Gökçe Doğan
  • SB
  • Sergen con
  • Utku ilanbey
  • Clara Oswald
  • Bayan uranüs
  • Buse Bu
  • Ömer
  • Talha Çürük
  • Αρκαδικό

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%15.2 (7)
9
%37 (17)
8
%28.3 (13)
7
%6.5 (3)
6
%2.2 (1)
5
%8.7 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.2 (1)