Yaşlı Adamın Savaşı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2022
Gösterim
Adı:
Yaşlı Adamın Savaşı
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758372
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Old Man's War
Çeviri:
Cihan Karamancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Yaşlı Adamın Savaşı
Yaşlı Adamın Savaşı
John Perry yetmiş beşinci doğum gününde iki şey yaptı. Önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.

İyi haber, insanlık nihayet yıldızlara ulaştı. Kötü haberse, uzayda yaşamaya elverişli gezegenler sayılı. Ve tabii bu gezegenler uğruna bizimle savaşmayı göze alan düşman uzaylı ırkları da var.

Bu yüzden savaş içindeyiz biz de. Dünya’yı korumak ve yıldızlara bayrağımızı dikmek için savaşıyoruz. Dünya’dan çok uzakta, bu kanlı, acımasız, sonu gelmez savaş uzun yıllardır devam ediyor.

Dünya izbe bir gezegen. Kaynaklarının çoğunluğu Koloni Savunma Güçleri'nin elinde. Herkes emeklilik yaşı geldiğinde onlara katılabileceğini biliyor. KSG genç insanlar değil, onlarca yıllık bilgi ve beceri birikimi taşıyan insanlar istiyor.

Bir daha dönmemek üzere Dünya'dan ayrılacaksınız. Askerliğiniz, cephelerde iki sene sürecek. Ve hayatta kalırsanız alın teriyle kazanılmış gezegenlerin birinde kendinize ait bir yuvayla ödüllendirileceksiniz.

John Perry bu anlaşmayı kabul etti. Nelerle karşılaşacağını bildiğini sanıyordu. Fakat evden pek çok ışık yılı ötedeki gerçek savaş, onun hayal edebileceğinden çok ama çok daha zordu ve kendisinin zamanla neye dönüşeceği daha bile garipti.“Yaşlı Adamın Savaşı modern bir bakış açısına sahip, klasik bir bilimkurgu romanı.” –Robert Charles Wilson

“John Scalzi çağımızın en çok eğlendiren bilimkurgu yazarı.”

- Joe Hill -
304 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hızlı okunan kitaplar benim en sevdiğim kitaplardır. Bu da öyle bir kitap. Uzun bir tren yolculuğunda, elinizden bırakmadan, bir solukta okuyup bitirebileceğiniz kitap. Özellikle orduya katıldıktan sonra yaşlı adamın başından geçenler sizi hikayenin içine alıp gidiyor. Bu arada özellikle Heinlein'ın kitabi Starship Troopers ile olan benzerliğe dikkat çekmek lazım. Ben kitabı henüz okuyamadım ama film uyarlaması bu kitapla çok büyük benzerlikler gösteriyor. Akıllıca yerleştirilmiş mizahtan da bahsetmek lazım. Kitapta sizi gülümsetmeyi başaracak kaliteli espriler bolca var.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Uzun bir süre kitaplığımda okunmayı bekledi, en büyük nedeni kapak resminin hiç ilgi çekici olmaması ve kitabın ismiydi. Tesadüfi bilim-kurgu dalında ödül almış olduğunu, harika eleştiriler aldığını fark ettim (zaten bilim-kurgu okumak istiyordum o aralar) Marslı kitabıyla birlikte aynı gün soluksuz okudum hayatımdaki en güzel günlerdendi. Ne diyebilirim ki bilim-kurgunun kendisi zaten orijinallik demek o yüzden kurgusunun özgün olmasının yanında sürükleyici ve akıcı olması, bir kitaptan daha ne isteyebilirsin.
302 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Cümleten selamlar arkadaşlar. Şu seriye başlarken öncelikle serinin ilk dört kitabını sizlerle paylaşmak istiyorum.
1) Yaşlı Adamın Savaşı
2) Hayalet Tugay
3) Son Koloni
4) Zoe’nin Öyküsü
Kitabımızın kurgusal ana karakteri John Perry. Kendisi 75 yaşında askere yazılıyor ve hemen aklıma bilim kurgu romanlarında bu tarz canlıların 600-700 yıl yaşadığı ve bunun da bu tarz bir roman olup olmadığı sorusu geliyordu. Üstelik uzayda bulunan KB ya da bilinen adıyla Koloni Birliği ve yaptıklarını da göz önüne alınca ilk başlar oldukça yavaş ilerse de (ki bunu kaplumbağa ve salyangozun 1 km hat boyunca yarışmasını canlı seyretmekle eş değer tutabiliriz) sindire sindire okumaktan da vazgeçmeyip başlara sabrettim.
Kullanıcı arayüzü eklemesi ve yaşananlardan sonra -okuyanlar bilir- beyninizdeki bilgisayara isim veriyorsunuz. O kısımda attığım kahkaha ve yanımdaki insanları kendimden uzaklaştırmak gerçekten garip ama hoş bir duyguydu. Sırf bu diyalog için bile kitap okunur desem yeridir. Yazar oldukça güzel tutturmuş bu kısmı.
John Scalzi’nin diliyle 2004 yılına dönecek olursak -ki bu romanı yazdığı yıldır- onun dilinin zayıf olmadığını ama kurgusunun biraz yetersiz kaldığını görebiliyoruz. İlk roman olması nedeniyle fazla ses etmeyeceğim ama Hayalet Tugay kitabında da aynı durumla karşılaşırsam ses tonum biraz sertleşecek sanırım. Güzel bir gün (şaşırtıcı) ve güzel bir havayla beraber cümleten mutlu hafta sonları diliyorum. Keyifli okumalar..
302 syf.
·9/10
Muazzam bir dil ile muazzam bir hikayenin birleşimi sonucunda oluşmuş bir yandan eğlendiren bir yandan meraka sürekleyip diğer bir yandan ise düşündüren okuduğum en güzel Bilim kurgu romanlarında birisidir.
Okumanızı Şiddetle tavsiye ediyorum.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Kısaca özetlersek:
İnsanlık evrene açılmış. Fakat evrende seyahat sadece Koloni Birliği'nin (evet evet, Amerika'nın değil, hatta bu koloni birliği Amerika'ya gıcık) tekelinde. KB'de bu tekeli sadece ele geçirdiği sömürge gezegenlere üçüncü dünya ülkelerinden işçi nüfus taşımak ve bu gezegenleri korumak için askere aldığı 75 yaşını doldurmuş insanlar için kullanıyor. Evet Koloni Savunma Gücü'ne asker olarak yazılmanın ilk şartı 65 yaşından gün almak. Akabinde 10 yıl sonra dünya ile olan tüm bağlantınızı kesip evrene savaşmaya gidiyorsunuz. http://www.umutcalisan.com/...asl-adamn-savas.html
352 syf.
·Puan vermedi
Bilim kurgu ve mizahın ustaca harmanlığı akıcı bir macera. Tam bir hafta sonu kitabı. Zira, o kadar hızlı akıyor ki, okuyucuyu çok zorlamıyor. Anlatımı, kurgusu ve mizahı dört dörtlük. Bilim kurgu hayranlarının kaçırmaması gereken bir eser. Askeri bir öykü olması beni ayrıca cezbetti, içeriğindeki sahneler ise sıra dışı. Çok beğendim ve öneririm.
352 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Scalzi'nin ilk romanıdır. Bilim kurgu türünde uzay konulu bir romandır. İnsanların uzayda diğer zeki canlılar ile koloni yarışına girmesi ve savaşmasını anlatıyor.

Elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap.

John Scalzi - Yaşlı Adamın Savaşı (Serinin 1. Kitabı)

Kitap incelemem:
https://kitapokurum.blogspot.com/...i-adamin-savasi.html
302 syf.
·Beğendi·7/10
Değişik bir bilimkurgu okudum. Okurken meraklandım, heyecanlandım, hüzünlendim ve çok da güldüm. Eğlenceli, akıcı, aksiyon dolu bir hikaye. Askerlerin birlikteki eğitimleri sırasında " yazarın ve çevirmenin erkek olmasından kaynaklı !" bazı küfürler rahatsız etse de sadece kısa bir yerde olduğu için o kadar kusuru da olur deyip geçiyorum . Bilimkurgu sevenler pişman olmazsınız.
352 syf.
·1 günde·10/10
Kısa olsa da kitap yine de okuru yarattığı dünyaya bağlamayı başarıyor. İnsanların uzayda kolonileşmesi ve uzaylı ırklarla yapılan savaşları okuyoruz. O yüzden askeri bilimkurgu diyebilirim. İçinde az da olsa cinsellik var bu yüzden her yaşa hitap edecek bir kitap diyemem. Ayrıca mizah yönünden de zengin ve ahlaki değerleri de sorgulayan bir roman. Keyifle okudum.
352 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
" Sevdiğin birini kaybetmek nasıl bir şeydir?" diye sordu Jane.
"Sen de ölürsün," dedim. "Ve vücudunun da bunu anlamasını beklersin."
...
John Scalzi'nin Bağlılık serisi bende iyi bir tat bırakmamıştı. Ancak Yaşlı adamın savaşı serisi özellikle Heinlein'ın Yıldız gemisi askerleri ile büyük benzerlikler taşıyarak tıpkı onun gibi bu kitabı da sevmemi ve bir günde tamamlamamı sağladı.
John Perry, 75 yaşında askere yazılan harika bir karakter.
352 syf.
·8/10
Yaşlı Adamın Savaşı |4/5|
Yetmiş beş yaşındaki bir adam, karısının mezarını ziyaret ettikten sonra ne yapabilir? Sırada ne olabilir? Diğer yaşlıları bilemeyiz ama John Perry eşini ziyaret ettikten sonra gitti ve askere yazıldı. Yetmiş beş yaşında ne askeriyesi diyor olabilirsiniz. İşte bilim kurgunun nimetleri de burada devreye giriyor. John Scalzi’nin serilerinden bir diğerinin ilk kitabı olan Yaşlı Adamın Savaşı isimli kitabın yorumuna hoş geldiniz.
Günümüzden daha ileri geçen bir tarihi ele alan romanda, dünyamız bizim bildiğimiz gibi kalsa da insanlık başka gezegenlere koloni yerleştirmeye başlamıştır. Ancak bunu yapan tek biz değilizdir. Uzaydaki diğer birçok canlı da kendi kolonilerini, yaşanabilir buldukları gezegenlere yerleştirme çabasındadır ve de dolayısıyla tüm evren bir kolonileşme yarışındadır.
Bu yarış da beraberin de savaşı getirdiği için Dünyanın yaşanabilir gezegenleri fethetmek için bir ordusu vardır. Yetmiş beş yaşındaki insanları toplayan ve onları ‘dünyaya bir daha asla dönmeme’ şartıyla kabul edip bir şekilde savaşa hazırlayan bir ordudur ve ana karakterimiz de kitabın başlangıcında o orduya yazılır.
Oldukça ‘fantastik’ bir bilimkurgu konusu var aslında kitabın. Aklıma Star Wars geldi desem yalan olmaz. Onlarca farklı uzaylı çeşidinin kendi teknolojileriyle savaşması bana Star Wars’ı çağrıştırdı. Çünkü onda da, bu kitapta da; her uzaylı en gelişmiş teknolojiye gelişmiş değil. Farklı canlılar farklı bir evrimsel süreçte olduğu için bazı uzaylılar insanlardan daha üstün, bazıları da değil.
Bu sayede yaratılan çeşitlilik kitabın en çekici özelliklerinden birisi. Kitaptaki bütün uzaylılar birbirinden farklı ve bu farklılık karşısında insanların yaşadığı çaresizlik gayet iyi yansıtılmış. Çaresizlik, çünkü dünyadaki gibi her savaşta benzer taktikler uygulanamıyor. Her savaşta başka bir çare arayışındalar.
Yaratılan evreni sevdim. Kitabın şiddet betimlemelerinden kaçmamasını sevdim. Uzay savaşını olanca vahşetiyle okuyorsunuz. Bu da olayın trajik boyutunu güçlendiren bir etmen oluyor haliyle. Yalnızca, kitaptaki birçok plot twist beni şaşırtmadı. Yazarın da asıl amacı şaşırtmak mıydı bilmiyorum ama hikayede ansızın okurun karşısına çıkan sürprizlerin bir çoğunda, geleceğini önceden hissediyorsunuz. Kitap 2000 öncesi yazılsa anlayabilirdim de kitabın yayınlanma tarihi 2005.
Yine de ben devamı için meraklandım. Dediğim gibi, bir yapımcı alıp bunu dizi yapsa Star Trek gibi onlarca sezonluk bir dizi çıkabilir. Birinci kitap olduğu için evrenin genişliğine sadece camdan bakabiliyoruz ama ikinci ve üçüncü kitapta olabilecekler için heyecan duyabilmek de güzel. Umarım İthaki yeni baskılarını kısa sürede yayınlar da kaldığım yerden devam edebilirim.
Hem bilimkurgu okumak isteyip hem de diğer bilimkurgulara göre daha az derin olan, aksiyon dozajı daha yüksek olan bir kitap okumak isteyenlere Yaşlı Adamın Savaşı’nı öneririm. Sendrom bir dedektiflik öyküsü iken bu bir savaş öyküsü. John Scalzi’nin bu çeşitliliğini de takdir ettim.
Uzaylılarla savaşmaya gerek duymadan öteki gezegenlerde koloni kurabileceğimiz güzel günler dileğiyle. Kendinize iyi bakın.
...geçmişi özlemek zamanda geriye, sana eski hayatını veren tüm o seçimlerden hemen öncesine gitmeye benzer. Geri gidebilseydin ne diye aynı seçimleri yapacaktın ki? O hayatı zaten yaşadın.
On sene sonra 85 yaşına basacaksınız ve o andan itibaren sizinle bir kuru üzüm arasındaki tek fark ikiniz de kırış kırış ve prostatsız olsanız da kuru üzümde en başından beri prostat olması olacak.
Bizi insan kılan şeylerden biri de başka insanlar için nasıl bir anlam ifade ettiğimiz ve o insanların bizler için nasıl bir anlam ifade ettikleridir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaşlı Adamın Savaşı
Baskı tarihi:
10 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758372
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Old Man's War
Çeviri:
Cihan Karamancı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Yaşlı Adamın Savaşı
Yaşlı Adamın Savaşı
John Perry yetmiş beşinci doğum gününde iki şey yaptı. Önce karısının mezarını ziyaret etti. Sonra da askere yazıldı.

İyi haber, insanlık nihayet yıldızlara ulaştı. Kötü haberse, uzayda yaşamaya elverişli gezegenler sayılı. Ve tabii bu gezegenler uğruna bizimle savaşmayı göze alan düşman uzaylı ırkları da var.

Bu yüzden savaş içindeyiz biz de. Dünya’yı korumak ve yıldızlara bayrağımızı dikmek için savaşıyoruz. Dünya’dan çok uzakta, bu kanlı, acımasız, sonu gelmez savaş uzun yıllardır devam ediyor.

Dünya izbe bir gezegen. Kaynaklarının çoğunluğu Koloni Savunma Güçleri'nin elinde. Herkes emeklilik yaşı geldiğinde onlara katılabileceğini biliyor. KSG genç insanlar değil, onlarca yıllık bilgi ve beceri birikimi taşıyan insanlar istiyor.

Bir daha dönmemek üzere Dünya'dan ayrılacaksınız. Askerliğiniz, cephelerde iki sene sürecek. Ve hayatta kalırsanız alın teriyle kazanılmış gezegenlerin birinde kendinize ait bir yuvayla ödüllendirileceksiniz.

John Perry bu anlaşmayı kabul etti. Nelerle karşılaşacağını bildiğini sanıyordu. Fakat evden pek çok ışık yılı ötedeki gerçek savaş, onun hayal edebileceğinden çok ama çok daha zordu ve kendisinin zamanla neye dönüşeceği daha bile garipti.“Yaşlı Adamın Savaşı modern bir bakış açısına sahip, klasik bir bilimkurgu romanı.” –Robert Charles Wilson

“John Scalzi çağımızın en çok eğlendiren bilimkurgu yazarı.”

- Joe Hill -

Kitabı okuyanlar 183 okur

  • Pers
  • Okur
  • Odysseus
  • Dilek
  • Pınar Cabar
  • Baran Canbulat
  • Mehmet Musab Arslan
  • SihirliFlut
  • Ali
  • Orhan Sadık Özmen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%12.9
25-34 Yaş
%29
35-44 Yaş
%35.5
45-54 Yaş
%12.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%24.6
Erkek
%75.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.6 (21)
9
%18.6 (18)
8
%20.6 (20)
7
%5.2 (5)
6
%3.1 (3)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1 (1)