Karanlık Çökünce

8,3/10  (19 Oy) · 
81 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.703 gösterim
Stephen King, altı yıl önce yazdığı Karanlık Öyküler'den sonra okurlarına yepyeni bir öykü kitabı daha sunuyor. 2007 En İyi Kısa Amerikan Öyküleri Antolojisi'nin konuk editörü olan King, bir yıl boyunca yüzlerce öykü okudu. Edebiyatın bu dalına olan tutkusu Karanlık Çökünce'de açıkça görülüyor. Mutsuz bir pazarlamacının, arabasına aldığı dilsiz otostopçu bazen iyi bir dinleyici olabilir.

Kötü kolesterolünü düşürmek için egzersiz yaptığı bisikletin kendisini esir alıp korkunç bir yolculuğa çıkardığı bir adamla da karşılaşabilirsiniz bu öykülerde. Ayna adlı öyküdeki kör kızın küçük bir öpücük ve hafif dokunuşla yarattığı mucize farklı ve ilginç bir öyküdür. Karanlık Çökünce, ki buna ister akşam karanlığı deyin isterseniz alacakaranlık; insan ilişkilerinin insanlıktan uzak bir biçime dönüştüğü, hiçbir şeyin aslı gibi görünmediği, hayal gücünün, karanlıklar içine dağılan gölgelere ulaşmaya çalıştığı ve gün ışığının sönüp sizi korkularınızla baş başa bıraktığı zamandır. Ve işte bu, tam Stephen King okuma zamanıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
M.Y. 
 17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Stephen King korku türünün ustası olduğunu 13 hikayesiyle yine kanıtlamış. Hikayelerin sayısının 13 olması kasıtlı mı yapılmış yoksa ilginç bir tesadüf mü bilmiyorum ama hepsi de gayet etkileyici hikayelerdi. Korkutucu yerine etkileyici demeyi tercih ettim çünkü korku filmleri gibi korku edebiyatı da beni korkutmuyor. Ama okurken ayrı bir zevk aldığım da bir gerçek. Hikayelerden sadece birisi durum hikayesiydi. Diğerlerinin hepsi bir olay üzerinden gidiyor. Bu 13 hikayeyi okurken sadece korkuyla karşılaşmayacaksınız. Gerilim, heyecan, merak, romantizm ve hüznü de göreceksiniz. Hikayelerin bazılarında Stephen King'in diğer kitaplarını anımsayabilirsiniz. Bana Yeşil Yol ve Hayvan Mezarlığı'nı anımsatan hoş hikayeler vardı. Kitabın sonunda bir de küçük sürpriz var. Stephen King her bir hikayenin nasıl oluştuğunu ve esin kaynaklarını anlatıyor. Stephen King severlerin hoşlanacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Nurettin D 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Korku edebiyatı deyince aklıma Stephen King'in gelmemesi imkansız. Romanlarındaki gizemi, gerilimi kısa soluklu öykülerine de yansıtan King sizi olayların içine hapsediyor. Her ne kadar romanları kadar olmasa kitap elimde eridi. Kalınlığına ve punto azlığına rağmen 2 günde bitirdim

Kitaptan 13 Alıntı

Ahmet Samsa 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen hayatın acıklı bir iş olduğunu düşünüyorum, doktor.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 230)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 230)
M.Y. 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"... korkunç kısmı şimdi başlıyor. Korkunç kısmını duymak istiyor musun?"

Janet evyenin önündeki yerinde hayır, dedi içinden. Korkunç kısmını duymak istemiyorum. Ama bir yandan da korkunç kısmını duymak istiyordu, herkes korkunç kısmını duymak ister, o konuda hepimiz deliyizdir, ...

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 113)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 113)
M.Y. 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Algılama her şey değildir, demişti Willa, ama algılamayla beklenti birleşince? Her şey mümkündü.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 33)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 33)
M.Y. 
 08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bu dünyada güvenemeyeceğiniz pek çok şey, bel bağlayamayacağınız pek çok insan vardır, ama OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk: saplantılı-zorlantılı bozukluk) hastaları ölüm döşeğinde değilseler, her zaman verilen görevleri eksiksiz yaparlar.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 223)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 223)
M.Y. 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bu kısa süreli soruşturmamın (ben buna araştırma diyordum) sonunda ilginç bir şey öğrendim: mucizenin tıbbi tanımı yanlış teşhismiş.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 339)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 339)
M.Y. 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

... evlilik söz konusu olunca, yaşayan bebekler tutkal görevi yapıyor. Ölü bebekler de asit gibi.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 53)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 53)
M.Y. 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Üstünde yağmurluk olan birine herkes güvenir. Nedendir, bilmem. Hayatın o esrarengiz gerçeklerinden biri herhalde.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 68)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 68)
M.Y. 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Birden hayatın sadece sığ olmasını istedi. Sığ olması gayet iyi, eğer inanmıyorsan film yıldızlarının hayatına bak.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 111)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 111)
M.Y. 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Gerçek, bir bilinmezliktir, Doktor Bonsaint ve varlıkların günlük dokusu aslında onların karanlığını ve parlaklığını maskelemek için ördüğümüz bir bez parçasıdır. Bence ölülerin yüzünü de aynı nedenle örtüyoruz. Cesedin yüzünü bir çeşit giriş kapısı olarak görüyoruz. Bize kapalı bir kapı, ama her zaman kapalı olmayacağını da biliyoruz. Bir gün her birimiz için açılacak ve her birimiz o kapıdan gireceğiz.

Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 231)Karanlık Çökünce, Stephen King (Sayfa 231)
2 /