Hayaletin Garip Huyları

7,8/10  (23 Oy) · 
68 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.299 gösterim
Jim Norman'ın karısı Sally, saat ikiden beri kocasının bekliyordu. Genç adamın arabası apartmanın önünde durduğu zaman onu karşılamak için dışarı çıktı. Olayı kutlamak için gidip iki biftek, bir şişe şarap, marul ve salata sosu almıştı. Şimdi Jim'in arabadan inmesini seyrederken çaresizce, kutlanacak bir şey olduğunu umarım, diye düşünüyordu.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1989
 • Sayfa Sayısı:
  314
 • ISBN:
  9789754054552
 • Orijinal Adı:
  Night Shift
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Onur Özkan 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Stephen King'in bir çoğu sinemaya uyarlanan farklı hikayelerinin bulunduğu, ilginç kapağı ile dikkat çeken korku ve gerilim dozu yüksek güzel kitaplarından birisi...!

Mujurey 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 5/10 puan

Stephen King'in kısa hikaye yazmakta çok da iyi olduğunu söyleyemeyeceğim. Kitabın içerisindeki çoğu hikaye filmlere aktarılmış. Her ne kadar başarılı olmadıklarını az çok tahmin edebilsem de, izlemeye çalışacağım.Elime şans eseri Altın Kitaplar Yayınevi'nden çıkma ilk basımı geçtiği için o eski kitap kokusuyla güzel okundu.

Kitaba adını veren ilk hikaye Hayaletin Garip Huyları (Sometimes They Come Back) açıkçası benim için hayal kırıklığıydı. Çıkış noktası ne kadar güzel de olsa biraz aceleye getirildiğini düşünüyorum.
İkinci hikayemiz ise Hortlaklı Köy (Jerusalem's Lot) tam bir H.P Lovecraft havasındaydı. Konu, olayın anlatılışı derken bir anda Necronomicon'a bağlanacak falan sandım. Havasını beğendiğim bir atmosferi vardı.
Üçüncü hikayemiz olan Son Bir Kadeh (One for the Road) de fazla iyi sayılmazdı. Hikayedeki esrarlı mekan gene Jerusalem's Lot olduğu için hoşuma gitti.
İşte güzel bir hikaye! Mısırın Çocukları (Cildren of the Corn) güzel bir Supernatural bölümü gibiydi. Heyecan vericiydi ve okurken çok zevk aldım. Sanırım en parlak hikaye bu oldu benim için.
Gri Madde (Grey Matter) ise diğer hikayelerden biraz farklıydı. Bu sefer konu biyolojik bir ürkütücülüğe sahipti. İdare ederdi.
Ben Bir Kapıyım (I am the Doorway), okuduğum iyi bilim kurgu hikayelerden biri oldu. Korkudan daha çok merak uyandıran gizemli bir havası vardı. Kapak resmi de bu hikayeye ait.
Canavar (The Mangler), üzerinde biraz daha uğraşılsa olacakmış aslında. Gene bir Supernatural havası vardı ancak sonu havada kaldı maalesef.
Umacı (The Boogeyman) vasat bir hikaye. Klişe, ortalamanın altı bir korku filmi çıkaracak potansiyelde.
Ne İstediğini Biliyorum (I Know What You Need) şaşırttı. Hortlaklı Köy'de beklediğimi burada bulmuş oldum aslında. Hoşuma gitti bu hikaye.
Bırakanlar Şirketi (Quitters, inc.) sigara içenlerin empati kurarak okumasıyla korkutucu olabilecek bir hikaye. İtiraf etmeliyim ki, iradesiz bir insanın başına gelebilecek en kötü şey bu olurdu herhalde.
Ve son hikayemiz Kamyonlar (Trucks) kötü bir kapanış oldu. Hızlı başladı ve iticiydi. Tatmin edemedi.

Son olarak, küçükken okuyup korkmam gereken hikayeleri bu yaşımda okuyunca etkilenmedim haliyle. Çıtır çerez niyetine okunur.

Korkmaz. 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu

Yine bir öykü derlemesi.En çok aklımda kalan Umacı'dır.Ve kapağına konu olan astronot hikayesi(aklımda değil).Hikayelerden oluşan bi eserdir ve kapak resmine çok iyi yansıtılmıştır.

Zeynep 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Umacı... Gerçekten korkutucuydu. Eskiden okumuş olduğum kitapları şimdi elden geçirince korktuğum şeylere güler oldum. Zamanında, kitaplar çıktığı gibi okumuş olmaktan çok mutluyum. Yoksa çocukken aldığım keyifi şuanda alamayacaktım.