John Scalzi

John Scalzi

Yazar
8.2/10
262 Kişi
·
478
Okunma
·
26
Beğeni
·
2266
Gösterim
Adı:
John Scalzi
Unvan:
Amerikalı Roman ve Hikaye Yazarı
Doğum:
ABD, 1969
Amerikalı roman ve hikaye yazarı. Yedi adet basılmış romanı ve çeşitli dergilerde ve antolojilerde yayımlanmış hikayeleri bulunmaktadır. Eserleri on dört dile çevrilen Scalzi, üç kere En İyi Roman Hugo Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 21 Mayıs 2012 tarihinden beri Science Fiction and Fantasy Writers of America'nın başkanlığını yürütmektedir.
...geçmişi özlemek zamanda geriye, sana eski hayatını veren tüm o seçimlerden hemen öncesine gitmeye benzer. Geri gidebilseydin ne diye aynı seçimleri yapacaktın ki? O hayatı zaten yaşadın.
"Bilge bir adam bir keresinde kendisini üye kabul edecek bir kulübe asla girmeyeceğini söylemişti.
John Scalzi
Sayfa 186 - ithaki yayınları
Yüksek yerçekimine sahip bir dünyada zaman geçirdikten sonra, düşük yerçekimli bir dünyaya taşınırsan bu durum kemiklerinin nasıl gelişeceğini etkiler. Bir kemiğin kırılacak olursa o da gözükür. Bütün yaşam tarihin, kemik gelişiminde kendini gösterir.
John Scalzi
Sayfa 31 - ithaki yayınları
On sene sonra 85 yaşına basacaksınız ve o andan itibaren sizinle bir kuru üzüm arasındaki tek fark ikiniz de kırış kırış ve prostatsız olsanız da kuru üzümde en başından beri prostat olması olacak.
360 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İmparatorluğun Çöküşü, John Scalzi'nin Yaşlı Adamın Savaşı kitabındaki kadar ilginç bir evren anlatmıyor bizlere, ama ondan daha eğlenceli bir kitap kesinlikle. Serinin ikinci kitabının ekim ayında çıkacağını yeni öğrendim, bu kötü oldu tabii, büyük olasılıkla okuma isteğim azalacak, ama en azından serinin ilk kitabını okuyarak yazarın ne kadar rahat, ne kadar keyifli bir kalemi olduğunu hatırlamış oldum.

İmparatorluğun Çöküşü rahatlıkla dizi ya da film olabilecek bir kitap olarak diyaloglarından evren tasarımına dek aslında aşinalık hissi veren bir eser. Asimov'un Vakıf serisindeki imparatorluğun çöküşü çok ilgi çekici olmakla beraber yazarın üslubunun çok iyi olmaması sebebiyle arada sıkıcı da olabiliyordu; Scalzi ise orijinal bir fikir bulmuş olmasa da, hatta kitaptaki evrenin ucundaki Son gezegeni dahil Asimov'a fazla şey borçlu olsa bile, çok karakterli anlatısına çok rahat renk verebiliyor, bugüne dek görmediğimiz derece küfür kullanımıyla (hakikaten, abartısız, havada uçuşuyor!),karakterlerini bol bol konuşturarak, hızlı bir akış tutturarak çok iyi bir enerji yaratabiliyor. Bunun ne derece edebi olduğu tartışılır ve bu tartışma çok kısa sürer, ama eğlencelik bir şeyler okumak isteyenler için, iktidar savaşının bir başka örneği olarak, ayrıca ilk kez bilim kurgu okumayı düşünenler için, kafa dağıtmak için İmparatorluğun Çöküşü çok iyi bir seçenek olabilir.
328 syf.
·6 günde·6/10
Yazımın aslı ve tamamı --> https://yaprakonur.wordpress.com/...malilar-john-scalzi/

Kırmızı Üniformalılar şu anda tam ihtiyacım olan kitaptı. Scalzi'yle Yaşlı Adamın Savaşı ile tanışıp tarzını çok sevmiştim ve bu kitapta da beklediğimi tam olarak verdi; son derece akıcı, kolay okunana ve eğlenceli bir hikayeydi.

Hikaye uzay filosunun amiral gemisi olan Gözüpek adlı bir gemide geçiyor, gemiye yeni katılan bir grup tayfa kendilerinin de içine dahil olduğu rütbesiz askerlerin dış görevlerde çok sık öldüğünü keşfediyor ve bunun nedenini keşfedip buna bir çözüm bulmaya çalışıyor.
304 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Hızlı okunan kitaplar benim en sevdiğim kitaplardır. Bu da öyle bir kitap. Uzun bir tren yolculuğunda, elinizden bırakmadan, bir solukta okuyup bitirebileceğiniz kitap. Özellikle orduya katıldıktan sonra yaşlı adamın başından geçenler sizi hikayenin içine alıp gidiyor. Bu arada özellikle Heinlein'ın kitabi Starship Troopers ile olan benzerliğe dikkat çekmek lazım. Ben kitabı henüz okuyamadım ama film uyarlaması bu kitapla çok büyük benzerlikler gösteriyor. Akıllıca yerleştirilmiş mizahtan da bahsetmek lazım. Kitapta sizi gülümsetmeyi başaracak kaliteli espriler bolca var.
352 syf.
·Beğendi·10/10
Uzun bir süre kitaplığımda okunmayı bekledi, en büyük nedeni kapak resminin hiç ilgi çekici olmaması ve kitabın ismiydi. Tesadüfi bilim-kurgu dalında ödül almış olduğunu, harika eleştiriler aldığını fark ettim (zaten bilim-kurgu okumak istiyordum o aralar) Marslı kitabıyla birlikte aynı gün soluksuz okudum hayatımdaki en güzel günlerdendi. Ne diyebilirim ki bilim-kurgunun kendisi zaten orijinallik demek o yüzden kurgusunun özgün olmasının yanında sürükleyici ve akıcı olması, bir kitaptan daha ne isteyebilirsin.
302 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Cümleten selamlar arkadaşlar. Şu seriye başlarken öncelikle serinin ilk dört kitabını sizlerle paylaşmak istiyorum.
1) Yaşlı Adamın Savaşı
2) Hayalet Tugay
3) Son Koloni
4) Zoe’nin Öyküsü
Kitabımızın kurgusal ana karakteri John Perry. Kendisi 75 yaşında askere yazılıyor ve hemen aklıma bilim kurgu romanlarında bu tarz canlıların 600-700 yıl yaşadığı ve bunun da bu tarz bir roman olup olmadığı sorusu geliyordu. Üstelik uzayda bulunan KB ya da bilinen adıyla Koloni Birliği ve yaptıklarını da göz önüne alınca ilk başlar oldukça yavaş ilerse de (ki bunu kaplumbağa ve salyangozun 1 km hat boyunca yarışmasını canlı seyretmekle eş değer tutabiliriz) sindire sindire okumaktan da vazgeçmeyip başlara sabrettim.
Kullanıcı arayüzü eklemesi ve yaşananlardan sonra -okuyanlar bilir- beyninizdeki bilgisayara isim veriyorsunuz. O kısımda attığım kahkaha ve yanımdaki insanları kendimden uzaklaştırmak gerçekten garip ama hoş bir duyguydu. Sırf bu diyalog için bile kitap okunur desem yeridir. Yazar oldukça güzel tutturmuş bu kısmı.
John Scalzi’nin diliyle 2004 yılına dönecek olursak -ki bu romanı yazdığı yıldır- onun dilinin zayıf olmadığını ama kurgusunun biraz yetersiz kaldığını görebiliyoruz. İlk roman olması nedeniyle fazla ses etmeyeceğim ama Hayalet Tugay kitabında da aynı durumla karşılaşırsam ses tonum biraz sertleşecek sanırım. Güzel bir gün (şaşırtıcı) ve güzel bir havayla beraber cümleten mutlu hafta sonları diliyorum. Keyifli okumalar..
360 syf.
·Beğendi·7/10
Yaşlı Adamın Savaşı serisini okuyan var mı? Ben henüz okumadım mesela. Ancak adından bir hayli söz ettiren bir çalışma olduğunu biliyorum. Haliyle yakın zamanda okumak şart oldu. Konuya neden böyle girdim, çünkü aynı yazarın kaleme aldığı diğer bir bilimkurgu serisi üzerine yazacağım. Çoğumuza tanıdık gelecek bir temayı, çöken imparatorluk fikrini İmparatorluğun Çöküşü kitabında işleyen yazar okurken güldürmesini de bilen bir isim ayrıca.

Gülmekten kastım tabi ki özellikle komedi olsun diye yazılmış bir metinden bahsetmiyorum. John Scalzi’nin yazdığı kitapların genel özelliği okuyucuya keyifli vakit geçirtecek, rahat okunan şeyler olması. Bu kitapta ele aldığı konu yüzyıllardır uzayın kendisi sayesinde ayakta kalmayı başarmış bir imparatorluğun yine uzayın kendisi tarafından sona ermesini işliyor. Gördüğümüz gibi konu çok ciddi ve insanlık sadece figüran.

Devamı: https://kahramangiller.com/...kmedi-ki-bu-dunyada/
Ben tam eski kadrodan devam ederiz falan diye düşünürken Cainen ve Sharan ile başladık. Lider Cainen’in henüz başlarda heyecan dolu bir başlangıç yaşatmasıyla da -diğer kitaba göre- oldukça ısındığım kitaba başladım. Jane’nin katılmasıysa oldukça ilginç oldu. Şöyle ki, Cainen ve Sharan ayrılıyor; Cainen bir Rraey ve onu tutsak alanda bir Enesha’lı. Peki bizimkiler kimden, biz kimle kavgalıydık soruları pek bir kafamı kurcaladı başlarda ama olsun.
Hayalet Tugay adı ilk kez Yaşlı Adamın Savaşı kitabında John'un oda arkadaşı Leon'un ölü bulunmasıyla geçiyor. Nereden nereye ve ben bunu nasıl hatırlıyorum onu da bilmiyorum. Böylelikle fark ettim ki bilmediğim çok fazla unsurla kitaba başlamışım.
Tabi devamında cümlemin bu kadar olumlu olmayacak ve seriye erkenden son verdiğimi bildireceğim. Şöyle ki, kitabı okuyan dostlarımız ne kadar beğenirse beğensin; ben aradığım tadı bulamadım. Hatta bunu güçlü bir iddia ile destekleyecek olursak geçen okuduğum Larende kitabı kadar sürükleyici de bulmadım. Açıkçası durum böyle olunca da kitap beni fazla açmadı. Bende burada bitirmek durumunda kaldım.
Bana hitap ettiğini düşünmediğim bir kitap için daha fazla da uzatmaya gerek görmüyor, iyi günler diliyorum..
312 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Benim icin 'Star Wars' yaratilmis en guzel bilim-kurgudur ve ona yaklasabilecek, bana benzer duygular yaratabilecek bir kurguyu tahmin dahi etmiyordum. Ta ki John Scalzi ile tanisana kadar. Eger bilim kurgu seven bir okursaniz serinin ilk kitabi olan Old Mans War'dan baslayarak keyfi yasamaya baslamanizi siddetle tavsiye ediyorum. Sayfalar nasil geciyor anlamak zor ve kitap bitmeye baslayinca okumaya kiyamiyorsunuz.
336 syf.
·10 günde·9/10
Birinci kitap gibi hızla sizi hikayenin içine alıp götüren bir kitap. İlk kitaptan tanıdığımız Jane Sagan bu kitapta baş rollerden birinde. Ama asıl hikaye başka bir hayalet tugay askeri üzerine kurulu. Özellikle askerlerin kullandığı ve onları süper asker yapan hayali teknolojiler ayrıntılarıyla o kadar güzel anlatılıyor ki keşke bunlar gerçek olsa diyorsunuz. Kitabın içinde hiç bir laf salatası yok. Herşey kısa, öz ve hikaye odaklı anlatılmış. O yüzden bir an önce sona gelmek için elinizden bırakamıyor, okumaya devam ediyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Scalzi
Unvan:
Amerikalı Roman ve Hikaye Yazarı
Doğum:
ABD, 1969
Amerikalı roman ve hikaye yazarı. Yedi adet basılmış romanı ve çeşitli dergilerde ve antolojilerde yayımlanmış hikayeleri bulunmaktadır. Eserleri on dört dile çevrilen Scalzi, üç kere En İyi Roman Hugo Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 21 Mayıs 2012 tarihinden beri Science Fiction and Fantasy Writers of America'nın başkanlığını yürütmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 478 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 280 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.