Hayalet Tugay

8,8/10  (14 Oy) · 
23 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.242 gösterim
Hayalet Tugay, Koloni Savunma Güçlerinin Özel Kuvvetleridir. Bu seçkin askerler ölülerin DNA`sından yaratılır ve KSG`nin en zorlu operasyonlarına çıkacak mükemmel savaşçılar haline getirilir. Genç, hızlı, güçlü ve normal insan çekincelerinden bütünüyle yoksundurlar.

 

Evren, insanlık için tehlikeli bir yerdir-ve daha da tehlikeli olmak üzeredir. Önceden savaşmış olduğumuz üç ırk, uzaya yayılışımızı durdurmak için ittifak kurar. Onları bir arada tutansa KSG`nin en büyük sırlarını bilen hain bilim insanı Charles Boutin`dir. KSG galip gelmek için Boutin`in niye böyle bir şeye kalkıştığını bulmak zorundadır.

 

Jared Dirac Boutin`in DNA`sından yaratılan bir süper insan cevapları temin edebilecek yegane kişidir. Jared`ın beyninin Boutin`e ait elektronik anılara erişebilmesi gerekmektedir, fakat anı nakli başarısız olunca Jared, Hayalet Tugay`a teslim edilir.

Jared ilk başta mükemmel bir askerdir. Fakat Boutin`in anıları yavaş yavaş yüzeye çıktıkça Jared onun ihanetinin sebeplerini ve insanlığın düşmanlarının basit bir yenilgiden çok daha feci şeyler planladıklarını anlamaya başlar.

 

"Yaşlı Adamın Savaşı`nın devam romanı, yoğun bir askeri aksiyonla keskin sezgileri bir araya getiriyor... şiddetle tavsiye edilir."

-Library Journal-
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053751823
 • Orijinal Adı:
  The Ghost Brigades
 • Çeviri:
  Cihan Karamancı
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk kitap Yaşlı Adamın Savaşı'nın devamı olan kitap yine İthaki Yayınlarından çıkmış. Baskı kalitesi, çeviri gayet güzel.

Bu kez, ilk kitapta kısaca bahsedilen, hatta ilk kitabın kahramanı John Perry'nin birlikte bir operasyona katıldığı Hayalet Tugay'ın içindeyiz. Gerçek Doğan John Perry'nin aşkı, özel kuvvetler teğmeni Jane Sagan ile er Jared Dirac baş aktörler. Koloni Savunma Güçlerine ihanet eden bilim adamı Bouitin'in KSG kayıtlarında tutulan bilinci özel kuvvetler askeri Jared'in beyin şablonuna aktarılır. Maksat Boutin'in planlarını öğrenebilmektir.

İlk kitaba kıyasla daha derin karakter kurgusu, kainat boyutunda politik entriklarla sağlamlaştırılmış alt yapı kitabın artıları. Kitabın evreni her ne kadar kusursuz düşünülmüşse de; bahsi geçen ırkları (rrayler, elhesalar, obinler) dış özellikleri peki iyi tarif edilememiş, hatta zaman zaman duruma göre yeni özellikler eklenmiş, eksiltilmiş gibi geldi. İlk kitaptan beri hayran kaldığım akıllı kan, beyin dostu (ki bu çeviriler de harika olmuş) gibi teknolojik kurgular süper. Bence Scalzi'nin hayattaki en büyük şansızlığı Lucas'tan sonra dünyaya gelmek. Zira bu seri filme dahi çekilse ana temada Yıldız Savaşları'ndan araklanmış hissi verecek.

Ediz Özatik 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

'Yaşlı Adamın Savaşı' serisinin 2.kitabı.
Bir Rama, Dune derinliği beklemeyin.
Derin felsefi açılımlar yok bu seride.
Ama su gibi akıcı ve heyecanlı bir kitap (seri).
Bir gecede elinizden bırakamadan bitireceksiniz emin olun.