Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati Dirk Gently Serisi

8,6/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.047 gösterim
Harika bir şekilde garip. Öyle paragraflar var ki uzun uzun ve yüksek sesle gülmeden okumak imkânsız. The Boston Sunday Herald Yolculardan biri, uçak biletini kontrol ettirdiği sırada Londranın Heathrow Havaalanı birden turuncu bir ateş kürenin içinde yok olur. Patlama Tanrının işi olarak görülür. Ancak hangi tanrının diye merak eder Dedektif Dirk Gently. Hangi Tanrı Osloya gidecek 15.37 uçuşunu yakalamak için Heathrow Havaalanında takılıyordur ki! Tüm bunların bu sabah kafasında son zamanların popüler şarkısı Hot Potatonun çaldığını fark eden Dirkin son -ve sona kalan- müşterisiyle ne alakası vardır? Aşırı derecede kirli buzdolabı travması ve başıboş kartalın düşmanca tavırları arasında, Süper Dedektif Dirk Gently evrenin gizemlerini bir kez daha çözecek.

Sapıktan daha komik, P. G. Wodehouseun hikâyelerinden daha sakin ve Savaş ve Barıştan daha kısa Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, göze çarpan mizah duygusuyla Adamsın ikinci derece kıymetli bir diğer cevheri.
The Birmingham News

Zekice ve komik Douglas Adams, astronomik komikliğe/saçmalığa/absürtlüğe ulaşan bir ıvır zıvırlar dünyası yaratıyor.
The New York Times Book Review
 
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9789759972134
 • Orijinal Adı:
  The Long Dark Tea-Time of the Soul
 • Çeviri:
  Sevil Cerit
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Gökhan Demir 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varacağı yere beş saat geç ve telaş içinde gitmektense, beş saat ve fazladan birkaç dakika geç, fakat duruma hakim olarak gitmek çok daha iyi olacaktı.

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 29)Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 29)
Gökhan Demir 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Astroloji
Dirk gazeteyi bir homurtu çıkararak sertçe kapadı. Işık yılları ötesinde hızla dönmekte olan büyük kaya parçalarının insanın gününün nasıl geçeceği konusunda kendisinin bilmediği bir şey bileceği fikrine, bir saniye bile olsun katılmıyordu. Sadece "Büyük Zazanga" eski bir arkadaşıydı, adam Dirk'in doğum gününün ne zaman olduğunu biliyor ve her zaman burcunu onu kızdıracak bir şekilde yazıyordu. Adam yıldız falını yazma işini üzerine aldıktan sonra, gazetenin satışı on ikide bir oranına yakın bir düşüş göstermişti ve bunun nedenini sadece Dirk ile Büyük Zazanga biliyordu.

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 32)Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 32)
Gökhan Demir 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

rastlantı
Kendi kendine eğer bir rastlantı olursa, ikinci bir rastlantı da olur dedi. Eğer bir rastlantı ikinci bir rastlantının tam peşinden gelirse, bu da bir rastlantıdır.

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 130)Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 130)
Gökhan Demir 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir iki dakika sonra kaldırımda durup vahşi yaşamın bir örneğini kendimden uzak tutmaya çalışırken, kızın söylediği bir kelime sanki bir yıldırım gibi beni çarptı. Fikir fantastik bir şekilde ve çılgınca imkansızdı. Fakat fantastik bir şekilde ve çılgınca imkansız olan fikirlerin çoğu gibi - gerçeklere uydurulması için güçlükle bükülen sıradan bir fikir kadar - hiç olmazsa üzerinde düşünmeye değerdi.

Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 117)Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati, Douglas Adams (Sayfa 117)