8,0/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
542 gösterim
"Her şey görünmez parçacıklardan oluşur. Maddenin temel parçacıkları 'şeylerin tohumları' ebedidir. Temel parçacıklar sayıca sonsuz ama şekil ve boyut bakımından sonludur. Evrenin bir yaratıcısı veya tasarlayıcısı yoktur. Her şey, bir sapmanın sonucunda meydana gelir.

Özgür iradenin kaynağı sapmadır.

Doğa durmadan deney yapar. Ruh ölümlüdür. Ölümden sonra hayat yoktur. Tüm örgütlü dinler hurafelerle dolu yanılgılardır. Dinler şaşmaz biçimde zalimdir. Melekler, şeytanlar, hayaletler yoktur. İnsan hayatının en yüksek amacı, hazzı artırmak ve acıyı azaltmaktır. Hazzın önündeki en büyük engel acı değil, yanılgılardır."

Lucretius'un Evrenin Yapısı adlı, bin yıldan uzun geçmişi olan kadim şiirinden bu dizeler, tarihin her dönemi için tehlikeli ve aykırı fikirlerle doludur. Gelgelelim yüzyıllardır kayıp elyazmasını 1417 kışında, Almanya'nın güneyindeki ücra bir manastırın tozlu raflarında bulan büyük kitap avcısı Poggio Bracciolini, bu keşfiyle Batı medeniyetinin kaderini değiştireceğini ve tarihe yön vereceğini herhalde bilmiyordu...

Nitekim başta Kilise olmak üzere tüm yerleşik kurumların ve güç odaklarının baskılarına rağmen kopyalanıp çoğaltılan bu şiir, elden ele dolaşarak Galileo, Freud, Darwin ve Einstein'ın bile düşüncelerine yön verecek, hatta Thomas Jefferson eliyle Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi'ne yansıyacaktır.


"Batı kültürünün unutulmuş iki kahramanını yıldızlaştıran olağanüstü çekici bir kitap. Dünyanın atomlardan oluştuğunu ve ölümden korkmanın akıl kârı olmadığını savunan Romalı şair Lucretius ile, onun büyük şiirini yeniden keşfeden ve modern dünyayı sayısız entelektüel sonuyla karşı karşıya bırakan İtalyan politikacı ve hümanist Poggio Bracciolini... Stephen Greenblatt bir zafere daha imzasını atıyor."
-Prof. Dr. Mary Beard-Cambridge Üniversitesi, Klasik Edebiyat Kürsüsü


(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750715884
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

bir şiirin dünya yörüngesini saptıması ...kısaca böyle söylemek geldi içimden
öncelikle POGGİO ile tanıştım kendini kitaplara eski yazmalara adayan bir kitap avcısı ayrıca 8 papa görmüş (katipliklerini yapmiş )bir yazı ustası (günümüzde kullanılan italik harflerin ilk mucidi diyebiliriz kendisine ) 1380-1459 yaşam ölüm tarihi fakat kendisi öyle bir tarih bırakmışki dünyaya onun bulup çıkarttıgı ortacag yazmaları sayesinde ki özellikle lucretius'un de rerum natura'sını ardından gelen pek çok isim bu şiirin peşinde sanat eserleri yaratmış..kitap uzun zamandır okuduğum en farklı kitap diyebilirim ..2012 de plutzer ödülü ile taçlandırılmış..işin gerçeği bu kitabı günümüz yazarı STEPHEN GREENBLATT değilde Francesco Poggio Bracciolini yazmışcasına tarıhın derinliklerine dalıp gittim ..içinden paylaşılacak çok kelime çok fikir ve çok ünlü isim var ..onları keşfetmeyi size bıraktım ...
................................bu kitabı okuyun ...................benden tavsiye

Kitaptan 19 Alıntı

Ebru Ince 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ölürken son sözü...
''NE BEN DÜNYAYI ANLADIM.NE DÜNYA BENİ ''

papa Xll.Gregororius..

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 154)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 154)
Ebru Ince 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Floransa. .
"Altın, gümüş, mücevherat, erguvan rengi giysiler ,mermer konutlar, bakımlı arazileri, dindar resimler ,koşum takımları süslü atlar ve buna benzer şeyler kararsız ve sığ bir zevk verir; kitaplarsa insanin iliklerine kadar işler. Onlar bizimle konuşur, bize danışır ve canlı, yoğun bir mahremiyetle birer parçamız olurlar ""

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 107)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 107)
Ebru Ince 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

yunan - roma
""Başka şeylere karşı emin olmak mümkündür, ama konu ölüm olunca biz insanlar hepimiz sursuz bir şehirde yaşıyoruz ""
Epikuros ..

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 76)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 76)
Ebru Ince 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Floransa.
"Üslubumum kendime ait olmasını, ham ve kaba bile olsa bir esvap gibi kendi aklımın ölçüsüne tam uyacak şekilde bicilmesini tercih ederim "
"Belki daha zarif ,usturuplu ve süslü olan ama büyük bir dehadan geldiği için sürekli ustumden düşen, zekamın mütevazı ebatlarina bol gelen bir baskasininkini istemem ""

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 110)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 110)
Ebru Ince 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

yunan _roma
Günlük yaşamın hay huyundan çekilmek demek ,inziva hücresine kapanmak değil , ahpaplarla bahçede sakince bir kaç kelam demekti.
"Insanlar " der Aristoteles "sosyal hayvanlardir"

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 67)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 67)
Ebru Ince 
 20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

POGGİO..
''Bendeniz POGGİO ''

''Sizin de göreceğiniz gibi cok azla yetinmesini bilir ;bazen okuyacak özgürlüğü bulur .Büyüklerine bırakacağı kamu işlerinden tümüyle azadedir.Yaşayabildiğince özgür yaşar .(buradaki özgürlüğün siyasi hürriyetle ,haklar kavramıyla ,istediğini söyleyebilmesi yada dilediği yere gidebilmesiyle ilgisi yoktur.Bu daha çok -hırsla meşgul olduğu- dünyanın baskısından kendi içine doğru çekilme ve ayrı bir aleme kapanma deneyimidir.
Poggio için bu deneyimin anlamı antik bir kitaba gömülmektir.
''okuyacak özgürlüğü bulmak ''

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 134)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 134)
Ebru Ince 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

POGGİO ..
'' Veba tehlikesi olmadıgı zamanlar savaş vardır ''
''Herkes ,kader saatini bekliyor ;sehirler bile akibetlerinden kaçamıyor ''
'' Gel biz gönlümüzü bu sıkıntıdan uzaklaştıracak ve birçoklarının arzuladığı şeyleri önemsememeyi öğretecek olan kitaplarımızla boş vaktimizi geçirelim ''

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 134)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 134)
Ebru Ince 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

POGGİO..
''kimsenin kendi halinden hiç bir şekilde mutlu görünmediğine .sayısız dertleriyle zararlı.huzursuz edici,kaygı verici ,ezici buldukları o hayattan yakındıklarına ben şahidim.''

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 182)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 182)
Ebru Ince 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rönesans
Sanat eserlerinde daha belirgin olmakla birlikte, dünyayı algılayış ve yaşayış tarzındaki değişim yanlızca estetikle sınırlı değildi.
Kopernik 'le Vesalius,Giardano Bruno'yla William Harvey ,Hobbes 'la Spinoza'nin entellektüel cesaretleri de aynı değişimle açıklanabilir. Bu dönüşüm ani ve toptan olmadı; melekler ,iblisler ve soyut nedenlerle meşgul olmaktan uzaklaşıp dikkati bu dünyaya ait şeylere vermek ,insanların öbür şeylerle aynı maddeden meydana geldiğini ve doğal düzenin bir parçası olduğunu anlamak Tanrının kıskançlıkla korunan sırlarına tecavüz edildiği korkusunu yaşamadan deneyler yapmak , otoriteyi sorgulayıp aktarilagelmis öğretileri kafa tutmak ,hazzın peşine düşüp acıdan kacinmayi mesrulastirmak, içinde yaşadığımız başka dünyaların da olduğunu hayal etmek ,Güneşin sonsuz evrendeki yıldızlardan yalnızca biri olduğu fikrine sarılmak ,ölüm sonrası ödül ve cezalara gerek görmeden ahlaklı yaşamak ruhun yok oluşunu urpertisizce dusunebilmek yavaş yavaş mümkün oldu.
KISACASI ,şair Auden 'in ""ölümlü âlemi yeterli bulmak " dediği şey, asla kolay olmamakla birlikte ,mümkün hale geldi.

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 21)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 21)
Ebru Ince 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Lucretius
"Evrenin esası bu olduğuna göre "
"Dünya ve içindekilerin merkezı bir yeri olduğunu düşünmenin, insanları hayvanlardan ayrı bir yere koymanın bir alemi yok .
Tanrılara rüşvet vermenin veya onları hoşnut etmenin bir umudu yok .
Dinsel taasubun ,nefsi inkar eden cilecilige çağrı yapmanın yeri yok.
Sınırsız iktidar ve kusursuz güvenliğin hayalini kurmanın bir gerekçesi yok.
Ülkeleri ele geçirmek için savaşmanın veya egoyu tatmin etmenin bir mantığı yok.
Doğaya karşı zafer kazanmanın imkanı yok.
Şekil ve suretlerin durmadan oluşu ,yok oluşu ve tekrar oluşundan kurtuluş yoktur."

Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 17)Sapma, Stephen Greenblatt (Sayfa 17)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Rönesansı başlatan kitap
Rönesansı başlatan kitap Stephen Greenblatt, bu yıl Amerikalı yazarlara verilen en önemli ödüllerin hepsini bir kitapla kazanmış oldu. Sapma, düşünce tarihiyle ilgilenen her okurun büyük bir zevkle okuyacağı nefis bir eser.