Balıkçıl

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
102 gösterim
Balıkçıl romanında Bassani, 1947 yılının kışında, sisli bir günde Edgardo Limentani’nin uyanışıyla başlayan bir günü, sinematografik bir dille, en küçük ayrıntıya varıncaya kadar betimleyerek, her hareketini takip ettiği kahramanını bir an olsun yalnız bırakmadan anlatır.

Ferrara’dan Codigoro’ya, oradan Po Nehri’nin bir koluyla yıkanan Volano kentinin eşsiz coğrafyasına kadar uzanan, köylerin ve kentlerin dışında suların üzerinde de yaşam süren bir dünya tasviri belki de Bassani’nin en varoluşçu çalışmasıdır.

Bıçak gibi saplanan bir sancının, yaşamın içinde var olan her şeyi: Bireyi, duyduğu sevgiyi, doğayı ve sahip olduğu şeyleri içine hapseden varoluşsal bir hoşnutsuzluğun romanı olan Balıkçıl, aynı zamanda yazarın son romanıdır ve Giorgio Bassani’ye 1969’da Yılın Kitabı, Campiello Ödülü’nü getirmiştir.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750841217
 • Çeviri:
  Yelda Yürlek
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül E. 
 06 Şub 00:23 · Kitabı okudu · 3 günde

Tanıdık bir kasabanın içerisine atılan her bir adımda bir varoluş ispatı daha silkelemek üstümüzden... Ruhumuzdan, bedenimizden ve bir o kadar da bedenimizin çevresinden... Yani insan bedeni coğrafyası kadar doğanın coğrafyası, haritası da bir varoluş kaygısı benim fikrimde. Herhangi bir kadraj yettiği gibi artırmaya da yanaşabilir, doğayı varlığımızın özünde bütünleştirmek için.

Ruh tahlillerinin de ağırlıkta olduğu gibi tasvirlerin de çoğunlukta olduğu bu anlatıda insan bedeninin doğayla benzerliği ve bu benzerliğin üzerinden bir varoluş kaygısı sunduğu gayet de aşina.

Anlatımı zor bir kitap. Normalde zor anlatıma sahip kitapların bir oturuşta okunup bitirilmesinden yanayımdır. Çünkü ara verilen, okunma süresi uzatılan bu tür anlatılarda kopukluk yaşanabiliyor. Zaten kopukluk yaşandığında da kitap özünü okura yansıtamıyor.

Balıkçıl kitabı, ana karakterinin her anını bir kamera eşliğinde kadrajlamışçasına iç dünyasındaki hesaplaşmaları, iç çekişmeleri, çelişkileri, kısaca tüm ruh hallerini okura tüm çıplaklığıyla yansıtıyor.

Avukat Edgardo Limentani bir sabah uyanır ve bu uyanışın ardından düşkünü olduğu av merakı için yola koyulur. Bu süreçte yaşadıkları tüm tahlil ve tasvirleriyle 140 sayfalık bu romana sığmış. Yazarının son kitabı olduğu gibi 1969 yılında Campiello Ödülü'ne de layık görülmüş.

Anlatımının zor olduğu ve dinamik bir ruhun kısmen de olsa eksik olduğu Balıkçıl kitabına uyum sağlamak güç.

Betimlemelerin birkaç doz daha yükseltildiği kitaplardan biri olsa da benim zevkime göre tam benlik. ;)

Kitaptan 3 Alıntı

Saki Sarıbulak 
05 Nis 10:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve şimdi neden ayağa kalkmıyor, neden öldürücü bir darbe daha indirmiyordu? Oyunun kuralı böyle değil miydi? Ya köpeği? Neden korkuyordu?

Balıkçıl, Giorgio Bassani (Sayfa 71 - Yapı kredi yayınları)Balıkçıl, Giorgio Bassani (Sayfa 71 - Yapı kredi yayınları)
Saki Sarıbulak 
05 Nis 10:39 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Peki, ya balıkçıl? O ne yapacaktı? Tamam, bekleyecekti. Peki neyi bekleyecekti ve ne zamana kadar?

Balıkçıl, Giorgio Bassani (Sayfa 71 - Yapı kredi yayınları)Balıkçıl, Giorgio Bassani (Sayfa 71 - Yapı kredi yayınları)