Hayat Bu

Hayat Bu
@hayat_buu_
Kitap yorumları ve önerileri #güleryüzlüokumalarsakarya Okuma grubuma katılım için DM
Yazar
Çifte Lisans
4 Eylül
1972 okur puanı
27 May 2020 tarihinde katıldı
Şu anda okuduğu kitap
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hayat Bu
Bir kitabı okumayı düşünüyor
Küçük Şeylerin Tanrısı
Küçük Şeylerin TanrısıArundhati Roy
7.4/10 · 1.115 okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
·
20 saatte okudu
Dönüştüren modernizm etkisinde bir Aşk romanı!
Modern Japon edebiyatının Soseki ile birlikte öncüsü, henüz 19 yaşında Tıp fakültesini bitirecek kadar bir dahi ve Batı ile temas edip edebiyata katkıları büyük Mori'nin başyapıtı bu eserini, akıcı dilinin de katkısıyla bir günde okumuş oldum. Eser, Meici döneminin yaklaşan sonunun getirdiği sosyal değişimlerin gölgesindeki Tokyo'da dokunaklı bir yaşam öyküsünü barındırıyor. Babasını mutlu edebilmek için zengin bir tüccarın metresliğini kabul etmek zorunda kalan O-Tama ile Tıp fakültesi öğrencisi ve idealist genç Okada'nın platonik aşkı, eserin konusu. Kesişen hayatlar yanında kader sorguları da içeren 1911 tarihli kitabın 1953 yılında filmi de yapılmış. Benzer değer yargıları ile bize çok uzak olmayan Japon edebiyatının bu ünlü eseri; belli noktalarda günümüzde yaşanan din ya da dogmatik baskılar benzerini, aşırı gelenekler potasında eriterek değişimi de supriz denebilecek sonuyla yansıtıyor. Bazı eserleri toplum ahlakını bozmak suçlamasıyla toplatılan yazarı, kalan eserleriyle ele almak doğru olacaktır. Kullanılan eril dilin ardında dönem toplumunda kadının yeri gibi olgular, modernliğe geçişin ayak seslerini dengeli bir şekilde aksettirmiş. Okunmalı...
Yaban Kazı
Yaban KazıOgai Mori · İthaki Yayınları · 20212.419 okunma

Okur takip önerileri

Tümünü gör
Bir kadın, çok dürüst olsa bile kalbinde bir şeyi gizleyip dışından başka bir şey söyleyeceği zaman erkekler kadar bocalamaz. Böylesi durumlarda gereğinden fazla konuşuyorsa, o kadının gerçekten çok dürüst bir kadın olduğuna hükmedilebilir.
Sürekli olarak kendinden daha büyük ve güçlü canlıların tehdidinden kaçmak zorunda olan kimi böcekler, taklit yeteneğine sahiptir. Kadınlar ise yalan söyler.
Başına gelenlere razı olmak, bu genç kadının en sık tecrübe ettiği zihinsel durumdu. Ruhunun o kanalı, sık sık yağlanan bir makine gibi pürüzsüz çalışıyordu.
En fukara insan bile sahip olduğu tüm gücünü bir süreliğine tek hedefe odaklarsa imkansızlıklar ortadan kalıyordu belki de.
144 syf.
·
Puan vermedi
·
20 saatte okudu
Yaban Kazı
Yaban KazıOgai Mori
7.1/10 · 2.419 okunma
Hayat Bu
Bir kitabı okumaya başladı
Justine
JustineMarquis de Sade
7.6/10 · 244 okunma
136 syf.
9/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
ANTİ-militarist, faşist, inanç sorguları
Eserin adının ilgimi çekmesi ve son yıllarda ülkemde din adına yapılan bazı anlamsızlıklara ve ardından ilgililerin gençliğimizi Deist veya Ateist olma suçlamaları ardından bir TEPKİ olarak da okudum. Andreyev'in Kızıl Kahkaha romanı veya Borchert'in Kapıların Dışında oyunu kadar antimilitarist ve Tanrı sorguları ile dolu oldukça güzel bir eser buldum. İlk dünya savaşında yapılanlar karşısında Tanrı inancını kaybetmiş bir öğretmenin (Broch'un Büyülenme eseri gibi), adeta sisteme köle hazır asker olarak yetiştirilen öğrencileri karşısında mümkün ölçeklerde hümanist değerleri koruma çabaları, eserin konusu. Derste zencileri insan olarak görmesiyle hem veliler hem de sistem tarafından yaftalanması (Irkçılık-faşizm), askeri kampa benzetilen öğrenci kampında yaşanan öģrenci cinayeti ( Sineklerin Tanrısı'nda olduğu gibi!) karşısında gerçeği arama ve gereğini yapma (Adalet) ve de zengin&yoksul, savaş&barış paradoksları altında yaşanan derin Tanrı sorguları (inanç) kitabı güçlü kılıyor. Yanısıra kullanılan diyalog ve monoglara bezeli dil, hem yormadan akıcılığına hem de edebi yönüne büyük katkı sağlıyor doğrusu. Yazarın Zweig gibi savaş zamanı mecburi sürgünler dolayısıyla insanlıktan çıkmış kalabalıklar düşüncesi, eserin tamamına sirayet etmiş ve bittiğinde bıraktığı tortu ise büyük. 2.dünya savaşının son yıllarında (1937) çıkan yazarın bu son kitabı; her zaman kısa ve hap bilgi benzeri eserler peşindeki şimdiki gençliğe ve özelikle DE inançların neden eksilip kaybolduğunu araştıran günümüz Ulema'sına (!) şiddetle tavsiye edilir...
Tanrısız Gençlik
Tanrısız GençlikÖdön Von Horvath · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 20212.665 okunma
Düşünüyorum. Bugün Tanrı'ya inanıyorum ama beyazların zencileri mutlu ettiklerine inanmıyorum, çünkü Tanrı'yı zencilere kirli ticaret olarak getiriyorlar.
Sokaklarda kayıp uçağı arayan kızlar, zencilerin ölmesine izin veren oğlanlar ve afişlerde yazılı olan yalanlara inanan ebeveynler yürüyordu. Ve bunlara inanmayanlar da birlikte yürüyordu. Aptallar komutası altında karaktersizler tümeni. Uygun adım marş.
Çiftler ayışığında dönüyordu. Korkaklık erdemle, yalan adaletle, perişanlık güçle, sinsilik cesaretle. Sadece mantık onlarla dans etmiyordu.
Dünya şimdilik yuvarlak ama tarihi artık dört köşeli.
8,2bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.