Küçük Şeylerin Tanrısı

7,5/10  (17 Oy) · 
40 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.338 gösterim
Arundhati Roy, İngiltere'nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülünü 1997 yılında "Küçük Şeylerin Tanrısı" adlı romanıyla aldı. Lirik bir dille, şiirsi bir anlatımla, bir söz-büyücüsü gibi kullandığı sözcüklerle, yasak bir aşkın çökerttiği bir ailenin soluk kesen dramını anlattı. Varlıklı bir Hindu ailesinin güzel kızı Ammu, ailesinin yanında çalışan bir işçiye aşık olur. Önüne geçilmez, kural tanımaz, tutkulu bir aşkla bağlanırlar birbirlerine. Oysa genç adam "Dokunulmazlar" sınıfındandır, toplumun en alt kademesinden. Sonu olmadığını bildikleri bu aşkta "Küçük Şeylerle" yetinirler, geleceği düşünemezler. Genç kadının ayrıldığı kocasından olan biri kız, biri erkek ikiz çocukları bu aşkın doğal tanıklarıdır. Olaylar, birbirinden ayrılmayan bu çift yumurta ikizlerinin çevresinde döner; kızın gözüyle anlatılır. Arundhati Roy, geriye dönüşlerle örüyor kurgusunu ve beklenmedik, dehşet verici sona ulaştırıyor. 1960'lı yılların sonunda, Hindistan'ın güneyinde geçen bu öyküde, arka planda İngiltere'den bağımsızlığını yeni kazanmış, siyasal çalkantılar içindeki bir Hindistan'ı, kast sisteminin ürkütücü koşullarını ve toplumsal tabuları buluyoruz. Hindistan'da yayınlandığında, Hıristiyan bir Hindu kadınıyla alt kasttan bir erkek arasındaki aşk ve aşk sahneleri Hint gelenek ve göreneklerine aykırı düştüğü için büyük tartışmalara yol açan "Küçük Şeylerin Tanrısı", bir solukta okunan unutulmaz bir roman.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  362
 • ISBN:
  9789755108216
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gulan 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Arundhati Roy' un yazdigi tek roman olup, man booker odulunu almistir. Kitap cokca betimleme iceriyor ama anlatimi o kadar siirsel ve bağlayıcı ki "betimlemelere gelemeyen okuyucu" lar bile rahatlikla okuyabilir. Tek yumurta ikizlerinin ve annelerinin yasantilarindan kisa ama tum hayatlarini etkilemis olan bir donemini anlatir kitap. Toplum kurallarini, sinif farklılıklarını, siyasetin kirli arka bahcelerini- oyunlarini da kitaba konu etmis olan yazar bizi huzun dolu, trajik, derinden sarsan bir sonla basbasa birakir.

Okuyan Baykuş 
09 May 15:09 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Salman Rüştü'den sonra Hint edebiyatında yeni keşfettiğim bir cevher Arundhati Roy... İngiliz sömürgesinden etkilenerek değişime ve dönüşüme uğramış Hintli bir ailenin, sömürge sona erse de globalleşmenin de etkileriyle yaşadığı arada kalmışlığı, toplumsal iki yüzlülüğü etkileyici ve tanıdık bir hikayeyle dile getiriyor. Kültür çatışması, Kast sistemi, aristokrasi, emperyalizm, toplumsal cinsiyet rolleri, siyasi geçmiş, dinler karmaşı gibi birçok alt metne sahip kitap tek yumurta ikizi iki kardeşin hikayesini ve bu jenerasyonun da gerisinde tarihte ailenin yaşadıkları üzerinden Hindistan'ın da tarihine bir fener tutuyor. Rüştü'nün de romanlarında sıklıkla kullandığı gibi, Roy da bir ailenin geriye dönük üç kuşağının yaşadıklarını zaman kesitleri olarak ele alıyor. Şimdiki zamandan bazen geriye, bazense ileriye doğru atlamalarla iyi bir kurgu yakalıyor. Kültürel olarak bizim kültürümüze de benzer tepkileri barındıran Hint toplumu "batılılaşma" ve etnik kimliğine sahip çıkmak arasında gidip gelirken arada telef olan hayatlara tanıklık ediyoruz.
Romantik betimlemeleri ve nokta atışı durum tespitleriyle sık sık durup kendi hayatınızdan özdeşimler yapacağınız bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

OB.

İlknur Özdemir 
25 Nis 22:50 · Kitabı okuyor · Beğendi

Kadına dokunurken onunla konuşamıyordu; onu severken bırakıp gidemiyordu; konuşurken dinleyemiyordu; savaşırken kazanamıyordu.Aslında bir döneme karşı koyuş romanı. Tavsiyelerimle..

GÜLÇİN ÇARKIT ÇANTAOĞLU 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 7/10 puan

Anlatım, betimlemeleri çok detaylı güzel, oldukça da emek verilmiş, ama biraz fazla.. beni yordu okurken. Konu tasvir edilirken geçmişe gidip yeniden olay zamanına dönmesi gibi detaylar da eklenince yıpratıcı oluyor.

Aysima Özçelik 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 6/10 puan

anlatım açısından "karışık" olarak nitelendirilse de şahsımca anlaşılır, güzel bir konusu da var mükemmel değil ama güzel bir kitap

Kitaptan 25 Alıntı

Burçin Bulgen 
13 Mar 00:08 · Kitabı okudu · 8/10 puan

... İşte yine olmuştu. Bu inanış da kendine ters düşmüştü. İnsan zihninin inşa ettiği ve insan doğasının öldürdüğü bir düşünce daha.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 339 - Can)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 339 - Can)
Burçin Bulgen 
01 Mar 23:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ammu, insanların alışkanlıklarla yaşayan yaratıklar olduğunu söyledi, nelere alıştıklarını bilseniz hayret ederdiniz, dedi.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 70)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 70)
Burçin Bulgen 
03 Mar 19:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Pappachi, 'Paravanlar'ın eve girmesine izin vermezdi. Kimse izin vermezdi. 'Dokunulabilirler'in dokundukları hiçbir şeye dokunmalarına izin verilmezdi onların. Kast Hindular ve Kast Hıristiyanlar. Mammachi Estha ile Rahel'e, genç kızlığında, Paravanların ellerinde bir süpürgeyle geri geri sürünmelerinin ve kendi ayak izlerini silmelerinin istendiği günler olduğunu hatırladığını anlattı; bunun nedeni Brahmanların ya da Süryanilerin yanlışlıkla bu ayak izlerine basıp kendilerini pisletmemeleriydi. Mammachi'nin gençliğinde, Öteki 'Dokunulmazlar' gibi Paravanların da halka açık yollarda yürümelerine, belden yukarısını örtmelerine, şemsiye taşımalarına izin verilmezdi. Konuştukları kişiyi pis soluklarıyla kirletmemeleri için konuşurken elleriyle ağızlarını örtmeleri gerekirdi.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 97)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 97)
Burçin Bulgen 
01 Mar 07:56 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ölümün anısının, bazen çaldığı hayatın anısından çok daha uzun süre hatırlanması ne tuhaf.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 30)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 30)
arzu amaç 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sessizlikle boşluğun birbirlerine, üst üste konulmuş kaşıklar gibi uydukları söylenebilirdi.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 350)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 350)
Celal Uslu 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her ikisinin de gözlerinin altı çökmüştü; Ammu 'nun ölürkenki yaşındalar şimdi. Otuz bir.
Yaşlı değil.
Genç de değil.
Ama yaşanabilir, ölünebilir bir yaş.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 15)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 15)
Sevgi 
11 Nis 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

" Rahel ona hiç yazmadı. Yapılamayacak şeyler vardır; tıpkı insanın bir parçasına mektup yazması gibi. Kendi ayağına ya da saçlarına ya da yüreğine..."

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati RoyKüçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy
Burçin Bulgen 
01 Mar 18:39 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...Belki her şeyin bir günde değişebileceği de doğrudur. Birkaç saatin, koca bir ömrün gidişini etkileyebileceği. Böyle olunca da, o birkaç saat, yanan bir evden arta kalan şeyler gibi -kömürleşmiş saat, alevlerin yaladığı fotoğraf, kavrulmuş mobilyalar- yıkıntıların arasından kurtarılıp incelenmelidir. Korunmalıdır. Açıklanmalıdır. Yıkılan ve yeniden kurulan küçük olaylar, sıradan şeyler. Yeni bir anlam katılan şeyler. Birden, bir öykünün ağartılmış kemikleri oluverirler.

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 49)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 49)
Burçin Bulgen 
01 Mar 19:11 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Chacko'nun odası, yerden tavana kadar kitap doluydu. Hepsini okumuştu; o kitaplardan ezbere, uzun uzun bölümler okurdu - durup dururken. Ya da en azından hiç kimsenin tahmin edemeyeceği nedenlerden dolayı. Örneğin o sabah, verandada oturan Mammachi'ye hoşçakal diye seslenip kapıdan arabayla çıkarlarken, Chacko ansızın şöyle demişti: "Sonunda Gatsby sıyrılıp çıktı bu işten; ama onun peşini bırakmayan, düşlerine giren o iğrenç koku, beni itiyor, insanların acınası başarısızlıklarına ve kısır coşkularına olan ilgimi zaman zaman kesiyordu."

Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 55)Küçük Şeylerin Tanrısı, Arundhati Roy (Sayfa 55)
3 /