Pedro Paramo

7,0/10  (14 Oy) · 
30 okunma  · 
6 beğeni  · 
883 gösterim
İspanyolcanın Don Quijoteden sonraki en büyük başyapıtı! Her yolu kullanarak istediği her şeyi elde eden toprak ağası, kötülüğün ta kendisi Pedro Páramo... Ölüm döşeğindeki annesinin -Marquezin Macondosuna esin kaynağı olacak- hayaletli köy Comalaya babasını aramaya gönderdiği Juan Preciado... Pedro Páramonun çocukluk aşkı, bütün ömrünce tutkuyla sevdiği Susanna San Juan... Ve hem Meksika edebiyatının hem de bütün İspanyolca edebiyatın temel taşlarından Juan Rulfonun tek romanı: Pedro Páramo.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  132
 • ISBN:
  9786050905090
 • Orijinal Adı:
  Pedro Páramo
 • Çeviri:
  Süleyman Doğru
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Seda 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gabriel Garcia Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık kitabını okuduysanız ve sevdiyseniz eğer, Pedro Paramo'yu da muhtemelen beğeneceksiniz çünkü Juan Rulfo, Marquez'in en önemli ilham kaynaklarından biri. Marquez'in deyimiyle ilk dört kitabını yazmasının ardından tıkanan yolunu açan ve başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlığı ortaya koyabilmesini sağlayan kitap Pedro Paramo. Söylenenlere göre Marquez, Pedro Paramo'yu o kadar çok sevmiş ki, kitabı defalarca kez okuyarak, kitabın sayısız yerini ezberden okuyabilir hale gelmiş.

Juan Rulfo, Carlos Fuentes ve Gabriel Garcia Marquez ile birlikte büyülü gerçekçilik akımının Latin Amerika'daki ilk temsilcilerinden, dolayısıyla aynı coğrafyanın bu üç ünlü yazarının kitapları arasında da çok sayıda benzerlik bulunmakta, özellikle de Pedro Paramo ve Yüzyıllık Yalnızlık arasında. Kitapta Juan Preciado adlı karakterin, annesinin ölümünün ardından, onun vasiyeti üzerine, babasını bulmak amacıyla annesinin köyü Comala'ya gitmesi anlatılıyor. Roman boyunca, Preciado'nun ve köydekilerin gözünden annesinin, babasının ve köylülerin, hayaletler eşliğinde, iç içe geçmiş hikayelerini dinliyoruz.

Latin Amerika edebiyatına ısınamadığım için, kitabı da pek sevemedim doğrusu. İnternette bu kadar olumlu yorumu dolanırken, kitabı sevemediğim için kendimden de utandım ayrıca. Ya doğru bir zaman değildi, ya da çeviri kötüydü diyeceğim ama benim okuduğum kitap Can Yayınları'nın Tomris Uyar çevirisiydi. Dolayısıyla ikinci seçenek geçerli değil sanırım. Fakat, Pedro Paramo ileride kesinlikle tekrar okuyacağım ve bir şans daha vereceğim bir kitap. Dediğim gibi Marquez ve Yüzyıllık Yalnızlık severler mutlaka seveceklerdir bu kitabı.

zeynep oruç 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yanılmıyorsam kitabı twitter hesabından Ahmet Ümit tavsiye etmişti. Böyle adı fazla duyulmamış yazarları okumayı daha çok seviyorum. Ben de merak edip almıştım. İnce bir kitap zaten, ilk 20 sayfa falan sadece okudum pek anlayamadım bir şey. Kitabın sonlarına doğru kavranıyor kitabın tamamı. Çok beğendiğim bir kitaptı. Meksika'da bir köyde geçiyor, toprak ağası Jose Saramago'nun çevresinde gelişiyor olaylar. Daha çok ölüler başrolde. Daha sonra öğrendim ki Marquez Yüzyıllık Yalnızlık'ı yazmadan önce bu kitabı okumuş ve çok etkilenmiş. Kitabında da bu belli oluyor zaten. Etkileyici bir kitaptı, tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Seda 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Tanrı'nın izniyle ölürsün ama kendi istediğin zaman, onun tasarladığı saatte değil. Ya da ona istediğin bir zamanı tasarlatırsın."

Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 12 - Can Yayınları)Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 12 - Can Yayınları)
Seda 
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Cennetin ne kadar uzak olduğunu biliyorum, ancak kestirme yollar da var."

Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 12 - Can Yayınları)Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 12 - Can Yayınları)

Yemyeşil düzlükler. Ufuk çizgisinin, başakları oynatan rüzgârla birlikte yükselip alçaldığını görmek, öğleden sonranın üç bukleli bir yağmurla taçlanışı. Toprağın rengi, yoncanın ve ekmeğin kokusu. Bala bulanmış gibi kokan bir köy...

Pedro Paramo, Juan RulfoPedro Paramo, Juan Rulfo
Ömer Salkım 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şöyle demek geçti içimden; ''Çıkıp biraz hava alacağım, zira midem bulanıyor''; ama şöyle dedim:
- Hiç merak etmeyin. Geri dönecek.

Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 61)Pedro Paramo, Juan Rulfo (Sayfa 61)
Ramazan ilik 
11 May 15:44 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yaşarken insana ayaklarını hareket ettirten yegâne şey, öldüğünde bu ayakların onu farkli bir yere götüreceği beklentisidir

Pedro Paramo, Juan RulfoPedro Paramo, Juan Rulfo