Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Nil
Nildə Ölüm
Nilde Ölüm
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)
191 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yine katili tahmin edemediğim bir Agatha christe kitabi:))
Okuyacaklara tavsiye kitaba baslayacaksaniz bir oturuşta okuyun zaten 192 sayfa bir oturuşta bitebilecek bir kitap. Ara verince karakter çokluğundan ve bazi isimlerin benzerliğinden aklınız karışabilir. Benim gibi ilk sayfaya dönüp bu kimdi? Şu kimdi? Diye bakmayin diye diyorum:)) Kitapta tek sevmedigim kısım inci gerdanligin çalınmasi üzerinde cok durması oldu.  nerdeyse gemideki tüm yolcuların o gerdanlikla bir alakası olduğunu okuduk. Bu birazda yazarın okuyucularının aklını karıştırarak her sayfada katili başka biri sanmamiza neden olması için yapıldığını düşünüyorum. Kitabin konusuna gelecek olursak ;
Genç, zengin ve güzel bir kadın olan Linnet'in arkadaşı Jacqueline 'nin nişanlısıyla evlenmesinin ardından Mısır'a balayına gitmesiyle başlıyor olaylar. Gittiği her yerde onları takip eden  Jacqueline  Nil turunda da çifti yalnız bırakmaz. Turdaki gemide çeşitli cinayetler işlenir. Katili bulmak, Nil turuna tatil yapmak için katılan dedektifimiz Hercule Poirot'a düşer. Poirot zekasıyla işlenen cinayetlerin katilini bulur.
Sonunda kitabin kurgusuna hayran kalıyorsunuz.
191 syf.
·3 günde·6/10
Okuduğum 2. Agatha kitabı, kitap başlarda çok fazla karakter olması sıksa da 50-60. sayfadan itibaren iyice olaylar döngüsü yerli yerine oturuyor. Nişanlısını elinden alan zengin bir kadın ile sevdiği insanın evlenerek gemi turu ile Mısır'a balayına gitmeleri ve eski sevgilinin de bu geziye başka yolcu olarak katılması şeklinde devam ediyor. Gemi içerisine sıralı cinayetler gelişiyor ve gemi yolcusu olan Hercule Poirot olaya el koyarak katili bulma çalışmalarına yer veriliyor.

Bir hafta içinde kitapta adı geçen yerler arasında bulunan Hartum şehrine yaklaşık 4 aylığına gideceğim ve kitabın adını aldığı aldığı Nil Nehri'ni göreceğim. Afrika seyahati öncesi bilerek bu kitabı okumaya başladım ve polisiyenin kraliçesi dedikleri Agatha Christie'yi şahane buldum. Katil kim sorusunu arayarak kafa yoruyorsunuz ama hiç umulmadık bir şekilde katil bulunuyor. Tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Agatha Christie & Nil'de Ölüm .
.
..
Merhabalar sevgili okurlarım bu hafta bir önceki postumda da söylediğim gibi Agatha Christie Haftası ilan etmiştim. Bir Harika eseri ile daha geldim. .
. .
Bu güzel eserimizde diğer eserlerde olduğu gibi katili bulmak zor yada tahminleriniz yanlış çıkabilir Hadi yoruma geçelim.
. .
Nil’de Ölüm romanının konusu adından da anlaşılacağı üzere Nil Nehrinde geçiyor. Kitabın ana karakteri ve kurbanı olan Linnet Doyle hem çok güzel bir kadındır hem de çok zengindir. En yakın dostu olan Jakie onu sevgilisi olan Simon ile tanıştırır ve hikayede bundan sonra başlar.
.
.
Jakie’nin sevgilisi Jakie’yi terk eder ve Linnet Doyle ile nişanlanır. Bu Jakie için tam bir hayal kırıklığıdır. Sevdiği adamın en yakın arkadaşı tarafından kandırılmasını kabullenemez ve çifti hiçbir yerde rahat bırakmaz.
.
.
Peki bu hikayenin sonu nereye varıyor hep birlikte okuyup görelim.
.
.
Son olarak bir soru sevdiğini kaybeden bir kadının ruh halini nasıl yorumlar sınız?
192 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Fazla sayıda karakter olduğu için zaman zaman kafa karışıklığı yaşatıyor. Ama genel anlamda çok iyi bir kitap. Herkesten şüpheleniyorsunuz ama katilin kim olduğundan bir türlü emin olamıyorsunuz. Gizemini korumaya devam ediyor ve son etkili bir şekilde bitiyor.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10·
Güzel, kısa ve sonunu tahmin edemeyeceğiniz bir roman. Bir günde bitirmekte fayda var çünkü çok fazla karakter var aklınız karıșabilir. Șu zamana kadar sekiz Christie kitabı okudum çoğu kitabını farklı usluplarla yazdığı için sıkmıyor fakat aralıklarla okumakta fayda var. Bunu neden söyledim bilmiyorum fakat Nil'de ölüm güzel bir polisiye klasiği okumanızı tavsiye ederim.
191 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, bir gün bir lokantada bir çiftle karşılaşır. Sonrasında ise o çifti Mısır'da bir gemide görür. Linnet Ridgeway, en yakın arkadaşı Jacqueline'in sevgilisi Simon Doyle'u zengin olduğundan ayartmış ve onunla evlenmiştir. Ancak terk edilen kız intikam almakta kararlıdır. Onları sürekli takip eder. Ve bir akşam Simon'u vurur. O gece Linnet de öldürülür. Sonrasında cinayetler işlenmeye devam eder. Kadının oda hizmetçisi ve bir başka görgü tanığı da öldürülür. Albay Race bir ajanı aramakta Poirot da katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba başarılı olabilecek midir? Mükemmel bir final. Mutlaka okunması gerekenlerden.
191 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İlk okuduğum Agatha Christie romanı idi.
90'lı yılların baskısı elime geçmişti ve ilk 15 sayfası eksikti. Hala kitaplığımda aynı şekil durur.
Roman son derece akıcı bir Hercule Poirot romanı ve serinin 17. kitabı. İlk kez 1937 yılında yayınlanan bu romanda Nil'de işlenen bir cinayeti Hercule Poirot' nun zekası ile çözüyoruz.
336 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Nil'de ölüm

Agatha christie

Nil'de Ölüm” ile okurları dedektif Poirot'nun keskin gözü ve analitik zekasıyla, bilinen bir maceraya yeni bir solukla atılmaya davet ediyor. Katili yazar istemeden öğrenemiyorsunuz,tabi tahminleriniz oluyor lakin ters köşe olmayı göze almalısınız. 1978 yılında sinemaya aktarılmış ve izleyicileri tıpkı okurlar gibi memnun etmiş. Agatha Christie yaşadığı süre boyunca onlarca polisiye roman kaleme aldı. Yazığı bu romanlarla Polisiye Edebiyatın Kraliçesi unvanını kazandı ve ayrıca Mary Westmacott takma adıyla altı adet aşk romanı da yazdı. Sherlock ile karşılaştırılan yazar üretken kimliği ile bir çok yazara örnek teşkil eder. Polisiye seviyorsanız eğer, mutlaka ama mutlaka Agatha Christie okuyun. Kitap gemi seyahatini ve o süreçte işlenen 3 cinayeti,2 hırsızlık vakasını ve 1 ajan faaliyeti anlatıyor. Karakterleri kafanızda kolaylıkla akılda tutabiliyor ve gemi seyahati sürecince olaylar olurken tahminleri yürütüyorsunuz.
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin kadın
Jacqueline de Bellafort, Linnet'in eski arkadaşı, fakat nişanlısını kaptırdığı için daha sonra düşmanı olmuş.
Simon Doyle, Jacqueline'in eski nişanlısı , Linnet'in kocası
Louise Bourget, Linnet'in oda hizmetçisi
Andrew Pennington, Linnet'in vasisi
Jim Fanthorp, avukat
Salome Otterbourne, kadın romancı, içki düşkünü
Rosalie; Salome Otterbourne'nun kızı
Bayan Allerton, bir kadın yolcu
Tim Allerton, Bayan Allerton'un oğlu
Marie Van Schuyler, Amerikalı zengin ve huysuz bir kadın
Cornelia Robson, Van Schuler'in yeğeni
Bayan Bowers, Van Schuler'in hemşiresi
Doktor Bessner, Nazi sempatizanı olmakla suçlanan Avusturyalı bir doktor
Guido Richetti, İtalyan arkeolog
Bay Ferguson, bir yazar aykırı ve sosyalist olmasından ötürü tahminlerime hiç onu almadım. Ne de olsa bir sosyalistti,ufacık bir torpili hak ediyordu.

Keyifli okumalar

Sağlıcakla ve dostlukla kalın
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Zekice kurgulanmış bir polisiye. Birçok fikir yürütmeme rağmen katili tahmin edemedim. Galiba bunda Dedektif Poirot' un blöfüne inanıp direkt katili kafamdan silmek vardı.
Bir oturuşta okunabilecek bir kitap yalnız karakter isimleri birbirine benzer olduğu için kitap boyunca ilk sayfaya dönüp isimlere bakmak zorunda kaldım :(
Yazarı okumaya devam edeceğim, gerçekten başarılı, tavsiye ederim
336 syf.
Olayların çözümlenmeye başladığı kısımda gerçekten etkilenmemek elde değil. Yanlış yönlendirme ve şaşırtma konusunda Agatha’nın tarzına hayran olmamak da tabi. Eğer polisiye seviyorsanız Nil’de Ölüm‘ü şiddetle tavsiye ediyorum.
191 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.
192 syf.
·3 günde·7/10
Yazarın okuduğum ikinci kitabı. İsmini uzun süredir duymama rağmen kitapları ile yeni tanıştım. Hercule Poirot karakterini çok beğeniyorum, olaylara farklı bir yaklaşım tarzı var.

Kitap akıcı ve ve insanı sıkmıyor ancak kitapta çok fazla karakter olduğu için aklınızda tutmakta zorlanıyorsunuz. Kitabın başındaki karakter tanıtımı olmasaydı ve kitabı okurken sık sık o sayfaya dönüp bakmasaydım mümkün değil anlatılanları toparlayamazdım. Özetle karakterlerin çok olması beni okurken epey yordu.

İlk okuduğum kitaptaki katilin kim olduğunu anlayamamıştım ve kitap beni şaşırtmıştı ancak yazarın tarzını çözmüş olmamdan kaynaklı olarak bu kitaptaki katili çok çabuk buldum. Diğer kitaplarını okuyup okumama konusunda kararsızım.

Yine de her şeye rağmen kitabın yazıldığı dönem ve tarih dikkate alındığında kitap gayet başarılı bir eser olmuş diyebilirim...
-Bir dost olarak konuşuyorum. "Ölüleri gömün "
+Ne demek istiyorsunuz?
-Geçmişi unutun. Geleceğe bakın. Olan olmuş. Acı hisler durumu değiştirmez.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Nil
Nildə Ölüm
Nilde Ölüm
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.160 okur

  • Merve
  • Nagihan Altaş
  • gezginokur
  • Journalandbook
  • selin harşıt
  • Canan Ünal
  • faye lau
  • Deniz
  • Ece
  • Gizem Haşıl

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.9 (87)
9
%21.9 (66)
8
%25.9 (78)
7
%13.3 (40)
6
%5 (15)
5
%2 (6)
4
%0.7 (2)
3
%0
2
%0
1
%0