Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)
Okuduğum 2. Agatha kitabı, kitap başlarda çok fazla karakter olması sıksa da 50-60. sayfadan itibaren iyice olaylar döngüsü yerli yerine oturuyor. Nişanlısını elinden alan zengin bir kadın ile sevdiği insanın evlenerek gemi turu ile Mısır'a balayına gitmeleri ve eski sevgilinin de bu geziye başka yolcu olarak katılması şeklinde devam ediyor. Gemi içerisine sıralı cinayetler gelişiyor ve gemi yolcusu olan Hercule Poirot olaya el koyarak katili bulma çalışmalarına yer veriliyor.

Bir hafta içinde kitapta adı geçen yerler arasında bulunan Hartum şehrine yaklaşık 4 aylığına gideceğim ve kitabın adını aldığı aldığı Nil Nehri'ni göreceğim. Afrika seyahati öncesi bilerek bu kitabı okumaya başladım ve polisiyenin kraliçesi dedikleri Agatha Christie'yi şahane buldum. Katil kim sorusunu arayarak kafa yoruyorsunuz ama hiç umulmadık bir şekilde katil bulunuyor. Tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, bir gün bir lokantada bir çiftle karşılaşır. Sonrasında ise o çifti Mısır'da bir gemide görür. Linnet Ridgeway, en yakın arkadaşı Jacqueline'in sevgilisi Simon Doyle'u zengin olduğundan ayartmış ve onunla evlenmiştir. Ancak terk edilen kız intikam almakta kararlıdır. Onları sürekli takip eder. Ve bir akşam Simon'u vurur. O gece Linnet de öldürülür. Sonrasında cinayetler işlenmeye devam eder. Kadının oda hizmetçisi ve bir başka görgü tanığı da öldürülür. Albay Race bir ajanı aramakta Poirot da katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba başarılı olabilecek midir? Mükemmel bir final. Mutlaka okunması gerekenlerden.
İlk okuduğum Agatha Christie romanı idi.
90'lı yılların baskısı elime geçmişti ve ilk 15 sayfası eksikti. Hala kitaplığımda aynı şekil durur.
Roman son derece akıcı bir Hercule Poirot romanı ve serinin 17. kitabı. İlk kez 1937 yılında yayınlanan bu romanda Nil'de işlenen bir cinayeti Hercule Poirot' nun zekası ile çözüyoruz.
bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.
Bu okuduğum ilk Agatha romanı idi.Başlangıçta çok fazla karakter olmasından açıkçası ürktüm lakin sayfalar çevrildikçe bu karakterlerin hepsinin yerli yerinde olduğunu gördüm.Ve Belçikalı dedektif Hercule Poriot sen muhteşem bir detaysın.Renk kattın..
Okuduğum en iyi Poirot kurgularından biri. Çok zengin olan Linnet, yakın arkadaşı Jackie'nin nişanlısı Simon'dan çok etkilenir. Simon Jackie'yle nişanlarını bozup Linnet'le evlenir. Mısır'da balayı yapan çift gittikleri her yerde Jackie ile karşılaşırlar. Nil Nehri'nde tekne turu yapan çift Hercule Poirot'la tanışırlar. Bir gün Linnet'in ölü bulunması ve Poirot'nun dikkatini çeken garip olaylar Poirot'yu bu davaya sürükler.
Agatha Christie'nin okuduğum ilk romanıydı. Kitaba hayran kalmamın bir nedeni de herkesin katil olabileceği duygusunu bu derece yoğun yaşadığım ilk kitap olması. :) Bu seriye başlayacaklar için oldukça güzel ve ilgi çekici.
Yine bir Agatha klasiği... Bir yazar nasıl her kitabını harika şekilde kurgular?? Hayran olmamak elde değil!!
24 saatte bitirdiğim ve sonunda hayretler içinde kaldığım bir kitap oldu. Söz konusu Agatha kitaplarıysa katili asla tahmin edemiyorsunuz :) Şiddetle tavsiye ederim!!
Linnet DOYLE genç,güzel,zengin,dünyada istediği her şeyi elde edebilecek güçte bir kadındır. Peki ya AŞK?
Bay ve bayan DOYLE'lar balayı için Mısır'ı tercih ederler. Nil'de tekneyle gezmek fikri ise onlar için iyi fikir olmayacaktır.
Dedektif Hercule POİROT ise tesadüfen oradadır ve (hiç istemese de!) kendini bir cinayetler zincirinin içinde bulur. Eh ondan daha iyi bir dedektif olmadığına göre(!) elbette cinayetleri o çözecektir.
Kitap karakter açısından zengin bu da herkesin katil olduğunu düşünmeme neden oldu.Pek tabi ki bu tahminlerimde yanıldım ve yanıldığım için hiç üzülmedim. Sırada diğer Agatha Cristıe kitapları var.
Baslangicta fazla karakter olmasından dolayı biraz sıkıcı geliyor.Sonrasinda hikaye oturmaya başladıkça akıcı bir hal alıyor.Kurgusu ve anlatımı oldukca iyi olduğundan sıkılmadan okunabilecek bir polisiye roman.
En yakın arkadaşının nişanlısını elinden alan zengin ve güzeller güzeli Linet'in hazin sonu.
Akıcı, keyif verici ve sonu şaşırtıcı bir Agatha Christie romanı daha...
And Then There Were None'ın yerini tutmasa da en az onun kadar harika, sürükleyici ve Doğu Ekspresi'nde Cinayet romanındaki gibi olay mahallindeki insanların çoğuyla birlikte işlenmiş, üstü örtülmüş muhteşem bu olay örgüsü. Yalnız burda olay gemi, tren değil. Ben mi kolayca fikir değiştiriyorum yoksa her kitapta en son katil diyeceğim insanın zanlı çıkması tesadüf mü bilemeyeceğim. 2 dakikalık. Sadece iki dakikalık bi cinayetin üzerine kurulu harika bir roman. Filmini dizisini incelemelerini nesi varsa hepsini okumak istiyorum.

NOT: Anlamadığım tek bir yer var. Jacqueline, Bayan Otterbourne'u nasıl vurdu, neden poirot ve race görmedi burası bana saçma geldi. (Tim Allerton, Terguson ve Fanthorptan biri Jackie'yi gördügü halde sustu anlamına mı geliyor bu?)
İnsanlar aşık oldukları zaman gerçek yüzlerini göstermezler
Agatha Christie
Sayfa 19 - Altın Kitaplar Yayınevi
Gençlerin neşeli oldukları söylenemez. Kimisi boş boş bakıyor... Kimisi sıkıntılı... Ve bazıları da mutsuz. Gençlik için "Mutluluk Çağı" demek çok saçma.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
191
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 529 okur

  • kılimen cero
  • Nermin
  • Mihrimah Cimşit
  • Sabriye Ece Konya
  • Burhan Gündüz
  • özge m
  • ZCE
  • booksofbet
  • Caspian
  • Müge

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.2 (38)
9
%23.8 (30)
8
%26.2 (33)
7
%10.3 (13)
6
%7.9 (10)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0
1
%0