Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Nil
Nil
Nil
Nildə Ölüm
Nilde Ölüm
Kim Ölecek Kim Dönecek?
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)
336 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Agatha Usta'nın kaleminden okuduğum 14. kitap. En beğenilen ve en bilinen 2. kitabı olmakla birlikte 2021 yılı itibariyle bu kitabın filmi çekilecek ve gelecek yıl vizyona girecek. Bu kitabı Mısıra yaptığı seyahat sonrası evine döndüğünde yazmış. Yazdığı bu kitap karakterler açısından oldukça doyurucu ve tatmin edici. Her karakterin az da olsa bir hikayesi var. Bu karakterlerin hikayeleri kitabı daha akıcı ve okunur kılıyor. Bu akıcılığın yanında bir de aşk üçgeni var. Aşk üçgeni de yetmemiş olaya Hercules Poirot bakıyor. İlk 120 sayfa olaya giriş ardından olayın gerçekleşmesi ve sahne Poirot'a kalıyor. Buraya kadar her şeyi beğendim. Şimdi gelelim beğenmediğim yerlerine Agatha bu romanında belli başlı detayları birazcık atlamış. Örneğin çok önemli bir kaç detay atlanmış ve bazı şeylerin sebebi geçiştirilmiş. Bunlarda birazcık kitabın güzelliğine leke sürmüş. Detaycı polisiye okurları bu detayların niye verilmediğine birazcık sinirlenebilirler diye düşünüyorum. Onun dışında güzel kitap iyi okumalar.
288 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
İkinci incelemem olacak bu. Ve de Nil'de Ölüm okuduğum ikinci Agatha Christie kitabıydı.

Agatha Christie'nin yazdığı polisiye romanlar ikiye ayrılıyorlar: Hercule Poirot romanları ve diğer polisiye romanları. Nil'de Ölüm bir Hercule Poirot romanıydı.

Kitabın konusu ise; bir genç kızın sahip olabileceği her şeye sahip olan Linnet, bir gemi yolculuğu sırasında öldürülüyor ve bağlantılı olarak birkaç kişi daha öldürülüyor. Üstelik gemide katil dışında bir ajan var.

Katil hiç beklemediğim biri çıkmıştı. Sizin de okumanızı tavsiye ederim. <3
104 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Nil’de Ölüm / Malikanedeki Esrar #starkyorumluyor
Agatha Christie, annemin lise yıllarında hayranlıkla okuduğu ve bana da tavsiye ettiği yazar. Annemin kitap zevkine çok güvendiğim için bir gün arkadaşımda gördüğüm bu çizgi romanı aldım ve okumaya başladım. Çizgi romana dönersek, ben NTV yayınlarının bu çizgi romanlarını çok beğendim. Bir kitabı kısaltıp çizgi roman haline getirmek, tahmin edersiniz ki oldukça zor bir iş. Ama NTV çizgi romanları gerçekten çok güzel olmuş. Ayrıca fiyatları da diğer çizgi romanlara göre gayet uygun. Karakterler, olaylar çizimlerle çok güzel yansıtılmış. Ayrıca yazarın kısa biyografisi de bulunuyor. Bu yönleriyle kesinlikle tavsiye ediyorum hepinize.
Bu çizgi romanda iki tane Agatha Christie romanı bulunuyor. Muhteşem iki kurgu, olağanüstü karakter analizleri, kafa karıştıran cinayetler ve “Suçlu kim?” sorusunun cevabını bir türlü kestiremediğiniz esrarengiz iki polisiye. Agatha Christie’ye “Merhaba” demekle o kadar iyi etmişim ki, bundan sonra heyecanla diğer kitaplarını da okuyacağım. Çizgi roman olarak okuduğum bu iki muhteşem polisiyeyi de roman halinde okumak istiyorum. İkisini karşılaştırırsak eğer ben Malikanedeki Esrar’ı daha çok beğendim.
Polisiye seviyorsanız eğer, mutlaka ama mutlaka Agatha Christie okuyun. İsterseniz benim gibi bir çizgi romanıyla “Merhaba” deyin, ister bir romanını alıp okuyun, ister filme uyarlanan kitaplarını bulup önce izleyin sonra okuyun. Ama ne yaparsanız yapın, bu yazarın muhteşem kaleminden mahrum kalmayın.
336 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Agatha fanı biri olarak söyleyebilirim ki bu eseri de harikaydı ve gerçekten çok akıcıydı. Başından beri çok dikkatli şekilde okudum ve gerçekten çok zevk aldım. Katili en başta aslında tahmin etmiştim ve ilerleyen zamanlarda olayların başta nası geliştiğini de bulabildim tabi günde 7/24 bunu düşündüğüm için bi zahmet bu kadarı da olsun ama cinayetin işlenme planı gerçekten kusursuzdu hele romandaki karakterler gerçek dünyadan fırlamış gibiydi bu kitapla alakalı sevdiğim en güzel detay buydu. Katil yanında bir de başka bir katil ve hırsız bulmaya çalışıyorsunuz tek bir cinayetle değil 3 cinayetle uğraşıyorsunuz gerçekten çook güzeldi Nil'de Ölüm Agatha Christie
192 syf.
·3 günde·9/10 puan
Bu kitapla birlikte sayın Hercule Poirot beni kendine bir kez daha aşık etti. Kitap efsanevi denecek bir aşkı ve aşkın insana neler yaptırabileceğini gösteriyordu. Agatha Christie’nin her romanında olduğu gibi bu romanında da bilmeceler ve bir sürü sır var. Okuması cidden çok keyifliydi, vakti olan herkes okumalı. Filminin vizyona girmesini ve o acıklı sonun izleyiciye nasıl gösterildiğini görmeyi merakla bekliyorum.
191 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Yine katili tahmin edemediğim bir Agatha christe kitabi:))
Okuyacaklara tavsiye kitaba baslayacaksaniz bir oturuşta okuyun zaten 192 sayfa bir oturuşta bitebilecek bir kitap. Ara verince karakter çokluğundan ve bazi isimlerin benzerliğinden aklınız karışabilir. Benim gibi ilk sayfaya dönüp bu kimdi? Şu kimdi? Diye bakmayin diye diyorum:)) Kitapta tek sevmedigim kısım inci gerdanligin çalınmasi üzerinde cok durması oldu.  nerdeyse gemideki tüm yolcuların o gerdanlikla bir alakası olduğunu okuduk. Bu birazda yazarın okuyucularının aklını karıştırarak her sayfada katili başka biri sanmamiza neden olması için yapıldığını düşünüyorum. Kitabin konusuna gelecek olursak ;
Genç, zengin ve güzel bir kadın olan Linnet'in arkadaşı Jacqueline 'nin nişanlısıyla evlenmesinin ardından Mısır'a balayına gitmesiyle başlıyor olaylar. Gittiği her yerde onları takip eden  Jacqueline  Nil turunda da çifti yalnız bırakmaz. Turdaki gemide çeşitli cinayetler işlenir. Katili bulmak, Nil turuna tatil yapmak için katılan dedektifimiz Hercule Poirot'a düşer. Poirot zekasıyla işlenen cinayetlerin katilini bulur.
Sonunda kitabin kurgusuna hayran kalıyorsunuz.
191 syf.
·3 günde·6/10 puan
Okuduğum 2. Agatha kitabı, kitap başlarda çok fazla karakter olması sıksa da 50-60. sayfadan itibaren iyice olaylar döngüsü yerli yerine oturuyor. Nişanlısını elinden alan zengin bir kadın ile sevdiği insanın evlenerek gemi turu ile Mısır'a balayına gitmeleri ve eski sevgilinin de bu geziye başka yolcu olarak katılması şeklinde devam ediyor. Gemi içerisine sıralı cinayetler gelişiyor ve gemi yolcusu olan Hercule Poirot olaya el koyarak katili bulma çalışmalarına yer veriliyor.

Bir hafta içinde kitapta adı geçen yerler arasında bulunan Hartum şehrine yaklaşık 4 aylığına gideceğim ve kitabın adını aldığı aldığı Nil Nehri'ni göreceğim. Afrika seyahati öncesi bilerek bu kitabı okumaya başladım ve polisiyenin kraliçesi dedikleri Agatha Christie'yi şahane buldum. Katil kim sorusunu arayarak kafa yoruyorsunuz ama hiç umulmadık bir şekilde katil bulunuyor. Tavsiye ederim. Herkese iyi okumalar.
288 syf.
·6 günde·Puan vermedi
"İnsan, onu nereye götürürse götürsün, kendi yıldızını izlemeli."
Okuduğum ikinci Agatha Christie kitabı
Kitap; Linnet Ridgeway ve çevresindekileri içeren bir cinayeti anlatıyor.
Linnet genç, güzel ve zengin bir kadındır. Kocası ile çıktığı Mısır'daki tekne gezisinde Hercule Poirot ile tanışır ve olaylar böylece başlamış olur.
Başlarda çok fazla karakter olması insanı biraz zorluyor ama çabuk adapte oluyorsunuz çünkü isimler birbirine benzemiyor. Bu da isimleri akılda tutmayı kolaylaştırıyor.
Polisiye romanların çoğunda olduğu gibi uzun uzun anlatıp okuyucuyu sıkmıyor. Gayet akıcı ve sürükleyici, bir çırpıda okunabilecek bir kitap.
Yakın zamanda filmi de çıkmış olan güzel bir kitap. Keyifli okumalar
(24 Mart 2021)
288 syf.
·Puan vermedi
Keyifle okunan bir Hercule Poirot macerası. Yazar her istediğini elde etmeye alışmış birilerine mesaj mı göndermiş nedir.

Ağzında altın kaşıkla doğan Linnet Ridgeway her istediğini elde etmeyi doğal bulur. Arkadaşı Jacqueline' in bir gün ansızın kendisinden bir ricada bulunur. Acaba nişanlısına bir iş verebilir mi?

Genç adama ilk görüşte aşık olan Linnet davranışının nişanlısı olmadan yaşayamayacağını söyleyen Jacqueline' in ne hale geleceğini bir an bile düşünmeden onunla evlenir.

Genç çift balayı için Mısıra gittiklerinde onları adım adım nefretle takip eden Jacqueline yüzünden bir an rahat nefes alamazlar. Nilde yapılan tekne gezisinde ise kıyamet kopar.

Yine dışa kapalı bir ortamda şüpheli isimler ve bir cinayet ayrıca gizem çözücümüz Hercule Poirot da gemide. Bu romanda katili bildim.
198 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Death on the Nil’e çok bilinen ve en iyi Agatha romanlarından biridir. Linnet Doyle adındaki kadın, olabileceği her şeye sahiptir. En yakın arkadaşının sevgilisi de dahil....

Linnet ve yeni eşi Simon balayı için Nil Nehri’nde bir tekne gezisine çıkarlar. Hepimizin sevdiği karakter Hercule Poirot’un da dahil olduğu bir romana döneceğiz bundan sonra çünkü gezide bir huzursuzluk vardır ve bunu anlamlandıramayan Poirot’un eline bir vaka geçer. Katilse hala gemidedir. Gemideki tüm yolcularsa Linnet Doyle’den nefret etmektedir.

Oldukça heyecanlı bir kitapla karşı karşıya kaldığımızı belirtmeliyim. Her ne kadar başlarda biraz sıkıcı olsa da...

Keyifli okumalar, mutlu pazarlar dilerim..
198 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Agatha Christie nin okuduğum ilk kitabı.İlk olması yaşamım için hazin bir kayıp ama başlamak için geç değil.
Polisiye vakalar hep ilgimi çekmiştir.İçimde olayların çözüme kavuştuğunda oluşan hissi yaşamayı seviyorum.
"Nil'de Ölüm" kitabını okurken hiç yarım bırakmayı istemedim.Akıcı bir dili olduğu için.Sevemediğim tarafı çok fazla karakter olmasını-yazar bunu düşündüğünden ilk sayfada çoğunun ismi ve kim olduğundan kısaca bilgi vermiş- beni hep 'Kimdi bu ?' şeklinde düşüncelere itti.
Konusuna değinirsek kitabın başında genç , zengin ve güzel bir kadından -Linnet-söze başlanıyor.Sonra bir sürü karakterin birbiriyle bağlantısından en sonunda da bir gemi de denk gelmelerinden sonrasında bir gizem yığını halinde bir dedektifin önüne hikayenin serilmesini görüyoruz.Ve bu isimleri unutmayın Linnet, Simon ve Jackie.Sonrası kitapta iyi okumalar.
Gençlik dönemi için "Mutluluk çağı" demek ne kadar saçmaydı. Gençlik; kırılganlığın, korunmasızlığın en üst düzeyde olduğu dönemdi.
İnsan öldürmenin çok kolay olması... İşin en korkunç tarafı da bu. İnsanı dehşete düşüren de bu zaten. Bunun bu kadar kolay olması.
Cornelia hiddetle genç adama döndü. «Sen
daima geçmişin değil geleceğin önemli
olduğundan söz etmiyor musun? Bütün olanlar
geçmişte kalmıştı.»
İnsan öldürmenin çok kolay olması... İşin en korkunç tarafı da bu. İnsanı dehşete düşüren de bu zaten. Bunun bu kadar kolay olması.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Nil
Nil
Nil
Nildə Ölüm
Nilde Ölüm
Kim Ölecek Kim Dönecek?
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.879 okur

  • Reyyan Aybike Çakmak
  • Nurşin
  • Öykü Topaktaş
  • melis gungor
  • Zeynep Büşra Peker
  • Demet Çelik
  • Davut Şahin
  • Gürsel kurşun
  • ceylo de
  • MECNUN MUHAMMET ÇOGAŞ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.1
13-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.6 (124)
9
%20 (101)
8
%23 (116)
7
%10.1 (51)
6
%3.6 (18)
5
%1.6 (8)
4
%0.4 (2)
3
%0.2 (1)
2
%0
1
%0