Geri Bildirim
Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
191
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)
Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, bir gün bir lokantada bir çiftle karşılaşır. Sonrasında ise o çifti Mısır'da bir gemide görür. Linnet Ridgeway, en yakın arkadaşı Jacqueline'in sevgilisi Simon Doyle'u zengin olduğundan ayartmış ve onunla evlenmiştir. Ancak terk edilen kız intikam almakta kararlıdır. Onları sürekli takip eder. Ve bir akşam Simon'u vurur. O gece Linnet de öldürülür. Sonrasında cinayetler işlenmeye devam eder. Kadının oda hizmetçisi ve bir başka görgü tanığı da öldürülür. Albay Race bir ajanı aramakta Poirot da katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba başarılı olabilecek midir? Mükemmel bir final. Mutlaka okunması gerekenlerden.
İlk okuduğum Agatha Christie romanı idi.
90'lı yılların baskısı elime geçmişti ve ilk 15 sayfası eksikti. Hala kitaplığımda aynı şekil durur.
Roman son derece akıcı bir Hercule Poirot romanı ve serinin 17. kitabı. İlk kez 1937 yılında yayınlanan bu romanda Nil'de işlenen bir cinayeti Hercule Poirot' nun zekası ile çözüyoruz.

Benzer kitaplar

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.
Bu okuduğum ilk Agatha romanı idi.Başlangıçta çok fazla karakter olmasından açıkçası ürktüm lakin sayfalar çevrildikçe bu karakterlerin hepsinin yerli yerinde olduğunu gördüm.Ve Belçikalı dedektif Hercule Poriot sen muhteşem bir detaysın.Renk kattın..
Okuduğum en iyi Poirot kurgularından biri. Çok zengin olan Linnet, yakın arkadaşı Jackie'nin nişanlısı Simon'dan çok etkilenir. Simon Jackie'yle nişanlarını bozup Linnet'le evlenir. Mısır'da balayı yapan çift gittikleri her yerde Jackie ile karşılaşırlar. Nil Nehri'nde tekne turu yapan çift Hercule Poirot'la tanışırlar. Bir gün Linnet'in ölü bulunması ve Poirot'nun dikkatini çeken garip olaylar Poirot'yu bu davaya sürükler.
Agatha Christie'nin okuduğum ilk romanıydı. Kitaba hayran kalmamın bir nedeni de herkesin katil olabileceği duygusunu bu derece yoğun yaşadığım ilk kitap olması. :) Bu seriye başlayacaklar için oldukça güzel ve ilgi çekici.
Yine bir Agatha klasiği... Bir yazar nasıl her kitabını harika şekilde kurgular?? Hayran olmamak elde değil!!
24 saatte bitirdiğim ve sonunda hayretler içinde kaldığım bir kitap oldu. Söz konusu Agatha kitaplarıysa katili asla tahmin edemiyorsunuz :) Şiddetle tavsiye ederim!!
Linnet DOYLE genç,güzel,zengin,dünyada istediği her şeyi elde edebilecek güçte bir kadındır. Peki ya AŞK?
Bay ve bayan DOYLE'lar balayı için Mısır'ı tercih ederler. Nil'de tekneyle gezmek fikri ise onlar için iyi fikir olmayacaktır.
Dedektif Hercule POİROT ise tesadüfen oradadır ve (hiç istemese de!) kendini bir cinayetler zincirinin içinde bulur. Eh ondan daha iyi bir dedektif olmadığına göre(!) elbette cinayetleri o çözecektir.
Kitap karakter açısından zengin bu da herkesin katil olduğunu düşünmeme neden oldu.Pek tabi ki bu tahminlerimde yanıldım ve yanıldığım için hiç üzülmedim. Sırada diğer Agatha Cristıe kitapları var.
İşte bu yüzden büyük aşk hikâyeleri birer trajedir.
Agatha Christie
Sayfa 136 - Altın Kitaplar
Gençlerin neşeli oldukları söylenemez. Kimisi boş boş bakıyor... Kimisi sıkıntılı... Ve bazıları da mutsuz. Gençlik için "Mutluluk Çağı" demek çok saçma.
- Neden geçmişte yaşıyor hâlâ? niçin geride kalmış şeylere sıkıca sarılıyor?
+ Onların yerine neyi geçireceksin?
"Dünyada bir tek kadına karşı gerçek saygı ve hayranlık duyuyorum. Bunun kim olduğunu da bilmen gerekir Bayan Allerton."
Annesi kızardı.
Tim ciddi ciddi, "Dünyada gerçekten iyi kadın çok az," dedi. "Onlardan biri de sensin."
Agatha Christie
Sayfa 27 - Altın Kitaplar
"Bana göre bu işte bir yanlış var. Hem zengin hem de güzel. Bu çok fazla! Bir kere zenginse güzel olmaya hakkı yok. Bence bu haksızlık."
Agatha Christie
Sayfa 8 - Altın Kitaplar
"Arkadaşlarımın başlarına bir felaket geldiği zaman ben onlarla ilişkimi hemen keserim. Bu sana vicdansızlık gibi gelebilir ama böylece ilerde başıma dert açılmasını önlemiş olurum. Çünkü insandan muhakkak borç isterler. Veya bir mağaza açarlar ve sen onlardan korkunç kıyafetler almak zorunda kalırsın."
Agatha Christie
Sayfa 11 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Nil'de Ölüm
Baskı tarihi:
Mart 2017
Sayfa sayısı:
191
ISBN:
9789754059618
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death On The Nile
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 393 okur

  • Hilal Oral
  • Levent Varol
  • Dilek Gürkan Kaya
  • Müşerref köse
  • BÜŞRA ÇİL
  • Melike
  • Buğra Şahin
  • Alparslan Baykuş
  • Oğuz
  • Nurgül Salifoğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%21.3
25-34 Yaş
%31.2
35-44 Yaş
%26.2
45-54 Yaş
%9.5
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.4
Erkek
%26.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.7 (25)
9
%21.8 (19)
8
%31 (27)
7
%8 (7)
6
%8 (7)
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0