·
Okunma
·
Beğeni
·
10,6bin
Gösterim
Adı:
Cinayet Alfabesi
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059588
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The A.B.C Murders
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Əlifba Sırası ilə Qətl
The ABC Murders
The ABC Murders
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
256 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kapalı havada ve yağmurlu bir günde polisiye okumak mı? 10/10 aktivite. Sabah evden çıkarken başladığım kitabı dönüş yolumda eve yaklaşırken bitirdim. Ve çok sevdim bu güzel kitabı...

Hercule Poirot adlı ünlü dedektifle uzun zaman önce tanışmıştım ve kitapta da bize eşlik etti kendisi hem de muhteşem özellikleriyle.

Poirot’un biraz canı sıkkın ve aksiyon ararken eline dehşetli bir mektup geçer. Bu tür mektuplar ilk olabilir ama son olmayacak maalesef. Çünkü bir seri katil var ortada! Alfabeye göre mekan ve kurban seçip öldürüyor üstelik!

Normal cinayet vakalarında bir cinayet işlenir ve etrafında kim varsa hepsini çembere alırsınız; sorgulamalar arttıkça suçsuzlar o çemberden atlar ve kurtulur... Sona kalan ise o çemberin içinde yakalanmaya mahkum kalır. Ama ne yazık ki burada kurbanların yakınları hiç şüphe çekmeyecek kadar mağdur ve üzgün. Katili yakalamak ise çok zor.

Tren tarifeleri, birbirinden alakasız kurbanlar, cinayeti haber veren garip mektuplar... Gerçekten harikaydı. Polisiye okumak beni rahatlatıyor, bilmiyorum ama iyi geliyor... Bu ay polisiye türü ile çok haşır neşir olduğum için mi bilmiyorum katili buldum. Agatha’nın kitaplarında hiç bulduğum olmamıştı, aşırı mutluyum o yüzden. Mutlaka okuyun, belki sizde bulursunuz. :))
256 syf.
·10/10 puan
Agatha Christine'nin en beğendiğim kitaplarından biridir.Olay kurgusu bazı kitaplarına nazaran daha ilginç ve etkileyiciydi.Hercule Poirot yine kitabın sonuna damgasını vuruyor...
256 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Uzun zamandır Agatha Christie okumuyordum, nasıl özlediğimi kitabı bir çırpıda bitiriverince anladım.

- Olay, Dedektif Hercule Poirot’a ABC imzalı bir mektubun ulaşmasıyla başlıyor.
- Her gelen mektuptan sonra alfabetik sıraya göre bir cinayet işleniyor. Katil imza olarak cesedin yanına bir ABC tren yolları tarifesi bırakıyor.
- Kitapta Dedektif Poirot, arkadaşı Yüzbaşı Hastings ve Müfettiş Crome’nin cinayetler olmadan katili yakalayabilmek için İngiltere sokaklarını didik didik araması anlatılıyor.
- Olaylar bir ara o kadar kızışıyor ki kimi katil sanacağınızı şaşırıyorsunuz.


* Agatha Christie’nin her kitabında olduğu gibi sizi yine muhteşem bir olay örgüsü, sonu tahmin edilemez bir hikaye bekliyor. Polisiye, dedektiflik tarzında kitapları seviyorsanız muhakkak okumanızı tavsiye ederim.
174 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Cinayet Alfabesi

Bir Hercule Poirot macerası

Belçikalı dedektifimiz Hercule Poirot'un canı sıkılmaktadır. Şöyle esaslı bir olay olsa da kafayı çalıştırsam diye düşünmektedir.

Körün istediği bir göz Allah vermiş iki göz misali istediği olay eline bir mektup geçmesiyle başlar.

Bir yerde bir cinayet işlenince orada bir kaç kişi bulunur, akrabalar, tanıdıklar, komşular vesaire gibi. Aralarından kimin daha çok çıkarı varsa baş şüpheli odur ve olay çözülür genellikle. Bu kez bir seri katille karşı karşıyayız. Sıradan insanları öldüren ve Hiç bir çıkarı olmayan bir manyak. Ve bir meydan okuma Hercule Poirot'a, mektuplar göndererek cinayetin işleneceği kasaba ve günü bildiren. Farklı yerler ve birbiriyle hiç bir ilişkisi olmayan kurbanlar, haliyle çözmesi zor bir olay.

Aslına bakarsanız buna benzer bir film izlemiştim. Bu yüzden sonu şaşırtıcı gelmedi bana. Ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaşan için sonu şaşırtıcı bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. Özellikle polisiye sevenlere.Keyifli Okumalar...
174 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Poirot, bir seri katil ile karşı karşıya. Katilin düşünceleri ve cinayet metodu fazlasıyla farķlı. Hem isim hem de cinayetlerin işlendiği mekanlar alfabetik sıraya göre. Ayrıca her kurbanın yanına da ABC tren yolları tarifesi bırakan bir psikopat katil.
Okuduğum Agatha Christie kitaplarının içerisinde farklı buldum Cinayet Alfabesi'ni. Favorilerimin içerisinde de yerini aldı.
Poirot ve Hastings ikilisini okumayı özlemişim. İkisinin diyalogları yine çok keyifliydi.
Katili bulabildim mi? Hayır tabikide
Kesinlikle okunması gereken Agatha Christie kitabı.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
.
Nefis bir Agatha Cristie kitabı okudum. Meşhur dedektifimiz Hercule Poriot kıvrak zekasıyla kitabın sonuna damgasını vuruyor. Severek okuduğum bir kitap oldu. Arada polisiye okumak insanı rahatlatan, dinlendiren bir şey bence.
.
256 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Selamlar! Sherlock Holmes dışında okuduğum ilk polisiye kitapla geldim. Dolayısıyla yazardan da okuduğum ilk kitap. Serinin bir sırası var sanırım ama ben konusu ilgimi en çok çekeni alıp okudum. Konusu kurbanlarını alfabe sırasına göre öldüren bir katil cesetlerin yanına ABC tren tarifesini bırakmaktadır. Birde üstüne katilimiz dalga geçercesine dedektefimiz olan Poriot'a cinayet yerini ve gününü de haber vermektedir. Ama cinayetler asla önlenememiştir. Kitap konusunda ya da karakterler konusunda pek bir bilgim olmasa bile kitabın akışına hemen kapıldım ve elimden bırakmadan okumak istedim. İlk başta biraz ünlü olması dışında başka özelliği olmayan bir dedektif gibi görünsede Poriot okuyan herkesi şoka uğratacaktır bence. Belki seriyi sırayla okusam bu kadar şaşırmazdım ama pek zannetmiyorum. Benim için bir Sherlock olmasa da yazarın diğer kitaplarını da alıp okumak istiyorum kesinlikle hemde en kısa zamanda. Cinayet konulu kitaplara başlamak için ortalama iyi bir kitap. Başka diyecek bir şey aklımda kalmadığına göre ben kaçar! Görülmek üzere!
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Agatha'nın kitapları genel olarak zaten güzel, akıcı ve merak uyandırıcıdır. Fakat bu kitap daha öncekilerden biraz farklı. Aslında değil ama spoiler vermeden de anlatmak biraz zor. Herneyse, gerçekten katili bulmaya uğraştığım ama ters köşe yaparak hiç beklenilmeyen ama tüm ipuçlarını birleştiren şekilde bitirmeleri gerçekten hayran vericiydi. Size bir tavsiye okurken hiçbir şeye inanmayın Poirot'ya bile
256 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Agatha christe'nın okudugum ilk kitabi ve kesinlikle son olmayacak. Kitabi çok beğendim. Polisiyenin kraliçesi diye boşuna dememisler Agatha teyzeye:))
Son zamanlarda Agatha ismini çok duyunca 3 kitabini aldım. Ve okumaya aldıklarım arasından ismi en cool olanı seçtim "Cinayet Alfabesi" :))

Alfabe sırasına göre cinayet işleyen bir seri katil ve onun peşine düşen dedektif Poirot. Seri katilimiz işleyecegi cinayetleri mekan ve gün belirterek mektupla dedektifimiz Hercule Poirota bildirir ve ayni zamanda çok ukala olup gönderdiği her mektupta dedektifimizle dalga geçer.
Kitabin ortalarında katili bulduğumu sanmıştım, bu kadar kolay olmamalıydı katili bulmak diye söylendim ve niçin cinayetleri işlediğini öğrenmek için okumaya devam ettim. Çokta güzel yanıldım :) katil aklımda olmayan birisi çıktı. Sonlara dogru artık herkesten şüpheleniyorsunuz. Ve Poirot cinayeti zekasıyla güzelce aydınlatınca kitabin kurgusuna hayran kalıyorsunuz. Çok sevdiğim bir polisiye romanı oldu. Biran önce Agatha christe nin diğer kitaplarini da okumak istiyorum.
256 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Dedektifimiz Hercule Poirot iş başında. Bu kez bir seri cinayetlerle karşılaşıyor.
İşleyecegi cinayetleri mekan ve gün belirterek mektupla dedektifimiz Hercule Poirota bildiren ve ayni zamanda çok ukala olup gönderdiği her mektupta dedektifimizle dalga geçen bu seri katil, ayni zamanda kurbanlarının isimlerini ve yaşadıkları şehirleri alfabetik sıraya göre seçiyor.
Kitabın sonlarına doğru katilin yaptığı bir hata, yakalanmasına sebep oluyor. Katil yakalanıyor ama Poirot hâlâ huzur bulamıyor. Çünkü soru işaretlerine yanıt alamıyor.
Sürpriz sonlu, ters köşe kitaplardan biriyle daha buluştuk.
Kitapla kalın
Ölümün insanları birbirlerine yaklaştırdığına kaç kez tanık oldum. Kısacası cinayet çok iyi bir çöpçatan.
Bazı insanlar geri planda durup, ürkek davranışlarının ardında aslında çok büyük bir kibir duygusu gizleyebilir...
Agatha Christie
Sayfa 59 - Altın kitaplar
Dünyada şübhəli ab - havada yaşamaqdan, daima izləndiyini bilməkdən, ətrafındakıların gözlərindəki sevginin necə qorxu ilə əvəz olunduğunu görməkdən, sənə yaxın və əziz olan adamdan şübhələnməkdən pis heçnə yoxdur... Bu, adamın həyatına zəhər qatır.
Yemek sipariş eder gibi cinayet sipariş edebilseydin, nasıl bir tercih yapardın..?
Bu espriye katkıda bulunmamak elde değildi...
Hım, bir düşüneyim. Önce mönüye bir bakalım. Soygun, gasp..? Yolsuzluk..? Sahtecilik..? Hayır, bunlar çok vejetaryen. Cinayet olmalı - kanlı bir cinayet - tabii yanında garnitürle...
Elbette, meze olmazsa, olmaz...
Agatha Christie
Sayfa 23 - Altın kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinayet Alfabesi
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059588
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The A.B.C Murders
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Əlifba Sırası ilə Qətl
The ABC Murders
The ABC Murders
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.

Kitabı okuyanlar 2.264 okur

  • Şükran Mustafayev
  • Zeynep YÜCE ALKAN
  • Ayşegül Yüksel
  • S.
  • Feride Bayramlı
  • Okan ÇAKMAK
  • nazlimo
  • Payidar Okur
  • cemre
  • Arev Süzmeyan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%29
35-44 Yaş
%23.9
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%25.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.6 (97)
9
%12.3 (82)
8
%20 (133)
7
%8.3 (55)
6
%4.1 (27)
5
%0.9 (6)
4
%0.6 (4)
3
%0.3 (2)
2
%0
1
%0.2 (1)