Cinayet Alfabesi

8,4/10  (40 Oy) · 
145 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.081 gösterim
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2000
 • Sayfa Sayısı:
  174
 • ISBN:
  9789754059588
 • Orijinal Adı:
  The A.B.C Murders
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
ab 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Agatha Christie'nin ilk okuduğum kitabı olmasına rağmen en beğendiğim kitaplarından biridir. Olayın kurgusu bana çok ilginç ve etkileyici gelmişti. Agatha Christie'ye bu kitapla başladım ve hayranlığım giderek de arttı. Herkesin okumasını da tavsiye edeceğim bir kitap.

KeMâL 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Agatha’dan okuduğum 2. Kitap oldu Cinayet Alfabesi ( Cinayet ABC’si). Genel polisiye kitaplarına benzer daha doğrusu klasik olarak yazılan bir eserlerden. Önceki okuduğum On Küçük Zenci kitabında cinayet tek bir mekanda işlenmişti bu kitapta ise farklı farklı mekanlarda. Kurgusu gerçekten muazzam. İlgi çekici, etkileyici ve sürükleyici. İlk kitapta yine kendi aralarında çözecekleri cinayeti burada ise Hercule Poirot isimli dedektif çözüyor. 175 sayfalık kısacık bir eser.

Konu olarak; ABC denilen katilin seri cinayetlerini konu alan bu eser; harf sıralamasına göre öldürülen kişileri de aynı harfle başlayan yerlerden seçiyor. Katili bulmak çabalıyorsunuz artık. Bu tür kitapların kanımca en güzel yönü ilk olarak okuma alışkanlığı kazandırması ( sürükleyicilik, merak ) ikinci yönü ise durmadan akıl yürüttürmesi ( bu olabilir, aslında bu da olabilir ) Ama bu romanda bu iki özellik dışında çok güzel alıntılar ve dersler de mevcut.

Sonu her zamanki polisiye romanları gibi sürpriz. Polisiye ve dedektiflik kitaplarını sevenlerdenseniz kitabı tavsiye ederim.

Emre Şeyda 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Agatha Christie'nin Hercule Poirot karakteri üzerine yazdığı romanlardan. Hercule Poirot bu sefer de ABC denilen bir seri katilin peşinden koşturuyor ve katili bulmaya çalışıyor. Katilin ABC tren seferi üzerinden hareketle alfabetik olarak tren duraklarında ve durağın baş ile adı başlayan kişileri öldürmeye başlıyor.Hercule Poirot'a meydan okuması sonucunda ise işler çıkılmaz bir hale gelyor ve katilin amacı ve olaylar bizi kendisine çekiyor. Sürpriz sonlu bi Agatha Christie romanı okumanın keyfi ve mutluğuna ulaştıran eser sayesinde yeni Agatha'lara doğru diyorum.

Duygu 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu

Sevdiğim kitaplarından biri. Alfabetik sıraya göre cinayet işlemek ve cinayeti çözmek... Bunu çözse çözse tabiki de Poirot çözer :)

Gülnar Rehimli 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum Agatha Cristie romanları içinde en sevdiğim bu olsa gerek. Bunun en önemli sebebi ise romanın adından da anlaşıldığı gibi oldukça orijinal fikirli bir dedektif romanı olması. Katil alfabe sırası ile ilk önce A harfi ile başlayan bir şehirde adı ve soyadı A ile başlayan birisini öldürdü ve bunu alfabe sırası ile devam ettirdi. Her ne kadar ad uyumundan Alexander Bonaparte Custun (ABC) katil olduğuna inansam da romanın sonu beni öyle bir şaşırttı ki.

Kitaptan 26 Alıntı

KeMâL 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bir deliyi ciddiye almak gerekir, dostum. Çünkü bir deli tehlikelidir."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi)
KeMâL 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Donald'ın sessiz davranışları bitmişti anlaşılan."

"Bütün sessiz insanlar öyledirler. Bir öfkelendiler mi, değişirler."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 59 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 59 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Zagor 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sözler, düşüncelerin dış elbiseleridir, matmazel."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 96)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 96)
KeMâL 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ben... randevularıma çok sadığımdır. Herkesin insana...güvenmesi lazımdır. Bir şeyi üzerime aldım mı, bunu son noktasına kadar götürürüm, insan ancak... iş hayatında... bu şekilde ilerler.

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 115 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 115 - Altın Kitaplar Yayınevi)
KeMâL 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Oysaki insan istediği gibi bir cinayet ısmarlayamaz, değil mi? Doğru..." İçini çekti. "Fakat ben şansa, kadere inanırım. Senin kaderin de benim yanımda bulunmak ve benim affedilemeyecek bir hata işlememe engel olmak."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 12 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 12 - Altın Kitaplar Yayınevi)
KeMâL 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aslına bakarsan kendimi emekli sayıp bir kenara çekilmeyi de hiç istemiyorum. "Beyindeki gri hücreler çalıştırılmazsa,paslanırlar."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 11 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 11 - Altın Kitaplar Yayınevi)
KeMâL 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

- "Bina insanın gözünü okşayacak bir simetriye sahip," dedi. "Sen aynı düşüncede değil misin?"
- "Bazen fazla düzgünlük insanı sıkar," diye cevap verdim.

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 9 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 9 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Zagor 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Poirot, "Sonra" dedi. "Konuşacağız. Bir şeyi gizlemek isteyen bir insan için konuşmaktan daha tehlikeli bir şey olamaz, Hastings. Bana inan. Bir zamanlar akıllı bir Fransız bana konuşmayı insanların düşünmemek için icat ettiklerini söylemişti. Aynı şekilde bir insanın gizlemeye çalıştığı şeyi öğrenmeninde en iyi yoludur bu. İnsanlar konuşurlarken kendilerini ele verirler, Hastings."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 149)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 149)
KeMâL 
26 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Poirot ciddi bir tavırla, "Haklısınız," dedi. "Cinayetlerin bütün sırrı o bir tek cümlede gizli. 'O pek dikkati çekecek bir tip değildi."

Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 114 - Altın Kitaplar Yayınevi)Cinayet Alfabesi, Agatha Christie (Sayfa 114 - Altın Kitaplar Yayınevi)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız