Adı:
Cinayet Alfabesi
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
174
ISBN:
9789754059588
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The A.B.C Murders
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
Harika bir Agatha Christie romanı. Hercule Poirot ve onun en yakın arkadaşı Hastings, bir cinayetle karşı karşıya kalırlar. Katil, kurbanlarını alfabeye göre seçer. Örneğin 'A' harfiyle başlayan şehirde, adı 'A' ile başlayan bir kurbanı öldürür. Ayrıca katil sürekli Poirot'ya mektuplar yollar ve onunla alay eder.
Son sayfaya kadar katilden emin olamıyorsunuz. Katili çözmeye çalışırken beynim yandı diyebilirim. Çok beğendim. Mutlaka okuyun.
Agatha Christie'nin ilk okuduğum kitabı olmasına rağmen en beğendiğim kitaplarından biridir. Olayın kurgusu bana çok ilginç ve etkileyici gelmişti. Agatha Christie'ye bu kitapla başladım ve hayranlığım giderek de arttı. Herkesin okumasını da tavsiye edeceğim bir kitap.

Benzer kitaplar

İsimden de anlaşılacağı üzere katil cinayetleri alfabetik sıraya göre işliyor.Üstelik Dedektif Poirot'a cinayet yerini mektupla bildiriyor ve ne yazık ki polisi ile dedektif her zaman olduğu gibi olay yerine yine geç kalıyor.
Sonlara doğru katil evet bu dedirtiyor Agatha Cristıe size. Lakin son bölümde yanıldığınızı anlıyorsunuz.
Severek,merak ve heyecanla okuduğum Agatha Cristıe kitaplarına biri daha eklenmiş oldu. Neyse ki daha çok kitabı var Agatha Cristıe'nin,aman birazı da sonraya kalsın derdim yok yani
Agatha Christie'nin Hercule Poirot karakteri üzerine yazdığı romanlardan. Hercule Poirot bu sefer de ABC denilen bir seri katilin peşinden koşturuyor ve katili bulmaya çalışıyor. Katilin ABC tren seferi üzerinden hareketle alfabetik olarak tren duraklarında ve durağın baş ile adı başlayan kişileri öldürmeye başlıyor.Hercule Poirot'a meydan okuması sonucunda ise işler çıkılmaz bir hale gelyor ve katilin amacı ve olaylar bizi kendisine çekiyor. Sürpriz sonlu bi Agatha Christie romanı okumanın keyfi ve mutluğuna ulaştıran eser sayesinde yeni Agatha'lara doğru diyorum.
Agatha’dan okuduğum 2. Kitap oldu Cinayet Alfabesi ( Cinayet ABC’si). Genel polisiye kitaplarına benzer daha doğrusu klasik olarak yazılan bir eserlerden. Önceki okuduğum On Küçük Zenci kitabında cinayet tek bir mekanda işlenmişti bu kitapta ise farklı farklı mekanlarda. Kurgusu gerçekten muazzam. İlgi çekici, etkileyici ve sürükleyici. İlk kitapta yine kendi aralarında çözecekleri cinayeti burada ise Hercule Poirot isimli dedektif çözüyor. 175 sayfalık kısacık bir eser.

Konu olarak; ABC denilen katilin seri cinayetlerini konu alan bu eser; harf sıralamasına göre öldürülen kişileri de aynı harfle başlayan yerlerden seçiyor. Katili bulmak çabalıyorsunuz artık. Bu tür kitapların kanımca en güzel yönü ilk olarak okuma alışkanlığı kazandırması ( sürükleyicilik, merak ) ikinci yönü ise durmadan akıl yürüttürmesi ( bu olabilir, aslında bu da olabilir ) Ama bu romanda bu iki özellik dışında çok güzel alıntılar ve dersler de mevcut.

Sonu her zamanki polisiye romanları gibi sürpriz. Polisiye ve dedektiflik kitaplarını sevenlerdenseniz kitabı tavsiye ederim.
- SPOILER -

Hercule Poirot yakın arkadaşı olan Hastings ile beraber alfabetik sıra ile cinayet işleyen bir katilin peşine düşer. Poirot çok az ipucu olmasına karşın gri hücrelerini çalıştırarak cinayetleri çözmeyi başarır.

- SPOILER -

Agatha Christie'den bir başka Hercule Poirot macerası. Kurgusu oldukça başarılı ve sonu merak uyandıran bir kitap. Agatha Christie ve polisiye sevenler severek okuyacaktır.
Bir katil düşünün , kurbanının adının soyadının ve yaşadığı şehrin baş harfleri aynı olacak ve A'dan başlayacak . Hiçbir polisin çözemediği olaylar ve bir türlü anlayamadıkları bir katil. Devreye Agatha Christie'nin hayal ve roman dünyamıza kazandırdığı inanılmaz zeki dedektif Poirot girince işler değişecek tabiki .
Agatha etkinliği kapsamında kitaplığımda bekleyen kitapları eritiyorum. Agatha sevdiğim, zekasına hayran olduğum bir yazardır. Basit ama zeki, naif tarzını severim. Bu kitapta ilk kez seri bir cinayet ile tanıştık. Kesinlikle en beğendiğim kitabı oldu. Yine heyecanla cinayetleri çözmeye çalıştım, ancak itiraf edeyim ki bu sefer tam ters köşe oldu katili son ana kadar bulamadım. Katil abc tren tarifesindeki harf sırasına göre cinayetler işlemektedir. Bakalım Belçikalı dedektifimiz hangi harfe kadar cinayetleri durdurabilecek? Keyifli okumalar.
Okuyucularına adeta bir gerilim filmi izliyormuş hissini veren kitabımız alanında en iyilerinden. Bir solukta okuyacağınız muhakkak. Tavsiyem sonraki aşamalarda özellikle en son olacak olay örgüsünü tahmin etmek için kendinizi biraz zorlayın. Kitaptan alacağınız hazzı artıracaktır.
Her zamanki gibi Agatha Christie beni şaşırtmayı yine başardı. Doğu Ekspres'inden sonra okuduğum için belki de ama bir ara katili her aileden birisinin tuttuğunu falan zannetmiştim. Ne diyebilirim ki? Kalemi de zekası da hayran bırakan bir yazarın kesinlikle okunmasını tavsiye ettiğim bir kitabı.
Sevdiğim kitaplarından biri. Alfabetik sıraya göre cinayet işlemek ve cinayeti çözmek... Bunu çözse çözse tabiki de Poirot çözer :)
Agatha Christie kitabı işte..
Hercul Poirot'nun çözdüğü bir dizi cinayet..
Katıl asıl hedefini cinayetlerin arasına gizler. Fakat Poirot'nun zekasını hesaba katmaz ve bu da onun sonu olur.
Sıkıldığınızda, yorulduğunuzda birebir gelir Agatha Christie kitapları..
"Bir deliyi ciddiye almak gerekir, dostum. Çünkü bir deli tehlikelidir."
Agatha Christie
Sayfa 13 - Altın Kitaplar Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinayet Alfabesi
Baskı tarihi:
Ekim 2000
Sayfa sayısı:
174
ISBN:
9789754059588
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The A.B.C Murders
Çeviri:
Gönül Suveren
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.

Kitabı okuyanlar 353 okur

  • Mert Gümüş
  • Salih Ağralı
  • varlkszsink_
  • Ali Eskici
  • Zuzu
  • Elçin Gürbüz
  • ¿<|)"")?
  • Feride T.Ş.
  • Merve Kaya
  • NERGİS ALTAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%29
35-44 Yaş
%23.9
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%25.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (30)
9
%18.3 (20)
8
%30.3 (33)
7
%14.7 (16)
6
%8.3 (9)
5
%0.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0