Acı Kahve

7,9/10  (81 Oy) · 
289 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.055 gösterim
1934 yılının ilkbaharında İngiltere'nin en ünlü fizikçisi olan Sir Claud Amory, Poirot'yu Surey'deki evinde yaşananlardan birinin son buluşunu çalacağından kuşkulanmaktadır.

Bu buluş İngiltere savunmasını tehlikeye atabilecek kadar önemli ve gizlidir.

Poirot, Yüzbaşı Hastings'i de yanına alarak Surrey'e gider ama çok geç kalmıştır.

Sir Amory ölmüş, formül ise kaybolmuştur... Şimdi ortada pek çok şüpheli vardır. Evdeki akrabaları mı, konukları mı, yoksa hizmetkârlardan biri mi? ....

Ama kim?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9789754058789
 • Orijinal Adı:
  Black Coffee
 • Çeviri:
  Dilek Akari
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
 20 Ağu 03:08 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tahayyül edin ki, bilime gönül vermiş bir bilim insanısınız ve gelecek bütün insanlığın kaderini değiştirecek bir formüle imza atmak üzerinesiniz. Bu öyle bir formül ki, atomun parçalanmasını sağlayarak, gelecek savaşlarda insanlığın kaderinin şekillenmesinde etkin bir rol sergileyecek. Hal böyle olunca da, bol sıfırlı rakamların havada uçuşması kaçınılmaz.
Ne yazık ki ortada büyük meblağlar söz konusu olunca, hiç kimseye itimat edilmemesi de cabası.

Üstüne üstlük bir de en yakınlarınız olan aile bireylerine dahi, güvenmemenizi salık veren isimsiz bir ihbar mektubu almışsanız.Vaziyet böyle olunca yapacağınız ilk eylem ne olacaktır? Koşulsuz aile bireylerine güvenmeye devam etmek mi, ya da kendinize bilim dünyasının dışından bir hami tayin etmek mi?

Eser de Claud Amory varlığını bilime adamış, ünlü bir fizikçidir. Geliştirdiği bir formül sayesinde, Savunma Bakanlı'ğının en gözde bilim adamıdır. Geliştirdiği formülü yetkili kişilere teslim etme arifesinde gelişen olaylar, aile bireylerine karşı olan güvenini temelden sarsacak ve bilim dünyasından olmayan Dedektif Hercule Poriot'a müracaat etmesine gereksinim duyacaktır. Maksadı formülün çalınmasına engel olmak ve güvenli yoldan ilgili makamlara teslim edilmesini sağlamak.

Lâkin bu iş öyle göründüğü gibi, kolay hallolacak bir mesele değildir. Çünkü bir tarafta aymazlıklarla boğuşan çaresiz oğul Richard ve sırlarla dolu bir maziye sahip genç ve güzel eşi Lucia. Diğer tarafta Viktorya Dönemi'nin terbiyesiyle eğitilmiş Caroline Hala ve hayatın baharında olan, uçarı yeğen Barbara. Bu arada Claud Amory'nin sekreteri, hizmetkârları ve davetsiz konuğu da unutmamalı!

Hercule Poriot yazarın deyimiyle, " Ufak, tefek, mağrur edalı, tıpkı yumurtaya benzeyen ve hafifçe yana eğik bir kafa yapısına sahip ama son derece düzen hastası ve şık giysiler giymekten hoşlanan, hayalperest bir şahıs. " Hercule Poriot, Claud Amory'nin çağrısına kulak vermekle birlikte, işin işinden çıkılmakta zorlanacağı bir yola koyulacağının farkında değildir. Çünkü Claud Amory'nin evine adımını attığı anda, soğuk bedeniyle karşılaşacaktır. Kendisini hami olarak tutan Claud Amory bir cinayete kurban gitmiştir.

Hercule Poriot'un işi zordur ama imkânsız değil! Orta zekâlı insanların işleyeceği cinayetlerin de basit olacağını savunan dedektif, mutlaka bu cinayette de bir açık nokta bulacağına inanmaktadır. Kendine güvendiği için de üstün zekası sayesinde aile üyeleri gibi varsayımlarda bulunmak yerine, olaya karışmış aile bireylerini gözlem altında tutarak katili bulmaya çalışmaktadır. Acaba sevimli dedektifimiz, emelleri uğruna Claud Amory'nin hayatına son veren katili bulabilecek midir?

Son derece sürükleyici ve akıcı bir üslupla yazılmış bir Agatha klasiği.
Agatha " Herkes istediği şeyleri düşünmekte özgürdür. " der ve ben de, " Mutlaka Agatha okumalısınız! " demekteyim.

Rabia 
12 Şub 22:20 · Kitabı okudu

Agatha christie'nin okuduğum ikinci romanı yazar'ın kitapları oldukça ğüzel elinize alıp tek oturuş da okunacak türlerden bence herkes bu yazarın romanlarıyla tanışmalı.

Cansu A. 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 49 günde

Klasik Agatha Christie romanlarından... Yazarın henüz üç kitabını okuyabildim, üçü de çok benzer geldi. Olayı çözme şekli vs... Katilin kim olduğunu tahmin etmeye çalışmak keyif vericiydi yine tabi ki. Ama katil tahminlerimin dışında biri çıktı bu kez. :) Kitap gayet keyifliydi her şeye rağmen. Tavsiye ederim.

Ayşenur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dahi dedektifimiz Hercule Poirot gizli bir buluşu ortaya çıkaran profösör claud amoryden bir telgraf alır ve bu buluşun formulünü çalmak isteyen birilerinin olduğunu ve hemen yanına gelmesini ister. Poirot gelir ama Amorynin kendi yaptığı bir hatadan dolayı ölmesine engel olamaz. Bu hata Poirotu beklememek ve acele davranmaktır. Poirot arkadaşı Hasstingide alıp köşke gittiğinde amorynin ölmüş olduğunu görür ve bu olayı çözmeye başlar. Tavsiye ederim

nejla güldalı 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kafa dağıtmak için okuyabileceğiniz gerilimden uzak ama heyecanlı klasik bir cinayet romanı. Aynı zamanda romanın sonuna kadar katil hiç aklımın ucundan dahi geçmeyen biriydi. Agatha Christie romanları çok basit gibi görünse de yazar zekasını konuşturuyor bence.

instgrmkahvecisi 
12 Haz 00:03 · Kitabı okudu · 1 günde

İçerisinde kahve kelimesi geçen her kitap ilgimi çekiyor :) Ama bu kitabın ilgimi çeken kısmı kitabın yazarıydı. Genel olarak kitapları aynı tarzda olsa da bir kadın yazarın başarılı bu kitaplarını okumayı seviyorum.

Okuduğum ilk Hercule Poirot romanı oldu. Yeni bir Sherlock tanıdığım için çok sevinçliyim. Severek okuyacağınıza eminim. Okumayan herkese tavsiye ederim.

Kübranur 
 24 Haz 19:51 · Kitabı okudu · 2 günde

Aslında kalemime gelen ilk cümleyle başlamam gerekirse,
Çok basit geldi büyük bir hevesle okumaya başladığım bu kitap... Kitapta asıl olarak : sherlock holmes edalarında dedektif pariot, Bir de yanında onun aklından geçenleri oyun yaparak söyleyebileceği gözlem yeteneği dedektifimiz kadar olmayan, olaya basit bakan yardımcımız, Bir de cinayete kurban giden bilim adamımız vardı, başlarda bu adam hiç hoşuma gitmedi ama zekası takdire şayandı. Sen bilim adamısın insanları öldürecek formüller katillerden başka kimsenin işine yaramaz ! zaten bir katile kurban gitti. Evdeki herkes gibi, bende onu tanıdıkça ölmesine bir nebze sevindim. Zeki insanları severim ama zekayı güzel kullanabilmek de maharet ister. O bu maharetten yoksun, sevilesi bir karakter değildi...
Yazar hanım her polisiye romanda olduğu gibi son kısıma kadar katili göz önüne getirmedi ve odağımızdan kaçırdı. Klasik bir sonuç olan "katil her zaman uşaktır " sözünü desteklekleyen bir romandı.
Tabi hakkını yememek lazım oldukça akıcı ve basit diliyle kendini okuttu.
Tavsiye eder miyim?
Olaylara bakışınızı desteklerler dedektif romanlar. Biliyor musunuz? Sultan Süleyman sherlock holmesi her gece okurmuş çevirmen yardımıyla... :)
bir sherlock holmes olmasa da bu kitap bir nebze birşeyler katabilir size... Yazarımızın eline, kurgusuna sağlık...

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece güzel bir Hercule Poirot romanı daha. Sir Claud Amory, Amorit adını verdiği bir patlayıcı madde icat eder. Ancak evdekiler arasında bu formülü çalmak isteyenler vardır. Bunu engellemek için Hercule Poirot'tan yardım ister. Ancak onunla tanışamadan ölür. Yapılan araştırma sonucunda zehirlendiği ortaya çıkar. Poirot ve Hastings bu olayı soruşturmaya başlar. Katil hiç beklenmedik bir isimdir. Acaba Poirot katili yakalayabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Mehmet Güner 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Klasik bir Hercule Poirot serüveni. Bu tür kitapları okuyanlar için çok tanıdık ve sürekleyici. Meraklı olanlara şiddetle tavsiye edilir. Pişman olmazsınız.

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Muhayyelll 
11 Ağu 00:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Erkekler farklıdır."
"Farklı falan değiller. Neden olsunlar ki? Canları istediği gibi davranıyorlar, hepsi bu."

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 20 - Epub)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 20 - Epub)
Muhayyelll 
11 Ağu 01:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Yani, bir erkek bir kadını benim seni sevdiğim kadar seviyorsa, her şeyi yapar. Her şeyi!"

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 28 - Epub)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 28 - Epub)
Muhayyelll 
12 Ağu 11:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan yaşadığı dünyayı tanımalı."

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 66 - Epub)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 66 - Epub)
Muhayyelll 
12 Ağu 21:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Fakat hayat yalanlarla boşa harcanmayacak kadar kısa.

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 92 - Epub)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 92 - Epub)
Muhayyelll 
11 Ağu 00:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanın elinden gelmeyen şeyler vardır."

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 17 - Epub)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 17 - Epub)
Sabri 
23 May 16:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Gerçekler korkunç değildir; sadece ilginç yanları vardır"

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 39)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 39)
gökçe türkkan 
23 Tem 23:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bilim adamları hep aynı. Kendilerinden başkasına cazip gelmeyen şeylerle ilgilenirler. Atomu patlatmak da neyin nesi, Tanrı aşkına?"

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 19)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 19)
gökçe türkkan 
25 Tem 16:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Eski moda demekle ne kastettiniz?"
"Görgü kurallarına özen gösteriyorsunuz. Gerekmedikçe yalan söylemiyorsunuz. Olaylara hep insancıl yönden bakıyorsunuz."
"Öyle," dedi Hastings şaşırarak. "Siz öyle değil misiniz?"

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 112)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 112)
Sabri 
 23 May 16:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Biliyor musun
Mösyö Raynor, basit zekalı insanlar genellikle karmaşık olmayan suçlar isler, sonra da işin peşini bırakırlar."

Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 144)Acı Kahve, Agatha Christie (Sayfa 144)
Belkin 
16 Haz 10:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevgili Caroline Hala, lafı dolandırma. Bir genç kız aşırı ruj kullanmamalı, değil mi? Ne de olsa, taksiyle eve dönerken ne kadarının silineceğini bilemez."

Acı Kahve, Agatha ChristieAcı Kahve, Agatha Christie
2 /