Roger Ackroyd Cinayeti

8,7/10  (74 Oy) · 
204 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.181 gösterim
King's Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. Köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve Roger Ackroyd'un onun gizli aşığı olduğu söylentileriyle çalkalanmaktadır. Fakat Ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. Kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için King's Abbot köyüne yerleşen, Hercule Poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9789752102965
 • Orijinal Adı:
  The Murder of Roger Ackroyd
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
ayhan özköroğlu 
30 May 14:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir intihar şantaj ve muhteşem bir Herkul romanı daha...Küçük kasaba karııyor ama neyse ki Herkul orada. Her zaman ki gibi sağ gösterip sol varacak. Polisiye tutkunları soluksuz okuyacak ve büyük keyif alacaklar...

Serdar Poirot 
25 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Çok güzel bir Hercule Poirot romanı. Doktor Shephard, zengin bir adam olan Roger Ackroyd'un yakın dostudur. Kasabada bir şantaj ve intihar olayı mevcuttur. Sonrasında olan olur ve Ackroyd öldürülür. Şüpheli üvey oğlu Ralf'tir. Ancak kasabada Hercule Poirot bulunmaktadır ve işe el atmıştır. Katil ise gerçekten hiç beklenmeyen biridir. Zevkle soluksuz okunan bir roman.

emre çavdar 
24 Nis 21:58 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Agatha Christie'den bir baş yapıt. Geniş külliyatının Ölmeden Önce Okunması Gereken Kitaplar listesindeki tek kitabı. (Bence On küçük Zenci, Nil'de Ölüm, Doğu Ekspresi'nde Cinayet de olmalıydı).

Kitabın konusuna gelince; Bizim tatlı dedektifimiz Hercule Poirot emekli olur ve sakin King's Abbot köyüne yerleşir. Kimliğini gizleyen Poirot'yu yan komşuları bıyığına bakarak berber olduğunu tahmin ederler ve adının da Porrot olduğunu sanırlar. Bir gün dul bayan Ferrars'ın ölümü ile King's Abbot köyündeki sakin yaşam değişir. Dedikodular başlar. Bayan Ferrars'ın alkolik kocasını öldürdüğü, bunu bilen birinin şantaj yaptığı ve Roger Ackroyd ile de yakın da evlenecekleri söylentileri ortaya çıkar. Ancak Roger Ackroyd'un da hemen arkasından öldürülmesi üzerine bir eski arkadaş, bir yenge ve yeğen, evde çalışan hizmetliler, sekreter, ortadan kaybolan bir üvey oğul ve gizemli bir yabancı şüpheli duruma düşer. Emekliye ayrılsa da sebze yetiştirmekte pek başarılı olamayan Poirot olaya el koyar ve soruşturma başlar.

Cavanşir Gadimov 
24 Oca 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem bir polisiye. Polisiye severlerin kaçırmaması gereken bir kitap. Yazar Poirot ile birlikte okura da ipuçlarını veriyor ve cinayeti çözmesini istiyor. Ancak sonuç hiç beklenmedik oluyor. Şaşırtıcı ve çok zekice...
https://kitapokurum.blogspot.com.tr/...ckroyd-cinayeti.html

Ayten Ernaz Tiryaki 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu, yazarın okuduğum ilk kitabı ve son olmayacak galiba. Güzel ve etkileyici bir polisiye idi. Kitap beni ters köşeye yatırarak bitti. Oldukça akıcı bir dili ve akışı olunca doğal olarak ömrü de "bir nobetlik " oldu.

sibel sürücü 
31 May 10:55 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Agatha Christie’nin neredeyse bütün eserlerini okuyan biri olarak bence en iyi eserlerinden biridir Roger Ackroyd Cinayeti .
Kitaplarının birçoğunda katili tahmin edemeseniz de en azından birçok kişiden şüphe ederken gerçek katilden de “acaba katil o mu” diye anlık şüphe ettiğiniz oluyor. Fakat bu kitaptaki katil gerçekten çok iyi gizlenmiş.
Sonunda katili bulduğunuzda ağzınızın açık kalacağı çok şaşırtıcı ve karmaşık bir cinayet. Katili bulabilecek misiniz? Çok zor.
Ben itiraf ediyorum yazarın birçok eserinde ve diğer polisiye kitaplarda genel olarak hikayenin başında veya sonunda katili tahmin edebiliyordum ama bunda tamamen ters köşe oldum:)))
Sizlere küçük spoiler de vereyim bizim polisiye yazarlarımızdan biri bir kitabını tıpkı bu gibi yöntemle yazmış ama ben daha önce “Roger Ackroyd Cinayeti”ni okuduğum için katili çabuk buldum….
Polisiye roman okumayı seven herkesin bayılacağı bir eser bu.

Gülnar Rehimli 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hikaye katilin dilinden anlatılmış. Bu da onu bulmayı bir az zorlaştırıyor. Kitap ilgiçekici ve bir an önce sonunu bilme isteği uyandırıyor.

İlk defa bir kitap için keşke araştırmayıp incelemeleri okumasaydım dedim. Zira incelemelerde katil konusunda o kadar şaşıracağımız yazıyor ki doğal olarak katili bulmam zor olmadı. Belki bu şekilde olmasaydı daha çok keyif alırdım. Bunun dışında polisiye severler için gerçekten güzel akıcı bir roman kesinlikle tavsiye ederim.

Seda Demirel 
29 Ağu 21:09 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Agatha Chrıstıe okumayı istediğim zaman bu kitap ile başlamayı düşünmüştüm ve okuduğum bütün yorumlar çok iyi olduğu için merak ettim.Ancak kitabı fazla araştırmış olmalıyım ki büyük spoiler yedim ve katili öğrendim eğer öğrenmemiş olsaydım kesinlikle çok şaşırır ve etkisinden çıkamazdım.

Okumadan önce çok büyük bir spoiler yememe rağmen heyecan dolu bir kitap diyebilirim. Keşke uslu dursaydım da araştırma yapmadan önce alıp okusaydım diyorum kendime büyük bir pişmanlıkla. Her neyse kurgu müthiş, bir Agatha Klasiği, hatta araştırmalarım sonucu Agatha'yı meşhur eden ve bundan sonra polisiyenin kraliçesi olma yolunda ilerlemesini sağlayan romanıdır.
Hikayeyi kısaca özetleyecek olursam, King's Abbot köyünde geçmektedir.
Bayan Ferrars'ın intiharı köyde şüphelere yol açmıştır. İddiaya göre kadına şantaj yapılmaktadır, ardından taşra soylusu Roger Ackroyd cinayete kurban gidince işler iyice karışır. Emekliye ayrılıp King's Abbot'a yerleşen dedektifimiz Hercule Polirot istemeden de olsa olayın içine karışır ve cinayeti çözmeye çalışır.

2 /

Kitaptan 19 Alıntı

Zarif'Hanım 
10 Eyl 03:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanların dertlerini birilerine açabilmeleri büyük rahatlık..

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 238)Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 238)
Duygu Kr 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Para! Dünyadaki bütün sorunlar paraya yada parasızlığa bağlanabilir.

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 118)Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 118)
Gülnar Rehimli 
02 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir kadın bir cinayet işleyecek yaratılıştaysa, herhalde ondan sonra da büyük bir soğukkanlılıkla bu hareketinin meyvelerinin zevkini çıkarmaya çalışır. Vicdan azabı ve pişmanlık da duymaz.

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha ChristieRoger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie
Gülnar Rehimli 
06 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bu duvarların dili olsaydı da..." Poirot başını salladı. "Dilleri olması yetmez. Gözleri ve kulakları da olması gerek. Fakat..." Eliyle kütüphaneye vurdu. "... eşyaların daima dilsiz olduklarını da sanmayın. Onlar bazen benimle konuşurlar. Sandalyeler, masalar... bana bazı haberler verirler."

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 70)Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 70)
Gülnar Rehimli 
 09 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir erkeğe söyledikleriniz için hiçbir zaman üzülmeyin. Onlar kendilerini o kadar beğenirler ki, söylediklerinizi üzerlerine kondurmazlar bile."

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha ChristieRoger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie
Zarif'Hanım 
08 Eyl 02:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsandan beklenen sözleri söylemeyi hiç beceremiyorum.

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 106)Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 106)
Gülnar Rehimli 
05 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yanlış zamanda konuşmak daima zararlı sonuçlar doğurur.

Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 53)Roger Ackroyd Cinayeti, Agatha Christie (Sayfa 53)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...