Geri Bildirim

Doğu Ekspresinde CinayetAgatha Christie

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.236
Gösterim
Adı:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
255
ISBN:
9789754050943
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Murder On The Orient Express
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.
Aslına bakarsanız isminden dolayı ön yargılı davranmıştım. Onca övgüye rağmen birçok kez okumaktan vazgeçtim. 'Çok ayıp etmişim' gerçekten. Polisiye çok seven biri olarak bu kitap ayrı bir tat bıraktı bende. Bu kadın büyük bir usta. Son derece keyifli ve polisiyeye nefis bir tarz kazandırıyor. Karakterler adeta altı cizilircesine belirgin. Üslup asla boğucu değil. Çok beğendim. Hiç uzatmiyorum. Polisiye seviyor musunuz? Cevabı evet olanlar, hatta olmayanlar bile beğenecektir. Keyifli okumalar.
Çok eski bir baskısını elime geçirebilmiş ve okumuştum. Sayfalar elimde kalacaktı neredeyse.
Roman bence Agatha Christie'nin On Küçük Zenci ile birlikte en iyi ve en güzel kitabı.
Agatha Christie için yorum yapmaya bile gerek yok. Dil her zaman ki gibi akıcı. Kurgu şahane. Ne olacak demeye gelmiyor bitiveriyor. Sonu ise şaşırtıcı derece de güzel.
Kenneth Branagh'ın elinde de bir sinema filminin yolda olduğunu da söylemek isterim.

Benzer kitaplar

İstanbul'dan Londra'ya giden Doğu Ekspresinde bir yolcu odasında ölü bulunmuştur. İlk bulgular cinayetin hiç de sıradan bir cinayet olmadığını göstermektedir. Aynı trende seyahat eden Dedektif Poirot olayı çözmek için tüm yolcuları sorguya çeker ve çok yanıltıcı cevaplar alır. Bu kadar karmaşık ifadeler ve bulunan çelişkili deliller arasından gerçeği çekip çıkarmak hiç de kolay değildir.

8 puan verdiğiniz bir kitaba kişisel görüş yazmak zordur. Yani harika ya da kötü diyemem. Bazı kısımlar çok tekrar etmiş, olaylar yerine varsayım ve diyaloglarla geçiyor. Ben bir ara şu olay çözülse de bitse diye düşündüm. Fakat dedektiflik türünü sevenler mutlaka okumalı. Kurgu güzel. Yazar Agatha Christie... Sürpriz son...
Gerilim ve polisiye türünün en çok bilinen ve okunanlarından biri olan Agatha Christie ile bir kaç gün önce bu romanıyla tanışmış oldum. Yaz için yaptığım kişisel okuma listemde olan yazara, sevgili okur arkadaşım Murat Sezgin'in tavsiyesiyle öncelik vermek istedim. Durumdan oldukça hoşnutum! Kitap, diyalogların fazla olması sebebiyle çabuk okunuyor, dili de insanı kesinlikle yormuyor.

Gelelim kitabımızın gerilim dolu sayfalarını karıştırmaya; Bağdat'tan ayrılıp, İstanbul'a gelen Doğu Ekspresi aldığı yolcularla Avrupa'ya hareket ediyor. Bu arada ben bu taşıtların başrol oynadığı kitapları daha bir seviyorum sanki onlarla yolculuk ediyormuşum hissini verdiği için. Tren'de herkes kompartımanına yerleşiyor. Birbirinden farklı yolcular. Tren yolculuğuna devam ederken talihsiz bir şekilde kar kütlesine saplanıp kalıyor, bu arada mevsim kış tabii. Bu yetmezken bir de trendeki yolculardan biri cinayete kurban gidiyor. Yolculardan biri olan dedektif Hercule Poirot bu olayı çözmek için kollarını sıvıyor ve trendeki her yolcuya potansiyel bir suçlu gözüyle bakıp, dikkatle sorgulamaya başlıyor...

Agatha Christie'nin kahramanı Poirot'ya analitik bir zeka, özenli bir dikkat ve ciddi bir titizliği bahşetmesi sanırım yazarın karakterinin de bir yansıması. Filmi de çekilmiş ama henüz gösterime girmemiş olan bu eseri, filminden önce okuduğum için şanslıyım. Filmi izleyince daha iyi kritik yapabileceğim.

Kitabın sonu, bana göre çok iyi bitti. Benim tahminlerim ya da düşüncelerimin hiçbiri çıkmadı. Zaten okura kendi kafasında yazıp, çizdiren kendi sonuyla şaşırtan kitapları, olayları her zaman severim. O halde bu türün meraklılarına tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
Her ay bir Gülten Dayıoğlu etkinliğine maalesef devam edemedim.Onun yerine her ay 2 Agatha Christie okuma etkinliği başlattım ve bu kez sürdürmekte kararlıyım.Polisiye Kraliçesi ünvanıyla anılan Christie'den okuduğum ilk kitap Doğu Ekspresinde Cinayet.En başta ana konuya bir türlü gelemediği için sıkılmıştım ama daha sonra olayların heyecanı,katili bulma çabası,akıcı dil ve boğucu betimlemeler bulunmaması nedeniyle bir solukta okudum.Yazar,sonunda ters köşeyi suratıma bir çarptı ki sormayın.Katili asla bulamıyorsunuz,tüm karakterlerden şüphe duyuyorsunuz,kitabın atmosferinde kayboluyorsunuz.Kitap,sizi labirent gibi bir çıkmaza sokuyor,sayfaları ardı ardına çeviriyorsunuz.

Heyecanla okuyacağınız,incecik,başarılı bir polisiye romanı.Hep aynı polisiye romanları okumaktan sıkılıyorsanız farklılık adına okuyabilirsiniz,hele sürpriz sonlu bir şeyler denemek istiyorsanız.Beni fazlasıyla tatmin etti.Yazar,İstanbul'dan çok bahsettiği için göğsüm kabarmadı da diyemem.Bu akıcı ve müthiş sürükleyici romanı herkese tavsiye ederim,kısa ama etkili.Christie'nin Polisiye Kraliçesi ünvanını hak ettiğini bu kitapla gördüm.Bu ay okuyacağım ikinci Agatha maceram Mavi Trenin Esrarı olacak. :)
Agatha Christie`nin hep bu kitabını merak ederdim. Bilmem neden,kime Agatha desem "Doğu ekspresinde cinayet`i okudun mu" dedi. Bile bile yazarı okumağa sözü geçen kitapla başlamadım. Diğer kitaplarını da okudum ( hepsini olmasa da ),bu farklı...
Olay İstanbuldan hareket eden Doğu ekspresinde geçiyor.Ekspresde gece yarısı cinayet işleniyor ve tüm olanlar da ondan sonra başlıyor..

Okurken her karekterden kuşkulandım. Hiç alakası olan olmayan :) Çok dikkatle okumaya çalıştım çünkü olayın birini kaçırırsanız başa dönmek zorunda kalıyorsunuz. Ne kadar ince eleyip sık dokuduysam da katili bulamadım :) Yazarın öteki kitapları gibi diyil. Fazla şaşırtmaca var. Sonu fazlasıyla sürpriz. Zaten sonu öyle bitmese herşey yarım kalacaktı.
Şahsi kanaatim kimsenin katili bulacağını düşünmüyorum :)) Yazar izin vermiyor..

Velhasıl, Agatha Christie sizi şaşırtmaya yine devam ediyor...
Agatha Christie çok bilinen bir yazar. Bu yüzden merak ediyordum fakat yarım bırakmayı bile düşündüğüm bir kitapla karşılaştım. Okurken çok sıkıldım. Sherlock Holmes okuduğumda da aynı şey olmuştu. Olayları dedektiflerin çözdüğü kitapları okumaktan hiç hoşlanmadığımı anlamama yarayan bir kitap oldu. Bu benim için kitabın tek artısı. Sınava hazırlandığım için doğru dürüst kitap okuyamıyorum ama bir günümü kitaba ayırmak istemiştim şu an bir günüm için üzülüyorum. :(
Okuduğum en güzel Agatha Christie kitabıydı.Tek kelimeyle harika.Sonlara geldiğimde hem çok merak ettim hem de bitsin istemedim.Polisiye seven sevmeyen herkese tavsiye ediyorummm.
Okuduğum ilk Agatha Christie kitabı... Elimde bir sürü çeşidi var fakat bunu bilerek ilk olarak seçtim. Bugüne kadar okuduğum tüm polisiye romanlardan farklı olacağını temenni ederek başladığım bir kitaptı ve gerçekten öyle de oldu.

Benim elimdeki kitap 9. basım ve tamı tamına 171 sayfa. Çevirdiğim her sayfada farklı yollar bulum kendimce ama sonuç hiç düşünmediğim bir şeydi. Sanırım Agatha Christie ile güzel bir tanışma yaşadım.
Polisiye romanlar vardır, ortada bir vaka olur ve bazı şahitler, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkan gizemli bazı deliller, aşırı mekanik gelen, neredeyse her şeyi bilecek kapasitede bir süper kahraman gibi olayı çözen bir iki kişi, tipik bir cinayet vakası. Agatha Christie gerçekten beklenenlerin hatta beklenmeyenlerin dışına çıkıyor.

Roman İstanbul'dan Londra'ya giden bir doğru ekspresinde geçiyor. Önce ilk birkaç sayfasında giriş kısmını okuyorsunuz, kurbanın öldürülüş anlarına da tanık oluyorsunuz, sonrasında trendeki Dedektif Poirot kara saplanmış ve ilerleyemeyen durumda olan bu tren harekete geçene kadar, olay polislere ulaşana kadar bu vakayı çözümlemekle görevlendiriliyor. Devamı ise akıp gidiyor.

Olay kitabın sonu, çünkü yazarı Agatha Christie. İnanın beklemediğim bir sondu ve üzerinde saatlerce düşünsem de bu sonuca varamazdım, aklımın ucundan geçmezdi. Klasik polisiyelerde suçlu hep en yakınlar olur ya, hiç beklemediğiniz biri çıkar sonunda ve "Vay canına, cidden bu muymuş?!" gibi tipik tepkiler verir, heyecanlı heyecanlı sonlandırırız kitabı. Bu hiç öyle değil. Anlatamıyorum çünkü ciddi spoiler olacak. Daha fazla konuşmak istemiyorum çünkü yazmaya devam edersem kitabı baştan sona anlatmaya başlayacağım.

Sonuç olarak sizlere diyebileceğim tek şey: Eğer polisiye seviyorsanız ve Agatha Christie okumadıysanız bu kitapla başlayabilir, mükemmel bir ilk yaşayabilirsiniz. Polisiye sevmiyor ama merak ediyorsanız yine aşırı derecede teknik bölümler (karakollar, polisler, hapishaneler, kelepçeler, silahlar) içermediği için rahatlıkla okuyabilirsiniz. Çünkü ortada bir cinayet vakası var, vaka şehirde geçen bir vaka değil (trende -üstelik kara saplanmış ve öylece kalmış bir trende- geçen), polisler tarafından sorgulara alınan insanların olmadığı, aksine diğer polisiyelerden farklı olarak tren gibi bir mekan ve hayalinizde canlandırabileceğinizi düşündüğüm o ambiyasta bir dedektifin ve olayla yakından ilgilenen birkaç insanın vakayı sorguladığı tam kelimesiyle değişik-farklı bir polisiye roman.

Bu nedenle muhakkak bir bakmanızı öneririm. Bu kitabın bir filmi de var, onu da izlemenizi öneririm fakat kitaptan önce değil :)

İyi okumalar!
Okuduğum ilk Agatha kitabı. Son sayfaya kadar katili tahmin etmeye çalışıyorsunuz ama hep tahmin etmediğiniz kişi katil çıkıyor Agatha kitaplarında, bu kitap da öyle olmuştu. Özellikle olay trende geçtiği için okumak istemiştim bu kitabı. Nedense trende geçen olaylar her zaman dikkatimi çeker.
"Eğer size, yalan söylemiş olan birinin yüzüne gerçeği çarparsanız çoğunlukla işin doğrusunu açıklar. Çoğu zaman şaşırdığı için tabii."
«Sadakat ve bağlılık. Güç bulunur şeyler bunlar. Parayla da satın alınamaz.»
"Onunla sık konuşuyor musunuz?"
"Hayır efendim. Kitap okumayı yeğlerim."
Agatha Christie
Sayfa 92 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
255
ISBN:
9789754050943
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Murder On The Orient Express
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.

Kitabı okuyanlar 1.431 okur

  • Nergis Öztaş
  • Levent Varol
  • Dilek Gürkan Kaya
  • Ibrahim Afacan
  • süv ars
  • Onur Sancak
  • Galaksiler Perisi
  • Fatma Ozkan
  • Nezrin
  • BÜŞRA ÇİL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%6.2
18-24 Yaş
%20.4
25-34 Yaş
%31.3
35-44 Yaş
%25.3
45-54 Yaş
%9.8
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.1
Erkek
%28.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30 (129)
9
%26.5 (114)
8
%25.6 (110)
7
%9.5 (41)
6
%4 (17)
5
%1.4 (6)
4
%2.1 (9)
3
%0.5 (2)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları