Doğu Ekspresinde Cinayet

8,4/10  (207 Oy) · 
825 okunma  · 
158 beğeni  · 
3.060 gösterim
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789754050943
 • Orijinal Adı:
  Murder On The Orient Express
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İstanbul'dan Londra'ya giden Doğu Ekspresinde bir yolcu odasında ölü bulunmuştur. İlk bulgular cinayetin hiç de sıradan bir cinayet olmadığını göstermektedir. Aynı trende seyahat eden Dedektif Poirot olayı çözmek için tüm yolcuları sorguya çeker ve çok yanıltıcı cevaplar alır. Bu kadar karmaşık ifadeler ve bulunan çelişkili deliller arasından gerçeği çekip çıkarmak hiç de kolay değildir.

8 puan verdiğiniz bir kitaba kişisel görüş yazmak zordur. Yani harika ya da kötü diyemem. Bazı kısımlar çok tekrar etmiş, olaylar yerine varsayım ve diyaloglarla geçiyor. Ben bir ara şu olay çözülse de bitse diye düşündüm. Fakat dedektiflik türünü sevenler mutlaka okumalı. Kurgu güzel. Yazar Agatha Christie... Sürpriz son...

gökçe türkkan 
12 Haz 16:06 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerilim ve polisiye türünün en çok bilinen ve okunanlarından biri olan Agatha Christie ile bir kaç gün önce bu romanıyla tanışmış oldum. Yaz için yaptığım kişisel okuma listemde olan yazara, sevgili okur arkadaşım Murat Sezgin'in tavsiyesiyle öncelik vermek istedim. Durumdan oldukça hoşnutum! Kitap, diyalogların fazla olması sebebiyle çabuk okunuyor, dili de insanı kesinlikle yormuyor.

Gelelim kitabımızın gerilim dolu sayfalarını karıştırmaya; Bağdat'tan ayrılıp, İstanbul'a gelen Doğu Ekspresi aldığı yolcularla Avrupa'ya hareket ediyor. Bu arada ben bu taşıtların başrol oynadığı kitapları daha bir seviyorum sanki onlarla yolculuk ediyormuşum hissini verdiği için. Tren'de herkes kompartımanına yerleşiyor. Birbirinden farklı yolcular. Tren yolculuğuna devam ederken talihsiz bir şekilde kar kütlesine saplanıp kalıyor, bu arada mevsim kış tabii. Bu yetmezken bir de trendeki yolculardan biri cinayete kurban gidiyor. Yolculardan biri olan dedektif Hercule Poirot bu olayı çözmek için kollarını sıvıyor ve trendeki her yolcuya potansiyel bir suçlu gözüyle bakıp, dikkatle sorgulamaya başlıyor...

Agatha Christie'nin kahramanı Poirot'ya analitik bir zeka, özenli bir dikkat ve ciddi bir titizliği bahşetmesi sanırım yazarın karakterinin de bir yansıması. Filmi de çekilmiş ama henüz gösterime girmemiş olan bu eseri, filminden önce okuduğum için şanslıyım. Filmi izleyince daha iyi kritik yapabileceğim.

Kitabın sonu, bana göre çok iyi bitti. Benim tahminlerim ya da düşüncelerimin hiçbiri çıkmadı. Zaten okura kendi kafasında yazıp, çizdiren kendi sonuyla şaşırtan kitapları, olayları her zaman severim. O halde bu türün meraklılarına tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.

Mevlüt Ceylan 
 28 Tem 15:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çok eski bir baskısını elime geçirebilmiş ve okumuştum. Sayfalar elimde kalacaktı neredeyse.
Roman bence Agatha Christie'nin On Küçük Zenci ile birlikte en iyi ve en güzel kitabı.
Agatha Christie için yorum yapmaya bile gerek yok. Dil her zaman ki gibi akıcı. Kurgu şahane. Ne olacak demeye gelmiyor bitiveriyor. Sonu ise şaşırtıcı derece de güzel.
Kenneth Branagh'ın elinde de bir sinema filminin yolda olduğunu da söylemek isterim.

tıpçı pandanın kitaplığı 
29 Ağu 11:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Agatha Christie çok bilinen bir yazar. Bu yüzden merak ediyordum fakat yarım bırakmayı bile düşündüğüm bir kitapla karşılaştım. Okurken çok sıkıldım. Sherlock Holmes okuduğumda da aynı şey olmuştu. Olayları dedektiflerin çözdüğü kitapları okumaktan hiç hoşlanmadığımı anlamama yarayan bir kitap oldu. Bu benim için kitabın tek artısı. Sınava hazırlandığım için doğru dürüst kitap okuyamıyorum ama bir günümü kitaba ayırmak istemiştim şu an bir günüm için üzülüyorum. :(

Pelin Sueda 
 09 Eyl 16:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Her ay bir Gülten Dayıoğlu etkinliğine maalesef devam edemedim.Onun yerine her ay 2 Agatha Christie okuma etkinliği başlattım ve bu kez sürdürmekte kararlıyım.Polisiye Kraliçesi ünvanıyla anılan Christie'den okuduğum ilk kitap Doğu Ekspresinde Cinayet.En başta ana konuya bir türlü gelemediği için sıkılmıştım ama daha sonra olayların heyecanı,katili bulma çabası,akıcı dil ve boğucu betimlemeler bulunmaması nedeniyle bir solukta okudum.Yazar,sonunda ters köşeyi suratıma bir çarptı ki sormayın.Katili asla bulamıyorsunuz,tüm karakterlerden şüphe duyuyorsunuz,kitabın atmosferinde kayboluyorsunuz.Kitap,sizi labirent gibi bir çıkmaza sokuyor,sayfaları ardı ardına çeviriyorsunuz.

Heyecanla okuyacağınız,incecik,başarılı bir polisiye romanı.Hep aynı polisiye romanları okumaktan sıkılıyorsanız farklılık adına okuyabilirsiniz,hele sürpriz sonlu bir şeyler denemek istiyorsanız.Beni fazlasıyla tatmin etti.Yazar,İstanbul'dan çok bahsettiği için göğsüm kabarmadı da diyemem.Bu akıcı ve müthiş sürükleyici romanı herkese tavsiye ederim,kısa ama etkili.Christie'nin Polisiye Kraliçesi ünvanını hak ettiğini bu kitapla gördüm.Bu ay okuyacağım ikinci Agatha maceram Mavi Trenin Esrarı olacak. :)

Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Agatha Christie`nin hep bu kitabını merak ederdim. Bilmem neden,kime Agatha desem "Doğu ekspresinde cinayet`i okudun mu" dedi. Bile bile yazarı okumağa sözü geçen kitapla başlamadım. Diğer kitaplarını da okudum ( hepsini olmasa da ),bu farklı...
Olay İstanbuldan hareket eden Doğu ekspresinde geçiyor.Ekspresde gece yarısı cinayet işleniyor ve tüm olanlar da ondan sonra başlıyor..

Okurken her karekterden kuşkulandım. Hiç alakası olan olmayan :) Çok dikkatle okumaya çalıştım çünkü olayın birini kaçırırsanız başa dönmek zorunda kalıyorsunuz. Ne kadar ince eleyip sık dokuduysam da katili bulamadım :) Yazarın öteki kitapları gibi diyil. Fazla şaşırtmaca var. Sonu fazlasıyla sürpriz. Zaten sonu öyle bitmese herşey yarım kalacaktı.
Şahsi kanaatim kimsenin katili bulacağını düşünmüyorum :)) Yazar izin vermiyor..

Velhasıl, Agatha Christie sizi şaşırtmaya yine devam ediyor...

Fatma 
26 Ağu 14:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Benim gibi Agatha okuruna Doğu Ekspresinde Cinayeti bu zamana kadar okumamış olmak yakışmadı biliyorum fakat kitapların isimleri esrar ,köşk ,cinayet ,trenle dolu olunca hangisini okuyup, hangisini okumadığımı hep karıştırıyorum
Roger Ackroyd Cinayeti ,On Küçük Zenci vs gibi bu kitap da enlerden sanıyorum.
Uzun zamandır Agatha okumamıştım, lezsetli bir yemeğin üstüne içilen kahve-çay gibi, şu sıralar okuduğum klasiklerin üstüne mis gibi gitti. Olsa da başka Agatba lar okusak.Küçük gri hücreleri ve pos bıyığıyla Mösyö Hercule'ü özlemişim
Hikaye Suriye'den yola çıkıp İstanbul'dan, Doğu Ekspresiyle devam eden bir tren yolculuğuyla başlıyor, ardından işlenen cinayetle hareket kazanıyor.
Benim kitapta özellikle dikkatimi.çekenler vagonuna çekilenlerin kitap okuması,ideal tren budur.Kitabın sonu ise bana "kısasa kısas " tabirini hatırlattı.Bundan fazlası spoiler olur ağzıma fermuarı çeliyor ve sizleri Agatha Christie okumaya davet ediyorum

"Doğu Ekspresi adı altında pek çok tren olmuştur.Ancak sadece bir tanesi uzaydadır." Bilim kurgu sevenlere, Doctor Who 8.sezon Mummy on the Orient Express adlı bölümü izlemelerini tavsiye ederim.

Derya Yalınkılıç 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Agatha Christie ile tanıştığım romandır kendisi :) Polisiye türü olunca aksiyon, heyecan arıyor insan ama çok sakin ilerliyor kitap. Yazarın tarzı mı bu şekilde bilemiyorum ama ilk yarısında biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. İlerleyen bölümlerde olay karmaşıklaştıkça heyecan vermeye başlıyor. Dedektif Poirot ile sizde katil avına çıkıyorsunuz. Bu konuda pek başarılı olduğumu söyleyemem :) Aksiyondan çok düşündürmeye odaklı olması eseri özgünleştiriyor :) Ve farklı bir sonla keyfin doruklarında bitiveriyor kitap :)

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın açık ara en güzel kitaplarından biri. Hercule Poirot, Halep'te bir işi halletmiş ve İstanbul'a dönüyordur. Bu arada yolculuk yapan iki kişiden bazı sözler duyar. Sonrasında İstanbul'daki işi bırakmak zorunda kalır bir mektup yüzünden. Doğu Ekspresine biner ve yolculuk başlar. Yolculukta Rachhett adında bir adam kendisinden yardım ister ve kabul etmez. Ancak bir gece bu adam öldürülür ve yapılan araştırma sonucunda kendisinin çocuk kaçıran bir çete reisi olan Casetti olduğu ortaya çıkar. Tenha bir dönemde o vagondaki tüm kompartımanlar doludur ama içlerinden hangisi katildir? Poirot muhteşem zekası ile bu cinayeti aydınlatabilecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir final. Katili tahmin etmek imkansıza yakın. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Yaren Sıla Koç 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süredir okumayı düşündüğüm ama her elime alışımda nedense geri bıraktığım bir kitaptı. Açıkçası daha önce okumadığım pişman oldum.
Agatha Christie'nin diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da katili doğru tahmin edemedim. O kadar usta bir şekilde kurgulanmış ki bir sayfada katil kesinlikle bu derken diğer sayfasında hayır o olamaz kesinlikle bu olmalı diyorsunuz. Ve kitap müthiş şaşırtıcı bir sonla bitiyor. Polisiye seven herkes mutlaka okumalı

5 /

Kitaptan 38 Alıntı

Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

«Kadınlar böyledir. Öfkelendikleri zaman güçleri müthiş artar.»

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer size, yalan söylemiş olan birinin yüzüne gerçeği çarparsanız çoğunlukla işin doğrusunu açıklar. Çoğu zaman şaşırdığı için tabii."

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

«Sadakat ve bağlılık. Güç bulunur şeyler bunlar. Parayla da satın alınamaz.»

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Zagor 
11 Ağu 11:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Onunla sık konuşuyor musunuz?"
"Hayır efendim. Kitap okumayı yeğlerim."

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 92 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin))Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 92 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin))
Aysel 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Duygularımı boş yere harcamamayı, kendimi yıpratmamayı öğrendim.”

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
gökçe türkkan 
09 Haz 09:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yarın akşam yedi kırkta İstanbul'da olacaksınız.
Mösyö Poirot, 'Evet', dedi ve hemen ekledi. 'Ayasofya. Çok güzel olduğunu duydum.'
'Evet, muhteşemmiş.'

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 13)Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 13)
Zagor 
 10 Ağu 18:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Affedersiniz ama Mösyö Poirot, ben sizi hiç anlayamıyorum."
Poirot, "Ben de kendimi anlayamıyorum," dedi. "Hiçbir şeyi anlayamıyorum. Ve bu da beni endişelendiriyor."

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 67 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin))Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 67 - Altın Kitaplar Yayınevi 16.Basım Temmuz 2016 (Çevirmen Çiğdem Öztekin))
insan_okur 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyada ne kadar kötü yaratık var! İnsanın inancını kırıyorlar !

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 106 - Altın Kitaplar)Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 106 - Altın Kitaplar)
4 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde!
Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde! Polisiye Edebiyatın klasiği Agatha Christie‘nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanının beyazperdeye uyarlandığını duyurmuştuk. Şimdi filme katılan ünlü isimler de belli oldu.
“Doğu Ekspresi’nde Cinayet” yeniden sinemaya uyarlanıyor.
“Doğu Ekspresi’nde Cinayet” yeniden sinemaya uyarlanıyor. Polisiye Edebiyatın Kraliçesi Agatha Christie’nin 1934 yılında yayımlanan ve o günden beri tüm dünyada çok konuşulan romanı Doğu Ekspresi’nde Cinayet, yeni bir uyarlamayla sinemaya taşınıyor.
Agatha Christie`nin gizli hayatı
Agatha Christie`nin gizli hayatı Kendi tabiriyle akılalmaz bir sosis makinesiydi Agatha Christie. Ünlü yazar kendisini böyle tanımlayarak ne kadar çok üretken olduğunu söylüyordu. Üretkenliği karşılığında kitapları iki milyardan fazla satıldı. Üstelik kendisi bu işe “Dedektiflik hikayesi yazmaya çalışmak eğlenceli olur” diyerek başladığını söyledi. Yazdığı polisiye kitapları nedeniyle “Suçun Kraliçesi” ilan ettiğimiz Christie, tek bir cana zarar vermeden kendisini inanılmaz derecede zengin etmeyi başardı.
Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...
Türkiye’nin İlk İnteraktif Polisiye Hikâyesi: “Bir Pera Palace Polisiyesi”
Türkiye’nin İlk İnteraktif Polisiye Hikâyesi: “Bir Pera Palace Polisiyesi” Tarihi kadar romanlara da konu olmasıyla ünlenen Pera Palace Hotel Jumeirah, polisiye meraklılarını heyecanlandıracak bir projeye imza atıyor.