Doğu Ekspresinde Cinayet

8,4/10  (159 Oy) · 
667 okunma  · 
117 beğeni  · 
2.537 gösterim
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.

Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9789754050943
 • Orijinal Adı:
  Murder On The Orient Express
 • Çeviri:
  Çiğdem Öztekin
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İstanbul'dan Londra'ya giden Doğu Ekspresinde bir yolcu odasında ölü bulunmuştur. İlk bulgular cinayetin hiç de sıradan bir cinayet olmadığını göstermektedir. Aynı trende seyahat eden Dedektif Poirot olayı çözmek için tüm yolcuları sorguya çeker ve çok yanıltıcı cevaplar alır. Bu kadar karmaşık ifadeler ve bulunan çelişkili deliller arasından gerçeği çekip çıkarmak hiç de kolay değildir.

8 puan verdiğiniz bir kitaba kişisel görüş yazmak zordur. Yani harika ya da kötü diyemem. Bazı kısımlar çok tekrar etmiş, olaylar yerine varsayım ve diyaloglarla geçiyor. Ben bir ara şu olay çözülse de bitse diye düşündüm. Fakat dedektiflik türünü sevenler mutlaka okumalı. Kurgu güzel. Yazar Agatha Christie... Sürpriz son...

Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Agatha Christie`nin hep bu kitabını merak ederdim. Bilmem neden,kime Agatha desem "Doğu ekspresinde cinayet`i okudun mu" dedi. Bile bile yazarı okumağa sözü geçen kitapla başlamadım. Diğer kitaplarını da okudum ( hepsini olmasa da ),bu farklı...
Olay İstanbuldan hareket eden Doğu ekspresinde geçiyor.Ekspresde gece yarısı cinayet işleniyor ve tüm olanlar da ondan sonra başlıyor..

Okurken her karekterden kuşkulandım. Hiç alakası olan olmayan :) Çok dikkatle okumaya çalıştım çünkü olayın birini kaçırırsanız başa dönmek zorunda kalıyorsunuz. Ne kadar ince eleyip sık dokuduysam da katili bulamadım :) Yazarın öteki kitapları gibi diyil. Fazla şaşırtmaca var. Sonu fazlasıyla sürpriz. Zaten sonu öyle bitmese herşey yarım kalacaktı.
Şahsi kanaatim kimsenin katili bulacağını düşünmüyorum :)) Yazar izin vermiyor..

Velhasıl, Agatha Christie sizi şaşırtmaya yine devam ediyor...

Derya Yalınkılıç 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Agatha Christie ile tanıştığım romandır kendisi :) Polisiye türü olunca aksiyon, heyecan arıyor insan ama çok sakin ilerliyor kitap. Yazarın tarzı mı bu şekilde bilemiyorum ama ilk yarısında biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. İlerleyen bölümlerde olay karmaşıklaştıkça heyecan vermeye başlıyor. Dedektif Poirot ile sizde katil avına çıkıyorsunuz. Bu konuda pek başarılı olduğumu söyleyemem :) Aksiyondan çok düşündürmeye odaklı olması eseri özgünleştiriyor :) Ve farklı bir sonla keyfin doruklarında bitiveriyor kitap :)

Serdar Poirot 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın açık ara en güzel kitaplarından biri. Hercule Poirot, Halep'te bir işi halletmiş ve İstanbul'a dönüyordur. Bu arada yolculuk yapan iki kişiden bazı sözler duyar. Sonrasında İstanbul'daki işi bırakmak zorunda kalır bir mektup yüzünden. Doğu Ekspresine biner ve yolculuk başlar. Yolculukta Rachhett adında bir adam kendisinden yardım ister ve kabul etmez. Ancak bir gece bu adam öldürülür ve yapılan araştırma sonucunda kendisinin çocuk kaçıran bir çete reisi olan Casetti olduğu ortaya çıkar. Tenha bir dönemde o vagondaki tüm kompartımanlar doludur ama içlerinden hangisi katildir? Poirot muhteşem zekası ile bu cinayeti aydınlatabilecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir final. Katili tahmin etmek imkansıza yakın. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Yaren Sıla Koç 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süredir okumayı düşündüğüm ama her elime alışımda nedense geri bıraktığım bir kitaptı. Açıkçası daha önce okumadığım pişman oldum.
Agatha Christie'nin diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da katili doğru tahmin edemedim. O kadar usta bir şekilde kurgulanmış ki bir sayfada katil kesinlikle bu derken diğer sayfasında hayır o olamaz kesinlikle bu olmalı diyorsunuz. Ve kitap müthiş şaşırtıcı bir sonla bitiyor. Polisiye seven herkes mutlaka okumalı

Kadir 
16 Nis 11:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk okuduğum a Christie romanı olduğu için ayrı biryere sahip bende. Ama tesadüf mu oldu artık bilmiyorum bence en iyi romanı bu. On küçük zenci de çok begenmistim ama yine de bu romanın akışı çok daha farklı geldi bana

KeMâL 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İnanın nasıl bir cümle kurayım diye çok düşündüm. Agatha'nın polisiye-cinayet yazdığını biliyoruz. Daha öncesinde de kitaplarını okudum ve aralara serpiştirerek okumaya devam edeceğim.

Kitaba gelince özet olarak Suriye'den kalkan Doğu Ekspresi treni Londra'ya kadar uzanacaktır ama kar dolayısıyla bir durakta durur. Daha doğrusu kara saplanır. Bütün olaylar da bu durakta cereyan eder. Trende bir vagonda ölen kişinin kim yada kimler tarafından öldürüldüğünü bulmakla geçiyor roman.

Çok büyük bir edebiyat aramayın. Agatha'nın sevdiğim yönü kafayı yorması. Analizci düşünmeye sevketmesi. Bununla birlikte okumayı ve okutmayı hızlandırması. Kendinizi kaptırıyorsunuz olaylara. Böylelikle akıp gidiyor zaman.

Sonuç elbetteki sürprizdi. Sonlara doğru biraz belli olmuştu ama yine de güzel sondu. Beğendim 8 puan verdim. Bu türde okuyanlara tavsiye ederim. Gerek kurgusu, gerekse diliyle çok başarılı bir eser.

Kitabı okuyalı iki buçuk hafta oldu. Yazarın İstanbul-Beyoğlu'nda kaldığı otelde yazmaya başladığı kitaptı bu yanlış anımsamıyorsam. Adı üstünde Doğu Ekspresi olduğu için olaylar, Suriye-Fransa tren hattında geçiyordu. (Şehirler konusunda tam emin değilim) Klasik bir tarzda işlenen cinayet(ler) ve Mösyö Poirot'nun trendeki kişileri sorgulayarak suçluyu bulma çabası.. Sonunda ben de epey şaşırmıştım. Beklemediğim şekilde sonuçlanmıştı.

Nurşifa Sarıbaş 
09 May 23:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En sevdiğim tür polisiye. Agatha'nın kitaplarına uzun süredir başlamayı düşünüyordum başladım ve bırakmak istemiyorum hepsi bir günde bitebilecek çerezlik ama çok etkileyici ve sürükleyici kitaplar bence. Henüz ikisini okudum ama en yakın zamanda diğerlerini de okuyacağım. Bu kitapta diğeri gibi çok güzeldi hatta bence bu daha güzeldi. Eğer gerilim, polisiye türlerini seviyorsanız elinizden bırakamayacaksınız.

ela demir 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabı çok beğendim. Gerçekten müthiş kurgulamış yazar. Kitap boyunca herkesten şüpheleniyorsunuz. Ben çok uğraşmama rağmen katili bulamadım. Sonu ise oldukça sürprizli. Polisiye romanlardan hoslaniyorsaniz tavsiye ederim.

4 /

Kitaptan 26 Alıntı

Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

«Kadınlar böyledir. Öfkelendikleri zaman güçleri müthiş artar.»

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Eğer size, yalan söylemiş olan birinin yüzüne gerçeği çarparsanız çoğunlukla işin doğrusunu açıklar. Çoğu zaman şaşırdığı için tabii."

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Aysel 
10 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

«Sadakat ve bağlılık. Güç bulunur şeyler bunlar. Parayla da satın alınamaz.»

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Aysel 
01 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Duygularımı boş yere harcamamayı, kendimi yıpratmamayı öğrendim.”

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
KeMâL 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bu dünyada ne kadar kötü yaratık var! İnsanın inancını kırıyorlar !

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 106 - Altın Kitaplar)Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 106 - Altın Kitaplar)
Bekir İstanbul 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ününüzü biliyorum. Tam size göre bir olay bu. Size güveniyorum. Sık sık söylediğiniz gibi, arkanıza yaslanıp düşünün. Beyninizin gri hücrelerini çalıştırın.

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
Bekir İstanbul 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evet. Gülünç... imkansız... olmayacak bir şey! Ben de öyle söyledim. Ama dostum, olay karşımızda. İnsanın gerçeklerden kaçması da imkansız.

Doğu Ekspresinde Cinayet, Agatha ChristieDoğu Ekspresinde Cinayet, Agatha Christie
3 /

Kitapla ilgili 5 Haber

Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde!
Doğu Ekspresi Cinayeti’nde Johnny Depp ve Michelle Pfeiffer Başrollerde! Polisiye Edebiyatın klasiği Agatha Christie‘nin Doğu Ekspresi’nde Cinayet romanının beyazperdeye uyarlandığını duyurmuştuk. Şimdi filme katılan ünlü isimler de belli oldu.
“Doğu Ekspresi’nde Cinayet” yeniden sinemaya uyarlanıyor.
“Doğu Ekspresi’nde Cinayet” yeniden sinemaya uyarlanıyor. Polisiye Edebiyatın Kraliçesi Agatha Christie’nin 1934 yılında yayımlanan ve o günden beri tüm dünyada çok konuşulan romanı Doğu Ekspresi’nde Cinayet, yeni bir uyarlamayla sinemaya taşınıyor.
Agatha Christie`nin gizli hayatı
Agatha Christie`nin gizli hayatı Kendi tabiriyle akılalmaz bir sosis makinesiydi Agatha Christie. Ünlü yazar kendisini böyle tanımlayarak ne kadar çok üretken olduğunu söylüyordu. Üretkenliği karşılığında kitapları iki milyardan fazla satıldı. Üstelik kendisi bu işe “Dedektiflik hikayesi yazmaya çalışmak eğlenceli olur” diyerek başladığını söyledi. Yazdığı polisiye kitapları nedeniyle “Suçun Kraliçesi” ilan ettiğimiz Christie, tek bir cana zarar vermeden kendisini inanılmaz derecede zengin etmeyi başardı.
Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...
Türkiye’nin İlk İnteraktif Polisiye Hikâyesi: “Bir Pera Palace Polisiyesi”
Türkiye’nin İlk İnteraktif Polisiye Hikâyesi: “Bir Pera Palace Polisiyesi” Tarihi kadar romanlara da konu olmasıyla ünlenen Pera Palace Hotel Jumeirah, polisiye meraklılarını heyecanlandıracak bir projeye imza atıyor.