Adı:
Kızıl Nehirler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914615
Orijinal adı:
Les Rivieres Pourpres
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Biz Efendileriz, Biz Köleleriz.
Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde.
Biz Karar Verenleriz.
Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz.

Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğiniz varsa, bu kitabı okumaya başlamayın.

Grange'nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size hükmedecek...

"Kızıl Nehirler" sadece Fransa'da 450.000 sattı ve 20 dile çevrildi.

Soluk kesen bir tempo. İnsanı hemen saran bir hikaye. Çok gerçekçi şiddet sahneleri. İki sıradışı insanın çevresinde gelişen olaylar: biri enerji dolu, tecrübeli bir polis, diğeri sokaklardan gelme Mağripli bir çaylak...

"İnsanı daha ilk sayfalardan itibaren sarsan, altüst eden, yutan o kitaplardan biri. Sizi sürekli olarak gerilimin sınırlarında dolaştıracak; akkor haline gelmiş bir telin üzerinde yürüyormuş hissi verecek kusursuz bir thriller."
-Le Monde-

"James Ellroy ve Thomas Harris etkisinde bir seri cinayet hikayesi."
-Le Nouvel Observateur-

"Grange inanılmaz bir ustalıkla, insanı şaşkına çeviren kusursuz bir roman yazmayı başarmış. Okur romandan şok halinde ve kitabın bitmiş olmasından duyduğu boşluk içinde çıkıyor."
-Le Point-

"Polisiye-gerilim romanlarının Anglosaksonların işi olduğu söylenirdi. Grange 'Kızıl Nehirler'le, sadece bir Fransız yazarın bu türde yazabileceğini değil, aynı zamanda Anglosaksonlara gerçekten sıkı bir rakip olacağımı da kanıtlıyor."
-Le Magazine litteraire-

"'Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı."
-Le Figaro-
328 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Kızıl Nehirler kitabı Pierre Niemans'ın ilk defa ortaya çıktığı harika bir eserdir. Teğmen Karim'le birlikte cinayetleri çözebilecekler mi?

Geçmişe uzanan bir cinayet, Okul da ve mezarda titizlikle yapılmış soygunlar ve Jude İtero adındaki çocuğun gizemi ne?
Soluk soluğa okuyacağınız harika bir eserden bahsediyorum sizlere...

Kızıl Nehirler kitabıyla başlayan Dedektif Niemans'ı bakalım başka hangi maceralar beklemekte? Kesinlikle okunmanızı tavsiye ederim dostlarım. Kitapla kalın dostlar

#kitaptanalıntıları

"Bir cinayet işlendiğinde, çevredeki her şeyi bir ayna olarak görmek gerekir. Kurbanın cesedi, onu tanıyanlar, cinayet yeri... Bütün bunlar bir gerçeği, cinayetin belirli bir özelliğini yansıtır, anladın mı?"

"Belki de yanlış yoldasınız," dedi dikkatle. "Belki de aradığınız çocuk bu bölgede oturmuyordu."

"Bir soruşturmada her olay, her tanık, içinde cinayetin gerçeklerinden birinin yansıdığı bir ayna gibidir..."

#kitapyorumu #okudumbitti #kitaptanalıntıları #arkakapak #kızılnehirler #jeancristophegragne #doğankitap #polisiyegerilimokuyorum #sayfa328
328 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ben iki günde okudum, daha fazla zamanım olsa dün bitirirdim sanrım. İlk sayfalarda hikayenin içine giriyorsunuz ve sayfalar geçtikçe çıkamaz oluyorsunuz. Cinayetler, gerilim, hikayenin ilerleyişi... kitap beni hapsetti ve sayfaların nasıl geçtiğini anlamadım. 400 sayfa aktı gitti. Tahmin ettiğim bazı yerler olsa da bir çok detay gerçekten güzel ve etkileyiciydi.Fazla uzatmaya gerek yok :D Polisiye okumak istiyorsanız ve gerilim sever biriyseniz Kızıl Nehirler ile sürükleyici bir yolculuğa çıkın derim.
 • Siyah Kan
  8.8/10 (2.492 Oy)2.229 beğeni8,3bin okunma2.858 alıntı35,9bin gösterim
 • Kayıp Sembol
  8.3/10 (2.720 Oy)2.604 beğeni12,2bin okunma3.221 alıntı25,2bin gösterim
 • Dijital Kale
  8.4/10 (3.275 Oy)3.065 beğeni13,8bin okunma1.222 alıntı31,4bin gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (2.224 Oy)2.043 beğeni9,3bin okunma1.095 alıntı20,6bin gösterim
 • Leyleklerin Uçuşu
  8.6/10 (2.021 Oy)1.871 beğeni7,1bin okunma1.541 alıntı21,6bin gösterim
 • Cehennem
  8.6/10 (4.427 Oy)4.497 beğeni17,5bin okunma5,9bin alıntı54,8bin gösterim
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.8/10 (5,8bin Oy)5,9bin beğeni24,9bin okunma5,9bin alıntı80,5bin gösterim
 • Ejderha Dövmeli Kız
  8.7/10 (2.039 Oy)1.929 beğeni7,9bin okunma1.071 alıntı29,4bin gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (2.585 Oy)2.437 beğeni8,6bin okunma2.703 alıntı40,4bin gösterim
 • Kurtlar İmparatorluğu
  8.4/10 (1.510 Oy)1.401 beğeni6,1bin okunma1.514 alıntı14,7bin gösterim
328 syf.
Spoiler Hiç Yok

14. sayfadan başlayan aksiyon kitabın sonuna kadar hiç bitmedi. Neredeyse her sayfada aksiyon vardı. Merak mı merak duygusu hiç bitmedi. Ne olacak diye okudum. Ben ki araya birden fazla kitap sokarım bu defa araya hiçbir kitabı sokmadım. Grange'den okuduğum 2. kitap oldu. Daha önceden bu kitabı da dahil 4 kitabını yarım bırakmıştım. Yarım bırakmamın nedeni benim, yazar ile hiçbir sıkıntı olmadı. Yarım bıraktığım ve diğer kitaplarını da zevkle okuyacağımı düşünüyorum. Çünkü çok zevk aldım bu kitaptan. Muhteşem kitaptı.

Gerilim derken bu kitaplar beni hiç mi hiç mi korkutmuyor fakat Grange öyle bir yazmış ki ürküyor insan. O sahneleri okurken ister istemez etkileniyorsun. Hatta kendi elime falan bakıyorum... Sağlam elime bakıp şükrediyorum. Kendimi düşünüyorum olayların içinde. Bu işte başarıdır benim için bir kitapta böyle esir oluyorsam, sayfalarda ben de geziyorsam büyük başarıdır. Yazarın mükemmel iş çıkardığı ortada.

Ana karakterimiz Niemans çok başarılı komiserdir. Bir o kadar da deli polistir. Taraftar kavgasında başlayan olaylar onu Kızıl Nehirler'e kadar götürecek. Müthiş bir aksiyon maceraya başlamak isterseniz Kızıl Nehirler tam sizin için. Sonradan işlenen cinayet ve cinayetler olaylara bam başka yerlere götürecek. Çok akıllı bir katil ile karşı karşıya.

Bir yandan da Karim genç bir polis. Geçmişi baya kabarık ama hayat onu polis olmaya yönlendirdi. Karim'de bam başka olaylar ile karşı karşıya kalacak. Gizemli aksiyon burada iyice hareketleniyor. Tam gizem dolu sayfalar da gizem bolca. Pür dikkat kitabı okuyordum, en küçük ayrıntıyı kaçırmak istemiyordum. Çok başarılıydı çok. Bu işi en iyi yapan yazarların en başında Stephen King gelir. Alır okuru kitabın içine hapseder ve çıkamazsınız kitap bitene kadar devam eder. Grange'nin bu kitabı da aynen böyleydi. Sırf gizemi için bile okunur. Okulda başlayan hırsızlık olayı nerelere gidecek nerelere...

Kurbanlar neden öldürüldü? Katilin asıl amacı neydi? Olaylar nasıl yol alacak? Acımasız Kızıl Nehirler'de boğulmaya ya da kurtulmaya hazırsanız... Bırakın kendinizi, aksın sayfalar... Olaylar içinde olaylar... Cinayetler içinde cinayetler...
328 syf.
·7 günde·8/10 puan
Polisiye denince akla gelen yazarlardan biri olan Jean-Christophe Grangé’in elinden çıkmış olup en bilinen eserlerinden biri olan Kızıl Nehirler kitabı bir polisiye gerilim kitabından beklediğiniz her şeyi okuyucuya fazlasıyla veren bir kitap.
Ülkemizdeki İlk basımı İki bin iki gibi eski tarih olmasına rağmen günümüzden asla geri kalmamış olan polisiye gerilim kitabı okuyucuya Heyecan, korku, merak duygularını bir kitaptan alınabilecek en verimli şekilde veren kitaplardan.
İlgi çekiciliği dışında bilimsel bir çok terimde barındıran kitap sonuna kadar asla katilin belli olmadığı bir kitaplardan biri olup hep katili merak ettiren kitaplardan. Hikayenin bunun yani katilin sorgulanması ile ilerleyen kitapta olaylar tekrara düşmezken kitap okuyucunun elinde su gibi akıp gidiyor.
Filmi de olan kitaplardan biri olan filminde oynayıp kitabın kapağında Fransız Aktör Jean Reno’nun bulunduğu kitap içerisinde okuyucauya sürekli yeni bir şeyler gösteren ve bu bizi bir sonraki göreceğimiz olay konusunda heyecanlı tutan , polisiye seven okurların mutlaka okuması gereken kitaplardan.
328 syf.
·10 günde·9/10 puan
Jean-Christope Grange’in okuduğum ilk kitabı an itibarı ile bitti,ama ne bitişti..

Soluksuz polisiye,yüksek adrenalin ve keyif.Damakta kalan tatlardan bi kaçı..

2 karakterde iç özelinde çok etkileyiciydi.
Kızıl nehirler, leyleklerin uçuşunu art arda bitirdikten sonra diyeceğim o dur ki ; polisiye severseniz bu kurgular sizi fazlası ile tatmin edecek... iki farklı polisin kesişen yolları sonlara doğru vitesin yükselmesi ve asla düşmemesi Grange klasiği... Grange okuduktan sonra gözlerinizi kapayıp sindirmeniz gerekiyor... Garip bir şekilde kafanızda alternatif üretmenize beyninizi ve duygularınızı yönlendirmenizi istiyor gibi hissediyorum Grange okurken ben, bu asla rahatsız etmiyor.. Bolca altı çizili cümlelerimi paylaştım size yol göstersin diye...
328 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum ilk Jean Christophe Grange kitabı fakat son olmayacağı kesin... Önyargılı başladığım kitabı elimden bırakmak istemedim hiç bitmesini de istemedim...polisiye kitaplarında adrenalin merak sürekli tavan yapması gereken önemli bir husus ki kitabın sürükleyiciligini devamında getirsin... yazarımız bunu kitapda cok iyi dikte ettirmiş... adı üstünde polisiye kitaplarında ne olur bir katil bir ceset ve bunun soruşturmasini yapan bir polis şaşırmıyoruz fakat buradaki önemli detay konunun özgünlüğü kliselerin dışında gerçekleşen olay örgüsünün biz okuyuculara mükemmel bir titizlikle sirayet etrirmesidir ki bunu bu kitapda görebiliyoruz...polisiye seviyorsanız mutlaka okunulması gereken listenize kızıl nehirleri de ekleyin derim ben... pişman olmazsınız;))
328 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Yeniden grangenin bütün kitaplarini okumaya karar verdiğimde hangisinden başlayacağımı bilememiş, sonunda yazarin son kitabında 3. Defa hayat verdiği komser niemans i ilk serüveniyle başlamaya karar verdim. Kesinlikle mükemmel bir kurgu kesinlikle harika bir polisiye. Yıllar önce aldığım tadin aynısını aldım. Müthiş.
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Normalde kitap okurken sessiz ortam ararım, sakin kafayla alırım elime kitabımı ki hissederek okuyayım bana verdiği hazzı en iyi şekilde alabileyim. Ama bu adam var ya, evet Grangé Beyden bahsediyorum, öyle bir etkisi var ki ortam dilediği kadar gürültülü olsun okumaya başladığım an dışarıdaki tüm o sesler kayboluyor, kafam dağınık olsun alıyor kendine öyle bir odaklıyor ki sonra da tutup kendi dağıtıyor...

Grangé maceram Siyah Kan ile başlamıştı uzun süre etkisi altında kalmıştım ve bu etkiyle elime yeni bir polisiye kitap alamamıştım.. İkinci olaraksa yine bir o kadar hayran kaldığım Kızıl Nehirler.. Bir yanımda Pierre Niemans, diğer yanımda Karim Abdouf. Birbirinden başarılı ayrıca agresif ve bir o kadar da inatçı iki polis. "Kusursuz insan" oluşturmaya çalışanlar, birbiri ardına "cinayetler" ve dışarıdan önemsiz görülen iki "soygun"un izlerinin bu iki polisimizi bir araya getirmesi ve ve ve NEDEN öyle bittiii diye beni yıpratan bir sonu ile kitap taam bir maceraydı. Hepinize şiddetle tavsiye ederim!

Bunun yanında sizinle Ot Dergisinin Mayıs 2019 sayısında yer alan Grangé röportajının bir kısmını paylaşmak istiyorum:

-Sizin kişisel deneyinizin formülü nedir?

Formül çok basit:Aşırı doz sevgi! Aslında ben de eskiden çok agresif bir tavra sahiptim, çocukluğumda birtakım yoksunluklar, tatminsizlikler vardı. Ama zamanla bu agresif tavrın içimdeki korkuya verdiğim bir tür cevap olduğunu anladım. Ama insanoğlunu ilginç kılan -ki benim örneğimde de bu şekilde- bu eksiklikleri iyi bir şeye kanalize etmek. Ben, yoksunluklarımı romana dönüştürdüm. Her insanın, kendi kimyasındaki kötülükleri alıp olumlu bir şeye dönüştürebileceğine inanıyorum.


-Kötücül karakterlere bu kadar kafa yormak sizi paranoyaklaştırmıyor mu?

Tam tersi, romanlarımda tüm bunları yansıtmak, kusmak, günlük hayatımda daha saflaşmamı sağlıyor. Çocuklarıma sorsanız bu kadar karanlık bir hayal gücüm olduğunu asla tahmin edemezler. Bu romanlar kafamdaki o karanlık kısımdan kurtulmak için bir çıkış yolu. Romanlarım da benim için, az önce bahsettiğim doğru doz'un bir kısmını oluşturuyor, onlar sayesinde içimdeki karanlıktan kurtuluyorum.


***Son soru bizimle de ilgili, evet Niemans severler...

-Gerilim-polisiye edebiyatında bir karakter yaratıp, onun hikayelerini serileştirmek çok yaygındır. Sherlock Holmes, Hercule Poirot gibi... Siz neden bu yolu tercih etmiyorsunuz?

Her seferinde yeni bir kahraman yaratıp onun kendi travmaları, kendi özellikleri doğrultusunda, yeni bir soruşturma, yeni bir roman yazmanın daha zevkli olduğunu düşünüyorum. Fakat geçen yıl televizyon için dört bölümlük bir mini-dizi yazdım. Orada Kızıl Nehirler hikayesini ve Komiser Niemans'ı tekrar ele aldım. Sonra her bir bölüm için bir roman yazmaya karar verdim, hatta ilki Fransa'da geçen ay yayımlandı. Şimdi önümüzdeki dört romanda hep aynı kahraman karşınıza çıkacak. Ben de arkadaşlığı iyice ilerlettim Komiser Niemans'la...

***Tabi bahsedilen kitap, henüz okuyamasam da, Son Av!!!

Son olarak kendisi bu platformda bulunmasa da, bu kitabı benim için imzalatan dostuma teşekkürü borç bilirim. Herkese keyifli okumalar dilerim.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Polisiye türünde okuduğum en iyi roman diyebilirim. Aksiyondan tut gerilime, bilim, dağcılık, anatomi birçok detay var kitapta. En öenmlsii de merağımızı hep açık tutması. Tamam şimdi katili buldum derken başka bir tarafa alıp götürüyor bizi. Kesinlikle okunması gereken bir eser. Herkese keyifli okumalar.
328 syf.
·32 günde·9/10 puan
Lise yıllarımda okuduğum ve çok beğendiğim bir kitaptı. Leyleklerin uçuşu, siyah kan ve diğer kitaplarını hemen okumak istemiştim. Bütün eserlerinde heyecan seviyesinin hiç düşmeyişi müthiş.
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
İnsan kendi karanlığında boğulurken, başkasına nasıl ışık dağıtabilir?…


Fransız yazar Jean Christophe Grange yazdığı polisiye romanlarla sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada tanınıyor ve Kızıl Nehirler romanı bunda büyük pay sahibi diyebiliriz.

Kızıl Nehirler kitabı dağlık bir kasabada işlenen acımasız bir cinayet ile başlıyor. Kurbanın elleri kesilmiş, gözleri yerinden çıkartılmış ve saatlerce işkence edilerek yavaş yavaş öldürülmüştür. Öldürülen kişi kasabada yer alan ve Fransa’nın en saygın üniversitelerinden birinin profesörüdür. Bunun üzerine Paris’in en iyi dedektiflerinden biri olan Pierre Niemans kasabaya gelerek olayı araştırmaya başlar.

Niemans olayı araştırmak için üniversitedekiler ile görüşmeye başlar ve inanması zor bir gerçek ile yüzleşir. Üniversitede çalışanlar aslında bir tür tarikat gibidir. Nesillerdir üniversitenin yönetimini aile içinde tutmaktadırlar. Eğitim görevlilerinin ve üniversitede görev alan üst düzey çalışanların çocukları öncelikli olarak üniversitede eğitilir ve büyüdüklerinde yine üniversite içinde çalışmaya başlar. Bu bir tür gelenek haline gelmiştir fakat bu gelenek zamanda çok katılaşmıştır. Öyle ki genetik mükemmelliğin bozulmaması için evlendirmeler ile birbirleri arasında yapılmaya başlanmıştır.

Niemans sorgulamalarına devam ederken ilginç bir rastlantının da farkına varır. Eğitim gönüllülerinin çocuklarını birbirleri arasında evlendirmenin sıklaşması ile kasabada yaşayan köylülerin çocukları akraba evliliği sonucu sıklıkla olan özürlü doğma vakaları da çoğalmıştır. Güçlü Beyin Güçlü Beden kavramına inanan bu tarikatın yıllar önce akraba evliliği sonrası çocukları özürlü doğunca doğumhanede en sağlıklı bebekler ile özürlü çocuklarını değiştirdiklerinin farkına varan Niemans cinayetlerin de bundan dolayı işlendiğini düşünmeye başlar.

Niemans’ın her bir gerçeği yeni bir cinayet ile öğrenmesi ile katilin ona bıraktığı mesajlardan dolayıdır. Bir anlamda katil yakalanmak istemektedir fakat gerçeğinde ortaya çıkmasını ister. Niemans bu yolda ilerlerken karşısına genç bir polis çıkar.

Max Kerkerian genç bir polistir. İhbar üzerine yıllar önce ölmüş olan genç bir çocuğun mezarına gelir. Hırsızlar mezarı açmak istemiş ama başaramamışlardır. Max, bunu pek önemsemez ve diğer bir ihbar için ilkokula gider. Okulun arşivine birileri girmiş ama hiçbir şey çalmamışlardır. Bir şey çalınmadığı için bunu da umursamaz fakat öğretmene mezarı açılmak istenen çocuğun ismini sorar. Öğretmen de çocuğun dosyasını bulmak istediğinde bir tek onun dosyasının çalındığını fark eder. Bunun üzerine polis çocuğun nasıl öldüğünü araştırmaya başlar. Yolu da Niemans ile kesişir.

Niemans ve Max aynı kişilerin peşinde olduğunu anladıklarında ortak çalışmaya başlarlar. Katili yakalamanın da eşiğine gelmişlerdir fakat son anda ellerinde kaçırırlar. İkisi de birbirlerini pek kabullenmezler fakat ipuçlarını birleştirdiklerinde acı gerçek ile de yüzleşirler. Katil aslında sürekli onlar ile birliktedir!

Jean Christophe Grande Kızıl Nehirler kitabı ile mükemmel bir polisiye romana imza atmıştır. Kitabı elinizden bırakamıyorsunuz ve git gide daha karmaşık ve ürpertici hale elen olaylar içinde buluyorsunuz kendinizi.


Remy Caillos,Philippe Sertys ve Edmond Chernece'in babaları Guernon kasabasında gizli bir iş yapıyorlardı. Guernon kasabası spor müsabakalarında tüm madalyaları topluyorlardı. Üstelik okulda da profesörlerin çocukları hep daha zeki ve çok üstün zekaya sahiplerdi. Bu da üstün ırklar yaratmakla söz konusuydu. Guernon daki köylü insanlar dağcılıkla uğraşırlardı ve vücutları çok yapılıydı, uzun boyluydular. Profesörler ise çok zeki. Hastanede Sertys'in babası yeni doğan köylü çocukları hastanede değiştiriyor ve yerine sağlıksız başka bir bebek koyuyuyordu. Kütüphaneci Caillos ise kütüphanede hep en akıllı profesör çocuklarını karşı karşıya oturtuyor ve en sonunda hep bu kişiler evleniyordu. Böylece hem zeki çocuklar doğuyor hem de atletik vücuda sahip çocuklar oluyordu. Aynı olay Jude İtero'nun da başına gelmiş ve ikizi bir bebekle değiştirilmişti. Bu ikiz bebek Fanny Fierra'ydı. Aslında Jude İtero’nun adı Judith İtero'ydu ölmemişti ama hep gizli yaşamış şimdide intikam alıyordu. Üç cinayeti de Fanny ile ikiz kardeşi planlamıştı. Niemans ve Karim Fanny yakalarken Niemans ve Fanny birbirlerini vurup nehire düştüler. Judith,Karim tarafından vuruldu ve tek Karim sağ kalabilmişti.
"Bir soruşturmada her olay, her tanık, içinde cinayetin gerçeklerinden birinin yansıdığı bir ayna gibidir..."
Jean-Christophe Grangé
Sayfa 219 - Doğan Kitap
"Bir cinayet işlendiğinde, çevredeki her şeyi bir ayna olarak görmek gerekir. Kurbanın cesedi, onu tanıyanlar, cinayet yeri... Bütün bunlar bir gerçeği, cinayetin belirli bir özelliğini yansıtır, anladın mı?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kızıl Nehirler
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914615
Orijinal adı:
Les Rivieres Pourpres
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Biz Efendileriz, Biz Köleleriz.
Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde.
Biz Karar Verenleriz.
Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz.

Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğiniz varsa, bu kitabı okumaya başlamayın.

Grange'nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size hükmedecek...

"Kızıl Nehirler" sadece Fransa'da 450.000 sattı ve 20 dile çevrildi.

Soluk kesen bir tempo. İnsanı hemen saran bir hikaye. Çok gerçekçi şiddet sahneleri. İki sıradışı insanın çevresinde gelişen olaylar: biri enerji dolu, tecrübeli bir polis, diğeri sokaklardan gelme Mağripli bir çaylak...

"İnsanı daha ilk sayfalardan itibaren sarsan, altüst eden, yutan o kitaplardan biri. Sizi sürekli olarak gerilimin sınırlarında dolaştıracak; akkor haline gelmiş bir telin üzerinde yürüyormuş hissi verecek kusursuz bir thriller."
-Le Monde-

"James Ellroy ve Thomas Harris etkisinde bir seri cinayet hikayesi."
-Le Nouvel Observateur-

"Grange inanılmaz bir ustalıkla, insanı şaşkına çeviren kusursuz bir roman yazmayı başarmış. Okur romandan şok halinde ve kitabın bitmiş olmasından duyduğu boşluk içinde çıkıyor."
-Le Point-

"Polisiye-gerilim romanlarının Anglosaksonların işi olduğu söylenirdi. Grange 'Kızıl Nehirler'le, sadece bir Fransız yazarın bu türde yazabileceğini değil, aynı zamanda Anglosaksonlara gerçekten sıkı bir rakip olacağımı da kanıtlıyor."
-Le Magazine litteraire-

"'Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı."
-Le Figaro-

Kitabı okuyanlar 10,2bin okur

 • Zeynep
 • Hannibal Barca
 • nohu
 • Tuğba ŞENSÖZ
 • Sena Sancaktar
 • Cihan Oğuz
 • Arzu Kelceş
 • Y.
 • Çağs
 • Ahmet Hamdi ARAT

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.9
13-17 Yaş
%3.1
18-24 Yaş
%17.1
25-34 Yaş
%30.5
35-44 Yaş
%31.5
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.2
Erkek
%35.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (954)
9
%28.8 (824)
8
%23.3 (667)
7
%9.2 (263)
6
%2.7 (78)
5
%1.3 (36)
4
%0.6 (16)
3
%0.5 (15)
2
%0.2 (7)
1
%0.2 (6)

Kitabın sıralamaları