Kızıl Nehirler

8,7/10  (422 Oy) · 
1.484 okunma  · 
305 beğeni  · 
7.700 gösterim
Biz Efendileriz, Biz Köleleriz.
Biz Her Yerdeyiz, Hem de Hiçbir Yerde.
Biz Karar Verenleriz.
Kızıl Nehirlerin Hakimiyiz.

Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğiniz varsa, bu kitabı okumaya başlamayın.

Grange'nin sınır tanımayan hayal gücü, sürekli artan gerilim, etkileyici karakterler, birbirinden korkunç cinayetler; hepsi daha ilk satırlardan itibaren size hükmedecek...

"Kızıl Nehirler" sadece Fransa'da 450.000 sattı ve 20 dile çevrildi.

Soluk kesen bir tempo. İnsanı hemen saran bir hikaye. Çok gerçekçi şiddet sahneleri. İki sıradışı insanın çevresinde gelişen olaylar: biri enerji dolu, tecrübeli bir polis, diğeri sokaklardan gelme Mağripli bir çaylak...

"İnsanı daha ilk sayfalardan itibaren sarsan, altüst eden, yutan o kitaplardan biri. Sizi sürekli olarak gerilimin sınırlarında dolaştıracak; akkor haline gelmiş bir telin üzerinde yürüyormuş hissi verecek kusursuz bir thriller."
-Le Monde-

"James Ellroy ve Thomas Harris etkisinde bir seri cinayet hikayesi."
-Le Nouvel Observateur-

"Grange inanılmaz bir ustalıkla, insanı şaşkına çeviren kusursuz bir roman yazmayı başarmış. Okur romandan şok halinde ve kitabın bitmiş olmasından duyduğu boşluk içinde çıkıyor."
-Le Point-

"Polisiye-gerilim romanlarının Anglosaksonların işi olduğu söylenirdi. Grange 'Kızıl Nehirler'le, sadece bir Fransız yazarın bu türde yazabileceğini değil, aynı zamanda Anglosaksonlara gerçekten sıkı bir rakip olacağımı da kanıtlıyor."
-Le Magazine litteraire-

"'Kuzuların Sessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı."
-Le Figaro-
Murat Sezgin 
15 Oca 17:57 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çoğumuz ilk defa okuyacağımız bir yazarın kitabını elimize alırız ve “acaba beğenir miyim ya da söylenildiği gibi sürükleyici mi?” diye kendimize sorarız. Ben de Jean-Christophe Grange’ın Kızıl Nehirler kitabını elime alırken bunu kendime sordum. Kitabı okumaya başladım, aradan fazla zaman geçmeden bu sorumun cevabını aldım: Bu kitabı bitirmeden elininizden bırakmak imkânsız. Gerçekten de olaylar o kadar hızlı gelişiyor ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor ki arka sayfada ne olacağını öğrenmek için siz de hızlanıyorsunuz. Olaylar ilerlerken gerilim, macera, aksiyon, hırs, intikam vb. konular iliklerinize işleyecek. Sonra bakmışsınız ki kitap bitmiş. Zaten arka kapakta boşuna “Kalbinize güvenmiyorsanız ya da ocakta yemeğiniz varsa, bu kitabı okumaya başlamayın,” yazmıyor.

Spoiler vermeden konuyu özetleyeceğim şimdi. Pierre Niemans ve Karim Abdouf adlı iki polisimiz var. Niemans Fransız, Karim ise Arap. Niemans fiziksel özellikleriyle tam bir polis gibi dururken Karim ise çok farklı. İki polis arasında sadece benzer bir özellik var: Niemans da Karim de karanlık sokakların gölgesinde büyümüşler. Şiddeti, zorbalığı, yokluğu ve yokluğun yapmak zorunda bıraktırdığı hırsızlığı soluyarak polis olmuşlar. İki polis olunca doğal olarak aynı anda gelişen ve ilerleyen iki olay zinciri var. Niemans’ın olaylar zinciri Guernon kentinde bir kütüphane görevlisinin cesedinin kayalıklarda bulunması ile başlıyor. Karim’in olaylar zinciri ise Sazrac’ta bir ilkokulun soyulmasıyla. Sonrasında olayların birbiriyle ilişkili mi ya da tamamen bağımsız mı geliştiğini, olayların nasıl çarpıcı bir hal aldığını, sona doğru ortaya çıkan şeylerin sizi nasıl şaşırtacağını öğrenmenizi tavsiye ederim.

Bu kitaptan ne öğrendim? Hepimiz “dazlak” diye bir kelime duymuşuzdur. Dazlak, Avrupa’da, özellikle Almanya’da vurucu kırıcılığı ve ırkçılığıyla toplumu tedirgin eden, daracık kot pantolon ve hantal çizme giyen, başlarını ustura ile kazıtarak bunu bir simge gibi kullanan uyumsuz gençlere verilen isimdir(Günümüzde dazlak ve Neo-Nazizm kavramları neredeyse eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için bkz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Neo-Nazizm). Dazlakların yaşam tarzları ve daha bir sürü şey öğrendim. Başka ilgi çekici bir konu “İridoloji”. Halk arasında göz analizi diye bilinen İridoloji, iris tabakasını inceleyerek göz sağlığı hakkında bilgi vermesinin yanında, irislerin dibinde tüm geçmişimizin saklı olduğu görüşünü savunuyor. Dağcılıkla ilgili de aletler ve teknikler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca Yahudilerin öldüklerinde ailelerinin yanına gömülmek istediklerini ve mezarlarının üstünde yarım kalmış kaderi ifade eden sembollerin(tamamlanamamış sütun ya da kesilmiş bir ağaç) bulunduğunu da öğrendiklerimin arasına eklemek istiyorum.

Bir kitabın okura vereceği tüm şeyleri bu kitaptan aldığımı düşünüyorum. Bilgiden tutun size yaşattığı duygulara kadar. Bir tane polisiye kitap okumuş ya okumamış olun kesinlikle Grange tavsiyemdir. Kızıl Nehirlerden sonra okuyacağım(ız) Grange kitabı Siyah Kan. İyi okumalar.

Öncelikle kitap seçimi konusunda bana yardımcı olan Zeynep ablama teşekkürlerimi sunarım.
Bu kitabın başlangıcı beni çok etkilemişti, balkon keyfi yaparak okuyordum.Yeri geldi, miskinliğim tuttu. Lakin yine de haddinden fazla uzun sürmedi bitirmem. Aksi halde, asidi kaçan gazlı içecek gibi oluyor.
Bu kitap Grange'in okuduğum ilk kitabı. Bu sayede Fransız yazar ile de tanışmış oldum.Dilerim bir gün kitabını da imzalattırırım.
Az biraz hikaye gözüme uzun gelmiş olsa da kitabın sonuna kadar bütün detaylar, olaylar hazırlanıp son sayfalara doğru hepsi tek tek çözüldü. Tahminler zor değildi fakat beni en çok şaşırtan şey Fanny mevzusuydu. (Okumayanlar için fazla ipucu vermiyorum)
O katiller ise, tüm kentin günahını almışlar desem yeridir.
Kalın kitaplar okumaktan sıkılmayan herkese öneririm.

Ismail Salma 
11 Oca 12:42 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Jean Christopher Grange den daha önce siyah kan kitabını da okumuştum ama bu bambaşka çok iyi usta bir şekilde kurgulanmış. Akıcı ve sürükleyici ben çok beğenerek okudum.

KeMâL 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Şiirlerin arasına sıkıştırmış gibi oldum ama değdi. İlk Grange okuyuşum. Sitede de sormuştum hangisinden başlayayım diye bu kitabı önermişti arkadaşlar. Çok sağolun gerçekten. Gayet güzel klasik bir polisiye olmuş. Harbi polisiye :)) polisler her yerde, her sayfada...

Kitapta iki farklı olay var. Kurgu mükemmel. Yazar iki olayı öyle güzel birleştirdi ki; gerçekten beğendim. Öyle hiç zorlayıcı kelimeler, cümleler yok. Akıcı ve sade bir dil.

Kesinlikle tavsiye ederim. Yazarın 3-4 kitabı daha var elimde. Devam edeceğim bir yazar. Sırada Leyleklerin Uçuşu var bakalım neler olur ?

Tavsiye ediyorum. Okunulabilir güzel bir polisiye ve sürükleyici.

Bekir İstanbul 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu tür kitapları çok okuduysanız yada çok film seyrettiyseniz bazı tahminler yürütebilirsiniz yalnız bu kitapta olayın bütününü ancak kitabın sonunda toparlayabilirsiniz. Öncelikle olaylar bütünlüğü güzel, sürekli derinleşen ve genişleyen olaylar örgüsü güzel kurgulanmış ve gerilimin dozu sürekli canlı tutulmuş. Kitapta konu dışı yada gereksiz anlatımların olmaması da bu gerilimi desteklemiş. Konu bu kadar dağılınca toparlamak yazar için zor olmuş olmalı çünkü bana göre bazı mantıksızlıklar mevcut... Yani kusursuz bir kitap değil. Bu kitap yazarın okuduğum beşinci kitabıydı. Yani genel olarak yazarı başarılı buluyorum. Favorim "Siyah Kan"

Esma Tezgi 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Muhteşem bir Grange yapıtıydı, çok kısa sürede ve büyük zevk alarak okudum.

Ayrıntılı yorum için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ristophe-grange.html

müslüm özalp 
 03 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Grange dan okuyucuyu sayfalara bağlayan harika bir kitap.Polisiye anlamında doyacağınız,yer yer heyecanla ipuçlarını kovalarken birden hevesinizin kursağınızda kalacağı güzel bir kitap.Hiç bir şeyi net göremeden her şeyin peşinden koşturan eşsiz denmese de okuyucuyu bağlayan bir yapıt olmuş.Karakterlerin içinde bulundukları ruh halleri,mekanlar ve kurgu tam anlamıyla bir bütün olmuş.Ayrıca kitabı okurken içerdiği ince bilgiler ayrı ayrı alanlarda verilen dipnot sayılabilecek ara konuşmalarda genel kültür anlamında insana araştırma ve öğrenme isteği uyandırıyor. Bu kitabı tek kelimeyle anlatmam gerekseydi Grange yazmış kesinlikle okuyun derdim. Lafı uzatmazdım. İyi okumalar...

Serdar Poirot 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile mükemmel bir roman. Meşhur komiser Pierre Niemans, Guernon adında bir üniversite kentinde öldürülen kütüphaneci Remy Caillois cinayetini araştırmak üzere görevlendirilir. Ceset sudaki aksinden fark edilmiştir. Ve üzerinde çok fazla işkence yapılmıştır. Cesedi bulan dağcı Fanny Ferreria ile arasında bir yakınlaşma doğar. Bu arada Sarzac şehrinde Jude İtero adlı bir çocuğun mezarına ve bir okulun resim arşivine girilir. Bununla da teğmen Karim Abdouf görevlendirilir. İki olay farklı gibi görünür. Ancak Guernon'da hastabakıcı Philippe Sertys ve göz doktoru Cherneze'nin öldürülmesi ve yapılan soruşturmalar aslında bu olayların tamamen birbiri ile ilişkili olduğunu kanıtlar. Niemans ve Abdouf iyi bir ikilidir. Ancak acaba bu cinayetlerin sebebini ve katili bulabilecekler midir? Kızıl nehirlerin ve ari ırkın ne anlama geldiğini çözebilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman.

yağmur 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kadar sürükleyici bir kitap olamaz herhalde. Grange cinayetleri birbirine o kadar farklı bağlamışki kitabın son sayfalarında alt üst oluyor insan. Inanamıyor olanlara. Polisiye, gizem romanlarında 1 numara olduğun bir kez daha kanıtladı. Insan nasıl bu kadar ayrıntılı düşünebilir, insanı nasıl bu kadar olayın içinde yaşatabilir! Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Tek kelimeyle harika bir kitaptı.

nejla güldalı 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabı okumak isteyenler kapaktaki uyarıları dikkate alsın bence. Cinayet, intikam ve harika bir kurgu. Gerçekten çok gerilecek siniz. Okumayı düşünenler için fazla açık vermek istemiyorum Niemans ve Karim'in sürdükleri izin sonunu okuyun ve görün.

Kitaptan 27 Alıntı

KeMâL 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

– Bu anlattıkların, bir roman.

– Ölüm de bir roman, Komiser.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 241 - Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 241 - Doğan Kitap)
Bekir İstanbul 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yalnız biri. İçine kapanık. Hatta soğuk. Çok parlak biri. Baş döndürecek kadar iyi yetişmiş. Burada bir söylenti vardır... Kütüphanedeki bütün kitapları okumuş olduğu anlatılır.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 48)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 48)
Bekir İstanbul 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir cinayet işlendiğinde, çevredeki her şeyi bir ayna olarak görmek gerekir. Kurbanın cesedi, onu tanıyanlar, cinayet yeri... Bütün bunlar bir gerçeği, cinayetin belirli bir özelliğini yansıtırlar, anladın mı?

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 38)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 38)
KeMâL 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bir soruşturmanın bütün ayrıntıları, bir ayna gibidir. Ve katil de kör noktalardan birinde saklıdır.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 109 - Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 109 - Doğan Kitap)
KeMâL 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sahtekârlarla her yıl karşılaşırım. Kafaları düzgün çalışanlar, gerçek delilerden çok daha fazla hayal kurarlar. Akıllarına geleni söylerler, olmayacak nöbetler uydururlar. Gerçek hastaları belirlemek kolaydır. Onlar, deliliklerine sıkı sıkıya bağlıdırlar. O delilikle törpülenmiş gibi, başka bir şey düşünmezler, onu takıntı haline getirmişlerdir. Deliliğin bile bir mantığı vardır...

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 111 - Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 111 - Doğan Kitap)
KeMâL 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kimse bir polisin içinden geçenleri anlayamaz, dedi ciddiyetle. Nerede kaldı, yargılamak. Şiddetli, tutarsız, kapalı bir dünyada dolanıp duruyoruz. Sınırlarının iyice belirlendiği, tehlikeli bir dünyada. Siz dışarıdasınız, onun için anlayamazsınız. Bu dünyanın içine girdiğinizde, tüm tarafsızlığınızı yitirirsiniz. Polis dünyası, işte bu. Mühürlü bir dünya. Çevresi dikenli telle sarılmış bir krater.

Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Doğan Kitap)Kızıl Nehirler, Jean-Christophe Grangé (Doğan Kitap)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi...
Kitap Uyarlaması Olan 10 Sinema Filmi... Kitaptan sinemaya uyarlanan 10 film.. Filmlerin fragmanlarını izlemek isterseniz diye http://www.sinemalar.com adresinden linkler ekledim.Umarım beğenirsiniz...