Kızıl Nehirler

Jean-Christophe Grangé

Kızıl Nehirler Konusu

"Kızıl Nehirler", ''Çocukluğumdan beri korkutucu hikâyeleri, korku filmlerini, bilinmeyenin verdiği endişeyi hep sevmişimdir" diyen Jean-Christophe Grangé'nin yazarlık yaşamındaki ikinci romanı. Mathieu Kassovitz tarafından filme çekilen ve başrollerinde Jean Reno ve Vincent Kessel’in oynadığı "Kızıl Nehirler", birbirini tamamlayan, iki gözü pek polisin son derece karanlık ve karmaşık bir cinayeti çözme çabasını anlatır. Küçük bir Fransız kasabasında meydana gelen bir cinayet, roman kahramanı iki polisin merakını körükler. Sonuçta kökü eskilere uzanan bir gizli örgüt çıkacaktır ortaya ve hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gözler önüne serilir. "Kızıl Nehirler", yazarın ustalıkla sağladığı soluk kesici tempo ve usta işi karakter tahlilleri, best-seller türüne dudak büken Avrupalı okuru derinden etkilemiştir.
Çevirmen:
Tankut Gökçe
Tankut Gökçe
Tahmini Okuma Süresi: 9 sa. 18 dk.Sayfa Sayısı: 328Yayınlanma Tarihi: Şubat 2021İlk Yayınlanma Tarihi: Eylül 1998Yayınevi: Doğan KitapOrijinal Adı: Les Rivieres Pourpres
ISBN: 9789759914615Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.710 üzerinden
3.805 Puan · 389 İnceleme

Kızıl Nehirler Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Ramazan Taşpınar

Ramazan Taşpınar

@ramseytr
·
27 Temmuz 15:25
Puan vermedi
Kitab çok güzel bir polisiye.Okurken içine çeken bir yanı var.Bir konu üzerine giderken başka bir yerden de oraya bağlantı verilmesini bekliyor insan ve en heycanlı noktada diğer bölüme atlıyor biraz beklenti içinde bırakıyor biraz meraklandırıyor kısaca tavsiye ederim
2 etkileşim
karania

karania

@whokarania
·
30 Nisan 23:15
7/10 puan verdi
Kitap ilk sayfadan itibaren bir olayla başlıyor. Asıl olayın başlamasıyla birlikte büyük bir merak içinde kitabı okumaya başlıyorsunuz. Kitabın dili ağır değil kendini çok hızlı okutturuyor ama bazen olaylar çok karışık bir hal alıyor. Sonra yazar size yardımcı olmak ister gibi olayları özetliyor. Genel olarak severek ve her bölüme merakla başladım ve sayfalar aktı gitti. Cinayetlerin içine gizlenmiş şifreleri, betimlemeleri çok sevdim. Sadece kitabın daha farklı bitmesini beklemiştim. Kötü değil alıp okumalısınız.
Kızıl Nehirler
Kızıl Nehirler
15 etkileşim
Eda

Eda

@iki_meslek_bir_kadin
·
03 Aralık 2022 18:49
7/10 puan verdi
Merhaba sevgili okurlar. Öncelikle kitapta sevdiğim şeylerden bahsetmek istiyorum. Kurgusu gerçekten çok güzeldi. Bulmaca gibiydi. Her bölüm bizi farklı bir gizemle karşılıyor. Gizemler bir bir çözülüyor. İnsanı şaşırtan çeşitli olaylar gerçekleşiyor. Sevmediğim yönleri ise birkaç tipik klişeye yer verilmesi. Spoiler olmaması için sadece polis karakterlerin klişe olduğunu söyleyeceğim. Sonunu beğenmedim çünkü çok aceleye gelmiş gibi. Genel olarak çok güzel bir kitaptı. Okumanızı tavsiye ederim. Polisiye-gizem türünün en iyi örneklerinden biri.
19 etkileşim
Nilay Gündüz

Nilay Gündüz

@NilayDenizGunduz
·
07 Nisan 14:59
10/10 puan verdi
Jean Christophe Grange'ın yazdığı ikinci kitabı Kızıl Nehirler satış listelerinde kasırgaya sebep olan bir eser. Soluk kesen bir tempo, yine Grange'ın sınır tanımayan hayal gücü, etkileyici karakterler, sürekli artan gerilim, korkunç cinayetler, aşırı gerçekçi şiddet sahneleri eğer kalbiniz sağlam değilse hiç size göre değil, baştan söyleyeyim. İki baş kahramandan biri deli dahi, enerjik bir polis, diğeri de sokaklardan gelme bir Mağribi. Birbiriyle tamamen alakasız gibi görünen iki farklı olayı bu iki farklı polisin çözmesi ve aslında birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu kitabın sonunda ağzınızı açık bırakacak cinsten. Grange'ın kitaplarını okurken zaten sonunu asla tahmin edemiyorsunuz.. Kızıl Nehirler soluksuz okuyacağınız ve bitirmeden elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap. Polisiye, gerilim, macera türünün en iyi örneklerine imzasını atan yazarlardan biri olan Jean Christophe Grange'ı keşfetmek için daha fazla geç kalmayın.
5 etkileşim
ibiaryu

ibiaryu

@ibiaryu
·
06 Ağustos 2018 21:19
10/10 puan verdi
Şahane konu ve kurgusuyla polisiye gerilim türünün en iyilerinden demem yersiz olmayacaktır sicim gibi geren gererken eğlendiren , eğlendirirken düşündüren , düşündürürken eğiten , eğitirken bir o kadar da öğreten bir roman :)) okumanızı salık veririm bir an önce zira hayat çok kısa... :)
42 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 61.7
Erkek% 38.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Jean-Christophe Grangé
Jean-Christophe GrangéYazar · 22 kitap
Fransız yazar Jean-Christophe Grangé 15 Temmuz 1961’de Paris’te doğdu. Serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Leyleklerin Uçuşu adlı ilk romanı 1994'te yayımlandı. Bu kitap Fransa'da 450.000 adet sattı ve sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirildi. Yazarın ikinci eseri Türkiye baskısını Şubat 2001'de yapan ve 20 dile çevrilen Kızıl Nehirler'di. Roman beyazperdeye taşındığında yönetmen koltuğunda Mathieu Kassovitz, başrollerde ise Jean Reno ve Vincent Cassel yer aldı. Grangé'ın üçüncü romanı Taş Meclisi, Eylül 2000'de piyasaya çıktı ve Fransa'da kısa sürede 150.000 adet sattı. Türkiye'de Ağustos 2001'de yayımlandı. 2006 yılında Stéphane Cabel ve Guillaume Nicloux tarafından senaryolaştırılan kitap, Guillaume Nicloux yönetiminde sinemaya uyarlandı. Filmin oyuncu kadrosunda Monica Bellucci, Catherine Deneuve, Moritz Bleibtreu, Sami Bouajila, Elsa Zylberstein, Nicolas Thau, Tubtchine Bayaertu, Laurent Grévillgibi güçlü isimler yer aldı. 2001 yılında vizyonda yer bulan Vidocq filminin senaryosunu Pitof ile birlikte yazdı. 2003 yılında Kurtlar İmparatorluğu'nu yayımladı. Eser 2005 yılında Chris Nohan'ın yönetmenliğinde beyazperdeye aktarıldı. Kurtlar İmparatorluğu'nda Jean Reno'nun yanı sıra Emre Kınay da yer aldı. Kitabın Türkiye baskısı Temmuz 2003'te yapıldı. Grangé'ın bir yıl gibi kısa bir sürede kaleme aldığı Siyah Kan ise Mayıs 2005'te yaptığı ilk baskısı ile raflardaki yerini aldı. Yazarın 2007 yılında yayımlanan eseri Şeytan Yemini Türkiye'de ilk baskısını Ağustos 2007'de yaptı. Sonraki kitabı Koloni, Ağustos 2009'da Türkiye'de satışa çıktı. Bir sonraki kitabı Ölü Ruhlar Ormanı, 2010 yılında Türk okuyucularıyla buluştu. Yazarın 2011 yılında çıkan ve Türkiye'de de 2012 yazında satışa çıkmış olan romanı Le Passager (Sisle Gelen Yolcu) isimli eseridir. Bunların yanı sıra yazarın Kaiken, Lontano, Ölüler Diyarı, Son Av, Kongo'ya Ağıt gibi romanları ve Zener'in Laneti isimli bir çizgi roman çalışması da bulunmaktadır.

Kızıl Nehirler Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Pervin Gasımova

Pervin Gasımova

@mrs_slytherin
·
22 Mart 2022 17:44
İnsan kendi karanlığında boğulurken başkalarına nasıl ışık dağıtır?!
851 etkileşim
Yağmur Damla B

Yağmur Damla B

@Yagmurdamlaa
·
07 Mart 19:39
Onun gözünde duygular, başından beri reddettiği bir yenilgi, bir güçsüzlük anlamına geliyordu.. Bu alanda da, fazla gururdan olacak, hep yanlış olanı yapmıştı `.
189 etkileşim
Yağmur Damla B

Yağmur Damla B

@Yagmurdamlaa
·
08 Mart 23:31
Aklınızdan geçtiği gibi davranırsınız, sizi çürüğe ayırırlar.. `
137 etkileşim
Emirhan Azgün

Emirhan Azgün

@kukreyenirmak
·
08 Temmuz 21:19
– Caillois’ya göre Antikçağ’da, atletler aynı zamanda hem ozan, hem müzisyen, hem de filozofmuş. Bizim kütüphanecinin üzerinde en çok durduğu noktalardan biri de, bu. Sanki ruh ve vücudun, insanın varlığı içinde birleştiği o zamanların özlemini çekiyormuş gibi. Başlığın, “Olimpia Nostaljisi”nin anlamı da bu. Hem beyin olarak, hem ruh ve beden olarak üstün sporcuların özlemi. Caillois o dönemin katı kurallarını, entellerin bir gram bile kaldırmadığı, sporcuların kafasının boş olduğu şimdiki dönemle karşılaştırıyor. Bu çağın bir gerileme dönemi olduğunu, akıl ile vücudun birbirlerinden ayrıldığını ileri sürüyor.
4 etkileşim
Yağmur Damla B

Yağmur Damla B

@Yagmurdamlaa
·
08 Mart 18:11
Nasıl gidiyor ? Akıntıya kürek çekiyorum. `
106 etkileşim

Kızıl Nehirler İletileri

Tümünü gör
🌿Merhabalar🌿 #188501228 E-KİTAPLAR Telegram E-kitaplar t.me/Pdf100000kitapa... Sayfama gelip bu iletiyi okuyorsan, bence kitap önererek yorumunu da ekleyebilirsin, şimdiden teşekkürler 🙏🙏 Her öneri birbirinden değerli benim için🥰 Değerli
Sinemaya Başarıyla Uyarlanmış Romanlar
Sinema-edebiyat ilişkilerindeki başarılı yapımları, tavsiye film listesi haline getirmek için öncelikle
Edebiyat Atlası
Edebiyat Atlası
‘ndan bir alıntıyı daha önce paylaşmıştım.(#46533729) Romanlardan sinemaya aktarılan filmlerde eserin aslına ne
Kitap tavsiyesi isteyen arkadaşlar için, okurken en çok zevk aldığım 125 kitabı paylaşmak istiyorum. Beğendiğim kitaplar bu kitaplarla sınırlı değil tabi. Daha geniş bir listeyi (275+ kitap), 'Beğendiğim Kitaplar' ismini verdiğim rafta düzenledim. İsteyenler bu rafta bulunan listeyi de
Bu ara farklı bir okuma süreci yaşıyorum. Aynı anda 3 farklı kitap okuyorum. Eğer hoşuma giderse böyle devam edeceğim 😊 Şu an dönüşümlü okuduğum 3 kitap; 1 -
Kızıl Nehirler
Kızıl Nehirler
2 -
Cam Kent
Cam Kent
3 -
Ve Dağlar Yankılandı
Ve Dağlar Yankılandı