Adı:
Leyleklerin Uçuşu
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914349
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Vol Des Cigognes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Leyleklerin Uçuşu
Flight Of The Storks
Göçmen kuşlardır leylekler. Her bahar Avrupa'ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrika'ya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler.. Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kabusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller... Arayışı onu, Bulgaristan'daki Çingene mahallerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta'nın araka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar...
Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz bir kurgu, tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim. Jean-Christophe Grange'yi bu tarzın zirvesine çıkaran, Kızıl Nehirler'i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, Leyleklerin Uçuşu'nda da var. 
Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!

"Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi'ni okudum. İnanıyorumki biz polisiye roman yazarları çok sağlam, sıkı, sarkmayan, soluk soluğa okunan bir kurguyla, edebiyatın temel işlevi olan insan benliğine yolculuğu gerçekleştirebiliriz."
- Ahmet Ümit-

"Yeni bir Stephen King, Soluk soluğa bir tempo, dozu hiç azalmayan bir gerilim, gerçeküstü şiddet sahneleri. Grange inanılmaz bir ustalık sergiliyor."
- VSD, Fransa-
302 syf.
·10 günde·9/10
Kitap bitirildiğinde şunları dememek olanaksız: Muazzam bir kurgu ve aksiyon. Mükemmelik. Yüksek gerilim. Şaşırtıcı, gerilim dolu son sayfalar, Hayal gücünü zirveye çıkaran olağanüstü betimlemeler ve daha fazlası. Grangé bir polisiye romanında olması gereken hatta daha fazlasını satır satır işlemiş Leyleklerin Uçuşunda.
Yolculuk. Bir gazeteci olan Louis Antioche Leylekler ile ilgili araştırma yapmak için Max Böhm'le tanışır. Leyleklerin Gizemli dünyası Louis'in monotonlaşan hayatında yeni seyahatler ve yolculuklar için sebep olacaktır. Kayıp Leyleklerin güzergahını takip edip sırrını çözmek için çıktığı arayışları onu, Bulgaristan'ın çingene mahallelerinden, Lozan'a, Viyana'ya, işgal altındaki Filistin gibi topraklara, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından, Suriye'ye, Paris'e, İsrail'e, hatta İstanbul'a kadar uzanan korkutucu yolculuklara götürecek, gerilimi tırmandıracaktır.

Elmaslar ve Leylekler. Grangé, siyahilerin yaşam sürdüğü Orta Afrika'daki Kapitalizmi elmas kaçakçıları Max Böhm, Otto Kiefer ve Van Dötten üzerinden aktarmış. Elmas Madenlerine giren işçiler şüpheye yer bırakmamak için çıplak olarak çalışma emrini yine bu sömürü izin vermiştir. Köleliğin sadece efendiye itaat olamadığını; sömürünün de insanları "beyaz"ların kölesi yaptığı, acı, önünde durulamaz gerçeklerden. Grangé bunu anlatıyor.

Max Böhm kısa sürede ölü bulunur. Cesedini "Leylekler" yemiştir. Olayın soruşturmasını Müfettiş Dumaz inceler. Louis Antioche, Max'ın evinde çarpıcı, bir o kadar ilginç bulgulara rastlar. Max Böhm'ün kalbi nakildir ve evindeki dosyalarda kalp filmleri, kanlı zarflar ve organlar bulunur. Spoilerin içine daha fazla girmeden Max'ın ortağı Otto Kiefer'in bir vahşi olduğunu söyleyelim. Rayko Nikoliç ve Gamounlu genç kızın kalplerinin çalınarak öldürülmesi, olayların daha çok karışmasına yol açar. Çingenelerin çok sevdiği cüce doktor Milan Çuriç, Rayko cinayetini incelemeye başlar...

Elmas kaçakçılığı, Leyleklerin gizemi, "bir kalp" yüzünden canlı canlı öldürülüp kalbi alınan insanlar... Anlaşılan o ki "Kimse görüldüğü gibi değil." Verilen birçok mesajdan bir tanesi. Kabul edilmesi gereken bir gerçek. Gerilimi tırmandıran sahneler... bağlantılı olaylar söz konusu olunca, merak ve heyecan kesintisiz oluyor. Yazarın ne kadar zeki olduğuna bakmak için kurguyu fark etmek yeterli sanırım. Ve şunun da altını çizmek gerekir ki, sadece aksiyonla sınırlı değil, Louis birçok yeri dolaştığı için bilgiler de ediniyorsunuz.
Yazarın ilk kitabını okudum ve bir sonraki kitabı (Kızıl Nehirler) okumak için sabırsızlanıyorum.
1 puanı nereden kırdığıma gelince, doğrudan yaşamıma etki eden bir kitaba tam puan veriyorum. Belki ileride değiştirip 10 yaparım.
Efsane bir kitap, fazla bekletmeyin,
Keyifli okumalar.
304 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçekten leylekleri konu alıyordu, leylekler insanların yerine kullanılan figürler değildi. Başta garip bulsam da bunu sayfalar geçtikçe yazar hikayesini işlemeye başladı ve bu durum garip olmaktan çıktı.
Leyleklerle başlayan kitap daha sonra cinayet kaçakçılık ve akıl almaz bir serüven haline gelmekte.
Kitap zekice bir kurguyla ve gizemle sizi sıkmadan güzel bir maceraya sürüklüyor.
 • Siyah Kan
  8.8/10 (1.900 Oy)1.681 beğeni6.312 okunma883 alıntı26.547 gösterim
 • Kızıl Nehirler
  8.7/10 (2.156 Oy)1.989 beğeni7.721 okunma581 alıntı29.658 gösterim
 • Kurtlar İmparatorluğu
  8.4/10 (1.178 Oy)1.060 beğeni4.745 okunma452 alıntı12.026 gösterim
 • Taş Meclisi
  7.9/10 (1.087 Oy)952 beğeni4.509 okunma427 alıntı9.657 gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (1.709 Oy)1.560 beğeni7.124 okunma246 alıntı15.518 gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (1.978 Oy)1.864 beğeni6.432 okunma738 alıntı30.338 gösterim
 • Ejderha Dövmeli Kız
  8.7/10 (1.576 Oy)1.473 beğeni6.090 okunma349 alıntı23.230 gösterim
 • Kayıp Sembol
  8.3/10 (2.055 Oy)1.974 beğeni9.193 okunma747 alıntı19.162 gösterim
 • Dijital Kale
  8.3/10 (2.476 Oy)2.315 beğeni10.456 okunma314 alıntı23.179 gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (906 Oy)857 beğeni3.356 okunma1.216 alıntı10.777 gösterim
302 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Leyleklerin Uçuşu yazarın ilk kitabı ve benimde okuduğum ilk romanıydı.
Leyleklerin göç yollarını incelemek üzere görevlendirilen bir adam, bu görev sırasında karşılaştığı, kalpleri canlı canlı çıkarılmış cesetler, elmaslar, seyahatler, gönüllü sağlık kuruluşları, kendi geçmişi ve yanık ellerinin gerçeği ile yüzleşmesi..

Müthiş bir hayal gücü ve kusursuz bir kurgu.
Önerir misiniz diye soranlara; macera, gerilim ve polisiye sevenlere kesinlikle tavsiyemdir..
Keyifli okumalar..
302 syf.
·Beğendi·10/10
Kurgunun konusu insanın rüyalarına girecek kadar keskin ve sivri olan gerilimi ise gerim gerim geren üzerine birde sürükleyen Grange yine yeteneğini süper vizör gibi konuşturduğu bu romanda çıtasını epey bir yükseltiyor okuyun okuyun kesinlikle mahrum kalmayın. :)
304 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her Grange kitabı okumaya geldigimde Siyah Kan gibisi olmaz desem de harikalar yaratmış olduğunu görüyorum.Yine müthiş bir kurguyla karşı karşıyaydım. Yine değişik yöntemle işlenmiş cinayetler ve istemeden de kendini bu cinayetler arasında bulan iyi niyetli kahraman. Başta gerilim ve aksiyon icin de okuyucuyu sürüklerken dramatik bir sonla buluşturuyor yazar bizi. Katili tahmin edebiliyorsunuz belki ama tahmin edilemez bir hikayeyle birleştirerek vurgun yemişe dönüştürdü resmen. Bu tarzı sevenler için kesinlikle önerebilirim.
302 syf.
·16 günde·Beğendi·7/10
“Bu işlerde bir okur olarak benim hiç dahlim yoktur.” Kalp hırsızı değilim. Sadece bir okurum.

Jean-Christophe Grangé ismi yazdığından daha karmaşık olan, Fransa doğumlu yazardan ilk okunan kitaptı Leyleklerin Uçuşu . Sanırım sonda olmayacaktır.

Yazar etkin bir dile sahip, okuru meraklandırmak ve heyecana teşvik etmek için, adaletsizce orantısız güç kullanarak okuru kitaba bağlıyor. Bu güzel bir şey. Kitabı elime aldığımda daha ilk 30 sayfada Leyleklerin ne amaçla kullanacağını anladım. Bu gizemi ilk sayfalarda çözmem ise kitabın ilk 200 sayfasının bana ıstırap olmasının nedeniydi. Aşağı yukarı sonunu bildiğim, yanılmayacağım bir hikâyeyi okuyordum. Keza yanılmadım, Leylek kısmı beklediğim sonla bitti.

Beni kitaba bağlayan asıl taraf ise 200. Sayfadan sonrasıydı. Oradan sonra bende kayış koptu ve keyifle okumaya başladım. Heyecanlandım, öfkelendim ve gerçekten hissettim yazılanları. Bu benim çok hoşuma gitti.

Yazarın kurgusu ve konu hâkimiyeti çok harikaydı. Orta Afrika’nın ormanlarında yağan yağmur altında bende Louis ile ıslandım. Tina’yı beraber keşfedip, Sarah ile keyiflendim. Hele ki Rahibe, Louis ve ben küçük Afrikalı kız Gomoun otopsisini yaparken, karın ağrılarından ve iğrenmemden nefes almakta zorlandım. Bulgaristan’da peşimizdeki Siklov ve yandaşından kaçarken saklandığımız fabrikadan bozma yerde uyuklamamız ise cesaret isteyen bir durumdu. Sahneleri gözlerimde canlandırdıkça mutlu oldum.

Konu olarak kuş bilimci Max Böhm adında zıpkın ağbimizin Afrika’dan beklediği leyleklerin göçlerinde bir problemin olmasıyla başlıyor. Leyleklerin akıbetini araştırması için yakın bir dostundan yardım alıp, Louis adlı başkahramanımıza teklif sunuyor ve Louis’in Avrupa, Afrika ve Asya maratonu başlıyor. Konunun devamını söyleyip, spoiler vermek istemiyorum. Bu sebeple gerisi kitaptan edinin. Lakin şunu söylemem gerekir ki; Afrika her zaman sömürülen bir ülkeydi. Bu tarihten önce de, şu anda ve gelecekte de sömürülmeye devam edilecektir. Allah mazlumları korusun.

Sözün özü; ben kitabı beğendim. Okunulası ve tavsiye edilesi.

Kitabı okuma sebebim Zümrüt Gökce olmuştur. Ayrıca yapmış olduğu okuma etkinliği için de yine kendisine teşekkür ederim. ( #33810953 )

Kitabı bana ulaştıran, çiçeklerin bedende bütünleşmiş hali https://1000kitap.com/esklar ‘a çok teşekkür ederim.

Sevgi ile kalın.
302 syf.
·2 günde·Beğendi
Spoiler Uyarısı !

Grange sayesinde gidemediğiniz göremediğiniz yerleri okuyarak yaşayabilirsiniz. Mekansal tasvirleri o kadar başarılı ki sizi oradaymışsınız gibi hissettiriyor. Her şeyi geçtim leyleklerle kaçakçılık yapma fikri bile tek başına takdir edilmeye değer. Gerilimi, kitabın kurgusu kadar etkileyici. Yazar, yabancı polisiye romanda bir numara.
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Okuması çok kolay değil 304 sayfa olduğuna bakmayın dopdolu zihninizi yoran çılgınca bir hayal gücü, müthiş bir kurgu ve detay var. Bazı yerlerde gerilim dozu yükseliyor meraktan elinizden bırakamıyosunuz ama dediğim gibi aralıksız okunmuyor çünkü yoruyor ama kurguya, sona diyecek yok. Adam enfes yazmış. Bu adamın kalemini seviyorum tüm kitaplarını almayı düşünüyorum şimdilik 4 tane edindim ve okudum hepsi bir birinden harika.
302 syf.
·Beğendi·9/10
Aksiyon-Polisiye denince çoğu kişinin aklına neden Grange'in geldiğini bu kitapla anladım. Harika bir kurguya sahip. Kurgunun neredeyse hiçbir bölümünü önceden tahmin edemiyorsunuz. En beğendiğim taraflarından bir tanesi de mekan seçimi. Kitap dünyanın çok farklı yerlerinde geçiyor. Bu yerlerin her biri hakkında da detaylı bilgiler var. Gezi meraklısı olmayan bir okur bile bu yerleri gezmeyi rahatlıkla hayal edebilir. İsviçre, Belçika, Bulgaristan, Türkiye, İsrail, Orta Afrika, Güney Afrika ve Hindistan ülkelerinin her birinde -belki de unuttuğum ülkeler de vardır- geçen olaylar var. Bu ülkeleri kabaca da olsa tanıma fırsatı sunuyor. Özellikle ülkelerdeki insanların, yaşam tarzları, kültürleri hakkında bir ön bilgiye sahip oluyorsunuz. Bunların içinde en çok da Romanlar-Çingeneler anlatılmış. Bunların dışında bir de leylekler var tabi. Leyleklerin göç etmeleri başta olmak üzere bir çok özelliklerini tanıma fırsatı sunuyor.

Yukarıda söylediklerim, bu güzel bilgilerin sadece bir kısmı. Kitabın en güzel taraflarından birisi bütün bu bilgileri güzel bir kurguyla yedirmesi. Dolayısıyla okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Dili çok güzel. Olaylar kahramanın kendi ağzıyla anlatılıyor. Bence bu okuru daha çok içine çekmeyi sağlıyor.

Velhasıl okumanızı şiddetle öneriyorum.
302 syf.
·13 günde·9/10
İlk okuduğum Kızıl Nehirler kitabına nazaran daha iyi bir romandı. Kurgusu tartışılamayacak şekilde mükemmel kurulmuş. Bir oradasınız bir burada. Yazarın gözünden değil, kahramanın gözünden anlatması çok daha güzel. Betimlemeleri de harikaydı. Resmen dünya turu yaptık. Antakya'da doğan kahramanın Kudüs, İsrail, Fransa, G. Afrika ve sayamadığım bir sürü ülkede geçen bölümler. Son derece sürükleyici bir roman. Resmen bir film gibi roman. Filmini de izleyeceğim. https://www.izlesene.com/...2012-fragman/7239176

Cinayetler, aşk, gerilim, organ ticareti, elmas kaçakçılığı, ırkçılık vb bir sürü konuyu mükemmel kurguyla birleştirilmiş olarak, sıkılmadan ve heyecanla okumak isterseniz bu kitabı okuyabilirsiniz. Romanın içinde geçenleri tadı kaçmasın diye anlatmak istemedim.

Şİmdiden iyi okumalar. Mutlu günler...
302 syf.
·Puan vermedi
#Kitapyorum
#JeanChristopheGrange
#LeyleklerinUçuşu

Grange hayranlığım Siyah Kan ve Kızıl Nehirler'le başladı ve bundan sonrası içinse devam edecek gibi...Ama şunu baştan belirtmeliyim ki;bu yazarı okuyacaklar için önce bu kitabından başlayın derim ilk kitap olduğu için. Çünkü bana göre Siyah Kan bir numaraydı.Bu kitap ona göre biraz daha yavan kalmış diyebilirim.
Ama Grange yine de gerilim-korku-macera severler için müthiş bir mozaik sunmuş ve okuyucuyu alıp götürmeyi başarmış açıkçası.
Kitap ,tamamen kurgu olmasına rağmen vahşet, gizemli ölümler, korku,gerilim olaylarıyla sizi içine çekiyor adeta sırlar uçurumundan aşağı itiyor.
Herşey bir kuşbilimcinin ölümü ve geri dönmeyen leyleklerin akibetinin ne olduğunu öğrenmeye çalışan Louis'in araştırmalarıyla başlar...Bu öyle bir araştırma ve başlangıç olacaktır ki geri dönüşü olmayan ölümlere, entrikalara ve vahşetin çığlıklarına gebe kalacaktır.
Diğer taraftan Louis'in göğüslediği maceralar, Avrupa-Orta Afrika -Güney Afrika üçgeninde gidip gelen başka esrarengiz olaylarla birleşiyor ve derinleşiyor.
Bu ne mi?Cevabı kitapta.
Yazar'ın iyi işlenmiş bir kurguyla anlattığı bu kitabı eminim siz de seveceksiniz.
Gerilim severlere tavsiyemdir.
Teşekkür ediyorum...
302 syf.
Iyi oluşturulmuş bir şebeke. Ve o şebeke içinde dönen binbir entrikayı anlatıyor. Kitap sürükleyici akıl almaz cinayetler. Insanoğlu kadar acımasız insan oğlu kadar gözü dönmüş onun gibi bir canavar yok dünya üstünde. Kendi türü icinde dünyadaki tüm canlı türleri için en tehlikeli yaratıktır kendisi ve kitapta bir kez daha bunu anladım. Irkçılığın bazı yönlerine o kadar iyi bir şekilde parmak basıyor ki. Her zamanki gibi bir efsane daha sona erdi
... bize Türk kahvesi sundu: dibi telveli acı bir içecek. Elimdeki fincana dudaklarımın ucunu dokundurdum. Marcel gerçek bir uzman gibi küçük yudumlar alıyor,...
- İnsanın hiç unutamadığı gerçekler var Louis. Mezar taşının mermerine kazınmış gibi, kalplerimize kazınan gerçekler.
Jean-Christophe Grangé
Sayfa 274 - Doğan Kitap, 42.baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Leyleklerin Uçuşu
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914349
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Vol Des Cigognes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Leyleklerin Uçuşu
Flight Of The Storks
Göçmen kuşlardır leylekler. Her bahar Avrupa'ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrika'ya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler.. Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kabusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller... Arayışı onu, Bulgaristan'daki Çingene mahallerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta'nın araka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar...
Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz bir kurgu, tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim. Jean-Christophe Grange'yi bu tarzın zirvesine çıkaran, Kızıl Nehirler'i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, Leyleklerin Uçuşu'nda da var. 
Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!

"Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi'ni okudum. İnanıyorumki biz polisiye roman yazarları çok sağlam, sıkı, sarkmayan, soluk soluğa okunan bir kurguyla, edebiyatın temel işlevi olan insan benliğine yolculuğu gerçekleştirebiliriz."
- Ahmet Ümit-

"Yeni bir Stephen King, Soluk soluğa bir tempo, dozu hiç azalmayan bir gerilim, gerçeküstü şiddet sahneleri. Grange inanılmaz bir ustalık sergiliyor."
- VSD, Fransa-

Kitabı okuyanlar 5.358 okur

 • serdar ayaz
 • Alper Erten
 • Cansu Ülker
 • Duygu Tuğçe Perçin
 • Dilasa
 • Kübra Çağla
 • Merve Nart Konaş
 • Ayşe günaydın
 • Uğur Erener
 • Elif Göçol

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%17.3
25-34 Yaş
%33.4
35-44 Yaş
%29.5
45-54 Yaş
%11.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.2
Erkek
%35.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (494)
9
%26.9 (421)
8
%24.9 (390)
7
%10.4 (163)
6
%3.5 (54)
5
%1.5 (23)
4
%0.7 (11)
3
%0.3 (4)
2
%0.1 (2)
1
%0.1 (2)

Kitabın sıralamaları