Adı:
Leyleklerin Uçuşu
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914349
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Vol Des Cigognes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin Uçuşu
Flight Of The Storks
Göçmen kuşlardır leylekler. Her bahar Avrupa'ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrika'ya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler.. Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kabusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller... Arayışı onu, Bulgaristan'daki Çingene mahallerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta'nın araka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar...
Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz bir kurgu, tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim. Jean-Christophe Grange'yi bu tarzın zirvesine çıkaran, Kızıl Nehirler'i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, Leyleklerin Uçuşu'nda da var. 
Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!

"Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi'ni okudum. İnanıyorumki biz polisiye roman yazarları çok sağlam, sıkı, sarkmayan, soluk soluğa okunan bir kurguyla, edebiyatın temel işlevi olan insan benliğine yolculuğu gerçekleştirebiliriz."
- Ahmet Ümit-

"Yeni bir Stephen King, Soluk soluğa bir tempo, dozu hiç azalmayan bir gerilim, gerçeküstü şiddet sahneleri. Grange inanılmaz bir ustalık sergiliyor."
- VSD, Fransa-
302 syf.
·10 günde·9/10 puan
Kitap bitirildiğinde şunları dememek olanaksız: Muazzam bir kurgu ve aksiyon. Mükemmelik. Yüksek gerilim. Şaşırtıcı, gerilim dolu son sayfalar, Hayal gücünü zirveye çıkaran olağanüstü betimlemeler ve daha fazlası. Grangé bir polisiye romanında olması gereken hatta daha fazlasını satır satır işlemiş Leyleklerin Uçuşunda.
Yolculuk. Bir gazeteci olan Louis Antioche Leylekler ile ilgili araştırma yapmak için Max Böhm'le tanışır. Leyleklerin Gizemli dünyası Louis'in monotonlaşan hayatında yeni seyahatler ve yolculuklar için sebep olacaktır. Kayıp Leyleklerin güzergahını takip edip sırrını çözmek için çıktığı arayışları onu, Bulgaristan'ın çingene mahallelerinden, Lozan'a, Viyana'ya, işgal altındaki Filistin gibi topraklara, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından, Suriye'ye, Paris'e, İsrail'e, hatta İstanbul'a kadar uzanan korkutucu yolculuklara götürecek, gerilimi tırmandıracaktır.

Elmaslar ve Leylekler. Grangé, siyahilerin yaşam sürdüğü Orta Afrika'daki Kapitalizmi elmas kaçakçıları Max Böhm, Otto Kiefer ve Van Dötten üzerinden aktarmış. Elmas Madenlerine giren işçiler şüpheye yer bırakmamak için çıplak olarak çalışma emrini yine bu sömürü izin vermiştir. Köleliğin sadece efendiye itaat olamadığını; sömürünün de insanları "beyaz"ların kölesi yaptığı, acı, önünde durulamaz gerçeklerden. Grangé bunu anlatıyor.

Max Böhm kısa sürede ölü bulunur. Cesedini "Leylekler" yemiştir. Olayın soruşturmasını Müfettiş Dumaz inceler. Louis Antioche, Max'ın evinde çarpıcı, bir o kadar ilginç bulgulara rastlar. Max Böhm'ün kalbi nakildir ve evindeki dosyalarda kalp filmleri, kanlı zarflar ve organlar bulunur. Spoilerin içine daha fazla girmeden Max'ın ortağı Otto Kiefer'in bir vahşi olduğunu söyleyelim. Rayko Nikoliç ve Gamounlu genç kızın kalplerinin çalınarak öldürülmesi, olayların daha çok karışmasına yol açar. Çingenelerin çok sevdiği cüce doktor Milan Çuriç, Rayko cinayetini incelemeye başlar...

Elmas kaçakçılığı, Leyleklerin gizemi, "bir kalp" yüzünden canlı canlı öldürülüp kalbi alınan insanlar... Anlaşılan o ki "Kimse görüldüğü gibi değil." Verilen birçok mesajdan bir tanesi. Kabul edilmesi gereken bir gerçek. Gerilimi tırmandıran sahneler... bağlantılı olaylar söz konusu olunca, merak ve heyecan kesintisiz oluyor. Yazarın ne kadar zeki olduğuna bakmak için kurguyu fark etmek yeterli sanırım. Ve şunun da altını çizmek gerekir ki, sadece aksiyonla sınırlı değil, Louis birçok yeri dolaştığı için bilgiler de ediniyorsunuz.
Yazarın ilk kitabını okudum ve bir sonraki kitabı (Kızıl Nehirler) okumak için sabırsızlanıyorum.
1 puanı nereden kırdığıma gelince, doğrudan yaşamıma etki eden bir kitaba tam puan veriyorum. Belki ileride değiştirip 10 yaparım.
Efsane bir kitap, fazla bekletmeyin,
Keyifli okumalar.
302 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın okuduğum ikinci eseri. İlki kızıl nehirlerdi ve çok beğenerek okumuştum. Bu kitabı okumamda çok büyük etkisi oldu. Bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer eserlerini okumak için de sabırsızlanıyorum. Mükemmel bir kurgu anlayışı var yazarın ve olayları işlerken merak duygusunu hep üst seviyede tutmayı başarıyor. Genel betimleme ve mesajları aktarmak konusunda da oldukça başarılı. Polisiye bir kitabın leyleklerle ne işi olur demiştim en başta okuduktan sonra vavvv diyorsunuz. Müthiş bir düşünce.. Bu eser hakkında spoiler vermek istemiyorum. Kesinlikle okunması gereken bir eser. Herkese keyifli okumalar :)
 • Siyah Kan
  8.8/10 (2.492 Oy)2.230 beğeni8,3bin okunma2.868 alıntı36bin gösterim
 • Kızıl Nehirler
  8.7/10 (2.870 Oy)2.643 beğeni10,2bin okunma1.971 alıntı35,5bin gösterim
 • Kurtlar İmparatorluğu
  8.4/10 (1.510 Oy)1.402 beğeni6,1bin okunma1.514 alıntı14,7bin gösterim
 • Taş Meclisi
  8.0/10 (1.403 Oy)1.248 beğeni5,9bin okunma960 alıntı12,1bin gösterim
 • İhanet Noktası
  8.3/10 (2.228 Oy)2.045 beğeni9,3bin okunma1.095 alıntı20,6bin gösterim
 • Cerrah
  8.9/10 (2.587 Oy)2.438 beğeni8,6bin okunma2.714 alıntı40,4bin gösterim
 • Ejderha Dövmeli Kız
  8.7/10 (2.041 Oy)1.931 beğeni7,9bin okunma1.071 alıntı29,5bin gösterim
 • Kayıp Sembol
  8.4/10 (2.727 Oy)2.612 beğeni12,2bin okunma3.226 alıntı25,2bin gösterim
 • Dijital Kale
  8.4/10 (3.279 Oy)3.069 beğeni13,8bin okunma1.224 alıntı31,4bin gösterim
 • Şeytan Yemini
  8.6/10 (1.179 Oy)1.121 beğeni4.429 okunma2.603 alıntı14,6bin gösterim
304 syf.
·Puan vermedi
Kitap gerçekten leylekleri konu alıyordu, leylekler insanların yerine kullanılan figürler değildi. Başta garip bulsam da bunu sayfalar geçtikçe yazar hikayesini işlemeye başladı ve bu durum garip olmaktan çıktı.
Leyleklerle başlayan kitap daha sonra cinayet kaçakçılık ve akıl almaz bir serüven haline gelmekte.
Kitap zekice bir kurguyla ve gizemle sizi sıkmadan güzel bir maceraya sürüklüyor.
302 syf.
·16 günde·7/10 puan
“Bu işlerde bir okur olarak benim hiç dahlim yoktur.” Kalp hırsızı değilim. Sadece bir okurum.

https://1000kitap.com/...ean-Christophe-Grang ismi yazdığından daha karmaşık olan, Fransa doğumlu yazardan ilk okunan kitaptı Leyleklerin Uçuşu . Sanırım sonda olmayacaktır.

Yazar etkin bir dile sahip, okuru meraklandırmak ve heyecana teşvik etmek için, adaletsizce orantısız güç kullanarak okuru kitaba bağlıyor. Bu güzel bir şey. Kitabı elime aldığımda daha ilk 30 sayfada Leyleklerin ne amaçla kullanacağını anladım. Bu gizemi ilk sayfalarda çözmem ise kitabın ilk 200 sayfasının bana ıstırap olmasının nedeniydi. Aşağı yukarı sonunu bildiğim, yanılmayacağım bir hikâyeyi okuyordum. Keza yanılmadım, Leylek kısmı beklediğim sonla bitti.

Beni kitaba bağlayan asıl taraf ise 200. Sayfadan sonrasıydı. Oradan sonra bende kayış koptu ve keyifle okumaya başladım. Heyecanlandım, öfkelendim ve gerçekten hissettim yazılanları. Bu benim çok hoşuma gitti.

Yazarın kurgusu ve konu hâkimiyeti çok harikaydı. Orta Afrika’nın ormanlarında yağan yağmur altında bende Louis ile ıslandım. Tina’yı beraber keşfedip, Sarah ile keyiflendim. Hele ki Rahibe, Louis ve ben küçük Afrikalı kız Gomoun otopsisini yaparken, karın ağrılarından ve iğrenmemden nefes almakta zorlandım. Bulgaristan’da peşimizdeki Siklov ve yandaşından kaçarken saklandığımız fabrikadan bozma yerde uyuklamamız ise cesaret isteyen bir durumdu. Sahneleri gözlerimde canlandırdıkça mutlu oldum.

Konu olarak kuş bilimci Max Böhm adında zıpkın ağbimizin Afrika’dan beklediği leyleklerin göçlerinde bir problemin olmasıyla başlıyor. Leyleklerin akıbetini araştırması için yakın bir dostundan yardım alıp, Louis adlı başkahramanımıza teklif sunuyor ve Louis’in Avrupa, Afrika ve Asya maratonu başlıyor. Konunun devamını söyleyip, spoiler vermek istemiyorum. Bu sebeple gerisi kitaptan edinin. Lakin şunu söylemem gerekir ki; Afrika her zaman sömürülen bir ülkeydi. Bu tarihten önce de, şu anda ve gelecekte de sömürülmeye devam edilecektir. Allah mazlumları korusun.

Sözün özü; ben kitabı beğendim. Okunulası ve tavsiye edilesi.

Kitabı okuma sebebim https://1000kitap.com/AnnaHeymes olmuştur. Ayrıca yapmış olduğu okuma etkinliği için de yine kendisine teşekkür ederim. ( #33810953 )

Kitabı bana ulaştıran, çiçeklerin bedende bütünleşmiş hali https://1000kitap.com/esklar ‘a çok teşekkür ederim.

Sevgi ile kalın.
302 syf.
·3/10 puan
O kadar hayal kırıklığı yaşadım ki kitaptan nasıl bahsedeceğimi bilmiyorum yıllar evvel siyah kan ve kızıl nehirler kitabını okuyup çok etkilenmiştim hatta birinde gece okurken korktuğumu bile hatırlıyorum öyle bir gerilim.. Yıllar sonra da aklımda başarılı bir yazar olarak kaldığı için gerilim polisiye tarzında yine Grange okuyayım dedim fakat olmadı yani okudum ama ömrümden ömür gitti hiç bu türde bir kitaptan bu kadar sıkılacağım aklıma gelmezdi içime ağlaya ağlaya bitirdim halbuki biraz kafam rahatlasın ağır kitaplar öncesi mola olarak okuyayım demiştim ama beni mahvetti. Ancak son 50-100 sayfa civarı biraz meraklandım ama genel itibariyle başından sonuna gerilim sayılamayacak, türüne göre oldukça sıkıcı, akıcı olmayan ve bazı şeylerin tam oturmadığını düşündüğüm bir kitap oldu. Sonunda şaşırmadım bari sonunda şaşırsaydım :( ama önceden tahmin ettim nasıl olduysa. Şu an acaba siyah kan ve kızıl nehirler de o yaşımda bana çok güzel geldi normalde öyle değiller mi ki diye düşündürttü...
Umarım leyleklerin uçuşu herkesçe kötüdür.
302 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kurgunun konusu insanın rüyalarına girecek kadar keskin ve sivri olan gerilimi ise gerim gerim geren üzerine birde sürükleyen Grange yine yeteneğini süper vizör gibi konuşturduğu bu romanda çıtasını epey bir yükseltiyor okuyun okuyun kesinlikle mahrum kalmayın. :)
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuması çok kolay değil 304 sayfa olduğuna bakmayın dopdolu zihninizi yoran çılgınca bir hayal gücü, müthiş bir kurgu ve detay var. Bazı yerlerde gerilim dozu yükseliyor meraktan elinizden bırakamıyosunuz ama dediğim gibi aralıksız okunmuyor çünkü yoruyor ama kurguya, sona diyecek yok. Adam enfes yazmış. Bu adamın kalemini seviyorum tüm kitaplarını almayı düşünüyorum şimdilik 4 tane edindim ve okudum hepsi bir birinden harika.
304 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her Grange kitabı okumaya geldigimde Siyah Kan gibisi olmaz desem de harikalar yaratmış olduğunu görüyorum.Yine müthiş bir kurguyla karşı karşıyaydım. Yine değişik yöntemle işlenmiş cinayetler ve istemeden de kendini bu cinayetler arasında bulan iyi niyetli kahraman. Başta gerilim ve aksiyon icin de okuyucuyu sürüklerken dramatik bir sonla buluşturuyor yazar bizi. Katili tahmin edebiliyorsunuz belki ama tahmin edilemez bir hikayeyle birleştirerek vurgun yemişe dönüştürdü resmen. Bu tarzı sevenler için kesinlikle önerebilirim.
302 syf.
·2 günde·Beğendi
Spoiler Uyarısı !

Grange sayesinde gidemediğiniz göremediğiniz yerleri okuyarak yaşayabilirsiniz. Mekansal tasvirleri o kadar başarılı ki sizi oradaymışsınız gibi hissettiriyor. Her şeyi geçtim leyleklerle kaçakçılık yapma fikri bile tek başına takdir edilmeye değer. Gerilimi, kitabın kurgusu kadar etkileyici. Yazar, yabancı polisiye romanda bir numara.
302 syf.
·13 günde·9/10 puan
İlk okuduğum Kızıl Nehirler kitabına nazaran daha iyi bir romandı. Kurgusu tartışılamayacak şekilde mükemmel kurulmuş. Bir oradasınız bir burada. Yazarın gözünden değil, kahramanın gözünden anlatması çok daha güzel. Betimlemeleri de harikaydı. Resmen dünya turu yaptık. Antakya'da doğan kahramanın Kudüs, İsrail, Fransa, G. Afrika ve sayamadığım bir sürü ülkede geçen bölümler. Son derece sürükleyici bir roman. Resmen bir film gibi roman. Filmini de izleyeceğim. https://www.izlesene.com/...2012-fragman/7239176

Cinayetler, aşk, gerilim, organ ticareti, elmas kaçakçılığı, ırkçılık vb bir sürü konuyu mükemmel kurguyla birleştirilmiş olarak, sıkılmadan ve heyecanla okumak isterseniz bu kitabı okuyabilirsiniz. Romanın içinde geçenleri tadı kaçmasın diye anlatmak istemedim.

Şİmdiden iyi okumalar. Mutlu günler...
- Şimdilik sorunlar gökten gelmiyor. Sen önce yeryüzüne bak.

- İnsanın hiç unutmadığı şeyler vardır. Mezar taşının mermerine kazınmış gibi kalplerimize kazınan gerçekler.,,
Belirgin bir pişmanlık duyuyordum, ama içimdeki o tuhaf haya duygusu daha güçlüydü. O dürtü görünüşe aldanmamak, şiddeti çok belirgin belgelerden çekinmek gerektiğini fısıldıyordu.
Leylekler içgüdüsel olarak göçerler. Yolculuklarının başlangıcı iklim ya da beslenme koşullarındaki bir değişikliğe değil, içlerindeki saate dayanır. Günlerden bir gün, hareket zamanı gelir, hepsi bu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Leyleklerin Uçuşu
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
302
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759914349
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Vol Des Cigognes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin Uçuşu
Leyleklerin Uçuşu
Flight Of The Storks
Göçmen kuşlardır leylekler. Her bahar Avrupa'ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrika'ya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler.. Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kabusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller... Arayışı onu, Bulgaristan'daki Çingene mahallerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta'nın araka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar...
Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz bir kurgu, tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim. Jean-Christophe Grange'yi bu tarzın zirvesine çıkaran, Kızıl Nehirler'i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, Leyleklerin Uçuşu'nda da var. 
Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!

"Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi'ni okudum. İnanıyorumki biz polisiye roman yazarları çok sağlam, sıkı, sarkmayan, soluk soluğa okunan bir kurguyla, edebiyatın temel işlevi olan insan benliğine yolculuğu gerçekleştirebiliriz."
- Ahmet Ümit-

"Yeni bir Stephen King, Soluk soluğa bir tempo, dozu hiç azalmayan bir gerilim, gerçeküstü şiddet sahneleri. Grange inanılmaz bir ustalık sergiliyor."
- VSD, Fransa-

Kitabı okuyanlar 7,1bin okur

 • Kübra A.
 • Arkadash
 • Berkenin prensesiyim çünkü sevgilim ❤
 • kısmet salan anaç
 • Gizo
 • Elif Girgin
 • SON KUTSAL KRALİÇE
 • Zeynep
 • Meryem
 • Çiğdem Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.7
13-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%17.3
25-34 Yaş
%33.4
35-44 Yaş
%29.5
45-54 Yaş
%11.2
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.2
Erkek
%35.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.5 (617)
9
%25.8 (522)
8
%23.7 (480)
7
%10.1 (204)
6
%3.2 (64)
5
%1.5 (31)
4
%0.5 (11)
3
%0.4 (8)
2
%0.1 (2)
1
%0.2 (4)

Kitabın sıralamaları