6,9/10  (133 Oy) · 
615 okunma  · 
80 beğeni  · 
3.142 gösterim
“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal...”

Elif’in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, “Gönlünün onu çektiği yere,” gitmektir...
Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilal...
Coelho, son romanı Elif’le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız “aşk”ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek...

“Coelho’nun kitapları, milyonların hayatına büyü katıyor.”
London Times
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9750712913
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı genel itibariyle vasat buldum. Reenkarnasyon olgusu ve onun da ötesinde karşılıklı iki yaşamın birbirine dolanmış örgüsü yer alıyor. Yazarın ustalığı kitabı okunabilir kılıyor fakat etkileyici olduğunu söyleyemem.

Eğer reenkarnasyona inanmıyorsanız bu kitabı beğenmemeniz çok normal. Yazar bu kitabında kendi kişisel kimliğini bulma yolunda yaptığı yolculuğu anlatıyor. Paulo Coelho nun en beğendiğim ve beni kitaplarına çeken yönü konu itibariyle ne kadar cılız olduğunu düşünsem de altını çizip üzerinde düşünecek cümlelerinin fazla olmasıdır. Elif konusuyla da ilgimi çeken bir kitaptır. Ne kadar Türkiye ve Türklerin ruhunu bana az hissettirse de onun kitabında bir Türk kızının ana karakterlerden biri olarak anlatılıyor olması çok hoşuma gitti.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Biraz karışık ve okuması kolay ama anlaması güç... Sevgi teması her satırda belirgin ...Ceolho'nun bütün kitaplarını okudum ama bu kitabını çok sevmedim..

Rukiye Egl 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Elif Türk değil arkadaşlar. Neden Türkçe bir isim kullandığını kimse bilmiyor. Benim düşüncem, tasavvufa öteden beri meraklı olan ve bu alanda yoğrulmuş Türk milletinin popularitesinden faydalanıp kitabın tirajını artırmak (niyetiyle Türkçe bir isim kullandı).

Yaşananlar kısmen gerçek ama kitapta anlatıldığı kadar abartılı değil. Yine de kitabı beğendim. Sizi uzak diyarlara götürüyor, hayatı geçmişinizi sorgulamanıza vesile oluyor.

Zeynep 
12 Şub 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

ilk çıkar çıkmaz alıp okumuştum; ama beklentimi karşılamadığı söyleyebilirim. Kitabın adının "Elif" olması, kitabın açıklamasında "Hilal" isimli bir Türk katakteri olması beni umutlandırıp heyecanlandırmıştı. Kitabı okudukça hayal kırıklığına uğradım. Gene yazarı Paulo Coelho'ysa okunmalı diyorum.

Arzunalbant 
29 Oca 19:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha once Paulo Coelho okumadigim icin cok pismanim. Bu kitap benim icin yeni bir kapiydi baska bi dunyaya acilan. Bundan sonra Paulo Coelho okumaya dev edecegim. Dun aksam elime aldim ve birakamadim. Cok surukleyici bir kitap cunku satirlar arasina girip kitaptakilerle birlikte yolculuga katilabiliyorsunuz. Mutlaka herkes okumali

Hanzade sayın 
 12 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Paulo Coelho pek cok okuyucu icin beklentileri yukseltmis bir yazardir..uretici kimliği bize birbiriyle kiyaslanacak pek cok kitap verdi..Elif bunlar icinde en riskli olani bence..

Reenkarnasyon pek cok kisice mantikli bulmanin bile imani supheye dusurecegi tabusuyla önyargılı yaklasilan bir konu..boyle olunca da kitabın dogrudan omurgasini yaratan konunun okuyucuyu kucaklamasi mumkun olamıyor..

Ölümden dönen kahramanlari severiz ama diger tarafta çok kisa kalmışsa :)

Yazarin tasvir gucu bu kitaba asıl damga vuran..insanda o trenin penceresinden disari kendisi bakiyormuscasina yan koltuga buyur eden bir samimiyeti var..

Pek cok alıntılık dialog cumlesiyle bezenmiş kitapta kahramanlar birbirini besleyerek baskalastiriyor..Yazarın tanıdık tarzı herkesin "öğrendiği" hikayeler..

Bence okuyun..illa ki kendinizden yada kendinize ekleyeceginiz bisey bulursunuz..

Yazarla ciktigim hic bir yolculuktan elim boş dönmedim..

Fulya Tokgöz 
27 May 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Paulo Coelho'ya yakıştıramadığım bir eser. Yine de okunuyor, akıcı fakat karmaşık. Kitapta gereksiz bir karmaşa var çözemediğim...Yazar reenkarnasyon adı altında okuyucuya birtakım olayları aktarıyor ama aktarılan ne reenkarnasyon ne de başka birşey. Anlatılanlar ancak kafası güzel insanların başına gelebilir :-)

Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

İlk çıktığında Piyasada belkide en çok reklamı çıkan hakkında yazı yazılan kitabı ben hiç beğenmedim. Sıkılarak ve bir an önce bitmesini isteyerek okudum.

Metafizik ile ilgili verilerle gereğinden fazla bahsedilmiş. Bu tarz konuları beğenen arkadaşlar benim yorumları kaideye almazsa sevinirim.

Kitap okumak 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Diğer eserleri kadar akıcı ve etkili olmamasına rağmen okunması gerekli olduğuna inanıyoruz. Yol hikayeleri her zaman ilgi toplar. Bu romanında yazar yol öyküsü ile ilgiyi yüksek tutmaya çalışmış gibi. Kaçırılmayacak bir kitap olmasa da okumaya değeceğini düşünüyoruz.

3 /

Kitaptan 65 Alıntı

Hacer 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayata gerçekten bağlı olan, yürümekten asla vazgeçmez.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Selim YURTDAŞ 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimin her şeye gücü yeter, bilir misiniz? Çocukların. Çocuk güvensizliği, korkuyu bilmez, kendi gücüne inanır ve tuttuğunu koparır.
Ne var ki çocuk zamanla büyür. Zannettiği kadar güçlü olmadığını, ayakta kalabilmek için başkalarına muhtaç olduğunu anlamaya başlar. Severse sevilmek ister ve yaşadıkça karşılık görme arzusu iyice büyür. Sahip olduğu güç de dahil her şeyi fedaya hazırdır, yeter ki sevdiği kadar sevilsin. Sonunda şimdi bulunduğumuz noktaya varırız: kabul edilmek, sevilmek için ne yapacağını şaşırmış yetişkinler olur çıkarız.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)
Selim YURTDAŞ 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Cesaret korku ve hayranlık uyandırır, irade gücüyse sabır ve azim demektir. İradeleri çok güçlü olan kadınlar ve erkekler genellikle yalnızdırlar, çünkü dışarıdan soğuk görünürler."

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)
Hakan TEKİN 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tek bildiğim, meselesi olmayan bir hayatın faydasız bir hayat olduğuydu.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 41)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 41)

Kelimelerin kötü yanı, kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz ve başkalarının söylediklerini anlayabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho

Başka bir deyişle deli gibi yollara düşmüştüm.Hayatta en büyük dersleri yollardan almışımdır.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho

Bazen kendimize yabancılaşmaya ihtiyaç duyarız.İşte o zaman ruhumuzda saklı olan ışık,görülmesi gereken neyse onun üzerine düşer.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho