6,9/10  (269 Oy) · 
1.016 okunma  · 
184 beğeni  · 
4.816 gösterim
“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal...”

Elif’in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, “Gönlünün onu çektiği yere,” gitmektir...
Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilal...
Coelho, son romanı Elif’le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız “aşk”ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek...

“Coelho’nun kitapları, milyonların hayatına büyü katıyor.”
London Times
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750712913
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitabı genel itibariyle vasat buldum. Reenkarnasyon olgusu ve onun da ötesinde karşılıklı iki yaşamın birbirine dolanmış örgüsü yer alıyor. Yazarın ustalığı kitabı okunabilir kılıyor fakat etkileyici olduğunu söyleyemem.

Merve 
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Kitap macera okumak isteyenler için güzel. Mantığına fazla kafa yormadan okunursa eğlenceli olabilir. Fakat düşününce çok çelişkili bir kitap. Bazılarına göre "ki" olayı bazılarına göre ise "elif" olayı diye kitapta adlandırılan ve bizim normalde "dejavu" olarak bildiğimiz olay üzerine yazılmış. Fakat evrimden tutun aynı zamanda yaşayan farklı ya da önceki hayatlarımız-benliklerimiz vs tarzında birçok değişik yaklaşım mevcut. Dediğim gibi kurgu olarak bana hitap etmiyor fikir uyuşmazlığımız var, ama sadece macerayı okumak için okunabilir.
Dipnot: Yazar kendi yaşadığı anıyı aktardığından bahsetmiş. Fakat ben gerçekliğinden şüphe duydum.
Ayrıca merak edenler için ; kitapta Elif ve Hilal isimleri geçiyor fakat Türkiye ile ilgili hiçbir şey yok :)

Düşüngeç 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reenkarnasyon

Benim dini incancım biraz karışıktır. İslam'ı beğenirim ama klasik İslam ile alakam yoktur. Kendi anladığım Kuran anlatısı içinde gayet açık bir reenkarnasyon anlatısı olduğunu düşünürüm. Üstelik klasik islamcıların var yok tartışması yaptığı ayetlerin dışında ki ayetlerden buna ulaşırım. Üstelik yaşamların sayısını bile söylediğini düşünürüm Kuran'ın. Tamı tamına 1.000 adet yaşam yaşamakta olduğunu söylediğine kanaat ederim.

Lakin !
Elif isimli bu kitap, reenkarnasyonu öyle bir anlatıyor ki, sanki tüm dünya bunda hem fikir ve çok sıradan ve bilinen bir konu gibi olaya giriyor. Sanki yaşam doğmak ile yaşamak arasında bir bant değil de, geçmiş yaşamlarında içine sürekli aktif olarak boyut kattığı, bugün yaşanan hayatın içine, bazı noktalar ve durumlarda geçmişinde girebildiği bir anlatı üzerine kurulu roman.

İşte ELİF dediği şey bu. Eğer ki ben, bugün yaşadığım yaşam içinde akıp giderken, bundan önce yaşadığım hayatlarla pişti olacak bir durum yaşarsam yada aynı yerde bulunursam bunun adı elif oluyor. Yani bir anlamda dejavu anları için elif deniyor. Örneğin ben bundan önceki hayatımda ortaköyde kahve içmişsem ve şimdi yine aynı yerde aynı eylemi yapmışsam o zaman bir girdap oluşuyor ve elif oluşuyor. Eğer ki, bu durum iki kişi tarafından yaratılırsa. Yani geçmişte ortaköy'de biri ile kahve içmişsem ve bu hayatta aynı kişi ile yine aynı yerde kahve içiyorsam bu da büyük Elif oluyor.

İşte, kitabın içindeki Hilal ile yazar arasında bir Büyük Elif durumu oluşuyor. Ve şimdi ile geçmiş arasında kurulan bu üç boyutlu zemin üzerinden kitap anlatım yapıyor. Aslında ilginç ve üç boyutlu bir anlatım deneniyor ama çoğu yorumcununda yaptığı gibi kitap çok çekici durmuyor. Çünkü kurgu öyle muğlak bir yerden yapılmış ki, okuyan, okduğuna inanmıyor. Üstelik, bu elif iddaası için hiçbir delil ve ikna edici bir çaba gösterilmiyor. Sanki ELİF denen durum herkesin yaşadığı, gündelik bişeymiş gibi gayet sıradanmış gibi anlatılıyor. O yüzdende kitap, delillendirilmemiş bu kurgunun altında kalıp itici bir hal alıyor. Ki, bu işlerin garip yanı hep böyledir. Simyacı gibi iddaasız ve akıcı bir anlatım nasıl büyük ilgi çektiyse, böyle iddaalı ve delilsiz anlatımlarda tam tersi ile sonuçlanıyor. Üstelik kitabın içinde kurgu dışında değer katıcı bişeylerde yok. Bana göre kendi kurgusunun altında kalmış bir kitap. Bu kitabı okumak yerine başka bir çok kitap okunabilir.

Deniztanbul 
 24 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merakla,heyecanla okuduğum bır kıtapı... Reenkarnasyon, inanç,din ve turk kızı muhtesem uyumlu olmuş. Düşündüren,sorgulatan ve enerjisini hıssedebılecegınız bır kıtap...

"Huzur peşinde koşmak ışık ve sıcaklık bir dua okumaya benzer. Biraz kendini unut, ışığın bilgelik, sıcaklığın merhamet olduğunu bil. Yeryüzünü arşınlarken göğün ve yerin gerçek şeklini görmeye çalış. Bu ancak, korkuya teslim olup felce uğramazsan ve içi dışı bir birisi olmaya karar verirsen mümkün olacaktır."

Zeynep 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

ilk çıkar çıkmaz alıp okumuştum; ama beklentimi karşılamadığı söyleyebilirim. Kitabın adının "Elif" olması, kitabın açıklamasında "Hilal" isimli bir Türk katakteri olması beni umutlandırıp heyecanlandırmıştı. Kitabı okudukça hayal kırıklığına uğradım. Gene yazarı Paulo Coelho'ysa okunmalı diyorum.

Zahide Hanzadeoğlu 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kendini keşfetme yolunda güzel bir yazım diliyle okunmaya değer bir kitap.Yazar çok fazla seviyorum bu durumdayken elimden bırakmadığım bir solukta okuduğum bittiğinde ise üzüldüğüm başucu kitabım.

Eğer reenkarnasyona inanmıyorsanız bu kitabı beğenmemeniz çok normal. Yazar bu kitabında kendi kişisel kimliğini bulma yolunda yaptığı yolculuğu anlatıyor. Paulo Coelho nun en beğendiğim ve beni kitaplarına çeken yönü konu itibariyle ne kadar cılız olduğunu düşünsem de altını çizip üzerinde düşünecek cümlelerinin fazla olmasıdır. Elif konusuyla da ilgimi çeken bir kitaptır. Ne kadar Türkiye ve Türklerin ruhunu bana az hissettirse de onun kitabında bir Türk kızının ana karakterlerden biri olarak anlatılıyor olması çok hoşuma gitti.

Biraz karışık ve okuması kolay ama anlaması güç... Sevgi teması her satırda belirgin ...Ceolho'nun bütün kitaplarını okudum ama bu kitabını çok sevmedim..

Elif Demirel 
21 Oca 11:36 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap Paulo Coelho 'dan okuduğum ikinci kitaptı. İlk okuduğum kitabı ise Simyacıydı. Elif bana biraz ağır geldi. Okurken başım ağrımaya başlıyordu . Anlamadığım yerleri belki de onlarca kez okuyordum ama yine de güzel bir kitaptı. Ama yine de Paulo Chelho okumaya bu kitabı değil de başka kitapları ile devam etseydim .
Yazar bu kitapta kendi hayatımdan bahsediyor bizlere. Ve yazarım hayatını okumak bana biraz ağır geldi . Şu anda okuduğundan o kadar çok şey anlayamadım ama ilerki yaşlarımda bi r daha okuyup daha çok anlayabilirim diye düşünüyorum .

Paulo Coelho'nun okuduğum ikinci kitabı. Simyacı ve şimdi Elif. ..bu kitabı alırken Elif başlığı dikkatimi çekmişti.Cok yorum yapmıyorum bu kitap hakkında ,yorumu okuyanlarin kendilerine bırakıyorum. ...
Iyi okumalar kitap severler

5 /

Kitaptan 166 Alıntı

Emine Çoban 
27 Şub 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Biz bir şeyi arıyorsak, o şey de bizi arıyor demektir.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 54 - Can Yayınları)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 54 - Can Yayınları)
Hacer 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayata gerçekten bağlı olan, yürümekten asla vazgeçmez.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Selim YURTDAŞ 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimin her şeye gücü yeter, bilir misiniz? Çocukların. Çocuk güvensizliği, korkuyu bilmez, kendi gücüne inanır ve tuttuğunu koparır.
Ne var ki çocuk zamanla büyür. Zannettiği kadar güçlü olmadığını, ayakta kalabilmek için başkalarına muhtaç olduğunu anlamaya başlar. Severse sevilmek ister ve yaşadıkça karşılık görme arzusu iyice büyür. Sahip olduğu güç de dahil her şeyi fedaya hazırdır, yeter ki sevdiği kadar sevilsin. Sonunda şimdi bulunduğumuz noktaya varırız: kabul edilmek, sevilmek için ne yapacağını şaşırmış yetişkinler olur çıkarız.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)

Kelimelerin kötü yanı, kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz ve başkalarının söylediklerini anlayabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Selim YURTDAŞ 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Cesaret korku ve hayranlık uyandırır, irade gücüyse sabır ve azim demektir. İradeleri çok güçlü olan kadınlar ve erkekler genellikle yalnızdırlar, çünkü dışarıdan soğuk görünürler."

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)

Başka bir deyişle deli gibi yollara düşmüştüm.Hayatta en büyük dersleri yollardan almışımdır.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Arzunalbant 
29 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gözyasları ruhun kanıdır, demis biri.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 78 - Can yayinevi)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 78 - Can yayinevi)