Adı:
Elif
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712913
Orijinal adı:
Aleph
Çeviri:
Saadet Özen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Elif
Elif
Aleph
"Hilal'e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal..."

Elif'in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, "Gönlünü onu çektiği yere," gitmektir...
Rastlantılar Coelho'yu Rusya'ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilâl...

Coelho, son romanı Elif'le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, meânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız "aşk"ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık duraklardan geçerek...
256 syf.
·4 günde·7/10
Yazarın son romanı olan Elif'in anlaşılması güç bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitabın ana karakteri Paulo Coelho'nun kendisi ve Trans Sibirya tren seyahatinde ona eşlik eden diğer karakterleri de kitapta açıkça tanıyoruz. Paulo bir dönem durgunluk yaşıyor ve en yakın arkadaşı J. ona seyahat etmesi gerektiğini söylüyor. Bu zamanda bir medyumun ona dediği bir söz -ki gerçekten etkileyici- onun yolculuğa çıkmasını engelliyor. Daha sonra fikrini değiştiren Coelho bu yolculuğa çıkıyor ve yolculuk boyunca ona Hilal eşlik ediyor. Hilal'in kim olduğu, neden ona eşlik ettiği romanın içerisinde sürpriz:) Kitabın adıysa "Elif" ya da "Ki" denilen bir zamandan geliyor. Buraya kadar roman güzel ilerliyor fakat reenkarnasyon, yeniden doğuş vs konu içerisine girince anlam karmaşası yaşanıyor. Konu olarak sevemeyebilir, ilgi duyamayabilirsiniz. Fakat romanı ön plana çıkaran konudan çok yazarın dili, anlatımı, ve kurgusu.. İsteseniz de kitabı bırakamayabilirsiniz. Çünkü Paulo Coelho size okutturuyor güzel cümleleri ile: ) Genel olarak baktığımda yazarın daha çok sevdiğim kitapları var. Elif içerisine girer mi? Belki: ) O yüzden tercih sizin, okuyacaklar için şimdiden iyi okumalar: )
256 syf.
Kitabı genel itibariyle vasat buldum. Reenkarnasyon olgusu ve onun da ötesinde karşılıklı iki yaşamın birbirine dolanmış örgüsü yer alıyor. Yazarın ustalığı kitabı okunabilir kılıyor fakat etkileyici olduğunu söyleyemem.
247 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hilal, Coelho'nun çıkacağı yolculuğu bilmektedir ve ne yapıp edip bu yolculuğa onunla çıkmak amacındadır. Hilal'in amacı nedir? Coelho Hilal'in yolculukta kendisine eşlik etme isteğini kabul edecek midir? Coelho ile Hilal arasında ne tür bir ilişki vardır? Medyumun kehaneti Hilal ile mi ilgilidir?...
 
Elif'in ilginç karakterlerinden bir diğeri de Coelho'ya Trans Sibirya rotasında rehberlik yapan Yao. Yao, Çin'de doğmuş, iç Savaş sırasında  ailesi ile Brezilya'ya sığınmış, Rusya'da dil hocalığından emekli olmuş 70'li yaşlarında bilge ama takıntılı bir kişilik. Onun da yaşamını belirleyen aşkla ilintili bir takıntısı vardır. Yao sayesinde öyküye doğu felsefeleri de eklemleniyor. Coelho yolculuk sırasında zaman zaman Yao ile Aikido yaparak arınmaya çalışacaktır.  Düğüm noktalarından birisi olan bir gece yarısı Baykal Gölü'nün ortasındaki bir adacıkta yapılan şaman ayini de Yao sayesinde gerçekleşecektir...
256 syf.
·2 günde·5/10
Kitap macera okumak isteyenler için güzel. Mantığına fazla kafa yormadan okunursa eğlenceli olabilir. Fakat düşününce çok çelişkili bir kitap. Bazılarına göre "ki" olayı bazılarına göre ise "elif" olayı diye kitapta adlandırılan ve bizim normalde "dejavu" olarak bildiğimiz olay üzerine yazılmış. Fakat evrimden tutun aynı zamanda yaşayan farklı ya da önceki hayatlarımız-benliklerimiz vs tarzında birçok değişik yaklaşım mevcut. Dediğim gibi kurgu olarak bana hitap etmiyor fikir uyuşmazlığımız var, ama sadece macerayı okumak için okunabilir.
Dipnot: Yazar kendi yaşadığı anıyı aktardığından bahsetmiş. Fakat ben gerçekliğinden şüphe duydum.
Ayrıca merak edenler için ; kitapta Elif ve Hilal isimleri geçiyor fakat Türkiye ile ilgili hiçbir şey yok :)
256 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
Paulo Coelho'nun kendi kişisel krallığını kurtarmak, kaybettiği yaşama, üretme isteğini geri kazanmak için çıktığı yolculuğu ve bu yolculukta karşı dağda ateş yakarak ! ona yol gösterenlerin hikayesi : ELİF . Türkiye'nin ruhu ( Hilal ) ile karşılaşarak Elif çemberini oluşturan Paulo çok çok eski geçmişinde yapmış olduğu ihaneti affettirebilme çabasına girecektir. Paulo Coelho'nın bana göre kitapları muhteşem ve bu kitap hem içinde Türkiye geçtiği için hem de Paulo Coelho'nun bizzat kendi yaşamı olduğu için daha özel.
256 syf.
·3 günde·5/10
Kitabın başkahramanı Paulo Coelho'dur. Artık kendisine hiçbir şeyin doyum vermediğini düşünen yazar, ruhani arayışına devam etmek için ustası J.nin tavsiyesiyle yolculuğa çıkmaya karar verir.
Yolculukta başta ona bir Tao ustası ve yayıncısı eşlik ederken daha sonra Coelho'nun yanına inatçı bir Türk kadını olan Hilal katılır. Hilal ruhlarının daha önce tanıştığını ve ona bu yolculukta yardım edeceğini söyler. Bu yolculukta farklı ritüellerle ve Elif denilen benzersiz bir noktaya girerek yazar kendisini ve Hilal ile ruhunun birlikteliğini keşfeder.
Kitap akıcı olmasına rağmen yazarın ritüel, ayın ve içsel yolculuklardan karışık bir şekilde bahsetmesinden dolayı okuyucuyu içine alamamaktadır. Bu konuları merak edenler için farklı kitaplar tavsiye edilebilir...
256 syf.
·4/10
Elif’i okuması zordu benim için. Ancak bir yandan da sevmiş olmalıyım ki bitirdim. O güzelim tren yolculuğuna ise özenmemek imkansız. Son olarak ben Simyacı’daki tarzı daha çok sevdim sanırım.
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap macera okumak isteyenler için güzel. Mantığına fazla kafa yormadan okunursa eğlenceli olur.Fakat düşününce çok çelişkili bir kitap. Bazılarına göre "ki" olayı bazılarına göre ise "ELİF" olayı diye kitapta adlandırılan ve bizim normalde "dejavu" olarak bildiğimiz olay üzerine yazılmış. Fakat evrimden tutun aynı zamanda yaşayan farklı ya da önceki hayatlarımız-benliklerimiz vs tarzında birçok değişik yaklaşım mevcut. Sade bir dille yazılan roman aynı zamanda cümlelerdeki mesaj birçok insanın hayatına büyü katıyor. Kitapla kalın.
247 syf.
·6/10
Bizim topraklardan çıkmayan, bizim kültürümüzle yoğrulmayan hiç bir yazarın, bizim felsefemizi gerçek mânâda anlaması ve anlatması mümkün değildir. Biz nasıl ki Budha felsefesini ancak taklit edebiliriz, bu da benzer bir durumdur. İslam felsefesi engin bir denizdir, heveslenip yazılmaz. Bu sebeple yüksek bir puana ulaşması zor. Gerçi Elif Şafak’tan daha başarılı olduğu tartışılmaz.

(Kitabı yıllar önce okudum, göz gezdirince kolay hatırladım. O zaman da benzer hisler yaşamıştım.)
256 syf.
·Beğendi·6/10
ilk çıkar çıkmaz alıp okumuştum; ama beklentimi karşılamadığı söyleyebilirim. Kitabın adının "Elif" olması, kitabın açıklamasında "Hilal" isimli bir Türk katakteri olması beni umutlandırıp heyecanlandırmıştı. Kitabı okudukça hayal kırıklığına uğradım. Gene yazarı Paulo Coelho'ysa okunmalı diyorum.
256 syf.
·6 günde
Reenkarnasyon’a inanır mısınız? Çoğu insanın aslında inanmakla inanmamak arasında sürekli geçiş yaşadığını görürüz. Evet bazen bir enerji yakalıyoruz geçmiş ve şuan arasında bir ilişki kuruyoruz. Fakat daha ötesine geçemiyoruz. Geçmişte yolculuk gibi maceralara giremiyoruz

Yabancı bir Yazardan Türkçe kitap ismi gelince hemen okumak istedim. Peki neydi bu Elif? Romandaki karakterin adı veya Arapça ile bağdaştırılan dimdik, başlangıç gibi düşündüm. Tam olarak şöyleydi Elif: bir an(zaman) aslında. Daha önce yaşamıştım bu olayı hissinin yaşandığı zaman.

Yazar tam tükendim dediği yerde Rusya’da imza günleri kapsamında (9288) km trenle yolculuğa çıkıyor. Yanındaysa ona eşlik etmeye kendini zorlayan (önceki) hayatından olan Hilal (genç,sırdaşı keman virtüözü), Yao(Tao ustası) ve yayıncısı. Trenle beraber içimizdeki yolculuğa var mısın?
256 syf.
·Puan vermedi
Reenkarnasyon

Benim dini incancım biraz karışıktır. İslam'ı beğenirim ama klasik İslam ile alakam yoktur. Kendi anladığım Kuran anlatısı içinde gayet açık bir reenkarnasyon anlatısı olduğunu düşünürüm. Üstelik klasik islamcıların var yok tartışması yaptığı ayetlerin dışında ki ayetlerden buna ulaşırım. Üstelik yaşamların sayısını bile söylediğini düşünürüm Kuran'ın. Tamı tamına 1.000 adet yaşam yaşamakta olduğunu söylediğine kanaat ederim.

Lakin !
Elif isimli bu kitap, reenkarnasyonu öyle bir anlatıyor ki, sanki tüm dünya bunda hem fikir ve çok sıradan ve bilinen bir konu gibi olaya giriyor. Sanki yaşam doğmak ile yaşamak arasında bir bant değil de, geçmiş yaşamlarında içine sürekli aktif olarak boyut kattığı, bugün yaşanan hayatın içine, bazı noktalar ve durumlarda geçmişinde girebildiği bir anlatı üzerine kurulu roman.

İşte ELİF dediği şey bu. Eğer ki ben, bugün yaşadığım yaşam içinde akıp giderken, bundan önce yaşadığım hayatlarla pişti olacak bir durum yaşarsam yada aynı yerde bulunursam bunun adı elif oluyor. Yani bir anlamda dejavu anları için elif deniyor. Örneğin ben bundan önceki hayatımda ortaköyde kahve içmişsem ve şimdi yine aynı yerde aynı eylemi yapmışsam o zaman bir girdap oluşuyor ve elif oluşuyor. Eğer ki, bu durum iki kişi tarafından yaratılırsa. Yani geçmişte ortaköy'de biri ile kahve içmişsem ve bu hayatta aynı kişi ile yine aynı yerde kahve içiyorsam bu da büyük Elif oluyor.

İşte, kitabın içindeki Hilal ile yazar arasında bir Büyük Elif durumu oluşuyor. Ve şimdi ile geçmiş arasında kurulan bu üç boyutlu zemin üzerinden kitap anlatım yapıyor. Aslında ilginç ve üç boyutlu bir anlatım deneniyor ama çoğu yorumcununda yaptığı gibi kitap çok çekici durmuyor. Çünkü kurgu öyle muğlak bir yerden yapılmış ki, okuyan, okduğuna inanmıyor. Üstelik, bu elif iddaası için hiçbir delil ve ikna edici bir çaba gösterilmiyor. Sanki ELİF denen durum herkesin yaşadığı, gündelik bişeymiş gibi gayet sıradanmış gibi anlatılıyor. O yüzdende kitap, delillendirilmemiş bu kurgunun altında kalıp itici bir hal alıyor. Ki, bu işlerin garip yanı hep böyledir. Simyacı gibi iddaasız ve akıcı bir anlatım nasıl büyük ilgi çektiyse, böyle iddaalı ve delilsiz anlatımlarda tam tersi ile sonuçlanıyor. Üstelik kitabın içinde kurgu dışında değer katıcı bişeylerde yok. Bana göre kendi kurgusunun altında kalmış bir kitap. Bu kitabı okumak yerine başka bir çok kitap okunabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elif
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750712913
Orijinal adı:
Aleph
Çeviri:
Saadet Özen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Elif
Elif
Aleph
"Hilal'e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal..."

Elif'in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, "Gönlünü onu çektiği yere," gitmektir...
Rastlantılar Coelho'yu Rusya'ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilâl...

Coelho, son romanı Elif'le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, meânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız "aşk"ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık duraklardan geçerek...

Kitabı okuyanlar 2.916 okur

  • Nevroz Aktimur
  • Furkan Arat
  • Nur Rzayeva
  • Güzide Behram
  • Pınar Kılıç
  • İbrahim Peri
  • Dlrch
  • FERAY
  • Merve karakaplan
  • Elif Akkuş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%19.7
25-34 Yaş
%34.9
35-44 Yaş
%25.8
45-54 Yaş
%12.1
55-64 Yaş
%0.9
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.3
Erkek
%25.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.9 (75)
9
%10.1 (69)
8
%15.2 (104)
7
%14.7 (101)
6
%12.7 (87)
5
%10.8 (74)
4
%4.1 (28)
3
%3.1 (21)
2
%1.5 (10)
1
%2.2 (15)

Kitabın sıralamaları