6,9/10  (169 Oy) · 
691 okunma  · 
100 beğeni  · 
3.352 gösterim
“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal...”

Elif’in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, “Gönlünün onu çektiği yere,” gitmektir...
Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilal...
Coelho, son romanı Elif’le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız “aşk”ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.
Ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek...

“Coelho’nun kitapları, milyonların hayatına büyü katıyor.”
London Times
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9750712913
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı genel itibariyle vasat buldum. Reenkarnasyon olgusu ve onun da ötesinde karşılıklı iki yaşamın birbirine dolanmış örgüsü yer alıyor. Yazarın ustalığı kitabı okunabilir kılıyor fakat etkileyici olduğunu söyleyemem.

Zeynep 
12 Şub 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

ilk çıkar çıkmaz alıp okumuştum; ama beklentimi karşılamadığı söyleyebilirim. Kitabın adının "Elif" olması, kitabın açıklamasında "Hilal" isimli bir Türk katakteri olması beni umutlandırıp heyecanlandırmıştı. Kitabı okudukça hayal kırıklığına uğradım. Gene yazarı Paulo Coelho'ysa okunmalı diyorum.

Düşüngeç 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reenkarnasyon

Benim dini incancım biraz karışıktır. İslam'ı beğenirim ama klasik İslam ile alakam yoktur. Kendi anladığım Kuran anlatısı içinde gayet açık bir reenkarnasyon anlatısı olduğunu düşünürüm. Üstelik klasik islamcıların var yok tartışması yaptığı ayetlerin dışında ki ayetlerden buna ulaşırım. Üstelik yaşamların sayısını bile söylediğini düşünürüm Kuran'ın. Tamı tamına 1.000 adet yaşam yaşamakta olduğunu söylediğine kanaat ederim.

Lakin !
Elif isimli bu kitap, reenkarnasyonu öyle bir anlatıyor ki, sanki tüm dünya bunda hem fikir ve çok sıradan ve bilinen bir konu gibi olaya giriyor. Sanki yaşam doğmak ile yaşamak arasında bir bant değil de, geçmiş yaşamlarında içine sürekli aktif olarak boyut kattığı, bugün yaşanan hayatın içine, bazı noktalar ve durumlarda geçmişinde girebildiği bir anlatı üzerine kurulu roman.

İşte ELİF dediği şey bu. Eğer ki ben, bugün yaşadığım yaşam içinde akıp giderken, bundan önce yaşadığım hayatlarla pişti olacak bir durum yaşarsam yada aynı yerde bulunursam bunun adı elif oluyor. Yani bir anlamda dejavu anları için elif deniyor. Örneğin ben bundan önceki hayatımda ortaköyde kahve içmişsem ve şimdi yine aynı yerde aynı eylemi yapmışsam o zaman bir girdap oluşuyor ve elif oluşuyor. Eğer ki, bu durum iki kişi tarafından yaratılırsa. Yani geçmişte ortaköy'de biri ile kahve içmişsem ve bu hayatta aynı kişi ile yine aynı yerde kahve içiyorsam bu da büyük Elif oluyor.

İşte, kitabın içindeki Hilal ile yazar arasında bir Büyük Elif durumu oluşuyor. Ve şimdi ile geçmiş arasında kurulan bu üç boyutlu zemin üzerinden kitap anlatım yapıyor. Aslında ilginç ve üç boyutlu bir anlatım deneniyor ama çoğu yorumcununda yaptığı gibi kitap çok çekici durmuyor. Çünkü kurgu öyle muğlak bir yerden yapılmış ki, okuyan, okduğuna inanmıyor. Üstelik, bu elif iddaası için hiçbir delil ve ikna edici bir çaba gösterilmiyor. Sanki ELİF denen durum herkesin yaşadığı, gündelik bişeymiş gibi gayet sıradanmış gibi anlatılıyor. O yüzdende kitap, delillendirilmemiş bu kurgunun altında kalıp itici bir hal alıyor. Ki, bu işlerin garip yanı hep böyledir. Simyacı gibi iddaasız ve akıcı bir anlatım nasıl büyük ilgi çektiyse, böyle iddaalı ve delilsiz anlatımlarda tam tersi ile sonuçlanıyor. Üstelik kitabın içinde kurgu dışında değer katıcı bişeylerde yok. Bana göre kendi kurgusunun altında kalmış bir kitap. Bu kitabı okumak yerine başka bir çok kitap okunabilir.

Eğer reenkarnasyona inanmıyorsanız bu kitabı beğenmemeniz çok normal. Yazar bu kitabında kendi kişisel kimliğini bulma yolunda yaptığı yolculuğu anlatıyor. Paulo Coelho nun en beğendiğim ve beni kitaplarına çeken yönü konu itibariyle ne kadar cılız olduğunu düşünsem de altını çizip üzerinde düşünecek cümlelerinin fazla olmasıdır. Elif konusuyla da ilgimi çeken bir kitaptır. Ne kadar Türkiye ve Türklerin ruhunu bana az hissettirse de onun kitabında bir Türk kızının ana karakterlerden biri olarak anlatılıyor olması çok hoşuma gitti.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Biraz karışık ve okuması kolay ama anlaması güç... Sevgi teması her satırda belirgin ...Ceolho'nun bütün kitaplarını okudum ama bu kitabını çok sevmedim..

ipekxxx 
06 Nis 19:49 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitap okumak ve ardından kitap eleştirisi yapmak benim alışkanlıklarım arasında.Zira her kitap okunmaz eleştirisine katılmıyorum . Bence her kitap okunur lakin her kitap eleştiriye layık görülmez .

Deniz Ustuntanir 
 13 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Merakla,heyecanla okuduğum bır kıtapı... Reenkarnasyon, inanç,din ve turk kızı muhtesem uyumlu olmuş. Düşündüren,sorgulatan ve enerjisini hıssedebılecegınız bır kıtap...

"Huzur peşinde koşmak ışık ve sıcaklık bir dua okumaya benzer. Biraz kendini unut, ışığın bilgelik, sıcaklığın merhamet olduğunu bil. Yeryüzünü arşınlarken göğün ve yerin gerçek şeklini görmeye çalış. Bu ancak, korkuya teslim olup felce uğramazsan ve içi dışı bir birisi olmaya karar verirsen mümkün olacaktır."

Rukiye Egl 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Elif Türk değil arkadaşlar. Neden Türkçe bir isim kullandığını kimse bilmiyor. Benim düşüncem, tasavvufa öteden beri meraklı olan ve bu alanda yoğrulmuş Türk milletinin popularitesinden faydalanıp kitabın tirajını artırmak (niyetiyle Türkçe bir isim kullandı).

Yaşananlar kısmen gerçek ama kitapta anlatıldığı kadar abartılı değil. Yine de kitabı beğendim. Sizi uzak diyarlara götürüyor, hayatı geçmişinizi sorgulamanıza vesile oluyor.

Arzunalbant 
29 Oca 19:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Daha once Paulo Coelho okumadigim icin cok pismanim. Bu kitap benim icin yeni bir kapiydi baska bi dunyaya acilan. Bundan sonra Paulo Coelho okumaya dev edecegim. Dun aksam elime aldim ve birakamadim. Cok surukleyici bir kitap cunku satirlar arasina girip kitaptakilerle birlikte yolculuga katilabiliyorsunuz. Mutlaka herkes okumali

Muhammet Çelik 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 4/10 puan

İlk çıktığında Piyasada belkide en çok reklamı çıkan hakkında yazı yazılan kitabı ben hiç beğenmedim. Sıkılarak ve bir an önce bitmesini isteyerek okudum.

Metafizik ile ilgili verilerle gereğinden fazla bahsedilmiş. Bu tarz konuları beğenen arkadaşlar benim yorumları kaideye almazsa sevinirim.

3 /

Kitaptan 94 Alıntı

Hacer 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayata gerçekten bağlı olan, yürümekten asla vazgeçmez.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Emine Çoban 
27 Şub 18:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Biz bir şeyi arıyorsak, o şey de bizi arıyor demektir.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 54 - Can Yayınları)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 54 - Can Yayınları)
Selim YURTDAŞ 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimin her şeye gücü yeter, bilir misiniz? Çocukların. Çocuk güvensizliği, korkuyu bilmez, kendi gücüne inanır ve tuttuğunu koparır.
Ne var ki çocuk zamanla büyür. Zannettiği kadar güçlü olmadığını, ayakta kalabilmek için başkalarına muhtaç olduğunu anlamaya başlar. Severse sevilmek ister ve yaşadıkça karşılık görme arzusu iyice büyür. Sahip olduğu güç de dahil her şeyi fedaya hazırdır, yeter ki sevdiği kadar sevilsin. Sonunda şimdi bulunduğumuz noktaya varırız: kabul edilmek, sevilmek için ne yapacağını şaşırmış yetişkinler olur çıkarız.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 152)

Kelimelerin kötü yanı, kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz ve başkalarının söylediklerini anlayabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho
Selim YURTDAŞ 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Cesaret korku ve hayranlık uyandırır, irade gücüyse sabır ve azim demektir. İradeleri çok güçlü olan kadınlar ve erkekler genellikle yalnızdırlar, çünkü dışarıdan soğuk görünürler."

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 33)
Hakan TEKİN 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tek bildiğim, meselesi olmayan bir hayatın faydasız bir hayat olduğuydu.

Elif, Paulo Coelho (Sayfa 41)Elif, Paulo Coelho (Sayfa 41)

Başka bir deyişle deli gibi yollara düşmüştüm.Hayatta en büyük dersleri yollardan almışımdır.

Elif, Paulo CoelhoElif, Paulo Coelho