On Bir Dakika

Paulo Coelho

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
10 günde okudu
Çok düşündüm ve sonunda, o kafeye tesadüfen girmediğimi fark ettim; en önemli karşılaşmalar, bedenler daha birbirini görmeden ruhlar tarafından hazırlanır.. (S.145) Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar, Maria adında bir fahişe varmış... Maria ve Ralf Hart ın romantik aşk hikayesi, Brezilya da başlayıp isviçre de devam eden ve Paris'te sonlanan bir aşk hikayesi.. bir fahişenin aşk ve seks maceraları mı desem yoksa bir fahişenin masumiyeti mi bilemedim. Oldukça akıcı bir kitap insana olağanüstü muhteşem bir şeyler katmıyor ama okumaya da değer diye düşünüyorum... Bilen bilir yazarın kalemi oldukça sade ve akıcı ve insanı içine çekiyor. Keyifli okumalar.
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
Reklam
240 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Paulo Coelho, okurun ruhuna üfleme sanatında gerçekten kendini aşmış bir yazar. Hangi kitabını açıp okusanız bu hissiyatı insana olabilecek en güzel şekilde verir. Yazarın üslubu öylesine akıcı ve uyumlu ki, insan kitabı okuyunca boşa söylenmiş söz veya boşa söz edilmiş konu göremiyor. Gel gelelim bu esere.. "ON BİR DAKİKA" eseri yazarın bir fahişenin hayatında yaşamış olduğu serüveni anlatan bir eser. Burdaki ana karakterin adı Maria'dır. Maria, işinin verdiği etkiyle insanları sadece cinsel ilişkiden ibaret görmeyen, insanın her ne kadar para için böyle bir işte çalışıyor olsa da, kendi benliğine ait olan, yaşadığı bu hayattan uzak kalmaya çalışan ve bu derece bir işin bile insanın ruhuna etki etmeyeceğini kanıtlamaya çalışan bir karakter. Yazar Maria'ya verdiği rolde, Maria'nın sıradan fahişelik hayatını sürdürürken Ralf Hart adında genç bir ressamla tanışıp ve bu ikili arasında oluşacak olan aşkın, kendisinin defalarca yaptığı bütün cinsel ilişkilerin üstünde tutabilecek bir gücün olduğu mesajını vermiş. Peki nedir bu güç? Sadece masumluktan ve kalpten gelen saf katıksız bir aşk. İnsan dünyasına bir fahişe gözüyle bizlere yansıtmaya çalışan yazar, insan dünyasının çok büyük bir hakimi olduğunu hissettiriyor. Kurduğu çoğu ifadeyi insan okuyunca hem hayretlere düşüp hem de yazarı bu inceliği yakaladığı için takdir etmemek elde değil. İyi ki yazmışsın Paulo Coelho. İyi ki yazmışsın.. Serüvenlerin adamı olan bu yazarı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hangi kitabına dokunursanız dokunun, kitabın sonunda farkedeceğiniz tek şey kitabın da size, ruhunuza dokunmuş olduğu olacaktır...
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
240 syf.
9/10 puan verdi
Tamamen özgür bir iradeden bahsedilebilir mi? Ya da başka bir deyişle tamamen özgür bir iradenin gerçeklikte karşılığı var mı? Varolmak, yaşayabilmek, yaşamak - öğrenerek, keşfederek, boyun eğerek, direnerek, kabullenerek- kendi hür iradenle tercihlerini yapabilmek, mümkün mü? Yaşam bazen kendi tercihlerini sunmuyor mu? Koşullarında oluşmuş doğal seyrinde hangi özgür iradeden söz edilebilinir? Bedenlerimiz, benliklerimiz, ruhlarımız özgürleşmeden.. Bu kitap bir kadının hikayesi... Bedenini, ruhunu, benliğini, dişiliğini, kadınlığını, cinselliğini hatta özünü tanımaya çağıran gerçek yaşamdan alınmış bir yalnızlık kitabı... Aynı zamanda bir kadın üzerinden bir erkeğin de hikayesi.. Bedenini daha iyi yaşam uğruna pazarlalayan Maria adında bir kadının; aşka, güvene, acıya, hazza, arzuya,yalnızlığa, cinselliğe, sekse, erkeğe bakışını anlatan, tuttuğu günlüklerle de yüzleşen, sorgulayan bazen de kabullenen, kayıtsız kalan oldukça sürükleyici ve etkili bir kitap... Her kadının yaşamında bir “on bir dakikası” var! desem; Her kadının içinde bir “Maria” var! desem yanlış mı olur?... Fahişeliği sözlük anlamından çıkaran bu kitap sayesinde onurumuzdan, karakterimizden, cinselliğimizden, benliğimizde vazgeçtiğimiz kimi zamanlar adına her kadın biraz fahişedir dersem çok mu yanılırım? Kimi eşinin, kimi sevgilisinin kimi dostunun kimi hayatının.. Ya da çok başka bir soru en masumcasından; özgürce cinselliğini keşfederek yaşayabilecek kaç kadın var?? — tüm kabullenişleri tüm kutsallarınızı yok sayarak ??? Kitapla Kalın
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
238 syf.
5/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
Eskiden Paulo Coelho kitaplarını okurken derin bir haz alırdım. İşlediği konulardan dolayı manevi olarak huzurlu olurdum. Yine aynı tadı almak ve hissetmek için On Bir Dakika kitabına başladım ama hayal kırıklığı oldu benim için. Bu sefer Coelho olayları yüzeysel anlatmış. Karakterin içine girememiş. Ya da bana öyle gelmiş olabilir. Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar, Maria adında bir fahişe varmış... Kitap bu cümlelerle başlıyor. Sonrasında Maria'nın çocukluktan başlayarak ilk aşkına, ilk hayal kırıklığına, kendini keşfine ve hayallerini gerçekleştirmek üzere İsviçre'ye gitmesi şeklinde devam ediyor. Konu olarak cinselliğin ağır bastığını söyleyebilirim. Bunlar spoiler değil kitabın arka kapağında bunlardan bahsediyor zaten. Diğer özelliklerine gelecek olursak dili oldukça akıcı, anlaşılır bir şekilde ilerliyor. Daha ruhani bir şeyler okuyacağımı sanmıştım ama Coelho cinselliği ön plana koyarak beni şaşırttı. Bu açıdan hayal kırıklığına uğradım. Umduğumu bulamadığım için beş puan verdim ama okumayı düşünenlere tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar.
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
Reklam
240 syf.
8/10 puan verdi
·
10 günde okudu
İlk kez bu kadar ince bir kitabı elimde oyaladım. Başka sebepler de dahil olmak üzere kitabın kendisi bu süreci uzattı malesef. Paulo'nın yazı diline, akıcılığına ve karakterlerin ruhlarını bize en iyi şekilde yansıtmasına bayılıyorum. Gerçekten bu konuda başarılı bir yazar. Kitap Maria'nın başka bir ülkedeki serüvenini anlatıyor. Ama tek bir yönüyle ele alınmış bu. Yaptığı meslek ve ona hissettirdikleri hem başından geçenlerle hem de günlükleriyle aktarılmış. Kitabı elimde fazla oyaladığımdan belki ama çok da hayran kalamadım. Hayran kaldığım tek şey yazarın muhteşem anlatımıdır. Okuma tercihini size bırakarak iyi okumalar dilerim: )
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
262 syf.
7/10 puan verdi
Bazı yazarlar ne yazsa okunuyor, Paula Coelho da onlardan biri benim için. Aslında neleri okumayı seviyorum diye baktığımda, genelde gördüğüm, hep kendimden bişeyler bulduklarım, bir şekilde bir bağlantı kurmak istiyor insan belki de. Ama bu kitap başka bir tür oldu benim için, tamamen bambaşka , etrafımızda olmayan , gizli saklı kişiler ve olaylar olmasına rağmen, hatta genel olarak duygularını anlayamamış olmama rağmen, elimden düşürmeden, okuyabildim. Bunu da yazarın başarısına bağlı olduğunu düşünüyorum, her durumda okuyucuyu etki altına alabilmek. Kitapta en düşündürücü olan, ki gerçekten bunu hayatta pek çok şey için yapıyoruz, sahiplenme duygusu. Eşimizi, evimizi, arabamızı, etrafımızdaki herşeyi o kadar sahipleniyoruz, o kadar bağlanıyoruz ki, bazı güzellikleri bu şekilde kaçırıyoruz. Mesela düşünsenize, ev almak çok önemlidir bizim memlekette, yıllar yılı çalışırız bir ev alıca diye, sonra da içini dolduracak diye. Halbuki, o parala dünyayı gezebiliriz, ama yapmayız, yapamayız. Ve bunun gibi pek çok örnek ... Derin derin düşüne düşüne okuyunuz efendim... Keyifli Okumalar..
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
240 syf.
·
Puan vermedi
Özlemişim Paulo Coelho okumayı.Söz simyacısı Coelho,her kitabında farklı bir ruh dantelası örer.Bu dantelanın her ilmeğinde de yüreğimizin en saklı köşelerine dalga misali vurur. Bu kitabı; Eğer hayat sizin içinde ruhsal bir yolculuksa,tabularınızdan uzaklaşma cesareti gösterebiliyorsanız,insanlara ve yaşadıkları yaşamlara ön yargısız olma bilgeliğine erdiyseniz, her yaşamın ve her durum ve davranışın bir hikayesi ve nedeni olduğu idrak edip,empati yapabilme arifliğine erdiyseniz veya ermek istiyor bazen yine de kendinizi basma kalıp yargılardan kurtaramıyorsanız, okuyun. Kitabın mesajlarından; "Her insanın bedenine değil ruhuna dokunan insanlara ihtiyacı var." Ben kendinde ruh barındıran bir beden değil, beden denen görünür bir parçası bulunan bir ruhum.”
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
264 syf.
·
Puan vermedi
Üzgünüm ama Simyacı dan sonra tam bir hayalkırıklığı oldu benim için. Simyacı daki o derinliği elbette bulamayabilirdim ama asıl kitaplarını değil yazarın kendisini yine kendiyle kıyas etmiş oldum .. Yani benim için zaman kaybı oldu bu kitap..
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
Reklam
264 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Bir fahişenin gerçek hayat öyküsü. Brezilya’dan İsviçre’ye uzanan bir yolculuk. Hayaller, idealler, vaatler ve yaşadıkları. Bir kadının yaşama karşı duruşunu, hayatın ona sunduklarını kendisinin tercihlerini anlatan bir kitap. Bence mükemmeldi, 4-5 günde bitirdim kitabı. Paulo Coelho çok severim bu kitabı da şaşırtmadı.
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
240 syf.
9/10 puan verdi
·
14 günde okudu
Henüz daha yarısındayken yazmaya başladım düşüncelerimi, daha doğrusu hislerimi. Uzun zamandan sonra ilk defa bir kitap beni bu kadar etkiledi çünkü sevgi(sizlik) bakımından Maria bana çok yakındı, bizzat onu içimde yaşadığım oldu. Yüreğim buruk, gözlerim dolu yazıyorum bunları. Belki çok tasvip edilen bir kadın biçiminde çıkarmadı Paulo Coelho karşımıza onu ama hisleri... hisleri bi’ çoğumuza yakındı. Onun da dediği gibi “aşklarım doğmadan ölüyor”.
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
240 syf.
·
Puan vermedi
·
35 saatte okudu
Brezilya’dan İsviçre’ye uzanan hayaller, aşk,para evlilik... Maria bu hayallerle geldiği şehirde aradığını bulamaz ve bedenini satmaya başlar fahişelik yapar, ruhu adına herşeyi yitirmişken ünlü bir ressam çıkar karşısına o ışığı görür Maria’da ve mutluluk arayışının acı ihtiyacından daha önemli olduğunu öğretir, onurunu tekrar kazanmasını sağlar... Paula Coelho’ nun kitapları sıradan aşk hikayeleri gibi görünse de asla değil, ki;hayatınızın bir çok noktasında size klavuzluk edebilir. Ben beğendim️. Okuyun
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
262 syf.
·
Puan vermedi
Coelho'nun bu farklı konuda yazılmış kitabı tarz olarak pek şaşırtmadı beni. Yazarın daha önce okuduğum Veronika Ölmek İstiyor kitabında yazın konusundaki cesaretini görmüştüm zaten. Konusu biraz rahatsız edici olsa da ana temasını çok naif buldum, serüven arayan genç bir kadın. Ve tıpkı bir masal gibi başlayıp bir masal gibi bitiyor, herkesin yaşamak isteyeceği türden bir masal değil belki ama kendi içinde güzellikler barındırıyor bence.
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
264 syf.
8/10 puan verdi
·
28 saatte okudu
Maria'nın küçüklüğünden fahişelik deneyimine kadar olan hayat serüvenini okurken salt bir fahişenin öyküsünü değil aynı zamanda kadın-erkek ilişkileri, evlilik, sex, orgazm, mutluluğa dair bir sorgulamayı okuyorsunuz. Kitap her ne kadar cinsellikten bahsetse de erotik bir eser olduğunu düşünmüyorum. Örneğin Kohen'in "fi çi pi" serisinin yanında bu kitap dini bir kitap kadar masum kalıyor. Ayrıca kitabın çabucak okuyup bitirebileceğiniz yalın ve akıcı bir anlatımı var. Açıkçası kitabın aldığı puanı düşük buldum. Bu kitaba salt bir fahişenin öyküsü olarak bakmak yanlış bir değerlendirme olacaktır. Özellikle cinsellik ve aşk ile ilgili sorgulamaları kitabı değerli kılıyor diye düşünüyorum. Son olarak bendeki 42. basımda yayınevi yazarın özgeçmişi olarak Vasconcelos'in(şeker portakalı'nın yazarı) biyografisini vermiş. Bunun dışında bir basım hatası vs. yoktu. Keyifli okumalar dilerim...
On Bir Dakika
On Bir DakikaPaulo Coelho · Can Yayınları · 20204,854 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.