On Bir Dakika

7,3/10  (92 Oy) · 
462 okunma  · 
67 beğeni  · 
2.663 gösterim
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.'
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750703706
 • Çeviri:
  Saadet Özen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Coelho bu seferde dünyanın en eski mesleği olan, toplumda tabu kabul edilen hayat kadınlığı üzerine yazmış. Her şey yine zengin olma hayalleriyle başlıyor tabi. Kitapta beni düşündüren şuydu: bazı erkekler kadınla birlikte olmaya gittiğinde sadece birlikte uyumak istiyor ya da annesi gibi saçlarını okşamasını, kadının kendilerini dinlemesini istiyor. Bazıları ağlamak istiyor, bazıları en aşağılık fantezilerini kendi eşlerinde uygulayamadıkları için bu kadınlara bir eşya gibi davranıyor kaba ve soğuk. Herkes aslında olduğu kişiyi yasaklardan arındırılmış, kimsenin kendisini ayıplayamayacağı bir mekanda sergiliyor. Ve düşündürüyor: Aslında kimsenin bizi tanımadığı bir yerde yaşasak, gelenek-görenek ya da çevre baskısı olmasa, yasak-günah-ayıp üçgenden sıyrılsak, başaramama küçük düşme korkusu olmasa... biz hala şuan olduğumuz kişi mi olurduk? Ben kitabın cinsel içerikli olmasından ziyade bu sorulara takıldım.

Inci DERYA 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mence Paulo bütün bu hekayeti bir süjet, bi ssenari üzre qrub, onun oxucuya çatdırmaq istediyi bir heqiqet var Meqsed, Niyyet, Arzu, İstek müqeddesdir ona hansı yoolla olursa olsun çatmaalısan ve ya her hansı vasite ile qazanılmasından asılı olmayaraq netice - meqsed müqeddesdir Tanrılar da bu adamın terefindedir........ iste ve ona doğru get, yürü, qaç, sürün yeter ki, meqsedin olsun.....

zeynep keskin 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın başlarında sıkılıp, bırakmayı düşündüm. Kitapta cinsellik vardı, çaresiz bir kadının kendini tanımaya çabalaması, olgunlaşması, düşünceleri ön yargılarımdan bir nebze olsun sıyrılmama sebep oldu. Sokak başında gördüğümüz fahişenin bile bize hayatı sorgulamamızı sağladığını düşünüyorum. kitapta en etkilendiğim kısım, aşık olduğu kuşu kafese kapatan kadının hikayesi. Sevmeyi sahip olmak diye düşünüyoruz. Sevmek senin olmasını istemek değil, sevmek mutlu olmasını istemektir.

Renksiz 
12 Nis 11:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bunu neden kabul ediyorum, biliyor musun? Çünkü birini, bilinmedik bir evrene sokmaktan daha büyük bir zevk yoktur. Onun bekaretini bozmak demek bu - bedenin değil, ruhunun bekaretini, anlıyor musun?"

Güzeldi. Çok güzeldi.

Gizem 
 30 Mar 13:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Coelho tek bir konuyu farklı meselelerden ele alan ve bunu ustalıkla yapan bir yazar. Her kitap baktığınızda aynı şeyi farklı yollardan anlatıyor. Herkesin çok üstünde durduğu ve bu incelemede de sürekli onunla kıyaslandığı Simyacı eserinin, Coelho'nun en iyisi eseri olmadığını düşünen birisi olarak; kitap her zamanki gibi çok iyiydi. Simyacı'yla kıyaslanması gereken bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Bir kadının kendini keşfetmesini kaleme almasını, üstelik bunu bir erkek olarak, kitabında sürekli kullandığı "kadın yanı" ve "kadınlaşma" kelimeleriyle yapmasına hayranım. Coelho da kitabı yazarken ve bunları yaparken kadınlaşıyor, daha da önemlisi bunu gururla yapıyor. Para kazanma hırsından, içgüdünün hayatımızı felç edişinden, seksin her yerde oluşundan ama sanıldığı kadar önemli olmayışından bahsedilmiş. Seksin sıradanlığının geri planda bırakılıp kutsal olan tarafının daha ince işlenmesi özellikle ilgimi çekti. 2 günde bitirdim, tavsiye ediyorum.

Hanzade sayın 
 12 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Önyargı elbisenizi soyunup tanismaniz gereken bir karakter maria..

Siradan olmaya siradanlasarak koydugu bir tavri var..siradan olmayi bilincle secerek sıradışı olan biri o..once bunu ayıralim kenara..

Belki en basit gibi gorunen dunyanim en eski ve en gecerli mesleğine kendince bir ogrenme sureci eklemiş, "akıntıya karsi" degil "akıntıyla" yuzmeyi secmis biri..

Sirf bu bile hikayesini ilginc kılıyor. .

Secimleri, tepkileri, zayıflıkları sıradışı. .bu kendince bile tahmin edilemez tarafi belki yasam enerjisini besleyen..

Evet cinsel unsurlar var kitapta..ama bir fahisenin bilgelesmesinden bahsedeceksek nasil olmasın. .Doğanın vazgecilmez bir parçası sonuçta. .

Bence sans verin..size de söyleyecek bir cift sozu vardir mutlaka

senayklbs 
 17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın daha giriş cümlesinde yıllar evvel bu kitabı okuduğumu hatırladım:) her olayını hatırlamış olmama rağmen yinede sıkılmadan Maria'nın hikayesini okudum.
Ön yargılarınıza takılmadan okumanız gerektiğine inanıyorum, bir kadının hayatı ve kendini tanıma aşamaları bence çok güzel anlatılmış.
İyi okumalar ...

yağmur 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Paulo Coelho benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Simyacısıyla, Zahir'iyle, Piedra Kıyısına Oturdum Ağladığımla, Bridayla ben bayağı etkilemiş bir yazardır. Fakat bu kitabı beni hayla kırıklığına uğrattı. Cinsellik çok fazla vardı kitapta. Bayağı sıkıyordu artık. Olay örgüsünüde pek beğenmedim. Kitabın başında nasıl bir başlangıç bu diye düşündüm. Sadece sevdiğim bir yazar diye sonunu getirdim.

NigRa 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap hakkında aşırı cinsellik içeriyordu şeklinde pek çok yorum yazılmış fakat hatırladığım kadarıyla rahatsız edici derecede bir şey yoktu. Kaldı ki "Grinin Elli Tonu" gibi bir kitabın fenomen olduğu zamanlardayız. :)
Ben tavsiye ederim, okurken düşündüren bittiğinde etkisinde kalınan kitaplardan.

Müzeyem Adem 
03 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Lisedeyken bir ara Paulo Coelho kitaplarına dadanmıştım, o zaman okuduklarımdan biriydi. Ama çok beğendiğimi söyleyemem. Açıkçası hikayeyi de çok hatırlamıyorum, onun için bir başlayın, belki siz beğenirsiniz. Zevk farkı diye de bir şey var sonuçta. :)

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Umay Özsoy 
28 Şub 00:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık kaybedecek hiç birşeyim kalmadığında, her şeyi elde ettim. Kendim olmaktan çıktığımda, kendimi buldum.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 186 - Can yayınları)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 186 - Can yayınları)
Deniz Barut 
06 Şub 02:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En önemli karşılaşmalar, bedenler daha birbirini görmeden ruhlar tarafından hazırlanır.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 132 - Can yayınları)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 132 - Can yayınları)
Umay Özsoy 
26 Şub 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat ona son sürat öğretmeye devam ediyordu, yalnızca güçlülerin ayakta kaldığını. Güçlü olmak için, en iyisi olmak gerekir, başka çare yoktur.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can yayınları)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 43 - Can yayınları)
Gizem 
30 Mar 13:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hissetme yeteneğine sahip olanlar, ötekine dokunmadan bile zevk alınabileceğini bilirler. Sözcükler, bakışlar, bütün bunlar dansın sırrını taşır kendinde. Her zaman hayalini kurduğu insanı gözleyen ve keşfeden kişi, cinsel enerjinin cinsel ilişkiden önce geldiğini bilir. En büyük haz sekste değil, tutkunun dozundadır. Tutku sağlamsa seks de dansı tamamlar; ama işin özü kesinlikle o değildir. Aşıklar, sevişmezken bile sevişirler. Bedenlerin buluşması yalnızca bardağın taşmasıdır.

On Bir Dakika, Paulo CoelhoOn Bir Dakika, Paulo Coelho
Umay Özsoy 
26 Şub 19:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ömrüm boyunca, aşkı kabul edilmiş bir tür kölelik olarak anladım. Bu bir yalan: Özgürlük, ancak aşk olduğunda var. Kendini kayıtsız şartsız teslim eden, kendini özgür hisseden, sınırsızca sever.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 88 - Can yayınevi)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 88 - Can yayınevi)
Haluk Kabil 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnsan
Dünya böyledir: Insanlar bilmedikleri yokmuş gibi konuşur, oysa onlara soru soramya cesaret ettiğinizde gayet bilgisiz olduklarını görürsünüz.

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 64)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 64)
Tuncay YILDIRIM 
 22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlık
İnsanoğlu susuzluğa bir hafta, açlığa iki hafta katlanabilir, yıllar boyunca sokakta yaşayabilir ama yalnızlığa dayanamaz.

On Bir Dakika, Paulo CoelhoOn Bir Dakika, Paulo Coelho
Dilara 
 28 Mar 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi

Her hangi insan varlığının ali amacı aşkı anlamaktır. Başkasında olan aşkı değil, kendimizde olan aşkı, bizde aşkı kendimiz kendimizde uyandırıyoruz. Ama onu uyandırmaq içinde aynı o başkası lazım. Yalnız hislerimizi bölüşmeye bir kimsemiz olunca evren anlam taşımaktadır

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 101 - Qanun nəşriyatı)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 101 - Qanun nəşriyatı)
Haluk Kabil 
 26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bahar
Ilkbahar için şöyle söyleyemezsin: 'Erken gelsin ve uzun sürsün.' Sadece şunu diyebilirsiniz: 'Gelsin bahar, taşıdığı umutla yıkasın beni ve elinden geldiği kadar kalsın.'

On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 235)On Bir Dakika, Paulo Coelho (Sayfa 235)
4 /