Adı:
On Bir Dakika
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735561
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Once minutos
Çeviri:
Saadet Özen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.'
Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenilmiş, çoğumuza çok uzak aşina olmadığımız bir yaşam serüvenini anlatan, anlamamız için elinden geleni yapan ve farklı bakış açıları katacak bir kitap. Kendine çeken akıcı anlatımıyla yer yer kendi düşüncelerimi bulduğum yer yer hayret ettiğim, Maria'ı anlamakta zorlandığım ama hoşuma giden bir roman oldu.
Paulo Coelho, okurun ruhuna üfleme sanatında gerçekten kendini aşmış bir yazar. Hangi kitabını açıp okusanız bu hissiyatı insana olabilecek en güzel şekilde verir.

Yazarın üslubu öylesine akıcı ve uyumlu ki, insan kitabı okuyunca boşa söylenmiş söz veya boşa söz edilmiş konu göremiyor.

Gel gelelim bu esere..
"ON BİR DAKİKA" eseri yazarın bir fahişenin hayatında yaşamış olduğu serüveni anlatan bir eser. Burdaki ana karakterin adı Maria'dır.

Maria, işinin verdiği etkiyle insanları sadece cinsel ilişkiden ibaret görmeyen, insanın her ne kadar para için böyle bir işte çalışıyor olsa da, kendi benliğine ait olan, yaşadığı bu hayattan uzak kalmaya çalışan ve bu derece bir işin bile insanın ruhuna etki etmeyeceğini kanıtlamaya çalışan bir karakter.

Yazar Maria'ya verdiği rolde, Maria'nın sıradan fahişelik hayatını sürdürürken Ralf Hart adında genç bir ressamla tanışıp ve bu ikili arasında oluşacak olan aşkın, kendisinin defalarca yaptığı bütün cinsel ilişkilerin üstünde tutabilecek bir gücün olduğu mesajını vermiş. Peki nedir bu güç? Sadece masumluktan ve kalpten gelen saf katıksız bir aşk.

İnsan dünyasına bir fahişe gözüyle bizlere yansıtmaya çalışan yazar, insan dünyasının çok büyük bir hakimi olduğunu hissettiriyor. Kurduğu çoğu ifadeyi insan okuyunca hem hayretlere düşüp hem de yazarı bu inceliği yakaladığı için takdir etmemek elde değil.

İyi ki yazmışsın Paulo Coelho. İyi ki yazmışsın.. Serüvenlerin adamı olan bu yazarı okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hangi kitabına dokunursanız dokunun, kitabın sonunda farkedeceğiniz tek şey kitabın da size, ruhunuza dokunmuş olduğu olacaktır...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.701 Oy)18.282 beğeni41.418 okunma2.712 alıntı174.261 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.360 Oy)12.940 beğeni33.116 okunma3.139 alıntı139.218 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.273 Oy)8.712 beğeni24.253 okunma1.297 alıntı119.392 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.218 Oy)8.532 beğeni27.381 okunma770 alıntı133.447 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.441 Oy)11.126 beğeni27.517 okunma1.511 alıntı144.694 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.041 Oy)6.735 beğeni19.526 okunma642 alıntı110.290 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.466 Oy)5.571 beğeni18.899 okunma774 alıntı96.592 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.882 Oy)8.824 beğeni24.230 okunma1.645 alıntı112.407 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.828 Oy)5.513 beğeni17.994 okunma866 alıntı92.629 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.140 Oy)7.709 beğeni21.667 okunma782 alıntı84.675 gösterim
Tamamen özgür bir iradeden bahsedilebilir mi?
Ya da başka bir deyişle tamamen özgür bir iradenin gerçeklikte karşılığı var mı?
Varolmak, yaşayabilmek, yaşamak - öğrenerek, keşfederek, boyun eğerek, direnerek, kabullenerek- kendi hür iradenle tercihlerini yapabilmek, mümkün mü?
Yaşam bazen kendi tercihlerini sunmuyor mu? Koşullarında oluşmuş doğal seyrinde hangi özgür iradeden söz edilebilinir?
Bedenlerimiz, benliklerimiz, ruhlarımız özgürleşmeden..
Bu kitap bir kadının hikayesi... Bedenini, ruhunu, benliğini, dişiliğini, kadınlığını, cinselliğini hatta özünü tanımaya çağıran gerçek yaşamdan alınmış bir yalnızlık kitabı...
Aynı zamanda bir kadın üzerinden bir erkeğin de hikayesi..
Bedenini daha iyi yaşam uğruna pazarlalayan Maria adında bir kadının; aşka, güvene, acıya, hazza, arzuya,yalnızlığa, cinselliğe, sekse, erkeğe bakışını anlatan, tuttuğu günlüklerle de yüzleşen, sorgulayan bazen de kabullenen, kayıtsız kalan oldukça sürükleyici ve etkili bir kitap...
Her kadının yaşamında bir “on bir dakikası” var! desem;
Her kadının içinde bir “Maria” var! desem yanlış mı olur?...
Fahişeliği sözlük anlamından çıkaran bu kitap sayesinde onurumuzdan, karakterimizden, cinselliğimizden, benliğimizde vazgeçtiğimiz kimi zamanlar adına her kadın biraz fahişedir dersem çok mu yanılırım? Kimi eşinin, kimi sevgilisinin kimi dostunun kimi hayatının..
Ya da çok başka bir soru en masumcasından; özgürce cinselliğini keşfederek yaşayabilecek kaç kadın var??
— tüm kabullenişleri tüm kutsallarınızı yok sayarak ???
Kitapla Kalın
Sessiz bir ortamda kahve ile beraber okunmaya uygun bir kitap. Paulo Coelho mükemmel bir yazar. Bu kadar geç keşfettiğim için şanssızım belki ama bu yazarı anlayabilecek olgunluk seviyesinde yani anlayarak okuyor olduğum için de şanslıyım. Bu kitap ve bu yazar doğru zamanda doğru yerde olmak gibi benim için. Bir kadın olarak toplumsal kalıplardan uzak dürtüselliği anlatışından öyle etkilendim ki. Maria aslında bütün kadınları temsil ediyor. O birinin kızı, maceracı, iflah olmaz bir aşık, bir anne, bir öğrenci, bir öğretmen ve de bir fahişe. Yani aynı anda her şey. Tıpkı biz kadınlar gibi.
Kitabın başlarında sıkılıp, bırakmayı düşündüm. Kitapta cinsellik vardı, çaresiz bir kadının kendini tanımaya çabalaması, olgunlaşması, düşünceleri ön yargılarımdan bir nebze olsun sıyrılmama sebep oldu. Sokak başında gördüğümüz fahişenin bile bize hayatı sorgulamamızı sağladığını düşünüyorum. kitapta en etkilendiğim kısım, aşık olduğu kuşu kafese kapatan kadının hikayesi. Sevmeyi sahip olmak diye düşünüyoruz. Sevmek senin olmasını istemek değil, sevmek mutlu olmasını istemektir.
Sitede bir arkadaşım kitaptan alıntılar paylaşınca, dikkatimi çekip ben de kitabı okumaya başladım. Psikolojik iktibaslar ben de paylaştım.
Masum ve yalnız bir kızın Brezilya'da başlayan hikâyesi (ki kitap zaten bir fahişenin gerçek hayatı).
Kitabın kahramanı Maria, İsviçre'ye gidip, profesyonel fahişe olmak için ne mümkünse yapar.Ve sonunda da evlenir vs.
İsviçre gezip gördüğüm ülkelerden olduğu için, biraz daha okumaya çabaladıysam da, nafile.
Yazar +18 grubuna girecek,yer yer aşırı cür'etkar bir örgü ile kitabı 60.sayfaya kadar getirdikten sonra, verdiği altı çizilesi mesajların yerini, basit, bayağı bir fahişeler dünyası alınca, zamanım kıymetli deyip, kitabın sonundaki yazarın uzun dip notunu okuyup, ilk baştaki heyacanımın yerini alan hayal kırıklığı ile the end dedim.
Kitabı sakin kafayla okumayı tavsiye ederim. Paulo Coelho bu kitabında bir fahişenin yaşamını anlatıyor. Onun hayatındaki bazı şeyleri NORMAL insanların hayatı ile eşleştirmesi güzel olmuş. Kendi istediği mesleği yada bölümü seçmemiş kişiler okumasın :))
Puan: 6/10
Beklediğimden daha dolu, daha ilginç, daha keyifli çıktı. Yeni bilgiler de öğrendim o yüzden daha çok sevdim. Baş karakterlerimizi yakından tanıyor muşum, onu anlıyor muşum gibi hissettim. Yazarın dili, ifade ediş tarzı çok başarılı. Ve hiç sıkmadı, baya akıcıydı. Paulo Coelho' nun okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.
Mence Paulo bütün bu hekayeti bir süjet, bi ssenari üzre qrub, onun oxucuya çatdırmaq istediyi bir heqiqet var Meqsed, Niyyet, Arzu, İstek müqeddesdir ona hansı yoolla olursa olsun çatmaalısan ve ya her hansı vasite ile qazanılmasından asılı olmayaraq netice - meqsed müqeddesdir Tanrılar da bu adamın terefindedir........ iste ve ona doğru get, yürü, qaç, sürün yeter ki, meqsedin olsun.....
"Bunu neden kabul ediyorum, biliyor musun? Çünkü birini, bilinmedik bir evrene sokmaktan daha büyük bir zevk yoktur. Onun bekaretini bozmak demek bu - bedenin değil, ruhunun bekaretini, anlıyor musun?"

Güzeldi. Çok güzeldi.
Kitap harika, kitap nefis, kitap inanılmaz etkileyici! Öncelikle +18 olduğunu belirteyim, çok da cesurca yazılmış. Gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor. Aşka inancını kaybetmiş olan Maria’nın klasik ama bir o kadar da sürükleyici serüveni. Önyargılarınızdan sıyrılmanızı sağlayacak, motto olabilecek satırlar dolu bir kitap. Paulo Coelho, hangi açıdan bakarsa baksın, ne yazarsa yazsın başarılı olduğunu ispatlamış bu yapıtla. Cinselliğin kutsal anlamını keşfetmemizi amaçlamış, kitabın sonunda düştüğü notta... Çok uzun bir girizgahtan sonra özetle mutlaka okuyun diyorum.
Coelho tek bir konuyu farklı meselelerden ele alan ve bunu ustalıkla yapan bir yazar. Her kitap baktığınızda aynı şeyi farklı yollardan anlatıyor. Herkesin çok üstünde durduğu ve bu incelemede de sürekli onunla kıyaslandığı Simyacı eserinin, Coelho'nun en iyisi eseri olmadığını düşünen birisi olarak; kitap her zamanki gibi çok iyiydi. Simyacı'yla kıyaslanması gereken bir yanı olduğunu düşünmüyorum. Bir kadının kendini keşfetmesini kaleme almasını, üstelik bunu bir erkek olarak, kitabında sürekli kullandığı "kadın yanı" ve "kadınlaşma" kelimeleriyle yapmasına hayranım. Coelho da kitabı yazarken ve bunları yaparken kadınlaşıyor, daha da önemlisi bunu gururla yapıyor. Para kazanma hırsından, içgüdünün hayatımızı felç edişinden, seksin her yerde oluşundan ama sanıldığı kadar önemli olmayışından bahsedilmiş. Seksin sıradanlığının geri planda bırakılıp kutsal olan tarafının daha ince işlenmesi özellikle ilgimi çekti. 2 günde bitirdim, tavsiye ediyorum.
Aşk başkasında değil, kendimizdedir; onu biz uyandırırız. Ama uyanması için, bir başkasına ihtiyaç duyarız.
Paulo Coelho
Sayfa 103 - Epub
Artık kaybedecek hiç birşeyim kalmadığında, her şeyi elde ettim. Kendim olmaktan çıktığımda, kendimi buldum.
Paulo Coelho
Sayfa 186 - Can yayınları
Daha birkaç dakika öncesine kadar var olan güzellik, nasıl bu kadar çabuk silinebilir?
Paulo Coelho
Sayfa 12 - Epub
"Sonunda aşkın ona göre, kendisinin de aşka göre olmadığına karar verdi."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
On Bir Dakika
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735561
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Once minutos
Çeviri:
Saadet Özen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
On Bir Dakika, dünyanın en eski mesleği üzerine kurulu bir aşk masalı. Paulo Coelho'nun kahramanı güzeller güzeli Maria, pek çok genç kız gibi iyi bir eş, sakin bir yuva değil, serüvenler, aşklar, zenginlikler hayal etmektedir. Bu hayallerin peşine takılıp ülkesinden çok uzaklara, İsviçre'ye sürüklenir. Dilini bilmediği yabancı bir dünyada, hayallerini gerçekleştirmek uğruna garip serüvenlere karışan genç kadının cesareti yanında ilkeleri de sınanır. Maria, birçok kadının ömür boyu adımını atamadığı bir eşikten geçmektedir: kendini, bedenini, ruhunu ve cinselliğini tanıma. Aşk ve cinsel özgürlük, zenginlik ve yoksulluk, utanç ve cesaret, çıkar ve özveri, söz simyacısı Paulo Coelho'nun Maria için katı gerçeklerle dokuduğu düşler dünyasının çelişkileri. Maria'nın serüveni nasıl biterse bitsin, her şeye rağmen 'Dünya yalnızca on bir dakika süren bir şeyin çevresinde dönüyor.'

Kitabı okuyanlar 906 okur

 • Serkan Soypak
 • Mustafa Üyünük
 • Tülay Çevlik
 • Pınar A.
 • Arzu
 • fke
 • 1okur
 • Okuyucumsu
 • Yasin Can Uysal
 • Yücel ŞİMŞEK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%14.3
25-34 Yaş
%33.4
35-44 Yaş
%30.6
45-54 Yaş
%14
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77
Erkek
%23

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.2 (44)
9
%14.4 (33)
8
%23.6 (54)
7
%20.1 (46)
6
%12.2 (28)
5
%5.2 (12)
4
%1.3 (3)
3
%2.2 (5)
2
%0.9 (2)
1
%0.9 (2)

Kitabın sıralamaları