Zahir Zâhir

7,6/10  (105 Oy) · 
485 okunma  · 
84 beğeni  · 
2.731 gösterim
'Seni kendimden bile daha çok seviyorum.' Eğer bunu söyleyebilirsem kendimle barış içinde yaşamayı sürdürebilirim, çünkü bu aşk beni rehin aldı.

Ünlü, başarılı, zengin bir yazarın savaş muhabirliği yapan karısı Esther bir gün ansızın ortadan kaybolur. Esther kaçırılmış mıdır, öldürülmüş müdür, yoksa kocasını mı terk etmiştir? Çok sevdiği karısını bulmak için yanıp tutuşan yazar, Esther'in en son birlikte görüldüğü Kazak genci Mikhail'le birlikte Fransa'dan İspanya'ya, Hırvatistan'dan Orta Asya steplerine uzanan bir yolculukta bulur kendini. Bu büyülü yolculuk giderek bir 'iç yolculuğa' dönüşecek, yazar yazgının gücü ve aşkın doğasını yeniden keşfedecek, yaşamına yeni değerler biçecektir... Günümüzün en çok okunan yazarlarından Paulo Coelho, daha önce yayınladığımız Simyacı, On Bir Dakika, Veronika Ölmek İstiyor gibi romanlarından sonra Zâhir'de de, okurlarına yine belleklerden silinmeyecek bir hikaye anlatıyor. Zahir'i okuduğunuzda kader, ün ve evlilik hakkında yeniden düşünmeye başlayacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789750705793
 • Orijinal Adı:
  O Zahir
 • Çeviri:
  Ayşegül Hatay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gözde Albayrak 
06 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bazı yazarlar insanın üstüne yapışır,insan bir süre onların tesirinde kalır demişti bir arkadaş :) Öyle oldu gerçekten Simyacı kadar olmasa da etkileyici bir kitaptı.
Yazar anladığım kadarıyla eserlerinde genelde aynı tema üzerinde duruyor gerçek sevgiyi bularak barış içinde yaşayabileceklerini bunu başarabilmeleri için sadece yapmaları gereken içsel bir yolculuğa çıkmak ve geçmişe dönerek hatalarından ders çıkarmak böylece şimdiki hayatlarına yön verebilmek..
Aniden ortadan kaybolan karısını bulmak için manevi yolculuğa çıkan bir adamın aslında bu yolculukta kendini bulması ve kendisine daima ilham kaynağı olan Zahir'ine ulaşmak için bozkırlara kadar uzanan bu yolculukta sonucu öğrenebilmek için sabrederek okumanız gereken bir eser ..

Coelho' nun en az beğendiğim kitabı oldu. Akıp giden bir hikâye yok. Bir durum var. Evet sonunda bu durum sonuca bağlanıyor, beklenen oluyor ama hiç sürükleyici değil. Kitaptaki durumun içindeki insanlar arasında bir sorgulama, cevapsız sorulara yanıt arama, tartışma şeklinde geçiyor. Herhalde yazarın görüşleri kitap kahramanlarının kişilikleri üzerinden tartışılıyor. Okumak biraz sıkıntılı oldu. Akıp gitmedi. Ancak yine de bir Coelho kitabı. Tabiî iyi. Benim beklentimi karşılamadı.

Derya Berber Tali 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Terketmeyi düşündüğünüz esiniz birden ortadan kaybolsa ne yapardınız? Zaten terk edecektim mi dersiniz yoksa bulayım ondan sonra mı terk ederim dersiniz? Yazarın terk etmeyi düşündüğü savaş muhabiri Esther, hiç bir neden yokken ortadan kaybolur.Esther kaçırıldı mı,öldürüldü mü yoksa kocasını mı terketti?Bütün bu soruların cevabını bulmak isteyen yazar Estheri bulmak için yanıp tutuşurken ;aslında onu ne kadar çok sevdiğini de fark edecektir.Estherin yardımcısı, Kazakistanlı Mikhail e ulaşarak birlikte içsel yolculuğa çıkan Yazar sonunda Esther e yani Zahir ine kavuşabilecek mi?Ona kavuşursa, Estherin kaybından sonra sevgilisi olan Marie i terk mi edecek?Bütün bu soruların cevabi için ve kendi içsel yolculuğunuza cikmak için okunabilir bir roman.Ancak belirtmeliyim ki bu kadar çarpıcı bir konuda ne yazık ki ara ara sıķıldım;sanki konu daha farklı anlatilabilirmis gibi geldi ..Çok güzel bulmamakla birlikte okunulması gerekir dediklerimden ☺

Seval Togral 
04 Tem 11:18 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"Kendi hikayelerinin tutsağı onlar . Herkes yaşamın asıl anlamının bir planı izlemek olduğuna inanıyor . Bu planın kendi planları mı olduğunu yoksa bir başkası için mi yapıldığını asla sorgulamıyorlar.Deneyimler,anılar diğer insanların fikirlerini ve daha bir çok şeyi topluyorlar ve bu belki de başa çıkabileceklerinden çok fazla oluyor. Ve işte bu nedenle hayallerini unutuyorlar."

senayklbs 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 9/10 puan

Yıllar öncesinde okumuş olduğum bir kitap. Tadı damağımda Kalmış olmalı ki yeniden okumak istedim. Tekrardan "Zahlr"in dünyasında dolaşmak çok guzel bir deneyim, tavsiye edilir bir içsel yolculuktu...
İyi okumalar...

Deniztanbul 
18 May 17:16 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güneşin, denizlerin,rüzgarın enerjisinden yararlanabiliriz. Ancak,insanoglunun sevgisinin enerjisinden yararlanmayi ogrendigin gün, ateşin keşfedildiği gün kadar önemli olacak...

Birsen Erol 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Paulo Coelho'nun kitaplarını seviyorum. Zâhir de bir yolculuğu yaşatıyor okuyanlara. Biri kaybolurken, diğeri ararken kendi bulan iki insan etrafında ilişki, aşk, evlilik mistik bir bakış açısıyla sorgulanıyor.

Mert erdil 
03 Eyl 11:50 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Paulo'nun Simyacı eserini okuduktan sonra bu kıitabı büyük umutlarla okumaya başladım ama beklentilerimi karşılamadı. Bitirmek için kendimi zorladım, kitap beni içine çekemedi bıraktım.

ahmet Karakuzulu 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu kitabı , 4-5 yıl aradan sonra yeniden okudum. Bir okur, çoğu kez etkilendiği bir kitabı ikinci kez okuma isteği duyar. Ben ise daha önce okuduğumu bildiğim bu kitabı karıştırırken, kitapla ilgili çok az şey anımsadığımı fark edince yeniden okumaya karar verdim.
Tanınmış bir yazarın, şavaş muhabiri olan "mutsuz" eşi bir gün aniden ortadan kaybolur. Aslında, çok eşliliğe inanan yazar, bu defa kayıp eşini aramanın derdine düşer. Bu amaçla Kazakistan'ın ıssız steplerine yolculuğu göze alır. Ve orada kendini bekleyen eşiyle tekrar buluşur. Paulo Coelho kitaplarında çoğu kez yapay bir kurgunun izlerine rastlamak mümkündür. Bu kitabında da, o yapay kurgu yer yer kendini belli etmektedir.Kabul etmeliyim ki, güzel söylenmiş bir kaç cümlenin altını yeniden çizdim. Ancak, kitap bu defa genel olarak, bir malzemesi eksik kalmış yemek misali fazlaca tat vermedi.

sezen 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Oldukça etkilendiğim bir eser. Yıllar önce okumuştum. Ünlü bir yazar bir gün eşi tarafından ortada hiç bir ipucu olmadan ortadan kaybolur. Yazarın tüm çabalarına rağmen kadın ortaya çıkmaz. Sonrası bir sorgulama, hatırlama süreci. Dünyanın bir ucuna giderken bu serüvenin peşinde aslında kendinedir yolculuğu. Yine içe bakış vurgusu yapar Coelho. Belki de birlikte yaşadığımız, her şeyini bildiğimizi sandığımız bir insana ne kadar yabancı olabileceğimizi gösterir. Aslında kimseyi çok iyi tanıdığımızı iddia edemeyiz. Güzel bir eser.

2 /

Kitaptan 43 Alıntı

Asiye Yıldız 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güneşin, denizlerin, rüzgârların enerjisinden yararlanabiliriz. Ancak, insanoğlunun sevginin enerjisinden yararlanmayı öğrendiği gün, ateşin keşfedildiği gün kadar önemli olacak.

Zahir, Paulo CoelhoZahir, Paulo Coelho
Selin Günbaş 
 18 May 17:24 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Yazmak, yeryüzünde en yalnız başına yapılan işlerden biridir.

Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 77)Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 77)
Gözde Albayrak 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ama aşk söz konusu olduğunda iyi ya da kötü yoktur,sadece hareket vardır.Ve aşk doğanın yasalarını değiştirir..

Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 95)Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 95)

Eğer bir hikayeyi anlatıyorsan, ondan hala kurtulamamışsın demektir.

Zahir, Paulo Coelho (Can Yayınları)Zahir, Paulo Coelho (Can Yayınları)
Gözde Albayrak 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanoğlu nasıl seveceğini öğrendiğinde dünya gerçek bir dünya olacak;o zamana kadar biz aşkın ne olduğunu bildiğimizi sanarak yaşayacağız,ama her zaman bunu olduğu gibi söyleyebilme cesaretinden yoksun kalacağız ..

Zahir, Paulo CoelhoZahir, Paulo Coelho
volkan şentürk 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kalbim yaralanmış olacak, ama iyileşecek ve yaşamın güzelliğini bir kez daha görmeye başlayacak. Bu daha önce de oldu,tekrar olacak. Eminim. Birisi gittiğinde, gider; çünkü bir diğeri gelmek üzeredir.

Zahir, Paulo CoelhoZahir, Paulo Coelho
senayklbs 
04 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aşk
..."Iranli bir bilgenin dediği gibi; Aşk kimsenin kurtulmak istemediği bir hastalıktır. Buna yakalananlar asla iyileşmek ve bu yüzden acı çekenler de tedavi olmak istemezler."

Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 312)Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 312)
Elif 
04 Eyl 22:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer bir kitap kendi kendini açıklamıyorsa,o zaman o kitabı okumaya değmez.

Zahir, Paulo CoelhoZahir, Paulo Coelho
Deniz Bülbül 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne tuhaf bir düşünce! Yanından geçtiğim birçok insanın ruhu da paramparça olmalı ve nasıl ve ne için acı çektikleri hakkında hiçbir fikrim yok.

Zahir, Paulo CoelhoZahir, Paulo Coelho
Hülya Savaş 
12 Haz 18:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İşte sevgi de böyle kayboldu, dedi, sevginin ne zaman ortaya çıkıp ne zaman çıkmayacağını belirleyen kurallar koymaya başladığımızda.

Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 139)Zahir, Paulo Coelho (Sayfa 139)
5 /