Aldatmak

6,5/10  (263 Oy) · 
845 okunma  · 
142 beğeni  · 
4.623 gösterim
... yaşadığım sokak, sokak lambaları, şu an içinde bulunduğum ev, salondaki mobilyalar, bir gün hepsi ortadan kaybolacak... tıpkı bedenim gibi. Ama bir şey var ki kâinatın ruhunda iz bırakacak: sevgim. Linda ayrıcalıklı bir yaşama sahip olduğunun bilincinde. Yine de her sabah yeni bir güne açtığı gözlerini hemen kapayası geliyor. Arkadaşları ilaç kullanmasını öneriyor. Oysa Linda'nın istediği hissizleşmek değil, yaşadığını hissetmek...

Çünkü yaşamak sevmektir. Paulo Coelho Aldatmak'ta diğer kitaplarından farklı olarak kışkırtıcı, tene dokunan ve tutku dolu bir hikâyeyle çıkıyor okurun karşısına. Her şeyin mümkünmüş gibi sunulduğu bir dünyada, imkânsız aşkın izini sürüyor. Ruhun kuytularında kaybolmaya çekinmeden... Ne de olsa bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9789750723209
 • Orijinal Adı:
  Adultery
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hemen hemen herkesin ilgisini çekecek bir konuda P.Coelho'da yazmış. Kendi halinde ve tamamen sorunsuz gibi görünen, kocası ve ailesiyle de hiç bir çatışması ve problemi olmadığı halde, normal bir kadının "aniden ve tesadüfen mutsuz olduğunu farkedip", içindeki şeytanı ortaya çıkarıp, olmadık macera ve risklere girmesi bana oldukça uçuk geldi. Diyeceksiniz ki, "normal olan ve normal yaşam kalıpları içinde yaşayan biri için bu tip sıradışı yaşam tarzları tabii ki anormal gelecektir." Evlilik kurumunun sorgulanması, hemen hemen her evliliğin geçirdiği aşamaları irdeleyip, tartışması da ilginç geldi ve hoşuma gitti. Her zaman yaptığı gibi bu konuda da gerçekten güzel tespitler yapıp, işin felsefesine girmiş ki, bu kısmıyla okunmayı hak ediiyor.

ihtiyar 
31 Oca 20:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Haddimi aşan şeyler söylemek istemiyorum ama ilk hissettiğim şey ticari kaygıyla yazılmış bir kitap olduğunu düşünmek oldu. Temelde işlediği konu farklı versiyonlarla diğer kitaplarında da geçiyor. Sevgi üzerine felsefi yaklaşımlarla kısmen başarılı bulduğum halde genelde vasat bir kitap olarak değerlendiriyorum. Belli bir noktadan sonra sıradanlaşan ilerleme sıkıyor.
Bana en ilginç gelen şey anlatıcı rolündeki kadının; gazeteci, kadın, eşini aldatan kadın, sevgiyi arayan kadın, kendisini sorgulayan kadın her neyse işte kitaptaki üzerine düşen karakter olmaktan çıkarak bir bilgeye dönüşüyor olması. Bir bakıyorum kişisel gelişim kitaplarındaymış gibi bilgiler aktarıyor okuyucuya, hadi oradan diyorum karaktere bunları söyleyen sen değilsin, Paulo Coelho söylüyor bunları, o zaman da karakterle benim aramdaki –okuyucu ben- ilişki kopuyor, yapmacık oluyor.
Çok satılanlara girmesine de etki büyük ihtimalle kapaktaki kiraz, kitabın adı ve sonra birileri tarafından birilerine anlatılan cesurca yazılmış sevişme anlarıdır. Elinize aldığınızda hızlı bir şekilde tüketeceksinizdir, yazarımızın değindiği konu gerçek yaşamda mevcuttur buna itirazım yok ama daha değerli bir hale getirilebilirdi aslında bunu söyleten yazarın diğer eserleri… Yapabiliyor… Ya da ben önceden okuduklarımı, önceki okurluğumla yapabilir diye bellemişim.

Zühal Uğur 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İsviçre'li , evli bir kadının eşini aldatmasını,sebeplerini anlatıyor...
Dört dörtlük bir eşi,iki çocuğu,ekonomisinin iyi olması,bir işi olması ve huzur içinde olmasına rağmen yaşadığı tatminsizlikler ve psikolojik durumu anlatılıyor... Neyse ki sonunda doğru yolu buluyor.Değişik bir Paulo Coelho kitabı...Alışılmışın dışında.

fatma 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aldatmanin kadını erkeği var mıydı? Neden aldatirdi ki bir insan? Bir tutku mu yoksa sadakat eksikliği mi sebeb? Ya da belki bunların dışında vardır bazı etkenler. Bir kadının aldatış hikayesi. ...

Feyza İrem 
13 Nis 08:23 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

"Zaman insanı olduğundan farklı birine dönüştürmez. İnsanı olduğundan farklı birine dönüştüren tek şey sevgidir." Kitapta cümle olarak beğenip alıntı yaptığım çok fazla yer olsa da, kendi adıma en çok beğendiğim cümle bu oldu. Kitapta standartların üstünde hayat yaşayan, mutlu evliliği olan bir kadının kendi içinde nasıl boşluğa düşüp, yeni heyecanlar ve maceralar arayışına düşerek kocasını nasıl aldattığından bahsedilmiş. Şaşırtıcı ve ters köşe yapan olaylar yoktu. Okurken çok heycanlandığım "vay be" diyebileceğim bir kısım da olmadı. Kitabın sonlarına doğru paraşütle atlama kısmında kadının hissettikleri ve doğayı tasviri çok güzel anlatılmış. Okurken ben de sanki aynı hisleri yaşadım. Sanırım kitabın en beğendiğim kısmı orası oldu. 3 günde sıkılmadan bitirdim. Yazarın en iyi kitabı olmasa da fazla bi beklentiye girmeden okunabilecek bir kitap.

Sait çelik 
20 Nis 18:26 · Kitabı okudu · 12 günde · 3/10 puan

"Aldatma" konusu insanlık tarihi kadar eski bir konudur. Böyle hassas bir konuyu romanlaştırmak saygıyla karşılanabilir. Ancak bu kitapta aldatan bir kadının ruh halini, psikolojik "gel-git"lerini bir erkek yazarın anlatması okurun istediği sonucu vermiyor. Aldatan bir kadının romanını bir kadın yazardan okumak benim için daha etkileyici olurdu. İkinci bir husus; kitapta kimi okurlarca pornografi olarak nitelendirilecek ifadeler mevcut. Bu sahneler daha edebi ve rahatsız etmeden de verilebilirdi. Okurlar kitaplarını yalnızca evlerinde okumazlar, Metro vb. toplumsal alanlarda bu kitabı okumak bir hayli zor olsa gerek.

Duygu Kr 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence bir yazarın anlatımını, kelimelerini, duygularını diğerlerinden farklı olarak satırlara dökmesini ne kadar seviyor olursak olalım, bütün kitaplarının birbirine benzemeyebileceğini unutmamalıyız. Örneğin Simyacı ile Aldatmak'ı kıyaslamak her iki kitaba da büyük haksızlık olur. Nacizane tavsiyemden sonra kitaba gelecek olursak; Coelho günümüzde artık sıradan bir hal almış bu durumu basit bir içerikle bize yansıtmış. Linda dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayata sahip, Kariyeri, onu seven bir kocası ve çocukları. Ama bu durum bir süre monoton hale gelir ve her insan da olabilecek bir tatminsizlik süreci başlar. Ve arayışlar.. Kitabın büyük bir kısmında aşk ve tutku ön plana çıkan duygular olurken, sonu biraz sönük kalmış gibi. Yine de sıkılmadan bir çırpıda okuyabilirsiniz..

Aslihan buharali 
 12 Haz 04:01 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sonunda bitti..
Kitaptan çıkardığım en güzel sonuç sevmenin hayattaki en muaazzam duygu olduğu oldu. Kitapta da denildiği gibi " insani olduğundan farklı birine dönüştüren tek sey sevgidir. " sevelim. Dünyayı , insanları hayatı. Coşkuyla sevmek coşkuyla yaşamak demektir. Hayatta önceliği sevgiyi aramaya vermeliyiz, gerisi zaten gelir. Ve son dipnot olarak hayat uzun bir tatil değil, sonsuz hir öğrenme sürecidir.

Tuğba Karakaya 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok fazla kadın - erkek ilişkileri kitaplarını sevmem ama severlerine bu kitabı tavsiye ederim. Paulo Coelho farkıyla ilk defa aldatanın tarafında olduğunuzu hissediyorsunuz. Onun için üzülüp, onunla pişman olmuyorsunuz. Benim için yazarın en az sevdiğim kitabı olarak kalacak sanırım ama anlatımı, konunun işlenişi açısından güzeldi. Detaylar;

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...ak-paluo-coelho.html

Aslıhan Çiçek 
16 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlu bir kadının şımarıklığını anlatan bir kitap
Hiç beğenmedim. Konusu yok , konular başka başlıyor başka devam ediyor. Zaman kaybı

Kitaptan 241 Alıntı

Özgür Beden 
06 Ağu 18:37 · 8/10 puan

Başkalarının çektiği acıları düşünerek teselli bulmaya çalışıyorum.

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 9 - epub)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 9 - epub)
Özgür Beden 
09 Ağu 09:56 · 8/10 puan

Bir yandan hayatımda bir şeylerin değişeceğinden korkuyorum,
diğer yandan ise değişik bir şeyler yaşamayı arzuluyorum.

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 45 - epub)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 45 - epub)
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Özgür Beden 
 07 Ağu 09:29 · 8/10 puan

Sokakta tanımadığımız birine rastlayınca hâlâ “günaydın” diyoruz,
bir şişe su aldığımız bir dükkândan çıkarken “görüşmek üzere” diyoruz, oraya bir daha dönmeyeceğimizi bilsek bile. Hatta otobüste tanımadıklarımızla sohbet ediyoruz.

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 10 - epub)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 10 - epub)
Özgür Beden 
12 Ağu 10:04 · 8/10 puan

Kim, “Sevgi her şeye yeter,” dediyse yalan söylemiş.
Yetmez, hiçbir zaman da yetmedi.
Esas sorun, insanların kitaplara ve filmlere inanmaları...

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 112 - epub)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 112 - epub)
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Herkesin sürekli mutlu olmasına gerek yoktur. Dahası, dünyada kimse bunu başaramaz. Hayatın gerçekleriyle başa çıkmayı öğrenmek gerek.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Aslıhan Çiçek 
22 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğru erkeği sevmeyi öğrenmek mümkün müdür? Elbette mümkündür. Esas mesele, yoldan geçerken kapıyı açık görüp izinsiz içeri giren yanlış erkeği unutabilmektir.

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 218)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 218)

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.