Aldatmak

6,5/10  (193 Oy) · 
646 okunma  · 
101 beğeni  · 
4.169 gösterim
... yaşadığım sokak, sokak lambaları, şu an içinde bulunduğum ev, salondaki mobilyalar, bir gün hepsi ortadan kaybolacak... tıpkı bedenim gibi. Ama bir şey var ki kâinatın ruhunda iz bırakacak: sevgim. Linda ayrıcalıklı bir yaşama sahip olduğunun bilincinde. Yine de her sabah yeni bir güne açtığı gözlerini hemen kapayası geliyor. Arkadaşları ilaç kullanmasını öneriyor. Oysa Linda'nın istediği hissizleşmek değil, yaşadığını hissetmek...

Çünkü yaşamak sevmektir. Paulo Coelho Aldatmak'ta diğer kitaplarından farklı olarak kışkırtıcı, tene dokunan ve tutku dolu bir hikâyeyle çıkıyor okurun karşısına. Her şeyin mümkünmüş gibi sunulduğu bir dünyada, imkânsız aşkın izini sürüyor. Ruhun kuytularında kaybolmaya çekinmeden... Ne de olsa bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2014
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9789750723209
 • Orijinal Adı:
  Adultery
 • Çeviri:
  Emrah İmre
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hemen hemen herkesin ilgisini çekecek bir konuda P.Coelho'da yazmış. Kendi halinde ve tamamen sorunsuz gibi görünen, kocası ve ailesiyle de hiç bir çatışması ve problemi olmadığı halde, normal bir kadının "aniden ve tesadüfen mutsuz olduğunu farkedip", içindeki şeytanı ortaya çıkarıp, olmadık macera ve risklere girmesi bana oldukça uçuk geldi. Diyeceksiniz ki, "normal olan ve normal yaşam kalıpları içinde yaşayan biri için bu tip sıradışı yaşam tarzları tabii ki anormal gelecektir." Evlilik kurumunun sorgulanması, hemen hemen her evliliğin geçirdiği aşamaları irdeleyip, tartışması da ilginç geldi ve hoşuma gitti. Her zaman yaptığı gibi bu konuda da gerçekten güzel tespitler yapıp, işin felsefesine girmiş ki, bu kısmıyla okunmayı hak ediiyor.

ihtiyar 
31 Oca 20:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Haddimi aşan şeyler söylemek istemiyorum ama ilk hissettiğim şey ticari kaygıyla yazılmış bir kitap olduğunu düşünmek oldu. Temelde işlediği konu farklı versiyonlarla diğer kitaplarında da geçiyor. Sevgi üzerine felsefi yaklaşımlarla kısmen başarılı bulduğum halde genelde vasat bir kitap olarak değerlendiriyorum. Belli bir noktadan sonra sıradanlaşan ilerleme sıkıyor.
Bana en ilginç gelen şey anlatıcı rolündeki kadının; gazeteci, kadın, eşini aldatan kadın, sevgiyi arayan kadın, kendisini sorgulayan kadın her neyse işte kitaptaki üzerine düşen karakter olmaktan çıkarak bir bilgeye dönüşüyor olması. Bir bakıyorum kişisel gelişim kitaplarındaymış gibi bilgiler aktarıyor okuyucuya, hadi oradan diyorum karaktere bunları söyleyen sen değilsin, Paulo Coelho söylüyor bunları, o zaman da karakterle benim aramdaki –okuyucu ben- ilişki kopuyor, yapmacık oluyor.
Çok satılanlara girmesine de etki büyük ihtimalle kapaktaki kiraz, kitabın adı ve sonra birileri tarafından birilerine anlatılan cesurca yazılmış sevişme anlarıdır. Elinize aldığınızda hızlı bir şekilde tüketeceksinizdir, yazarımızın değindiği konu gerçek yaşamda mevcuttur buna itirazım yok ama daha değerli bir hale getirilebilirdi aslında bunu söyleten yazarın diğer eserleri… Yapabiliyor… Ya da ben önceden okuduklarımı, önceki okurluğumla yapabilir diye bellemişim.

Araştırarak almış olduğum bir kitap değil. Eğer Öyle olsaydı almayacağım bir kitap niteliğinde. Bir kadının 10 yıllık evliliğinden sonra rutine binen evliliği sorgulamaya başlaması takıntılı bir aşk yaşadığı yanılsaması ve yazarın zorlayarak içine tutku ve arayış katmaya çalışmış olduğu , kötü ve şişirilmiş kitaplardan birisi . Aldatmak derken Lev Tolstoy'un Anna Karenina gibi olmasınıda beklemiyordum. Lakin bu kadar da kötü olabileceğini düşümemiştim . Konunun ve karakterlerin bu kadar kötü işlemiş olmasına rağmen kitap oldukça akıcı ve içerisinde güzel tanımlamaların ve cümlelerin yer aldığı bir kitap az da olsa. Kötü işlenmiş cümlemin altını doldurmak isterim Kötü işlenmiş çünkü ; Roman kahramanı kadının , hastalık boyutunda ki takıntısı ,elde etmek istediği adamla ,aşk yaşamaya başlayınca bitiyor. Takıntılı ruh hali hiçbir zaman bitmez yön ve hedef değiştirir. Yazar bu anlamda doğru geçişleri yapamamış Şamanizm gibi bir mevzuyla felsefi ve ruhani içerik katmaya çalışmış olmasına rağmen , Roman kahramanının duygu geçişlerini veremediğini hissettim.Okuduğum dönem Türkiye ve Orta doğu gündemi bu kadar yoğun iken, kitaba Dünyanın en zengin ülkesinde ki İsviçre de yaşayan bir kadının bunalımlarına objektif bir ruh haliyle bakamıyor olmama neden oldu. Okumaya değer mi ? Bakış açısına göre ve anlamlandırmaya göre değişir. Sanırım benim okuduğum dönem insan ruhunun ve iç dünyasında ki karmaşasının, İnsan hayatının daha öncelikli olduğu bir dönemime denk geldiği için ve bu durumunda kötü işlenip anlamlandırma eksiği olduğundan dolayı ,kitapla ilgili olumsuz duygular içinde kalmış olabilirim. Bu arada yazar eşlerini aldatmayı planlayan hanımlara adrenalin öneriyor :) Yamaç paraşütü vs...

Zühal Uğur 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İsviçre'li , evli bir kadının eşini aldatmasını,sebeplerini anlatıyor...
Dört dörtlük bir eşi,iki çocuğu,ekonomisinin iyi olması,bir işi olması ve huzur içinde olmasına rağmen yaşadığı tatminsizlikler ve psikolojik durumu anlatılıyor... Neyse ki sonunda doğru yolu buluyor.Değişik bir Paulo Coelho kitabı...Alışılmışın dışında.

fatma 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Aldatmanin kadını erkeği var mıydı? Neden aldatirdi ki bir insan? Bir tutku mu yoksa sadakat eksikliği mi sebeb? Ya da belki bunların dışında vardır bazı etkenler. Bir kadının aldatış hikayesi. ...

Tuğba Karakaya 
21 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çok fazla kadın - erkek ilişkileri kitaplarını sevmem ama severlerine bu kitabı tavsiye ederim. Paulo Coelho farkıyla ilk defa aldatanın tarafında olduğunuzu hissediyorsunuz. Onun için üzülüp, onunla pişman olmuyorsunuz. Benim için yazarın en az sevdiğim kitabı olarak kalacak sanırım ama anlatımı, konunun işlenişi açısından güzeldi. Detaylar;

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...ak-paluo-coelho.html

Duygu Kr 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bence bir yazarın anlatımını, kelimelerini, duygularını diğerlerinden farklı olarak satırlara dökmesini ne kadar seviyor olursak olalım, bütün kitaplarının birbirine benzemeyebileceğini unutmamalıyız. Örneğin Simyacı ile Aldatmak'ı kıyaslamak her iki kitaba da büyük haksızlık olur. Nacizane tavsiyemden sonra kitaba gelecek olursak; Coelho günümüzde artık sıradan bir hal almış bu durumu basit bir içerikle bize yansıtmış. Linda dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayata sahip, Kariyeri, onu seven bir kocası ve çocukları. Ama bu durum bir süre monoton hale gelir ve her insan da olabilecek bir tatminsizlik süreci başlar. Ve arayışlar.. Kitabın büyük bir kısmında aşk ve tutku ön plana çıkan duygular olurken, sonu biraz sönük kalmış gibi. Yine de sıkılmadan bir çırpıda okuyabilirsiniz..

Aslıhan Çiçek 
16 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutlu bir kadının şımarıklığını anlatan bir kitap
Hiç beğenmedim. Konusu yok , konular başka başlıyor başka devam ediyor. Zaman kaybı

Büşra ONUR 
30 Oca 20:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aldatmaya dair ,bir kadının iç dünyasına bakışı gözler önüne seren sarsıcı bir roman..Ben sonunu daha farklı olsun istemiştim açıkçası ama her neyse klasik paulo kitabı diyebiliriz.Bazen lindaya kızarken bazen de eşinin tarafına geçiyorsunuz iki arada kalabikeceğiniz bir kitap.

Sevda 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Aldatmak kitabının ana karakteri Lindadır. Linda 31 yaşında, iki çocuğu olan gazetecelik görevi yapan biridir.

Kitabın konusu Lindanın tek düze, monoton hayatından sıkılması ve mutluluk bulma amacıyla kocasını aldatması anlatılır. Sonunda doğru yolu bulmasıyla eser son bulur.

Kitapta bir sorgulama vardır. Linda kendini hayatını mutsuzluğunun neden kaynaklandığını sorgular sorar kendine. Arayışlara girer. Bu arayışlar onu yasak bir aşkın pençesine bırakır.

Eserde genellikle olaylar Cenevre'de geçmektedir.

Kitap insan neden aldatır? Sorusunu insana sordurmaktadır. Kitapta verilen cevap depresyon, mutsuzluk, yalnızlık, monoton hayat gibi sebepler sıralanmıştır.

Eserde beğenmediğim tek nokta çok fazla erotizme yer verilmiş olmasıdır. Eserde beğendiğim cümlelerde oldu. Bunlardan biri:

" Zaman insanı olduğundan farklı birine dönüştürmez. İnsanı olduğundan farklı birine dönüştüren tek şey sevgidir."

5 /

Kitaptan 154 Alıntı

Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazen kim olduğumuzu bulmamız için kendimizi kaybetmemiz gerekir.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Herkesin sürekli mutlu olmasına gerek yoktur. Dahası, dünyada kimse bunu başaramaz. Hayatın gerçekleriyle başa çıkmayı öğrenmek gerek.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Aslıhan Çiçek 
22 Eki 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğru erkeği sevmeyi öğrenmek mümkün müdür? Elbette mümkündür. Esas mesele, yoldan geçerken kapıyı açık görüp izinsiz içeri giren yanlış erkeği unutabilmektir.

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 218)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 218)
Meral 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Neden söyleyeceklerimi ondan önce kendim duymak istemiyorum? Korkuyor muyum yoksa? Gri, mutsuz günlerin birbirini tekrar ettiği bir hayattan daha fena ne olabilir ki..

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...ellerine güç geçtiğinde içlerine gizemli bir canavar girmiş gibi başkalarına acı çektiren kişiler akşam eve döndüklerinde tatlı babalara, yurtsever vatandaşlara, mükemmel kocalara dönüşürlermiş.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Murat IŞIK 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Körlerin en fenası görmek istemeyendir."

Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 132)Aldatmak, Paulo Coelho (Sayfa 132)
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayattaki zorlukları düşmanımız değil de tecrübe edinebileceğimiz kaynaklar olarak görmek daha faydalı değil midir?

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho
Sadettin TANIK 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kusursuz bir yakınlık kurabilmek için konuşmak çok önemlidir. Aksi takdirde sessiz kızgınlıklar ve aldatıcı memnuniyetler kaçınılmazdır.

Aldatmak, Paulo CoelhoAldatmak, Paulo Coelho

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.