Adı:
Elif
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345672119343
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Elif
Elif
Aleph
256 syf.
·4 günde·7/10
Yazarın son romanı olan Elif'in anlaşılması güç bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitabın ana karakteri Paulo Coelho'nun kendisi ve Trans Sibirya tren seyahatinde ona eşlik eden diğer karakterleri de kitapta açıkça tanıyoruz. Paulo bir dönem durgunluk yaşıyor ve en yakın arkadaşı J. ona seyahat etmesi gerektiğini söylüyor. Bu zamanda bir medyumun ona dediği bir söz -ki gerçekten etkileyici- onun yolculuğa çıkmasını engelliyor. Daha sonra fikrini değiştiren Coelho bu yolculuğa çıkıyor ve yolculuk boyunca ona Hilal eşlik ediyor. Hilal'in kim olduğu, neden ona eşlik ettiği romanın içerisinde sürpriz:) Kitabın adıysa "Elif" ya da "Ki" denilen bir zamandan geliyor. Buraya kadar roman güzel ilerliyor fakat reenkarnasyon, yeniden doğuş vs konu içerisine girince anlam karmaşası yaşanıyor. Konu olarak sevemeyebilir, ilgi duyamayabilirsiniz. Fakat romanı ön plana çıkaran konudan çok yazarın dili, anlatımı, ve kurgusu.. İsteseniz de kitabı bırakamayabilirsiniz. Çünkü Paulo Coelho size okutturuyor güzel cümleleri ile: ) Genel olarak baktığımda yazarın daha çok sevdiğim kitapları var. Elif içerisine girer mi? Belki: ) O yüzden tercih sizin, okuyacaklar için şimdiden iyi okumalar: )
256 syf.
Kitabı genel itibariyle vasat buldum. Reenkarnasyon olgusu ve onun da ötesinde karşılıklı iki yaşamın birbirine dolanmış örgüsü yer alıyor. Yazarın ustalığı kitabı okunabilir kılıyor fakat etkileyici olduğunu söyleyemem.
256 syf.
·2 günde·5/10
Kitap macera okumak isteyenler için güzel. Mantığına fazla kafa yormadan okunursa eğlenceli olabilir. Fakat düşününce çok çelişkili bir kitap. Bazılarına göre "ki" olayı bazılarına göre ise "elif" olayı diye kitapta adlandırılan ve bizim normalde "dejavu" olarak bildiğimiz olay üzerine yazılmış. Fakat evrimden tutun aynı zamanda yaşayan farklı ya da önceki hayatlarımız-benliklerimiz vs tarzında birçok değişik yaklaşım mevcut. Dediğim gibi kurgu olarak bana hitap etmiyor fikir uyuşmazlığımız var, ama sadece macerayı okumak için okunabilir.
Dipnot: Yazar kendi yaşadığı anıyı aktardığından bahsetmiş. Fakat ben gerçekliğinden şüphe duydum.
Ayrıca merak edenler için ; kitapta Elif ve Hilal isimleri geçiyor fakat Türkiye ile ilgili hiçbir şey yok :)
256 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
Paulo Coelho'nun kendi kişisel krallığını kurtarmak, kaybettiği yaşama, üretme isteğini geri kazanmak için çıktığı yolculuğu ve bu yolculukta karşı dağda ateş yakarak ! ona yol gösterenlerin hikayesi : ELİF . Türkiye'nin ruhu ( Hilal ) ile karşılaşarak Elif çemberini oluşturan Paulo çok çok eski geçmişinde yapmış olduğu ihaneti affettirebilme çabasına girecektir. Paulo Coelho'nın bana göre kitapları muhteşem ve bu kitap hem içinde Türkiye geçtiği için hem de Paulo Coelho'nun bizzat kendi yaşamı olduğu için daha özel.
256 syf.
·3 günde·5/10
Kitabın başkahramanı Paulo Coelho'dur. Artık kendisine hiçbir şeyin doyum vermediğini düşünen yazar, ruhani arayışına devam etmek için ustası J.nin tavsiyesiyle yolculuğa çıkmaya karar verir.
Yolculukta başta ona bir Tao ustası ve yayıncısı eşlik ederken daha sonra Coelho'nun yanına inatçı bir Türk kadını olan Hilal katılır. Hilal ruhlarının daha önce tanıştığını ve ona bu yolculukta yardım edeceğini söyler. Bu yolculukta farklı ritüellerle ve Elif denilen benzersiz bir noktaya girerek yazar kendisini ve Hilal ile ruhunun birlikteliğini keşfeder.
Kitap akıcı olmasına rağmen yazarın ritüel, ayın ve içsel yolculuklardan karışık bir şekilde bahsetmesinden dolayı okuyucuyu içine alamamaktadır. Bu konuları merak edenler için farklı kitaplar tavsiye edilebilir...
256 syf.
·4/10
Elif’i okuması zordu benim için. Ancak bir yandan da sevmiş olmalıyım ki bitirdim. O güzelim tren yolculuğuna ise özenmemek imkansız. Son olarak ben Simyacı’daki tarzı daha çok sevdim sanırım.
256 syf.
·Beğendi·6/10
ilk çıkar çıkmaz alıp okumuştum; ama beklentimi karşılamadığı söyleyebilirim. Kitabın adının "Elif" olması, kitabın açıklamasında "Hilal" isimli bir Türk katakteri olması beni umutlandırıp heyecanlandırmıştı. Kitabı okudukça hayal kırıklığına uğradım. Gene yazarı Paulo Coelho'ysa okunmalı diyorum.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Coelho’nun yine mistik satırlarıyla örülü güzel bir kitabı. Konu Coelho’ysa maalesef objektif bakamam. En sevdiğim yazarlardandır.
Araştırmalarımın sonucu eğer doğruysa kitap Coelho’nun gerçekten yaşadığı bir yolculuk deneyimini anlatıyor... Ne kadar mistik ve ruhani olayların ne düzeyde yaşanmış olabileceği tartışılır elbette.
256 syf.
·5 günde·8/10
Yazarın kendini anlattığı tıkandığı zaman arkadaşı J.nin tavsiyesi ile yola çıktığı Rusya'da 9288 km tren yolculuğunda keman virtüözü Hilal,yayıncısı Yao ve önceki hayatında enginzisyon mahkemesi tarafından yakılarak öldürülen 8 kızla ilgili pişmanlığı zaman,sevgi,Çin bambusu,tren,affedilme,,huzur reenkarnasyon kelimelerinin kendince anlam bulduğu yazarın son romanı.
256 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Kendini keşfetme yolunda güzel bir yazım diliyle okunmaya değer bir kitap.Yazar çok fazla seviyorum bu durumdayken elimden bırakmadığım bir solukta okuduğum bittiğinde ise üzüldüğüm başucu kitabım.
256 syf.
·Puan vermedi
Merakla,heyecanla okuduğum bır kıtapı... Reenkarnasyon, inanç,din ve turk kızı muhtesem uyumlu olmuş. Düşündüren,sorgulatan ve enerjisini hıssedebılecegınız bır kıtap...

"Huzur peşinde koşmak ışık ve sıcaklık bir dua okumaya benzer. Biraz kendini unut, ışığın bilgelik, sıcaklığın merhamet olduğunu bil. Yeryüzünü arşınlarken göğün ve yerin gerçek şeklini görmeye çalış. Bu ancak, korkuya teslim olup felce uğramazsan ve içi dışı bir birisi olmaya karar verirsen mümkün olacaktır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Elif
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
247
Format:
Karton kapak
ISBN:
12345672119343
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Elif
Elif
Aleph

Kitabı okuyanlar 2.397 okur

  • Esra KUL
  • SevinceSanat
  • Gülay Bayram
  • Ümmügülsüm SARIKAYA
  • Firuze
  • Elif Demirci
  • Nisa
  • Murat tanriover
  • Ali S.
  • Cihangir’in Annesi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (9)
9
%0.7 (4)
8
%1.6 (9)
7
%1.3 (7)
6
%1.6 (9)
5
%0.7 (4)
4
%0
3
%0.4 (2)
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları