Şeytan Yemini

8,5/10  (236 Oy) · 
868 okunma  · 
197 beğeni  · 
3.142 gösterim
Birbirinin benzeri cinayetler işlenmektedir. Bu cinayetlerin ortak noktaları, katillerinin öldükten sonra hayata döndürülmüş ve uzun süre komada kalmış insanlar olmasıdır. Öldürülen kişiler de, onların komaya girmesine sebep olan kişilerdir. Bir tür intikam cinayetleridir bunlar. Ancak bu kişiler gerçekten katil midir? Yoksa sadece verilen emirleri uygulayan birer piyon mudurlar? Avrupa’nın birbirinden uzak kentlerinde işlenen bu cinayetler nasıl bu denli benzerlik içermektedir? Yoksa katil tek bir kişi midir? Kendini şeytanın yerine koyan, kendini şeytan sanan biri. Belki de şeytan gerçekten yeryüzüne inmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9759913687
 • Orijinal Adı:
  Les Serment Des Limbes
 • Çeviri:
  Şevket Deniz
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
31 May 23:03 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Isparta denilince nasıl gül akla gelirse benim aklıma da gerilim-polisiye dendiği an Grange geliyor. Grange macerasına Kızıl Nehirler ile başladım ve şu an 8. Kitabını bitirmiş oldum. Her kitabında öylesine hayran kalıyorum ki nasıl anlatayım bilemiyorum.

Adam gerçekten çok iyi bir araştırmacı ve bilgin birisi. Niye derseniz o kadar çok konu hakkında detaylıca bir bilgisi var ki muazzam. Öylesine bir kurguyla; olayları birleştiriyor ki siz farkına kitap bittiğinde varıyorsunuz. Her kitabında sizi öyle bir gezdiriyor ki dünyayı size tanıtıyor. Bunları yaparken size çok ama çok farklı konularda bilgilendirme de yapıyor.

Bu kitabında da yine İtalya, Fransa, İsviçre arasında TGV’ye bindik hop uçakla uçtuk, BMW ile gezdik…

Bu seferki eserinde Satanizmi konu almış Grange ve içten içten zıtlıkları anlatarak Vatikan’ı resmen ezmiş büzmüş. Din konusunda sizi öylesine çelişkilerde bırakıyor ki; gerçekten düşünmeye başlıyorsunuz. E yani daha ne olsun düşündürüyor adam polisiyede :) Yine bir cinayet ile başlıyor roman ve şeytana tapan bir katil aramakla başlanıyor.

Din, Hristiyanlık ve Hristiyanlık mezhepleri ile çok sağlam bilgileri var. Adam hiç girilmeyen Vatikan odasını hayal edip burada bizi gezdiriyor. İyilik ve kötülük arasındaki zıtlığı işlemiş yazar. Negatiflik, kötülük, intihar sayesinde şeytanla görüşmeye ve farklı bir inanç yaratılmasıyla devam ediyor. Kötülüğün kol gezdiği, soykırım yapılan Yugoslavya’yı Sudan’ı unutmamış ve bunları aktarmış. Yanlış gördüğü yerlerin altını çiziyor. İlk bölümünde bir tanıtım var sonraki bölümler ise karakterlerden yola çıkarak ayırmış kitabını Grange.

Gerçekten kitapta gerilmemek elde değil. Ben bile bazı bölümlerde ürpermedim desem yalan olur. Ölümden sonra o ışığın kırmızı ise şeytan negatiflik beyaz ise iyilik pozitiflik olarak bir anlatmış ki hani ölümden sonra da yaşayacağına, böyle bir inanış olduğuna kanaat getirtiyor. Merak uyandırıcı öylesine güzel konular var ki aralara nasıl diyeyim harika bir serpiştirme var. Kurgu güzel, konu güzel, olaylar akıcı, devamlı bir heyecan var ve bilgileniyorsun. Betimlemeleri de ayrıca sağlam sizi baya gezdiriyor.

İki uçlar teoremi çok güzel ve dikkat çekici. Tıp bilimi ve reanimasyon konusu hakkında resmen bir tarihe geçecek kitap. Asıl hoşuma giden şeylerden biri kişinin ölüp daha sonra hastanede yada belli süreden sonra tekrar hayata dönmesini Vatikan ile Doktorların farklı açılardan görmeleri gerçekten din ile tıp dünyasının bakış açılarını bize gösteriyor. Kitabın uyuşturucu ve sigaraya karşı tutumu mükemmeldi minnetle okudum.

Grange’ın kitaplarında genellikle de nedense bir erotizm oluyor. Minik hatta çok minik bir bölüm ama onu anlatmadan geçmiyor. Kesinlikle bir ilişkiye girilecek ve aşk olacak. Sonunda tabi ki aşka bağlanıyor olay ama ortada bir vahşet var. Eleştirdiğim yerler de olmadı değil. Bazı yerleri ben çözmüşken o kadar zeki polisin çok geç anlaması ve Kurtlar Vadisi’nde Polat Alemdar gibi bir çok öldürücü tehlikeden bir çizik dahi almaması da biraz saçma olmuş :)

Son olarak bir mağara ile ilişkilendirmesi ve genellikle bir anda biten polisiyelerin nasıl bitirileceğini kanıtlaması da harika. Tek tek, sırayla mükemmel bir final oldu.
Tarih, vahşet, bilgi ne ararsanız var. Benim polisiyede, gerilim de tek geçeceğim isim açık arayla her zaman Grange olacaktır. Herkese bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Hele birde saat 02.00/ 05.00 arasında okunursa adrenalinin kanınızda aktığını hissedeceksiniz.

ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her zaman ki gibi , türünün bir numarası. Grange ve kitapları insanı bambaşka bir dünyaya götürüyor. Akıcı dili ve konuların inanılmaz bağlantıları her zaman şaşırtıyor. Mutlaka okunmalı :) Sevgiyle kalın.

Kübra 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı da yavaş yavaş sindire sindire okudum. Hristiyanlıkla, Katoliklikle, Vatikan'la, Satanizmle ilgili ilginç şeyler öğrendim. Bazen gözlerim büyüteç tutulmuşçasına büyüdü. Bazen tövbe estağfurullah çektim. Bazen işlenen cinayetlerdeki manyaklığa gülesim de geldi. Yani insanın aklına nereden gelir bazı şeyler bilemiyorum.

Dili, çevirisi, konusu her şeyiyle iyiydi. Bazı yazarlar vardır, kitabını düşünmeden alırsın. Grange benim için öyle biri. Art arda okumaya gerek yok, araya biraz zaman konup okunduğunda pişman etmez. Ben kitabı oldukça beğendim. Psikopatlığı, vahşeti, benim gibi midesi bulanmadan gözler yarıda okuyabilenler için iyi bir tercih.

mithrandir21 | Uğur D. 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken gerçekten de tüylerimin diken diken olduğu, korkudan ziyade bir şekilde insanı geren bana göre Grange'nin en iyi romanı diyebilirim. Roman sonrasında ölüp dirilen insanlar hakkında haber araştırma gereği duymuş hatta romandaki şekillere birebir uyan haberler karşısında romandan daha da bir ürpermiş daha da bir etkilenmiştim. Kesinlikle okunması gereken iyi bir roman.

Serdar Poirot 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazardan son derece güzel bir roman daha. Luc Soubeyras ve Mathieu Durey okul zamanlarından beri yakın olan iki arkadaştır. Zamanında rahip olmak için okuyan bu iki adam polis olmuştur ve biri Ahlak Masasına diğeri de Cinayet Masasına bakmaktadır. Bir gün Luc'un intihar ettiği haberi gelir. Komadadır. Mathieu intihar ettiğine inanmaz ve en son çalıştığı işi araştırmaya başlar. Bu bir cinayettir ve oldukça garip bir cinayettir. Buna benzer cinayetler Estobya ve İtalya'da da işlenmiştir. Ölüme yakın negatif deneyim geçiren insanların şeytanı gördüğü ve artık ondan sonra suçlar işlemeye başladığı şeklinde bir görüş vardır. Bu insanlara Işıksız denmektedir. Ancak şeytana tapan Köleler adlı bir örgüt bunları aramaktadır. Acaba bu üç cinayet şeytanın eseri midir yoksa gerçek bir insanın mı? Herkes işin içinde bir şeytani düzenek olduğunu düşünür. Katil gerçekten şeytani biridir ve hiç beklenmeyen bir isimdir? Acaba Mathieu hayatta kalabilip katili yakalayabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

birsel özbellek 
31 Mar 23:13 · Kitabı okudu · 26 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarla "Leyleklerin Uçuşu" adlı kitabı ile tanışmıştım. Bu kitabı okurken yine yazarın zekasına ve hayal gücüne hayran kaldım. Bilim, sosyoloji ,şehirler... İyi bir kurguya sahip polisiye roman.

Tolga Önver 
03 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şeytan Yemini gerilim ve polisiyenin, doruk noktasında yaşandığı çok güzel bir roman.
Büyük bir iştahla okuyup bitirdiğim bu roman, Jean Christophe Grange'n en beğendiğim yapıtlarından biri oldu.
Olay örgüsünü çok iyi kurgulamış ve sonuda Grange'e yakışır olmuş.
Şeytan Yemini'ni okurken, bir noktadan sonra gerçekten de şeytanı hissedip, onunla karşılaşıyorsunuz.
Bu insanda inanılmaz bir addranalin ve heyecan uyandırıyor.
Eğer siz de bu tarz romanlardan hoşlanıyorsanız, mutlaka okuyun derim.

fazi 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim yazar! Her yazdığını büyük bir heyecanla okurum ama benim birincim her zaman Şeytan Yemini! Baştan sona bir muamma ve katili hiç tahmin edemiyorsunuz. Mathieu Durey ardarda işlenen, satanik semboller taşıyan cinayetlerin sırrını çözmeye çalışıyor ve her yol Şeytan'a çıkıyor. Durey, hem Şeytan'ın varlığını sorgulayacak hem de en yakın arkadaşına neler olduğunu bulmaya çalışacaktır. Soluksuz okuyacağınız Grange romanlarından biri daha!

Esma Saatçı 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · 8/10 puan

Grange insan beyninin sınırlarında gezen oldukça akıcı, tahmin edilemez ve düşündürücü tarzını hiç bozmamış. Hristiyan inancında, şeytan olgusunu inceleyen ve pozitif bilimle ruhani inançları çarpıştıran bir kitap.
Her kitabını okuduktan sonraki kanım yine değişmedi. Grange normal insan düşünce şemasına sahip değil. Delilikle dahilik arasında gidip geliyor.
İyi okumalar...

Aslı 
02 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap türünün hakkını vermiş bence. Gerçek bir gerilim ve polisiye.iki günde bitirdim. Elinizden bırakmıyorsunuz.Bol miktarda korku barındırıyor.Benim gibi biraz esirikliyseniz yalnızken Okumamanızı tavsiye ederim ;))

4 /

Kitaptan 48 Alıntı

insan_okur 
26 May 21:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir cümle...
"İmanın gerçek gizemi bağışlamak değil bağışlanmayı istemektir; dünyayı olduğu gibi kabullenmeliyiz, çünkü onu değiştirmeyi bilmiyoruz."

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 66 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 66 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)
insan_okur 
29 May 14:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sır
Bir sırrı muhafaza etmenin en iyi yolu, sırrın olmamasıdır.

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 360 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 360 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)
Songül 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu

Ya komünizm, ona ne dersin? Başlangıçta güzel bir düşünceydi. Sonra nereye
vardı? Yüzyılın en büyük soykırımına. Ne yaparsan yap, ne düşünürsen düşün hep
lanetli yanımız ön planda.

Şeytan Yemini, Jean-Christophe GrangéŞeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé
insan_okur 
 24 May 23:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tüketim
"Tüketim, modern insanın dinidir!"

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 29 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 29 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)
insan_okur 
30 May 17:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Söze bak be...
"İlk savaşlar vatan veya özgürlük için yapılır. Son savaşlar ise efsane için"

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 510 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 510 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)
Songül 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu

-Ölüme Yakın Deneyim"in ne olduğunu biliyor musun?
İngilizce NDE kısaltamasıyla ifade ediliyor:Near Dead Experience.Bazen ''geçiş ölüm''de diyorlar.

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 200 - Pdf)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 200 - Pdf)
insan_okur 
26 May 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ülkenin en ücra köşelerini dolaştım. İnsanın gerçek yüzünü gördüm. Parçalanmış vücutlar, çıplak adaleler, derisi yüzülmüş bedenler. Yok edilemez bir kin. Sınırsız bir şiddet. İnsanı kötülüğünden kurtarmak gerekiyor ve ben bunu suskunluğumu koruyarak, inzivaya çekilerek yapamam.

Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 67 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)Şeytan Yemini, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 67 - Doğan Kitap 1. Baskı Çev: Şevket Deniz)
5 /