Adı:
Taş Meclisi
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Concile De Pierre
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche
Öncelikle Grange'nin okuduğum ilk kitabı olduğunu belirterek yorumuma başlamak istiyorum.

Kitap tek kelimeyle enfesti. Okudukça merakım katlanarak arttı. Bir kitap okuyucuyu ancak bu kadar kendine bağlayabilir.

Yazarın tarzına, üslubuna ve betimlemelerine hayran kaldım.
Cümleler birbiri ardına devrilen domino taşları gibi ilerliyordu ki bu benzetme akıcılığını biraz anlatabilmiştir umarım.

Olaylar düz bir çizgi üzerinde ilerliyor geçmişe atlamalar pek sık yok sadece kahramanımızın yani Diane'nin bazı anılarını hatırlamasıyla sınırlı.

Psikoloji, telekinezi, parapsikoloji, şamanizim, kutsal inançlar, evrenin ruhu ve dünyamızdaki gizli kalmış nice sırlar kitapta ustaca harmanlanıp kurgulanmış.

Ve sadece ruhsal ve düşünsel boyutlar değil evrenimizin fiziksel yasalarınıda anlatan yazar bu ikilinin aslında birbirini tamamladığını sezdiriyor.

Kitapta nükleer reaktörlerden, füzyon reaksiyonlarından, Rusyanın nükleer merkezleri olan tokamaklara kadar birçok alan kurguya mükemmel bir uyumlulukla katılmış.

Spoiler vermek istemiyorum çünkü kitabın büyüsü kaçar :)
Eğer okumadıysanız derhal temin edip okuyun :)
Kitap ta polisiyeden çok anlatılan kurguya takılı kaldım hala etkisindeyim :)

Sevgili 1000kitap ailesine iyi akşamlar dilerim
Keyifli okumalar...
Taş Meclisi, yazarın ikinci kitabı. Kitap biraz yavaş başlasa da sıkıcı ya da kötü değildi, sadece temposu düşük olaylar biraz basitti, ilerleyen sayfalarda hızlandı mı? Hayır, son 50 sayfa dışında durgundu diyebilirim. Kitapta gizem ögelerine baya yer verilmişti.
Taş Meclisi güzel bir kitap olsa da özellikle de Grangé için biraz yetersiz buldum. Kötü bir kitap değil ama önereceğim ilk Grangé romanlarından da değil.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-meclisi-grange.html
Grange'dan 5. kitap da bitti. Şu ana kadar kötü, vasat, eh idare eder gibisinden bir kitap okumadım. Yazarın üslubu, dili, kalitesi çok belli. Artık o derece beğendim ki; bir kitabı daha olsa da okusam düzeyinde. Neyse reklamı geçelim.

Yine klasik bir Grange türü. Moğolistan'tan Rusya'ya oradan Fransa'ya. Fransa'dan Gürcistan hatta ve hatta Türkiye sınırlarını bile geziyoruz. Devamlı hareket halinde geçiyor roman. Oradan oraya gezdiriyor yazar bizi. Bol aksiyon dolu bir eser. Konu olarak radyoaktiviteyi öne çıkaran Grange altta hipnoz, mistisizm, biyoastronomi psikoloji ve en önemlisi ise parapsikolojiyi çok iyi irdeliyor. Feminizm, askerlik, vahşi hayvanlar, astronomi, sosyalizm, komünizm, nükleer tıp konularında kısa kısa da olsa değinmiş yazar.

Hastalıkla başlayan roman, akapuntur, şamanlık ve büyü konularında da çok güzel konuları işlemiş. Moğolistan'ın Tseven bölgesinde kurulan; Kominizmle yönetilen Stalin zamanından kalma bir araştırma üssü'nün yaptığı deneyleri ele alıyor.

Gerilim, aksiyon dolu mükemmel bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.
Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir polisiye roman. Diana Thiberge genç kızlığında bir saldırıya uğradığından çocuk sahibi olamayacaktır ce bir yetimhaneden evlatlık alır. Çocuğa konuşabildiği iki heceden dolayı Lucien adı verilir. Bir gün çok ciddi bir otomobil kazası yapar. Ümit kesildiği anda Von Kaen adında bir doktor çocuğu akupunktur ile tedavi eder. Ancak aynı gece öldürülür. Bu işi soruşturmaya başlar Diane ve komiser Patrick Langlois. Bütün izler Moğolistan'da Beyaz Göl ası verilen bir yerle ilgilidir. Zamanında burada Tseven adında bir kabile yaşamıştır, Sovyetler bir tokamak yani nükleer füzyon santrali kurmuştur ve bu tokamakın içinde aynı zamanda bir parapsikoloji laboratuvarı vardır. Diane buraya gittiğinde en büyük kabuslarından bile ötede bir şey ile karşılaşır. Şamanların gücünü çalan bir takım parapsikolojik insanı vardır ve bu insanlar hayvana dönüşebilmektedir. Lucien bir gözcüdür ve onun işaretlendiği tarihte Taş Meclis'e gelip birbirileri ile güçlerini elde etmek için savaşacaklardır. Diane tam bu savaşın ortasında kalmıştır. Hayvanlardan biri hiç beklemediği bir isimdir. Ve acaba bu savaştan sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
Grange romanlarını beğenerek okur ve takip ederim. Bu kitabını da sırasıyla Kurtlar İmparatorluğu, Kızıl Nehirler ve Leyleklerin Uçuşu romanlarından sonra okumuştum. Kitabın bir tek sonunu beğenmedim. Fantastik ögeler kullandığı için romanın kurgusuna yakıştıramadım.
Okuduğum en iyi Jean-Christophe Grangé romanı diyebilirim. Bunda özellikle yakından ilgilendiğim parapskilojik, telekinezik, doğaüstü bilimler gibi konuların olmasının çok büyük etkisi var. Kitap tüm bu olaylarla mükemmel harmanlanmış ve benim için son zamanlarda okuduğum en iyi macera-aksiyon türü kitaplar arasında yerini alan muazzam bir roman. Siz de benim gibi doğaüstü olaylara ilgi duyuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Filmi olduğunu da şimdi araştırdım eğer kitaba bağlı kalarak çekilen bir filmse onun da mükemmel olduğunu düşünüyorum en kısa zamanda izleyeceğim.
Bilimsel verilerle donanmış muhteşem akıcı diliyle bir GRANGE farklılığı ve klasiği daha..! Herkesin okuması gereken bir baş yapıt.
Muazzzzam. Enfes. Leziz.

Evet bu kitap benm icin en sevdigim yemegin aksam yemeginde önume servis edilmesi ve bir anda mideye indirmemden farksizdi.Elimden birakamadim kaldiki bir kadin başrol olmasi ve onun bu denli guclu bu denli sert bu denli maceraci olmasi okadar şahane ki.Akil zorlar bir kurgunun icine baliklama daliyor ve sizde kitapla birlikte kulaç atmaya her bir sonraki sayfada ne yazdigini dusunmeden edemiyor ve onsuz hicbiryere gitmiyorsunuz.Grange sen ne muazzam bir adamsin.4 farkli soru isaretinin veya daha fazlasi en sonunda bir noktada toplanmasi iste bu dedirtti bana.Keske bitmeseydi;(
Filiminide seyrettim kitabini da okudum.
İlk filmini seyretyim ve filmini seyrettikten sonra kitabini okumak sıkıcı gelirdi bana ama aryik seyretyigim filmlerin kutaplarinida okuyacagim ,kitabi daha sicak daha surukleyici ve filmin kitap ile cok fazla alakasi da yok.
Taş Meclisi | Kitap Yorumu

Baş döndürücü bir Grangé kitabı daha.. Şimdi kitabın konusuyla ilgili ne söylesem spoiler olur. O yüzden sadece muhteşem bir gerilim/macera okuduğumu, aşırı bir bilgi yüklenmesi yaşadığımı söylemekle yetiniceğim. Grangé, gazeteci-araştırmacı kimliğini o kadar güzel şekilde yansıtıyor ki okuyucuya . Müthiş bir coğrafya ve tarih bilgisine sahip. Kitapta , şamanizm , parapsikoloji, Türk Moğol savaşı, nükleer füzyon gibi konuları da derinlemesine ele almış. Söz konusu Grangé olunca yapılacak yorum da kalmıyor.
Grange'in muhteşem kurgusu yine iş başında. Siyah kan romanıyla başladı Fransız yazara hayranlığım. Siyah kan kitabında katili nasıl tahmin edemediysem taş meclisi kitabını da merakla okudum. Şamanizm, parapsikoloji, telekinezi ve daha bir çok konu iyi harmanlanarak sunulmuş. Ve yazar yine sonunda beni şaşırtmayı başardı. Herkese Grange kitaplarını okumayı tavsiye ediyorum.
Jean christophe grangenin okudugum yedinci kitabi ve en sevdigim yazar kitap gercekten surekliyici yine muthis bir son hala ekisindeyim kitabj azmetmek icin bikac gun elime kitao almamayi dusunuyorum.cunku hala.aklim bu kitapta amaaaa bazi sayfalarda kullanilan kelimeleri.anlamakta zorluk cektigimk.soylebiliyorum bilimsel.sozcukler ve siyaset yanj duragan sayfalarda vardi ama iyikide okumusum hic pisman degilim yazarjn.koloni kitabinida.okumayi dusunuyorum bakalim
Ne derler bilirsin; bütün mümkün olanlar sıralanıp bir kenara bırakıldıktan sonra , geriye ne kalır? İmkansız olan.
..Diane fazla konuşmuyordu. Düşündüğü için. Deneyiminden dersler çıkarıyordu. Demek dünya, gerçek dünya şiddet, ihanet ve kötülükten başka bir şey değildi. Hayat bu karşı konulmaz gücün, her insanın içinde bulunan, alevlenme fırsatı bekleyen nefret çekirdeğinin çevresinde oluşuyordu. Diane bu gücü incelemeye karar verdi. Dünyanın kurumlaşmış şiddetini yakalamak, izlemek, irdelemek.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Taş Meclisi
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Concile De Pierre
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche

Kitabı okuyanlar 2.057 okur

  • Merve Atilgan
  • sadocan
  • Hilal Önder
  • Burhan Saydut
  • İsmail Öztürk
  • Zafer Adıyaman
  • Cuma PAK
  • memin
  • Sdtkn
  • Emre Akdemir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%15.9
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%12.2
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.3
Erkek
%32.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21 (116)
9
%15.2 (84)
8
%24.5 (135)
7
%19.6 (108)
6
%12.9 (71)
5
%3.8 (21)
4
%1.8 (10)
3
%0.2 (1)
2
%0.7 (4)
1
%0.4 (2)

Kitabın sıralamaları