7,8/10  (321 Oy) · 
1.236 okunma  · 
245 beğeni  · 
3.087 gösterim
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  412
 • ISBN:
  9759915193
 • Orijinal Adı:
  Le Concile De Pierre
 • Çeviri:
  Ali Cevat Akkoyunlu
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Furkan 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle Grange'nin okuduğum ilk kitabı olduğunu belirterek yorumuma başlamak istiyorum.

Kitap tek kelimeyle enfesti. Okudukça merakım katlanarak arttı. Bir kitap okuyucuyu ancak bu kadar kendine bağlayabilir.

Yazarın tarzına, üslubuna ve betimlemelerine hayran kaldım.
Cümleler birbiri ardına devrilen domino taşları gibi ilerliyordu ki bu benzetme akıcılığını biraz anlatabilmiştir umarım.

Olaylar düz bir çizgi üzerinde ilerliyor geçmişe atlamalar pek sık yok sadece kahramanımızın yani Diane'nin bazı anılarını hatırlamasıyla sınırlı.

Psikoloji, telekinezi, parapsikoloji, şamanizim, kutsal inançlar, evrenin ruhu ve dünyamızdaki gizli kalmış nice sırlar kitapta ustaca harmanlanıp kurgulanmış.

Ve sadece ruhsal ve düşünsel boyutlar değil evrenimizin fiziksel yasalarınıda anlatan yazar bu ikilinin aslında birbirini tamamladığını sezdiriyor.

Kitapta nükleer reaktörlerden, füzyon reaksiyonlarından, Rusyanın nükleer merkezleri olan tokamaklara kadar birçok alan kurguya mükemmel bir uyumlulukla katılmış.

Spoiler vermek istemiyorum çünkü kitabın büyüsü kaçar :)
Eğer okumadıysanız derhal temin edip okuyun :)
Kitap ta polisiyeden çok anlatılan kurguya takılı kaldım hala etkisindeyim :)

Sevgili 1000kitap ailesine iyi akşamlar dilerim
Keyifli okumalar...

Esma Tezgi 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Taş Meclisi, yazarın ikinci kitabı. Kitap biraz yavaş başlasa da sıkıcı ya da kötü değildi, sadece temposu düşük olaylar biraz basitti, ilerleyen sayfalarda hızlandı mı? Hayır, son 50 sayfa dışında durgundu diyebilirim. Kitapta gizem ögelerine baya yer verilmişti.
Taş Meclisi güzel bir kitap olsa da özellikle de Grangé için biraz yetersiz buldum. Kötü bir kitap değil ama önereceğim ilk Grangé romanlarından da değil.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-meclisi-grange.html

insan_okur 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Grange'dan 5. kitap da bitti. Şu ana kadar kötü, vasat, eh idare eder gibisinden bir kitap okumadım. Yazarın üslubu, dili, kalitesi çok belli. Artık o derece beğendim ki; bir kitabı daha olsa da okusam düzeyinde. Neyse reklamı geçelim.

Yine klasik bir Grange türü. Moğolistan'tan Rusya'ya oradan Fransa'ya. Fransa'dan Gürcistan hatta ve hatta Türkiye sınırlarını bile geziyoruz. Devamlı hareket halinde geçiyor roman. Oradan oraya gezdiriyor yazar bizi. Bol aksiyon dolu bir eser. Konu olarak radyoaktiviteyi öne çıkaran Grange altta hipnoz, mistisizm, biyoastronomi psikoloji ve en önemlisi ise parapsikolojiyi çok iyi irdeliyor. Feminizm, askerlik, vahşi hayvanlar, astronomi, sosyalizm, komünizm, nükleer tıp konularında kısa kısa da olsa değinmiş yazar.

Hastalıkla başlayan roman, akapuntur, şamanlık ve büyü konularında da çok güzel konuları işlemiş. Moğolistan'ın Tseven bölgesinde kurulan; Kominizmle yönetilen Stalin zamanından kalma bir araştırma üssü'nün yaptığı deneyleri ele alıyor.

Gerilim, aksiyon dolu mükemmel bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.

Serdar Poirot 
 26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir polisiye roman. Diana Thiberge genç kızlığında bir saldırıya uğradığından çocuk sahibi olamayacaktır ce bir yetimhaneden evlatlık alır. Çocuğa konuşabildiği iki heceden dolayı Lucien adı verilir. Bir gün çok ciddi bir otomobil kazası yapar. Ümit kesildiği anda Von Kaen adında bir doktor çocuğu akupunktur ile tedavi eder. Ancak aynı gece öldürülür. Bu işi soruşturmaya başlar Diane ve komiser Patrick Langlois. Bütün izler Moğolistan'da Beyaz Göl ası verilen bir yerle ilgilidir. Zamanında burada Tseven adında bir kabile yaşamıştır, Sovyetler bir tokamak yani nükleer füzyon santrali kurmuştur ve bu tokamakın içinde aynı zamanda bir parapsikoloji laboratuvarı vardır. Diane buraya gittiğinde en büyük kabuslarından bile ötede bir şey ile karşılaşır. Şamanların gücünü çalan bir takım parapsikolojik insanı vardır ve bu insanlar hayvana dönüşebilmektedir. Lucien bir gözcüdür ve onun işaretlendiği tarihte Taş Meclis'e gelip birbirileri ile güçlerini elde etmek için savaşacaklardır. Diane tam bu savaşın ortasında kalmıştır. Hayvanlardan biri hiç beklemediği bir isimdir. Ve acaba bu savaştan sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Muharrem Armağan 
02 Eyl 23:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en iyi Jean-Christophe Grangé romanı diyebilirim. Bunda özellikle yakından ilgilendiğim parapskilojik, telekinezik, doğaüstü bilimler gibi konuların olmasının çok büyük etkisi var. Kitap tüm bu olaylarla mükemmel harmanlanmış ve benim için son zamanlarda okuduğum en iyi macera-aksiyon türü kitaplar arasında yerini alan muazzam bir roman. Siz de benim gibi doğaüstü olaylara ilgi duyuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Filmi olduğunu da şimdi araştırdım eğer kitaba bağlı kalarak çekilen bir filmse onun da mükemmel olduğunu düşünüyorum en kısa zamanda izleyeceğim.

Hasan Benimser 
23 May 23:23 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Filiminide seyrettim kitabini da okudum.
İlk filmini seyretyim ve filmini seyrettikten sonra kitabini okumak sıkıcı gelirdi bana ama aryik seyretyigim filmlerin kutaplarinida okuyacagim ,kitabi daha sicak daha surukleyici ve filmin kitap ile cok fazla alakasi da yok.

Eren Tunç 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bilimsel verilerle donanmış muhteşem akıcı diliyle bir GRANGE farklılığı ve klasiği daha..! Herkesin okuması gereken bir baş yapıt.

Alexcei Cade 
15 Şub 23:59 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel sürükleyici; akıcı anlaşılır ve merak uyandırıcı ... Grange Kalemin hakkını veriyor mutlaka ...

Bu kitabıyla yazar emsali olan gerilim polisiye macera romanları içerisinde hemen ayrılıyor; konunun işlenişi ve kurgunun ilerleyişi , karakterlerin umulmayan ilerleme ve gelişmeleri ile okuyucuyu yine tatmin ederek kitabı sonlandırmaya yöneltiyor. Kimi yerlerde merak kimi yerlerde huzursuzluk ile okunuyor.

Hiç bir zaman kurgunun işlendiği mekanlar/ülkeler ; kitaba konu olan karakterler klişelerle körelmediğinden her bir kitabını keyifle okutturuyor. Polisiye gerilim türünün sevenleri tavsiye ediyorum ; Mutlaka okuyun :)

Basak karaman 
09 Eyl 09:50 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Jean christophe grangenin okudugum yedinci kitabi ve en sevdigim yazar kitap gercekten surekliyici yine muthis bir son hala ekisindeyim kitabj azmetmek icin bikac gun elime kitao almamayi dusunuyorum.cunku hala.aklim bu kitapta amaaaa bazi sayfalarda kullanilan kelimeleri.anlamakta zorluk cektigimk.soylebiliyorum bilimsel.sozcukler ve siyaset yanj duragan sayfalarda vardi ama iyikide okumusum hic pisman degilim yazarjn.koloni kitabinida.okumayi dusunuyorum bakalim

Öznur Kılıç 
 26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mavriskiy geriledi.Birden kaşları,şaşkınlığını gösterircesine kalktı.Eğleniyormuşçasına cevap verdi:
-Anlaşılan size temel ayrıtınlardan birini anlatmayı unutmuşlar.
Diane öfkeyle bir çığlık attı.Nefreti soğuğa,mantığı çılgınlığa karşı direniyordu.
-HANGİ AYRINTIYI?
-Sadko'nun kadın olduğunu.
Diane,şaşkınlıktan yıkılırcasına tekrarladı:
-Ka...ka...kadın mı?
...
Işıkta beliren gölgeye bakıp seslendi:
-Anne?

Sonlara doğru giderek artan şaşkınlığınızın size kendinizi kaybettirecek boyuta ulaştığı 373. sayfanın sonu...
Şimdiye kadar okuduğum kitaplarının aksine ana karakterin kadın olduğu görmek şaşırttı.Şamanizm, parapsikoloji gibi konular ve Moğolistan, tayga gibi geniş alanlara yayılan yine muazzam bir kurgu. Tıpkı kitaptaki insanların şamanların sırlarını çözmek için onların beyinlerinin içine girmek istedikleri gibi, Jean Christophe Grange'ın beyninin içine girmek isterdim. :)

4 /

Kitaptan 36 Alıntı

Furkan 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ne derler bilirsin; bütün mümkün olanlar sıralanıp bir kenara bırakıldıktan sonra , geriye ne kalır? İmkansız olan.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Furkan 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ona bir ışık kaynağı gibi, ama kendi karanlıklarının içinden bakıyordu.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Furkan 
 23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

..Diane fazla konuşmuyordu. Düşündüğü için. Deneyiminden dersler çıkarıyordu. Demek dünya, gerçek dünya şiddet, ihanet ve kötülükten başka bir şey değildi. Hayat bu karşı konulmaz gücün, her insanın içinde bulunan, alevlenme fırsatı bekleyen nefret çekirdeğinin çevresinde oluşuyordu. Diane bu gücü incelemeye karar verdi. Dünyanın kurumlaşmış şiddetini yakalamak, izlemek, irdelemek.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)
Furkan 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''İnsan hapishaneden her zaman kaçabilir. Ama özgürlükten?''

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 315)
Esma Tezgi 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bu sınırsız topraklarda kendini yalnız, kaybolmuş, ne yapacağını bilmez hissediyordu. Daha da önemlisi, kendi içinde kaybolmuş.

Taş Meclisi, Jean-Christophe GrangéTaş Meclisi, Jean-Christophe Grangé
Dr. Elmyra 
26 Haz 20:12 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Demek dünya, gerçek dünya şiddet, ihanet ve kötülükten başka bir şey değildi .

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 19)
insan_okur 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Paranormal yetenekleri incelemenin tek bir yolu vardır; o yeteneklere sahip olmak. Sen bu anlattığım ufukları hayal bile edemezsin.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 386 - Doğan Kitap)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 386 - Doğan Kitap)
Yakov Petroviç 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Akupunktur
"Bir dereye baktığınızda, suyu, köpükleri, suların içinde dans eden otları görürsünüz ama, asıl olanı kaçırırsınız. Asıl olan akıntıdır, harekettir, o derenin hayatıdır..."

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 55)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 55)
insan_okur 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nehirlerin gözle görülemeyecek kaynakları, yer altı damarları vardır. İnsan hayatı da gizli kaynaklara, birikintilere sahiptir. Çağdaş bilimin yakalayamamasına rağmen, vücudumuzun içinde oluşup yayılan derin bir coğrafya.

Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 69 - Doğan Kitap)Taş Meclisi, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 69 - Doğan Kitap)
4 /