Adı:
Taş Meclisi
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Concile De Pierre
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche
368 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle Grange'nin okuduğum ilk kitabı olduğunu belirterek yorumuma başlamak istiyorum.

Kitap tek kelimeyle enfesti. Okudukça merakım katlanarak arttı. Bir kitap okuyucuyu ancak bu kadar kendine bağlayabilir.

Yazarın tarzına, üslubuna ve betimlemelerine hayran kaldım.
Cümleler birbiri ardına devrilen domino taşları gibi ilerliyordu ki bu benzetme akıcılığını biraz anlatabilmiştir umarım.

Olaylar düz bir çizgi üzerinde ilerliyor geçmişe atlamalar pek sık yok sadece kahramanımızın yani Diane'nin bazı anılarını hatırlamasıyla sınırlı.

Psikoloji, telekinezi, parapsikoloji, şamanizim, kutsal inançlar, evrenin ruhu ve dünyamızdaki gizli kalmış nice sırlar kitapta ustaca harmanlanıp kurgulanmış.

Ve sadece ruhsal ve düşünsel boyutlar değil evrenimizin fiziksel yasalarınıda anlatan yazar bu ikilinin aslında birbirini tamamladığını sezdiriyor.

Kitapta nükleer reaktörlerden, füzyon reaksiyonlarından, Rusyanın nükleer merkezleri olan tokamaklara kadar birçok alan kurguya mükemmel bir uyumlulukla katılmış.

Spoiler vermek istemiyorum çünkü kitabın büyüsü kaçar :)
Eğer okumadıysanız derhal temin edip okuyun :)
Kitap ta polisiyeden çok anlatılan kurguya takılı kaldım hala etkisindeyim :)

Sevgili 1000kitap ailesine iyi akşamlar dilerim
Keyifli okumalar...
368 syf.
·5 günde·8/10
İncelememin tamamı blogumda, okumak isterseniz; https://adastraperaspera2.wixsite.com/...christophe-grangé

Kitapta olaylar ana karakterimiz Diana Thiberge’in küçükken yaşadığı bir saldırının onu içine kapanık, mesleğine düşkün ve muhteşem dövüşebilen birine çevirmesiyle başlıyor. Bu saldırı sonucunda asla temastan hoşlanmayan Diana, yalnızlığından sıkıldığı ve bu yalnızlığın tüm hayatı boyunca süreceğini bildiği için üvey babasının tavsiyesiyle evlat edinmesiyle olaylar gelişiyor. Evlat edindiği oğlu Lucien’le araba kazası yapmasıyla tüm hayatı yolundan çıkıyor, kendini anlam veremediği ve akla mantığa uymayan bir cinayet dizisinin içerisinde buluyor. Tüm bu cinayetleri çözmeden oğlunun tam olarak güvende olmayacağını düşünen Diane cinayetlerin sır perdesini aralamak için kollarını sıvıyor. Fransa’dan Rusya’ya ve oradan da Moğolistan’a uzanan bu yolculuğunda oğlunun geçmişini keşfeden, mistik güçlerin ve imkansızın varlığını gören, bir dizi cinayeti keşfeden Diane’nın hayatı tamamen değişiyor.

Yazarın okuduğum ikinci kitabı olan bu kitap, okuduğum diğer kitabı olan Leyleklerin Uçuşu’ndan farklı olarak fantastik ögeler de içeriyordu. Şamanizm, kutsal ruh, parapsikoloji ve telekinezi gibi ögeleri nükleer füzyon gibi bilimsel ögelerle birleştirerek gerçekten ilginç bir kurgu ortaya çıkartıyor. Bu muhteşem kurgu Grangé’in harika cümleleriyle harmanlanıyor ve ortaya gerçekten harika bir iş çıkıyor bence, ben kitabı gerçekten sürükleyici buldum. Kitabı hiç elimden bırakasım gelmedi ki Grangé’in okuduğum önceki kitabı da böyleydi. Muhteşem kurgusu, dedektifliği ve akışkanlığıyla okurken bana en çok zevk veren türde yazıyor diyebilirim Grangé için.
368 syf.
·3 günde·6/10
Taş Meclisi, yazarın ikinci kitabı. Kitap biraz yavaş başlasa da sıkıcı ya da kötü değildi, sadece temposu düşük olaylar biraz basitti, ilerleyen sayfalarda hızlandı mı? Hayır, son 50 sayfa dışında durgundu diyebilirim. Kitapta gizem ögelerine baya yer verilmişti.
Taş Meclisi güzel bir kitap olsa da özellikle de Grangé için biraz yetersiz buldum. Kötü bir kitap değil ama önereceğim ilk Grangé romanlarından da değil.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...-meclisi-grange.html
368 syf.
·47 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap hakkında sitede yersiz ve acımasızca eleştiriler yapıldını gördüm. Mükemmel değildi daha iyisi yazılabilirdi fakat bu kitabın vasat olduğu anlamına gelmez. Kitap yazan biri olarak yazı yazmanın nasıl debdebeli sancılı bir iş olduğunu tekrardan belirteyim. Yazarın ikinci kitabı olmasına rağmen sağlam bir kurgu ve dil kullandığını düşünmekteyim. Kafanızda oturmayacak hiçbir taş bırakılmamış. Paris'te başlayan hikaye Sibirya'ya kadar uzanıyor ve bu denli geniş coğrafyayı okuyucuya başarılı betimlemeleriyle aktarıyor. Kitabın başındaki merak duygunuz sonuna kadar devam ediyor. Kitap yazılırken ciddi bilgi birikimine ihtiyaç duyulmuş, coğrafya, tıp, dinler vs. hepsinden bolca faydalanılmış. Keyif alacağınızı düşünüyorum.
412 syf.
·4 günde·9/10
Grange'dan 5. kitap da bitti. Şu ana kadar kötü, vasat, eh idare eder gibisinden bir kitap okumadım. Yazarın üslubu, dili, kalitesi çok belli. Artık o derece beğendim ki; bir kitabı daha olsa da okusam düzeyinde. Neyse reklamı geçelim.

Yine klasik bir Grange türü. Moğolistan'tan Rusya'ya oradan Fransa'ya. Fransa'dan Gürcistan hatta ve hatta Türkiye sınırlarını bile geziyoruz. Devamlı hareket halinde geçiyor roman. Oradan oraya gezdiriyor yazar bizi. Bol aksiyon dolu bir eser. Konu olarak radyoaktiviteyi öne çıkaran Grange altta hipnoz, mistisizm, biyoastronomi psikoloji ve en önemlisi ise parapsikolojiyi çok iyi irdeliyor. Feminizm, askerlik, vahşi hayvanlar, astronomi, sosyalizm, komünizm, nükleer tıp konularında kısa kısa da olsa değinmiş yazar.

Hastalıkla başlayan roman, akapuntur, şamanlık ve büyü konularında da çok güzel konuları işlemiş. Moğolistan'ın Tseven bölgesinde kurulan; Kominizmle yönetilen Stalin zamanından kalma bir araştırma üssü'nün yaptığı deneyleri ele alıyor.

Gerilim, aksiyon dolu mükemmel bir eser. Kesinlikle tavsiye ederim.
368 syf.
·Beğendi·10/10
Nasıl ifade edeceğimi bilemediğim bir başka eseriydi yazarın daha az şiddet daha az vahşet elbette yine kendine bağladı konu beni. Pek bir keyif alarak 2.kez okuduğum kurguyu dosdoğru ve pek doğru olarak tavsiye etmekteyim olup olacağı en fazla budur. :))
368 syf.
·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir polisiye roman. Diana Thiberge genç kızlığında bir saldırıya uğradığından çocuk sahibi olamayacaktır ce bir yetimhaneden evlatlık alır. Çocuğa konuşabildiği iki heceden dolayı Lucien adı verilir. Bir gün çok ciddi bir otomobil kazası yapar. Ümit kesildiği anda Von Kaen adında bir doktor çocuğu akupunktur ile tedavi eder. Ancak aynı gece öldürülür. Bu işi soruşturmaya başlar Diane ve komiser Patrick Langlois. Bütün izler Moğolistan'da Beyaz Göl ası verilen bir yerle ilgilidir. Zamanında burada Tseven adında bir kabile yaşamıştır, Sovyetler bir tokamak yani nükleer füzyon santrali kurmuştur ve bu tokamakın içinde aynı zamanda bir parapsikoloji laboratuvarı vardır. Diane buraya gittiğinde en büyük kabuslarından bile ötede bir şey ile karşılaşır. Şamanların gücünü çalan bir takım parapsikolojik insanı vardır ve bu insanlar hayvana dönüşebilmektedir. Lucien bir gözcüdür ve onun işaretlendiği tarihte Taş Meclis'e gelip birbirileri ile güçlerini elde etmek için savaşacaklardır. Diane tam bu savaşın ortasında kalmıştır. Hayvanlardan biri hiç beklemediği bir isimdir. Ve acaba bu savaştan sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
368 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Grange’nin bizleri yine diyar diyar gezdirdiği gerilimi ve aksiyonu bol soluk soluğa bir kitap daha.Bu sefer Moğalistan’dan Rusya’ya,Rusya’dan Gürcistan’a,Gürcistan’dan Fransa’ya kadar uzanan bir yolculuk.İlk defa kitabın kısa konusunu yazmak yerine kitapta anlatılan,irdelenilen ya da değinilen konuları yazmak istiyorum.Mistisizm, hipnoz, Şamanizm, komünizm, akupunktur, büyü, telekinezi, parapsikoloji, evrenin var olma nedenleri gibi bir çok farklı konu kitapta o kadar güzel kurgulanmış ve anlatımı yapılmış ki…Özellikle Şamanizm, büyü gibi bizim coğrafyamızı da yakından ilgilendiren konularda enteresan bilgiler edinebilirsiniz.Her zaman olduğu gibi akıcılığı, betimlemeleri, çok farklı konuları tek bir çatı altında birleştirip ortaya muhteşem bir kurgu çıkarması ile ön plana çıkan bu farklı tarzdaki kitabı okumanızı öneririm.Özellikle parapsikoloji, büyü, akupunktur ve Şamanizm konularına ilgi duyanlara duyurulur.
368 syf.
·1 günde
Grange romanlarını beğenerek okur ve takip ederim. Bu kitabını da sırasıyla Kurtlar İmparatorluğu, Kızıl Nehirler ve Leyleklerin Uçuşu romanlarından sonra okumuştum. Kitabın bir tek sonunu beğenmedim. Fantastik ögeler kullandığı için romanın kurgusuna yakıştıramadım.
368 syf.
·Beğendi·8/10
Okuduğum en iyi Jean-Christophe Grangé romanı diyebilirim. Bunda özellikle yakından ilgilendiğim parapskilojik, telekinezik, doğaüstü bilimler gibi konuların olmasının çok büyük etkisi var. Kitap tüm bu olaylarla mükemmel harmanlanmış ve benim için son zamanlarda okuduğum en iyi macera-aksiyon türü kitaplar arasında yerini alan muazzam bir roman. Siz de benim gibi doğaüstü olaylara ilgi duyuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Filmi olduğunu da şimdi araştırdım eğer kitaba bağlı kalarak çekilen bir filmse onun da mükemmel olduğunu düşünüyorum en kısa zamanda izleyeceğim.
368 syf.
·Beğendi·9/10
Bilimsel verilerle donanmış muhteşem akıcı diliyle bir GRANGE farklılığı ve klasiği daha..! Herkesin okuması gereken bir baş yapıt.
368 syf.
·3 günde·10/10
Filiminide seyrettim kitabini da okudum.
İlk filmini seyretyim ve filmini seyrettikten sonra kitabini okumak sıkıcı gelirdi bana ama aryik seyretyigim filmlerin kutaplarinida okuyacagim ,kitabi daha sicak daha surukleyici ve filmin kitap ile cok fazla alakasi da yok.
Ne derler bilirsin; bütün mümkün olanlar sıralanıp bir kenara bırakıldıktan sonra , geriye ne kalır? İmkansız olan.
Ruh maddeden önce vardır.Ruh her atomda, her parçacıkta vardır. Ruh evrenin bölmesidir. Somut gerçeği oluşturan soyun güç.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Taş Meclisi
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
368
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759915193
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Concile De Pierre
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Jean Christophe Grangé, "Kızıl Nehirler"in ardından "Taş Meclisi"yle yine sahnede. Gerçekten şaşırtıcı bir hayal gücü... Dayanılmaz bir gerilim... Fiziksel ve psikolojik şiddet... Parapsikoloji... Şamanizm.. Telepatiyle gerçekleştirilen bir trafik kazası.... "Taş Meclisi", Grangé'nin bugüne kadar yazdığı en karmaşık ve en sarsıcı roman." Le Point "Hem gerilim romanlarından hem de fantastik romanlardan izler taşıyan, gene çok satacak yeni bir Grangé." Le Soir "Sonunda bir Fransız yazarın en iyi Anglosakson gerilim yazarlarıyla boy ölçüşebildiğini görmek sevindirici." L'Independant Dimanche

Kitabı okuyanlar 3.225 okur

  • Ezgi İdemen Hazar
  • Gençosman
  • Selda Vatansever
  • Tur Ali
  • Mesut Atalay
  • Gülser Şen
  • Tuğba Altuntaş
  • Şevval Sönmez
  • Gülseren
  • Taner Tan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%1.7
18-24 Yaş
%15.9
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%32.4
45-54 Yaş
%12.2
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.3
Erkek
%32.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21 (171)
9
%15.6 (127)
8
%25.9 (211)
7
%18.8 (153)
6
%12.2 (99)
5
%3.8 (31)
4
%1.4 (11)
3
%0.4 (3)
2
%0.7 (6)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları