Ölü Ruhlar Ormanı

7,9/10  (159 Oy) · 
713 okunma  · 
114 beğeni  · 
2.793 gösterim
Jeanne Korowa tek bir hata yaptı.

Katili ormanda arıyordu.

Oysa orman katilin içindeydi.

İnsanın içindeki vahşi çocuk gibi.

Genç ve yalnız bir kadın olan Yargıç Jeanne Korowa, tesadüfen şahit olduğu bir psikiyatri seansı sayesinde Paris’te işlenen tüyler ürpertici seri cinayetlerin failini keşfetmiştir. Ama elinde hiçbir kanıt yoktur ve katilin peşine tek başına düşmek zorundadır.
Böylece Guatemala, Nikaragua ve Arjantin’de soluk soluğa ve kanlı bir takip başlar
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2010
 • Sayfa Sayısı:
  549
 • ISBN:
  9786051116518
 • Orijinal Adı:
  La Fôret des Mânes
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Efşan 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okurken tüylerim ürperiyor. Neredeyse hiç bitmesin istiyeceğim bi kitap bazı sayfalar var ki midem almıyo.. yine de merak dolu ve gizemli yanı çok hoşuma gitti okumaya devam :)

Başucumda Kitap 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aslında kitap yokluğundan okuduğum ve okuduğum dönemde beğenmediğim bir kitap. Ama oturup düşündüğünüzde çıkarılabilecek sonuçları, verdiği mesajları çok kolay seçebiliyorsunuz. O kadar çok mesaj var ki kişisel gelişim adına dahi okunabileceğini söyleyebilirim. Abartmıyorum. Bazı insanlar korku, gerilim, macera ve katili tahmin edememek istiyor. Romanın etkileyiciliği açısından bu istekler önemli noktalar fakat iş bu kadarınla kısıtlı kalmamalı diye düşünüyorum. Sonunu tahmin edebiliyorsunuz, sadece bazı sayfalarında gerilimi yaşayabiliyorsunuz ve sadece bazı sayfalarda korkuyu hissedebiliyorsunuz doğrudur ama bunları göz ardı edip kitabın verdiklerine ve öğütlediklerine bakarsanız önemli sonuçlar çıkaracaksınız. Kestirip atılmamalı.

Fatoş Çetiner 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek anlamda bir kitabı okurken nefes kesilmesi neymiş bu kitapta öğrendim. Sonlara doğru öyle bir yere geldim ki aynı iki sayfası iki üç kere okudum ve bir sonraki sayfayı çevirebilmek için ciddi anlamda cesaret toplamam gerekti. Kitabın gidişatına göre bir son olacağını beklemiyordum ama yazarın böyle beklemediğim bir yerden vuracağı da hiç aklıma gelmemişti. Tüm kitaplarını en kısa zamanda temin edip, en kısa zamanda okuyacağım. Kitap bittiğinde yazara ciddi anlamda bir hayranlık beslemeye başladım. Bu kadar şok edici bir son hiç ama hiç beklemiyordum.
İlk başlarda biraz sıkılmıştım. Ara ara da ülkelerin günümüz ve geçmişteki politik durumları ile ilgili verdiği bilgileri gereksiz görüp, okurken sayfaların ilerlemediğini hissettiysem de kitabı yarıladıktan sonra sonunun nasıl geldiğini anlamadım.
Yalnız ciddi anlamda midesi sağlam olmayanlar veya korku, gerilim okumayı sevmeyenler kesinlikle okumasın. Bu kitap onları fazlasıyla aşar.

Hayri ÖZDEMİR 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı büyük bir hevesle alıyorsunuz. Aslında kitabı değil ismi alıyorsunuz Grange yazmışsa okunur diyorsunuz. Evet, okunabilir ancak "Kızıl nehirler, Taş meclisi, Kurtlar imparatorluğunu" okuduktan sonra alıyorsanız büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorsunuz.

Aslıhan Aydoğan 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Jean Christophe Grange yine muhteşem bir kitap yazmış.Polisiye, gerilim dalında ciddi şekilde liderliği kalabilecek biryazar olduğunu tekrardan bana hatırlattı desem yalan olmaz.Son ana kadar katilin kim olduğunu hep tahmin ettim ve tabiki hiç aklıma gelmiycek yerden katil çıktı.Mutlaka okuyun derim...

Yeşim Temiz 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

UYARI: Ürkek bir kişiliğiniz varsa okumayın. Bu nasıl bir gerilim, nasıl bir korku Allah'ım. Okuyalı bir kaç yıl oldu ama hala sahneler aklıma gelince ürperiyorum. Kitabın herhangi bir yerinde duygusal anlar, çiçekler, böcekler beklemeyin -kızlara sesleniyorum- çünkü bulduğunuz tek şey ruhlarla, şizofrenlerle dolu bir orman. Gerçekçi olmak gerekirse okuduğum diğer kitaplarına da dayanarak yazarın sadist olduğunu düşünüyorum, sürekli kesmelerin biçmelerin başka bir açıklamasını ben bulamadım bulduysan yorum at tartışalım :P .Ama ne yapıyoruz yiğidi öldürüyoruz hakkını yemiyoruz. Adam iyi yazmış. Hissettirmek istediği duyguları hissettirdi. Yinede Alınması Gereken Kitaplar listemde olmaz.

Birsen Ergün 
 15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitaba başladıktan sonra buradaki yorumları okumuştum ve ya abartıyorlar; vahşi cinayetler, kopan parçalar, çıkarılan organlar, yenilen insan etleri var ama çok da etkilemiyor diye düşünmüştüm. Meğer bilinçaltım bütün tasvirleri kaydetmiş ve ne kadar gerçek gelmişse gece kabusumda çok sevdiğim birini kitaptaki durumda gördüm. İçli içli ağlarken uyandım. Açıkçası içindeki hayata, ilişkilere ve insan psikolojisine dair cümleler de takdir edilesi. Sadece gerilmiyorsunuz, öğreniyorsunuz da. Başarılı...

Ayten Ernaz Tiryaki 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı elime her alışımda, kapağından bile korktuğum -arka kapağını inceleyemedim bile!-; okumak içinse, cesaret almak amaçlı yanımda birileri olsun istediğim bir kitaptı. Kahramanın yerine değil kendimi koymak, çok uzaktan izleyen bir okur olarak bile beni yeterince yordu, gerdi...

Sanırım alışmak için kendime zaman tanımalı, gerilimin dozunu azar azar arttırmalıyım! Okunacaklar listemi de yeniden gözden geçirmeliyim! Korku-gerilim sevenler beğenerek okuyacaklardır!

KeMâL 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

460 sayfalık bu eser Grange’ın dahiyane beyninin göstergesi bence. Leyleklerin Uçusu’nda da bu kadar çok etkilenmiştim. Bu kitapta aynı etkiyi bıraktı. Resmen ülke ülke, dağ dağ, sokak sokak gezdik. Dili, akıcılığı ve betimlemeler muazzam . Bu kurguyu yazarken “yaşadın mı be mübarek adam” diyesi geliyor insanın. Öncelikle şunu da belirteyim; başlarda çok ama çok sıkıcı geldi. Ben ilk kez bir kitabı yarım bırakacağım sanırım dedim. Ama yine azmim ve okuma hevesim bunu yendi. Devam ettim; iyi ki de etmişim. Böyle güzel bir eseri kaçıracaktım.
Konuya geçersek bir sorgu yargıcının (savcı) işlenen cinayetler sonucu kendini bir psikoloğun kayıtlarını dinlerken bulması ve bununla birlikte işlenen cinayetlerin peşine düşmesi ile olaylar başlıyor. Fransa’dan Arjantin’e bir sürü Güney Amerika ülkelerinde geçen bu hikâye de cinayetlerin yanında Güney Amerika'daki hayatın, siyasi şiddetin, coğrafi koşulların tüm yönlerini , savaş esnasında yapılan işkencelerini de öğreniyorsunuz. Yamyamlık, otizm ve kanibalizm gibi henüz başlı başına büyük tartışmalara yol açmaya devam eden pek çok konuda anlattıkları ve Ünlü psikologlardan yaptığı alıntılar ile Sigmund Freud’un Totem ve Tabu’su ile de dikkat çekiyor. Katilin kim olduğu gerçekten şaşırtıcıydı. İnsan fizyolojisi, genetiği derken biyoloji kitabımı gerilim kitabı mı anlayamadım. Bütün olarak bakarsanız gerçekten dahiyane bir roman ama gerilim olsun; devamlı korkalım diyorsanız bir tık aşağıda bir roman. Sonlara doğru gerilim çok arttı ama bunu da belirtmek isterim. Bir çok incelemede başarısız olduğunu da okudum ama tabi zevkler, renkler tartışılmaz diyerek son noktayı koymak gerek. Tavsiye ederim. İyi okumalar.

İnsan ne aradığını bilince daha iyi sonuca ulaşıyor.
Sayfa 339

Serdar Poirot 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Usta yazardan oldukça güzel bir roman. Sorgu yargıcı Jeanne Korowa, başka bir yargıç olan arkadaşı Françoise Taine vasıtasıyla arka arkaya işlenen yamyam cinayetlerini danışman olarak incelemeye başlar. Bu arada eski sevgilisi Thomas'ı takip için psikiyatrı olan Antoine Feraud'u gizlice dinlemeye alır. Tesadüfen Feraud'un hastalarından olan Joachim'in yamyam katil olduğunu tespit eder. Nikaragua'da ve Arjantin'de bazı cinayetler işlenmiştir. Manes Ormanı denen bir yerde Cro-Magnon denen insan ırkının 300000 yıl önce yaşadığı düşünülmektedir. Joachim aslında general Palin adında bir sadistin oğludur. Bunu tespit etmeye çalışan herkes ölmüştür. Jeanne de bu işi araştırmaya Güney Amerika'ya gider. Orada Antoine ile karşılaşır. Pek çok ölüm tehlikesi atlatarak Manes ormanına ulaşırlar. Ancak Jeanne burada doğru bildiği her şeyin bir yalan olduğunu öğrenecektir. Joachm'den kurtulması için bütün yeteneğini kullanması gerekmektedir. Acaba başarılı olabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

4 /

Kitaptan 49 Alıntı

KeMâL 
20 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kadın cinayetlerini soruşturmada sadece erkekler kullanıldığı sürece, ne olup bittiğinin yarısını bile anlamayacaksınız.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 174 - Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 174 - Doğan Kitap)
KeMâL 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Nevroz, anlamını arayan ruhun acı çekmesidir”

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 410 - Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 410 - Doğan Kitap)
KeMâL 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fakir ülkelerin satacak sadece iki şeyi vardır: kızları ve kanları.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 276 - Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 276 - Doğan Kitap)
KeMâL 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çocuk için ilk aşk objeleri,
iç içe geçmiş anne ile babadır.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 97 - Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 97 - Doğan Kitap)
KeMâL 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Saldırganların sayısı artar veya eksilirdi. Olayların seyri hiçbir zaman aynı olmazdı. Anlatım biçimleri de değişirdi. Objektiflik yoktu. Adalet insani bir olaydı. Kusurları olan, değişken, sübjektif.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 13 - Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 13 - Doğan Kitap)

Jeanne
– Ne yiyeceksin? diye sordu.
– Bakalım.
Bütün Parisli kadınlar gibi, buluğ çağından beri,
yemek yiyormuş gibi yapıyordu. Mönüye hızla bir göz attı, seçimini yaptı,
sonra çevresine göz gezdirdi. Usine, Étoile Meydanı yakınlarında,
çok revaçta bir restorandı. Gözenekleri reçineyle doldurulmuş açık renk
ahşap kaplı duvarlar. Cilalı taş bir zemin.
Öğle yemeğinin her zamanki gürültü patırtısına rağmen insana huzur
veren bir mekân. Jeanne’ın en çok beğendiği şey, restoranın iki farklı
çehresinin olmasıydı. Öğlenleri genellikle kravatlı işadamları geliyordu.
Akşamları ise mekân, moda ve sinema dünyasından insanlarla doluyordu.
Bu çifte görünüm hali Jeanne’a benziyordu.

Bakışlarını yeniden, önemli bir iddianameyi inceliyormuşçasına
kaşlarını çatmış, mönüye bakan Taine’e çevirdi. Fiziksel olarak,
teleskobik bir anten kadar dimdik bir adamdı. Saman rengi saçları ve
belirgin yüz hatlarıyla, deneyimli bir yargıcın saygınlığıyla bağdaşmayan
ebedi bir üniversite öğrencisi havasına sahipti. Otuz sekiz yaşındaki
François Taine de Nanterre’de sorgu yargıcıydı
–ofisi, Jeanne’ınkiyle yan yanaydı– ve Jacques Chirac’ın
cumhurbaşkanlığının bitiminde göreve getirilen yargıçlardan biriydi.

Karısını terk ettikten sonra, hem genç görünümüyle,
hem de doğal sertliğiyle bir nebze olsun mücadele edebilmek için gösterişli
bir şıklık benimsemişti. Ermenegildo Zegna marka, ısmarlama takım elbiseler.
Vücuda yapışan Prada gömlekler. Martin Margiela ayakkabılar.
Jeanne onun bu kılık kıyafetlerin parasını aylık taksitler
halinde ödediğini düşünüyordu. Tıpkı kumar borcu gibi.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Doğan Kitap)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Doğan Kitap)
KeMâL 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanların görünüşlerine aldanmayın, diye gülümsedi rahibe. Özellikle de tamamen çıplak olduklarında...

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 198 - Yapı Kredi Yayınları)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 198 - Yapı Kredi Yayınları)
İlayda G. 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Homo viator, spe erectus. İnsanı dik ve ayakta kılan, güçlü kılan umuttur.

Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 336)Ölü Ruhlar Ormanı, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 336)
5 /