Kitap
Koloni

Koloni

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
1.027 Kişi
4.287
Okunma
938
Beğeni
14,2bin
Gösterim
424 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 12 sa. 1 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Doğan Kitap · Nisan 2009 · Karton kapak · 9786051112909
Orijinal adı
Miserere
Soluğunuzu kesen tempo, heyecan ve gerilim hiç bitmeyecek! Onlar Çocuktular... En mükemmel elmasların saflığındaydılar... Ne ufak bir lekeleri...Ne de en ufak bir kusurları vardı... Ve ne de en ufak bir günahları... Ama onların saflığı kötülüğün saflığıydı... Paris'te bir Ermeni katedralinde işlenen bir cinayet. Kan yok, cinayet aleti yok, yara bere yok... Biri yaşlı ve huysuz emekli bir polis, diğeri Çocuk Bürosu'nda görevli, ancak açığa alınmış uyuşturucu müptelası genç bir polis. Bu ikisi, gitgide hunharca bir hal alan ve peşpeşe işlenen cinayetlerin katilini veya katillerini bulmak için birlikte çalışmak zorundadır. Birbirlerine ihtiyaçları vardır, birbirlerini tamamlamaktadırlar. Ancak bu cinayetler sıradan bir seri katilin işi değildir. Gizli servisler, naziler, Yahudiler, ülke içinde ülkeler, ve "siyah bölgeler"... Sanki birileri bir şeyleri gizlemek istemektedir. Fransa'nın göbeğinde başka bir ülke olabilir miydi? Bu ülkeye kim veya kimler göz yumuyordu? Burada neler yapılmaktadır? Kaçırılan çocuklar ile öldürülenler arasındaki bağ nedir? İki polisin çabası cinayetleri açığa kavuşturmaya yetecek midir? Yoksa... (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺31,82
8.3
10 üzerinden
1.027 Puan · 112 İnceleme
İsmail
Koloni'yi inceledi.
424 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap etkileyici ve özgün konuluydu.Gerilimden çok kurgu ön plandaydı.Okurken ruh halim satırların ritmine kapıldı.Bazen merak, bazen yorgunluk, bazen de mide bulandırıcı duygularla birlikte sürüp gitti.Sonu kitabın devamı varmış ve genel havasına göre aceleyle yazılmış bir son gibi geldi bana. Bunda etken gerçek siyasi olayları temel alarak yazılması ve sonunun bu gerçekliği verememesinden kaynaklı olabilir. Şili'deki Pinochet darbesi ve Nazi Almanyası yoğunlukta olmak üzere yazar ara ara diğer siyasi olaylara da değiniyor.Ermeni asıllı kahramanından yola çıkarak ona göre soykırım olan tehcire de bir iki cümleyle yer veriyor.Ben kendisinden daha fazlasını yazmasını beklerdim bu konuda.Çünkü nedense yazar kendi ülkesinin tarihinden çok Türk tarihiyle ilgileniyor!Halbuki malzemeleri de bol ama başka ülkelerdeki olaylar ona daha cazip geliyor demek ki!Ayrıca Yahudi soykırımının konu edilmesiyle birlikte İsrail in Filistin’de gerçekleştirdiği katliama bir cümleyle değinmesi de takdire şayandı doğrusu.Kendi ülkesinin Cezayir’deki katliamlarına belli belirsiz göndermeler de vardı.Artık öyle bir algı oluştu ki sanki tarihte tekmiş gibi nedense sadeceYahudi soykırmı taze tutuluyor.Oysa ki buna benzer olarak Fransa nın Ruanda'da hutu ve tutsileri kafatası yapılarına göre ayırarak birbirlerini kanlı bir savaşa itip yarattığı kargaşa ortamı tarih olarak daha yakın ve daha canlıdır.Nazizim artık insanların ne kadar acımasız olabileceğinin bir sembolüdür bence.Yoksa tek değildir olmayacaktır da.Stanley Milgram’ın bu konuda yaptığı deneyler bana göre zalimliğin belli bir gruba ya da topluluğa has olmadığının bir kanıtıdır
Koloni
8.3/10
· 4.287 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
8
Bayram duman
Koloni'yi inceledi.
424 syf.
·
28 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Grange dan Kızıl nehirler , Siyah kan kadar olmasada en az onlar kadar sürükleyici kan ve şiddet dolu iyi bir kitap . Okurken ne kadar mideyi alt üst eden olay örgüsü rahatsız etsede farkında olmadan şiddetin bağımlısı oluyoruz galiba ki ara ara yeni bir Grange kitabı canımız çekiyor . Yazarın okuyucuyu içerisine alan öyle bir kurgu ve dili v ar ki benimde birşeyler karalamaya başladığım bu dönemde en büyük rol modellerimden ve türünün en iyilerinden . Yazarın kurgularını beğenen herkesin sevebileceği bir kitap .
Koloni
8.3/10
· 4.287 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Damla
Koloni'yi inceledi.
424 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Koloni ile birlikte sekizinci Christophe Grangé kitabımı bitirmiş oldum. Grangé sadece bu türde değil, genel olarak en sevdiğim yazarlar arasında üst sıralarda ve Koloni isimli bu kitabı da yazarın kitaplarını neden bu kadar çok sevdiğimi ispatlar nitelikte. Koloni bu türe alışkın okurların dahi tüm beklentilerini karşılayacak nitelikte bir kitaptı ki bu türde çok fazla kitap okuyan biri olmama ve o kitaplar içinde birçok değişik olay görmeme rağmen Koloni'de yer verilen olayların orijinalliği beni bir hayli etkiledi. Doğan Kitap'ın o bildiğimiz uzun sayfa boyutu ve küçücük puntolarına rağmen sürükleyiciliği sayesinde akıp giden bir kitaptı Koloni. Yorumlarına baktığımda bu kitabın yazarın Siyah Kan, Kızıl Nehirler gibi kitaplarının gerisinde kaldığına dair bir görüş olsa da ben kesinlikle öyle düşünmüyorum. İlk sayfasından son sayfasına kadar akıcılığın azalmadığı ve özellikle son yüz sayfada aksiyonun oldukça arttığı bir kitap okudum. Bir taraftan olayların nasıl sonuçlanacağını merak ederken bir taraftan da Şili'de 90'lı yıllarda yaşanan darbe ve Pinochet iktidarına dair bilgi edindim. Benim için polisiye kitapları okurken kitabın sonunu merak etmem ve sonunda da şaşırmam çok önemli. Koloni bana tam olarak bu istediklerimi veren bir kitaptı ve bunu yaparken de bir sayfasında dahi sıkmadı. Güzel bir şekilde başlayan, aksiyonun zaman zaman azaldığı zaman zaman yükseldiği ancak azaldığı anlarda okuru sıkmayan, sürükleyici, sonunu merak ettiren, olayları iyi bir şekide birbirine bağlayan ve sonunda şaşırtan bir kitap okudum. Grange kendine özgü tarzıyla gayet iyi bir eser ortaya çıkarmış. Okumayanlara tavsiye ederim.
Koloni
8.3/10
· 4.287 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
47
Winry
Koloni'yi inceledi.
424 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Korku gerilim kralı Jean Christophe Grangé ve yine muhteşem bir eser.Grange kitaplarını okurken başka hiçbir kitabı okumamak Lazım.Lionel Kasdan ve genç Cedric Volokine'ın eşsiz yolculuklarına tanık olacak tüm okuyucuların kitaba bayılacağına,en azından Grange ile ilk defa bu kitapla tanışacak olan okurların yazardan etkilenecegine eminim.Ya da öyle umuyorum:) Okuyacak olan tüm okurlara iyi okumalar dilerim...
Koloni
8.3/10
· 4.287 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6