7,5/10  (243 Oy) · 
776 okunma  · 
163 beğeni  · 
3.592 gösterim
Kaiken'in zamanı geldi

Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaiken'in zamanı gelmiş demektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786050915037
 • Orijinal Adı:
  Kaiken
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
raskolnikovv 
14 Nis 15:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çoğu Grange hayranı gibi bende benzer şeyleri söyleyeceğim. Yazarın bence en kötü kitabı. Yazmak olsun diye yazılmış geldi, kurgu zayıf. Ama benim gözümde yazarın kredisini düşürmedi. Çünkü Kızıl Nehirler ve Leyleklerin Uçuşu gibi çok üst düzeyde kitapları var. Şu anda okuduğum Siyah Kan ın da öyle olduğunu düşünüyorum.
Uzakdoğu Japon ve Samuray kültürünü görebilirsiniz Kaiken `de.

Serdar Poirot 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan yine son derece güzel bir polisiye roman. Doğumcu lakaplı bir adam hamile kadınları yakarak öldürmektedir ve başkomiser Olivier Passan yardımcısı Fifi ile olayı soruşturmaktadır. Passan, Japon kültürüne hayran, Naoko adlı bir Japonla evlenmiş, iki çocuk sahibi ve boşanma evresinde bir polistir. Doğumcu denen adamın Patrick adında bir galerici olduğundan emindir. Piroman yani kundakçı olan bu adam hakkında elinde doğru düzgün bir delil yoktur. Ama inatla bu işin peşini bırakmaz. Bu arada biri Passan'ın evine gizlice girmekte ve ona mesaj vermektedir. Naoko ve çocuklar tehlikededir. Bir gün Patrick, Passan'ı da yakar ve intihar eder. Gerçekten de Doğumcu odur. Kötü günlerin sona erdiğini düşünürler ancak o akşam yine evlerine girilir. Bunu araştıran Passan, Naoko'nun hayatındaki en büyük sırrı öğrenecektir. Onun ve çocuklarının hayatını kurtarmak için Japonya'ya gitmesi gerekmektedir ve kullanabileceği tek silah da Naoko'nun ondan çalıp Japonya'ya götürdüğü Kaiken adlı bir hançerdir. Acaba bu savaşta kim galip gelecektir? Soluksuz okunan bir roman.

insan_okur 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Grange’dan 6. Kitabımı da bitirmiş oldum. Belki de arasında en sönük kalanı diyebilirim. Üşenmeden tüm yorumları okudum ve sanırım genelde aynı duyguları çoğunlukla hissetmişiz. Gerçekten ilk kez Grange’dan çok da olsa hayal kırıklığı hissettim. Çünkü adam beklenti çıtasını o kadar yükseltti ki. Benim için Grange’nin hayal kırıklığı bile 9 puan yani.

Diğer kitaplarında soluksuz bir gerilim, akıcılık ve heyecan yaratan yazar bu kitapta ilk 130 sayfa resmen sıkıcılıktan boğdu. Psikolojik çözümlemeler, aile içi şiddet, konu ile alakasız bir olay örgüsü. Zaten romanın bir anda farklı yöne kayması da, bir anda hareketlenmesi de belki de bu yüzden. Çünkü roman içinde başka bir roman türüyor.

Fransalı bir polis ile Japon bir mankenin evliliği. Evlilik sonunda olan 2 çocuk. Hamile kadınların fetüslerini yakan bir katili yakalamayı konu almış yazar. Daha sonrasında tamamen farklı bir bölüm. Kısaca spoiler vermeden hermafrodit ( çiftcinslilik ) konusunu başta ele alıyor. Sonrasında bir anda farklılaşıp babası doğum doktoru olan bir ailenin kızlarına yaptığı eziyetler ve sonucundaki psikolojik patlama. Kurgu bu yönde giderken bir anda yine farklılaşıp annelik, hamilelik ve taşıyıcılığa dönüyor. Yazar yine tarih ve kültür bakımından resmen döktürmüş. Japon kültürünün tarihini yazmış mübarek. Çok etkileyici bilgiler veriyor Japon kültürü hakkında. Sırf bu yüzden bile önerilir. Kitabın adı ile olaylar tamamen örgülü.

Hani şunu da düşünmedim değil. Acaba Grange bu şekilde farklı olayları bir anda değiştirerek, farklı bir şey mi denedi üzerimizde. Çünkü o kadar karışık ki olaylar. Son 130 sayfa susuz gitti ama. Tam bir klasik Grange. Çok beğendim.

Kısacası Grange bu sefer çok az da olsa; belki de beklentiden biraz sönük kaldı. Ama benim için değişilmez bir polisiye gerilim yazarı. Kurgusuyla, kültürüyle, aklıyla, tarihiyle her şeyiyle romanın hakkını veriyor. Kesinlikle tavsiye ederim ama dediğim gibi benim için birazcık havada kaldı.

Şaşırtan bir konusu var hiç tahmin bile etmediğim, insanı ürperten kurgusu yazın uzun gecelerinde bana eşlik etmişti. Japon kültürüne dair birçok konu var bu yüzden ilgimi çekmişti belki de.Bir solukta okuyup bitirdim çok da keyif aldım.

elvan bağatur 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 17 günde

Açıkçası anlatılan hikaye dışında bayağı bilgi veren bir kitaptı...
Kitaptaki hermafrodit (çift cinsiyetli) katil Guillard beni hem korkutmuş hem de aşırı midemi bulandırmıştı. (Katil hamile kadınları kaçırıyor karınlarındaki bebekleri kordonlarını dahi kesmeden çıkarıyor, öldürüyor ve sonrada onları yakıyor.) ne kadar canice.

Ayşe Yazgan 
13 Ağu 14:22 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

" Basit bir hayatın mı olsun istiyorsun? Sürüye yakın dur ve orada kendini unut." Sürprizlerle dolu,en başı bilindik bir polisiye kitabı gibiydi ama okudukça beni şaşırttı. Başarılı buldum.

Emiş SALDIRAN 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Grange'ın diğer kitaplarını okurken daha çok heyecanlanmıştım ama bu da ilginç konusuyla ve olay örgüsüyle sıkılmadan okuduğum bir kitap oldu.

Kübra 
 09 Şub 23:30 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Grange, çıkan her kitabını tereddütsüz alıp okuyabilecek kadar çok sevdiğim sayılı yazarlardandır. Bana göre harika bir üslubu var, macera-gerilimi çok iyi dengeliyor. Tüm bunlara pek çok kitabını okuduğumu da eklersek rahatlıkla söyleyebilirim ki Kaiken benim beklentilerimi karşılayamadı. Bir Grange kitabında böyle hüsrana uğracağımı tahmin etmezdim, bilmiyorum belki de bir Grange kitabı olduğu için bu denli hüsrana uğramışımdır. Bu sefer farklı bir tarz denemiş gibi sanki. Ağzım açık okuduğum gizem yerine daha çok aksiyon vardı bu kitapta. Kurgusu biraz hafif kalmış gibi sanki. Gerilim üstadını üzücü de olsa hatta çıtayı düşürse de yine de iyi bir gerilim kitabı sunmuş bize.

İlayda G. 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gerçekten çok etkileyici bir kitap. Okumaya başlayınca bırakasım gelmiyor. Olayların akışı, şaşırtıcı bir biçimde sunulmuş. Şüphesiz Grange, en iyi gerilim yazarlarından birisi benim için.

Yasmin 
 27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarla tanıştığım ilk kitabi oldu bu kitap ama kesinlikle son kitabi olmayacak. Her sayfasini soluk soluğa büyük heyecanla okudum. Polisiye gerilim tarzinda yazilmis harika kitaplara örnek. zekasini olayin kurgusuna cok guzel yansitmis yazarimiz bayildimmm ;) bu tarzda kitap sevenlere önerilir.

Kitaptan 41 Alıntı

Beyza demir 
13 Haz 18:10 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Radyoda dinlediğin eski bir parça gibiydi. Uzun zaman dinlediğin için artık duymadığın bir parça. Ve sonra bir gün, arabanın direksiyonundayken yeniden duyduğunda ürperdiğin.

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé
insan_okur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Karakter
Japonya’da, bir görevi yerine getirmemekten veya borcuna sadık olmamaktan daha kötü bir suç yoktu.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 348 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 348 - Doğan Kitap)
insan_okur 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aşkta sadece davranışlar önem taşır, kelimelerin hiçbir kıymeti yoktur.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 298 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 298 - Doğan Kitap)
insan_okur 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Acı, kanser gibidir. Kurbanın dayanıklılığıyla beslenir.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 170 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 170 - Doğan Kitap)
Freyja 
14 Ağu 14:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bir sorun karşısında hiçbir şey yapamıyorsan, bir şekilde onu yok farz edeceksin.

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé
insan_okur 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Kötülükten ne kadar çok korkarsan, onu o kadar üzerine çekersin.”

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 92 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 92 - Doğan Kitap)
insan_okur 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yeniden düzene girmeli ve örnek bir tavır sergilemeliydi. Aklına Nietzsche’nin bir sözü geldi: “Basit bir hayatın mı olsun istiyorsun? Sürüye yakın dur ve orada kendini unut.”

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 58 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 58 - Doğan Kitap)

Senin "cesaret" dediğin şey bir zehirlenmedir. Bizler programlanmışız. Bize verilen eğitimle formatlanmışız. Bizler cesur değil, uysalız.

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé
5 /