Adı:
Sisle Gelen Yolcu
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
680
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Passager
Çeviri:
Tankut Gökçe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.
680 syf.
·9/10
Grange'ın en beğenilen kitabı genelde Siyah Kan'dır ama ben Sisle Gelen Yolcu'yu daha çok beğendim. Tabi gerek bu iki kitapta gerekse de diğer kitaplarında karakterlerin psikolojik problemleri ana temayı oluşturuyor. Bu yüzden Grange'ın kitaplarını Psikoloji türünde de görüyorum ben zaman zaman. Bu kitap sadece bir çırpıda kitap bitirmek isteyenler için biraz uzun tutulmuş. Eğer hızlı kitap bitirme alışkanlığına sahipseniz bitmesini istemediğiniz bir kitap yerine bitirme hissiniz daha ön planda olabiliyor. Belki bir bölüm daha kısaltabilirdi ama o zaman da bize vermek istediği mesajı veremeyebilirdi. Uzun olmasına rağmen beni yormadı ve büyük keyif aldım. Benim en beğendiğim kitabı Grange'ın.

Grange'ın genel olarak psikoloji, tıp, mitoloji, tarih, din ve aklınıza gelebilecek her türlü bilim dalına ve felsefi alana hakimiyeti kendisine duyduğum hayranlığı kat kat arttırıyor. İyi ki yaşı daha genç ve bize en az 6-7 kitap daha sunacak.
680 syf.
·9 günde
Yine bir Jean Christophe Grange kitabını bitirmenin keyfini yaşıyorum...Her zaman ki gibi ters köşe oldum:) Kitap bittiğinde “nasıl olur ya” demek isteyenlere tavsiye edilir keyifli okumalar;)
677 syf.
·-737488 günde·8/10
uzun bir kitaptı. Vaktiniz Varsa okuyun aksi takdirde kitabı bitirmek gibi bir takıntınız varsa kitap biraz uzun gelebilir. Ben kitabı yarım bırakmayı sevmediğim için yemek yerken,otururken elimden düşürmeden okudum. ona rağmen uzun geldi. Gelelim yorumuna, güzel bir kitaptı. Bu yazardan okuduğum ilk kitap. Bir yandan karakterdeki değişimleri güzel yansıtırken bir yandan da heyecanı düşmeyen hız kesmeyen, temposu düşmeyen bir kitap. Okurken kendimi çok kaptırdığımda karakterle birlikte ben de koşup yoruldum açıkçası. SEviyorum bu tarz kitapları. İşin özü vaktiniz varsa okuyun.
680 syf.
·Puan vermedi
Herkes çok beğenerek okumuş ben de uzun zamandır meraklaniyordum okumak icin;ama okurken ne çok sıkıldım aman Allahım. ..yarım bırakmamak için çok direndim son sayfayi bitirip kitabı sahibine teslim etmek beni çok mutlu etti ....
680 syf.
·Beğendi·9/10
Grange'ın ilk okuduğum kitaplarından biri. Psikolojiye, psikiyatriye ve kişilik bozukluklarına son derece hakim biri olduğunu ve mitolojik ögeleri son derece yerinde kullandığını düşünüyorum.
Yazarın çıkar çıkmaz romanları okurum. Ancak nedense bu romanda öyle olmadı. Bir arkadaşım okumam için vermişti. (Gerçi kitabı daha sonra bana hediye etti)Ne kadar okumaya çalışırsam çalışayım olmadı okuyamadım. Bir türlü kitap beni sarmadı. En sonunda yarım bırakmak zorunda kaldım.
680 syf.
·4 günde·10/10
#kitapyorum
#JeanChrıstopheGrange
#SisleGelenYolcu
#syf677

Bitti...
Eveeeet itiraf ediyorum bu kitabı elime aldığım gün bu ayı tek kitapla bitireceksin diyen eşime inat yemedim, içmedim, uyumadım 2 günde kitabı bitirdim Kitabı ilk elime aldığımda kararsızlık yaşamıştım. Ansiklopedi kalınlığında olması gözümü korkutmuştu ne yalan söyleyeyim kaç günde biter acaba diye düşündüm yani Söz konusu yazar Grange olunca bunu düşünmem bile gereksizdi psikoloji, mitoloji, tıp, tarih, din ve aklınıza gelebilecek daha birçok konuda bilgisini ve yeteneğini konuşturmuş bu kitapta...
Hiç düşmeyen temposu, akıcılığı, şaşırtıcılığı ve çok zekice düşünülmüş kurgusu ile kitabın nasıl bittiğini anlamadım
İnanılmaz derecede bilgili olan yazar muhteşem bir hayal gücü ile olayları birbirine bağlarken zekasına, araştırmacı ruhunu polisiye ve gerilimle birleştirince ortaya çıkan eserlerini okurken de kendisine hayran bırakıyor...
Süslü püslü laflarla bu kadar yazar övgüsü yeter
Gelelim kitaba;
Tren raylarının yakınında bulunan dehşet saçan çıplak bir ceset ve yanında hafızasını yitirmiş bir adamın psikiyatr mathias Freire'e getirilmesi ile başlıyor. Psikiyatr Amnezik (kısmi yada tam bellek kaybı) hasta olarak tanımladığı bu adamla benzer özellikler göstermesi ile psişik bir kaçışın içerisinde bulur kendisini...
Mitolojik efsanelerden esinlenerek ortaya çıkan ve mitolojik özellikler taşıyan cinayetler.... Minotauros, İkaros, Uranos...
Bu cinayetleri soruşturan polis Anaïs "bavulsuz yolcular" adı verilen kişilerin bu psişik kaçışlarda nasıl bir rol üstlenecek?
Siyahlar giyinmiş gizemli adamlar!
İlaç sanayiinde faaliyet göstermeye başlamış bir şirket Metîs ve bu şirket ile Fransız savunma güçleri arasındaki karanlık ilişkiler...
Mathias Freire, Victor Janusz, Narcisse, Arnaud Chaplin (Nono), François Kubiela... ???
İçini kemiren düşünceler ile cevaplar arayan adam, bir avcı mıydı? yada bir av mı? yoksa herikisi de mi??
Şaşırtıcı oyunları ile yazar katili kitabın sonuna kadar saklamayı başarmış

Kitaptan Alıntı;
"Evsizler, modern toplumun son özgür insanlarıydı. Kredi kartları yoktu. Çek defterleri yoktu. Arabaları yoktu. Cep telefonları yoktu... Her bağlantının, her telefon görüşmesinin, her hareketin kayda alındıği bir dünyada, arkalarında iz bırakmayan tek grup onlardı."

Psikoloji, Gerilim, polisiye seviyorsanız Tavsiye ederim
680 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap başlı başına akıcı, çarpıcı, sersemletici,şaşırtıcı ve sevdirici. Başlarda bu kadar kalın kitabı nasıl okuyacağım diye kendime korkuyu telkin ettim ama elime aldıktan ve bir sahneden sonra romanı o kadar hızlı okudum ki yeri geldi gece saat 2 oldu yeri geldi başım ağrıdı, gözlerim acıdı. Fakat tüm hepsinin bu kitap için değdiğini düşünüyorum. Kitaptaki tüm noktaların hepsi birbirinle bağlantılı. Farklı kişilere yüklediği suçlar dahi ona ait. Bunun konuyla ne ilgisi var derken bile ileride bakalım bu da mı başımıza çıkıcak diyorsunuz. Kişinin kendi kişiliğini farketmesi gerektiği mesajını çıkardım fakat o kadar fazla olay, o kadar fazla tasvir, o kadar fazla birbirlerinle alaklı noktalar vardı ki bu sonucun kitabı tam karşıladığını sanmıyorum. Kitap oturup 1 ay düşünülesi ve öyle bir sonuç çıkarılası. 677 sayfanın 677sinde de şaşırıyorsunuz, ne oluyor diyorsunuz ve sersemliyorsunuz. Eğer polisiye seviyorsanız seve seve bu kitabı alın. Tereddüt etmeyin.
680 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap bana hediye olarak geldi ve yazarla tanışmam bu şekilde başladı. Yazarın okuduğum ilk kitabı hem polisiye hem psikoloji ikisini sentezle konusunda bence çok başarılı bir yazar. Okurken oldukça keyif aldım bu tarz yazarlar ve Kitaplar konusunda çok deneyimi değilim ancak bu kitap ben de bu tarza merak uyandırdı tabi herkes Grange kadar başarılı mıdır keyif verir mi bilmiyorum. Denemek lazım.

Kitap nasıl başladı nasıl bitti o bağlantıları kurarken aynı anda duygularıma nasıl dokunabildi hayran kaldım. Şuan yazarın bir başka kitabını okumaktayım (kızıl nehirler). Bu kitabı elimden bırakmadan bitirdim. Şuan aynı şekilde kızıl nehirleri de içten eve girer girmez elime alıyorum.

İzlediğim dizi filmleri bıraktırdı elimden düşürmeden Grange okuyorum bu tarzı okumak isteyen beğenen denemek isteyen herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.
680 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yine takdire şayan bir Grange romanıydı layıkıyla okundu ve bitti artık nice nice bol bol Ggrange romanlarını okumaya :) roman konusuyla beni büyüledi yalan yok netice itibariyle takdir ederseniz ki gerilim romanları ve yazarları beni muhtemelen büyülüyor :))
680 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap uzun eleştirileri olsa da bence gayet normal. Hikayenin kurgusu, gelişimi ve finali harika. Yazarın klasik betimleme yeteneği tüm atmosferi yaşamamızı sağlıyor.
680 syf.
·18 günde·8/10
Okuduğum onuncu Grangé romanıydı ve doğal olarak en uzun olanıydı. Açıkçası kitaba başlamadan önce ön yargılarım vardı. Kitap hakkında olumsuz yorumlar yazarın bir çok kitabına göre daha fazlaydı ki psikiyatri ve mitoloji de pek ilgimi çekmeyen konulardı. Taş Meclisi'nde yazar parapsikolojiye ve telekineziye çok yoğun dalmıştı ve sıkılmıştım. Ancak bu kitabında her şeyi tadında bırakmış ve kitabı sevmemin sebebi de buydu sanırım.
İnsan bir hayvandı. İğrençliğinin sınırlarını aşması için dizginlerini serbest bırakmak kâfiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sisle Gelen Yolcu
Baskı tarihi:
Haziran 2012
Sayfa sayısı:
680
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050907148
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Le Passager
Çeviri:
Tankut Gökçe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Kitap Hakkında:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset... Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

Kitabı okuyanlar 1.676 okur

  • Zehra Nur c.
  • Ezgi Gececi
  • Tuğba
  • KORAY İŞCAN
  • emre
  • Bulut Atlası
  • Bozkurt 01
  • Mehmet KOÇ
  • Aybike
  • Zeynep Şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%16.3
25-34 Yaş
%29.6
35-44 Yaş
%34.6
45-54 Yaş
%13.3
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.1
Erkek
%32.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.8 (187)
9
%27.3 (147)
8
%22.3 (120)
7
%11 (59)
6
%2.6 (14)
5
%0.6 (3)
4
%0.7 (4)
3
%0.6 (3)
2
%0.2 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları