Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi)Sandy Tolan

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.599
Gösterim
Adı:
Limon Ağacı
Alt başlık:
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943516
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lemon Tree
Çeviri:
Özkan Özdem
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi... 1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır. Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak. -Sunday Times Dalia ve Bashir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. -Publishers Weekly Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz . . . ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak." -Christian Science Monitor Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur… Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." -Milwavkee Journal Sentinel
İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...
Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.
 • Küçük Arı
  7.6/10 (405 Oy)298 beğeni1.583 okunma178 alıntı5.793 gösterim
 • Füreya
  8.4/10 (334 Oy)287 beğeni1.585 okunma192 alıntı6.852 gösterim
 • Araf
  7.1/10 (244 Oy)214 beğeni1.288 okunma103 alıntı9.057 gösterim
 • Afrikalı Leo
  8.3/10 (425 Oy)392 beğeni1.521 okunma223 alıntı10.668 gösterim
 • Bir Dinozorun Anıları
  8.5/10 (370 Oy)323 beğeni1.334 okunma198 alıntı8.846 gösterim
 • Dönüş
  7.2/10 (301 Oy)234 beğeni1.433 okunma38 alıntı4.821 gösterim
 • Boleyn Kızı
  8.0/10 (334 Oy)260 beğeni1.857 okunma15 alıntı6.092 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (351 Oy)328 beğeni1.700 okunma82 alıntı5.274 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (488 Oy)436 beğeni2.191 okunma159 alıntı8.367 gösterim
 • Köprü
  8.2/10 (322 Oy)279 beğeni1.479 okunma137 alıntı4.714 gösterim
Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.
Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..
Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir
Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Tarih severler için kaçırılmaması gereken bir kitap bence. Üzerinde çok emek harcanarak hazırlanmış gerçekten. Genel kültürüme çok katkıda bulundu. Bir tarih kitabını okur gibi birçok sayfası çizerek okudum. Araştıracağım onlarca olayı not aldım. Kendi gözümden Filistin mücadelesinin tarihini gerçek bir hikaye üzerinden öğrendim. Aynı zamanda Arap liderlerin çıkar çatışmalarını, Yahudilerin uğradığı Nazi zulümlerini ve sonrasında İsrail'in o günlerin acısını çıkarırcasına Filistin halkına yaptığı zulümlere tekrar tanıklık ettim. Dediğim gibi tarihe ilgi duyanların beğeniyle okuyacağı bir kitap. Aksi halde size sıkıcı gelebilir.

Kitapta eleştireceğim yerler de var tabi. 126. sayfada Herzl'in ağzından Sultan Abdülhamid'in Filistin'i parayla sattığı ima ediliyor ve Hz. Ömer de peygamberimizin halefi olarak gösterilmiş. Bazı cümleler de anlamsızca çevrilmiş. Bunların dışında kitabı çok beğendim.
Herkese keyifli okumalar. :)
Ortadoğu yu anlamak için müslüman olan ve mazlum olan filistin halkı mi ezilen yoksa kötü olarak görülen yahudi israil mi aslında eser o kadar güzel durumu edebi bir sekilde dile getirmiş akıcı ve duygu yüklü bir eser şeklinde dile getirilmis iki ailenin yaşam mücadelesini ve israil de bulunan evin sahibi eski yanı filistinli ailemi yoksa yeni sahibi israilli ailemi hakikaten filistin ve israil de bulunan durumu çok güzel dile getiriyor
Ortadoğu...Filistin..İsrail..Ancak bu kadar tarafsız anlatılır. İki halk ve iki aile aynı topraklarda..Kimi sürgün,kimi göçmen olarak.
Ortadoğu nun kanayan yarasını anlatan ve bir Limon ağacı ve o ağacın meyvesi olan limonun iki eşit parçası.(tadı hoşumuza gitmesede...)
Ayrıntılar bu kitapta...
Uzun zamandır cesaret edip de okuyamadigim kitap. Yüreğin en hasas yerinden vuran mesele.Yine hüzün, yine umut arayışları, yıkılan hayatlar ,yerinde duran şehirler ama insansız ama yüreksiz.Yok edilmeyen bir Filistin ruhu çünkü pes etmeyecek olan yürekli insanlar.toprak için vatan için adalet ıçin pes etmeyen insanlar.. zor bir insanlık olayı. Bir yahudi kızı olan Daila, bir Arap olan Besir'in dostluğu.onlari birleştiren ortak acılar sancılar. Birinin kurtuluşu birinin gözyaşı olmuştur. Evinden vatanindan çıkmak.aci olan ne biliyor musun ey nazende Filistin zorla gittiğin vatanına evine misafir olarak dönmek .
Zavallı ve çaresiz insanlar.Besir olarak Filistine konuşmak istiyor cümlelerim aslında.
VATAN; aşktı Meryemin bakışlarında.kutsaldi tarih sayfalarında. Kendini unutmakti sapani tutan minik ellerde. Ayetlerde yok olmaktı Zekeriya misali.Eyup olmaktı Her barış sabahında. Umut olmaktı Vahşi'nin hayran hayran gizli bakışlarında. Ayşe olmaktı Efendinin karşısındaki Kutsal aşk heyecanından Kerbeladaki şehadetti Hüseyinin kaninda bedel odemekti Hallaci ipinde.....
Çekilen acılar savaşlar, psikolojik baskılar; aranan baris kutsal bir vatan ....hasta zihinler zulüm kokan tarih sahneleri, umudunu ekmek sanıp arayanlar. Ve saldırgan askeri güçler. Kendi vatanının sınırlarında mülteci duruma düşmek.Vatainda hayat hakkının engellenmesi.Herseye rağmen sorumluluklarindan kaçmayan insanlık FILISTINN....aglattan kitapppp...
Limon Ağacı; Filistin-İsrail olaylarını, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genci Beşir'in ortak acıları olan ülkelerinden sürgün edilmelerini anlatan, büyük emekler sonucu ortaya konulduğu aşikar olan tarafsiz bir kitap. Aslında tür olarak roman olsa da daha çok belgesel türünde bir tarih kitabı tadı veriyor. Belgesel ve tarih dediysem öyle okurken sıkan, yoran kitaplardan değil. Yürek sızlatan, yaşanan acıları iliklerine kadar hissettiren, kendini okutan bir kitap.
İki tarafın bakış açısıyla ele alınmış tarafsız, tarih severlerin keyifle okuyacağı bir kitap olmuş. Olayların fazla ayrıntıyla ele alınması yer yer beni biraz sıksa da genel itibari ile beğendim ve okuduğum en iyi kitaplar arasındaki yerini aldı bile.
Limon Ağacı ortak acıları ile bir araya gelmiş Dalia ve Beşir'in dostluğunun simgesi. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış iki dost. Birinin doğup büyüyemediği, diğerinin doğmadığı ancak büyüdüğü ev... Limon Ağacı bize dilin, dinin, ırkın bir önemi olmadığı dostlukların kurulabileceğini ögretti...

"Neden hapisteydin?" diye sordu Dalia.
"Çünkü vatanımı seviyorum." diye cevap verdi Beşir.
Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.
Bir insan ortak yarayı nasıl kabullenir? diye hiç durmadan düşünüyordu. Kalp bir şey yapmak istiyor. Kalp yarayı iyileştirmek için harekete geçmek istiyor.
Kalplerimizin kökündeki, bu iş olmaz düşüncesini kökünden söküp atmalıyız. Gerçekte bu olabilir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Limon Ağacı
Alt başlık:
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943516
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lemon Tree
Çeviri:
Özkan Özdem
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi... 1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır. Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak. -Sunday Times Dalia ve Bashir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. -Publishers Weekly Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz . . . ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak." -Christian Science Monitor Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur… Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." -Milwavkee Journal Sentinel

Kitabı okuyanlar 1.288 okur

 • Mustafa Bilici
 • Fatma Zehra
 • Engin Taş
 • Hüseyin Topdemir
 • Barış
 • Seda Öztenekeci
 • Hilal Aktepe
 • Feray ŞENTÜRK
 • tsaritsa
 • Ozkanc

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%17.5
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%27.8
45-54 Yaş
%13.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.2
Erkek
%23.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.9 (70)
9
%15.7 (50)
8
%25.7 (82)
7
%13.8 (44)
6
%11 (35)
5
%5.6 (18)
4
%1.9 (6)
3
%1.6 (5)
2
%0.9 (3)
1
%1.9 (6)

Kitabın sıralamaları