Limon Ağacı Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi

7,6/10  (182 Oy) · 
838 okunma  · 
143 beğeni  · 
5.330 gösterim
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi... 1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır. Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak. -Sunday Times Dalia ve Bashir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. -Publishers Weekly Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz . . . ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak." -Christian Science Monitor Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur… Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." -Milwavkee Journal Sentinel
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055943516
 • Orijinal Adı:
  The Lemon Tree
 • Çeviri:
  Özkan Özdem
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İlk defa bir kitap incelemesi yaparken cümlelerimi toparlayamıyorum. Çünkü yazmak istediğim o kadar çok şey var ki.


Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap bir genç Beşir in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu' nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.


Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor. Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor. Adolf Hitler ve Nazi katliamından dolayı çok büyük acılar çekmiş olan İsrail, bunları başka bir halka yaşatıyor. Kitapta aslında içimi burkan da bir paragraf var ;
"Bizler kırmızı sakallı , çarpık bacaklı vs. yahudiler nihayet artık ırkımızdan dolayı hor görülmeyeceğimiz , aşağılanmayacağımız yaşam alanlarındayız."
Kısacası tavsiye ederim.

Tuncer KAHRAMAN 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...

Züleyha TİĞİZ 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.

Meryem Yılmaz 
 16 Nis 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın sonuna doğru (374.sf) şöyle bir ifade yer alıyor; 'Bu kitap için yapılan araştırma ve raporlama altı dilde sürdürüldü..' ve 20 sayfayı aşkın bir kaynakça mevcut..
Hiçbir şeyi olmasa işte bunca emek 'Limon Ağacı' için saygı duymayı gerektirir. Birçoğumuza ağır bir tarihi roman gibi gelebilir ama gerçektir, tüm bu yazılanlar, ifadeler, acılar, kederler ve mutluluk kırıntıları, hepsi gerçektir..
Ciddi bir insanlık sorunun, yüzyılımızın sorunun hala bambaşka coğrafyalarda yaşanan benzer dramlardan bir tanesinin cesurca ve objektif kalmaya gayret ederek kaleme alınışı denilebilir bu kitaba ve okunmayı hak ediyor.
Keyifli okumalar..

Ahmet mulayim 
12 Ağu 22:13 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..

Sadettin TANIK 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.

İrem Tetik 
20 Mar 09:50 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Emeğin çok olduğunu belli eden bir kitap gerçekten bir çok kaynaktan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış o yüzden okurken "vay be neler olmuş" dedirtiyor.Hikaye sonlara doğru etkilemeye başlıyor. Galiba kitapta tek sevmediğim taraf bu oldu.Hikaye çok dağıtılmış. Bu yüzden başlarda çok sıkılmıştım. Ama sonucu güzel oldu. Okumaya değer.

Ekrem Özkara 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ortadoğu...Filistin..İsrail..Ancak bu kadar tarafsız anlatılır. İki halk ve iki aile aynı topraklarda..Kimi sürgün,kimi göçmen olarak.
Ortadoğu nun kanayan yarasını anlatan ve bir Limon ağacı ve o ağacın meyvesi olan limonun iki eşit parçası.(tadı hoşumuza gitmesede...)
Ayrıntılar bu kitapta...

Münzevi Okur 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde

Günümüzde hala sürmekte olan Filistin-İsrail çatışmasını başlangıcından itibaren iki tarafın görüşleri de alınarak Filistinli Müslüman Beşir ve İsrailli Yahudi Dalia üzerinden anlatılmıştır. İlk başta bu iki karakter arasında aşk yaşandığı ön yargısına kapılmıştım ama okudukça anlıyoruz ki aralarındaki ilişki çok ayrı boyutta bir şey. Tarihi bilgiler ağırlıklı olduğu için sıkıldığım zamanlar oldu. Beşir'in hapishaneler de geçen zorlu mücadelesi ve ev özlemine; Filistin halkının acısına, uğradığı zulme ve bu yüzden yaptıkları karşı saldırılara, İsraillilerin nasıl Filistin halkını kovup, evlerine yerleştiklerine tanık oluyoruz. Anlatılanlar gerçek kişi ve kaynaklardan ibarettir. Kitap sonunda tüm kaynakları görebiliyoruz. Kitabımız önce Beşir ve Dalia'nın tanışması ile başlıyor sonrasında ise geçmişe, ilk olayların başladığı zamana doğru bir yolculuk yapıp tekrar günümüze kadar geliyoruz. Kitap da bir çok olay ve kişilerden bahsettiği için aklımda çok soru işareti oluştu ve bir süre bunları araştırmakla geçireceğim. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.

Kitaptan 55 Alıntı

Emine Zengin 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)
Yüksel değişgeç 
03 May 01:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan ortak yarayı nasıl kabullenir? diye hiç durmadan düşünüyordu. Kalp bir şey yapmak istiyor. Kalp yarayı iyileştirmek için harekete geçmek istiyor.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)

Nefret
Arpa eken hiçbir zaman buğday biçemez. Ve nefret eken de hiçbir zaman sevgi biçemez.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)

Kalplerimizin kökündeki, bu iş olmaz düşüncesini kökünden söküp atmalıyız. Gerçekte bu olabilir.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)
Emine Zengin 
 01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer geri gelecek kadar şanslı olursam albümü geri alırım. Ama eğer gelemezsem, lütfen benden bir hatıra olarak bunu sakla. Polonya'dan bir kalıp sabun alırsan, lütfen yüzünü yıka. Büyük olasılıkla benden yapılmış bir sabun olacaktır. Ve böylece ben de yüzüne bir kez daha dokunabileceğim.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - pegasus)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 63 - pegasus)
Emine Zengin 
 01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar hükümete sadık olan ben, şimdi bu konuda bağımsız hareket etme ve sadece vicdanımın sesini dinleme hakkını kullanıyorum.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 67)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 67)