Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
24770
Gösterim
Adı:
Limon Ağacı
Alt başlık:
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943516
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lemon Tree
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Okuyan herkesi derinden etkileyen gerçek bir tarihi roman.

Bu acı veren güzel öykü, kitap bittikten sonra bile insanın aklında kalmaya devam ediyor.
Elif Şafak

Ortadoğu'nun kalbi... Acı, savaş, anlaşmazlık dolu bir tarih. İki halk ve iki aile. Topraklarından zorla sürgün edilen Filistinli Arap Beşir ile ailesi Nazi katliamından kaçmış olan İsrailli Yahudi Dalia'nın anlaşmazlığın ortasında kurduğu, yüreğinizi ısıtacak dostluğu...

Zarafet ve merhamet ile yazılmış LİMON AĞACI her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ama yine de her şeyin olabileceğini hatırlatıyor. Tarihin acımasızlığına inat Ortadoğu'nun kalbinde yeşeren LİMON AĞACI unutamayacağınız bir kitap olacak.

"Limon Ağacı, olağanüstü öyküsü ve duygu yüklü anlatımıyla sizi saracak."
Sunday Times

"Okuyucular Dalia ve Beşir'in zorluklarla dolu dostluklarını izleyerek, dünyanın en inatçı çatışmasını içlerinde yeniden yaşayacak."
Publishers Weekly

"Hiçbir kitap daha etkileyici olamaz ... ve Limon Ağacı kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kitap olacak."
Christian Science Monitor

"Yarım asır boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o da budur. Sandy Tolan bu ağacı bulmuş ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir."
Milwaukee Journal Sentinel
400 syf.
İlk defa bir kitap incelemesi yaparken cümlelerimi toparlayamıyorum. Çünkü yazmak istediğim o kadar çok şey var ki.


Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genç Beşir' in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu' nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.


Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor. Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor. Adolf Hitler ve Nazi katliamından dolayı çok büyük acılar çekmiş olan İsrail, bunları başka bir halka yaşatıyor. Kitapta Filistin halkına yaşattıkları için çoğu insanın nefretine hedef olan İsrailli yahudilerin içimi burkan da bir paragrafı var ;
"Bizler kırmızı sakallı , çarpık bacaklı vs. yahudiler nihayet artık ırkımızdan dolayı hor görülmeyeceğimiz , aşağılanmayacağımız yaşam alanlarındayız." Bu paragraf yıllarca Nazi canavarlarından işkence görmüş bir halkın satın aldıkları ve nihayet huzur içinde yaşamayı istediklerini, bu sebepten topraklarını Filistin halkına bırakmamaları gerektiğini gösteriyor...
Kısacası tavsiye ederim.
400 syf.
·Puan vermedi
İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...
400 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Merhabaaaa
Bugün Limon Ağacı bitti (şükür)
İlk başta biraz kitabın konusundan bahsediyim
.
Kitap şu an gündemde de yerini koruyan bir mesela Filistin- İsrail anlaşmazlığı. Kitap El-Ramla da yaşayan ama İsrailliler otursun diye oradan zorla göderilen ve evlerine, mallarına el konulan Ahmed ve oğlu Beşiri diğer tarafta ise Bulgaristan'da Nazilerden kaçmak ve dinlarinden dolayı yargılanmayan bir yerde yaşama ümidi olan Moşe ve kızı Dalia ile karşı karşıyayız.
.
Yazarın anlatımına gelicek olursak; gayet akıcı bir üslûba sahip. Bazı bölümleri okurken sanki direk tarih okuyormuşum gibi hissettim.
.
Açıkçası önyargılı bir insanım. Ve önyargıların kırmak için gerçekten çabalıyorum. Önyargılı olduğum ırklar var bunun en başında İsrail geliyor. Hem dinlerinde ki kendini üstün diğer insanları köle gibi görme bakış açıları hem de ülkece zalim bir ülke gibi gözükmeleri nedeniyle çok sevmem israilleri.
Diğer taraftan geçmişte çok fazla işkence görmüşler hem Naziler hem de dünya tarafından uzun bir süre dışlanmış bir kesim olarak yaşadılar. Amma ve lakin Bir kesimin uzun yıllar boyunca böyle bir işkenceye ve büyük çaplarda katliamlar yaşadıktan sonra başka bir kesime katliam ve işkence yapmak bana çok ahlak dışı bir davranış olarak geliyor.
.
Tabii ki Filistinlilerin de hataları var ama İsraillerin yaptıkları çok saçma geliyor. Bir kere Naziler gittikten sonra neden Filistin'de bir Yahudi ülkesi kuruluyor? Beşir bu durumu çok güzel açıklıyor ;" Hem sizleri Avrupa'dan göndermek istediler hem de Doğu da üstünlük kurmal istediler."
.
Yahudilere olan önyargımı yıkmak için onları savunan Naziler dönemine ait bir sürü kitap okumaya başladım son okuduğum beş kitap da Yahudilerle alakalı. Her ne kadar onlara olan önyargımı azaltmış olsalar da sağolsun Limon ağacı o beş kitabın azalttığı önyargıyı eski haline getirmeyi başardı.
.
Bu önyargımın birkaç örneklendiriyim.
1) İsrailliler çocuklara oyuncak veriyor ama bunlar Bubi tuzaklı oyuncaklar oyuncak daha 9 yaşında olan Beşir'in elinde patlıyor ve sol elinde 4 parmak ve avuç içini kaybediyor. Hangi vicdan daha ufacık bir çocuğa kıymaya göz yumabilir.
.
2) bu maddeyi direk kitaptan yazıcam.

"Beni geri götürdüklerinde.. Resmiye ayakları üzerinde duramıyordu. Yerde yatıyordu ve elbisesinde kan lekeleri vardı. Yüzü maviydi ve gözleri mosmordu.... Hem beni hem onu dövüyorlardı ve her ikimiz de bağırıyorduk. Resmiye hala "Bir şey Bilmiyorum" diyordu. Ve sonra bacaklarını ayırdılar ve sopayı içine soktular. Ağzından, yüzünden ve altından kan geliyordu. Sonra bayıldım"
.
Bu satırları yazarken insanlığımdan utanıyorum. Yorum yapmak ve konuyu derinleştirmek istemiyorum. Ama bunları da bilelim, eminim bu olaylar sizleri de etkilemiştir ve artık Filistinli bir mülteci gördüğünüzde ona karşı bakış açınız daha farklı olur.
.
Kitaba geri dönersek kitabı beğendim, beni bir çok bölümünde ağlattı ( ⚈̥̥̥̥̥́⌢⚈̥̥̥̥̥̀)

Kesinlikle tavsiye ediyorum
.
Sağlıcakla kalın ◉‿◉
400 syf.
·7/10
Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.
Nazilerin yahudi toplumu üzerindeki baskısını, Bulgar yahudilerin korkularını, İsrail devletinin kuruluş sürecini, Filistinli Arapların sürgün ve öfkesini,İsrail’in ezilmişliğini(!) ve korku psikolojisinin nasıl zorbalığa dönüştüğünü Filistinlilerin yaşadığı çaresizliği, çektikleri acıları ve hala çektiklerini, yahudilere karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Yazarın tamamen tarafsız gözle yazdığı bu tarihi gerçekleri okumaktan korkmayın. Zarifoğlunun dediği gibi; Filistin bir sınav kâğıdı Her mümin kulun önünde.
bu tarihi mücadeleyi anlayabilmek adına mükemmel bir roman olmuş.
Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacını dibinde buluyorsunuz barışa adanmış o ağacın..
400 syf.
·17 günde·10/10
Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..
400 syf.
·Beğendi·10/10
Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.
400 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Çok şükür bitirdim dediğim kitaplardan biriyle karşı karşıyayım. Kitaba kötü diyemem ama bana hitap etmedi diyebilirim. Filistin Israil tarihini merak ediyorsanız tam size göre bir kitap. Yavaş akıyor biraz ama güzel bir anlatım söz konusu.
Okurken çok zorlandım. Çünkü, tarih eğer bir kurgu içinde akıcı bir dil ile verilmiyorsa şahsen okuyamıyorum. Kıymetli bir eser olduğu belli ancak 2.kez başladım ve atlaya atlaya ilerledim. Dolayısıyla mevzuyu toparlayamadım. :)
400 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Başlarda çok sıkılıp ara ara bırakamama rağmen bitirdim . Uzun zamandır yorumu bekliyor idi. Barışa umut ışığı olur inşallah.
Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yer yer yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla güzel araştırma ve açıklamalarla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve bir hayli düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.
400 syf.
Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Tarih severler için kaçırılmaması gereken bir kitap bence. Üzerinde çok emek harcanarak hazırlanmış gerçekten. Genel kültürüme çok katkıda bulundu. Bir tarih kitabını okur gibi birçok sayfası çizerek okudum. Araştıracağım onlarca olayı not aldım. Kendi gözümden Filistin mücadelesinin tarihini gerçek bir hikaye üzerinden öğrendim. Aynı zamanda Arap liderlerin çıkar çatışmalarını, Yahudilerin uğradığı Nazi zulümlerini ve sonrasında İsrail'in o günlerin acısını çıkarırcasına Filistin halkına yaptığı zulümlere tekrar tanıklık ettim. Dediğim gibi tarihe ilgi duyanların beğeniyle okuyacağı bir kitap. Aksi halde size sıkıcı gelebilir.

Kitapta eleştireceğim yerler de var tabi. 126. sayfada Herzl'in ağzından Sultan Abdülhamid'in Filistin'i parayla sattığı ima ediliyor ve Hz. Ömer de peygamberimizin halefi olarak gösterilmiş. Bazı cümleler de anlamsızca çevrilmiş. Bunların dışında kitabı çok beğendim.
Herkese keyifli okumalar. :)
400 syf.
·Puan vermedi
Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir
Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar.
Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.
Savaş için mücadele ettiğimiz yeter,
Şimdi barış için mücadele etmeliyiz.bu tüm savaşlardan daha zor.
Bariş icin savaş.
Sandy Tolan
Sayfa 330 - Pegasus yayınlar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Limon Ağacı
Alt başlık:
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055943516
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Lemon Tree
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayıncılık
Okuyan herkesi derinden etkileyen gerçek bir tarihi roman.

Bu acı veren güzel öykü, kitap bittikten sonra bile insanın aklında kalmaya devam ediyor.
Elif Şafak

Ortadoğu'nun kalbi... Acı, savaş, anlaşmazlık dolu bir tarih. İki halk ve iki aile. Topraklarından zorla sürgün edilen Filistinli Arap Beşir ile ailesi Nazi katliamından kaçmış olan İsrailli Yahudi Dalia'nın anlaşmazlığın ortasında kurduğu, yüreğinizi ısıtacak dostluğu...

Zarafet ve merhamet ile yazılmış LİMON AĞACI her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ama yine de her şeyin olabileceğini hatırlatıyor. Tarihin acımasızlığına inat Ortadoğu'nun kalbinde yeşeren LİMON AĞACI unutamayacağınız bir kitap olacak.

"Limon Ağacı, olağanüstü öyküsü ve duygu yüklü anlatımıyla sizi saracak."
Sunday Times

"Okuyucular Dalia ve Beşir'in zorluklarla dolu dostluklarını izleyerek, dünyanın en inatçı çatışmasını içlerinde yeniden yaşayacak."
Publishers Weekly

"Hiçbir kitap daha etkileyici olamaz ... ve Limon Ağacı kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kitap olacak."
Christian Science Monitor

"Yarım asır boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o da budur. Sandy Tolan bu ağacı bulmuş ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir."
Milwaukee Journal Sentinel

Kitabı okuyanlar 3.118 okur

 • Fatma T.
 • Emre Bayrak
 • Derya Kızılırmak Hasçelik
 • Esra Byrmgl
 • Kübra Çağla
 • Muhammed Çetrez
 • Elif Yahşi
 • Güzide Behram
 • Bayram Tosun
 • irem kebabcı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%17.5
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%27.8
45-54 Yaş
%13.7
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.2
Erkek
%23.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (155)
9
%15.9 (117)
8
%26.7 (196)
7
%15.8 (116)
6
%9.9 (73)
5
%4.5 (33)
4
%1.4 (10)
3
%1.4 (10)
2
%1.4 (10)
1
%1.9 (14)

Kitabın sıralamaları