Limon Ağacı Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi

7,6/10  (221 Oy) · 
962 okunma  · 
180 beğeni  · 
7.009 gösterim
Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi... 1967 yılının yaz aylarında, Altı Gün Savaşı'ndan uzak olmayan bir tarihte, genç bir Filistinli adam ve iki arkadaşı İsrail'in Ramla kasabasına giderler. Onlar kuzendir ve yaklaşık yirmi yıl önce ailelerinin terk etmek zorunda kaldığı, çocukluklarının geçtiği evi görmek isterler. Bir kuzenin yüzüne kapı kapanır, diğerinin ailesinin evi okula dönüştürülmüştür fakat öbür kuzen olan Bashir, kendisini içeri davet eden Dalia tarafından karşılanır. Bir Arap ve bir Yahudi ailesinin ilişkilerinin başlangıç noktası budur. Bashir babasının dikmiş olduğu limon ağacında bir sahipsizlik ve işgal duyguları içinde olur. 1948 yılında küçük bir çocuk iken Bulgaristan'dan kaçak olarak gelmiş olan Dalia Soykırım tarafından yok edilen bir umut ışığı görür. Onlar kaçınılmaz olarak kendi yazgılarını yaşamışlardır ve bu İsrail-Filistin tarihinin bir küçükevrenini oluşturmaktadır. İki genç insanın başlattığı diyalog bölgenin barış umudunu ortaya koymaktadır. Limon ağacı simgesel olarak bölgede huzurun mümkün olduğunu anlatmaktadır. Olağanüstü bir öykü ve kurgusal olmayan bir anlatıma sahip olarak sizi saracak. -Sunday Times Dalia ve Bashir'in zorluklarla dolu arkadaşlıklarını izleyerek, okuyucular dünyanın en inatçı çatışmasının birinci elden deneyimini yaşayacaklar. -Publishers Weekly Hiçbir kitap daha zorlayıcı olamaz . . . ve bu kitap kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kurgu-olmayan çalışma olacak." -Christian Science Monitor Yüzyılın yarısı boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o budur… Sandy Tolan bu ağacı bulmuştur ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir." -Milwavkee Journal Sentinel
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786055943516
 • Orijinal Adı:
  The Lemon Tree
 • Çeviri:
  Özkan Özdem
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Elif Slt 
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu

İlk defa bir kitap incelemesi yaparken cümlelerimi toparlayamıyorum. Çünkü yazmak istediğim o kadar çok şey var ki.


Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genç Beşir' in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu' nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.


Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor. Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor. Adolf Hitler ve Nazi katliamından dolayı çok büyük acılar çekmiş olan İsrail, bunları başka bir halka yaşatıyor. Kitapta Filistin halkına yaşattıkları için çoğu insanın nefretine hedef olan İsrailli yahudilerin içimi burkan da bir paragrafı var ;
"Bizler kırmızı sakallı , çarpık bacaklı vs. yahudiler nihayet artık ırkımızdan dolayı hor görülmeyeceğimiz , aşağılanmayacağımız yaşam alanlarındayız." Bu paragraf yıllarca Nazi canavarlarından işkence görmüş bir halkın satın aldıkları ve nihayet huzur içinde yaşamayı istediklerini, bu sebepten topraklarını Filistin halkına bırakmamaları gerektiğini gösteriyor...
Kısacası tavsiye ederim.

mehmet pak 
 27 Eyl 18:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Çok uzun zaman oldu bir kitabı bitirdikten sonra duygusal çöküntü yaşamadığım. Çok uzun zaman oldu bir şeyler yazmak isteyip de yazamadığım. Çok uzun zaman oldu bütün uzuvlarımın yürekte birleşmediği. Çok uzun zaman oldu gerçek bir trajediyi okurken insanlığımdan utanmadığım. Aklım gibi kalemimde yardımcı olmuyor bana, ama bir yerlerden başlamak lazım nasıl olacak bilmiyorum.

Nazi zulmünden kurtulmuş Yahudi kızı Delia ve kurtuluşu işgale çevirenlerin zulümüne uğramış Arap genci Beşir. Adaleti merhametlerine, merhametlerini yüreklerine, yüreklerini vicdanlarına teslim etmiş bu iki insan varlığı, insanlığa inancımı yitirdiğim şu zamanlarda bir umut ışığı oldu benim için. Güncelliğini halen daha koruyan İsrail Filistin olaylarının kirli tarafından kopmayı başarabilmiş bu iki insanı bir arada dost tutan şeyin adı; ortak acılardır. Bir halkın kurtuluşunun bir başka halkın topraklarının işgaliyle gelen mutluluk, işgale uğrayan halk için gözyaşıdır. Arap genci Beşir; senin mutluluğun Delia senin mutluluğun benim gözyaşım oldu derken haklı mıdır? Dünyanın şahit olduğu en büyük zulümlerden birini yaşamış olan Yahudi kızı Delia 'nın ailesinin güvenli bir yerde yaşamak isteği, Beşir ve ailesini acılarla yüz yüze bırakıyordu. Basma kalıp sözleri sorgulamayı başaran Delia, tabulaştırılmış, doğmatik ve şovenist değerleri bir kenara bırakarak başkalarının duygularını anlamak adına kendini ateşleyecektir. Tadına doyum olmaz diyaloglar ile empati yapabilmenin önemini gözler önüne serecektir. İki düşman İsrail ve Filistinin ortak trajedisini bir lütufa dönüştürmeye çalışan Delia'nın karşısında Beşir halklı çözümler ile farklı noktalardan bakabilme olanağını sağlayacaktır.

Azıcık spoiler versem olur mu ?En çok içimi acıtan şu alıntıyla devam etmek istiyorum. '' Başka birinin şimdi sizin evinizde yaşaması zor olmalı.'' Bu evi bir ülke olarak düşünmeyin. Bu evi yıllarca büyük bedeller ödeyerek yapılmış işte şu hepimizin bildiği taştan duvarları, çatısı olan dört duvarlı bir hane olarak düşünün. Sürgündeyken bu ev meta olan bütün noktalarına bir ruh bir anlam yüklersiniz. Yıllar geçer sürgünden döndüğünüz de evinizi görmek istersiniz. Kim istemez ki? Doğduğunuz ama içinde büyüyemediğiniz eviniz olduğu gibi duruyor. Ama bir yabancı gibi sadece uzaktan bakmakla yetinirsiniz. İçinde yaşayan Delia olması sizin için sadece bir şanstır. Yüreği nasır bağlamış biriyle de karşılaşabilirsiniz. Delia size kapısını açar. Aslında size ait olan kapıyı bir başkası açar.Burası benim evim dersiniz. Ben burada doğdum ama büyüyemedim.Gözünüzden süzülen bir damla yaşı silecek olan Yahudi kızı Delia olur. İşte burada başlar dostluk.

Bugün kullanılan nefret dili, sadece bugünün insanlarının yüreğine nefret tohumlarını ekmiyor. Henüz doğmamış çocuklarımızın, büyümemiş kardeşlerimizin yüreğine de o tohumları ekmiş oluyoruz. Henüz doğmamış bir neslin çocuklarına bu kötülüğü yapma hakkımız yoktur. Bizim ve halkımızın diğerlerine verdiği acıları sahiplenerek gelecek kuşakların yüreklerine nefret tohumları yerine sevgi tohumlarını ekebiliriz.
Az sayıdaki Yahudi kızı Delia ile Arap genci Beşirlerin sayısını çoğaltabilmenin temellerini bugünden başlayarak atabiliriz. Halkların arasına ekilmiş nefret tohumlarını yeşermeden koparıp yerine sevgi tohumlarını ekmek için ne bekliyoruz?
İktidarlarını sağlamlaştırmak için dünümüzü çaldılar, bugünümüzü yok ettiler yarınlarımızı kurtarmak için azınlık olan ortak düşmanlarımıza karşı ortak bir tek tarafımız var; acıları birleştirip sevgi tohumlarını atmak.

Adaleti merhametine, merhameti yüreğine, yüreğini vicdanına teslim etmiş, yüreği henüz nasır bağlamamış tüm dostlara selam olsun. Ha diğerleri size de Limon ağacını okumak düşüyor...

Limon Ağacı benzeri kitaplar

Tuncer KAHRAMAN 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...

Züleyha TİĞİZ 
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.

Ahmet mulayim 
12 Ağu 22:13 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..

Hamza 
21 Eki 21:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir

Sadettin TANIK 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.

İrem Tetik 
20 Mar 09:50 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Emeğin çok olduğunu belli eden bir kitap gerçekten bir çok kaynaktan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış o yüzden okurken "vay be neler olmuş" dedirtiyor.Hikaye sonlara doğru etkilemeye başlıyor. Galiba kitapta tek sevmediğim taraf bu oldu.Hikaye çok dağıtılmış. Bu yüzden başlarda çok sıkılmıştım. Ama sonucu güzel oldu. Okumaya değer.

İbrahim K. 
08 Tem 18:09 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Kitapta ikinci dünya savaşı süresince Filistin-israil meselesi en ince ayrıntılarıyla işlenmiş. Kesinlikle bir çok belgeyle desteklenmiş iyi bir tarih kitabı. Kitabın ana karakterleri olan Filistinli Arap Beşir ve Bulgar Yahudi Dalia'nın ağzından yaşanan acıları, haksızlıkları dinleyeceksiniz.

Kitaptan 91 Alıntı

Emine Zengin 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)
Yüksel 
03 May 01:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan ortak yarayı nasıl kabullenir? diye hiç durmadan düşünüyordu. Kalp bir şey yapmak istiyor. Kalp yarayı iyileştirmek için harekete geçmek istiyor.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)

Nefret
Arpa eken hiçbir zaman buğday biçemez. Ve nefret eken de hiçbir zaman sevgi biçemez.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)

Kalplerimizin kökündeki, bu iş olmaz düşüncesini kökünden söküp atmalıyız. Gerçekte bu olabilir.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)
mehmet pak 
26 Eyl 14:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Neden hapisteydin? "diye sordu Dalia.
" Çünkü vatanımı seviyorum," diye cevap verdi Beşir.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 227 - Pegasus Yayınları.)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 227 - Pegasus Yayınları.)
mehmet pak 
27 Eyl 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sadece barış için şarkı söyle
Dua fısıldama
Barış için şarkı söylemek daha iyi
Büyük bir çığlıkla!

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 329 - Pegasus Yayınları.)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 329 - Pegasus Yayınları.)