Eskici ve Oğulları

8,1/10  (146 Oy) · 
485 okunma  · 
109 beğeni  · 
3.706 gösterim
Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları'nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752896468
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
 18 Mar 18:22 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Okumaktan haz aldığım kitaplara inceleme yazısı eklemek ayrı bir güzel benim için. Orhan Kemal'in Eskici ve Oğulları isimli eseri de okumaktan haz aldığım, yer yer meraktan kıvrandığım kaliteli bir eser deneyimiydi. Bu eser beni neden bu denli etkiledi, anlatayım.

Eserde iki oğlu ile ayakkabı tamiri üzerine bir dükkân işleten topal eskicinin hayatı konu ediliyor. Bu eskici öyle düşündüğünüz gibi halim selim, beyefendi bir adam değil ne yazık ki. Dükkânda iki oğlunu da sürekli azarlayıp hor gören, hatta dükkânın gelirinin hepsine yetmediğini ileri sürerek ve torunlarını dahi düşünmeyerek, büyük oğlunun artık kendi başının çaresine bakması gerektiğini sürekli ima eden; evde karısına ve kızına her fırsatta kızıp ardından pişman olan garip mi garip bir adam. Bu aksi ve küfürbaz adamın dengesiz hâllerine tanık oldukça kızmaktan kendimi alamadım. Karakterleri bu denli okuyucuya hissettirmesi kitabın kaliteli yönlerinden biri.

Bu durumun yanı sıra yoksulluk, zengin olma tutkusu, fakirliğin bir ailenin iç huzurunu olumsuz yönde nasıl etkilediği de kitabın ana temalarından. Topal eskici çok da işlemeyen bir dükkânla dokuz kişiyi nasıl doyuracağını düşünüp, sürekli kötü kaderini sorgular. Büyük oğlu Mehmet başının çaresine bakıp, babasına yük olmamak için kendince yollar arar. Küçük oğul Ali ise böyle bir babaya her fırsatta kızarak, abisinin yolundan gitmeye çalışır. Kız kardeş Zeliha'ya gelince, gelinlik kız olduğundan zengin ve itibarlı bir eş bulma derdindedir. Anne ise hayalindeki şaşaalı konağa kavuşup mahalledeki kadınları çatlatma peşindedir. Sayfaları çevirirken yeri geliyor Mehmet, Ali, yeri geliyor Zeliha oluyorsunuz. Hepsinin kendi açılarından farklı emelleri vardır fakat kader hepsine bir yol çizmiştir. İşte eser okuyucuyu bu uzun yolculuğa davet ediyor.

Orhan Kemal'in kaleminden ilk okuduğum eserdi Eskici ve Oğulları. Başlangıç için isabetli bir eser seçtiğimi düşünüyorum. Zira okurken bir an olsun sıkılmadım, devamında ne gelecek diye heyecana kapıldım, son sayfaya gelince 'Biraz daha uzasa ya' diye düşündüm. Velhasılı kelâm ruhun şad olsun Orhan Kemal, ne güzel bir eser bırakmışsın ardında. Bana da okumayı düşünenler için bir alıntı bırakmak düşer. :)

"Herkes yalnız kendi çıkarını düşünüyordu. Varsa oğlanlar, yoksa oğlanlar. Dünyada sanki yalnız oğlanları vardı. Oğlanlar ne derse eninde sonunda o oluyordu. Kız geleceğine keşke bir kalıp sabun gelseydi. Elde, çamaşırda eriyip gider, dünyaya rezil olmazdı."

KELİMELER VE İZİ 
26 Oca 09:29 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tarz kitaplara hep ön yargıyla yaklaşırdım yarım bırakmaktan korkardım açıkçası o yüzden hiç başlamazdım eskici ve oğullarını defalarca kütüphaneden alıp okuyamadan geri veriyordum. Ama bu kez okudum ve daha önce okumadan verdiğime bin pişman oldum herkesin okuması gereken ders çıkarması gereken bir kitap. 60 lı yılların ortasında bir ailedeki geçim sıkıntısını ve insanın çocukları için neler yapabileceğini nelerden vazgeçebileceğini anlatan gerçek bir hikayeydi benim en beğendiklerim arasına girdi bile bu eser.

Nurhan Işkın 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve Orhan Kemal'in en sevdiğim kitaplarından bir tanesi.Bir aile dramı iflas etmiş bir aile reisi ve ailesinin etrafında dönen dram; okurken duygulanmamak mümkün değil...

Ceren Acer 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal'in kalemini çok sevmeme rağmen, Eskici ve Oğulları romanını oldukça geç okuduğumu düşünüyorum. Keşke daha önce okuyan okurlar kervanına ben de katılabilseydim demekten kendimi alamıyorum. Yazar; güçlü, etkileyici, hayatın gerçeklerini yansıtan üslubuyla, kendine has özgün kalemiyle bir ailenin ekonomik açıdan sıkıntılarını yürek burkan bir işleyişle kaleme almış. Romandaki aile betimlemesi çok gerçekçiydi. Aynı zamanda ailenin fakirlikten dolayı kütlü toplamaya gidip orada da tutunamayışlarını, hastalıkla mücadele edişlerini çok etkileyici bir şekilde kitaba dökmüş yazar. Eskici ve Oğulları romanı iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında bile değil çünkü, Orhan Kemal'in okuduğum romanları benim için her zaman ayrı bir kategoride olacak. Romanda ders çıkarılabilecek bir sürü dokunuşlar var.

Etem UÇMAK 
31 Eki 16:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adana'da o dönemde eskicilik yaparak geçimin sağlayan bir Baba ve çocukları ile olan ilişkiler eşsiz bir anlatımla sunuluyor. Pamuk işçiliğinin merkezde olduğu bir dönemde belki de bir yok oluş ile işçiliğe mecbur kalan bir aile fotoğrafı.

Esra 
04 Eyl 21:45 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

MEB tarafından tavsiye edilen 100 temel eserden biri olan #eskiciveoğulları #orhankemal in okuduğum ilk kitabıdır.
Kitap geçim sıkıntısı çeken bir ailenin yaşamış olduğu zorlukları anlatıyor.
Çekmiş olduğu geçim sıkıntısı yüzünden olur olmaz şeylere sinirlenip kalp kıran sonra pişman olan bir baba, fakirlikten kurtulmak isteyen, güzel bir konakta yaşama hayali kuran anne, fabrikadan çıkartılan ve babasının eline bakan bir oğul, babası ile anlaşamayan ama huyu aynı babasına benzeyen küçük oğul, küçük masum hayalleri olan genç bir kız, ve tüm zorluklara, hor görülüp dışlanmalara boyun eğen sabır taşı bir gelin.
Fakirlik bir ailenin bağlarını ne kadar zorlayabilir. Ve bir baba ailesine neler yapabilir | ailesi için neler yapabilir?
Gülmenin, ağlamanın, merakın ve daha bir çok duygunun bir arada hissedilebileceği bir kitap...

Hasan Ali MİRAN 
20 Haz 11:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üslubu bakımından çok nadir beğendiğim kitaplardan biriydi..her kitap insana bir ömür yaşatır ve bitince de ölürsün, asla bitmesin diyeceğiniz bir kitap

Kitapkadın 
15 Kas 08:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Orhan Kemal'in MEB tavsiyeli tek kitabı. Kapitalizmin doğurduğu geçim sıkıntısı ve yoksulluk konularını işler.

Özlemlerin umutların düşlerin gerçekleşmesi için verilen savaşın emeğin bir ayakkabı kutusunda tükenişini anlatır. Orhan Kemal zanaatkarlıkla makineleşme arasına sıkışmış bir ailenin çöküşünü resmediyor. Zayıf, güçsüz anadolu insanını gün gün çözülen değer yargılarını ve en önemlisi hayattaki geçim zorluğunu ve bunun bir aileyi nasıl hazan yaprağı gibi savurduğunu işliyor.
Onun deyimiyle bir devrin kapanışını acı acı bir köşeden seyrederiz: zanaatkarlık ölmüştür; "geçim kapısı artık fabrikadır."

Şerife Karakaya 
20 Kas 21:42 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

İlk Orhan Kemal kitabım Eskici Ve Oğulları...Geçim sıkıntısı çeken bir ailenin romanıydı.Akıcı,samimi ve inandırıcı bir eser.Kitaptaki her bir karakter sanki içimizden biri gibi anlatılmış,hiç yabancılık çekmiyor insan.İyi ki tanıdım Orhan Kemal'i...

yarım bıraktım çünkü için de hoşuma gitmeyen bazı kelimeler vardı. ilk gördüğüm de ilgimi çekmişti okumaya başladığım da bana göre bir kitap olmadığını anladım.

4 /

Kitaptan 64 Alıntı

Zagor 
10 Tem 12:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İstediğin kadar büyük ol, geldiğin yer toprak, gideceğin yer gene toprak.

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 60 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 60 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Yunus Emre Dilsizmen 
27 Kas 23:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyüklük taslamak kendini bilmeyene yakışır.

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 64 - Everest Yayınları, 36. Baskı)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 64 - Everest Yayınları, 36. Baskı)
Zagor 
17 Tem 02:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güneş
Az sonra doğacak güneş hayattı, odunsuz kömürsüzlerin sahibiydi.

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 348 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 348 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Zagor 
10 Tem 00:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bozuldu ağa bozuldu, dünya kökünden bozuldu. Üstüne bastığım toprak ayaklarımın altından kayıyor sanki. Bugün dünü arıyoruz, yarın da bugünü arayacağımızdan şüphen olmasın.

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 44 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 44 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Zagor 
09 Tem 22:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ahir zaman mı geldi? Bana sorarsan geldi evlat. Ahir zamanda kimse kimseyi tanımayacak, baba evladına, evlat babasına çemkirecek, büyük küçük bilinmeyecek der kitap. Yalan mı? Biliniyor mu? Üstüne titrediğimiz yavrularımızdan nefret etmiyor muyuz? Hatır, gönül, eşlik, dostluk, ahbaplık kaldı mı?

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 43 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 43 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Zagor 
14 Tem 17:38 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İyi yapmadın yavrum..."
"İnsan ekmek yediği çanağa..."
"Boş verin yahu," dedi Ünal. "Aç mezarı var mı? Ben eşek olduktan sonra kim olsa palan vurur. Tosbağayı kaldırıp atmışlar da, bu bağ olmazsa şu bağ olsun demiş."

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 189 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 189 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Zagor 
10 Tem 20:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Şu ne der, bu ne der...
"İyi ama oğlum el âlem ne der bu işe?"
"Ne derse desin ana, beni hiç alakadar etmez. El âlemin dediğiyle, diyeceğiyle karın doymuyor. Ben işçi adamım. Çocuklarımın nafakası için değil kütlü toplamak... Zamanın birinde birine sormuşlar: Cehennemde iş var, gider misin? Giderim demiş, maaş kaç?"

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 90 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 90 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)
Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dingili yamulan bu kahpe dünyanın demine, devranına, alanına, satanına, ip tutanına....

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)
Zagor 
09 Tem 16:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eskicinin Babası
Derdi zoru oğlu, oğlunun geleceğiydi. Bir yandan okusun, bir yandan da birkaç zanaat belleyip bileğine altın bilezikler taksındı. Dünyanın bin bir hali vardı. Mala mülke güvenilmezdi. Yel üfürür, sel götürür, yangın kül edebilirdi.

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 12 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 12 - Everest Yayınları 39.Baskı Mayıs 2016)