Eskici ve Oğulları

7,7/10  (69 Oy) · 
283 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.319 gösterim
Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları'nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752895034
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selen akcar 
26 Oca 09:29 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tarz kitaplara hep ön yargıyla yaklaşırdım yarım bırakmaktan korkardım açıkçası o yüzden hiç başlamazdım eskici ve oğullarını defalarca kütüphaneden alıp okuyamadan geri veriyordum. Ama bu kez okudum ve daha önce okumadan verdiğime bin pişman oldum herkesin okuması gereken ders çıkarması gereken bir kitap. 60 lı yılların ortasında bir ailedeki geçim sıkıntısını ve insanın çocukları için neler yapabileceğini nelerden vazgeçebileceğini anlatan gerçek bir hikayeydi benim en beğendiklerim arasına girdi bile bu eser.

Nurhan Işkın 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve Orhan Kemal'in en sevdiğim kitaplarından bir tanesi.Bir aile dramı iflas etmiş bir aile reisi ve ailesinin etrafında dönen dram; okurken duygulanmamak mümkün değil...

Ceren Acer 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal'in kalemini çok sevmeme rağmen, Eskici ve Oğulları romanını oldukça geç okuduğumu düşünüyorum. Keşke daha önce okuyan okurlar kervanına ben de katılabilseydim demekten kendimi alamıyorum. Yazar; güçlü, etkileyici, hayatın gerçeklerini yansıtan üslubuyla, kendine has özgün kalemiyle bir ailenin ekonomik açıdan sıkıntılarını yürek burkan bir işleyişle kaleme almış. Romandaki aile betimlemesi çok gerçekçiydi. Aynı zamanda ailenin fakirlikten dolayı kütlü toplamaya gidip orada da tutunamayışlarını, hastalıkla mücadele edişlerini çok etkileyici bir şekilde kitaba dökmüş yazar. Eskici ve Oğulları romanı iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında bile değil çünkü, Orhan Kemal'in okuduğum romanları benim için her zaman ayrı bir kategoride olacak. Romanda ders çıkarılabilecek bir sürü dokunuşlar var.

yarım bıraktım çünkü için de hoşuma gitmeyen bazı kelimeler vardı. ilk gördüğüm de ilgimi çekmişti okumaya başladığım da bana göre bir kitap olmadığını anladım.

Rakiye Erdoğan 
09 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten okunması gereken bir şaheser herkese tavsiye ederim

Mehmet Y. 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

MEB’in öğrencilere tavsiye ettiği 100 Temel Eser arasında da yer alan bir roman Eskici ve Oğulları. Orhan Kemal’in en yetkin romanlarından birisi durumunda ve diğer eserlerinden esintiler taşıyor. Orhan Kemal demek biraz da Çukurova’nın Adana’nın folkloru demektir. Cemile, Dünya Evi, Avare Yıllar gibi eserlerinde olduğu gibi burada da yine Adana’nın yoksul ve kenar mahallerinin insanlarını anlatıyor Orhan Kemal.

Eskici Topal, tabiri caizse gençliğinde dağ gibi bir adamdır ve bir bacağını Trablusgarp Harbinde bırakmıştır. Şimdi ise karısı ve yetişkin üç çocuğuyla yaşamakta, bir yandan da hem ayakkabıcılık hem de eskicilik yapmaktadır. Büyük oğlu evlidir ve üç çocuğu vardır. Küçük oğlu deli delişmen döneminde, kızı Zeliha ise genç kızlık çağındadır.

Aile geçim sıkıntısı çekmektedir. Bu nedenle kütlü ( pamuk tohumu ) toplamak için ırgat olarak Çukurova’ya çıkarlar ancak bu çok zahmetli ve hastalıklarla dolu bir iştir. Nitekim romanda bu durum gayet başarılı bir şekilde anlatılıyor.

Romana sonradan dahil olan iki önemli karakter daha var. Bunlar Ünal ve Zeynep. Orhan Kemal, Adana ağzını romanda ustalıkla kullanıyor. Ayrıca Çukurova’nın adeta sembollerinden birisi olan pamuk hasadıyla ilgili de çok şey görebiliyoruz. Sonu ise Cemile ya da Talih Kuşu'ndaki gibi mesela, Orhan Kemal'in tarzına uygun bitiyor.

Romanda cehalet, fukaralık, varoş mahalle kültürü gibi konular da işleniyor. Eskici çok da tutarlı bir adam değil. Romanın en aklı başında kişisi olarak büyük oğul görünüyor. Diğer bütün karakterlerin kişisel zaafları ve hataları var. Ayrıca her ne kadar liseler için 100 Temel Eser arasında yer alsa da bazı sahnelerin ve mukaddesata küfürlü ifadelerin kişisel olarak beni rahatsız ettiğini de ifade etmem lazım.

Kitabimi okumayı tamamladım. Orhan Kemal büyük bir yazar kitabın konusu eskici Trablusda savaş sırasında yaralanıp ayağı kangren olur ve ayağı kesilir.topal eskici dır artık karısı iki oğlu ve bir kızıyla yaşamaktadır. Dedesi varken zengin hayatına alışmış savaş sırasında bütün mal varlıklarını kaybetmislerdir.topal eskici bu duruma bir türlü alışamamis fakirlik ağır gelir iki oğul babasının yanında çalışır lakin küçük dükkan onlara yetmez büyük oğlan babasının onları istememesinden dolayı pamuk toplamaya karar verirler ve asıl hikaye burda başlar.herkese benden tavsiye çok güzel bir kitap mutlaka okunmalı.kitapli bol neşeli günler. ..

Gül Yıldız 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Oldukça çarpıcı, sürükleyici bir kitap. İlk başta kahramanların kullandığı dil irkilmeme sebep oldu, nitekim çok fazla küfür ve argo içeriyordu. Ama zamanla yazarın anlatmak istediği şey için çok da fazla bir alternatifi olmadığını anladım. Ekonomik yoksullukla paralel, kültürel ve ahlaki kötüntü tüm detaylarıyla işlenmiş. Bir sonuca bağlanmadan bitirilmesi de onu daha da gerçekçi yapmış.

Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ekonomik durumu arafta olanlara pek de önerilmeyecek bir yazardır Orhan Kemal. Araftakiler yazarın kitaplarını okuduklarında içlerini aciz bir korku sarar ve ardından iğrenç bir şükretme duygusu kaplar."Allah düşmanıma vermesin bu fukaralığı emme en çooooook da bana vermesin" derler ,sinsice, kimsenin duymayacağı bir şekilde.(Aman fukara entelliğimize laf gelmesin).Yazar bu kitapta da hiç bir sözün altını çizmiyor ama damarlarınıza kadar her yazdığını hissettiriyor.MEB bana okulda cebren okutmuştu zaten demeyin, bir daha okuyun ve siz Cebren okutun efenim....

Leyla Huseynzade 
23 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonu bir az garip.Sanki ardı olmalıymış gibi.Ama yine de güzel roman.Bir ailenin dramatik öyküsü...

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dingili yamulan bu kahpe dünyanın demine, devranına, alanına, satanına, ip tutanına....

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)
Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yahu küfürün adını günah koymuşlar. Sövmeden insan rahatlayabiliyor mu ki?

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)
Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstersen seni alır kaçarım buradan. Zeynep, Zeynep dur diyorum. Anandan korkma, hiç kimseden korkma. Kaçalım Zeynep. İstersen bekle biraz, gidip ananı boğayım!

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)

Eskicinin sitemi
"...Oooof, of! Sövüyorum hava, sayıyorum hava, camine gidip huzurunda el pençe divan duruyorum hava. Oturup el açıyorum, dua ediyorum hava. Yahu arkadaş açık konuş. Var mısın sen? Bunları duyuyor musun? Duyuyorsan hiç mi vicdan yok sende? Rahm-i mader'de bu kaderi ne diye yazdın alnıma? Yazdın diyelim, bir yanlışlık ettin, bu ne biçim mürekkepmiş ki sil sil bozulmaz? Bennen ne uğraşıyorsun arkadaş? Yoksa sende bizim çarşı esnafı gibi kalaylanmaktan mı hazzediyorsun? Hazzediyorsun değil mi? Tabii! Hazzetmezsen Berber Bahri'leri, oğlan Cemil'leri niye yaratacaktın? Ne faydaları var? Oğlum bennen oynama! Bende küfür çok, sayende. Yüreği yanık adamım ben. Fena söverim. Bak, zat-ı Kibriya matı Kibriya tanımam. Şurda ne ömrüm kaldı? Öyle söverim ki, bana öte dünyanı da zehir ettirirsin. Düş yakamdan yavrum. Belanı git biraz da başkalarına sürt. Güzel güzel içtiğim rakımı elimden aldın, sövdürdün beni; şaraba gönül indirdik onu aldın sıçırttın sıvattın tekmil! Ben de küfür çoktur oğlum. Sövdükçe beter ediyorsun... Haydi beni yoksullara, çıplaklara reis yaptın, iyi güzel... Rızkımnan ne demeye oynarsın?"

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 446)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 446)

Şimdi mal, mülk, para kimdeyse itibar onda. Bu dünya, bu haksız dünya niye bozuluyor günden güne? Belli bir şey, eski hatıralar, eski saygılar unutuldu ondan.

Eskici ve Oğulları, Orhan KemalEskici ve Oğulları, Orhan Kemal
Gül Yıldız 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"*Hüs avrat, yürek soğutma. Hayır dile komşuna hayır gelsin başına..."
*Sus

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 87 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 87 - Everest Yayınları)