Eskici ve Oğulları

7,8/10  (91 Oy) · 
326 okunma  · 
65 beğeni  · 
2.484 gösterim
Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları'nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752895034
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
 18 Mar 18:22 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Okumaktan haz aldığım kitaplara inceleme yazısı eklemek ayrı bir güzel benim için. Orhan Kemal'in Eskici ve Oğulları isimli eseri de okumaktan haz aldığım, yer yer meraktan kıvrandığım kaliteli bir eser deneyimiydi. Bu eser beni neden bu denli etkiledi, anlatayım.

Eserde iki oğlu ile ayakkabı tamiri üzerine bir dükkân işleten topal eskicinin hayatı konu ediliyor. Bu eskici öyle düşündüğünüz gibi halim selim, beyefendi bir adam değil ne yazık ki. Dükkânda iki oğlunu da sürekli azarlayıp hor gören, hatta dükkânın gelirinin hepsine yetmediğini ileri sürerek ve torunlarını dahi düşünmeyerek, büyük oğlunun artık kendi başının çaresine bakması gerektiğini sürekli ima eden; evde karısına ve kızına her fırsatta kızıp ardından pişman olan garip mi garip bir adam. Bu aksi ve küfürbaz adamın dengesiz hâllerine tanık oldukça kızmaktan kendimi alamadım. Karakterleri bu denli okuyucuya hissettirmesi kitabın kaliteli yönlerinden biri.

Bu durumun yanı sıra yoksulluk, zengin olma tutkusu, fakirliğin bir ailenin iç huzurunu olumsuz yönde nasıl etkilediği de kitabın ana temalarından. Topal eskici çok da işlemeyen bir dükkânla dokuz kişiyi nasıl doyuracağını düşünüp, sürekli kötü kaderini sorgular. Büyük oğlu Mehmet başının çaresine bakıp, babasına yük olmamak için kendince yollar arar. Küçük oğul Ali ise böyle bir babaya her fırsatta kızarak, abisinin yolundan gitmeye çalışır. Kız kardeş Zeliha'ya gelince, gelinlik kız olduğundan zengin ve itibarlı bir eş bulma derdindedir. Anne ise hayalindeki şaşaalı konağa kavuşup mahalledeki kadınları çatlatma peşindedir. Sayfaları çevirirken yeri geliyor Mehmet, Ali, yeri geliyor Zeliha oluyorsunuz. Hepsinin kendi açılarından farklı emelleri vardır fakat kader hepsine bir yol çizmiştir. İşte eser okuyucuyu bu uzun yolculuğa davet ediyor.

Orhan Kemal'in kaleminden ilk okuduğum eserdi Eskici ve Oğulları. Başlangıç için isabetli bir eser seçtiğimi düşünüyorum. Zira okurken bir an olsun sıkılmadım, devamında ne gelecek diye heyecana kapıldım, son sayfaya gelince 'Biraz daha uzasa ya' diye düşündüm. Velhasılı kelâm ruhun şad olsun Orhan Kemal, ne güzel bir eser bırakmışsın ardında. Bana da okumayı düşünenler için bir alıntı bırakmak düşer. :)

"Herkes yalnız kendi çıkarını düşünüyordu. Varsa oğlanlar, yoksa oğlanlar. Dünyada sanki yalnız oğlanları vardı. Oğlanlar ne derse eninde sonunda o oluyordu. Kız geleceğine keşke bir kalıp sabun gelseydi. Elde, çamaşırda eriyip gider, dünyaya rezil olmazdı."

Selen akcar 
26 Oca 09:29 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu tarz kitaplara hep ön yargıyla yaklaşırdım yarım bırakmaktan korkardım açıkçası o yüzden hiç başlamazdım eskici ve oğullarını defalarca kütüphaneden alıp okuyamadan geri veriyordum. Ama bu kez okudum ve daha önce okumadan verdiğime bin pişman oldum herkesin okuması gereken ders çıkarması gereken bir kitap. 60 lı yılların ortasında bir ailedeki geçim sıkıntısını ve insanın çocukları için neler yapabileceğini nelerden vazgeçebileceğini anlatan gerçek bir hikayeydi benim en beğendiklerim arasına girdi bile bu eser.

Nurhan Işkın 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve Orhan Kemal'in en sevdiğim kitaplarından bir tanesi.Bir aile dramı iflas etmiş bir aile reisi ve ailesinin etrafında dönen dram; okurken duygulanmamak mümkün değil...

Ceren Acer 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Orhan Kemal'in kalemini çok sevmeme rağmen, Eskici ve Oğulları romanını oldukça geç okuduğumu düşünüyorum. Keşke daha önce okuyan okurlar kervanına ben de katılabilseydim demekten kendimi alamıyorum. Yazar; güçlü, etkileyici, hayatın gerçeklerini yansıtan üslubuyla, kendine has özgün kalemiyle bir ailenin ekonomik açıdan sıkıntılarını yürek burkan bir işleyişle kaleme almış. Romandaki aile betimlemesi çok gerçekçiydi. Aynı zamanda ailenin fakirlikten dolayı kütlü toplamaya gidip orada da tutunamayışlarını, hastalıkla mücadele edişlerini çok etkileyici bir şekilde kitaba dökmüş yazar. Eskici ve Oğulları romanı iyi ki okumuşum dediğim kitaplar arasında bile değil çünkü, Orhan Kemal'in okuduğum romanları benim için her zaman ayrı bir kategoride olacak. Romanda ders çıkarılabilecek bir sürü dokunuşlar var.

yarım bıraktım çünkü için de hoşuma gitmeyen bazı kelimeler vardı. ilk gördüğüm de ilgimi çekmişti okumaya başladığım da bana göre bir kitap olmadığını anladım.

Rakiye Erdoğan 
09 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçekten okunması gereken bir şaheser herkese tavsiye ederim

Mehmet Y. 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

MEB’in öğrencilere tavsiye ettiği 100 Temel Eser arasında da yer alan bir roman Eskici ve Oğulları. Orhan Kemal’in en yetkin romanlarından birisi durumunda ve diğer eserlerinden esintiler taşıyor. Orhan Kemal demek biraz da Çukurova’nın Adana’nın folkloru demektir. Cemile, Dünya Evi, Avare Yıllar gibi eserlerinde olduğu gibi burada da yine Adana’nın yoksul ve kenar mahallerinin insanlarını anlatıyor Orhan Kemal.

Eskici Topal, tabiri caizse gençliğinde dağ gibi bir adamdır ve bir bacağını Trablusgarp Harbinde bırakmıştır. Şimdi ise karısı ve yetişkin üç çocuğuyla yaşamakta, bir yandan da hem ayakkabıcılık hem de eskicilik yapmaktadır. Büyük oğlu evlidir ve üç çocuğu vardır. Küçük oğlu deli delişmen döneminde, kızı Zeliha ise genç kızlık çağındadır.

Aile geçim sıkıntısı çekmektedir. Bu nedenle kütlü ( pamuk tohumu ) toplamak için ırgat olarak Çukurova’ya çıkarlar ancak bu çok zahmetli ve hastalıklarla dolu bir iştir. Nitekim romanda bu durum gayet başarılı bir şekilde anlatılıyor.

Romana sonradan dahil olan iki önemli karakter daha var. Bunlar Ünal ve Zeynep. Orhan Kemal, Adana ağzını romanda ustalıkla kullanıyor. Ayrıca Çukurova’nın adeta sembollerinden birisi olan pamuk hasadıyla ilgili de çok şey görebiliyoruz. Sonu ise Cemile ya da Talih Kuşu'ndaki gibi mesela, Orhan Kemal'in tarzına uygun bitiyor.

Romanda cehalet, fukaralık, varoş mahalle kültürü gibi konular da işleniyor. Eskici çok da tutarlı bir adam değil. Romanın en aklı başında kişisi olarak büyük oğul görünüyor. Diğer bütün karakterlerin kişisel zaafları ve hataları var. Ayrıca her ne kadar liseler için 100 Temel Eser arasında yer alsa da bazı sahnelerin ve mukaddesata küfürlü ifadelerin kişisel olarak beni rahatsız ettiğini de ifade etmem lazım.

Kitabimi okumayı tamamladım. Orhan Kemal büyük bir yazar kitabın konusu eskici Trablusda savaş sırasında yaralanıp ayağı kangren olur ve ayağı kesilir.topal eskici dır artık karısı iki oğlu ve bir kızıyla yaşamaktadır. Dedesi varken zengin hayatına alışmış savaş sırasında bütün mal varlıklarını kaybetmislerdir.topal eskici bu duruma bir türlü alışamamis fakirlik ağır gelir iki oğul babasının yanında çalışır lakin küçük dükkan onlara yetmez büyük oğlan babasının onları istememesinden dolayı pamuk toplamaya karar verirler ve asıl hikaye burda başlar.herkese benden tavsiye çok güzel bir kitap mutlaka okunmalı.kitapli bol neşeli günler. ..

Gül Yıldız 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Oldukça çarpıcı, sürükleyici bir kitap. İlk başta kahramanların kullandığı dil irkilmeme sebep oldu, nitekim çok fazla küfür ve argo içeriyordu. Ama zamanla yazarın anlatmak istediği şey için çok da fazla bir alternatifi olmadığını anladım. Ekonomik yoksullukla paralel, kültürel ve ahlaki kötüntü tüm detaylarıyla işlenmiş. Bir sonuca bağlanmadan bitirilmesi de onu daha da gerçekçi yapmış.

Deniz Keskin 
26 Şub 00:20 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Kemal'in dilini bilenler için yazara bakılmadan kimin yazdığının anlaşılacağı bir hikaye. İlişkilerin anlık değişimleri olsa da uzun vadede aile bağlarının ne kadar güçlü olduğunu görmek mümkün. Çukurova'dan çıkmış en enfes hikayelerden biri.

3 /

Kitaptan 12 Alıntı

Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dingili yamulan bu kahpe dünyanın demine, devranına, alanına, satanına, ip tutanına....

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 5)
Şeyma 
15 Mar 21:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"En çok hoşuma giden ne biliyor musun? Bize sövüp sayan, bize yediğimiz ekmeği çok gören bir insana iyilik yapabilmek!"

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 134 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 134 - Everest Yayınları)
Şeyma 
18 Mar 15:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Dünya kötüye kesmiş, insanlara güvenilmiyor. Kime canım desen canın çıksın diyor..."

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 349 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 349 - Everest Yayınları)
Şeyma 
17 Mar 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Herkes yalnız kendi çıkarını düşünüyordu. Varsa oğlanlar, yoksa oğlanlar. Dünyada sanki yalnız oğlanları vardı. Oğlanlar ne derse eninde sonunda o oluyordu. Kız geleceğine keşke bir kalıp sabun gelseydi. Elde, çamaşırda eriyip gider, dünyaya rezil olmazdı."

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 147 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 147 - Everest Yayınları)
Deniz Keskin 
22 Şub 00:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''Eri, küçük tanrısıydı hani bir avradın?''

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 19 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 19 - Everest Yayınları)
Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yahu küfürün adını günah koymuşlar. Sövmeden insan rahatlayabiliyor mu ki?

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 97)
Şeyma 
14 Mar 22:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"... Devirler değişti, rızklar bölündü, kârlar, kispler yolunu şaşırdı. Ahir zaman mı geldi? Bana sorarsan geldi evlat. Ahir zamanda kimse kimseyi tanımayacak, baba evladına, evlat babasına çemkirecek, büyük küçük bilinmeyecek der kitap. Yalan mı? Biliniyor mu? Üstüne titrediğimiz yavrularımızdan nefret etmiyor muyuz? Hatır, gönül, eşlik dostluk, ahbaplık kaldı mı?"

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 43 - Everest Yayınları)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 43 - Everest Yayınları)

Şimdi mal, mülk, para kimdeyse itibar onda. Bu dünya, bu haksız dünya niye bozuluyor günden güne? Belli bir şey, eski hatıralar, eski saygılar unutuldu ondan.

Eskici ve Oğulları, Orhan KemalEskici ve Oğulları, Orhan Kemal
pelin kahlo 
23 Mar 12:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Az sonra doğacak güneş hayattı,odunsuz kömürsüzlerin sahibiydi.Doğacak ıslak dünyayı kavrayıp kurutacaktı

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 348)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 348)
Meşrebi Kalender 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İstersen seni alır kaçarım buradan. Zeynep, Zeynep dur diyorum. Anandan korkma, hiç kimseden korkma. Kaçalım Zeynep. İstersen bekle biraz, gidip ananı boğayım!

Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)Eskici ve Oğulları, Orhan Kemal (Sayfa 345)
2 /