İki Cami Arasında Aşk

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.124
Gösterim
Adı:
İki Cami Arasında Aşk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055577667
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mola Kitap Yayınları
18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a aşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.

Payitahta dönüşte Mihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir.

Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler.

Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan'ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan'ı anlatan sürükleyici bir roman.
255 syf.
·Puan vermedi
Mimar Sinan'ın çapkın bir züppe, Mihrimah sultan eli işte gözü oynaşta basit bir kız olarak anlatıldığı kağıtlar topluluğu. Kitap demeye dilim varmıyor.
255 sayfalıktı ancak yarısı boştu. Bildiğiniz boş sayfa. Diğer yarısı ise dolu gibi görünse de boş sayfalardan çok daha boştu. Kanuni Sultan Süleyman şans getirsin diye kızını seferlere götürüyormuş. Yok artık koskoca Kanuni kızının şansına onca ülkeyi fethetmiş.

Kitap yazmanın hele de tarihi roman yazmanın bir adabı vardır. Keşke uyduruk bir ülkenin uyduruk bir hükümdarı üzerine yazsaydı kitabını. Çok tutulunca ikinci kitabıda çıkmıştı zannedersem.
255 syf.
·1 günde·1/10
Kitapta söylendiği gibi "şok oldum"
Evet, Osmanlı dönemini anlatan bu sözde tarihi romanda "Mimar Sinan şok oluyor " Hürrem Sultan ideal bir damat" arıyor.
Bunlar son da değil. Bir kitap ancak bu kadar iftira ile dolu olabilir, ancak bu kadar kurgu olabilir, ancak bu kadar basit dilde yazılırdı.

Mürvet Sarıyıldız, ahirette acaba bunların hesabını nasıl verecek diye de düşünmüyor değilim. 50 yaşında imanlı, ancak halk için çalışıp, büyük işler yapan, ismini sadece Osmanlı'da değil başka diyarlarda da duyurmuş bir Mimar, 16 yaşlı Mihrimah Sultan 'a aşık olmuş. Hem de öyle böyle değil. 18'lik delikanlı gibi taparcasına. Bu bir iftira değil de nedir?

Sorarım sana sevgili "yazar" o zamanlar kadınların bir tek yüzleri açıkken nasıl oluyor da Mimar Sinan, Mihrimah Sultan' ın sarı saçlarını görür aşık olur?
Sultan Süleyman, sözde uğur getirsin diye kızını o kadar erkek içinde savaşa götürür?

Mimar Sinan, yaptığı tüm işleri şöhret için yapmışmış. Mihrimah Sultan için yaptığı camileri onun aşkından öyle özene bezene süslemiştir.
O zaman Mimar Sinan, diller ezberi olan Süleymaniye camisini de özene bezene yapmıştır. Çok çalışmış, gecesini gündüzüne katmıştır. Şimdi, Mimar Sinan, Kanuni 'ye de mi aşıktı?

Daha neler neler var kitapta. Sinirlerimi alt üst etti resmen.

Bir düşünün: ben sizin ülkeye yabancı, tarihinize yabancıyım (gerçekten öyleyim zaten) Mimar Sinan hakkında bilgi edinmek istiyorum. Açıyorum bu kitabı: Tüm dünyanın konuştuğu Mimar Sinan, 50 yaşında 16 yaşlı kıza göz dikecek kadar "alçak", şöhretini düşünen, evde karısına zulm eden, bunca yıldır gördüğü işlerse sadece Mihrimah Sultan 'ın ilham perisi olması yüzündenmiş. Mihrimah Sultan olmazsa o bir hiçmiş. Nasıl güzel izlenimim olmuş mu? :)

Lütfen yazdıklarımıza, okuduklarımıza dikkat edelim. En çok da tarihi roman okurken birazcık birikimle okuyalım. Araştıralım.

"Muhteşem Yüzyıl " severler buyursun okusun :)

PS: nedir bu yazarların Mihrimah aşkı? Elif Şafak da Cihan'ı aşık etmişti.
255 syf.
·1/10
Bu kitabı yıllar önce okumuştum, sanıyorum lisedeydim.
Edebi yönden hiçbir ehemmiyeti kendinde barındırmıyor, Mimar Sinan'ı ve aşık olduğu Mihrimah Sultan'ı tarihin aksine öyle basit insanlar halinde okuyucuya aktarıp deyim yerindeyse onlara resmen hakaret ediyor.

Çok sert bir eleştiri gerçekten yapmak istemiyorum fakat lisedeyken zaten elime gelen kitabı okuyor, seçici olmanın kıymetini bilmemekle beraber bu kitabı da elime geçirip okumuştum. Aşk dolu birkaç satır dışında hiçbir edebi değeri, dil işçiliği, ustaca bir üslubu ve gerçekçiliği maalesef yok.

Bkz:
“Aşkın düştüğü yerde mantık aranmaz.”

“Yüreğimin sesi kulaklarına ulaştı mı ey güzel?”

“Aşk, şairlerin ve ince ruhlu insanların sermayesidir.”

Şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan olsun isterdim ancak üzgünüm.
Tamamıyla bir zaman kaybı.

Zamanınızı ziyan etmeyin.
255 syf.
·7/10
Mimar Sinan hakkında yazılan en basit eser diyebilirim.Okurken zaman kaybettiğimi düşündürmüştü.Koca Sinan'ın toy bir aşık gibi gösterilmesine üzülmüştüm.
255 syf.
·Beğendi·7/10
Mürvet Sarıyıldızın yazmış olduğu Mihrimah Sultan ile Mimar Sinanın aşkını anlatır.

Topkapı Sarayı'nda 1522 yılında doğan Mihrimah'a, Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

Zaman geçip, Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde evlilik için iki aday gündeme gelir. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Başmimar Koca Sinan.

Mimar Sinan o yıllarda evlidir ve 50'li yaşlarındadır. Mihrimah, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirilir.

Aradan yıllar geçer Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul'da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan'ın 'Nereye yapılmasını arzu edersiniz' sorusuna 'Yerini sen seç' diye cevap verir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Külliyesi'nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan'ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul'da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul'un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.
Ben okurken çok etkilenmiştim çok çok güzel bir kitap Mürvet Sarıyıldızın kalemine sağlık...
255 syf.
·Beğendi·9/10
Bence inanılarak okunmaması gerekn bir kitap çünkü kitap karakter adları ve bir kaç şey haricinde kurgu.Aslında çok abartılarak ve araya bariz saçmalıklar karıştırılarak yazılmış genç kızların beğenilerine göre hazırlanmış bir kitap.Bilen bir insanın okumasında bence sakınca yok ama bilmeyenler için sakıncalı dercede uydurmalar mevcut...
255 syf.
·Beğendi·10/10
Hürrem Sultan'ın kızı; Mihrimah Sultan'a aşık olan Mimar Sinan'ın,Mihrimah sultanın hürrem sultan tarafından siyasi sebeplerle rüstem paşa ile evlendirilmesinin ardından, kendini sanata verdiğini anlatan (bkz: mürvet sarıyıldız) tarafından kaleme alınan roman.aslında süre gelen bir hikayedir bu aşk. Üsküdarda iki cami yapılması şeklinde anlatılmıştı ve şimdi roman olmuş.

Gerçek bir aşk hikayesi..
255 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
•Mihrimah, iki adamın baktığı yere baktığında gördükleri karşısında kalakaldı. Edirnekapı’daki caminin minaresinden güneş batarken Üsküdar’daki kendi adına yapılan caminin minaresinden ay doğuyordu. Bu mümkün değildi ? Gördüğü gerçek olamazdı. ‘Hayır’ diyebildi Mihrimah, düşmemek için tutunacak bir yerler aradı, bulamadı.

•Aşkın karşılıksız kalmasının ne olduğunu o da anlasın. Güneşe yakınken yanmanın uzaklaşınca üşümenin manasını çözsün kendince. Bir el uzatımı kadar yakınken Bağdat kadar uzak olmanın acısını çeksin...
255 syf.
MİMAR SİNAN gibi koca bir sanatkarın hayatının bu kadar pespaye anlatılması ,KOCA KANUNİ'den oğlunu öldürttü. Hürrem Sultan'ın aşkından doğru kararlar alamadı tarzı anlatımı Muhteşem yüzyıl senaryosunu anımsattı. Gerçek tarihle alakası olmayıp Osmanlı'yı kötüler tarzda hiç bir bilgi içermeyen sıradan nefsi bir aşk hikayesi anlatan bir kitap.
255 syf.
·3 günde·1/10
beğenmedim sırf para kazanılmak için yazılmış insanların beynini yıkamaktan başka işe yaramayan bir kitap. Mimar Sinan'dan nefret etmenizi sağlıyor. Aşktan başka bi şey düşünmeyen bir Sinan var ortada tarihi bilmeyen insanların eline kalem verilmemeli.
255 syf.
·Puan vermedi
Tarihi roman olarak adlandırmaya dil varmayan bir eser. Kitabın tamamen kurgu olduğu soylenilse de insanlar yanlışları yalanları doğru kabul etmeseydi keşke. Böyle bir anlatımın tarihe, şahsiyetlere hakaret olduğunu kabul etmek lazım. Sürekli eleştiri alıp da yayınlanmaya devam eden sözde tarihi dizilerden farksız içi boş bir kitap. Bize ancak edeb ya hu demek düşer!
255 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hem çok beğenip hem çok eleştirel gözle baktığım bir kitaptı.Ama hakkı verilmeli ve alkışlanmalı.Aşkın anlamlı olduğunu gördüm.Sevmenin hakkını veremeyenlere gelmeli .
Mimar Sinan'ın inşa ettiği iki cami Mihrimah'a olan imkansız aşkındandı. Edirne Kapı'daki caminin minaresinden güneş batarken Üsküdar' daki caminin minaresinden ay doğuyordu. Çünkü Mihri-mah "Güneş ile Ay" demekti...
“”Gözüne uyku girmediği gecelerde anıların güzelliğiyle avuttu yaralı yüreğini.
Titreyen dudaklarıyla,
‘Vuslat artık mahşere kaldı,’ dedi.””
Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Cami Arasında Aşk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
255
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055577667
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mola Kitap Yayınları
18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a aşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.

Payitahta dönüşte Mihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir.

Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler.

Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan'ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan'ı anlatan sürükleyici bir roman.

Kitabı okuyanlar 2.859 okur

  • Pınar
  • Buket sevde
  • Uğur Gökalp
  • Gül YATGIN
  • kitapkurdumuyum
  • chimmung
  • Selda baysuğ
  • Muhammet hamarat
  • Gülcan Karakoç
  • Meryem Saka

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%19.4
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%0.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.3
Erkek
%17.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18 (105)
9
%8.7 (51)
8
%13.6 (79)
7
%14.9 (87)
6
%11.7 (68)
5
%8.7 (51)
4
%5.7 (33)
3
%5.1 (30)
2
%3.8 (22)
1
%9.8 (57)

Kitabın sıralamaları