İki Cami Arasında Aşk

6,4/10  (350 Oy) · 
1.583 okunma  · 
223 beğeni  · 
5.744 gösterim
18 Yaşında kendi arzusu ile devşirilip payitahta getirilen Sinan, Karaboğdan Seferi sırasında gördüğü Mihrimah Sultan'a aşık olur. Bu aşk, Sinan'a önce Prut Nehrini on üç günde geçilecek köprüyü yaptırır.

Payitahta dönüşte Mihrimah Sultan'ın evlendirilmesine karar verilir. Sinan ve Rüstem Paşa aday olur. Hürrem Sultan, siyasi nedenlerle kızı Mihrimah'ı Rüstem Paşa ile evlendirir.

Elli yaşında ve evli olan Sinan, bu evlilik üzerine kendini sanatına verir. Sarayın baş mimarı olur. Aşkını payitahtta yaptığı hanlar, hamamlar ve camilere yansıtır. Özellikle de aşkını Edirnekapı ve Üsküdar'da yaptığı iki cami arasına gizler.

Dünyaca ünlü mimar, Mimar Sinan'ın ve büyük aşkı Mihrimah Sultan'ı anlatan sürükleyici bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  255
 • ISBN:
  9786055577667
 • Yayınevi:
  Mola Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:

Mimar Sinan'ın çapkın bir züppe, Mihrimah sultan eli işte gözü oynaşta basit bir kız olarak anlatıldığı kağıtlar topluluğu. Kitap demeye dilim varmıyor.
255 sayfalıktı ancak yarısı boştu. Bildiğiniz boş sayfa. Diğer yarısı ise dolu gibi görünse de boş sayfalardan çok daha boştu. Kanuni Sultan Süleyman şans getirsin diye kızını seferlere götürüyormuş. Yok artık koskoca Kanuni kızının şansına onca ülkeyi fethetmiş.

Kitap yazmanın hele de tarihi roman yazmanın bir adabı vardır. Keşke uyduruk bir ülkenin uyduruk bir hükümdarı üzerine yazsaydı kitabını. Çok tutulunca ikinci kitabıda çıkmıştı zannedersem.

Aysel 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Kitapta söylendiği gibi "şok oldum"
Evet, Osmanlı dönemini anlatan bu sözde tarihi romanda "Mimar Sinan şok oluyor " Hürrem Sultan ideal bir damat" arıyor.
Bunlar son da değil. Bir kitap ancak bu kadar iftira ile dolu olabilir, ancak bu kadar kurgu olabilir, ancak bu kadar basit dilde yazılırdı.

Mürvet Sarıyıldız, ahirette acaba bunların hesabını nasıl verecek diye de düşünmüyor değilim. 50 yaşında imanlı, ancak halk için çalışıp, büyük işler yapan, ismini sadece Osmanlı'da değil başka diyarlarda da duyurmuş bir Mimar, 16 yaşlı Mihrimah Sultan 'a aşık olmuş. Hem de öyle böyle değil. 18'lik delikanlı gibi taparcasına. Bu bir iftira değil de nedir?

Sorarım sana sevgili "yazar" o zamanlar kadınların bir tek yüzleri açıkken nasıl oluyor da Mimar Sinan, Mihrimah Sultan' ın sarı saçlarını görür aşık olur?
Sultan Süleyman, sözde uğur getirsin diye kızını o kadar erkek içinde savaşa götürür?

Mimar Sinan, yaptığı tüm işleri şöhret için yapmışmış. Mihrimah Sultan için yaptığı camileri onun aşkından öyle özene bezene süslemiştir.
O zaman Mimar Sinan, diller ezberi olan Süleymaniye camisini de özene bezene yapmıştır. Çok çalışmış, gecesini gündüzüne katmıştır. Şimdi, Mimar Sinan, Kanuni 'ye de mi aşıktı?

Daha neler neler var kitapta. Sinirlerimi alt üst etti resmen.

Bir düşünün: ben sizin ülkeye yabancı, tarihinize yabancıyım (gerçekten öyleyim zaten) Mimar Sinan hakkında bilgi edinmek istiyorum. Açıyorum bu kitabı: Tüm dünyanın konuştuğu Mimar Sinan, 50 yaşında 16 yaşlı kıza göz dikecek kadar "alçak", şöhretini düşünen, evde karısına zulm eden, bunca yıldır gördüğü işlerse sadece Mihrimah Sultan 'ın ilham perisi olması yüzündenmiş. Mihrimah Sultan olmazsa o bir hiçmiş. Nasıl güzel izlenimim olmuş mu? :)

Lütfen yazdıklarımıza, okuduklarımıza dikkat edelim. En çok da tarihi roman okurken birazcık birikimle okuyalım. Araştıralım.

"Muhteşem Yüzyıl " severler buyursun okusun :)

PS: nedir bu yazarların Mihrimah aşkı? Elif Şafak da Cihan'ı aşık etmişti.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Mimar Sinan hakkında yazılan en basit eser diyebilirim.Okurken zaman kaybettiğimi düşündürmüştü.Koca Sinan'ın toy bir aşık gibi gösterilmesine üzülmüştüm.

reyhan® 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bence inanılarak okunmaması gerekn bir kitap çünkü kitap karakter adları ve bir kaç şey haricinde kurgu.Aslında çok abartılarak ve araya bariz saçmalıklar karıştırılarak yazılmış genç kızların beğenilerine göre hazırlanmış bir kitap.Bilen bir insanın okumasında bence sakınca yok ama bilmeyenler için sakıncalı dercede uydurmalar mevcut...

Ayşe Gül 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

iki cami arasında mükemmel bir aşk hikayesi... İki cami arasında iki büyük ismin aşkı gizlidir. bir cami Edirnekapıda diğeri Üsküdarda olan camiler simgesel manada Mimar Sinan ile Mihrimah Sultan aşkını anlatıyor. Tarih, siyasi iktidar mücadelesi ve aşkın anlatıldığı sürükleyici bir roman...

kitapayraci 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

beğenmedim sırf para kazanılmak için yazılmış insanların beynini yıkamaktan başka işe yaramayan bir kitap. Mimar Sinan'dan nefret etmenizi sağlıyor. Aşktan başka bi şey düşünmeyen bir Sinan var ortada tarihi bilmeyen insanların eline kalem verilmemeli.

Derya Berber Tali 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Tamamen ticari amaçla yazılmış zaman kaybı ...Bir sayfa Resim bir sayfa yazı. Koca Mimar Sinan basit bir aşık oluvermiş kitapta param da zamanıma da yazık oldu ..2 puan verdim fazla bile ..

Hilal Can 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hem çok beğenip hem çok eleştirel gözle baktığım bir kitaptı.Ama hakkı verilmeli ve alkışlanmalı.Aşkın anlamlı olduğunu gördüm.Sevmenin hakkını veremeyenlere gelmeli .

Mus'ab Hamza Özel 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitap sürekli aynı atmosferde gittiği için kitabı sıkıcı buldum.Konusu da hep aynı gibiydi.Tabi güzel tarafından bakmak gerekirse zaman zaman kitaba kendimi kaptırmadım değil.Özetlemek gerekirse bir kitap daha bitirmiş oldum.Her kitap bir deneyimse 1 deneyim daha kazandım diyebilirim.

Filiz Fidan Ersin 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu kadar içi boş bir kitap olamaz diye sinirle okuyup bitirdiğim bir kitaptı. Tarihi gerçekçilikten tamamen uzak ve ilkokul hikaye kitabı gibiydi resmen verdiğim paraya harcadığım zamana çok üzüldüm.

Kitaptan 78 Alıntı

Aysel 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

" Rabbim "dedi Sinan, ben kulunu aşk ile mi imtihan edeceksin? Bu, aciz bir kul olan ben için ağır bir yük."

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
volkan şentürk 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı?

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
Aysel 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 1/10 puan

"Aşkın karşılıksız kalmasının ne demek olduğunu o da anlasın. Güneşe yakınken yanmanın uzaklaşınca üşümenin manasını çözsün kendince. Bir el uzatımı kadar yakınken Bağdat kadar uzak olmanın acısını çeksin."

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
Hilal 
21 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Aşk
Gözlerim ki seni gördüğünden parlak, fikrim sen olduğun için coşar. Aşk, sen olduğun için aşk.

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız

Yeryüzünde acele edip de başarılı olmuş hiç kimseyle karşılaşamazsın, başarılı olanlar hep sabredenlerdir!

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız
Mert Can 
03 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk! Dedi Derviş Ali, dünyada kavuşmak için değildir. Kavuştuğunda aşk olmaktan çıkar. Vuslata eren gönül gün gelir bıkıp usanır. İçinde her an ona kavuşma ümidi olmasa bunca camiyi hanı hamamı nasıl yapardın.
Sabır isteyeceksin Koca Sinan sabır.

İki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldızİki Cami Arasında Aşk, Mürvet Sarıyıldız