Mürvet Sarıyıldız

Mürvet Sarıyıldız

Yazar
6.5/10
543 Kişi
·
2.374
Okunma
·
21
Beğeni
·
3.963
Gösterim
Adı:
Mürvet Sarıyıldız
Unvan:
Yazar, Şair
Doğum:
Kahramanmaraş, 5 Eylül 1978
Mürvet Sarıyıldız 05.09.1978 yılında kahraman Maraş’ta doğdu. İlkokulu şimdiki adı Akça Koyunlu olan Sakarya ilkokulunda okudu. Orta ve Liseyi Kız İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1997 yılında Sütçü İmam Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırdı. 2001 yılında mezun oldu. Halen Kahramanmaraş’ta bir ilköğretim okulunda Türkçe Öğretmenidir.

Yazarın şiir, öykü ve incelemeleri; Ayraç dergisi, Ortanca dergisi, Poyraz Edebiyat Dergisi, Alkış gibi dergilerde yayımlandı ve yayımlanmaya devam etmektedir.
"Kavuşma ihtimalinin az olduğu anlarda , aşkın ateşi ruhu yaktıkça mı olgunlaşır insan , Rabbim ?"
Ben ki sana dokunmaya kıyamazken, bakmaya doyamazken, Allah'ın bana böylesi güzelliği bahşettiğine her namaz arkasında şükrederken senin bülbül gibi şakıyan dudakların neden böyle kötü sözcükler döker?
"Ey bana aşk üstüne bildiğim herşeyi unutturan kadın! Hem kendimi hem seni bulmak için çıktığım bu yolda bana güneş ol! Ruhumun feneri gözlerin olsun ve beni gözlerinin karanlığından aydınlığa çıkart!"
"Aşkın gücü, âşık olunan kişinin uzakta olmasından mı kaynaklanıyor? Aşkın elemi, kavuşmanın sevincinden daha mı ağır geliyor?
Mimar Sinan'ın inşa ettiği iki cami Mihrimah'a olan imkansız aşkındandı. Edirne Kapı'daki caminin minaresinden güneş batarken Üsküdar' daki caminin minaresinden ay doğuyordu. Çünkü Mihri-mah "Güneş ile Ay" demekti...
Aşk çaresiz bir derdin içinde kaybolmak mıydı, kaybolduğunu sandığı çaresizliğin içinde bir çare bularak yarayı sarmak mı?
"Aşkın karşılıksız kalmasının ne demek olduğunu o da anlasın. Güneşe yakınken yanmanın uzaklaşınca üşümenin manasını çözsün kendince. Bir el uzatımı kadar yakınken Bağdat kadar uzak olmanın acısını çeksin."
Mimar Sinan'ın çapkın bir züppe, Mihrimah sultan eli işte gözü oynaşta basit bir kız olarak anlatıldığı kağıtlar topluluğu. Kitap demeye dilim varmıyor.
255 sayfalıktı ancak yarısı boştu. Bildiğiniz boş sayfa. Diğer yarısı ise dolu gibi görünse de boş sayfalardan çok daha boştu. Kanuni Sultan Süleyman şans getirsin diye kızını seferlere götürüyormuş. Yok artık koskoca Kanuni kızının şansına onca ülkeyi fethetmiş.

Kitap yazmanın hele de tarihi roman yazmanın bir adabı vardır. Keşke uyduruk bir ülkenin uyduruk bir hükümdarı üzerine yazsaydı kitabını. Çok tutulunca ikinci kitabıda çıkmıştı zannedersem.
Kitapta söylendiği gibi "şok oldum"
Evet, Osmanlı dönemini anlatan bu sözde tarihi romanda "Mimar Sinan şok oluyor " Hürrem Sultan ideal bir damat" arıyor.
Bunlar son da değil. Bir kitap ancak bu kadar iftira ile dolu olabilir, ancak bu kadar kurgu olabilir, ancak bu kadar basit dilde yazılırdı.

Mürvet Sarıyıldız, ahirette acaba bunların hesabını nasıl verecek diye de düşünmüyor değilim. 50 yaşında imanlı, ancak halk için çalışıp, büyük işler yapan, ismini sadece Osmanlı'da değil başka diyarlarda da duyurmuş bir Mimar, 16 yaşlı Mihrimah Sultan 'a aşık olmuş. Hem de öyle böyle değil. 18'lik delikanlı gibi taparcasına. Bu bir iftira değil de nedir?

Sorarım sana sevgili "yazar" o zamanlar kadınların bir tek yüzleri açıkken nasıl oluyor da Mimar Sinan, Mihrimah Sultan' ın sarı saçlarını görür aşık olur?
Sultan Süleyman, sözde uğur getirsin diye kızını o kadar erkek içinde savaşa götürür?

Mimar Sinan, yaptığı tüm işleri şöhret için yapmışmış. Mihrimah Sultan için yaptığı camileri onun aşkından öyle özene bezene süslemiştir.
O zaman Mimar Sinan, diller ezberi olan Süleymaniye camisini de özene bezene yapmıştır. Çok çalışmış, gecesini gündüzüne katmıştır. Şimdi, Mimar Sinan, Kanuni 'ye de mi aşıktı?

Daha neler neler var kitapta. Sinirlerimi alt üst etti resmen.

Bir düşünün: ben sizin ülkeye yabancı, tarihinize yabancıyım (gerçekten öyleyim zaten) Mimar Sinan hakkında bilgi edinmek istiyorum. Açıyorum bu kitabı: Tüm dünyanın konuştuğu Mimar Sinan, 50 yaşında 16 yaşlı kıza göz dikecek kadar "alçak", şöhretini düşünen, evde karısına zulm eden, bunca yıldır gördüğü işlerse sadece Mihrimah Sultan 'ın ilham perisi olması yüzündenmiş. Mihrimah Sultan olmazsa o bir hiçmiş. Nasıl güzel izlenimim olmuş mu? :)

Lütfen yazdıklarımıza, okuduklarımıza dikkat edelim. En çok da tarihi roman okurken birazcık birikimle okuyalım. Araştıralım.

"Muhteşem Yüzyıl " severler buyursun okusun :)

PS: nedir bu yazarların Mihrimah aşkı? Elif Şafak da Cihan'ı aşık etmişti.
Mimar Sinan hakkında yazılan en basit eser diyebilirim.Okurken zaman kaybettiğimi düşündürmüştü.Koca Sinan'ın toy bir aşık gibi gösterilmesine üzülmüştüm.
Mürvet Sarıyıldız 'ın efsane kitabi
Dönemin içindiki aşk, siyasî, ekonomik yapı hepsi çok güzel bir şekilde kitaba aktarılmış
İlk iki yıl önce okumuştum ve hala kitapligimda elim hep ona gider bir kere daha okumak isterim
Mürvet Sarıyıldızın yazmış olduğu Mihrimah Sultan ile Mimar Sinanın aşkını anlatır.

Topkapı Sarayı'nda 1522 yılında doğan Mihrimah'a, Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

Zaman geçip, Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde evlilik için iki aday gündeme gelir. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Başmimar Koca Sinan.

Mimar Sinan o yıllarda evlidir ve 50'li yaşlarındadır. Mihrimah, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirilir.

Aradan yıllar geçer Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul'da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan'ın 'Nereye yapılmasını arzu edersiniz' sorusuna 'Yerini sen seç' diye cevap verir.

Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Külliyesi'nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan'ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul'da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul'un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.
Ben okurken çok etkilenmiştim çok çok güzel bir kitap Mürvet Sarıyıldızın kalemine sağlık...
Bence inanılarak okunmaması gerekn bir kitap çünkü kitap karakter adları ve bir kaç şey haricinde kurgu.Aslında çok abartılarak ve araya bariz saçmalıklar karıştırılarak yazılmış genç kızların beğenilerine göre hazırlanmış bir kitap.Bilen bir insanın okumasında bence sakınca yok ama bilmeyenler için sakıncalı dercede uydurmalar mevcut...
MİMAR SİNAN gibi koca bir sanatkarın hayatının bu kadar pespaye anlatılması ,KOCA KANUNİ'den oğlunu öldürttü. Hürrem Sultan'ın aşkından doğru kararlar alamadı tarzı anlatımı Muhteşem yüzyıl senaryosunu anımsattı. Gerçek tarihle alakası olmayıp Osmanlı'yı kötüler tarzda hiç bir bilgi içermeyen sıradan nefsi bir aşk hikayesi anlatan bir kitap.
Tamamen ticari amaçla yazılmış zaman kaybı ...Bir sayfa Resim bir sayfa yazı. Koca Mimar Sinan basit bir aşık oluvermiş kitapta param da zamanıma da yazık oldu ..2 puan verdim fazla bile ..
beğenmedim sırf para kazanılmak için yazılmış insanların beynini yıkamaktan başka işe yaramayan bir kitap. Mimar Sinan'dan nefret etmenizi sağlıyor. Aşktan başka bi şey düşünmeyen bir Sinan var ortada tarihi bilmeyen insanların eline kalem verilmemeli.
Hem çok beğenip hem çok eleştirel gözle baktığım bir kitaptı.Ama hakkı verilmeli ve alkışlanmalı.Aşkın anlamlı olduğunu gördüm.Sevmenin hakkını veremeyenlere gelmeli .

Yazarın biyografisi

Adı:
Mürvet Sarıyıldız
Unvan:
Yazar, Şair
Doğum:
Kahramanmaraş, 5 Eylül 1978
Mürvet Sarıyıldız 05.09.1978 yılında kahraman Maraş’ta doğdu. İlkokulu şimdiki adı Akça Koyunlu olan Sakarya ilkokulunda okudu. Orta ve Liseyi Kız İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1997 yılında Sütçü İmam Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kayıt yaptırdı. 2001 yılında mezun oldu. Halen Kahramanmaraş’ta bir ilköğretim okulunda Türkçe Öğretmenidir.

Yazarın şiir, öykü ve incelemeleri; Ayraç dergisi, Ortanca dergisi, Poyraz Edebiyat Dergisi, Alkış gibi dergilerde yayımlandı ve yayımlanmaya devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 21 okur beğendi.
  • 2.374 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 405 okur okuyacak.
  • 24 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları