Sandy Tolan

Yazar 7,7/10 · 292 Oy · 2 kitap · 1190 okunma ·  28 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

28 okur beğendi.
292 puanlama · 99 alıntı
0 haber · 3.318 gösterim
1.190 okur kitaplarını okudu.
745 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
41 okur kitaplarını şu anda okuyor.
144 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Sandy Tolan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Sandy Tolan'ın Biyografisi

Sandy Tolan, Limon Ağacı kitabının yazarı, öğretmen ve radyo belgeseli yapımcısıdır. Ayrıca yazarın Türkçeye çevirilmemiş bir kitabı daha vardır (ingilizce: Me and Hank: A Boy and His Hero, Twenty-Five Years Later) 2000 yılında yazılmış olan bu kitap, ücretsiz dağıtılmıştır. Yazarın Limon Ağacı kitabı, Amerikan çoksatar listelerinin tepelerine tırmanmıştır.

Sandy Tolan'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi)
7,7/ 10  (289 Oy) ·  1.181 Okunma
9,3/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
Emine Zengin, bir alıntı ekledi.
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)Limon Ağacı, Sandy Tolan (330)
Münzevi Okur, bir alıntı ekledi.
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Nefret
Arpa eken hiçbir zaman buğday biçemez. Ve nefret eken de hiçbir zaman sevgi biçemez.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 308)
YD, bir alıntı ekledi.
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan ortak yarayı nasıl kabullenir? diye hiç durmadan düşünüyordu. Kalp bir şey yapmak istiyor. Kalp yarayı iyileştirmek için harekete geçmek istiyor.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 272)
Münzevi Okur, bir alıntı ekledi.
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Kalplerimizin kökündeki, bu iş olmaz düşüncesini kökünden söküp atmalıyız. Gerçekte bu olabilir.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 43)
ismihan, bir alıntı ekledi.
14 May 15:30 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Israil Filistinlilerin olmasını seçmemişti ve Filistinliler de Israillileri seçmemişti. Böyle verilmişti ve bu da en kritik noktaydı, verilmiş olan ile nasıl başa çıkılırdı.

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 252 - Pegasus)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 252 - Pegasus)
Meral Benimser, bir alıntı ekledi.
19 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir sorun onu yaratan bilinç düzeyinde çözülemez

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Pegasus)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Pegasus)
İsmail | Synergy, bir alıntı ekledi.
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dalia uzun zamandır Einstein'ın sözlerine inanıyordu: '' Hiçbir problem onu yaratan bilincin seviyesinde çözülemez.''

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 367)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 367)
Ertan YAVUZ, bir alıntı ekledi.
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İlla bir şey için savaşacaksan, barış için savaş. .

Limon Ağacı, Sandy TolanLimon Ağacı, Sandy Tolan
Münzevi Okur, bir alıntı ekledi.
27 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Yabancı
Ve şimdi biz yabancıyız. Her yerde yabancı. Neden böyle oldu, Dalia?

Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 233)Limon Ağacı, Sandy Tolan (Sayfa 233)
Bütün Alıntıları Göster
Elif Kimya, Limon Ağacı'ı inceledi.
 16 Kas 2016 · Kitabı okudu

İlk defa bir kitap incelemesi yaparken cümlelerimi toparlayamıyorum. Çünkü yazmak istediğim o kadar çok şey var ki.


Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genç Beşir' in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu' nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.


Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor. Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor. Adolf Hitler ve Nazi katliamından dolayı çok büyük acılar çekmiş olan İsrail, bunları başka bir halka yaşatıyor. Kitapta Filistin halkına yaşattıkları için çoğu insanın nefretine hedef olan İsrailli yahudilerin içimi burkan da bir paragrafı var ;
"Bizler kırmızı sakallı , çarpık bacaklı vs. yahudiler nihayet artık ırkımızdan dolayı hor görülmeyeceğimiz , aşağılanmayacağımız yaşam alanlarındayız." Bu paragraf yıllarca Nazi canavarlarından işkence görmüş bir halkın satın aldıkları ve nihayet huzur içinde yaşamayı istediklerini, bu sebepten topraklarını Filistin halkına bırakmamaları gerektiğini gösteriyor...
Kısacası tavsiye ederim.

Tuncer KAHRAMAN, Limon Ağacı'ı inceledi.
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...

Vedat Baysal, Limon Ağacı'ı inceledi.
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.

Züleyha TİĞİZ, Limon Ağacı'ı inceledi.
24 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.

Ahmet mulayim, Limon Ağacı'ı inceledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..

Gladius, Limon Ağacı'ı inceledi.
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir

Sadettin TANIK, Limon Ağacı'ı inceledi.
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.

Burak, Limon Ağacı'ı inceledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Tarih severler için kaçırılmaması gereken bir kitap bence. Üzerinde çok emek harcanarak hazırlanmış gerçekten. Genel kültürüme çok katkıda bulundu. Bir tarih kitabını okur gibi birçok sayfası çizerek okudum. Araştıracağım onlarca olayı not aldım. Kendi gözümden Filistin mücadelesinin tarihini gerçek bir hikaye üzerinden öğrendim. Aynı zamanda Arap liderlerin çıkar çatışmalarını, Yahudilerin uğradığı Nazi zulümlerini ve sonrasında İsrail'in o günlerin acısını çıkarırcasına Filistin halkına yaptığı zulümlere tekrar tanıklık ettim. Dediğim gibi tarihe ilgi duyanların beğeniyle okuyacağı bir kitap. Aksi halde size sıkıcı gelebilir.

Kitapta eleştireceğim yerler de var tabi. 126. sayfada Herzl'in ağzından Sultan Abdülhamid'in Filistin'i parayla sattığı ima ediliyor ve Hz. Ömer de peygamberimizin halefi olarak gösterilmiş. Bazı cümleler de anlamsızca çevrilmiş. Bunların dışında kitabı çok beğendim.
Herkese keyifli okumalar. :)

Neslihan T., Limon Ağacı'ı inceledi.
27 Şub 10:58 · Kitabı okudu

Pek çok kişi kitabın akıcı olmadığını düşünebilir. Çünkü yarısına gelene kadar İsrail-Filistin ilişkilerini bir tarih kitabı olarak biraz da dili ağır bir biçimde yazılmış. Artık yarısından sonra ana karakterler devreye girdi ve biraz daha roman haline gelmeye başladı. Okurken çok fazla duygulandım. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum evet başta sıkılıp yarım bırakmak isteyebilirsiniz ama bırakmayın bitirince pişman olmayacaksınız. Evinin, yurdunun hatta evinin bahçesindeki bir ağacın bile ne kadar kıymetli olabildiğini gördüm.

Serhad, Limon Ağacı'ı inceledi.
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ortadoğu yu anlamak için müslüman olan ve mazlum olan filistin halkı mi ezilen yoksa kötü olarak görülen yahudi israil mi aslında eser o kadar güzel durumu edebi bir sekilde dile getirmiş akıcı ve duygu yüklü bir eser şeklinde dile getirilmis iki ailenin yaşam mücadelesini ve israil de bulunan evin sahibi eski yanı filistinli ailemi yoksa yeni sahibi israilli ailemi hakikaten filistin ve israil de bulunan durumu çok güzel dile getiriyor

Bütün İncelemeleri Göster