Sandy Tolan

Sandy Tolan

Yazar
7.8/10
752 Kişi
·
3.179
Okunma
·
57
Beğeni
·
4398
Gösterim
Adı:
Sandy Tolan
Unvan:
Öğretmen ve Radyo Belgeseli Yapımcısı
Doğum:
Milwaukee, Wisconsin, USA, 1956
Sandy Tolan, Limon Ağacı kitabının yazarı, öğretmen ve radyo belgeseli yapımcısıdır. Ayrıca yazarın Türkçeye çevirilmemiş bir kitabı daha vardır (ingilizce: Me and Hank: A Boy and His Hero, Twenty-Five Years Later) 2000 yılında yazılmış olan bu kitap, ücretsiz dağıtılmıştır. Yazarın Limon Ağacı kitabı, Amerikan çoksatar listelerinin tepelerine tırmanmıştır.
Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar.
Savaş için mücadele ettiğimiz yeter diyordu Rabin şimdi barış için mücadele etmeliyiz.Bu tüm savaşlardan zor-barış için savaş.
Savaş için mücadele ettiğimiz yeter,
Şimdi barış için mücadele etmeliyiz.bu tüm savaşlardan daha zor.
Bariş icin savaş.
Sandy Tolan
Sayfa 330 - Pegasus yayınlar
"Bir Faslı sakin, yani bıçaktı çünkü sert olmasıyla ünlüydü, Iraklılar giysileri nedeniyle pijamalardı, Almanlar tarlalarda giydikleri ceketten dolayı yeke veya putsez, yani ahmaktı, Romenler hırsızdılar; Bulgarlar adilerdi ve Polonyalılar dripke, yani Aşkenazi dilinde tozbeziydiler."
Bütün herkesten daha iyi bilmeniz gerekir, birilerine sadece farklı oldukları için kötü davranılmaması gerektiğini.
Sandy Tolan
Sayfa 174 - Pegasus yayınları
400 syf.
İlk defa bir kitap incelemesi yaparken cümlelerimi toparlayamıyorum. Çünkü yazmak istediğim o kadar çok şey var ki.


Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genç Beşir' in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu' nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.


Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor. Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor. Adolf Hitler ve Nazi katliamından dolayı çok büyük acılar çekmiş olan İsrail, bunları başka bir halka yaşatıyor. Kitapta Filistin halkına yaşattıkları için çoğu insanın nefretine hedef olan İsrailli yahudilerin içimi burkan da bir paragrafı var ;
"Bizler kırmızı sakallı , çarpık bacaklı vs. yahudiler nihayet artık ırkımızdan dolayı hor görülmeyeceğimiz , aşağılanmayacağımız yaşam alanlarındayız." Bu paragraf yıllarca Nazi canavarlarından işkence görmüş bir halkın satın aldıkları ve nihayet huzur içinde yaşamayı istediklerini, bu sebepten topraklarını Filistin halkına bırakmamaları gerektiğini gösteriyor...
Kısacası tavsiye ederim.
400 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Merhabaaaa
Bugün Limon Ağacı bitti (şükür)
İlk başta biraz kitabın konusundan bahsediyim
.
Kitap şu an gündemde de yerini koruyan bir mesela Filistin- İsrail anlaşmazlığı. Kitap El-Ramla da yaşayan ama İsrailliler otursun diye oradan zorla göderilen ve evlerine, mallarına el konulan Ahmed ve oğlu Beşiri diğer tarafta ise Bulgaristan'da Nazilerden kaçmak ve dinlarinden dolayı yargılanmayan bir yerde yaşama ümidi olan Moşe ve kızı Dalia ile karşı karşıyayız.
.
Yazarın anlatımına gelicek olursak; gayet akıcı bir üslûba sahip. Bazı bölümleri okurken sanki direk tarih okuyormuşum gibi hissettim.
.
Açıkçası önyargılı bir insanım. Ve önyargıların kırmak için gerçekten çabalıyorum. Önyargılı olduğum ırklar var bunun en başında İsrail geliyor. Hem dinlerinde ki kendini üstün diğer insanları köle gibi görme bakış açıları hem de ülkece zalim bir ülke gibi gözükmeleri nedeniyle çok sevmem israilleri.
Diğer taraftan geçmişte çok fazla işkence görmüşler hem Naziler hem de dünya tarafından uzun bir süre dışlanmış bir kesim olarak yaşadılar. Amma ve lakin Bir kesimin uzun yıllar boyunca böyle bir işkenceye ve büyük çaplarda katliamlar yaşadıktan sonra başka bir kesime katliam ve işkence yapmak bana çok ahlak dışı bir davranış olarak geliyor.
.
Tabii ki Filistinlilerin de hataları var ama İsraillerin yaptıkları çok saçma geliyor. Bir kere Naziler gittikten sonra neden Filistin'de bir Yahudi ülkesi kuruluyor? Beşir bu durumu çok güzel açıklıyor ;" Hem sizleri Avrupa'dan göndermek istediler hem de Doğu da üstünlük kurmal istediler."
.
Yahudilere olan önyargımı yıkmak için onları savunan Naziler dönemine ait bir sürü kitap okumaya başladım son okuduğum beş kitap da Yahudilerle alakalı. Her ne kadar onlara olan önyargımı azaltmış olsalar da sağolsun Limon ağacı o beş kitabın azalttığı önyargıyı eski haline getirmeyi başardı.
.
Bu önyargımın birkaç örneklendiriyim.
1) İsrailliler çocuklara oyuncak veriyor ama bunlar Bubi tuzaklı oyuncaklar oyuncak daha 9 yaşında olan Beşir'in elinde patlıyor ve sol elinde 4 parmak ve avuç içini kaybediyor. Hangi vicdan daha ufacık bir çocuğa kıymaya göz yumabilir.
.
2) bu maddeyi direk kitaptan yazıcam.

"Beni geri götürdüklerinde.. Resmiye ayakları üzerinde duramıyordu. Yerde yatıyordu ve elbisesinde kan lekeleri vardı. Yüzü maviydi ve gözleri mosmordu.... Hem beni hem onu dövüyorlardı ve her ikimiz de bağırıyorduk. Resmiye hala "Bir şey Bilmiyorum" diyordu. Ve sonra bacaklarını ayırdılar ve sopayı içine soktular. Ağzından, yüzünden ve altından kan geliyordu. Sonra bayıldım"
.
Bu satırları yazarken insanlığımdan utanıyorum. Yorum yapmak ve konuyu derinleştirmek istemiyorum. Ama bunları da bilelim, eminim bu olaylar sizleri de etkilemiştir ve artık Filistinli bir mülteci gördüğünüzde ona karşı bakış açınız daha farklı olur.
.
Kitaba geri dönersek kitabı beğendim, beni bir çok bölümünde ağlattı ( ⚈̥̥̥̥̥́⌢⚈̥̥̥̥̥̀)

Kesinlikle tavsiye ediyorum
.
Sağlıcakla kalın ◉‿◉
400 syf.
·Puan vermedi
İsrail filistin olayında Filistin cephesindeki üç gencin mücadelesi ...Mücadelenin anlaşılması açısından anlamlı bir eser. Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacının dibinde buluyoruz barışa adanmış o ağacın...
400 syf.
·7/10
Günümüz Filistin sorununun anlaşılmasına katkı sağlamak açısından farklı bir bakış açısı getirmesi sebebiyle güzel bir kitap. Yaşananları Beşir açısından gördüğünüzde bir kez daha üzülmemek elde değil.
Nazilerin yahudi toplumu üzerindeki baskısını, Bulgar yahudilerin korkularını, İsrail devletinin kuruluş sürecini, Filistinli Arapların sürgün ve öfkesini,İsrail’in ezilmişliğini(!) ve korku psikolojisinin nasıl zorbalığa dönüştüğünü Filistinlilerin yaşadığı çaresizliği, çektikleri acıları ve hala çektiklerini, yahudilere karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Yazarın tamamen tarafsız gözle yazdığı bu tarihi gerçekleri okumaktan korkmayın. Zarifoğlunun dediği gibi; Filistin bir sınav kâğıdı Her mümin kulun önünde.
bu tarihi mücadeleyi anlayabilmek adına mükemmel bir roman olmuş.
Kendimizi bir anda filistinde o evin kapısındaki limon ağacını dibinde buluyorsunuz barışa adanmış o ağacın..
400 syf.
·17 günde·10/10
Üniversitenin ilk yıllarında okumuştum
Hala en çok etkilendiğim kitaplar arasında diyebilirim
Ortadogunun kalbindeki filistinli ailenin ibretlik dramını hikaye etmiştir
Yazarı gazeteci kimligi ile o bölgeyi bilen birisidir Onun için bizzat olay örgüsünü gerçek kahramanın yasayisindan yola çıkarak oluşturmuş.
Ortadoguda ilk kivilcimin alevlenmesi ve günümüze kadar süregelen olayların menbai ışte bu kitapta :) keyifli okumalar..
400 syf.
·Beğendi·10/10
Yahudilerin Nazi baskısıyla gerek Almanya 'dan yada diğer Avrupa ülkelerinden Filisten 'e zorunlu göçü üzerine bir sürü film izledim ve bu konu üzerine yazılmış kitap okudum.Ve hep şunu sordum kendime 'ne istediler bu insanlardan?'.Taihi geçmişlerini hep merak ettim ve 'neden Filisten 'e gitmek istiyorlardı?'.Limon Ağacı bu konu ile ilgili merak ettiğim bir çok soruya cevap verdi.Ahhh Beşir ve Arap kökenli Filistin halkı,içim acıdı her iki irk içinde.Yahudiler çok zorluk çekmiş ama bi o kadarda zorluk çektirmiş.Tarih seven herkese tavsiye edebileceğim bir kitap,yazarada teşekkür etmek gerekir.
400 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Çok şükür bitirdim dediğim kitaplardan biriyle karşı karşıyayım. Kitaba kötü diyemem ama bana hitap etmedi diyebilirim. Filistin Israil tarihini merak ediyorsanız tam size göre bir kitap. Yavaş akıyor biraz ama güzel bir anlatım söz konusu.
400 syf.
·Puan vermedi
Ne ekersen onu biçersin bu dünyada. Birine sürekli kötülük yapıp, onun mutsuz olmasını düşlerken, ondan iyilik bekleyemezsin. Nefret dolu gözlerle baktığın birinin, sana sevgiyle bakmasını bekleyemezsin. Sen arkadaşın için bir kuruş harcamazken, onun senin için büyük harcamalar yapmasını bekleyemezsin. Her şey karşılıklıdır bu dünyada, hiçbir şey unutulmaz. İntikam tohumları ekersen, o tohumlar bir gün büyür ve senin karşına kötülük olarak çıkar. Bir dostluk hikayesinin anlatıldığı, tarih kitapları listesinde yer alan Limon Ağacı, mutlaka okunması gereken eserlerdendir
400 syf.
·14 günde·Beğendi·8/10
Başlarda çok sıkılıp ara ara bırakamama rağmen bitirdim . Uzun zamandır yorumu bekliyor idi. Barışa umut ışığı olur inşallah.
Müslümanların kanayan yarası Filisin ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Hala yer yer yaşanan bu dramın ortaya çıkış sürecini iki tarafın bakış açısıyla güzel araştırma ve açıklamalarla çok güzel anlatmış. Harika bir kitaptı. Etkileyici ve bir hayli düşündüren bu kitabı herkese tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sandy Tolan
Unvan:
Öğretmen ve Radyo Belgeseli Yapımcısı
Doğum:
Milwaukee, Wisconsin, USA, 1956
Sandy Tolan, Limon Ağacı kitabının yazarı, öğretmen ve radyo belgeseli yapımcısıdır. Ayrıca yazarın Türkçeye çevirilmemiş bir kitabı daha vardır (ingilizce: Me and Hank: A Boy and His Hero, Twenty-Five Years Later) 2000 yılında yazılmış olan bu kitap, ücretsiz dağıtılmıştır. Yazarın Limon Ağacı kitabı, Amerikan çoksatar listelerinin tepelerine tırmanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 57 okur beğendi.
  • 3.179 okur okudu.
  • 127 okur okuyor.
  • 1.644 okur okuyacak.
  • 313 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları