Arı Kovanına Çomak Sokan Kız (Millennium Serisi 3. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9025
Gösterim
Adı:
Arı Kovanına Çomak Sokan Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054456062
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Luftslottet som sprängdes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
"Sizi uyarıyoruz: Millennium üçlemesi kesinlikle bağımlılık yapıcı."
-The Guardian

"Dönüp tekrar tekrar okumak istiyorsunuz. Millennium üçlemesi bu milenyumun en iyi üçlemesi." -John Timpane, Philadelphia Inquirer

"Stieg Larsson'u okumak, sert bir kahve gibi sizi canlandırır… Kitaplar sıra dışı bir şekilde aksiyon dolu ve düpedüz bağımlılık yaratıcı. Larsson son derece zeki bir aktivist ve feminist olmanın yanı sıra Tanrı vergisi bir aksiyon yazarlığı yeteneğine de sahip…"
-David Kamp, New York Times

"Kasırga gücünde bir roman. Alexandre Dumas'ın Üç Silahşörler'ini veya Charles Dickens'ın romanlarını aynı hararetli heyecanla okumuştum. Olağandışı… Hiç gocunmadan söylüyorum: Muhteşem."
- Mario Vargas Llosa, El Pais

"Larsson üstün bir yazar. Kurgunun birçok katmanını sıkıca bir ipe bağlıyor ve sayfa sayfa okuyucuyu sürüklüyor. Kitabın sonu, böyle bir seride isteyebileceğiniz her şeyi size veriyor."
-Leonard Zeskind, Kansas City Star

"Her yeni nesil Salander ve Blomkvist'i bir gün okuyacak ve onların dünyasına kapılacak."
-Sarah Weinman, BN.com

"Şu anda yaşadığımız hayatı yüzlerce ve yüzlerce heyecanlı sayfada yeniden keşfetmek isteyen kimse bu üçlemeyi kaçırmasın. Son kitabın muhteşem bir kurgusu var. Kitap, çağdaş edebiyatın en mükemmel sonlarından birine doğru ilerledikçe kitap hiç bitmesin istedim."
-Alan Cheuse, Chicago Tribune

"Kalbinizi durduracak sahnelerde polisiye edebiyatın en unutulmaz karakterleriyle tanışmaya hazırlanın. Bu kitap Larsson'un ismini edebiyatın en orijinal ve tutkulu seslerinden biri olarak tarihe kazıyor."
-Ellen Shapiro, People

"Millennium serisi dünya çapında benzersiz bir yayıncılık mucizesi."
-Kate Mosse

"Hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak; bu kitabı da gecenin ilerleyen saatlerine dek okuyacaksınız. … İsveçli bir bilgisayar manyağının bizi soluksuz bırakabileceğini kim düşünebilirdi ki?" -Daily Express

"Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak. "
-Sunday Times
800 syf.
·1 günde·Beğendi
Serinin son kitabı olmasının bilinciyle biraz da üzülerek okudum.
Devam kitaplarında normalde kalite düşer, heyecan ve aksiyon azalır, ama bu seri her kitabında üstüne koyarak ilerliyor.
Zaman zaman detaylara yer verilmiş ve tempo düşüyor ama dikkatinizi dağıtacak derecede değil.Buna rağmen sıkılmadan bitirdim.Okunma oranının düşük olmasının kitabın kalın olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
Kitabın kalınlığına bakmadan ve önyargılarınızı bir kenara koyup bu seriye başlayın. Pişman olmadığınızı anlayacaksınız.
800 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Serinin 3. kitabı. Yine soluksuz okunan, tahmin edilmesi imkansız olaylarla karşılaşılan ve tüm parçaların en sonunda nasıl bir araya gelip bütünü oluşturduğunu gördüğümde vermiş olduğum tepki: "Bir insan nasıl böyle bir kitap yazabilir ki?" oluyor. Ara ara temponun düştüğü yerler olsa da bütünüyle mükemmel bir kitap.
En kısa zamanda tekrar dönmek koşuluyla yarım bıraktım. Sanırım son kitap diye bitirmek istemedim
800 syf.
Heyecan ve gerilim bu kitapta da aynı hızla devam ediyor. Birkaç yerde monotonlaştığını tam düşündüğünüz anda yazar tekrar şaşırtıyor ve tekrae sizi etkiliyor. Bence ilk 3 kitabı mutlaka okumalısınız.
800 syf.
·Puan vermedi
Bu kitap gerçekten çok güzeldi milenyum serisinin devamı çok heyecanlanmıştım yine elimden bırakamadım çok ilginç olaylar vardı okuyun hepiniz çok beğenirsiniz kesinlikle :)))))
Muhammet Ömer Toprak
Muhammet Ömer Toprak Arı Kovanına Çomak Sokan Kız'ı inceledi.
@schizoprince·02 Nis 2017·Kitabı okumadı
Serinin mükemmel bir tamamlanışı.
Yazar resmen arada boşluk birakmicak şekilde kafada kurgulamış ve bunu mükemmel bir şekilde kitaba yansıtmış.
Hele o mahkeme sahnesi nasıl biseydir .
Soluksuz okudum Okuyucuyu mükemmel bir kitap bekliyor.
Kesinlikle okunulası.
800 syf.
·7 günde·8/10
Stieg Larsson'un hayattayken yazmış olduğu Milliennium serisinin 3. ve son kitabı 'Arı Kovanına Çomak Sokan Kız', 2. Kitabını olan 'Ateşle Oynayan Kız'ın devam kitabı. Çünkü 'Ateşle Oynayan Kız'ın final sahnesinde havada kalan birçok soru ve sorun bu kitabında çözüme ulaşıyor. Kitap, romana ismini veren Lisbeth Salander'in yaşadıkları üzerine adalet savunucusu arkadaşlarının verdiği mücadeleyi konu alıyor. Yine arkadaşı Micheal kitabın asıl başrolü pozisyonunu oturuyor ve olaylar daha çok onun etrafinda dönüyor. İsveç'in derin devlet ve bürokratik ilişkilerin ayrıntıları arasında biraz sıkılsanızda adaletin tecelli etmesini dört gözle bekleyerek çeviriyorsunuz sayfaları. Ve 800 sayfa kitap elinizde eriyor. Yalnız serinin ilk kitabında olduğu gibi sonunda yine iki final var. Biri tabiki bütün kitap boyunca beklediğiniz Salander'in mahkemesi. Kitabın bence en zirve noktası. Diğerini ise spoiler olmaması için yazmıyorum. Yazar bitti derken bitirmeyip bir gol daha atmayı seviyor ama bu sefer bunu yeni bı kitaba malzeme bırakmadan yapıyor. Yani serinin 4. Kitabını kendisi yazamamış olduğu için ben öyle düşündüm. Ama tabiki bu 4. Kitap yine yazarın önceden tasarlamış olduğu kendi kurgusu üzerine yazılmışsa elbette bı sonla da bir bağlantısı olabilir. Bunu tabiki okumadan bilemem. :) Ama yeni yazarla devam eden serinin diğer kitaplarını okumak için biraz ara vermem gerektiğini düşünüyorum. Özellikle serinin 2. Ve 3 . Kitabını beğendim. Okumak isterseniz mutlaka sırayla okumanızı tavsiye ederim.
800 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Merakla beklediğim kitap, yine ‘kadın’ları ve kadın haklarını merkeze oturtarak gizlemiş, aslında sorguladığı sorunların demokrasi adı altında yöneticilerin kurdukları düzenle başkalarını etki altına almaları olmuş. Güzel bir konu, mükemmele yakın bir kurgu, harika bir eser… Ben 2 günde okudum ve bitirdim.

Daha fazlası için blog yazımı okuyabilirsiniz;

https://www.hknkr.com/...comak-sokan-kiz.html
800 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk iki kitabı gibi bu da duru ve ilgi çekici üslupla yazılmış. Sabırla yazılmış, detaylı, gerçek dünyayı hissettiren, büyüleyici bir hikaye.

Salander ve Blomkvist'in unutulmaz olduğunu söylemek çok hafif bir tabir olur. Bu kitaplarla ilgili neredeyse sıradan hiçbir şey yok. Sahneler, temalar ve karakterler akılda kalıyor. Dönüp tekrar tekrar okumak istiyorsunuz ki ben zaten öyle yaptım ve kim bilir bir daha ne zaman tekrar okurum ama okuyacağıma eminim.

Keşke yazar bu kadar erken ölmeseydi de başarılarını görebilseydi. Değil üç seri on seri de olsa memnuniyetle okuyabileceğim eserler bırakabilirdi ozaman. Herkesin kesinlikle okuması gereken muhteşem nitelikte bir kitap.
800 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kalle hergele blomkvist ve salander..okuduğum en iyi serilerden biri.kitap elimizden bi anlığına bile birakmamamiz için yazılmış..dördüncü kitap için sabah olmasını bekliyorum
799 syf.
·35 günde·Beğendi·8/10
Gerekli mi gereksiz mi olduğuna kanaat getiremediğim bir çok ayrıntısı olan lakin konu ve konuklarıyla yine bir hayli keyifli olan Mıllennıum serisinin üçüncü bölümüydü. Ülke içerisinde dönen dolaplardan artık nasıl muzdarip olduysa yazarımız serideki baş karakterlere de bir o kadar o kadar az yer vermiş vermesine. Şahsen ben bu işe epeyce içerledim doğrusu türü sevenler kaçırmasın cidden çok ama çok iyi bir seri. :))
800 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
İkinci kitap Ateşle Oynayan Kız'ı yorumlarken bu üçüncüyü okumamayı düşündüğümü ifade etmiştim. Gökhan Demiray kardeşimin uyarısı üzerine okudum. Kendisine buradan teşekkür etmek isterim.
Üçlemenin bileşkesinden, bilhassa bu kitap dan aldığım mesajları birazdan açıklamaya çalışacağım. Tabii bunun bir kurgu roman olduğunu, polisiye kitap tasniflerinin içinde yer alacağını bildiğim halde, bunların dışında bana ne verdiği olacak.
Öncelikle belirtmeliyim ki, Yazar muhteşem bir iş çıkartmış. İnşallah iddia edildiği gibi 4. kitabın müsveddeleri bulunur ve bizlere kadar ulaşır.
Anlatımı ve çevirisi de harika. Konusu ve sürükleyiciliği çok güzel...
Bence çok fazla detaylara girilmemiş olsa, daha az sayfada yazılsa çok daha gizemli olur ve daha fazla okurla buluşurdu gibi geliyor.
Ben bu kitabı da severek okudum.
Şimdi bu kitapla benim beynimdeki çakan şimşeği açıklamaya çalışayım. tabii ki bu tamamen tarafıma ait düşüncedir.
Yazar İsveçte ki toplumsal yaşamın yanı sıra hukuksal düzenin de bir nevi analizini, ve hukuki yapıdaki boşluğun, eksikliklerin kurgusal bir polisiye roman tarzı ile eleştirisini yapmakta.
Kendi kalemi ile,"parlamenter denetimde olmayan hiç bir kurumdan hoşlanmıyorum." -- "Demokrasilerin de politik bir korunma kalkanına ihtiyacı var." diyerek Özgürlüklerin bilhassa devlet mekanizmalarının yetkilerinin ve toplum üzerinde yaptırım güçlerinin namütenahi olmadığını, denetim mekanizmalarının çağdaş ve günün geçerli hukuk yapısına sahip olması gerekliliğini,
Demokratik ülkelerde bilhassa hakların, özgürlüklerin savunma hakkının anayasal güvence ile tüm fertlere eşit olmasının gerekliliğini,
Çünkü....
Bu Anayasal güvenceyi yürütmekle görevli kamu kurumlarının kanundan aldığı
gücü kullanarak kurum, kişi yada kurum içindeki birtakım unsurların, gurupların kurum içerisinde ya da dışarıdan bağlantısal olarak illegal faaliyetleri için yapılanmalara gidebildiğinde, bunları açığa çıkaracak, yargıya taşıyacak yetki ve sorumluların eksiğini belirtiyor.Gibi.
Ayrıca, siyasi gücün sınırlarının nereye kadar uzanacağı, makas ın ağzının ne kadar açık olacağı, denetim fonksiyonunun işleyip işletilemediği, Devlet çarkının, demokratik yapı içinde, insan hakları, anayasal hakların adil bir biçimde ülkenin tüm fertlerince kullanılmasının güvence altına alacak hukuki düzenlemenin olmazsa olmazların başta geldiğini.
Tüm bu sonunda bir fert olarak, İşin özü şuna mı varıyor?
Hiç bir ateş, düştüğü yeri yaktığı kadar yakmıyor, diğer yerler ne kadar etkilenirse etkilensin Ateş, düştüğü yeri cehenneme çeviriyor.
Şimdi ....Benim l kafamda çakan şimşeği açıklamak isterim. ,STIEG LARSSON bu kitabı yazarken VIKTOR HUGO nun SEFİLLER inden esinlenmiş, Kalkış noktası bu olabilir mi sorusu oluştu.
Hugo Sefiller ile Fransız devrimi öncesi ve sonrasın da bu devrimin toplumdaki bıraktığı derin izleri romanlaştırmıştı 4 çilt halinde..
Bu kitap ile toplumsal eleştiri yolu açılmıyor muydu? Hem de hakim, egemen sınıf olan Aristokratlara Burjuvalara karşı...
hugo nun Kahramanı Jean Valjean ile Larsson un kahramanı Lisbeth Salender maceraları arasında bir paralellik yok mu?
Yazar her ne kadar Lisbeth i Amazon savaşcısı olarak betimlese de, bven Valjean ın bir başka çağda, bir başka maceradaki versiyonu olarak gördüm.
Hugo Fransız devrimi öncesi hukuk düzenine el uzatırken, Larsson , demokrasinin en iyi yönetim tarzının kabullenildiği günümüzde Teknoloji devrimi ile konusuna el atmıyor mu?
Gelişen olaylar, varılan sonuçlar, eleştirilen fert haklarının, toplumsal yaşamın devlet ile ilişkilerinde, egemen güçlere karşı korunmasında hukuki güvenceler açısından, hangi çağda yazıldığına bakılmaksızın, fikirsel olarak aynı perspektif den, aynı pencereden bakılmıyor mu?
Neyse ben Sefillerin Yeni bir versiyonu gibi gördüm. Hele 4. kitap da çıkarsa ortaya... Ve beğendim....

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Arı Kovanına Çomak Sokan Kız
Alt başlık:
Millennium Serisi 3. Kitap
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054456062
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Luftslottet som sprängdes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
"Sizi uyarıyoruz: Millennium üçlemesi kesinlikle bağımlılık yapıcı."
-The Guardian

"Dönüp tekrar tekrar okumak istiyorsunuz. Millennium üçlemesi bu milenyumun en iyi üçlemesi." -John Timpane, Philadelphia Inquirer

"Stieg Larsson'u okumak, sert bir kahve gibi sizi canlandırır… Kitaplar sıra dışı bir şekilde aksiyon dolu ve düpedüz bağımlılık yaratıcı. Larsson son derece zeki bir aktivist ve feminist olmanın yanı sıra Tanrı vergisi bir aksiyon yazarlığı yeteneğine de sahip…"
-David Kamp, New York Times

"Kasırga gücünde bir roman. Alexandre Dumas'ın Üç Silahşörler'ini veya Charles Dickens'ın romanlarını aynı hararetli heyecanla okumuştum. Olağandışı… Hiç gocunmadan söylüyorum: Muhteşem."
- Mario Vargas Llosa, El Pais

"Larsson üstün bir yazar. Kurgunun birçok katmanını sıkıca bir ipe bağlıyor ve sayfa sayfa okuyucuyu sürüklüyor. Kitabın sonu, böyle bir seride isteyebileceğiniz her şeyi size veriyor."
-Leonard Zeskind, Kansas City Star

"Her yeni nesil Salander ve Blomkvist'i bir gün okuyacak ve onların dünyasına kapılacak."
-Sarah Weinman, BN.com

"Şu anda yaşadığımız hayatı yüzlerce ve yüzlerce heyecanlı sayfada yeniden keşfetmek isteyen kimse bu üçlemeyi kaçırmasın. Son kitabın muhteşem bir kurgusu var. Kitap, çağdaş edebiyatın en mükemmel sonlarından birine doğru ilerledikçe kitap hiç bitmesin istedim."
-Alan Cheuse, Chicago Tribune

"Kalbinizi durduracak sahnelerde polisiye edebiyatın en unutulmaz karakterleriyle tanışmaya hazırlanın. Bu kitap Larsson'un ismini edebiyatın en orijinal ve tutkulu seslerinden biri olarak tarihe kazıyor."
-Ellen Shapiro, People

"Millennium serisi dünya çapında benzersiz bir yayıncılık mucizesi."
-Kate Mosse

"Hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak; bu kitabı da gecenin ilerleyen saatlerine dek okuyacaksınız. … İsveçli bir bilgisayar manyağının bizi soluksuz bırakabileceğini kim düşünebilirdi ki?" -Daily Express

"Olağanüstü… Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak. "
-Sunday Times

Kitabı okuyanlar 3.015 okur

  • Gözde Şen
  • Mehmet B
  • Seher sevin
  • İlker sayar
  • Mehmet aslan
  • Cafer Eribul
  • Deniz Çetinkaya
  • Celine
  • Seyit Rıza Babur
  • Meltem Songür Kodik

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%1.8
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%24.2
35-44 Yaş
%34.5
45-54 Yaş
%14.8
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.7
Erkek
%24.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44 (341)
9
%24 (186)
8
%19.6 (152)
7
%8.4 (65)
6
%2.2 (17)
5
%0.8 (6)
4
%0.4 (3)
3
%0.3 (2)
2
%0.3 (2)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları