Türk Ülküsü

9,1/10  (74 Oy) · 
196 okunma  · 
82 beğeni  · 
2.582 gösterim
Bir ülkünün çevresinde toplanmak ve onun için ölümü göze alarak savaşmak ne güzel şeydir! İnsanlar ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyorlar. Millî bir ülkü olmadıktan sonra, insanın hayvandan ne farkı kalır? Hayvan, ölümden ve ızdıraptan kaçar, kuvvetliden korkar. Ölümden korkmayan, ızdıraptan kaçmayan, kuvvetli ile savaşı göze alan yaratık, ancak ülkücü insandır. Bir zamanlar dinler insanları hayvan olmaktan kurtarmak için çalıştı, onlara Tanrı'dan öğütler verdi. Bugünkü ülküler, tamamıyla millîdir. Dinî inancı da içine almış olan millî ülkü, insanları sürükleyen, güçlendiren ve asilleştiren bir duygu ve düşüncedir.

Bugünün kaba maddeciliği arasında Türk ülküsü sararmış, biraz küflenmiş gibi görünüyor. Maddecilik hastalığı geçtiği zaman, o yine parlayacaktır. Onun için Türk ülküsüne sarılmaya mecburuz. Bütün Doğu milletlerini yendiği halde yalnız Türklerle başa çıkamayan Batı'nın içine sinmiş düşmanlığı ve hıncı karşısında, bizim silahımız, Türk ülküsüdür. Tek başına Avrupa'ya dalan ve yüzyıllarca tek başına bütün Avrupa milletlerine karşı Allah'ın adını savunan Asya arslanlan zaman zaman gaflet uykusuna dalmışlar, fakat sonra sıçrayıp şahlanmışlardır. Bu seferki dalgınlık biraz tehlikeli gibi görünüyor. Çünkü içinde bir de yabancıya hayranlık unsuru Tehlikeler nereden gelirse gelsin, ne kadar büyük olursa olsun, tek çare ve tek ilacı Türk ülküsü'dür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  177
 • ISBN:
  9789754378269
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atsız'ın bu kitabıyla Türkçülük hakkındaki görüşlerini öğrenebilirsiniz. Eski Türk töreleri ile ilgili de bilgiler barındıran Türklük duygularını kabartan her Türk gencinin hatta her Türk insanının okuması gereken bir kitap. En azından Atsız'ı ırkçı diye eleştirirken düşünceleri hakkında fikir sahibi olursunuz. Düşüncelerindeki asıl amaç her Türkçü gibi tüm Türkleri tek bayrak altında toplayabilmektir ki buna Kızılelma Ülküsü diyoruz.
Velhasıl mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

yazıldığı dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gereken kitap. Altını çiziyorum. İsteyen sever isteyen sevmez. Kadim Türk geleneğinden yola çıkarak bir Türk'ün nasıl davranacağını anlatıyor. Bunuda dönemin şatlarına göre anlatıyor. Yaşadığımız çağda bir çoğu kabul görmeyebilir. Okunmadan yargılanmamalıdır. Öcü değil bu atsız...

sinem gülen 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atsız Ata'nın,Türkçülük düşüncesine ışık tutmayı ve Türk ırkını kendi özüne döndürmeyi amaçlayan manifesto niteliğinde bir eseridir.

Sadık Kocak 
05 Nis 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel ve açıklayıcı bir kitaptı ancak bazı yerler günümüzde pek kâle alınacak yazılardan değiller. Çünkü sadece o dönemi anlatan yazılar. Onun dışında tamamen hoşunuza gidecek bir kitap. Ülkü sahibi her Türk gencinin okuması gerek ..

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap iki bölümden oluşuyor:
1.Bölüm,Türk Ülküsü
2.Bölüm,Gençlik,Ahlak ve Ülkü

Bu iki bölümde de daha önce çıkardığı dergilerden toplanan makaleleri mevcuttur.
Makalelerden bazı şu şekilde:
*KIZILELMA
*BÜYÜK ÜLKÜSÜ
*ÇAĞIMIZIN MASALI
*TÜRK HALKI DEĞİLİZ,TÜRK MİLLETİYİZ

ÖMER ÜLGER 
06 Nis 14:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her Türk gencinin okuması gereken olağanüstü bilgilerle ufkumuzu açan ve milli duyguları üst seviyeye taşıyan harika bir kitap...Vaktiyle bir Atsız varmış,var olsun...Chromosome

Atsız Ata'dan muhteşem bir eser daha. Türk Ülküsü'nü iyi okumalı, iyi anlamalı zira o günlerden belirttiği her şeyi bugün yaşamaktayız.

R.T 
 28 Şub 18:35 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap Atsız'ın; Türklük, Türklük bilinci, halk-millet kavramları, ülkü gibi daha birçok konuda çeşitli dergilerde yazdığı yazıların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Büyük bir Türklük coşkusuyla kaleme alınmış bir kitap. Kitabın bir bölümünde geçen hala aklımda olan bir kısmı paylaşıyorum:

"... Dünyanın hiçbir yerinde yüzde on gücenecek diye yüzde doksanın kendi düşüncelerini ve çıkarlarını açıkça ileri sürmekten alıkonmak istenmesi görülmüş değildir. Bundan başka bir memleket yalnız bir milletindir ve o milletin istek ve çıkarlarına göre idare olunur. Azınlıklar o ülkede, ancak, asıl sahiplerin milli haklarına saygı göstermek şartıyla adalet içinde yaşamak hakkına maliktirler ve hiçbir suretle, kendi özel ve milli şartlarını, çıkarlarını ileri süremezler. Hele memleketin asıl sahiplerinin hak ve çıkarları aleyhinde hiçbir dilekte bulunamazlar. Bu takdirde vatana ihanet etmiş olurlar."

Mücahit Aydın 
03 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnandığı şeyler uğruna herkesi karşısına alan Nihal Atsız'dan Türkçülüğün temel esaslarını anlatan, yol gösteren , ulu Türk milletine öğütler verip önünü açan eserlerden bir tanesi.

Kaan Gürel 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

çok güzel bir kitap. çok beğendim.
yazar konuyu güzel anlatmış. çok güzel anlatmış.
sonu biraz değişikti. psikolojisi değişik.
Kübra da çok beğenmiş.

2 /

Kitaptan 203 Alıntı

Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Türk Ülküsü, Türk büyüklüğü ve Türk kudreti isteği ve inancıdır.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Milli şuur, bir ışıktır. Yurdu aydınlatır ve gizli köşelere sinmiş olan bütün akrepleri açığa çıkararak, karanlıkta iş görmelerine engel olur.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zafer hiçbir zaman, mahvolduklarını sananlar tarafından kazanılamaz.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız

"Soyumuza, devletimize,yurdumuza, mukaddesatımıza,
şerefimize fenalık etmiş olan her millete, her dine, her
rejime, fikre, topluma, kişiye düşmanız."
"Kinimiz dinimizdir!"

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken yayınevi)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ötüken yayınevi)
Ayten Ernaz Tiryaki 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Komunizm
"Komünizm, yoksulluk, gerilik ve bilgisizlik bataklıklarında açan bir çiçektir. "

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 120)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 120)
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Demez taş, kaya
Yürürüz yaya..
Türk'üz gideriz
Kızılelmaya.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ziya Gökalp)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ziya Gökalp)