Adı:
Bozkurtlar
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378009
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Baskılar:
Bozkurtlar
Bozkurtlar
Bozkurtlar Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor Bozkurtlar, yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri sonucunda "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı ölümsüz eserlerin, bir arada yayınlanmak suretiyle aldığı yeni isimdir. Bozkurtlar, her idealist Türk'ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir. Bu roman, Atsız Bey'in daha sağlığında iken edebiyatımızın klâsikleri arasında yerini almış ve yazarını da ölümsüzleştirmiştir. Ötüken Neşriyat, uzun bir aradan ki bu zaman zarfında bir çok meşru ve korsan baskıları da yapıldıktan sonra, Türklüğün şuur ve gururu olan Bozkurtlar'ı yeniden yayınlarken on binlerce okuyucusunun heyecanını tazelemekten ve sevincine vesile olmaktan kıvanç duyar.
(Tanıtım Bülteninden)
626 syf.
·18 günde·9/10
Kitabı okurken binlerce yıl öncesine, bozkırda atların koşturduğu, çadırların kurulduğu, kılıçların çekildiği günlere gittim hatta içinde kayboldum. İslam'la henüz tanışmamış olmasına rağmen Türk töresinin insana ne kadar değer verdiğini, Töre karşısında kağanların bile boynunun kıldan ince olduğunu gördüm. At üstünde koşturdum, ava çıktım, yoksulluğu, kıtlığı gördüm. Evdeşi ve çocukları için mücadele eden erleri gördüm. Elinde kopuzuyla Türkü söyleyen ozanları dinledim. O eşsiz şehri Ötüken'i ve Türk yurdunu gezdim. Kürşad'ı, Onbaşı Pars'ı, İşbara Han'ı, Yamtar'ı Tonyukuk'u, Ay Hatun'u gördüm. Çin üzerine sefere çıktım. Esir düştüm. Yaralandım. Yılmadım, yıkılmadım. Güreş tuttum. Ok attım, kılıç savurdum. Birde ölümlü dünyada ölümsüz sevdaları gördüm...
Bu ülkede yaşayan, ülkesini seven, her görüşten, her gencin rahatlıkla okuyabileceği şahane bir tarihi roman. Diğer eselerini okumamak la birlikte bu ölümsüz eseri bizlere bıraktığı için Hüseyin Nihal Atsız'a şükranı bir borç bilirim, saygılarımla...
626 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10
Bir ölüp bin dirilen, öldükçe kahramanlaşan bir milletin varoluş mücadelesini akıcı bir dille, okuru yormayan söz dizimiyle ve harika bozkır, çeri ve akın betimlemeleri ile anlatmış Atsız Ata.

Okudukça heyecanlandığım, milli duygularımın şaha kalktığı, ecdadima minnet duyduğum, gururlandığım bazen de kendimden ve dönemimizden utandığım tarihi roman, milli şuuru ve hissiyatları muazzam şekilde besliyor. Sayfaları çevirdikçe kendimi Ötüken bozkırlarında at sırtında akın ederken, bazen gayri ihtiyari hücum borusunu üflerken buldum :) Bazen Pars oldum Almıla'yı hayal ettim, Kür Şad oldum konçuyu hayal ettim, bazen Yamtar oldum acıktım, acı çektim, Urungu oldum Ay Hanım'ı hayal ettim, roman bitti, BEN oldum Ötüken'i hayal ettim..

Lisede okuduğum için bu sefer yavaş yavaş okuyup hatta maçın gollerini tekraren izler gibi sayfaları da tekrar tekrar okuyup tahayyül ederek, bitmesin diye kaldığım yerden 1-2 sayfa geriden başlayarak okudum kitabı. Umarım filmi de çekilir bu muhteşem yıkılış ve diriliş destanının.
Son olarak gurur duyduğumuz Ötüken'den yayını çekerek cihan hakimiyeti ülküsünden yola çıkan bir milletin ve Ötüken yigitlerinin1300 yıl sonraki evlatları yine aynı ruh ve aynı karakterle şehadet şerbetini içiyor. Ecdadımıza ve ay yıldızlı bayrağımız için geridekini düşünmeyenlere minnettarız.

Unutursak, GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN..

*Vaktiyle bir Atsız varmış, Var Olsun..
 • Deli Kurt
  8.9/10 (1.012 Oy)1.042 beğeni3.141 okunma949 alıntı14.441 gösterim
 • Ruh Adam
  8.9/10 (1.866 Oy)1.893 beğeni5.220 okunma2.318 alıntı43.087 gösterim
 • Nutuk
  9.7/10 (2.509 Oy)2.652 beğeni6.794 okunma1.903 alıntı41.851 gösterim
 • Cengiz Han'a Küsen Bulut
  8.6/10 (854 Oy)832 beğeni2.670 okunma435 alıntı12.310 gösterim
 • Dalkavuklar Gecesi
  8.6/10 (518 Oy)486 beğeni1.512 okunma348 alıntı10.456 gösterim
 • Cemile
  8.2/10 (1.346 Oy)1.156 beğeni4.741 okunma962 alıntı17.084 gösterim
 • Gün Olur Asra Bedel
  8.6/10 (2.367 Oy)2.516 beğeni9.059 okunma1.737 alıntı46.867 gösterim
 • Osmancık
  8.4/10 (971 Oy)922 beğeni4.091 okunma548 alıntı18.413 gösterim
 • Gazi Mustafa Kemal Atatürk
  9.0/10 (1.076 Oy)1.164 beğeni2.404 okunma2.305 alıntı23.188 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (1.386 Oy)1.663 beğeni4.427 okunma4.627 alıntı41.425 gösterim
626 syf.
- Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor - İki kitap bir arada.

Atsız çok büyük yazarmış. Her ne kadar çok geç tanısam da kendisini, yazarlığını çok beğendim. Yine anlatım müthiş, hikayesi çok ilgi çekici olup, kurgusu muazzam bir kitap okudum. Keşke bitmeseydi dediğim kitaplar arasına dahil oldu.

Kür Şad ve nice Bozkurtların dünyasında kendimi buldum. Kitabı okurken çok keyif aldım. Çinliler ile olan savaşlarımız, daha çok bozguna uğratmamız çok keyifliydi. Şöyle günümüze bakıp Çin seddini görüp ve bizden korktukları için yapmış olduklarını bilmek çok gurur verici. Doğuştan nasıl asker olunur. En iyi savaşçıların Türk olması, O zamanın şartlarında bile sürü gibi olan Çin'in Türklerden hep korkması. En iyi ata binenler, en iyi ok atarlar, çok iyi güreşirler ve tabii ki kılıçta da ustalar Bozkurtlar. Kadınları savaşçı ve çok güçlü...

Hatta Çinliler şaşırıyordu Türklerin neden bu kadar sağlam savaşçı olmalarına. Kitapta geçen alıntıya bakınız...

"Çinli, Bozkurta seslenir...
- “Bu küçük çocukları niçin güreştiriyorsunuz?” diye sordu.

- İyi güreşmeği öğrensinler diye.
- İyi güreşip nolacak?
- Sen alık mısın, nesin? Bu çocuklar kırk yıl böyle çocuk kalacak değiller ya. Elbet büyüyüp er olacaklar."


Evet Türk savaşçıları çocukken her şeyi öğreniyorlardı. Savaşçı olarak dünyaya geliyorlar. Genel olarak Bozkurtlar, tek Tanrıya inanıyorlar. Puta falan tapmıyorlar. Ticaretten hiç anlamazlar. Çinliler tam dalavereci o zamandan günümüze hiç değişmemişler.

Her Bozkurt'un hikayesi var ama kitapta bağlantılı ilerliyor. Devamı olarak ilerliyor. Hem güldüm, hem hüzünlendim hem de göğsüm kabardı. Savaşlar, yaşanan kıtlıklar, tuzaklar ve nicesi müthişti. Çok akıcı bir kitap daha ve evet bitmesini hiç istemedim.

Kür Şad'ın oğlu Gök Türk devletini tekrar kurmak için neler yapacak? Nelerden vazgeçecek? Ölüm ve Diriliş başka ne şekilde anlatılırdı inanın bilmiyorum. Atsız'ın kalemi çok güçlü.
Çok beğendim, Atsız okumaya devam...
626 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
"Yanlış çağda yaşamanın stresi içindeyim."diyen M.Menteş'e katılmamak ne mümkün.Kımız içip av avlarken,at üstünde ok gezlerken,kuş kuşlayıp güreş tutarken yaşamak varken gele gele dudak büzüp instagram paylaşımı yapılan döneme denk geldik.Neyseki bu boğucu zamanda bir nebze nefes alıp o dönemlere gittim.Keşke o dönemlerde kalabilseydim,kitap bitince rüya bitiyor malesef.:)
626 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle 1 puan kırdım çünkü kitaptaki imla hataları vardı.Kitaba genel olarak bakarsak iki kitabın birleştirilmesi çok güzel olmuş.Sayfa çevirince yeni kitapla karşılaşmak hoşuma gitti açıkçası.
Tarihle edebiyatın karıştırılması benim açımdan iyiydi çünkü tek başına tarih kitabını bitirmekte zorlanıyordum.Tarihe akıcılık gelmiş ve kendini okutmuş.Hem tarih konusunca hem de edebiyat konusunca güzel bilgiler barındırmış.Tarih bilgim düşük olduğu için Gök Türk dönemini ve yaşanmışlıkları anlamamda yardımcı oldu.
Çoğu bölümü nefesimi tutarak okudum.Yazarın konuyu işleyişi bu bakımdan çok etkili.Kendi tarihimiz zaten gönüllerde taht kurmuşken yazarın da etkisiyle bu duygu iki katına çıkmış.
Kitabı tarih ve işleyiş açısından gönülden destekliyorum.Kendi fikrimce düşüncelerimi Ancak bu şekilde açıklayabildim.Yanlış düşüncem varsa düzeltmenizi umuyorum.Kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.
626 syf.
·1 günde·Beğendi
Bozkurtlara dair bu romanda Nihal Atsız okuyucuya milli duyguları aşılamakla birlikte tarihi de sevdiriyor. Destansı anlatımı ve etkileyici edebi yeteneğiyle okuyucuyu kendine hayran bırakıyor adeta. Töre, aşk, kahramanlık ,vatan ve millet sevgisi gibi temaları romanda sıkça işleyerek okuyucuyu sıkmadan kusursuz bir dengede bir eser ortaya koymuş. Önceden iki kitap halinde yayınladığı 'Bozkurtların Ölümü' ve 'Bozkurtlar Diriliyor' adlı kitapları 'Bozkurtlar' adı altında birlikte yayımlanmış. İkinci kitabında ise Bozkurtların yenilgiye uğramasıyla dağılan Göktürklerin yeniden eski gücüne kavuşma mücadelelerini konu alıyor. Uzun yıllar Çin esaretinde kalan Bozkurtlar, Çin'in çeşitli entrikalarına da ayrıca maruz kalır. İkinci Göktürk Devleti'nin kuruluşu dahil tarihi olaylara ışık tutan güzel bir roman. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
  
626 syf.
·68 günde·Puan vermedi
“tarihte ne olmuşsa başka türlü olamayacağı için öyle olmuştur.” der marx. türk milletini yapboz parçalarına ayrılamayan bir millet olarak düşünmek gerekir.

gök türkler gök tanrı’ya inandı diye, uygurlar budizm’i inanç yapmak istedi ve yine bir türk devleti olan kırgız devleti’ni yıktı diye, osmanlı devleti bilim ve sanatta ilerleyemedi, arap harflerini alfabeye kattı diye bu devletler türk tarihinden silinemez, tarihî sayfalarımızdan atmaya çalışmak avuntudan ibarettir. ya da tam tersi, şu an hâlimiz bedbaht nerede o eski türkler demek yanlıştır. milli bilinci yerinde olmayan insan söylemidir.

göktürk devleti’nin anlatıldığı bozkurtlar, tahkiye biçiminde yazılmış. yazar öyküleyici anlatım biçimiyle karakterleri size sevdiriyor, daha sonra bir bir ölümlerini göreceğiniz kahramanların gidişi bile üzüyor sizi.

milliyetçi duygularla yazılmış, tarihî bir kitap. türk kültürüne ve türkçülüğe dair önemli izler taşıyor. hocamızın “her türk gencinin okuması gereken kitap!” dediği kitap. okuyun gençler, harry potter serisinden buna geçmek zor olacaktır ama .p
626 syf.
İlk yazılı tarihimiz olan Orhun yazıtlarının sahibi Göktürklerin Çinliler yüzünden nasıl yıkıldığını, Kür Şâd'ın 40 çerisi ile Çin sarayına yaptığı ihtilali, İlter-iş Kağan'ın tekrardan Göktürk devletini kurmasını romanlaştırılmış bir şekilde görüyoruz. Romanda bir çok karakterin hikayesine rastlıyoruz. Ve ölüm Türklerde sürekli kol geziyor. Sürekli birileri ölüyor. Okurken kendimi o savaşlarda hissettim diyebilirim. Milli duyguları güçlendiren bir eser olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır okumak istiyordum ve sonunda okudum. Akıcı bir anlatımı olduğu için sayfalar hızlıca çevriliyor. Elimden koymak istemiyordum ama yoğun iş temposu buna engel oluyordu. Kendini Türk hisseden herkese hatta hissetmeyenlere de okumalarını tavsiye ederim. Atsız gerçekten güzel bir eser ortaya koymuş.
626 syf.
Gururla, binlerce kez söyleyebilirim ki: ‘’Kür Şad benim davamın adıdır.''

Tarihimiz kahramanlık örnekleriyle doludur ama şüphesiz Çin sarayını basan Kür Şad ve kırk çerisi bunların en yüksek mertebelisidir. Sayelerinde İkinci Göktürk Devleti kurulmuş, Türkler esir kalmamıştır.

Kürşad'ın oğlunun kaderi de yüreklerimizi dağlamıştır. Kahramanlık dolu bu kitap, akıcı anlatımıyla Türk Edebiyatı'nda bir başyapıttır.

Atsız Ata'nın Bozkurtlar'ı hissederek yazdığını anlamak için çok bir şey yapmaya lüzum yok. Kür Şad'ın kızının son sözlerine bakmanız yeterli. Ve ilk kitabın sonuna düştüğü not.
Okuyucular Üzülmesin:
Çünkü Bozkurtlar Dirilecektir.
---

Her karakteri ayrı güzel.

Almılası, Ay Hanımı’yla Türk kadının nasıl olması gerektiğini,

Sançar’ı, İşbara Alp’i, Pars’ı, Yamtar’ıyla bükülmeyen Türk erliğini,

Kür Şad’la, İlteriş Kağan’la gerçek Türk hükümdarlığını bize anlattığı için Atsız’a yüzlerce kez teşekkür etmeliyiz.

Biz de bir gün Karabuka gibi duvarlara yazacağız :

“ Buyruğunu yerine getirdim. Ötüken’e selâm...”

Bu güzelliği unutmayacağız:

“Bozkurtlar dirilirken Ay Hanım da yaşasaydı ne olurdu”

Ve Kür Şad’ın oğlu umarım Tanrı Dağı'nda sevdiğinle berabersindir.

‘’Ayın bahtı karanlık,
Urungu’nun karadır…’’
626 syf.
·10/10
Listenizde varsa ertelememeniz gerektiğini düşündüğüm yoksa da şiddetle listenize dahil etmenizi tavsiye ettiğim bir kitap. Hüseyin Nihâl Atsız'ın her hikâyesinde olduğu gibi kitabın büyüsüne kendinizi öyle bir kaptırıyorsunuz ki, bir an kitabı bırakasınız gelmiyor. An geliyor Kür Şad ile at koşturuyor, an geliyor Kara Ozan ile kopuz çalıyor, an geliyor Sançar ile kahkahaya boğuluyorsunuz. Sanırım Atsız'ın en büyük becerisinden biri mükemmel derecede betimleme yeteneği. Nitekim kitabı okurken kendimi hiç gidip görmediğim bir coğrafyanın ortasında atalarımı izlerken buluverdim. O dönemde yaşayamamış olmanın hüznünü derinden hissettim. Çin himayesinde yaşamaktansa bağımsızlık uğruna canından geçen kahramanların her birine bu kutsal miras için minnet duydum.

İstiklâl uğruna 40 kişi ile saray basan şanlı bir ırka mensup olduğumuz için övünç duymak en tabiî hakkımız diye düşünüyorum. Lâkin ırkımızın emrinde çalışmak da en temel vazifemiz. Ölsek de yenilmeyeceğiz. Ne diyor kitapta "Kür Şad attan düşmüş fakat ölmemişti. Ölmüş fakat yenilmemişti...".
626 syf.
·Beğendi·10/10
En az üç neslin Türkçülükle, Türk Milleti'nin de Kür Şâd adı ile tanıştığı kitap. Kaç kere okuduğumun sayısını ben bile unuttum. İlk defa ortaokul son sınıfta okumuştum ve o gün damarımda kan kaynamaya başlamıştı... hâla kaynıyor..

Her Türk'ün baş ucu kitabı.
Yoksulluk iyi bir şey değildir. Ama korkulacak yoksulluk gönül ve yürek yoksulluğudur. En büyük baylık pek yürekli, katı kollu, yılmaz gözlü olmaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bozkurtlar
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
616
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754378009
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Baskılar:
Bozkurtlar
Bozkurtlar
Bozkurtlar Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor Bozkurtlar, yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri sonucunda "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı ölümsüz eserlerin, bir arada yayınlanmak suretiyle aldığı yeni isimdir. Bozkurtlar, her idealist Türk'ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir. Bu roman, Atsız Bey'in daha sağlığında iken edebiyatımızın klâsikleri arasında yerini almış ve yazarını da ölümsüzleştirmiştir. Ötüken Neşriyat, uzun bir aradan ki bu zaman zarfında bir çok meşru ve korsan baskıları da yapıldıktan sonra, Türklüğün şuur ve gururu olan Bozkurtlar'ı yeniden yayınlarken on binlerce okuyucusunun heyecanını tazelemekten ve sevincine vesile olmaktan kıvanç duyar.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2.982 okur

 • mahmut öksüz
 • Hasan AYDIN
 • Canan koç
 • Meltem
 • Merve Çetinel
 • DonJuanDeMarco
 • Meral Baydar
 • Vildan Yazıcı
 • Ayça key
 • Zehra Köten

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.7
14-17 Yaş
%11.4
18-24 Yaş
%27.1
25-34 Yaş
%23.9
35-44 Yaş
%15
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%42.8
Erkek
%57.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68.9 (819)
9
%14.7 (175)
8
%7.1 (85)
7
%3 (36)
6
%0.8 (9)
5
%0.6 (7)
4
%0.2 (2)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%4 (48)

Kitabın sıralamaları