9,4/10  (400 Oy) · 
907 okunma  · 
423 beğeni  · 
5.275 gösterim
Bozkurtlar Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor Bozkurtlar, yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri sonucunda "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı ölümsüz eserlerin, bir arada yayınlanmak suretiyle aldığı yeni isimdir. Bozkurtlar, her idealist Türk'ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir. Bu roman, Atsız Bey'in daha sağlığında iken edebiyatımızın klâsikleri arasında yerini almış ve yazarını da ölümsüzleştirmiştir. Ötüken Neşriyat, uzun bir aradan ki bu zaman zarfında bir çok meşru ve korsan baskıları da yapıldıktan sonra, Türklüğün şuur ve gururu olan Bozkurtlar'ı yeniden yayınlarken on binlerce okuyucusunun heyecanını tazelemekten ve sevincine vesile olmaktan kıvanç duyar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  626
 • ISBN:
  9789754378009
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Samet Koçyiğit 
 02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı okurken binlerce yıl öncesine, bozkırda atların koşturduğu, çadırların kurulduğu, kılıçların çekildiği günlere gittim hatta içinde kayboldum. İslam'la henüz tanışmamış olmasına rağmen Türk töresinin insana ne kadar değer verdiğini, Töre karşısında kağanların bile boynunun kıldan ince olduğunu gördüm. At üstünde koşturdum, ava çıktım, yoksulluğu, kıtlığı gördüm. Evdeşi ve çocukları için mücadele eden erleri gördüm. Elinde kopuzuyla Türkü söyleyen ozanları dinledim. O eşsiz şehri Ötüken'i ve Türk yurdunu gezdim. Kürşad'ı, Onbaşı Pars'ı, İşbara Han'ı, Yamtar'ı Tonyukuk'u, Ay Hatun'u gördüm. Çin üzerine sefere çıktım. Esir düştüm. Yaralandım. Yılmadım, yıkılmadım. Güreş tuttum. Ok attım, kılıç savurdum. Birde ölümlü dünyada ölümsüz sevdaları gördüm...
Bu ülkede yaşayan, ülkesini seven, her görüşten, her gencin rahatlıkla okuyabileceği şahane bir tarihi roman. Diğer eselerini okumamak la birlikte bu ölümsüz eseri bizlere bıraktığı için Hüseyin Nihal Atsız'a şükranı bir borç bilirim, saygılarımla...

DERYA... 
 20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Delinse yer,çökse gök,yansa,kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan
Yıldırımdan,tipiden,kasırgadan yılmayan
Ölümlerle eğlenen tunç yürekli TÜRKLERİZ"...

Vatanım...Bayrağım...Ezanım...Vatanım bölünmesin...Bayrağım inmesin...Ezanım dinmesin...Vatanımın toprağında,bayrağımın altında,ezanımın sesiyle yaşamayı ve ölmeyi nasip etsin yüce Rabbim...

İşte böyle bir aşkla okudum Bozkurtları...Kalbimin sesi kulaklarımı çınlatırken,gözlerimden akan yaşların farkında olmadan daldım gittim Bozkurt'ların bozkırına...Bir avuç toprak olmak için,yurt olmak için açlıktan,hastalıktan öldüklerini gördüm de baş eğdiklerini,boyun büktüklerini görmedim...
Kürşad,İşbara Han,Üç Oğul,Bögü Alp,Gök Börü,Yamtar,Sancar,Urungu...Bu güzel insanlar atlarına binip "uçmağa"gitseler de benim ve benim gibi soyunu,atasını bilip,unutmayanların gönüllerinin baş köşesinde olacaklardır...

Şükürler olsun ki dünyanın en güzel vatanına ve bayrağına sahip bu ulusun,unutulmayacak kahramanları var...Ne mutlu bunu bilenlere,unutmayanlara ve unutmayacak olanlara...

Ahmet Asaf 
 08 Kas 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir ölüp bin dirilen, öldükçe kahramanlaşan bir milletin varoluş mücadelesini akıcı bir dille, okuru yormayan söz dizimiyle ve harika bozkır, çeri ve akın betimlemeleri ile anlatmış Atsız Ata.
Okudukça heyecanlandığım, milli duygularımın şaha kalktığı, ecdadima minnet duyduğum, gururlandığım bazen de utandığım tarihi roman milli şuuru ve hissiyatları muazzam şekilde besliyor. Sayfaları çevirdikçe kendimi Ötüken bozkırlarında at sırtında akın ederken, bazen gayri ihtiyari hücum borusunu üflerken buldum :) Bazen Pars oldum Almıla'yı hayal ettim, Kür Şad oldum konçuyu hayal ettim, bazen Yamtar oldum acıktım, acı çektim, Urungu oldum Ay Hanım'ı hayal ettim, roman bitti, BEN oldum Ötüken'i hayal ettim..
Lisede okuduğum için bu sefer yavaş yavaş okuyup hatta maçın gollerini tekraren izler gibi sayfaları da tekrar tekrar okuyup tahayyül ederek, bitmesin diye kaldığım yerden 1-2 sayfa geriden başlayarak okudum kitabı. Umarım filmi de çekilir bu muhteşem yıkılış ve diriliş destanının.
Son olarak gurur duyduğumuz Ötüken'den yayını çekerek cihan hakimiyeti ülküsünden yola çıkan bir milletin ve Ötüken yigitlerinin1300 yıl sonraki evlatları yine aynı ruh ve aynı karakterle şehadet şerbetini içiyor. Ecdadımıza ve ay yıldızlı bayrağımız için geridekini düşünmeyenlere minnettarız.
Unutursak, GÖK GİRSİN KIZIL ÇIKSIN..
*Vaktiyle bir Atsız varmış, Var Olsun..

eskimolardan kim kaldı? 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 68 günde · Puan vermedi

“tarihte ne olmuşsa başka türlü olamayacağı için öyle olmuştur.” der marx. türk milletini yapboz parçalarına ayrılamayan bir millet olarak düşünmek gerekir.

gök türkler gök tanrı’ya inandı diye, uygurlar budizm’i inanç yapmak istedi ve yine bir türk devleti olan kırgız devleti’ni yıktı diye, osmanlı devleti bilim ve sanatta ilerleyemedi, arap harflerini alfabeye kattı diye bu devletler türk tarihinden silinemez, tarihî sayfalarımızdan atmaya çalışmak avuntudan ibarettir. ya da tam tersi, şu an hâlimiz bedbaht nerede o eski türkler demek yanlıştır. milli bilinci yerinde olmayan insan söylemidir.

göktürk devleti’nin anlatıldığı bozkurtlar, tahkiye biçiminde yazılmış. yazar öyküleyici anlatım biçimiyle karakterleri size sevdiriyor, daha sonra bir bir ölümlerini göreceğiniz kahramanların gidişi bile üzüyor sizi.

milliyetçi duygularla yazılmış, tarihî bir kitap. türk kültürüne ve türkçülüğe dair önemli izler taşıyor. hocamızın “her türk gencinin okuması gereken kitap!” dediği kitap. okuyun gençler, harry potter serisinden buna geçmek zor olacaktır ama .p

Münzevi Okur 
12 Haz 2016 · Kitabı okudu · 14 günde

İlk yazılı tarihimiz olan Orhun yazıtlarının sahibi Göktürklerin Çinliler yüzünden nasıl yıkıldığını, Kür Şâd'ın 40 çerisi ile Çin sarayına yaptığı ihtilali, İlter-iş Kağan'ın tekrardan Göktürk devletini kurmasını romanlaştırılmış bir şekilde görüyoruz. Romanda bir çok karakterin hikayesine rastlıyoruz. Ve ölüm Türklerde sürekli kol geziyor. Sürekli birileri ölüyor. Okurken kendimi o savaşlarda hissettim diyebilirim. Milli duyguları güçlendiren bir eser olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır okumak istiyordum ve sonunda okudum. Akıcı bir anlatımı olduğu için sayfalar hızlıca çevriliyor. Elimden koymak istemiyordum ama yoğun iş temposu buna engel oluyordu. Kendini Türk hisseden herkese hatta hissetmeyenlere de okumalarını tavsiye ederim. Atsız gerçekten güzel bir eser ortaya koymuş.

Gururla, binlerce kez söyleyebilirim ki: ‘’Kür Şad benim davamın adıdır.''

Tarihimiz kahramanlık örnekleriyle doludur ama şüphesiz Çin sarayını basan Kür Şad ve kırk çerisi bunların en yüksek mertebelisidir. Sayelerinde İkinci Göktürk Devleti kurulmuş, Türkler esir kalmamıştır.

Kürşad'ın oğlunun kaderi de yüreklerimizi dağlamıştır. Kahramanlık dolu bu kitap, akıcı anlatımıyla Türk Edebiyatı'nda bir başyapıttır.

Atsız Ata'nın Bozkurtlar'ı hissederek yazdığını anlamak için çok bir şey yapmaya lüzum yok. Kür Şad'ın kızının son sözlerine bakmanız yeterli. Ve ilk kitabın sonuna düştüğü not.
Okuyucular Üzülmesin:
Çünkü Bozkurtlar Dirilecektir.
---

Her karakteri ayrı güzel.

Almılası, Ay Hanımı’yla Türk kadının nasıl olması gerektiğini,

Sançar’ı, İşbara Alp’i, Pars’ı, Yamtar’ıyla bükülmeyen Türk erliğini,

Kür Şad’la, İlteriş Kağan’la gerçek Türk hükümdarlığını bize anlattığı için Atsız’a yüzlerce kez teşekkür etmeliyiz.

Biz de bir gün Karabuka gibi duvarlara yazacağız :

“ Buyruğunu yerine getirdim. Ötüken’e selâm...”

Bu güzelliği unutmayacağız:

“Bozkurtlar dirilirken Ay Hanım da yaşasaydı ne olurdu”

Ve Kür Şad’ın oğlu umarım Tanrı Dağı'nda sevdiğinle berabersindir.

‘’Ayın bahtı karanlık,
Urungu’nun karadır…’’

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En az üç neslin Türkçülükle, Türk Milleti'nin de Kür Şâd adı ile tanıştığı kitap. Kaç kere okuduğumun sayısını ben bile unuttum. İlk defa ortaokul son sınıfta okumuştum ve o gün damarımda kan kaynamaya başlamıştı... hâla kaynıyor..

Her Türk'ün baş ucu kitabı.

Piemaker 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her has ülkücünün hayatında en az 1 kere okuduğu(okuması gerektiğini düşündüğüm) bu eseri bitirdim en sonunda.Nasıl bitirdiğimi bana soracak olursanız eğer, cevabını bilmediğim,bilemediğim soruları sormayın derim size.Sayfaları çevirdikçe Uçmağa varışlarını okuduğum Kahraman erlere üzülerek mi,Çinlilerle olan tatlı münasebetinden ötürü zihnimi hafifleten Yamtar'ın hallerine gülerek mi,Beni muhtemelen kendi ruhlarına aşık eden
Onbaşı Urungu'ya,Binbaşı Pars'a,gözüpek Yamtar'a,çaşıt Karabudak'a,Güzelliğiyle Teginleri birbirine düşman eden Ay Hanıma,kurt resimli tuğunu gönlüme diken Kürşad'a,1300 yıl sonra bile şanlarının konuşulacağına inanan ve bu konuda -iyi ki - haklı çıkan Binbaşı Bögü Alp'e,umutlarından eser kalmamasına rağmen bitmek tükenmek bilmeyen cesaretleriyle yanan Onbaşı Sülemişle Yağmur'a, canından vazgeçip onurundan vazgeçmeyen Gökbörü'ye ve daha bu kitapta adı geçip bahsedemediğim nicelerine saygı ve sevgim ile birlikte duyduğum hayranlıkla mı,yoksa Hüseyin Nihal Atsız ve bu eseriyle daha önceden tanışamamanın verdiği pişmanlıkla mı bitirdim? Sanırım hepsi...

Döndü Aktaş 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor eserlerinin birleştirilmiş halidir."her idealist Türk ün heyecanında, fikir dünyasında, ülkücülüğünde ve inancında payı olan dev bir eserdir." Cengiz Aytmatov Atsız Ata için şunları demiştir. :"Bozkırda doğmuş olan ben bile, bozkır hayatını, hiç bozkır görmemiş Atsız kadar canlı anlatamazdım"

Delinse yer, çökse gök, yansa, kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan;
Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!

Bu türkü hala göklerdw çınlıyor. Kür Şad ve kırk arkadaşı, aylı kızıl bayrağı bekleyerk hala ufukları gözlüyorr...

Bayan Okur 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · 8/10 puan

Merhabalar,
Kitabı almaya pandanın kitaplığı 'la karar vermiştik. Aynı anda okuyacaktık fakat Atsız olunca dayanamayıp başlamış bulundum. Şimdi de başladığıma pişman olmadığımı anlatmak isterim.
Hikaye içinde hikaye olması durumu beni çok mutlu etti severim birbirine girmiş olayları. Kitapta benim dikkatimi çeken tek kusur yazım hatalarının oluşuydu. Edebi açıdan çok başarılı diyemem ama olay örgüsüne hayran kaldım bazı yerlerde tahmin ediyorum ne olacağını aynısı da oluyor ama okumaktan sıkılmıyorum çünkü hep farklı bir noktayı kaçırmış oluyorum. Bu da okuma isteğini artırıyor. Keyifli okumalar :)

Kitaptan 183 Alıntı

eskimolardan kim kaldı? 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- İleri gitme! Sonra kan olur!
- Fena mı? Kanının rengini görürüz.

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 122)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 122)
Demet cepel 
22 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kürşad ölmüştü fakat attan düşmemişti...
Kürşad ölmüştü fakat yenilmemişti...

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız
Piemaker 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Dağ dağa kavuşmaz,kişi kişiye kavuşur.Birgün yine buluşuruz.

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 462)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 462)
Samet Koçyiğit 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

- Kırk eşkıyanın ölüsü kırk milyonluk koca devleti yendi! dedi ve gülerek tamamladı:
- Hayaletlerden korkmanız sayesinde...

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 431)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 431)

Yoksulluk
Yoksulluk iyi bir şey değildir. Ama korkulacak yoksulluk gönül ve yürek yoksulluğudur. En büyük baylık pek yürekli, katı kollu, yılmaz gözlü olmaktır.

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (baylık= mutluluk)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (baylık= mutluluk)
eskimolardan kim kaldı? 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

“Dövüşmek için öfkelenmeyi beklersem vuruşamadan ölürüm.”

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 531)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 531)
Murat 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çinli tutsağın elindeki kılıç bir Türk beğini öldürebilir mi? Ötüken'de bir Türk beğini öldürmek için bütün Çin pusata sarılmalıdır.

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 79 - Ötüken Yayınları)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 79 - Ötüken Yayınları)
eskimolardan kim kaldı? 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Yazık be Yamtar! Yenildin! dedi.
Yamtar gülümsedi:
- Hayır! Ortada yenen, yenilen yok.
Üç Oğul şaşırarak sordu:
- Ya sırtının bu toprağa değmesi nedir?
Yamtar, filozof durumuyla cevap verdi:
- Kuruntu!...

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 359)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 359)
eskimolardan kim kaldı? 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Gel bakalım dik başlı bahadır, dedi, elimden ucuz kurtuldun.
- Kimin kimden kurtulduğunu Tanrı bilir yüzbaşı.
- Sen babandan daha keskin konuşuyorsun be!...
- Oğul atayı geçmese işler yürümez ki...

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 507)Bozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 507)
19 /