1000Kitap Logosu
Deli Kurt
Deli Kurt
Deli Kurt

Deli Kurt

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
2.965 Kişi
9,9bin
Okunma
2.955
Beğeni
38,1bin
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Ötüken Neşriyat · Şubat 2020 · Karton kapak · 9789754378016
Diğer baskılar
Deli Kurt
Deli Kurt
Deli Kurt
Deli Kurt
Deli Kurt
Deli Kurt
"Deli Kurt", Osmanlı tarihinde Yıldırım Bayazıd'dan sonra "Şehzadeler Kavgası" diye anılan devrin tarihî bir romanıdır. Bir bakıma göre de "Bozkurtlar"da başlayan Orta Asya'daki hayat kavgasının yeni vatan Anadolu'da devamıdır. Şehzadeler arasında süren ve tafsilâtı henüz yeterince aydınlanmamış bulunan çarpışmada Yıldırım'ın oğulları hayat ve taht mücadelesinin hem kahramanca, hem şairane, hem de sefîhane bir örneğini vermişler ve birbiri ardınca hayata veda ederek meydanı içlerinden birisine bırakmışlardır. Bunlar arasında en talihsizi ve hayatı en az bilineni İsa Çelebi'dir. Deli Kurt, İsa Çelebi'nin meçhul bir oğlunun dramıdır. Bu dram daha sonraki asırlarda daha büyük bir şiddetle sürüp gidecek ve yüzlerce şehzadenin hayatına mal olacaktır. Romanda görülen parlak bakışlı, gözlerine bakılamayan kız, hayalî bir tip değildir. Zamanımızda Muğla köylerinden birinde böyle bir kız yaşamıştır ve belki de hâlâ yaşamaktadır. Roman yazarı, bu parlak ve büyülü bakışları beş yüz yıl öncesine götürmekle esere çeşni vermekten başka bir şey yapmamıştır.
7 mağazanın 12 ürününün ortalama fiyatı: ₺22,3
8.9
10 üzerinden
2.965 Puan · 394 İnceleme
Milena
Deli Kurt'u inceledi.
240 syf.
·
7 günde
Efsaneleri, doğa üstü olayları, mitolojik kahramanları ne bileyim çoğu bilim kurgu tarzı hikayeleri sevmem. Deli Kurt ise tüm bunlara rağmen benden on üzerinden dokuz puan almayı başardı. Evet ben ne kadar gerçekçi bir insansam da bu kitaptaki bir karakterin bazı olağanüstü hallerini sevdim. Hüseyin Nihal Atsız'ın kaleme aldığı bu eser bana savaştan çok aşk hikayesiymiş gibi geldi. Hele bir Macar savaşı vardı ki kılıçların sesi kulaklarımıza kadar geldi, kan gövdeyi götürdü falan derken bir kavuşma sevdasıdır ki gitti. Kitap aşkı da çok güzel bir şekilde konu edinmiş. Nasıl ki savaşı bize güzelce betimliyorsa Nihal Atsız, aşkı da öyle güzel yansıtmış. Ben sadece evli insanların başkalarına "aşık oldum ne yapayım" şeklindeki düşüncelerine karşı olduğum için çoğu yerde hmmm hmmmlayarak okudum kitabı. Karşıyım arkadaşlar yapacak bir şey yok, bu karşı durma hallerim de okurken tarafsız olarak kitaba kendimi bırakmama engel oluyor. Tamam günümüz ahlak değerleri ve kültür anlayışı ile okumak da doğru değil ama ben bu konuyu aşamıyorum. Aşabilen neden olmasıncılara saygım var elbet. Sadece benim temennim bu tip insanlara koca bir ağız dolusu "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olun" inşallahh'tır. Biraz daha devam edersem Deli Kurt ile resmen kavga ediyor olacağım o yüzden burada konuya nokta koyuyorum. Kitap dil olarak sade, yalın, anlaşılır; yani herkesin okuyup anlayabileceği tarzda kaleme alınmış. Betimlemeler çok uzun değil, yeterli ölçüde. Gözünüzün önüne çok şey geliyor ama Nihal Atsız bunu sizi sıkmadan kısa yoldan yapıyor. Konusu da benim aslında hep merak ettiğim Osmanlı taht oyunları ile ilgili. Hani padişahlık savaşları, tahta çıkan diğerlerini köstek olmasın diye yok etme ya da etkisiz hale getirme çabasına giriyor bilirsiniz işte. Şehzadelerden bir şehzade tahta çıkan amcası tarafından yok edilmesin diye henüz anne karnındayken annesiyle birlikte saklandığı bir yerde doğuyor, orada büyüyor. Soyundan habersiz ömrünü devletine adayan bir sipahi oluyor. Günlerden bir gün, güzel bir rastlantı sonucu aşk ile tanışıyor. Ama ne aşk! Sonrası mı? Okuyun bence. He bir de ismi "Gökçen" olan hanım kardeşler siz özellikle okuyun. Keyifli okumalar dilerim herkese.
Deli Kurt
8.9/10
· 9,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
77
271 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
H. Nihal ATSIZ, tarihi destansı yanlarıyla ve hikayeleştirerek anlattığı için oldukça keyif alarak öğrenme sürecine girmiş oluyorsunuz. Taht kavgası ile -tarihi bir romanmış gibi- başlayan Deli Kurt romanı, daha çok efsunlu ve yasak bir aşkı anlatmakta. Ancak bunu öyle güzel anlatmakta ki; kitabı okurken Gökçen kızın gözlerini hayal ederken dahi kör olabilme ihtimaliniz olduğuna inandırmakta sizi :) Gökçen kız çeşmesinden akan suyun serinliği hâlâ şakaklarımda mesela :) Demem o ki okurken öğrenmek; öğrenirken keyif almak ve aşkın ızdırabı altında ezilmek istiyorsanız bu kitap başucu kitabınız olabilir.
Deli Kurt
8.9/10
· 9,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Zeynep Bölek
Deli Kurt'u inceledi.
240 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çooook çoooook çooooook beğendiğim bir kitap. Kitaplığımda seçeceğim 3 kitaptan birisi. Kitabı defalarca olusam kesinlikle sıkılmam. Bence okuyacağınız bir sonraki kitap kesinlikle Deli Kurt olmalı. Deli Kurt, Atsız’ın tarihi bir romanı. Kitap, Ankara Savaşının kaybedilmesiyle başlıyor. •”Görülmeyen son ne olabilirdi ki? Bütün sonlar kara toprak değil miydi?” •”Artık hiçbir şey görünmüyor, fırtınanın uğuldadığı bu yolda yalnız bir atın nal sesleri ve bir insanın hıçkırıkları işitiliyordu.”
Deli Kurt
8.9/10
· 9,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16