Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

8,4/10  (65 Oy) · 
133 okunma  · 
42 beğeni  · 
4.871 gösterim
'Ekonomik tetikçiler (ET'ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslar arası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.'

Dünyamızı kimler yönetiyor? Kirli aileler, kirli şirketler.
Kalkındırma yalanı altında -milyarlarca dolarlık- şişirilmiş projeler ve bu projeleri 'bilimsel' gösteren, üniversite kitaplarına bile geçmiş raporlar, teoriler. Maalesef bu kez komplo değiller! Hedef ülkeler, hedef yöneticiler; ya satılacaklar, ya da ölecekler. Hepsi yaşanmış, hepsi gerçek.

Yöntem çok, amaç tek: Şirketokrasi ile yönetilen "küresel imparatorluk"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9789756006030
 • Orijinal Adı:
  CONFESSIONS OF AN ECONOMIC HIT MAN
 • Çeviri:
  Murat Kayı
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mert Demiröz 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Madem küresel imparatorluk her yere sızabiliyor, o halde her seçimde kim bizim topraklarımızı ve zenginliklerimizi küresel imparatorluğa daha iyi peşkeş çeker diye seçmeye gidiyoruz demektir. O halde seçebileceğimiz insanlar ya bu sistemin gönüllü olarak birer parçaları olmuşlar, ya da bir şekilde bu sisteme dahil edilmişlerdir. O zaman cumhuriyet tüm dünya ülkelerine zarar veren bir rejimdir. Çünkü küresel imparatorluk kimin parti başkanı olacağına dahi müdahale ediyor olabilir.Bununla birlikte tek adamla yönetim de bir çözüm olamayabilir, çünkü bu sefer de küresel imparatorluğun çakalları devreye girer, uçak kazaları, darbeler zehirlemelerle tek adamı bertaraf ederler. O zaman ideal yönetim şekli ne olmalıdır ki küresel imparatorluğa dur denilebilsin ? Asıl cevaplanması gereken soru işte budur.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Silahsız savaş nasıl olur diye merak ediyorsanız işte size silahsız savaşı anlatabilecek bir baş ucu kitabı.

Küreselleşmeyle birlikte emperyalizmin ve kapitilizmin kendini şirketizmin eline nasıl bıraktığını bu kitabı okuyunca anlayacaksınız.

Bu kitabı okuduğunuzda dünyayı siyasi ve ekonomik olarak kimler yönetiyor göreceksiniz.

Kitabı okumanız için ekonomist olmanıza gerek yok... Meraklı olsanız yeterli.

berfin srts 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Bir ekonomik tetikçinin vicdanı ya da itirafları ne derseniz diyin. Bence kendine bişeyler katmak isteyen, ekonominin, doğal kaynakların, en önemlisi de petrolün olaylara nasıl yön verdiğini görmek isteyen herkes okumalı.
Kitapta Abd-Panama savaşları, 1973 Şili darbesi, 1954 Guatemala darbesi, Suudi Arabistan Para Aklama Tezgahı, Panama kanalı olayları gibi daha birçok olaya değinilmekte. Arbenz, Allende gibi isimlerin darbeye kurban gitmesi Roldos veTorrijos' un ard arda gelen ölümleri yazarın tabiriyle "şirketokrasi"nin acı gerçeklerini ortaya koymakta.
Bu kitap dünya siyasetini de az da olsa anlamanıza yardımcı olacaktır. Tavsiyemdir.

Alper Abay 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitap Zeitgeist belgeselinin bir bölümünü de oluşturan 3. dünya ülkerinin sömürülmesi baş kaldıranın başının kesilmesini anlatan dünya düzeni hakkında içerden bilgi sızdıran bir ajanın hikayesi

Muharrem Armağan 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle okuduğunuz bir çok kitaptan daha faydalı bir kitap. Kitapta zamanında Amerika için çalışan ve diğer ülkeleri Amerikaya nasıl muhtaç ettiğini bu yolda başvurdukları yolları yazan yazarımız olay olay isim isim kaleme almış. Kitabın konusunu daha iyi anlamanız için bir örnek verecek olursam yazarımızın amacı Amerika için diğer ülkelerin ihtiyaç duyacakları herhangi bir şeyi bulup o ülkeye onu ihraç etmek için kredi sunmaları mesela Türkiyenin yola ihtiyacı var ama yeterli parası yok veya araç gereci yok öncelikle yazarın amacı bunu tespit etmek ve gerekli mevkilerle görüşmek ve ülkeye ödeyemeyeceği krediler vermek ve bu işi kendi makinalarıyla yaptırmak yani her yönden Amerikaya muhtaç etmek eğer bu yeterli olmazsa ikinci yol rüşvet bu da olmazda yazarımız aradan çıkıyor ve ülkeye sızmış ajanlar darbe veya suikast yapıyorlar. Çok basit görünüyor farkındayım bu kadar kolay mı diye soruyorsanız ama İran da yapılan darbeyi veya Suudi Arabistan'ın rüşvet veya zaaflardan yararlanmayla nasıl Amerikaya muhtaç edildiğini kitaptan isim isim tarih tarih öğrenebilirsiniz. Kitabın gerçekliği konusu bana da şüpheci geldi yani bu kadar bilgiyi bilen birini yaşatmaları nasıl mümkün oldu sorusu benim de aklımı hala kurcalıyor ama olaylar ve isimler doğru uyguladıkları yöntemler mantıklı ve yazarın dediğine göre eğer yazarı öldürselerdi kitabın okur kitlesi daha çok olacaktı. Kitabı kesinlikle tavsiye ederim kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Perkins'in sıra dışı kitabı. Üç cildin tamamını okudumsa da ilk kitap yani bu, dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.

Özgür Hacıkurteş 
17 Oca 02:10 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eğer emperyalist ülkelerin diğer ülkeleri kendilerine nasıl bağladıklarını merak ediyorsanız mutlaka okunması gereken bir kitap..sade dille anlatılılmış emeği geçen herkese teşekürler.

MzlmKrkmz 
24 Oca 23:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap adından da anlaşılacağı üzere, ABD tarafından yetiştirilen bir ET nin, dünyada neler yaptığını veya yapabileceklerini anlatıyor. Aldıkları eğitimler o kadar muazam ki, yaptıkları işlerde hiçbir şekilde iz bırakmıyorlar. Özellikle işlerine gelmeyen ülkelerde yaptıkları darbeler ve niceleri hepsi kitapta anlatılmış.

Hakan Kocaman 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dünya ekonomisinin, petrolün ekonomi üzerindeki etkilerini ve insanların özellikle büyük devletlerin kendi çıkarları için hangi yollara başvurduklarını, Güney Amerika'da ve dünyanın diğer bir çok yerindeki fakir ülkleri nasıl sömürdüklerini anlatan, okudukça sizi de hayretler içerisinde bırakacağını tahmin ettiğim eser.

Şansel Oskan 
04 Oca 12:40 · Kitabı okudu · 87 günde · Beğendi · 7/10 puan

Pek sürükleyici değil ancak bence kesinlikle gelişmekte olan tüm ülke halklarının okuması gereken bir yapıt. Yazar sıklıkla etik ve kendi seçimleri arasındaki tercihleri hakkında günah çıkarma çabasındayken okuyucuyu da çelişkiye sürüklese de ana akış oldukça anlaşılır ve farkındalık yaratır boyutta.

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

seher 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kendi otomobilini üretemeyen ülkeye borç verip otobanlar yaptırırız. Sonra onlara arabalarımızı satarız. Sonra bankalarını satın alırız. O bankalardan halka ucuz krediler verip daha çok araba almalarını sağlarız. Böylece verdiğimiz o krediyi arabamızı satarak geri alırız, hem de faiziyle. O ülkeye dünya bankası ya da kardeş kurumlardan kredi ayarlarız. Ayarlanan kredi "ASLA" o ülkenin hazinesine gitmez. O ülkede ‘proje‘ yapan bizim şirketlerimizin kasasına girer. Enerji santralleri, sanayi alanları, limanlar, dev havaalanları yapılır. Aslında insanların işine yaramayan bir yığın beton. Bizim şirketlerimiz kazanır o ülkedeki birileri de nemalandırılır. Toplum bu düzenekten hiçbirşey kazanmaz. Ama ülke büyük bir borcun altına sokulmuş olur. Bu o kadar büyük bir borçtur ki ödenmesi imkansızdır. Plan böyle işler. Sonunda ekonomik danışmanlar/tetikçiler olarak gider onlara deriz ki; "Bize büyük borcunuz var ödeyemiyorsunuz. O zaman petrolünüzü satın, doğal gazınızı bize verin, askeri üslerimize yer gösterin, askerlerinizi birliklerimize destek olmaları için savaştığımız bölgelere gönderin, Birleşmiş Millletler de bizim için oy verin! Elektrik su kanalizasyon sistemlerinizi özelleştirin! Onları Amerikan şirketlerine ya da diğer çok uluslu şirketlere satın..." Sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemleri ele geçiririz. Bu, ikili, üçlü, dörtlü bir darbeler serisidir."

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kişiler açgözlülüklerinden ötürü ödüllendirildikçe, aç gözlülük baştan çıkarıcı bir hal alır.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 10 - APRİL)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 10 - APRİL)
onur 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının günlük geliri 2 usd nin altındadır.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
berfin srts 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evinizi ve arabanızı, yiyecek ve giysilerinizi, elektrik ve sağlık hizmetlerinizi sağlar gibi görünen bir sisteme, (bu sistemin aynı zamanda her gün 24 bin insanın açlıktan öldüğü ve milyonlarcasının daha sizden nefret ettiği veya en azından, seçtiğimiz temsilciler tarafından yaratılan politikalardan nefret ettiği bir dünya yarattığını bilseniz bile) nasıl karşı gelirsiniz? Sistemin kendini imha etmek üzere olduğundan şüpheleniyor olsanız bile sıradan çıkıp sizin ve komşularınızın her zaman neredeyse Tanrı kelamı olarak kabul ettiği kavramları sorgulama cesaretini nasıl bulursunuz ?.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
seher 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İmparatorluklar asla sonsuza dek yaşamaz. Her biri sonuçta korkunç bir çöküşü yaşamıştır. Daha mutlak egemenlik peşinde koşarlarken birçok kültürü yok ederler, sonra da kendileri yıkılırlar. Uzun vadede hiçbir ülke ya da ülkeler topluluğu, varlığını başkalarını sömürerek sürdüremez.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
 08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir problemin varlığını kabul etmek, çözüm bulma yolunda atılan ilk adımdır. Bir günahı itiraf etmekse, kurtuluşun başlangıcı.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 12 - APRİL)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 12 - APRİL)
Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

' Köşeyi dönenlerin ' yaşam tarzları ve donanımları ( yatlar, katlar ve özel jetler ) hepimizi tüketmek, tüketmek ve daha fazla tüketmeye özendiren birer model olarak sunuluyor. Bizi, bir şeyler satın almanın toplumsal bir görev olduğuna, dünyayı yağmalamanın ekonomi için iyi olduğuna ve dolayısıyla bunun yüksek çıkarlarımıza hizmet ettiğine ikna etmek için de hiçbir fırsat kaçırılmıyor.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 11 - APRİL)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 11 - APRİL)
berfin srts 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünya nüfusunun en zengin ülkelerde yaşayan beşte birinin gelirinin en fakir ülkelerdeki beşte birinin gelirine oranı, 1960'ta 30'da 1 'den 1995'te 74'te 1'e çıkmıştı. Ve hala, Dünya Bankası, USAID, IMF, bankalar, şirketler ve hükümetler gibi uluslararası "yardım" faaliyeti içinde olanlar, bize işlerini yapmakta olduklarını ve ilerleme kaydettiklerini söylemeye devam ediyorlar.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John PerkinsBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins
Mehmet Cuma ÖZTÜRK 
08 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

ET projelerinden dolayı dış borç içinde yüzen Ekvador, milli bütçesinden haddinden fazla bir payı resmi rakamlarla yoksulluk sınırının altında olarak tanımladığı milyonlarca vatandaşına yardım etmek için kullanmak yerine borç ödemelerine ayırmak zorundadır. Ekvador'un bu borç yükünden kurtulmak için tek şansı da yağmur ormanlarını petrol şirketlerine satmaktır. Aslında, ET'lerin daha en başında gözlerini Ekvador'a dikmesinin nedenlerinden biri, Amazon bölgesinin altında Ortadoğu'daki petrol sahalarına rakip olabilecek büyüklükte bir petrol denizi olduğuna inanılmasıydı.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 20 - APRİL)Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları, John Perkins (Sayfa 20 - APRİL)
3 /