Kavgam

7,2/10  (144 Oy) · 
562 okunma  · 
99 beğeni  · 
12.821 gösterim
Dünyayı değiştiren ve kitleleri en fazla etkileyen kitaplardan biridir. Hitler`in propagandaya verdiği önemi görünce bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir devleti ve devletin yapması gerekenleri vatandaşlık, ırkların üstünlüğü, Hitler`in günlük meselelere bakışı, onları değerlendirişi ve bu meselelerden kendine dersler çıkarması kalabalıkların ne işe yaradığı, diğer insanların daha doğrusu kendi ırkından olmayanların ne olduğunu kendi yazdıklarından okumak insanı en çok etkileyen tarafdır. İngiltere Başbakanı Churchill`in şu sözleri bu kitabın değerini anlamak için yeterlidir. "Eğer Hitler"in `Kavgam` adlı kitabını ciddiye alarak okusaydık İkinci Dünya Savaşı`nın çıkmasına engel olurduk."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9786055577582
 • Orijinal Adı:
  Mein Kamph
 • Çeviri:
  Mustafa Çetin Baydar
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

İlk 200 sayfasında kendi milleti için bir şeyler yapmaya çalışan bir adam gördüm ancak sonra çığırından çıktı . Bu kitabı izlediğim bir filmden sonra bu adam bunları nasıl yapmış olabilir ne düşündü acaba diyerek okumaya başladım . Kitabı okuduğumda gördüm ki anlamak mümkün değil . Bu nasıl mantık dedirtti sık sık bana . Zamanında Almanlar tarafından katliama uğrayan bir milletin bugün başka bir topluma katliam yapması da anlaşılır şey değil . Demek ki ya insanlık unutuldu ya da insanlık aslında hiç var olmadı .

. 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Faşizmin meşrulaştırılması olarak adlandırdığım bu eser Hitler zihniyetine ve onun hayatına bir yolculuktur. Faşizmin ana etkenlerini sebeplerini ve insanlığın kırıntılarının nimet sayıldığı bir Nazi Almanya'sına şahit olmak isteyenler için ideal bir eser. Her ne kadar diktatörlüğün en uç noktası,insanlığın karaborsası olarak adlandırsam da Hitler stratejisini anlamak ve kavramak için o dönemde kullanılan tıbbi, siyasi ve sosyal reformlara Hitler gözüyle bakmak için bu eseri mutlaka okumalısınız.Keyifli Okumalar...

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lise yıllarında(yaklaşık 2003-2004) okuduğumda kendisine garip bir sempatiklik duyduğum, sonrasında, yaş ilerledikçe biraz daha araştırdığımda, 2. Dünya Savaşı'nı daha da merak edip iyice öğrendiğimde, kendisinden nefret ettiğim bir kişiliktir Adolf Hitler. Tüm dünyaya zararı dokunmuş hastalıklı bir insan. Hastalıklı diyorum, çünkü gerçek anlamda ruh hastalığı olan bir kişiliktir kendisi. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zavallı adam. O olmasa belki yerine başka biri çıkacaktı yine aynı ya da benzer şeyler olacaktı diye düşünülebilir ama ben böyle düşünmüyorum. Bu ve bunun gibi insanlar tehlikelidir. Bir daha böyle hastalıklı insanları görmez insanlarımız umarım.

Kitabı ise okuması zordur, sıkıcıdır çoğu yerlerde. Ama okuyun derim yine de. Okumak ve bir şeyleri öğrenmek açısından iyi olabilir. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nı da daha detaylı araştırdığınızda daha anlaşılır bir kitap olabilir.

Ayşenur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hitler'in yaptığı katliam kabul edilemez olsa da tarihe mâl olan bir kişilik bu katliamları neden yapmış, neden yahudilere karşı çıkmış, inandığı dava uğruna neler yapmış bunları anlatan okunması gereken bir kitap.

Celal Uslu 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

O bir yıldızı da puan vermedi yazısı gözükmesin diye veriyorum değilse hakettiği derğer olan sıfır puanını verirdim.
Doğarken insanın seçemediği; ırk,dil,din, coğrafya, toplum, aile, anne, baba vb. gibi kavramların bir diğerine üstünlüğüne inanmak hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Bunları diğer canlılara ( lütfen dikkat sadece insana değil tüm canlılara ) fiilen veya dolaylı olarak dayatmanın literatürdeki adı da faşizmdir.

Kitabı zorla bitirdim. -Birinci nedenim; anlatım dili yüzünden, sanki sadece cümle oluşsun diye birbiri ardına sıralanmış kelimeler topluluğu gibi bir anlatım diline sahip.
-İkinci nedenim; bu kitabı bir propaganda kitabı olarak adlandırmak güç, kitabı bir günce veya otobiyografi olarak ele almak daha yerinde olur sanırım.
-Üçüncü nedenim; yazarın günlük olaylardan çıkardığı sonuç veya sonuçlar hiçbir probleme çözüm olacak nitelikte değil. Bunun kanıtı da tarihtir zaten, elinde milyonların kanı var. Yarattığı pisliklerin yanında bilimde ve diğer konularda ki ilerlemeleri önemini yitiriyor malesef. Gösterdiği ilerlemeler için ona saygı duymak zorunda değiliz, eminim o şavaşlara harcanan paralar bilim, sanat veya icatlara ayrılmış olunsaydı o ilerlemelerin üstüne bile çıkılabilirdi.

Hande Karagöz 
 12 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Kavgam, içinde sadece siyaseti değil otobiyografiyi de barındıran bir eser. Siyasete ilgisi olanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Kalın olmasına karşın akıcı bir dili var, sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Kitap benim olmadığı için yarım bırakmak zorunda kaldım.

Sevilay Günce 
04 Şub 23:37 · Kitabı okudu · 9 günde · 2/10 puan

Hitler, başarısız darbe teşebbüsünden dolayı 9 ay hapis yattığı, Landsberg Cezaevi'nde, hem hayatını hem de fikirlerini anlatan bir kitap kaleme aldı. Kitaba "Yalana, Aptallığa ve Korkaklığa Karşı Dört Buçuk Yıllık Mücadele" ismini vermek istedi. Kitabı basacak yayınevi, ismi çok uzun bulunca yeni ismi “Mein Kampf” (Kavgam) oldu.

Hitler, hapisten çıktıktan sonra, 1926 yılında ise kitabın II. cildi kaleme aldı.

Kitabın telif haklarını elinde bulunduran Bavyera hükumeti, ırkçı ideolojinin yeniden dirilmesinden korktuğu için kitabın basılmasına izin vermiyor. Kavgam şu anda Almanya başta olmak üzere Fransa, Avusturya, Polonya gibi birçok Avrupa ülkesinde yasaklı durumda. 2007 yılında Bavyera hükumetinin açtığı dava sonucunda Türkiye'de de kitabın basılması yasaklandı.
*Bu ve benzeri açıklamaları okuduğumda öncelikle orijinal metin olmaması beni biraz hayal kırıklığına uğratmadı desem yalan olur. Ama sebebi anlaşılınca biz de hak veriyoruz tabii kitabın basılmaması fikrini savunan çevreye.

Şimdi de kitapta dikkatimi çeken alıntılara dikkat çekmek isterim.
Propaganda bir doktrini yaymak, hedef millet veya kitleyi fikren kazanmak, karşı tarafın zihin ve psikolojisini arzu edilen tesire tabi kılmak için , teşkilatlı ve devamlı bir surette telkinlerde bulunmak ve faaliyet göstermektir. Daha kısa bir tarifle; propaganda bir fikrin her çeşit vasıtadan istifade etmek suretiyle , hedef kitleye telkin edilmesidir .


Propaganda kelimesi ile anlatılan bu "siyasi terbiye"de en büyük hisse basına düşer. Basın
verdiği haberlerle halkın orta yaşlıları için bir tür okul hüviyetine bürünür. Fakat bu basın
birtakım kötü kuvvetler tarafından idare edilir.
Ve son olarak bu sözü ;

Millet de bir vücuttur ve bu vücudun hastalıkları da aynı şekilde cereyan eder.
Eğer hastalık, daha başlangıçta bir felaket şeklinde ortaya çıkmazsa, millet ağır ağır ona alışır ve sonunda kurtuluş ümidi kalmadan yok olur gider..
Söylemeliyim ki bir nokta da Adolf Hitler ve katılıyorum , ancak yöntemlerinin insanlık dışı ve vahşice olması kısmı beni son derece rahatsız ediyor. Hümanist bir yapıya ne yazıkki artık sahip değilim , ırkçı bile olabilirim ancak insana , doğaya, hayvana yapılan hiçbir şiddet içerikli eyleme hak veremem. Bu yüzden Hitler kendi ülkesinin bekasını düşünmek için bile olsa iyi faaliyetlerde bulunmamıştı.
Kitap hakkındaki düşüncelerime gelirsek kitap Altınpost yayınları aracılığıyla bizimle buluşmuş - yayınevinin dikkat etmesi gereken en önemli husus eserde çok fazla imla ve yazım hatası bulunması , okurken beni çok fazla rahatsız etti - okuyacak olan arkadaşların başka yayınlardan temin etmelerini öneririm. Orijinal metinden alıntılar oldukça fazla ve Hitler'in kendi Yazılarını , düşüncelerini bulunduran bir eser. Bir çok sayfa da sıkılabileceğiniz bir eser. Ve Hitler ile ilgili çok fazla entrikanın ve iddianın bulunduğunu söylemek isterim... Doğruluğu tartışılır elbette ama bir kez daha o dönem koşullarına şahit olup olmamak konusunda beni düşündürttü bu eser. Aynı zaman da baya baya taraflı yazılmış Hitler' e doğrudan katil gibi ithamlara yer verilmiş . bir diğer nokta da beğendiğim diyebileceğim propaganda ile ilgili bilgilerin bulunduğu bölüm , iyi bir şekilde açıklanmış ve Hitler'in propagandaya verdiği önem iyi özetlenmiş.
Neticeye gelecek olursak çok boş vaktim var ve gerçekten merak uyandırdı diye biliyorsanız buyrun okuyun. Beni pek cezbetmedi diyebilirim.

Enver Sancak 
 27 Oca 00:25 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumadan önce oluşan beklentilerimi oldukça başarı şekilde tatmin etmeyi başaran güzel bir eser. Kitap başlarda beni sıkmış ve boğmuş hatta 1-2 saatliğine kitabı okumayı bıraktırmıştı. Fakat kitabı tekrar elime alıp birkaç sayfa okuduğumda kitabın içine çekildiğimi hissettim. Bunları geçersek ben kitap okumanın yaşla değil ilgi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Benim düşünceme göre yeterli ilgisi olan biri bu kitabı veya başka bir kitabı okurken sıkılmaz. Kitap incelemelerine bakarken bir kaçının beni sinirlendirdiğini söylemeliyim. İnsanların kendilerinden farklı görüşe sahip olduğu için o insana herhangi bir hakarette bulunmalarının oldukça saçma olduğunu düşünüyorum. Açıkçası o insanın kaç kişiyi öldürdüğünün benim için pek önemi yok. Hayat dediğimiz şey kendi isteklerimizi ve arzularımızı gerçekleştirmektir. Herkesin düşündüğü üzere Hitlerin arzusu dünyayı yok etmek veya herkese zulüm etmek değildi. Onun isteği kendi milletini yükseltmek acizlikten ve sefillikten kurtarmaktı. Fakat kendisinin sahip olduğu psikolojik hastalıklar bulunuyordu. Bu onun kararlarını bir süreden sonra etkilemeye başladı ve tüm dünya şu zamanlarda onun etkilenen kararlarını dikkate alıyor. Daha önce deneyenler varmı yokmu bilmiyorum ama ben onunla empati kurmayı denedim. Onun açısından bakınca bulunduğu durumda çocukluğunda duyduklarını ve düşündüklerini hesaba katarsak KENDİ AÇISINDAN oldukça haklı olduğu oldukça bellidir. Lütfen buraya gelip o milyonlarca insanı öldürdü demeyin. Onun öldürdüğü milyonlarca insanın soyu şuan milyonları öldürüyor. Yaşadığımız dünyanın en berbat tarafı da bu değil midir? Bunu tamamen okuyan varmı yokmu hiçbir fikrim yok. Ama buraya kadar okuyan varsa ve yanıt verecekse lütfen dediklerimi dikkatli kavrasın. Kitaba, Kitabın yazarına ve yazarının tüm faaliyetlerine benden 10 yıldız.


Hepsi kendime ait şahsi düşüncelerimdir.

Oğuz Aktürk 
18 Şub 00:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah Hitler ah. Sen neler yapmışsın bu dünyaya kuzum?

Bu kitap benim başlangıcımdır. Auschwitz-Birkenau kampında gezdiğim o odalarda gördüğüm vahşetten sonra gerçekten okumak isteyip de okuyabildiğim ilk kitaptır. Onun için ilk okuduğumda ağır gelmişti bana. Sonra anladım neler olduğunu.

Hitler'in kavgası hepimizle maalesef. Sadece sırf öğretmeni Yahudi olduğu için başlayan ve para babası olan kesimin hep Yahudi olmasından doğan bir düşmanlık değil onunki. O sadece Almanların dünyaya hakim olmasını isteyen basit biriydi. Viyana'da mimarlık isteyen birinin benim meslektaşım olacakken dünya tarihine böyle bir şekilde geçecek olması kendi çizdiği kaderi değil de nedir ki?

Dünyada sadece bıraktığı bıyığıyla tarzı hatırlanan absürt bir adamın bıraktığı bir kitap. Onun kavgası senle benle değil, hepimizle onun kavgası. Onun kavgası kendi nefsiyle. Onun kavgası en üstün ırkı Alman ırkı olarak görmesiyle.

Mustafa Şahin 
16 Eyl 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

yani 1 senedir fırsat bulu okumak istediğim ve bu hafta başladığım kitap tek söylemek istediğim şey iyi hoş güzel ama hangi cemaatci çevirdiyse anlaması çok zor onun Allah belasını versin! Türkiye burası arap değilim ben adam gibi çevirin şu kitapları binaenaleyh ne lan nedir yani??

3 /

Kitaptan 58 Alıntı

zehra kaya 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih derslerinin amacının sadece tarihleri ve olayları öğretmekten ibaret olmadığını maalesef tarih öğretmenlerinin bile çok azı anlayabilmektedir. Mesela, bir savaşın veya bir hükümdarın tahta çıkma tarihini öğrencilerin doğru olarak bilmesinin hiçbir önemi yoktur. Zaten önemli olan da bu değildir. Tarihin amacı tarihi olayları meydana getiren nedenleri araştırıp öğrenmektir.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)

Babam görevine düşkün bir memur, annem ise çocuklarının üzerine şefkat ve titizlikle titreyen bir ev kadınıydı.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)

"Bir devletin hakkında verilecek karar, milletine sağladığı fayda ile ölçülür."

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler

Eski Avstrurya'nın diller rekabetinde üç çeşit ınsan görünmüştür, bunlar; kahramanlar, gevşekler ve hainler.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)

Bir kavmi millet haline getirebilmek daha evvel kusursuz ve sağlam bir içtimai muhit yaratmaya bağlıdır. Ferdin terbiyesi için bu lüzumlu bir zemindir. Ancak, aile yuvasında ve mektebinde memleketin fikri, iktisadi ve siyasi büyüklüğünü öğrenen bir kimse, o millete mensup olmanın gururunu duyabilecek ve tadacaktır. İnsan ancak sevdiği ve hürmet ettiği şey uğruna mücadele eder. Hürmet etmek için bilmek şarttır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)
zehra kaya 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak, herkes için yeteneklerin çizmiş olduğu çerçeveyi doldurma aracıdır.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler

Alman deveti, kendi insanları bir tek devet altında bir araya getirmedikçe, yayılmacı siyaset uygulamaya da hakkı olmayacaktır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 9)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 9)

Bugün siyasi rakiplerim Hitler'in gençliğinde neler yaptığı ortaya çıkarmak için, çocukluk yıllarına kadar bütün hayatını büyük bir titizlikle araştırdıkları zaman, bana o mutlu günleri yeniden yaşama fırsatını verdiklerinden ötürü Tanrı'ya şükrediyorum.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 13)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 13)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız