Kavgam

7,2/10  (176 Oy) · 
664 okunma  · 
127 beğeni  · 
13.327 gösterim
Dünyayı değiştiren ve kitleleri en fazla etkileyen kitaplardan biridir. Hitler`in propagandaya verdiği önemi görünce bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir devleti ve devletin yapması gerekenleri vatandaşlık, ırkların üstünlüğü, Hitler`in günlük meselelere bakışı, onları değerlendirişi ve bu meselelerden kendine dersler çıkarması kalabalıkların ne işe yaradığı, diğer insanların daha doğrusu kendi ırkından olmayanların ne olduğunu kendi yazdıklarından okumak insanı en çok etkileyen tarafdır. İngiltere Başbakanı Churchill`in şu sözleri bu kitabın değerini anlamak için yeterlidir. "Eğer Hitler"in `Kavgam` adlı kitabını ciddiye alarak okusaydık İkinci Dünya Savaşı`nın çıkmasına engel olurduk."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9786055577582
 • Orijinal Adı:
  Mein Kamph
 • Çeviri:
  Mustafa Çetin Baydar
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

İlk 200 sayfasında kendi milleti için bir şeyler yapmaya çalışan bir adam gördüm ancak sonra çığırından çıktı . Bu kitabı izlediğim bir filmden sonra bu adam bunları nasıl yapmış olabilir ne düşündü acaba diyerek okumaya başladım . Kitabı okuduğumda gördüm ki anlamak mümkün değil . Bu nasıl mantık dedirtti sık sık bana . Zamanında Almanlar tarafından katliama uğrayan bir milletin bugün başka bir topluma katliam yapması da anlaşılır şey değil . Demek ki ya insanlık unutuldu ya da insanlık aslında hiç var olmadı .

. 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Faşizmin meşrulaştırılması olarak adlandırdığım bu eser Hitler zihniyetine ve onun hayatına bir yolculuktur. Faşizmin ana etkenlerini sebeplerini ve insanlığın kırıntılarının nimet sayıldığı bir Nazi Almanya'sına şahit olmak isteyenler için ideal bir eser. Her ne kadar diktatörlüğün en uç noktası,insanlığın karaborsası olarak adlandırsam da Hitler stratejisini anlamak ve kavramak için o dönemde kullanılan tıbbi, siyasi ve sosyal reformlara Hitler gözüyle bakmak için bu eseri mutlaka okumalısınız.Keyifli Okumalar...

Mesut Aksu 
 18 Nis 23:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hitlerin düşüncesini her zaman merak etmişimdir. Irkçı değilim.. Ama onu bu denli ırkçı yapan kavram neydi ? Hep bunu nerak etmişimdir. Bu yüzden okudum kitabı.. Hitlere diktatör diyenler utansın.. kitabı führer olmadan önce yazmış ve insanlar bu görüşünü kabul ederek seçmiştir.. Führer halkının kurtarıcısıydı.. Kendi milletinin aleyhine hiç bir şey yapmamıştır. Hitleri sevdiğim söylenemez.. Ama akıllı adam ki yaptıkları çalışmaları görülmeyecek gibi değil. Düşüncesini ögrenmek için okumak gerek..

Ayşenur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hitler'in yaptığı katliam kabul edilemez olsa da tarihe mâl olan bir kişilik bu katliamları neden yapmış, neden yahudilere karşı çıkmış, inandığı dava uğruna neler yapmış bunları anlatan okunması gereken bir kitap.

Eren Davies 
 02 Nis 19:32 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 7/10 puan

Evet Hitler milyonlarca insanı katleden biri ancak çokta zeki bir kişiliği var.Emin olun kitabı okuduktan sonra bana destek vereceksiniz.Nasyonel Sosyalizmi ve Adolf Hitler'i anlamak için Kavgam'ı okumalısınız.

Latif KARACAOĞLU 
17 May 20:19 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 6/10 puan

Hitler'in düşünce olarak savunulabilecek bir yanı yok. Ancak Hitler'in tezlerinin kaynağı olan bu kitabı okuyup farklı görüşler okumak iyidir .Dünyaya tek bir gözden düşünceden bakmak yerine farklı düşüncelere bakmak iyidir. Tabi akıl ve mantık süzgeçinden geçirmeyi unutmamak kaydıyla . Ayrıca benim gibi tarihçisiyseniz anıları ve Biyografileri zevkle okursunuz.

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lise yıllarında(yaklaşık 2003-2004) okuduğumda kendisine garip bir sempatiklik duyduğum, sonrasında, yaş ilerledikçe biraz daha araştırdığımda, 2. Dünya Savaşı'nı daha da merak edip iyice öğrendiğimde, kendisinden nefret ettiğim bir kişiliktir Adolf Hitler. Tüm dünyaya zararı dokunmuş hastalıklı bir insan. Hastalıklı diyorum, çünkü gerçek anlamda ruh hastalığı olan bir kişiliktir kendisi. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zavallı adam. O olmasa belki yerine başka biri çıkacaktı yine aynı ya da benzer şeyler olacaktı diye düşünülebilir ama ben böyle düşünmüyorum. Bu ve bunun gibi insanlar tehlikelidir. Bir daha böyle hastalıklı insanları görmez insanlarımız umarım.

Kitabı ise okuması zordur, sıkıcıdır çoğu yerlerde. Ama okuyun derim yine de. Okumak ve bir şeyleri öğrenmek açısından iyi olabilir. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nı da daha detaylı araştırdığınızda daha anlaşılır bir kitap olabilir.

Celal Uslu 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

O bir yıldızı da puan vermedi yazısı gözükmesin diye veriyorum değilse hakettiği derğer olan sıfır puanını verirdim.
Doğarken insanın seçemediği; ırk,dil,din, coğrafya, toplum, aile, anne, baba vb. gibi kavramların bir diğerine üstünlüğüne inanmak hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Bunları diğer canlılara ( lütfen dikkat sadece insana değil tüm canlılara ) fiilen veya dolaylı olarak dayatmanın literatürdeki adı da faşizmdir.

Kitabı zorla bitirdim. -Birinci nedenim; anlatım dili yüzünden, sanki sadece cümle oluşsun diye birbiri ardına sıralanmış kelimeler topluluğu gibi bir anlatım diline sahip.
-İkinci nedenim; bu kitabı bir propaganda kitabı olarak adlandırmak güç, kitabı bir günce veya otobiyografi olarak ele almak daha yerinde olur sanırım.
-Üçüncü nedenim; yazarın günlük olaylardan çıkardığı sonuç veya sonuçlar hiçbir probleme çözüm olacak nitelikte değil. Bunun kanıtı da tarihtir zaten, elinde milyonların kanı var. Yarattığı pisliklerin yanında bilimde ve diğer konularda ki ilerlemeleri önemini yitiriyor malesef. Gösterdiği ilerlemeler için ona saygı duymak zorunda değiliz, eminim o şavaşlara harcanan paralar bilim, sanat veya icatlara ayrılmış olunsaydı o ilerlemelerin üstüne bile çıkılabilirdi.

Hande Karagöz 
 12 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Kavgam, içinde sadece siyaseti değil otobiyografiyi de barındıran bir eser. Siyasete ilgisi olanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Kalın olmasına karşın akıcı bir dili var, sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Kitap benim olmadığı için yarım bırakmak zorunda kaldım.

Ali YILMAZ 
16 Nis 22:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İşin en kötüsü dinin, siyasi çıkarlar uğruna kullanılmasının doğuracağı zararlardır. Dini, siyasi amaçlarına ve ilerin hizmet ettiği için yetenekli ve değerli bir araç olarak kabul edenlere karşı ne kadar kötü söz söylense yine de azdır.

Bu tip yüzsüz kimseler kendi itikat ve imanlarını açıkça kalabalık içindeki zavallılar duysun diye gırtlaklarını yırtarcasına haykırırlar. Asıl amaçları bu uğurda ölmek değil, bunun sayesinde geçimlerini sağlamaktır. Bu kimseler sadece siyasi bir fayda sağlamak için imanlarını satabilirler.

3 /

Kitaptan 92 Alıntı

zehra kaya 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih derslerinin amacının sadece tarihleri ve olayları öğretmekten ibaret olmadığını maalesef tarih öğretmenlerinin bile çok azı anlayabilmektedir. Mesela, bir savaşın veya bir hükümdarın tahta çıkma tarihini öğrencilerin doğru olarak bilmesinin hiçbir önemi yoktur. Zaten önemli olan da bu değildir. Tarihin amacı tarihi olayları meydana getiren nedenleri araştırıp öğrenmektir.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)
kitapları seven 
30 Oca 13:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babam görevine düşkün bir memur, annem ise çocuklarının üzerine şefkat ve titizlikle titreyen bir ev kadınıydı.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)
kitapları seven 
30 Oca 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir devletin hakkında verilecek karar, milletine sağladığı fayda ile ölçülür."

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
kitapları seven 
30 Oca 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski Avstrurya'nın diller rekabetinde üç çeşit ınsan görünmüştür, bunlar; kahramanlar, gevşekler ve hainler.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)
Emine Polat 
30 Nis 13:16 · Puan vermedi

"Kendinizi dünya üzerinde hiç kimseyle karşılaştırmayın. Karşılaştırıyorsanız , kendinize hakaret ediyorsunuzdur."

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler

Bir kavmi millet haline getirebilmek daha evvel kusursuz ve sağlam bir içtimai muhit yaratmaya bağlıdır. Ferdin terbiyesi için bu lüzumlu bir zemindir. Ancak, aile yuvasında ve mektebinde memleketin fikri, iktisadi ve siyasi büyüklüğünü öğrenen bir kimse, o millete mensup olmanın gururunu duyabilecek ve tadacaktır. İnsan ancak sevdiği ve hürmet ettiği şey uğruna mücadele eder. Hürmet etmek için bilmek şarttır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)
zehra kaya 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak, herkes için yeteneklerin çizmiş olduğu çerçeveyi doldurma aracıdır.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
kitapları seven 
30 Oca 13:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Alman deveti, kendi insanları bir tek devet altında bir araya getirmedikçe, yayılmacı siyaset uygulamaya da hakkı olmayacaktır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 9)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 9)