Kavgam

7,2/10  (210 Oy) · 
806 okunma  · 
169 beğeni  · 
13.939 gösterim
Dünyayı değiştiren ve kitleleri en fazla etkileyen kitaplardan biridir. Hitler`in propagandaya verdiği önemi görünce bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir devleti ve devletin yapması gerekenleri vatandaşlık, ırkların üstünlüğü, Hitler`in günlük meselelere bakışı, onları değerlendirişi ve bu meselelerden kendine dersler çıkarması kalabalıkların ne işe yaradığı, diğer insanların daha doğrusu kendi ırkından olmayanların ne olduğunu kendi yazdıklarından okumak insanı en çok etkileyen tarafdır. İngiltere Başbakanı Churchill`in şu sözleri bu kitabın değerini anlamak için yeterlidir. "Eğer Hitler"in `Kavgam` adlı kitabını ciddiye alarak okusaydık İkinci Dünya Savaşı`nın çıkmasına engel olurduk."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9786055577582
 • Orijinal Adı:
  Mein Kamph
 • Çeviri:
  Mustafa Çetin Baydar
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
27 Kas 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

İlk 200 sayfasında kendi milleti için bir şeyler yapmaya çalışan bir adam gördüm ancak sonra çığırından çıktı . Bu kitabı izlediğim bir filmden sonra bu adam bunları nasıl yapmış olabilir ne düşündü acaba diyerek okumaya başladım . Kitabı okuduğumda gördüm ki anlamak mümkün değil . Bu nasıl mantık dedirtti sık sık bana . Zamanında Almanlar tarafından katliama uğrayan bir milletin bugün başka bir topluma katliam yapması da anlaşılır şey değil . Demek ki ya insanlık unutuldu ya da insanlık aslında hiç var olmadı .

Elif Ece 
01 Haz 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okuduğum zaman 7. Sınıfa gidiyordum. Bana bu kitabı verip al oku diyen öğretmenime sonsuz kere lanet ediyorum. Bana 7. Sınıfta bu kitabı okuttuğu için. Onun yüzünden asıl gerçeği öğrenene kadar Hitler'i savundum.. Şuan düşünüyorum da dayımla tartışmıştım ve dayım bana bir gün aslı öğrendiğin zaman çok üzüleceksin bu günlerine demişti. Evet şuan hem üzülüyorum hem de utanıyorum. Bu adamı savunduğum için.. Kesinlikle ama kesinlikle bu kitap 11. Veya 12. Sınıftan önce okunmamalı çünkü o zamana kadar beyin bir şeyler öğrenme çabasında. Ne duyarsa kabul ediyor. Bu yüzden de Türkiye de ki gençlerin bir kısmı Hitler hayranı.. Almanya da daha yeni yeni satılmaya başlamış olan bu kitap bu ülkede en büyük örnek olan ben 7. Sınıfta okunmaya başlıyor.. Elbette okunmalı. Her kitap bize bir şeyler katar fakat her şey yaşına göre. Zamanına göre..

Avcı 
11 Tem 03:58 · Kitabı okudu

"Eğer Kavgam'ı ciddiye alıp okusaydık, İkinci dünya savaşının çıkmasına engel olurduk!"
-Winston Churcill İngiltere Başbakanı
Kapitalizim ve sosyalizimi farklı yönleriyle ele alan bir siyasi eser. Okunmasını tavsiye ederim.

hatice 
17 Tem 15:58 · Kitabı okudu · 7 günde · 4/10 puan

Sonunda bitti diyebileceğim bir kitap maalesef. Benim görüşlerime ters bir düşünceyi okumak gerçekten çok zordu.
Milliyetçilik evet tabiki her insanda olması gereken bir şey ama insanları üstün ırk aşağı ırk gibi ayırmak çok çok iğrenç bir şey. Zaten kitabın ilk 200 sayfası falan normaldi. Çoğu düşüncesi de çok güzeldi ki eğitim bunlardan ilkidir. Ama mesele ırka gelince okuması zorlaştı açıkçası.
Farklı düşünceleri okumak, kendi içinde değerlendirmek kişisel gelişim için önemli bir şey olduğu için okunsun tabi. Ama lütfen çok da örnek almayın.

MyBooks 
24 Haz 17:50 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Çok merak ettiğim bir kitaptı. Hitler'in ideolojisini çok merak ediyorum. Sebep neydi, neden bunları yaptı? Kitabın içeriğinde hep bunları aradım. Buldum sayılır ama beni hiç mi hiç tatmin etmedi. Anladığım şey Hitler 'in ayağına taş değse yahudilerden bildiği. Öncesinde Hitler hakkında çok araştırma yaptığım için. Bütün yaptığı o işkenceleri, mide kaldıramayacak görüntüleri kitabın hiçbir zerresine bulamadım. Amacım neden yaptın neden Hitler? Bu sorularıma, bu yaptıklarına cevap bulamadım. Benim için sığ bir kitaptı diyebilirim.

. 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Faşizmin meşrulaştırılması olarak adlandırdığım bu eser Hitler zihniyetine ve onun hayatına bir yolculuktur. Faşizmin ana etkenlerini sebeplerini ve insanlığın kırıntılarının nimet sayıldığı bir Nazi Almanya'sına şahit olmak isteyenler için ideal bir eser. Her ne kadar diktatörlüğün en uç noktası,insanlığın karaborsası olarak adlandırsam da Hitler stratejisini anlamak ve kavramak için o dönemde kullanılan tıbbi, siyasi ve sosyal reformlara Hitler gözüyle bakmak için bu eseri mutlaka okumalısınız.Keyifli Okumalar...

Ayşenur 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hitler'in yaptığı katliam kabul edilemez olsa da tarihe mâl olan bir kişilik bu katliamları neden yapmış, neden yahudilere karşı çıkmış, inandığı dava uğruna neler yapmış bunları anlatan okunması gereken bir kitap.

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Lise yıllarında(yaklaşık 2003-2004) okuduğumda kendisine garip bir sempatiklik duyduğum, sonrasında, yaş ilerledikçe biraz daha araştırdığımda, 2. Dünya Savaşı'nı daha da merak edip iyice öğrendiğimde, kendisinden nefret ettiğim bir kişiliktir Adolf Hitler. Tüm dünyaya zararı dokunmuş hastalıklı bir insan. Hastalıklı diyorum, çünkü gerçek anlamda ruh hastalığı olan bir kişiliktir kendisi. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zavallı adam. O olmasa belki yerine başka biri çıkacaktı yine aynı ya da benzer şeyler olacaktı diye düşünülebilir ama ben böyle düşünmüyorum. Bu ve bunun gibi insanlar tehlikelidir. Bir daha böyle hastalıklı insanları görmez insanlarımız umarım.

Kitabı ise okuması zordur, sıkıcıdır çoğu yerlerde. Ama okuyun derim yine de. Okumak ve bir şeyleri öğrenmek açısından iyi olabilir. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nı da daha detaylı araştırdığınızda daha anlaşılır bir kitap olabilir.

Mesut Aksu 
 18 Nis 23:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hitlerin düşüncesini her zaman merak etmişimdir. Irkçı değilim.. Ama onu bu denli ırkçı yapan kavram neydi ? Hep bunu nerak etmişimdir. Bu yüzden okudum kitabı.. Hitlere diktatör diyenler utansın.. kitabı führer olmadan önce yazmış ve insanlar bu görüşünü kabul ederek seçmiştir.. Führer halkının kurtarıcısıydı.. Kendi milletinin aleyhine hiç bir şey yapmamıştır. Hitleri sevdiğim söylenemez.. Ama akıllı adam ki yaptıkları çalışmaları görülmeyecek gibi değil. Düşüncesini ögrenmek için okumak gerek..

Eren Davies 
 02 Nis 19:32 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 7/10 puan

Evet Hitler milyonlarca insanı katleden biri ancak çokta zeki bir kişiliği var.Emin olun kitabı okuduktan sonra bana destek vereceksiniz.Nasyonel Sosyalizmi ve Adolf Hitler'i anlamak için Kavgam'ı okumalısınız.

5 /

Kitaptan 148 Alıntı

zehra kaya 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih derslerinin amacının sadece tarihleri ve olayları öğretmekten ibaret olmadığını maalesef tarih öğretmenlerinin bile çok azı anlayabilmektedir. Mesela, bir savaşın veya bir hükümdarın tahta çıkma tarihini öğrencilerin doğru olarak bilmesinin hiçbir önemi yoktur. Zaten önemli olan da bu değildir. Tarihin amacı tarihi olayları meydana getiren nedenleri araştırıp öğrenmektir.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)
kitapları seven 
30 Oca 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir devletin hakkında verilecek karar, milletine sağladığı fayda ile ölçülür."

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
kitapları seven 
30 Oca 13:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babam görevine düşkün bir memur, annem ise çocuklarının üzerine şefkat ve titizlikle titreyen bir ev kadınıydı.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 10)
Emine Polat 
30 Nis 13:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendinizi dünya üzerinde hiç kimseyle karşılaştırmayın. Karşılaştırıyorsanız , kendinize hakaret ediyorsunuzdur."

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
kitapları seven 
30 Oca 14:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eski Avstrurya'nın diller rekabetinde üç çeşit ınsan görünmüştür, bunlar; kahramanlar, gevşekler ve hainler.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 16)

Bir kavmi millet haline getirebilmek daha evvel kusursuz ve sağlam bir içtimai muhit yaratmaya bağlıdır. Ferdin terbiyesi için bu lüzumlu bir zemindir. Ancak, aile yuvasında ve mektebinde memleketin fikri, iktisadi ve siyasi büyüklüğünü öğrenen bir kimse, o millete mensup olmanın gururunu duyabilecek ve tadacaktır. İnsan ancak sevdiği ve hürmet ettiği şey uğruna mücadele eder. Hürmet etmek için bilmek şarttır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)
zehra kaya 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumak, herkes için yeteneklerin çizmiş olduğu çerçeveyi doldurma aracıdır.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
Haluk Erdoğan 
 16 Ağu 16:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitabı bitirir bitirmez ötekine başlayan, bir yazıdan sonra hemen ötekine geçen insanlar bilirim, fakat onlara "okumuş" diyemem. Bir yığın malûmata sahip olurlar fakat zekâları bunları ne tasnif edebilir ne de birbirinden ayırabilir. Bir kitapta unutulmaması gereken değerli şeyi faydasız pasajlardan ayırıp kafalarına yerleştirmek sanatları yoktur. Bu faydasız şeyleri mümkünse okumamak , değilse onları faydasız bir safra gibi taşımamak gerekir. Maksat okumak değil, okudukları arasından insanların tamayül ve kabiliyetine göre kendisine yararlı olacak şeyleri çıkarmak, almaktır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 42)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 42)