Silahlara Veda Bütün Eserleri 7

7,9/10  (83 Oy) · 
339 okunma  · 
75 beğeni  · 
1.984 gösterim
Romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi... Yaşama sevinci... Bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar... Romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789752202795
 • Orijinal Adı:
  A Farewell To Arms
 • Çeviri:
  Mehmet Harmancı
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Savaş ve Aşk gibi iki zıt kavram çok güzel harmanlanmış. Savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunun sık sık dile getirildiği bir kitap. Savaşta yaşanan hüzünlü bir hikaye. Karakterleri ve betimlemeleri de çok beğendim. Fakat kitabı cem yayınevinden okudum ve çeviri biraz sıkıntılıydı. Yine de sıkılmadan keyifle okudum diyebilirim.

çağlar doğan 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaş ortasında bir aşk... Betimlemeleri öyle sağlam ki kahraman sanki siz olmuşsunuz. Herkese tavsiye ederim. Olay İtalya'nın 1.dünya savaşındaki durumlarından bahsediyor. Bizde ki yakup kadri tadında , Yaban gibi sürükleyici.

Bekir İstanbul 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok güzel yada çok sürükleyici gibi kelimeler kullanamayacağım. Kitap rastgele elime geçti ve okudum. Okuduğuma pişman değilim. Kitap farklı farklı bölümlerden oluşuyor ve çok sakin bir ilerlerleyişi var. Savaş, aşk, hastalık, kaçış, doğa, mutluluk ve hüzün. Yani hayata dair bir çok şeyi bünyesinde bulunduruyor.

Uğur Erdoğan 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir savaş ve aşk hikayesi.Savaşla ilgili olan kısımları okuduğunuzda her türlü savaşın olmaması gerektiğini düşünüyorsunuz.Çünkü hiçbir şey insan hayatından değerli değildir.Aşk kısmı ise karakterler biraz liseli aşıklar gibi. Bazen keyif alınan bazen hüzünlendiren bir kitap

Necmiye 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

olay birincı dünya savaşında İtalya'da geçmektedir.Henry İtalyan ordusunda görevli Amerikalı teğmendir.Catherina gönüllü hastabakıcı ingiliz kızı..Savaşın ortasında bir aşk hikayesi,ancak mutlu sonla bitmeyecektir.

hayal güneş 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Henri sadece silahına veda etmedi, o aynı zamanda sevdiyine, sevgisine, evladına elveda dedi. Belki de Henrinin dediyi gibi bütün bunların hepsini Dünya kendisi yapmıştı...

BARAN 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Silahlara Veda'da 1. Dünya Savaşını, savaştan kaçışı ve aşkı su gibi anlatan harika bir kitap. Savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar. Hemingway, romanda olağanüstü gözlemleri ve yazım tekniğiyle başarının doruğuna ulaşır, yalnız savaşı anlatmakla kalmaz, kendi dünya görüşü doğrultusunda savaşın insan yaşamına olan tüm olumsuz etkilerini de vurgular.

baran yusuf 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hemingway’in yaşamı ile Henry’nin yaşamı arasında yadsınamayacak kadar çok fazla benzerlik olması, kitabın önemini daha da artırıyor. Ayrıca tüm dünyayı derinden sarsan savaş, bu kitapta yazarın yakından yaptığı gözlem hatta gözlemin de ötesinde

savaşı yaşaması sonucunda çok gerçekçi bir şekilde tasvir ediliyor. Kitabın sonlarında yaşayacağınız duygu seline kapılma tehlikesine karşı sizi önceden uyarıyorum. Dikkatli olun, etkisinden kurtulmanız uzun sürebilir. Bu kitap, hafızadan uzun müddet silinmeyecek kadar sert bir etki yapıyor.

Mert Demiröz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Birinci Dünya Savaşı"na İtalya adına katılan bir İngiliz askerin aşk ve savaşa dair izlenimlerinin anlatıldığı bir kitap. Kitabın ilk bölümlerinde, kahramanımız, savaşı yadırgamıyorken, ilerleyen bölümlerde sevgilisine karşı duyduğu aşkın da şiddetlenmesiyle, savaşın gerçek yüzünün farkına varıyor. Okunması gerektiğini ve okuduğunuza pişman olmayacağınızı düşünüyorum.

serdar şahin 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

I. Dünya Savaşı'nda Avusturyalılara karşıİtalyan ordusunda bir doktor ve cankurtaran olarak görev alan ABD'li Henry'nin bir İskoçyalı hemşire ile olan aşkının savaşın acımasızlığı ve korkunçluğu üzerinden anlatıldığı güzel bir kitap. Başlarda Henry ile Catherine arasındaki ilişkinin bir anda sevgili moduna girmesi çok inandırıcı olmasa da zamanla aralarındaki sevginin büyümesine şahit oluyoruz. Henry'nin Catherine'den uzakta savaşın ortasında yaşam mücadelesi verdiği ve savaşın tüm çıplaklığını ortaya koyduğu kısmı oldukça heyecanlıydı. Ernest Hemingway'in yaşam öyküsüne baktığımızda da aslında bu romanın yaşamından kesitler sunduğunu da görüyorsunuz. Savaş ve savaşın olduğu topraklarla ilgili o kadar ayrıntı, o kadar gözlem var ki sanki savaş birebir yaşanırken roman yazılmış gibi. Böyle romanlar okudukça aslında yazar olmanın ne kadar da zor olduğunu, müthiş bir gözlem ve tasvir yeteneğinin olması gerektiğini anlıyorsunuz. Evet savaş kötüdür. Evet savaşta da olsa insan sever, kavuşma ümidi ile hayata tutunabilir.

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

nejla güldalı 
09 May 11:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Düşünüyor ve okuyabiliyoruz. Köylü değiliz. Makinistiz. Köylüler bile savaşın hiçbir yararı olmadığını biliyor. Herkes nefret ediyor savaştan.”
“Ülkeyi yöneten bir sınıf var, akılsız bir sınıf. Hiçbirinin bir boktan anladığı yok. Bu savaş bu yüzden çıktı işte.”
“Para da kazanıyorlar savaştan.”

Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Armoni Yayıncılık)Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Armoni Yayıncılık)
Mert Demiröz 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ah sevgilim, öylesine tutuldum ki sana, sen olayım istiyorum

Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Sayfa 345)Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Sayfa 345)
nejla güldalı 
09 May 11:22 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Hepsi aptal ve aptallıklarından savaşıyorlar.”

Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Armoni Yayıncılık)Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Armoni Yayıncılık)
Uğur Erdoğan 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ama insanın kaybedecek bir şeyi olmayınca, yaşam o kadar güç değildir."

Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Sayfa 123 - Bilgi Yayınevi)Silahlara Veda, Ernest Hemingway (Sayfa 123 - Bilgi Yayınevi)

Savaş ve kötülük ...
İnsanlar , savaşın be kadar kötü bir şey olduğunu anlayıp da bunu durdurmak için bir şey yapamayacaklarını anlayınca çıldırıyorlar .

Silahlara Veda, Ernest HemingwaySilahlara Veda, Ernest Hemingway
Bengü 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- "Bundan daha kötüsü olamaz. Savaştan daha kötü bir şey yoktur, yeryüzünde."
- "Bozgun, daha kötüdür!"
Passini, yine aynı tavırla:
- "Hiç zannetmem. Bozgun nedir ki? Sonunda ülkene geri dönersin hiç olmazsa..."

Silahlara Veda, Ernest HemingwaySilahlara Veda, Ernest Hemingway
4 /