Geri Bildirim
Adı:
Silahlara Veda
Alt başlık:
Bütün Eserleri 7
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
296
ISBN:
9789752202795
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Farewell To Arms
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi... Yaşama sevinci... Bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar... Romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç...
(Tanıtım Bülteninden)
Savaş ortasında bir aşk... Betimlemeleri öyle sağlam ki kahraman sanki siz olmuşsunuz. Herkese tavsiye ederim. Olay İtalya'nın 1.dünya savaşındaki durumlarından bahsediyor. Bizde ki yakup kadri tadında , Yaban gibi sürükleyici.
Çok güzel yada çok sürükleyici gibi kelimeler kullanamayacağım. Kitap rastgele elime geçti ve okudum. Okuduğuma pişman değilim. Kitap farklı farklı bölümlerden oluşuyor ve çok sakin bir ilerlerleyişi var. Savaş, aşk, hastalık, kaçış, doğa, mutluluk ve hüzün. Yani hayata dair bir çok şeyi bünyesinde bulunduruyor.

Benzer kitaplar

Savaş ve aşk bir arada... Savaşta yaşanan bir aşk hikayesi.. Konusu, güzel betimlemeri, akıcı anlatımı ve hüzünlü sonuyla keyif veren akıcı bir kitaptı. Savaş, kaçış, hastalık... Ve bunlara rağmen yaşanan masumca bir aşk hikayesini keyifle okudum.
Savaş ve aşkın iç içe harmanlanmış halini çok güzel anlatmış. Kahramanımız bir teğmen ve savaşın tam ortasında; ölümler görüyor, arkadaşlarını kaybediyor ama bunun yanında bir de aşık oluyor. Daha sonrasında savaşın ne kadar boş ve anlamsız olduğunu düşünüyor. acıyı,hüznü arkasında bırakıp kaçmayı tercih ediyor. Bu kaçış onu mutluluğa götürüyor ama malesef bu mutlulukta kısa sürüyor. Kitap çok sade, yalın,anlaşılır bir anlatıma sahipti. İçindeki aşk ‘da oldukça etkileyiciydi. Savaş ve aşk; iki zıt kavram acının içinde yeşeren peyda olan mutluluk gibi.. keyifli okumalar dilerim.
Bir yanda savaşın acımasız ve keskin soğukluğu, diğer yanda aniden başlayan ve gittikçe büyüyen bir aşkın huzurlu sıcaklığı... Savaşın acımasız yüzünü, askerlerin umuduyla en iyi harmanlayan yazarların başında gelen Bay Hemingway'in bu başarısı, Birinci Dünya Savaşı'nı bizzat cephede geçirmiş olmasından kaynaklanıyor muhtemelen. Benim için "Çanlar Kimin İçin Çalıyor"un yeri ayrıdır ama bir buçuk ay kadar kısa sürede yazılmış olan ve hiç unutmayacağım bu dev eser de mutlaka okunmalı diye düşünmekteyim. Tavsiyemdir. =)
Catherina öldükten sonra Henry hemşireleri kovar, odaya girer. Catherina'nın ölü bedeniyle vedalaşır. Ölü bir bedenle vedalaşmak ne kadar sarsıcı... Şöyle der: " Onları dışarı attım. Kapıyı kapattım ama bir şey değişmedi. Bir heykelle vedalaşmak gibi bir şeydi yaptığım. Anlamsızdı..." Benim için sarsıcı olan "bir ölü bedenle vedalaşmak", bu kitapta "bir heykelle vedalaşmak" kadar sıradan bir düzeye indirgenmiş. Herhalde en sarsıcı kısmı bu...
Yine lise yıllarımda okuduğum bir kitap. Konusuna gelince; Birinci Dünya Savaşı esnasında İtalya'da geçen dramatik bir aşk hikayesi. Aşk ve savaş yanyana gelmesi biraz güç görünen bu iki kavram kitapta çok güzel harmanlanmış.
Bir savaş ve aşk hikayesi.Savaşla ilgili olan kısımları okuduğunuzda her türlü savaşın olmaması gerektiğini düşünüyorsunuz.Çünkü hiçbir şey insan hayatından değerli değildir.Aşk kısmı ise karakterler biraz liseli aşıklar gibi. Bazen keyif alınan bazen hüzünlendiren bir kitap
Savaşın soğukluğu içinde aşkın sıcaklığı..Silahların gölgesinde üşürken,engel değil ki yüreğin sıcacık sevmelere..Savaşın acımasızlığı ve çirkinliği yanında insanın kalbinin gücünün sınır tanımamazlığı...Betimlemeleri başarılı,dil bakımından hayli güçlü bir roman...
Kitabın dili çok yakındı öyle ki nerdeyse yazar kitabın sonlarına kadar olayları duygusuz bir şekilde anlatmış desem çok abartmış olmam. Kitabı savaş karşıtı bir kitap olarak görmemenizi tavsiye ederim çünkü kitabın yarısından fazlası aşk temasına dayandırılmış. Aşk konusu da biraz ütopik kalmış diyebilirim yani kadın olsun erkek olsun ikisi de sanki hayali bir aşk yaşıyor o kadar mutlular özellikle Cat'in konuşmaları bana birazda çocuksu geldi(çocuksudan kastım herşeyi kabul etmesi bunu biraz çocuk saflığında yapması devamlı devamlı aşk üzerine konuşmaları, Cat'in safça ve hemen kabullenen cevapları vs) diyebilirim. Kitap beklediğimden daha alt bir seviyedeydi özellikle savaş konusuna ucundan değinmiş diyebilirim. Kitabı savaş karşıtı değil de aşk kitabı olarak okursanız belki daha olumlu düşünebilirsiniz.
“Düşünüyor ve okuyabiliyoruz. Köylü değiliz. Makinistiz. Köylüler bile savaşın hiçbir yararı olmadığını biliyor. Herkes nefret ediyor savaştan.”
“Ülkeyi yöneten bir sınıf var, akılsız bir sınıf. Hiçbirinin bir boktan anladığı yok. Bu savaş bu yüzden çıktı işte.”
“Para da kazanıyorlar savaştan.”
Ernest Hemingway
Armoni Yayıncılık
Evet azıcık deliydim. Ama öyle anlaşılmaz bir delilik değildi bu.
«Bilmem. Çocukluğumdan beri korkarım yağmurdan.»
«Ben severim ama.»
«Aslında ben de yağmurda yürümeyi severim ama birisini sevince içime hüzün çöküyor.»
«Ama ben seni hep seveceğim.»
«Ben de seni yağmurda, karda, rüzgarda, her şeyde seveceğim.»
Ölü olduğumu biliyordum ama öldüğümü düşünmemin de yanlış olduğunu biliyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Silahlara Veda
Alt başlık:
Bütün Eserleri 7
Baskı tarihi:
Ocak 2009
Sayfa sayısı:
296
ISBN:
9789752202795
Kitabın türü:
Orijinal adı:
A Farewell To Arms
Çeviri:
Mehmet Harmancı
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Romanda, sıcak savaşın ortasında iki genç insan hem kendi sevgi dolu dünyalarında, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasında yaşarlar; bütün zorlukları aşarlar sevgileriyle. Bir yanda insanı yok eden savaş, bir yanda insanı insan yapan sevgi... Yaşama sevinci... Bu çelişkili yaşam içinde bu iki insanı çeke sürükleye götüren olaylar... Romanı en güzel savaş romanlarından biri yapan bir sonuç...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 661 okur

  • Abdullah Gure
  • Şevval Yıldırım
  • Vera'
  • sana ne oluyor tolstoyevski
  • Ödül SANAROĞLU
  • Zana
  • Ferhat Ergün
  • KORAY ÖZDEMİR
  • Abdulkadir Önal
  • Reyyan Temel

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.3
14-17 Yaş
%2.6
18-24 Yaş
%16.3
25-34 Yaş
%33.8
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%4
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.7
Erkek
%49.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (37)
9
%15.1 (28)
8
%31.4 (58)
7
%21.6 (40)
6
%5.4 (10)
5
%3.2 (6)
4
%1.1 (2)
3
%2.2 (4)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları