Adı:
Börü
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752444577
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bir intikama kaç taht sığabilir?
Acılı parmaklarla yapılmış kaç gösterişli taç, burçlarından kan taşan sarayların pürüzsüz merdivenlerinden yuvarlanabilir?
Hayat Ağacının köklerinde filizlenen kötülük, acunun direğindeki çatlağı zorluyor. Sürek avı gibi insan avlayan canavarlaşmış kralların tahtları sallanıyor!
Kanının sesini dinleyen ve küllere gömülmüş iki hanedanlık, öç ateşiyle yanıp tutuşanları ordularında birleştiriyor.
Büyük mabedin (Göbeklitepe) ve Agarta’nın üstatları, hep bir ağızdan şu soruyu sordular; “O gün geldi mi? Gökyüzünün üç yılanın üzerine kan rengi uyanacağı zaman. Bakir kar örtüsünün taze kanla ısınıp ırmaklara karışacağı an. Rüzgârın şahit olacağı ateşten bir gazabın altından kumları darmadağın edip, taştan tanrılarına sarılan zavallıların yalvaracağı, öç ateşinin yakıldığı o gün geldi mi?
Beklenen cevap Börü Han’ın dudaklarından döküldü;
“Canavarlaşmış kralların yönettiği topraklarda öç, sadece katliamla alınabilir!”
Acun artık kurt ve aslanın pençeleri arasında…
Kandan ırmakların coşkulu sesine kulak verin!
Türk tarih ve mitolojisine yer vermesi açısından (Erlik, Tamu vb.) önemli bir eser. Ayrıca eserde dikkatimi çeken Eski Türklerde kadına verilen değer.(Aysera Hatun'un savaşlara katılması, savaşçı kadın birlikler vb.)
Bir eleştiri yapmam gerekirse bu hakkımı tasvirlerin yetersizliği hakkında kullanırdım. Özellikle savaş sahnelerinin tasviri yetersiz kalmış.
Yayınevine bir not: Eserde bir çok yazın hatası, cümle düşüklükleri var. Bazıları önemsiz de olsa birçok hata cümlelerin anlamının bozulmasına neden olmuş.
Saygılarla.
Kitap, benim gözümde büyüttüğüm gibi değilmiş. Başlayacak dizisinden etkilenip okudum. Tabi ki herkesin görüşü farklı olabilir. Bakalım dizisi nasıl olacak?
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.295 Oy)19.058 beğeni43.361 okunma3.023 alıntı182.871 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.884 Oy)8.839 beğeni26.318 okunma2.654 alıntı114.702 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.278 Oy)9.244 beğeni25.610 okunma1.824 alıntı118.664 gösterim
 • Ruh Adam
  8.9/10 (1.151 Oy)1.138 beğeni2.947 okunma1.050 alıntı23.021 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.541 Oy)8.826 beğeni28.691 okunma836 alıntı139.590 gösterim
 • Bozkurtlar
  9.0/10 (752 Oy)770 beğeni1.712 okunma482 alıntı8.825 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.698 Oy)11.443 beğeni28.494 okunma1.571 alıntı149.397 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.712 Oy)13.409 beğeni34.518 okunma3.411 alıntı146.002 gösterim
 • Deli Kurt
  8.8/10 (653 Oy)644 beğeni1.857 okunma458 alıntı8.780 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.449 Oy)8.026 beğeni22.772 okunma826 alıntı89.736 gösterim
Sadece Tarih kitapları okuyan biri olarak, tarihte yaşanmış gerçek olaylardan tat alıyor olmamdan olsa gerek ki kitabı okuduğumda gerçek tarihi olayların yer almamasından dolayı çok bi beklentimi karşılamadı. Ancak bu kitap tat vermedi anlamına gelmiyor hilal bıyıklı yazarımızın kaleminden hoş bir destansı kitaptı. Sadece beklentimi karşılamadı okadar.
Kitabı ayrı, filmi ayrı güzel
Telli duvağıma bağlanmış nice ağıtlarla ördüm ben Vatanımın dört bir yanını.
Hangi Kalem yazabilir ki! Türk'ün Hitamını!!
Kitap okuması insana zevk veren acaba bir sonraki savaş nasıl olacak hissi yaratan güzel kurgulanmış ama ölen savaşçılar için uçmağa varmış olarak belirtilseler daha güzel olabilirdi
Çağlayan Yılmaz'ın okuduğum ilk kitabıydı. Okumaya karar vermeme sebep sosyal medyada çok fazla reklamını görmemdi. Öncelikle belirtmeliyim ki, efsanelere dayalı kurgusallıktan hoşlanıyorsanız bu kitaptan önce Oz'un Kalbi Mu Kıtasının okunması daha yerinde olacaktır. Sade, anlaşılır bir dil kullanılmış lakin yayınevinden kaynaklı ciddi harf, hece eksikliği var. Bu da zaman zaman başa dönüp cümleyi tekrar okumanıza sebep olmaktadır. Ayrıca bir kaç yerde çelişkili ifadeler vardı: Örneğin kitabın ismine adını veren Börü'nün kardeşinin kurdunun adı bir yerde"Gece" iken bir yerde "Gölge" olması yahut karanlıktan gelen Aryunt ordusunun sayısını bir yerde 100 ile ifade ederken başka yerde 200 ve üzeri olarak ifade etmesi gibi. Kitap baştan sona Türk Mitolojik tarihine ve efsanelere dayalı. Kurgusal tarih romanlarını hem bilgi sunması hem de kronolojik tarihe göre daha okunabilir olması sebebiyle tercih ediyorum. Ancak bu kitap efsaneler, mistik yaratıklar, büyülerle kaplı bir dünyayı anlatıyor. Kendinizi, zalim hükümdarlara ve yeraltı dünyasının ordularına (karanlığa) karşı Kurt ve Aslanı temsil eden iki hanedanın önderliğinde diğer ezilen milletlerin de birleşerek verdikleri mücadelenin, savaşların ve kadim yazıtlarda yazan efsanenin içinde bulacaksınız. Bu tarz kitaplardan hoşlanıyorsanız birbirinden özel savaşçıların verdiği mücadeleleri, yetenekleri ile neler yapabildiklerini o dünyanın içine girerek hayretle okuyacaksınız. Sonuçta insanın hayal gücünün sınırı yok. Lakin kitabın
ana başlığı olan karanlığın ordusu ile savaş bölümü alelacele yazılmış gibi. Daha çok sayfa ayrılması gerekirdi diye düşünüyorum. Bana en büyük katkısı tabiki Mu Kıtası, Oz Tamgası, Erlik Han gibi isimler hakkında araştırmaya itmesi oldu. Türk Mitoloji tarihi konusunda ilgiliyseniz mutlaka okuyun derim.
Benim Türk tarihine olan merakımı körükleyen ve sade diliyle sizi kolayca hikayenin karakterine büründürebilen bir kitap. Bana değer verdiğim birinden hediye geldi bence siz de sevdiklerinize bu kitabı hediye edebilirsiniz.
Kitap iyi. Beğendim. Birazcık Diriliş Ertuğrul'u andırıyor. Kitapta savaşlar oluyor ama birazcık içinde aşk var. Tavsiye ederim yalnız kandan korkan kişiler okumamalı.
Türk yazarları eleştirmek hiç hoşuma gitmiyor ama uzun zamandır okumayı planladığım Börü kitabı beni tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı. İntikam, savaş, güç, mistik karakterler... Türk mitolojisi üzerinden çok güzel bir fantastik konu ama tarif edemeyeceğim kadar kötü bir anlatım. Ne yazık ki kendimi o kadar zorlamama rağmen yarısında sıkılıp bıraktım kitabı. Yazar sanki aklına bir fikir gelmiş de öylesine kaleme almış gibi hiç bir betimleme ya da detaya önem vermemiş. Karakterlerin tanımı eksik kalmış, diyaloglar çok basit... Kitap romandan çok 400 sayfalık bir hikaye gibi. Düşünün ki romanın kahramanı Asya'nın bozkırlarından Anadolu topraklarına kurt üzerinde seyahat ederek geliyor ama bu olay bir sayfada anlatılıp geçiyor. Bu arada yayınevi de işini baştan savma yapmış ki kitap yazım hataları ile dolu. Hem Türkçü hem de bilim kurgu fantastik edebiyat seven birisi olduğum için belki fazla hassas davranmışımdır ama kitap yorumlarına bakınca, isim benzerliğinden başka hiç bir ortak yönü olmayan bir dizi ile kıyaslanınca kitap okunmaktan çok ideolojik gösteriş amaçlı alındığını düşünüyorum. Not: ilerleyen zamanlarda kitabı bitireceğim...
Ben diyeyim Game of Thrones, siz diyin Spartacus, biri de çıksın desin Yüzüklerin Efendisi... Kurgu sevmiyorum diye mi bilmem, sevemedim kitabı. Aslında sevmemek de değil; yazar güzel yazmış, okudukça "ne olacak acabaaa" diyerek devam ediyosun ama yani izlediğimiz dizilerden,filmlerden esinlenildiği çok bariz belli. Daha özgün bir şeyler olabilirdi. Ayrıca Türk tarihi zaten yeterince efsanevi, böyle abartılara gerek yoktu, bence. Yine de kötü diyemem, yazarın okuduğum ilk romanı, diğerlerini de deneyeceğim.
He bir de not: Yayınevi berbat! Yazım hatalarından kusmuk tadı geldi!
Tarihi kurgu olarak güzel bir kitaptı. Demeden geçmeyeyim bazı yerlerde sıkıldım. Kitap bolca fantastik unsur içeriyormuş bilmeden aldım ama iyi ki almışım. Genel olarak güzeldi bana göre. Olayların hızlı başlayıp hızlı bitmesinden hoşlanmadım. O yüzden sıkıldığım yerler oldu zaten.

Börü Han ve Cerdukay Bey'in yaşamlarını okuduk demek isterdim ama o yaşamlardan kesitlere yer verilmiş dersem daha iyi olur aslında. Bir karakteri yaşıyor olarak bilirken aralarda bir yerde öldüğünü sonradan fark ettim. Fazla ayrıntıdan mıdır yoksa zaman mekan unsurlarının birbirine girmiş olmasından mıdır bilmem ama tam olarak kitabı özümseyemedim. Fakat yine de kendini okutan bir kitap oldu benim için.
Tarih kitabları her zaman vazgeçilmezlerim arasındadır.Özellikle kurgu-tarih olması ve Türk Mitoloji'sinden yararlanması bu kitabı daha ilginç kılıyor.
Kitabın açıklama kısmında yer alan cümle;
"Yeniden Dirilişin ve İntikamın Kitabı" bu zaten kitabın içeriği hakkında az çok bilgi veriyor bize.
Açıklayacak olursak;
Kitabın ana kahramanı Börü'nün yiğit bir alp olması ve geçmişteki atalarının öcünü alarak,Cerdukay bey ile birlikte küllerinden yeniden doğan Hattilerin Sümerlerin Babillerin ve daha fazlasının bulunduğu büyük bir birlik kurmasını konu alıyor.
Tabii ki Börü bunları yaparken düşmanlar boş durmuyor.
Bunun yanı sıra Eski Türkler'de kadınlara verilen değeri de(Kadınların savaşa katılması, Bey yokken birliği onun temsil etmesi vb.)yazar göstermiş kitabında.
Bence kitabın tek eksiği savaşlardaki tasvirler biraz eksik kalmış daha detaylı girseymiş daha güzel olabilirdi.
Ama bir solukta okuyabileceğiniz güzel bir kurgu-tarih kitabı.
İyi okumalar... (; (;
Her kararını soğukkanlılıkla almalısın. Öfke ve gözlerindeki o ateş, seni hata yapmaya iter.
Çağlayan Yılmaz
Sayfa 26 - Panama
Biz, kendi kanımızdan olanlarla tek yumruk olmalıyız ki, bize inanalar da gücümüze güç katsınlar.
Çağlayan Yılmaz
Sayfa 265 - Panama Yayın No: 326
Hainlerin nefesi buraya kadardır! Tamu'da harları bol olsun!
Çağlayan Yılmaz
Sayfa 111 - Panama Yayın No: 326

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Börü
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752444577
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Bir intikama kaç taht sığabilir?
Acılı parmaklarla yapılmış kaç gösterişli taç, burçlarından kan taşan sarayların pürüzsüz merdivenlerinden yuvarlanabilir?
Hayat Ağacının köklerinde filizlenen kötülük, acunun direğindeki çatlağı zorluyor. Sürek avı gibi insan avlayan canavarlaşmış kralların tahtları sallanıyor!
Kanının sesini dinleyen ve küllere gömülmüş iki hanedanlık, öç ateşiyle yanıp tutuşanları ordularında birleştiriyor.
Büyük mabedin (Göbeklitepe) ve Agarta’nın üstatları, hep bir ağızdan şu soruyu sordular; “O gün geldi mi? Gökyüzünün üç yılanın üzerine kan rengi uyanacağı zaman. Bakir kar örtüsünün taze kanla ısınıp ırmaklara karışacağı an. Rüzgârın şahit olacağı ateşten bir gazabın altından kumları darmadağın edip, taştan tanrılarına sarılan zavallıların yalvaracağı, öç ateşinin yakıldığı o gün geldi mi?
Beklenen cevap Börü Han’ın dudaklarından döküldü;
“Canavarlaşmış kralların yönettiği topraklarda öç, sadece katliamla alınabilir!”
Acun artık kurt ve aslanın pençeleri arasında…
Kandan ırmakların coşkulu sesine kulak verin!

Kitabı okuyanlar 165 okur

 • Hasan Başlı
 • ghyr maeruf (غير معروف)
 • hüseyin tuğrul yağmur
 • P. A.
 • sadık
 • Aysun Yıldırım
 • Aytuğ Gürses
 • Rukiye Balta
 • Bilge Tudun
 • Ertuğrul Kürşad EBELEK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%20.8
14-17 Yaş
%16.7
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%25
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%41.8
Erkek
%58.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.1 (49)
9
%12.6 (14)
8
%17.1 (19)
7
%8.1 (9)
6
%6.3 (7)
5
%3.6 (4)
4
%1.8 (2)
3
%0.9 (1)
2
%0.9 (1)
1
%4.5 (5)

Kitabın sıralamaları