Odysseia

8,1/10  (60 Oy) · 
252 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.380 gösterim
Homeros (y. MÖ IX. yüzyıl): Hayatı hakkında kesin birbilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası'nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi başarmıştır. OdysseiaTroya Savaşı kahramanlarından Odysseus'un, ülkesi İthake'ye dönerken on yıl süren yolculuğunda yaşadığı maceraları anlatan büyük bir destandır. Gerek karakterlerinin, gerek kurgusunun modern romana yakınlığıyla bütün dünya edebiyatını etkilemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Serpil Ağ 
 04 Oca 20:40 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Değerli okur arkadaşlarım, mitoloji öğelerle harmanlanmış sayısız eser okudum. Ama okuduğum eserlerin yazarlarına ilham kaynağı olan, İlyada ve Odysseia adlı eserleri okumak, nedense şu zamana kadar, bir türlü kısmet olmadı. Buna istinaden bu harika kitapları okumama vesile olan Hakan Bey'e, sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ederim. Biz okurları mükemmel tercümesiyle bu nadide eserlere kavuşturan, Hakkın rahmetine kavuşmuş olan, Azra Erhat Hanım'a da Allah'tan rahmet niyaz eylerim. Özellikle değinmek istediğim bir husus var ki, benim için çok mühimdir. Evet mitlerin tanrısal öğretisi, inancımla örtüşmemektedir. Ama bu demek değildir ki, mitsel öğelerle harmanlanmış kitaplar okunmamalı! Aksine okunması taraftarıyım. Ben imgelem ürünü olan mitleri, estetiksel bir anlatım tarzı içerdiği için okumayı seviyorum. Çünkü mitsel öğelerle harmanlanmış kitaplar, üzerimde sanki bir masal dünyasına adım atmışım gibi bir hissiyat uyandırmakta.
Bazı araştırmacılara göre, mitler masallardan türemiştir; bazılarına göre ise de, masallar mitlerden türemiştir. Azra Erhat'ın Mitoloji Sözlüğünde yunanca " Mythos "
kelimesinden türetilen mit; söylenen yada duyulan söz demektir. Masal, hikâye, efsane anlamına gelir, şeklindeki tanımıdır. O halde bu anlatılanları baz alırsak, mitlerin ilkel bağlamından uzaklaşıp ritüel dışında bir anlatım biçimine geldiğinde, sözlü edebiyat ürününe dönüşmesi kabul edilebilir bir gerçekliktir. Bu sebepledir ki destan ve masal gibi anlatılar, taşıdıkları imge ve semboller vasıtasıyla etkin oldukları zamandan günümüze kadar gelebilmişlerdir. İşte Odysseia'da onlardan biridir.
Odysseia tek bir kişinin öyküsüdür. Eser her ne kadar, Odysseia isimli İthake Kralının öyküsünü anlatsa da Hektor'un ölümüyle sonlanan İlyada'nın devamı niteliğindedir bir bakıma. Çünkü İlyada'da okura anlatılmamış, örtülü kalmış bir çok soru Odysseia'da gün yüzüne çıkmaktadır. Meselâ, savaşın nasıl sonlandığı, savaştan sağ kurtulanların akıbetlerinin ne olduğuyla ilgili açıklamalara ayrıntılarıyla değinilmektedir. Ki bu açıklamalar ile, okurun aklında hiç bir soru işaretine yer kalmaz. Akhalılar dokuz yıl savaştıktan sonra, onuncu yıl da hile ile yıkmışlardır İlyon'u. Savaştan sonra eve dönüş yolunda Athene'ye saygısızlık ettikleri için de, tanrıça da Akhalı askerlerin üzerine uğursuz yeller ve koca, koca dalgalar salar. Bazıları bu uğurda telef olur, bazıları bir çok zorlukla sınandıktan sonra dönebilir yurduna, bazıları da tam yurduma kavuştum derken, eşinin ve dostum dediği kişilerin ihanetleri ile sarsılır ve kalleşçe katledilir.
Bir çok imtihandan sonra yurduna kavuşanlardandır Odysseis. Peki Odysseis kim? Dedesi Autolykos koymuştur bu adı ona. Torununu görmeye gelirken yollarda, insanlardan çok çile çektiği için, " Çileli " anlamına gelen Odysseis ismini uygun görmüştür torununa. Gerçekten de isminin hakkını verir Odysseis. Geri dönüş yolunda on iki gemisi ve yoldaşlarıyla çıktığı yolculuktan, oradan oraya savrulduktan sonra masalsı bir mücadeleyle tek başına döner baba toprağına. Masalsı diyorum çünkü, satırlar arasında ilerledikçe karşınıza devler, tek gözlü, bin kollu, kuş yada fok kılıklı insan yiyen yamyam canavarlar çıkmaktadır. İlyada'daki gibi estetiksel anlatım Odysseia'da da karşımıza çıkar. Bir diğer benzerlik zaman ve mekanda yaşanan sıçramaların örtüşmesi. Ama tek farkla insanların yada tanrıların dünyası olarak değil de olay örgüsü Odysseia, eşi Penelopeia ve oğlu Telemakhos arasında gelişir.Odysseia Troya Savaşının kaderini belirleyen son derece zeki ve kurnaz bir kişi olarak çıkar okurun karşısına. Ozan Demodokos Odysseia adına düzenlenen şenlikte anlatır dinleyiciler vasıtasıyla, biz okura.
Değerli okur arkadaşlar, ön yargılarınızı bir kenara bırakın ve mutlaka bu eserleri okuyun...

Homeros Kitapları Okuma Etkinliğimizin ikinci kitabıydı Odysseia. İlyada’nın derinlemesine dünyasından ziyade tek bir kahramanın başından geçenlerin epik bir şekilde anlatıldığı destandır bana göre bu eser.

Odysseia, İlyada’nın yapısından farklı bir yol izlenerek yazılmış bir eser. İlyada’daki geniş perspektif, Odysseia’da kendini küçük bir kesite, o inanılmaz kargaşa yerini dingin bir anlatıma bırakmış. İki eser arasındaki farklara zaman zaman yine döneceğim.

O büyük Troya Savaşı bitmiş ve artık ülkelere geri dönme zamanı gelmiştir. Akhaların en kurnazı ve yiğidi olan Odysseus memleketi İthake’ye gitmek üzere yola çıkar. Yol normalde çok kısadır, en fazla bir iki hafta sürmesi gerekir ama devreye yine Tanrılar girer ve yolculuğumuz 10 koca yıl sürer. Bu 10 yılda Odysseus ve arkadaşlarının başına gelmedik kalmaz. Kimi zaman Tepegözlerin diyarında esir kalırlar, kimi zaman deniz canavarlarının kurbanı olurlar ve biz okuyucular hiç sıkılmadan bu maceraları soluksuz okuma keyfini yaşarız.

İlyada’da, Tanrılar gidişata direkt etki yapabilmekte, çoğu zaman insan kılığına girerek savaşta tuttukları tarafa yardımcı olabilmekteydi. Odysseia da ise bu durum biraz farklı işlemekte. İlk kitaba benzer olarak Tanrılar devrededir ama bu Tanrılar olaylara direkt etkide bulunmazlar. İnsanlara işmarda bulunarak, kendilerinin seçimleri hakkında ipuçları vermektedirler. Kimi zaman bir doğa olayı olarak kimi zaman da bir hayvan şekliyle gerçekleşir bu işaretler. Böylece insanlar da bu işaretlere göre hareket etmektedir. Odysseia’da Tanrıların etkisini çok fazla görmeyiz, zaten olaylara dahil olan Tanrı sayısı da çok azdır. Bu da kitabı daha nesnel bir hale çevirmektedir. Olayların gidişatı günlük hayattakine benzer. Ölüler Diyarı, Tepegözler, sihirli otlar gibi ögeler bunu biraz bozsa da Odysseia, İlyada’ya göre çok daha gerçekçi bir eserdir. Mitolojik ögelerin varlığı aslında kitabı daha da eğlenceli bir şekle sokmuş. Eser için insanlığın ilk macera kitabıdır diyebiliriz.

İlyada tek bir yol üzerine inşa edilmiş bir eserdir. Geriye dönüşler veya dallanıp budaklanan olaylar örgüsü bulunmaz. Odysseia ise, bunun tam tersi daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Odysseus’un başından geçenleri anlamak için parçaları iyi birleştirmek gerekir. Zaman zaman geriye dönük anlatımlarla kitap daha da zengin bir hal almış. Anlatım doğrusal olmamakla birlikte çok da karışık değildir. Bu da kitabın okunurluğunu kolaylaştırmış.

Odysseia’da kadının rolü oldukça fazladır. Penelopeia’nın eşine olan sadakati zamanının kadınlarının özelliklerinden biridir. Kadın eşine sadık ve evinin kadını olmalıdır. Anadolu kültürüne oldukça benzer olan bu durum dikkatimi çeken kısımlardan bir tanesi.

Bütün büyük eserlerde bulunan alıntıların en büyük kaynaklarından olan bu iki kitabı tekrar okumak bana oldukça fayda sağlayacaktır. Eseri okumamış olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. İlk kitaptaki isim kargaşasını çözerken sabırlı olanlar sonrasında mükafatını fazlasıyla alacaktır eminim. Bu etkinlikte benimle birlikte olan kitap dostlarıma da ayrıca teşekkür ediyor herkese iyi okumalar diliyorum.

berna noviç 
26 Nis 00:42 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Homeros'un yazmış olduğu aslında benim dede korkut hikayelerine benzettiğim mitolojik destanlardan birisi .
Okumasanız çok şey kaybeder misiniz? Hayır ama olursanız da homeros'u biraz daha anlayabilirsiniz

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fark etmesek de destanların hayatımızın bir parçası olduğunu kafamıza kafamıza vuran kitaplardan. yüzyıllar önce yazılmış bir şaheser.
bütün kitaplıklarda olmalı.

ahmet Karakuzulu 
11 Oca 16:07 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Odysseia, ilyada destanının devamı niteliğinde bir eserdir. Kısaca Odesseus'un Troya savaşından sonra tutsak düşmesi ve tekrar kendi yurduna yirmi yıl sonra dönebilmesinin çileli destanını anlatıyor. Kitapta en ilgi çekici karakter hiç kuşku yok ki Odesseus'un eşi Penelope. Penelope, eşinin uzun yıllar geri dönüşünü beklerken, kendisiyle evlenmek isteyen taliplilerini cin bir fikirle oyalar. İşte bu çarpıcı fikrin ne olduğunu öğrenmek için dahi bu kitap okunur:) Kitap, konukseverliğin, hediye vermenin ne kadar kıymetli olduğunu ve daha bir çok kültürel davranışların millattan önceki yüzyıllarda da var olduğunu bize gösteriyor. İyi bir kitap okurunun portföyünde bulunması gerektiğine inandığım İlyada ve Odysseia destanları mutlak okunmalı derim:)

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Açıkçası ben Homeros'un bu destanını İlyada'dan daha başarılı buldum. İlyada'daki gibi bazı yerlerde anlama zorluğu çekmedim, daha akıcı ve dinamikti Odysseia.
Truva savaşından sonra vatanına dönmeye çalışan Odysseus'un hikayesi anlatılıyor bu kitapta. Bunun yanı sıra da onun yokluğunda karısının ve oğlunun yaşadığı zor hayata ışık tutulmuş. Bir tarafta evine dönmeye çalışan bir adam diğer tarafta ise iktidar savaşı ortasında kalan ailesi. Çerez niyetine okunacak kitaplardan değil bu. Eğer Eski Yunan eserleri ve kültürü ile ilgileniyorsanız bu kitaptan ayrı bir tat alabilirsiniz.

Elif Danış 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzde okuduğumuz kitaplar kadar fantastik bir kitap. Okurken insanı şaşırtmaya yetiyor. Yüz yıllar önce nasıl olur da birileri böyle düşünür diye sizler düşünmeye başlıyorsunuz. Şaşırıp, merak duyuyorsunuz.

Deliler Cumhuriyeti 
12 Mar 16:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok zor okunuyor, hatta kimi zaman karakterlerin birbirlerine karışması da söz konusu oluyor okurken ama eserin mantığını bir kere çözünce gerçekten tadına doyulmaz bir keyif haline geliyor okumak .

Hakan Uzun 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Mükemmel destan. Yunan mitolojisi ile alakalı en sevdiğim eser. Ana karakterimizin büyük Truva zaferinden sonra, tanrıları kızdıracak konuşmalar yapması ve onlardan biri tarafından lanetlenmesini(Poseidon) konu alıyor. Bir daha asla evine dönemeyeceğini söyleyen Poseidon'un laneti üzerinde iken İthaca'ya dönmeye çalışan karakterimiz bunda başarılı olmak için neler feda ediyor? Gerçekten okunması gereken en önemli eserlerden biri.

Kitaptan 13 Alıntı

Biz yeryüzündeki insan soyları
kolay kaptırırız öfkeye kendimizi.

Odysseia, Homeros (Sayfa 144 - Can Yayınları)Odysseia, Homeros (Sayfa 144 - Can Yayınları)
Serpil Ağ 
02 Oca 11:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Taliplerin Öldürülmesi
İyilik çok daha üstündür kötülükten.

Odysseia, Homeros (Sayfa 380 - Türkiye İş Bankası)Odysseia, Homeros (Sayfa 380 - Türkiye İş Bankası)

Ne diye insanlar tanrılardan bilir bir çok şeyi!
Sanırlar bütün belalar bizden gelir,
oysa kaderin dışında acı yığar başlarına
kendi kendileri, kendi taşkınlıkları.

Odysseia, Homeros (Sayfa 44 - Can Yayınları)Odysseia, Homeros (Sayfa 44 - Can Yayınları)
Serpil Ağ 
01 Oca 03:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Odysseus'un Onuruna Şenlik
Kötü işten hiçbir zaman hayır bekleme,
yetişir hızlı koşana ağır giden.

Odysseia, Homeros (Sayfa 136 - Türkiye İş Bankası)Odysseia, Homeros (Sayfa 136 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
02 Oca 09:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Odysseus'la Penelopeia'nın Görüşmesi-Ayak Yıkama Sahnesi
Göz açıp kapayıncaya dek göçer gider insanlar,
kötülükten başka şey düşünmeyen, katı yürekli,
bütün ölümlülerce kargılanır, istenir acı çeksin
ve anılmaz olur öldükten sonra adı.
Ama kusursuzsa, hep iyi şeyler düşünmüşse,
alır yabancılar onun ününü, götürürler uzaklara,
yayılır ünü ülkeden ülkeye, övülür iyiliği.

Odysseia, Homeros (Sayfa 331 - Türkiye İş  Bankası)Odysseia, Homeros (Sayfa 331 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ 
02 Oca 01:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Odysseus'un Eumaios'la Konuşması
Veren de, esirgeyen de tanrıdır çünkü,
gönlü ne dilerse onu yapar, her şey onun elinde.

Odysseia, Homeros (Sayfa 248 - Türkiye İş Bankası)Odysseia, Homeros (Sayfa 248 - Türkiye İş Bankası)

daha kötü bir şey yok insanlar için, ilden ile dolaşmaktan,
şu uğursuz karnımız yüzünden nice dertler çekeriz biz insanlar,
ordan oraya sürünmeler, acılar, kaygılar hep onun yüzünden.

Odysseia, Homeros (Sayfa 263 - Can Yayınları)Odysseia, Homeros (Sayfa 263 - Can Yayınları)
Serpil Ağ 
01 Oca 02:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Odysseus Alkinoos'un Sarayında
İnsan atılgan olmalı başarmak için bir işi,
hele dışarlardan gelmiş olursa o insan.

Odysseia, Homeros (Sayfa 114 - Türkiye İş Bankası)Odysseia, Homeros (Sayfa 114 - Türkiye İş Bankası)
mehmet aysu 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yerin sahibi Poseidon, bunları söyleme bana; fena ödeyicilere kefil olmak da sağlam bir kefillik değildir. Ölümsüzler huzurunda sana zorla hakkımı nasıl ödettirebilirim Ares bir kere zincirinden kurtulur da borcunu inkâr ederse?

Odysseia, HomerosOdysseia, Homeros
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber